Haarlems Du De Oorlog. Uitgaan. Stadsnieuws Rubriek yoor Vragen CrlsislnllehtiogiD. Feuilleton Goor het lot verbonden TWEEDE BLAD. Woensdag IS leptemboi 1918 Oversight. Op oorloge- en vrede»-terrein ia het «til vandaag. Op het. veld-van-wape- nen roeren de Senders, die met de Frauschen samen strijden, zich het meest. Zij hebben op den Balkan de Bulgareu tot den aftocht gedwongen en 4000 gevangenen gemaakt. Boven dien zyn er 30 kanonnen veroverd. Reuter seint er over Met de ope raties aan het Macedonische front blijft het voorspoedig gaan. De door braak van de Sokol—Vetrenik- linie heeft thans reeds een wijdte van £5 K.M. en oen diepte van zeven K.M. De Serviërs namen de versterkte zóne tunchen Gradesneza en Sokol en Bloegeu de Bulgareu terug, zoodat de ze in wanorde moesten vluchten. De geallieerden namen verschillende, belangrijke hoogten, die in de afgeloo- pen drie jaar versterkt zijn. In de laatste twee dagen zijn 4000 man gevangen genomen en 30 kanon nen, een groot aantal mitrailleurs, mijn werpers en een belangrijke hoe veelheid andere buit veroverd. De operaties duren voort. Op het Westelijk front blijven de Fransehen en Engelschen opdringen. Bij St. Mihiël gann de Geallieerden ook nog steeds vooruit. Reuters cor respondent bij het Amerikaansche le ger seint: Er zijn teekenen, dat de vijand voornemens is in Lotharingen aeiiter de Hindenburg-linie terug te trekken. Hij steekt de steden in het Moezelgebied In brand: Dommartin en La Chaussée staan beide in vlam men. Bij den terugtocht der vijanden uit de saillant bij St. Mihiel was aan de 35e O.-IL divisie opgedragen stand te houden tot alle Duitsche troepen wa ren weggetrokken, tengevolge waar- _van zij zware verliezen leed, vooral aan gevangenen. De Amerikaansche Vredesvoorwaarden. Nu Wilson de vredesbeepreking ge weigerd heeft, op grond, dat ziju vre desvoorwaarden beleend zijn, eu over de vredesvoorwaarden dus niet hoeft gepraat te worden, meenen we er goed aan te doen nog eens de voor waarden van Amerika af te drukken, zooals we die in ons nummer van 10 Januari hebben vermeld. Do 14 vredesvoorwaarden luiden: le. Een openlijk vredesverdrag. 2e. Absoluut vrije scheepvaart bui ten de territoriale wateren in vredes- en oorlogstijd. 3e. Verwijdering van alle economi sche grenzen. -Ie. De kleinst mogelijke bewape ning. Oo. Een vrije en onpartijdige rege ling der koloniale aanspraken. 6e. Ontruiming van al het bezette Russische grondgebied. 7o. Ontruiming en herstelling van België. 8e. Ontruiming en het herstel van het bezette Fransche grondgebied. De quaestie inzake Elzas Lotharingen moet zóó hersteld worden dat de vre de in het belang vab allen verzekerd wordt. 9e. Herziening der grenzen van Italië volgens oe lijnen der nationali teit. 10e. Autonome ontwikkeling voor alle volkeren van Oostenrijk-Honga- rije. 11e. Ontruiming van Roemenië, Servië en Montenegro. Servië moet een uitgang naar de zee hebben. 12e. Nationaliteiten die onder Turksch bestuur staan moeten vrije gelegenheid hebben tot autonome ont wikkeling. (Armenië, Mesopotamië, Syrié en Palestina). De Dardanel- Ien moeten een vrije doorvaart wor den. 13e. Oprichting van een onafhan- kelijkeu Poolscnen .staat, waar in alle Polen opgenomen worden. 14e. Oprichting van een .dgernee- nen bond van naties. In zijne toelichting beschreef de President deze vredesvoorwaarden als volgt nader: le. Een open- vredesverdrag, op openlijke wijze tot stand gebracht, waarna er geen privé internationale overeenkomsten van welken aard ook meer zullen zijn, maar de diplomatie steeds openlijk en openbaar zal han delen. 2e Absoluut vrije scheepvaart op de zeeën buiten de territoriale v ate- ren in vredes- zoowel als in oorlogs tijd, behalve wanneer de zeeën ge heel of gedeeltelijk gesloten zijn door een internationale actie ter verster king van de internationale verdragen. 3e Verwijdering voor zou vér mogelijk van alle economische grenzen en instelling van gelijke han- delsvoorwaarden tusschen alle naties die aan den vrede deelnemen en zich verbinden dit te handhaven. 4e Er worden gepaste waarbor gen gegeven en maatregelen geno men, dat de nationale bewapening zoo laag zal zijn als met de burgerlij ke veiligheid is overeen te brengen. 5e Een vrije, openhartige en ab soluut onpartijdige regeling van alle koloniale aanspraken, volgens het beginsel, dat de betrokken bevolkin gen daarbij evenveel belang hebben. 6e Ontruiming van al het Russi sche grondgebied en een regeling van alle Rusland betreffende quaes'les, die de beste en meest vrije samenwer king met de andere naties der wereld zal verzekeren, en waardoor liet land de mogelijkheid krijgt tot een onaf hankelijk besluit over zijn eigen poli tieke ontwikkeling en nationale poli tiek. Het land zal hartelijk welkom worden geheeten in het land der vrije naties onder instellingen van zijn eigen keuze, en behalve een welkom, zal het ook hulp van allerlei aard ontvangen, die het noodig mocht hebben of verlangen zou, en alle be wijzen van onzelfzuchtige sympathie. 7e België daarover zal de lieele wereld het eens zijn moet ontruimd worden en hersteld, zonder eenige poging om zijn souvereiniteit te be perken, die het, evenals alle audere vrije naties, bezit Geen enkel ander feit is zoo geschikt als dit om 't ver trouwen tusschen de naties te herstel len in de wetten, die zijzelf hebben opgesteld. Zonder dit herstel wordt de heele samenstelling en de waar de der internationale wetten voor eeuwig geschonden. 8e: AI het Fransche grondgeoted moet bevrijd worden en do bezette deelen hersteld. Het onrecht, dat Frankrijk in 1871 door Pruisen werd aangedaan ten opzichte van Elzas- Lotharingcn hetgeen den wereldvrede bijna 50 jaar op losse schroeven heeft gesteld, moet zóó hersteld worden, dat de vrede, in het belang van allen, weer verzekerd wordt. 9e Een herziening der grenzen van Italië moet worden uitgevoerd langs de duidelijk herkenbare lijnen der nationaliteit. 10eAan de volken van Oosten- rij k-Hongarije, wier plaats onder de naties wij verzekerd willen zien, moet eerst gelegenheid worden gege ven tot autonome ontwikkeling. 11e Roemenië, Servië en Montene gro moeten ontruimd worden en de bezette gebieden hersteld. Aan Servië wordt een vrije en veilige uitgang naar zee verleend en de verhoudingen der verschillende Balkan-staten ten opzichte van elkaar worden geregeld door een vriendschappelijke overeen komst langs de geschiedkundig vast gestelde lijnen van onderdanentrouw en nationaliteit. Internationale waar borgen van politieke en economische onafhankelijkheid en territoriale on aantastbaarheid der verschillende Balkan-staten moeten worden vast gesteld. 12e De Turksche deelen van het tegenwoordige Turksche rijk moeten verzekerd worden van een vaste sou vereiniteit, maar aan de andere na tionaliteiten, die thans onder 'i'i.iksch bestuur staan, moet een ontwijfelbare veiligheid van leven en een absoluut vrije gelegenheid worden toegestaan lot autonome ontwikkeling. De bar- danellen moeten blijvend geopend worden als een vrije doortocht voor de schepen en den handel vun alle naties, onder internationale waar borgen. 13e Er moet een onafhankelijke Poolsche staat worden opgerient, die de gebieden moet bevatten, welke be woond worden door een onmisken baar Poolsche bevolking, aan welken staat een vrije en veilige uitgang naar de zee wordt verleend en waarvan de politieke en economische onafhanke lijkheid en de territoriale onaantast baarheid gewaarborgd moeten wor den door een internationale overeen komst. 14e: Er moet een algemeen© bond van naties gevormd worden, met bij zondere bepalingen voor wederzijd- sche waarborgen der politieke onaf hankelijkheid en territoriale onaan tastbaarheid van alle, groote zoowel als kleine staten. Een beroep opden Paus. De Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, Burian, zend op 14 September aan den apostoli- schen nuntius Valfre di Bonso een nota, die vertaald aldus luidt: Na 4 jaren van een voorbeeldelooze worsteling en kostbare offers, heeft de oorlog, die Europa verwoest, nog geen beslissing kunnen brengen. De Oostenrijk-Hongaarsche regee ring, steeds geleid door den geest van verzoenlijkheid, die reeds bleek uit de nota van 12 December 191G, heeft be sloten tot alle oorlogvoerende icgee- ringen te gaan, om die uit te noodi- gen door een vertrouwelijke, niet bin dende, gedachtenwisseling den weg te banen voor een voor allo partijen eervollen vrede. Daarbij gedenkt de Öoatenrijk-Hon- gaarsche regeering met groote dank baarheid den ontróerenden oproep van Z. H. den Paus in het vorige jaar, gericht tot alle oorlogvoeren den, met de aanmaning te zoeken naar overleg en weder in broederlij ke eendracht -te leven. In de vaste overtuiging, dat de Heilige Vader ook nu er naar ver langt dat de lijdende menschheid wel dra weer de zegeningen des vredes deelachtig zal worden, hopen wij met vertrouwen, dat hij onze stap met sympathie zal begeleiden en met zijn door de gcheele wereld erkenden mo- reelen invloed zal ondersteunen. Door deze gedachte geleid zal ik Uwe Excellentie verzoeken, den Lij- gaanden tekst der nota aan Z. II. te willen overleggen. Verspreid nieuws WANHOOPSUITING VAN LENIN. Naar de Oostenrijksche pers meldt, bevat de „Prawda" de volgende me- dedeeiing: „Van zijn ziekbed heeft Lenln de volgende verklaring aan de Sovjets der volkscommissarissen gericht: De toestand aan het Tsjecho-Slowakki- sche front wordt met den dag drei gender. Eiken dag wordt de overtui ging versterkt, dat wij alleen machte loos zijn. Voor de Sovjet bestaat er slechts één uitweg nl. een bondge nootschap sluiten met een andere macht. Om de macht der arbeiders en poeren te redden, mogen wij zelfs voor een bondgenootschap met de im perialisten niet terugschrikken". DE VOLKSCOMMISSARIS VAN JUSTITIE AFGETREDEN. Vol gens het blad „Miris de commissa ris van Justitie afgetreden wegens meeningsverschil met den voorzitter van het opperste revolutie-tribunaal, Krylenko, over de door dezen getrof fen maatregelen tot doorvoering van de Roode Terreur. Tot zijn opvolger is Kurky benoemd. (Wolffbur.) DE VERLIEZEN DER DUIT- SCHERS. De bijzondere correspon dent van de „Times" bij het Ameri kaansche leger seint aan zijn blad: In de jongste gevechten aan den Moezel werd niet alleen de staf vau een divisie en de meerderheid der manschappen gevangen genomen, maar eveneens wordt bevestigd door gevangenen, dat de ,31e Duitsche di visie bijna al haar artillerie in han den der Amerikanen achterliet. On der den buit bevond zich ook een volledige cinematografische installa tie. DE TOENEMENDE DEMORALI SATIE ONDER DE DUITSCHERS. De bijzondere correspondent van do „Times" bij het Britschc I-'ger seint aan zijn blad: Uit verschillende documenten, die ons in handen vielen, blijkt de toe nemende demoralisatie in het vijan delijke leger en onder de bevolking achter het front. In een buitengewone legerorder van generaal von der Marwits wordt ge zegd: Het is ten eenenmale onbegrij pelijk, dat allerlei geruchten de laat ste paar dagen achter 't front zijn verbreid door menschen, die in ze nuwachtige» toestand verkceren. Menschen met een zwak zenuwgestel zagen overal eskaders, tanks, massa's cavalerie en dichte gelederen vijan delijke infanterie. Het wordt tijd, dat onze geharde veteranen eens ernstig tot deze lafaards en zwakkelingen spreken. Er is geen reden voor een paniek. Integendeel, de troepen in de voorste linie achtten zichzelf nooit zoo zeker van de overwinning als thans. DE VREDESPOGINGEN VAN Mr. TROELSTRA. Mr. Troelstra deelt mede, dat hij verleden Vrijdag te Frankfort een conferentie had met den voor zitter der Duitsche sociaal-democra tische partij, Ebert. Het resultaat dezer conferentie vindt men in het volgende antwoord, door Ebert gege ven op verschillende gedane vragen: „Het is aan te nemen, dat de be raadslagingen in het Pruisisch Hee renhuis in de eerstvolgende weken afloopen. Indien deze beraadslagin gen, zooals ik aanneem, niet voeren tot het gelijke kiesrecht en de re geering daarop den Pruisischen Landdag niet zou ontbinden, zoo zouden wij tot haar in de scherpste oppositie treden. Van.een onvoorwaardelijk vasthou den aan ons Stockholmer memoran dum kan geen sproke zijn. Ik heb reeds in do „Vorw&rts" verklaard, dat wij bereid zijn op de internatio nale conferentie ons te stellen op den bodem van het neutrale memoran dum van het Hollondsch-Skandi- naafsch Comité van Stockholm. Dat wil zeggen, dat wij, behalve wat de Belgische en Elzas-Lotharingsche vragen betreft, dit memorandum tot het onze maken. Ten opzichte van België bestaat ons verschil met het neutrale memorandum alleen in de vraag der schadevergoeding. Dit is echter ccn vraag, waarin men langs den weg der mondelinge bespreking tot een vergelijk moet trachten te komen. Ons standpunt in de Elzas-Lo tharingsche vraag moeten wij hand haven. Dat wij bereid zijn, bij de be sprekingen over dit punt op de con ferentie ons standpunt nader te mo- tiveeren, spreekt vanzelf". Gisteren ontving ik, aldus deelde de heer Troelstra mede, de telegra fische machtiging der Duitsche par tijleiding, om dit antwoord te pu- bliceeren. Om de beteekenis er van goed te begrijpen, kan ik thans mede deelen wat het bericht mijner con ferentie met Scheidemann omtrent Brest-Litofsk levert Het is de ver klaring, dat, indien de Duitsche re geering een aanbod, om over den vrede te 9nderhandelen mocht wei geren, wegens de voorwaarde, dat daarbij ook in Brest-Litofsk geregel de punten opnieuw op den grond slag der beginselen van den aigemee- nen vrede in behandeling zullen worden genomen, zij op de scherpste oppositie der Duitsche sociaal-de mocratie zou stuiten. ORGELBESPELING in de Groo- of St.-Bavokcrk op Donderdag 19 September 1918 des namiddags van 2—3 uur, door den heer Louis Ro bert. Programma: 1. Praeludium et Fuga. D. gr. t., J. S. Bach; 2. Cantilena anglica for- tunae, S. Scheldt (1587—1654); 3. Con cert D. gr. t G. F. Handel, Alle gro, Andante con moto, Fuga; 4. Andantino,, César Franck; 5. Mar- che d' Ariane, AJex. Guilmant KERKCONCERT, Vrijdagavond 20 September a.s. zal in de Remon- strantsche Kerk, alhier, een keikion- cert gegeven worden door Jaculia Re- pelaer van Driel, altzangeres, Anton Brands, bariton, J. H. Besselaar Jr. organist. Het programma Levat liederen v; or alt van Bacil en Wolf en voo* banton van Bacli, Brahms, César Frarck en Faure en een duet van Bach. Orgel werken van Bach en H&ndel. DiSTRIBUTIEPOLITIE. Door de distributiepolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen J. F., Emmastraat, terzake het aanwezig hebben van on gekeurd vleesch en tegen J. P. E., H Popelingstraat, W. J. H., Spaan- schevaartstraat Schoten, F. S., Da Costakade te Amsterdam, H. G., Bor- gerstraat, te Amsterdam en H. v. \V., Spaarnwouderstraat, terzake 't beletten, belemmeren of verijdelen van handelingen, ondernomen door ambtenaren, die belast zijn met of bevoegd zijn verklaard tot het opspo ren van strafbare feiten. Ongeveer 190 KG. rundvloesch, dat gedeeltelijk reeds gekookt was, is in beslag ge nomen. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR JON GENS. Men weet, dat in den raad gevraagd is. om in de vacature-Hu- bregtse een der Haarlemsche school hoofden te benoemen. We vernemen echter, dat na ge houden overleg toch besloten Is tot een oproeping van sollicitanten over te gaan. UIT DE WATERSTAATSBEGROO- TING. Op de begrooting komt een post voor ter voorziening in de verde diging van de Noordzeekust in de pro vincie Noord-Holland tusschen de Helderscne en Hondsboasche zeewe ringen. De aankoop van eigendommen voor den sluisbouw te IJmuiden is niet ge lukt Gerekend wordt, dat door de on vermijdelijke procedures het meeren- deel van de benoodigde gronden in 1919 aan' het Rijk in eigendom zal kunnen overgaan. BESTRATING AMSTERDAMSCHE VAART. De heer J. W. H. vestigt in een ingezonden schrijven onze aandacht op den slechten toestand van den weg aan den huizenkant van de Amsterdamsche Vaart. Bij regen achtig weer, zegt inzender, is liet haast onmogelijk, zijn huis te berei ken. Wanneer men van het midden gedeelte van den weg komt moet men door modderpoelen waden en heeft dan bovendien nog kans te vollen, daar het water van de plassen diepe kuilen verbergt Eigenaars van aan de Amsterdam sche Vaart gelegen klee,rbleekerijen hebben getracht, die kullen te (lich ten mek asch, zoodat het een ieder duidelijk moet zijn, zegt inzender, dat de toestand onhoudbaar is. Klachten helpen niet, zegt de heer H. Men krijgt als antwoord: „Het i9 Rijksweg", maar volgens inzender is het gedeelte van den weg aan den huizenkant geen Rijksweg. Zelfs het kleine Haarlemmerliede heeft een nette bestrating aangebracht, zou het groote Haarlem dat aan niet kunnen doen? Kaarden Schouwburg. Dinsdag 24 September zal de Kon. Letlerl. Vereeniging ,,J. J. Crëmer" in den Schouwburg aan den Jans- weg een opvoering geven van liet bekende blijspel „Groote Stads Lucht' van Oscar (Blumenthal en Kadel- burg. De regie is in handen van don heer Frits van Dommelen. AMATEUR RADIO-CLUB. Men schrijft ons: Te Utrecht werd Zondag LL een vergadering gehouden van af gevaardigden der verschillende af- deelitigen der A. R. C. De heör Ok- huysen, voorzitter der A. R. C. open de do vergadering. De statuten wer den behoudens eenige wijzigingen goedgekeurd. Het doel der vereeniging is, het oprichten van luisterstations, het houden van clubavonden, het aanleeren der morse-teekens, het hou den van lezingen op 't gebied van Radio-Telegrafie, etc. Haarlem, wel ke reeds een der krachtigste afdeelin- gen is, was door twee afgevaardig den vertegenwoordigd, nl. de heeron P. F. Benders en J. Tames. KRANKZINNIG EN-VERPLE- GING. Bij Koninklijk besluit van 14 Augustus, 1918, no. 51 Is bepaald, dat het maximum- aantal te ver plegen vrouwelijke krankzinnigen in het provinciaal ziekenhuis „Duin enbosch" te Bakkum, voor het tijd vak van 1 April 19181 September 1919 met 25 wordt verhoogd. VAN DEN HAAGSCHEN KRIJGS RAAD. Den landstormplichtigen soldaat der infanterie H. H., van IJmuiden, is ten laste gelegd, dal hij 2e desertie pleegde, en vervolgens, na gearresteerd te zijn, een sergeant bedreigde met een stuk ijzer, waarop hij tevens nog een daad van geweld jegens een meerdere pleegde. Eisch: 7 maanden militaire gevangenisstraf, Ingaande 11 Maart. VRAAG: Mijn kanarie zit den geheelen dag to hijgen, heeft het erg benauwd, houdt het bekje open en laat een piepend geluid hooien. Eten en drinken doet hij goed. Hoe moet hij behandeld worden? ANT WOORD: Deze kwaal is meestal on geneeslijk. Geef den vogel als drink water verzoete kamillethee en da gelijks een balletje beschuit met ho ning vermengd. VRAAG: Wanneer moet het (wee- do gedeelte van lichting 1919 der grenadiers onder de wapenen ko men? ANTWOORD: In het tijdvak 1418.October a.s. VRAAG: Tot wien moet ik mij wonden om geplaatst te worden aan de op te richten vliegtuigenfabriek van luitenant van Heyst? ANTWOORDWend u tot den Commandant van de luchtvaart- afdeeling bij Soesiprberg. VRAAG: Mijn zoon is met drie dagen periodiek verlof, maar hem werden aan het Gemeentelijk Levens raiddelenbureau boterbonnen ge weigerd. Is dit een bepaling van den minister? ANTWOORD: Een en ander geschiedt volgens gegeven be palingen. Er wordt in dat geval geen boter verstrekt. VRAAG: Mijn man is landstorm- plichtige. Hoeveel vergoeding krijg ik per dag? Ik heb één kind. ANT WOORD: Dit is o.a. afhankeljjk van de gegoedheid van belangheb bende. Het bedrag wordt bepaald door den burgemeester. Op het raad huis, afdeeling militie, zal men u wel willen inlichten en een vragen lijst ter beantwoording ter hand stellen. VRAAG: Ik ben van den land storm (lichting 1916, laatste ge deelte). Na zeven maanden gediend te hebben hen ik afgekeurd voor alle diensten. Kom ik nog in aan merking voor de herkeuring en wanneer? Ik ben in 1896 geboren. ANTWOORD: Neen, op uw geval is herkeuring niet van toepassing. VRAAG: Wanneer is het Kort Verslag Jer Tweede Kamer weer door bemiddeling van uw blad to verkrijgen? ANTWOORD: Door be middeling van ons blad is het Kort Verslag der Tweede Kamer niet ver krijgbaar. Vervoeg u hiervoor bij de Landsdrukkerij, Den Haag. VRAAG: Ik was van 1 Januari tot 24 Maart 1918 als milicien- wachtmeester in dienst. Heb ik nu nog recht op de tractementsverhoo- ging gedurende het tijdvak, dat Ik nog in militairen dienst was, daar het van terugwerkende kracht is? ANTWOORD: Neen. Het verhoogde bedrag Is uitbetaald aan hen, die up 1 Augustus In werkclijken dienst waren. VRAAG: Ons dagmeisje is drit weken wegens ziekte thuis geweest; toen zij terug kwam gaf ik haar een week salaris (f 5) ter ergoediug en ook haar weekloon a f 5. Zij ia daar niet tevreden mee en wil meer vergoeding hebben. Heeft zij daai rcht op? ANTWOORD: Zij heeft ge durende haar ziekte geen recht op iets anders dan het loou van één week. VRAAG-Mijn kanarie is erg iieesch en doet niets anders dan niezen; ove rigens Is 't diertje gezond. Wat moet ik hiertegen doen? ANTWOORD: Geef uw vogel als drinkwater ver zoete kamille thee. Om de twee da gen ververschen en goed tochtvrij plaatsen. Een weinigje keukenzout op den bodem der kooi door het zand strooien. VRAAG: Mijn kanarie heeft dik wijls toevallen; dagelijks geeft ik hem een bad en krachtvoeder, doch dit helpt niet. Hij is drie jaar oud, heeft den rui al gehad, zit steeds slapende in elkaar gedoken en zingt in het geheel niet. Welke behande ling moet ik hem doen ondergaan? 'AiMTWOORD: ^Toevallen bij ka naries ontstaan in de meeste geval len door schrikken. Geef den vogel 'n plaats op tafelhoogte en verplaats hem dagelijks met kaLmte, Geef hem bij bij zijn gewoon zaad dagelijks een stukje vogelbiscuit of een eierlepel hard gekookt ei met beschuit ver mengd. VRAAG: Ik heb een hoekje aard appelen voor eigen gebruik in do Meer nabij de Cruquiusbrug, maar mag deze van de militairen niet naar mijn woning tc Heemstede vervoe- MJj was gezegd, dat ik de aardappelen zonder vervoerbewijs naar huis mocht brengen. Hoe krijg ik ze nu thuis? ANTWOORD: U moet een ver voerbewijs aanvragen bij de Aard- appelvereeniging, Marnixkade, Den Haag. VRAAG: Mijn verloofde is ln Amerika, maar ik hoor niets meer an hem. Waar moet ik mij vervoe gen oin zijn juiste adres te erlan gen? Zijn daar nog kosten aan ver bonden? ANTWOORD: Als u geen ander adres weetfdan „Amerika", zal het moeilijk zijn, den bedoelden persoon le vinden. De naam van den Nederlandschen consul te New- York is D. J. Steyn Parvé. VRAAG: Hoe lulden naam en adres van den Ned^landschen con sul In Sydney (Australië)? ANT WOORD: De ons ten dieuste staan de bronnen noemen geen Neder landschen consul te Sydney. VRAAG: Houdt er nog een rechts geleerde voor dc Toynbee-vereeni- ging zitting? Zoo ja, waar en wan neer houdt hij die en hoeveel kost het? ANTWOORD: Voor de Toyn- beevareeniging houd! zitting» nirj mr. E. Thiel, Zaterdagavond om 7 uur, in het gebouw aan het Donkere Spaarnc 28. De kosten Zijn 10 cent per advies. Aan de Hulsvrouwen! De oauleiding van mijn schrijven ft een hozook, dat ik bracht bij een jong vrouwtje, dat zich pas had ingericht. Ik moest alles zien, triomfantelijk leidde zij mij rond. In de keuken gin gen mijn oogeo te gas'. Hel. drie-nits- faacninfonr stond r>p houten klossen. w.z. tusschen de pootjes van het gas- comfoor en de onderplaat, waren hou ten klossen aangebracht, zóó hoog dat. een geopende dekschaal er onder kon staan. Zoo had zij dubbel nut van de gaspitterwijl de pan op het eas 3toud. warmde zij er onder haar dek schaal, hare borden zelfs de boter smolt zij in eens in een sauskom, zoo dat eij niets verloren ging, door het eerst m een pannetje te smelten. Ik vond dit om te onthouden want bij een twoe-pite gaat het natuurlijk ook best. Vergeefs zocht ik naar een hooi- kist. O. die „sta in den weg'' heb ik in dit kastje. Nn vertelde ik haar dat dit niet goed was. en ik dacht terug aan de spreekbeurt, dia Mevrouw Thiel. uit Amsterdam, iu het voorjaar~voor onze vereeniging hield. Toen vertelde Me vrouw Thiel o.m. dat zij zich zoo schaamde, dat. zij nl 15 jaar een hooi- kist had en er zoo weinig propaganda voor smaakt had. Zij had het wel verteld, maar a!s de menschen er dan de schouders over ophaalden, had zij HOOFDSTUK I. De maan bescheen in haar volle pracht een der schilderachtigste plekjes van onze schoone aarde. Het was een der eilanden, die ces- tel ijk van de Australische kust lig gen. Een zacht koeltje speelde door het gebladerte, de golfjes kabbelden tegen het goudgele zand en spatten zachtjes uiteen tegen de rotsen. Het schitterende witte licht gaf aan de geheele omgeving een tooverachügen glans. Een man stond aan het strand en keek met moedeloozo blikken om zich heen. Hij was jong en goed ge bouwd. Men kon zien, dat hij sterk en gespierd was, maar in het maan licht zag hij er bleek en afgetobd uit. Zijn gelaat vertoonde de sporen van j»rg en slapelooze nachten. Zijn blauw serge pak was gescheurd cn gekrompen door het water cn de zon, en zijn hoofd was gedekt met een hoed gemaakt van bladeren. Terwijl hij daar zoo troosteloos om zich Leen keek, kwam er uit een ruwe hut op eenigen afstand van de kust éen an dere jonge man. Deze had niet veel van een athleet. Hij was klein, ma ger en gebogen. Aan zijn kleeding kon men zien, dat hij een Engelsche pre dikant was. Hij was nog veel bleeker dan de man op het strand en hij druk te zijn vermagerde hand tegen de borst, terwijl hij herhaaldelijk hoest te. Langzaam en moeilijk bewoog hij zich voort- De twee mannen hadden veel van personages uit een klucht, maar het was een treurspel, dat zich hier af speelde. Want deze beiden waren met eenige andere personen ul wat er overgebleven was van de bemanning en de passagiers van het stoomschip Alpino, dat acht dagen te voren in de buurt van dit lieflijke eiland ver gaan was. Dominee Fleming sleepte zich voort, tot hij naast zijn vriend stond. Nog niets gezien, Mannering? vroeg hij. Hij deed deze vraag niet als iemand, die ecp bevestigend antwoord ver wacht, maar meer alsof het nu een maal zoo hoorde. Vane Mannering schudde het hoofd. Neen, zei hij ernstig. Ik geloof ook niet, dat wij daarop rekenen kunnen. Volgens mijn meening ligt dit eiland geheel buiten de vaarlijn. De Alpina was, zooals je weet uit den koers geraakt. Dus je denkt niet, dat er nog kans op redding bestaat? vroeg Ar thur Fleming op zwakken toon. Heel weinig. Natuurlijk kan ik het niet met zekerheid zeggen. Als ze mij in Eton en Oxford wat meer aardrijkskunde en wat minder Latijn en Grieksch geleerd hadden, zou ik cr misschien eenig begrip van heoben, waar we zoowat wezen kunnen. Nu heb ik er niet de minste notie van. Me dunkt, als wij kans gehad hadden opgenomen te worden, dan zou 'die zich nu reeds voorgedaan hebben. Vermoedelijk zal het einde wel zijn, dat wij hier op dit eiland van hon ger en ellende omkomen. Fleming wilde hier iets tegeu in brengen en zijn vriend berispen ever zijn woorden, maar hij vond het oogenblik minder geschikt en zweeg. Hij had het aan Vane Mannering te danken» dat hij er het leven had af gebracht. Heb je den dokter en juffrouw Nina nog gezien? vroeg Mannering na een korte stilte. Ze is in haar hut. Ik zag er haar een half uur geleden in verdwijnen. De dokter dwaalt nog over het eiland. De wijze, waarop het meisje haar lot draagt, vervult, mij met groote bewon dering eq achting voor haar. Zij is hier alleen met ons, mannen, zij heeft gebrek geleden op den vreese- lijken tocht in de boot, vóór wij land den. Zij verdraagt de onzekerheid van onzen toestand met groote held haftigheid en vertrouwen zonder een spoor van angst.. Wie zou gedacht hebben, Mannering, dat zoo n Jong teer ding, dat aan boord het lucht- liartigste schepseltje ter wereld scheen, zulk een vastheid vau karak ter zou bezitten? Mannering knikte. Ja, dat is too, maar tot nog toe is zij gelukkig nog gezond. Het is te hopen, dat zij niet een aanval van koorts krijgt, zuoals wij dien gehad hebben. Zij is een paar dagen wel wat koortsig geweest, zei Fleming, maar zij liet er niet veel van blijken. Met den dokter is het nog hetzelfde, jlij Is nog heel zwak en zijn geest schijnt wat verward. Hij wilde niet langer In de teni blijven en is er met een ha mer op uitgegaan om den bodem en de rotsen te onderzoeken. Misschien leidt hem dat wat af, zei Mannering. Het is beter voor hem dsn den geheelen dag te tobben over onzen toestand. Ik wilde, dat ik ook zoo'n liefhebberij had. Dat is toch nog amusanter dan doelloos rondslin geren. Praat zoo r.iet, Mannering, zei Fleming, terwijl hij zijn vriend er- wütend aanzag. Je bent onze lei der en onze steun geweest en hebt van den ochtend tot den avond ge werkt om alles zoo goed mogelijk te behartigen. Als jij er niet geweest was, lagen wij allen op den uodem der zee. Wij hebben ons leven te dan ken uan jouw energie, moed en vol harding. Mannering schudde het hoofd. Ik heb weinig gedaan, zei hij zuchtend. Maar, Fleming, jij rroest liever gaan liggen. Je hoest weer zoo erg. Het is in de hut zoo warm en ik hoest daar nog meer. Straks, als jij naar bed gaat, ga ik ook. Maar waar- om rook je niet? Ik heb mijn laatste pijp aan den dokter gegeven, antwoordde Man nering. De tonen van een slecht bespeelde concertina weerklonken van uit een dér hutten en werden gevolgd door een nog minder welluidend gelach en gejoel. -- De mannon schijnen vroolijk van avond, zei Fleming. Ja, antwoordde Mannering. Ik heb hun zoo juist wat rum gege ven Ik wilde Hij aarzelde even en Fleming zag hem vragend aan. Ik wilde, herhaalde hij, dat zij hier niet waren. Zij vertegenwoor digen het gevaar, Fleming. Tot nog toe hebben zij zich vrij fatsoenlijk gedragen, maar de laatste twee dagen schijnen zij Iosbnndiger te worden en zich minder aan mijn gezag te storen. Hoe lang zullen ze nog tevreden rijn met dc kleine hoeveelheden ram, die ik uitdeel? Zij weten, waar het vaatje ligt Ze zijn niet allemaal slecht, meende Fleming. De meesten heb ben ons tot nog toe trouw ter zijde gestaan. Neen, niet allemaal, maar er lijn een paar zwarte schapen onder. Ik vertrouw dien Indischen matroos en den stoker Munson niet Zij dwaalden gisteren zoo verdacht om de tent *an den dokter. Ik heb liever met Engel sche zeelui te doen. Hoor ze eens ru moerig worden! Ik geloof, dat het be ter is, dat ik eens ga kijken, wat re uitvoeren. Hij cn Fleming naderden behoof zaam de hul en gluurden naar bin nen. Eenigen der mannen lagen lang uit op den grond, anderen zaten op ruwe houten banken. In het midden van de hut lag het vaatje rum en Munson was bezig er wat uit te tappen in een kan. Zij hadden allen schijnbaar meer gedronken, dan goed voor hen was en zagen er opgezet en opgewon den uit (Wordt vtrvolgé.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5