De Toestand Koloniën HervattiDg der Lessen OCTOBER as. J. B. Martin Zonen Sport en Wedstriiden Ingezonden Pers-Overzlcht Letteren en Knnst Rechtszaken Familieberichten Binnenland VREEMDELINGENVERKEER. Op de te Utrecht gehouden algeineene vergadering - van de Nederlandsche vereeniging voor vreemdelingenver keer werden tot bestuursleden geko zen de heeren H. Goedhart Jr., wet houder te Arnhem; R. Buisman, voorzitter van Vreemdelingenverkeer te Leeuwarden; H. J. G. Hartman, voorzitter van Vreemdelingenverkeer te Middelburg; mr. F. A. Kokosky, te Amsterdam, en Th. H. de Meester, directeur der Mij. Zeeland, te Vllssin- gen. PROF. MR. DR. H. R. RIBBIUS. Op Dinsdag 24 September a.s. des namiddags Ui half drie zal mr. dr. H. R. Ribbius, benoemd hoogleeraar in de rechtswetenschap aan de Ne derlandsche Handels-Hoogeschool, zijn ambt met het uitspreken van een inangureele rede aanvaarden. WEDER EEN ADRES VAN ANT WOORD? Jaren lang was de Twee de Kamer gewoon dc Troonrede met een Adres van Antwoord te beant woorden. Bij 't Adres-debat werd dan tevens over de politiek van 't Kabi net gehandeld. Eenige jaren geleden besloot de Kamer echter om het Adres van Antwoord af te schaffen en alleen bij de Algemeene Beschou wingen over de Staatsbegrooting de landspolitiek te bespreken. Thans meldt 't verslag van een vergadering der soc.-dem. Kamerfractie in Het Volk: Besloten werd, dat de fractie in de Kamer zal voorstellen een adres van antwoord op de Troonrede te ontwer- ken. Groote en brandende vraagstuk ken al3 de houding, door den minis ter van Buitenlandsclie Zaken ten op zichte van de Volksvertegenwoordi ging aan te nemen, als het vraagstuk der voedselvoorziening enz., kunnen niet wachten tot (le begrootingsde- batten. Het is noodig, dat zij aan stonds met regeering en Kamer wor den behandeld. Yeraei kan worden medegedeeld, dat, ook de revolutionair-socialistische Kamerclub besloten heeft bij de Ka mer eea voorstel in te dienen om een antwoord op de Troonrede te geven. In do toelichting zal als reden worden genoemd de noodzakelijkheid van het in staat van bescnuldijring stellen der vorige regeering en de levensmiddelen- oï lende. GEVAARLIJKE ..ERSATZ'-. Uit Rotterdam wordt gemeld: De 15-jari- ge W. P. R., wonende Zalmhaven, kocht bij een drogist op den Nieuwen Binnenweg een -fleschje hoofd-eau- de cologne. Na gebruik is het haar grootendeela uitgevallen. Haar moe der. die eveneens van de eau-de- coiogne gebruikt had, is waarschijn lijk ten gevolge daarvan, ongesteld geworden, zoodat zij zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len. Een scheikundig onderzoek naar den aard der samenstelling van het middel wordt ingesteld. ONGELUK BIJ HET VLIEGEN. Woensdagmorgen is het Nederland sche watervliegtuig H 1 bij een da ling in het Marsdiep over den kop geslagen. De inzittenden, sergeant- constabel Van de Witte en fotograaf- opnemer Kreuger bekwamen lichte verwondingen. GEEN EERLIJK BEAMBTE. Te Rotterdam is een beambte van 't distributiebedrijf aangehouden, die aan menschen, die er geen recht op hadden, bons voor 60—100 pak kaar sen tegelijk afgaf. De aldus verkre gen pakken kaarsen werden daarna \n den kettinghandel gebracht HET KAMER-PRESIDIUM. „De Tijd" deelt mede, dat de heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien, genoemd als vermoedelijk Kamer-voorzitter, persoon!iike bezwaren heeft voor de aanvaarding van dit ambt. Daarenbo ven schrijft het blad bestaat er OQ'ier eon groep rechtaohe Kamerleden de neiging, om het eervolle ambt we der toe te vertrouwen aan den aftre- deuden voorzitter, mr. Fock. Niet le ontkennen is, dat deze getoond heeft voorzittere-yuaiiteiteu te bezitten en in moeiiijko oogeubükken, weike zich nog wel eens zullen herhalen, de lei ding ia vaste handen te kunnen hou den. DOODGESTOKEN. Tusschen den Stoffeerder v. D. en oen medebewoner van diens huis, den Duitecher H., ont stond Dinsdagavond te Bleijerheide, gemeente lverlcrade, eeouge oneeing- neid over het leenen van. geld. De Duitscher, die niet geheel nuchter moet zijn geweest, gaf Van D. daar bij onveihoeds een diepen messteek in den rechterarm, waardoor een slag sder wcra afgesneden en de getroffene binnen 6ukeie minuten aan verbloe- diug bezweek. Hoewel de dader over d-a nabij gelegen rijksgrens trachtte te ontkomen, werd hij spoedig door de Duitsche grenswacht aangehouden en in arrest gesteld. ESPERANTISTEN EN DE VRE DE. Wij ontvingen een esperan- tistische circulaire, met geluk kig! de vertaling er bij (gericht tot alle esperantisten) waarin de inhoud weergegeven wordt van een door den ex-president derVereenigde Staten, William Howard Taft, te Philadelphia gehouden rede, ter ge legenheid van de oprichting der „Unie tot verzekering van een duur- zamen vrede" De ex-presidenfc zet in deze rede uiteen, dat geen duurzame vrede mogelijk zal zijn, vóórdat de mili taire partij in Duitschland zich over wonnen verklaard heeft. KETTINGHANDELAAR TE GEN FLESSCHENTREKKERS. Men meldt aan de Nieuwe CL: De vleeschhouwer B. te Den Haag heeft zich in een schrijven aan den minister van Financiën beklaagd met medewerking vaft een zijner schrijvers op jaarloon, te zijn opge licht voor een bedrag van f 356; zijn de de prijs waarvoor hij hem 35 ki logram koffie had geleverd. De be doeling van dit schrijven is klaar blijkelijk den minister er toe te bewegen den beambte te noodzaken de geleverde koffie te betalen. Men staat hier voor een van de haast tallooze duistere combinaties, waardoor onze samenleving tegen woordig berucht is en waartegen in de meeste gevallen politie en Justi tie machteloos staan hoofdzake lijk door gebrek aan medewerking onder het publiek, dat er zelf meer en meer dupe van wordt. Het geval in quaestie' heeft zich aldus toegedragen. De departementsschrijver verzocht den vleeschhouwer een half ons kof fie als monster, om na goedkeuring heel de partij, 35 kilogram, over te nemen. Kort daarop werd de koop gesloten en moest de partij afgele verd worden aan zekeren v. O. Toen de koffië aan diens huis bezorgd werd, was deze niet thuis, doch de benedenbuurman, een kastelein S., deelde mee, dat v .O. in café Hol landais was. Telefonisch geroepen, bleek of leek het zoo, want de vleeschhouwer en de schrijver wer den uitgenoodigd, daar te komen om af te rekenen. Men liet de kof fie in bewaring bij den kastelein om, in Hollandais gekomen te ver nemen dat v. O. juist heengegaan was en waarschijnlijk naar' huis. Toen men daar weer aankwam waren noch v. O. noch de.... kof fie er meer en de schrijver wei gerde volstandig te betalen. Nn moeide de vleeschhouwer de politie in het geval, om de weinig moedgevende mededeeling te beko men, dal K., v. O. ne S. reeds lang gesignaleerd stonden als fleschen- trekkers. Aangezien hier echter elke andere aanwijzing dan een, uiter aard al niet zeer respectabele, me dedeeling van een kettinghandela&r, ontbrak, kon niet worden opgetre- de tegen het drietal. De benadeelde heeft den tegenval ler dus te aanvaarden als een stukje risico van zijn bedrijf. TWEEDE KAMER. De commis sie, benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen Ka merleden, is met naar werkzaamheden begonnen. Het laat zich niet aanzien, dat .de-Kamer nog deze week weder tot hervatting hater werkzaamheden zal worden bijeengeroepen, daar de commissie het overige deel van deze week duikt noodig te hebben om met haar taak gereed te komen. VROUWENKIESRECHT. Door deu Bond van Soc.-Dem. Vrouwen- ciuba is aau de Tweede Kamer een adrc-s inzakte vrouwenkiesrecht ge zonden. Eon toelichting er op is Dins dag aan den voorzitter der Tweede Kamer aangeboden. BROODKAARTEN GESTOLEN. Per spoor werden van Amsterdam uit naar Veenenaaal verzonden de benoo- digde wittebroodkaarten voor het eerstvolgende tijdvak. Bij aankomst aldaar bleek de verzegeling verbroken en de kist opengebroken. 1200 kaarten waren \erdw6neu, EEN VERDWAALDE KOGEL. Aan het politiebureau Overtoom te Amsterdam, werd Woensdagmiddag een revolver gedeponeerd, die was ge bruikt bij een verijdelde poging tot zelfmoord. Een agent wt»s bezig het wapen te ontladen, toen de revolver plotseling afging en den dienstdoen- den brigadier, die aan den anderen kant van het vertrek zat, wondde. De ongelukkige werd in den buik getrof fen. Hij werd overgebracht naar hei Wilhelminagasthuis, waar de man zich waarschijnlijk aan een operatie zal moeten onderwerpen. De N i e u w-A msterdam. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam is Woensdagmiddag, komende van New-York, ongeveer 3 uur te Rotter dam voor den wal gekomen. Graan voor de boeren. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer Van Rappard zich met de vol gende vragen tot den minister van Landbouw gewend: I. Is de minister voornemens van den oogst 1919 den landbouwers broodgraan te laten voor hun gezin en hunne arbeiders? Zoo ja, verdient het dan geen aan beveling met het oog op den uitzaai, zulks zoo spoedig mogelijk bekend te maken? II. Van den oogst 1918 is aan de boeren een gedeelte van hun eigen verbouwd graan gelaten voor voedsel voor hun vee. De bepaling is echter gemaakt, dat wel gerst en boonen, doch geen ha ver aan de varkens mag gevoerd worden. Hoe denkt de minister zich dan, flat de boeren, die noch gerst,'noch boonen hebben verbouwd, hunne var kensfokkerij en mesterij in stand moeten houden? Het convooi. Bij het Departement van Marine is bericht, ontvangen dat het convooi naar Nederlanosch-Indië zich den 13den dezer bevond op 3 gr. Z.B. en 56 gr. O.L., dat. is dus ongeveer ten Noorden van de Seychelen-eilanden- gToep. Alies was wel aan boord. Schending van Ne de r- 'andsch grondgebied. Opnieuw is aan onze gezanten te Londen eD te Berlijn opgedragen te pro les toeren tegen de schending van Nederlanasch grondgebied door vlieg tuigen var beide natiën, die rich ra de maatd Augustus in Zeouwsch- Vlaanderen boven ons gebied bewo gen. De vetkaar te n. De periode der vetkaarten zal, vol gens ,.Het Volk", hoogstwaarschijn lijk van IC op 12 dagen worden ge bracht. Hout. Het stoomschip „Mars" der Kon. Nederl. Stoomboot-Mij., is uit Heraö- sand in IJmuiden teruggekeerd met een volle lading gezaagd hout, be stemd voor binnenlandsche afnemers. Binnen cenigo dagen worden nog meer Nederlandsche schepen met een ladmg hout in Nederland terugver wacht. ERGERLIJK. Eén reiziger schrijft aan het N. v. d. D.: „Maandagmiddag was ik aan liet station Dieren-Doesburg Onder de reizigers die ook met den trein 152 naar Zutphen moesten, waren een anne man en vrouw, doch de vrouw wordt op het perron ouwel en sterft. Van het geheele stationspersoneel bood niemand de behulpzame hand, en in de wachtkamer scheen geen plaats te zijn om het lijk tijdelijk on der dak te brengen. Men raadde den man aan, een kruiwagen te leenen om het lijk te vervoeren. Zoo ge schiedde ook. De man kreeg een krui wagen te leen en kruide zelf zijn overleden vrouw naar "het lijkenhuis je op bet kerkhof onder geleide van den veldwachter. Geen dokter werd ontboden om te zien of er nog hulp kon gegeven worden of om den dood te constateeren. Het was in één woord ergerlijk". FINANCIEELE STEUN AAN DE INDISCHE CULTUURONDERNE MINGEN. Het N. I. P. A. meldt uit Batavia aan het Hbld.: In ver band met de toenemende moeilijkhe den, waarmede de bergcultures te strijden hebben, zijn plannen uitge werkt tot oprichting van een Hulp Cultuurbank, die met behulp van de Javasche Bank credieten zal verstrek ken aan de tabaks-, thee- en rubber ondernemingen ter voorziening in werkkapitaal, waardoor de productie zal kunnen worden voortgezet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 40 Cts. per regel. Spreekuurdagelijks(bihalve Zondags van 2-5 en 7-9 usr ScbagcbiUtraat 31 VOETBAL. H. F. C.—HERCULES. Zondag a.s. speelt H. F. C. op haar terrein aan de Spanjaardsiaan haar eersten competitiewedstrijd tegen Hercules uit Utrecht NEDERLANDSCH OLYMPISCH COMITé. Do commissie ter verbreiding van lichaamsoefeningen ten platten lan de, bestaande uit de heeren Mr. P. Kranenburg, voorzitter; J. A. Wijn malen, secretaris; P. W. Scharroo, Mr. L. H. Feschotte en II. J. C. Blom, te Amsterdam, heeft aan het bestuur van het Departemeifl Haar lem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen oen circulaire verzon den, waaraan wij het volgende ont- leenen: Door het Nederlandsch Olympisch Comité als centraal orgaan voor de lichaamsoefeningen in Nederland weiden genoemde heeren uitgenoo digd, een commissie te vormen, die pogingen in het werk zal stellen, om de zaak van de lichamelijke opvoe ding en de sport ten platten lande en in de kleinere plaatsen van ons va derland te bevorderen. Door verschillende omstandighe den, als: onbekendheid met de ver schillende vormen van sport en sys tematische lichamelijke opvoeding bij vele ouderen, het ontbreken van speelvelden en lokalen, enz., staat de zaak, die wij voorstaan, op het land en in do kleinere, plaatsen nog niet op een hoog peil. Gedurende den mobilisatietijd zijn in het leger vele jonge mannen met de sport en de lichamelijke opvoeding bekend geworden. Er is gebleken, wat ook te verwachten was, dat ook buiten de steden velo uitnemende krachten onder de Nederlandsche jongelieden te vinden zijn, en de belangstelling in onze zaak is bij zeer velen levendig geworden. Uit bet leger naar hunne haard steden teruggekeerd, vinden de jonge mannen, die wij op het oog hebben, geen gelegenheid het geleerde te on derhouden, tot schade van hun eigen gezondheid en die voor hun nage slacht, tot schade van onzo volks kracht Integendeel, van verschillende zij den is de klacht vernomen, dat door het ontbreken van clubs en vereeni- gingen voor lichaamsoefening ten platte lande, de vrije tijd dikwijls op minder gepaste wijze wordt besteed, en er is zelfs verband gelegd tusschen de plaatselijke criminaliteit, ruw heid stra.atschenderii en beschadi ging van andersmans goed, en de omstandigheid dat voor den jongen plattelander dikwijls weinig gelegen heid voor deugdelijke ontspanning be staat De commissie is overtuigd, dat een behoorlijk geleid vereenigings- en clubleven op het gebied van sport en lichamelijke opvoeding, voor het plat teland en de kleinere plaatsen eene zaak is van groot nationaal belang, en daarom heeft zij de uitnoodiging van het Olympisch Comité, om tot de organisatie daarvan het initiatief te nemen, aanvaard. Noodig is, dat plaatselijke com missies gevormd worden, die de zaak ter hand nemen. Heelt de zaak een vasten vorm aangenomen, dan zal te overwegen zijn of de hulp van de plaatselijks overheid en van de regeering moet worden ingeroepen. Do commissie wendt zich derhalve tot het bestuur van het departement Haarlem met de vraag, of in zijn woonplaats belangstelling bestaat tot het in het leven roepen van een ver eeniging voor lichamelijke opvoeding of een club voor een tak van sport Zoo ja, welke personen dan geschikt en bereid zouden zijn tot de organi satie daarvan hel initiatief te nemen. Wanneer op deze vraag een gunstig bericht is ontvangen, zullen ten spoedigste voorstellen tot samen- spreking Ingezonden worden. BILJARTEN. BILJARTWEDSTRIJD-D. MEÊRE- BOER—J. METZ. Woensdagavond had in café-Van der Hoef aan de Koningstraat het eer ste gedeelte van den wedstrijd oin 1000 caramboles '500. libre eai 500 cadre) tuaechen de heer-en D. Meero- boor en J. Metz plaats. Derzon avond werd libra gespeeld. Het café was geheel met belangstellenden gevuld, toen de wedstrijd precies te 8 uur door deu heer Metz geopend werd, die al dadelijk hard van stapel liep en na een pa?r beurten o.a. reeds oen serie van 43 maakte. Na 10 beurten luidde de stand Meereboer 68, Metz 75. Toen liep Meereboer in, maakte een serie van 27, zoodat na de 15de beurt de stand 11283 "was. Meereboer bleef toen de leiding behouden en maakte wederom een serie van 27. Zijn tegenpartij raakte nu een poosje den kluis lrwljt, maakte eenige „poe dels" achter elkaar en verhoogde slechta uiterst langzaam zijn score. Moerëbcer maakte ook wel eenige „poedels", maar hij' kon zich die weelde veroorloven, want na de 25ste beurt was de stand 157123. Metz raakte evenwel hoe langer hoe meer achterop, vooral toen zijn partner weer een serie van 29 maakte. To half tien werd even gerust, met den standMeereboer 260, Metz 196, in 44 beurten. Meereboer had' dus een flinken voorsprong, maar Metz gaf den moed niet op en na eerst eenige misstooten en lage 'cijfers gemaakt te hebben, n.aakte hij, onder groote belangstel ling van het publiek, een s?rie van 70. waarvoor hij een hlid applaus in ont vangst bad te nemen. In 50 beurten had hij toen hetzelfde totaal van Mee reboer behaald 291. Or> deze hooge serie van 70 antwoordde Meereboer met slechts 1, zoodat Meta. na weder om een eerie van 15 gemaakt te heb ben, zijn tegenstander had ingehaald. De strijd werd nu zeer spannend, maar beide spelers verloren bun kalm te niet eu speelden door, alsof er he»- lèmiial geen publiek in de zaal aan wezig was. Na de 51ste beurt was de stand wederom gelijk, namelijk 306 306. evenals na de volgende 307 307, waarna Mei® weer een poosje de aandacht vroeg en een serie van 16 maakt? waarop Meereboer met een „poedel" antwoordde. Toch waren de part'jeu aan elkaar gewaagd, want na de 54soe beurt was de stand 331330. Metz raakte" er toen weer 19, waar- on Meereboer met 3 antwoordde. Metz maakte weer een serie van 26. zijn tegenstander een „poedel", resul taat 376-333. Te half elf passeerde Metz de 400 en had er toen 413 en Meeroboer 356. na 61 beurten. De laatste passeerde de <"00 toen beide spelers 69 beurten gehad hadden. De stand luidde toen 453411. De spanning werd nu steeds grooter, want Meereboer haalde een weinig op door middel van een serie van 26. Na 71 beurten was de stand 437-439. Na eenige kleine cijfers behoefde Metz er nog maar 7 te maken en die iraaakte hij dan ook na zijn 73ste beurt. Het was toen 6 minuten over II. De stand was ten slotte dus Metz 500, Meereboer 450. een verschil der halve van 50 caramboles. De overwin ning van Metz werd met applaus be groet. Do hoogste serie van dezen avond stond met 70 op naam van Metz. De volgende week Donderdagavond werdt het 2de gedeelte van den wed strijd (cadre) gespeeld. Van IngMonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt ds kopie den insender niet teruggegeven Voor den inhoud deier rubriek stelt os Kedaotle xlch niet aansprakelijk. DE SCHOTENSOHE POLITIE. M. de R-, In het nummer van 12 September j.L werd gewezen op den minder gunstigen toestand bij de Schoten- sclie Politie en er werd de i wensch te kennen gegeven dat het Schoten- sche politiecorps gereorganiseerd wordt Aan het hoofd dient ge steld te worden een jong inspec teur. Reorganisatie is noodig, doch het komt mij gewenscht voor, dat daar toe niet wordt overgegaan, dan na dat een flink inspecteur iB benoemd, die met den burgemeester van Scho ten de reorganisatie met kracht ter hand neemt Zeer zeker Ls het ge- wenscht dat een jong inspecteur wordt benoemd, doch één, die den leeftijd van 30 jaren toch is gepas seerd. Een zoodanig inspecteur zal Verscheidene jaren bij de politie werkzaam zijn geweest en zal zijn verkregen ervaring aan de reorgani satie dienstbaar kunnen maken. Men zij daarom niet bang om diea ambtenaar 'n behoorlijk inkomen te geven. Naar mijn meening zal de te benoemen titularis ten minste een inkomen moeten hebben van f 2000. Wil men minder geven dsn zal men niet kunnen verwachten, dat werkelijk geschikte personen zich. voor dat ambt zullen aanmelden en men zal het met minder kwaliteit moeten doen. Dit zij vermeld, omdat het gerucht gaat, dat het plan be staat den te benoemen inspecteur een aanvangsjaarwedde van f 1600 te geven. EEN INWONER VAN SCHOTEN. Schoten, September 1918. Da Troonrad*. Nog ©en paar persstemmen. De Rotterdammer (A.-R.) merkt op „Op wat voor. ons hoofd'- inzet van den kamp vormde recht in de schoolkwestie en recht bij de arbei dersverzekering, geeft? de'Troonrede duid e lijken weerklank. Bij anti-revolutionnairen die nog mochten aarzelen op wat wijze zU hunne hcuding tegenover dit kabinet hrbbon te bepalen, zal dit staatsstuk alle aarzeling wegnemen. Het vertrouwen, door de namen der nieuwe bewindslieden reeds gewekt, wordt door deze Troonrede aanmer kelijk versterkt. Wij begroeten het k'abiuet-RUys de Beerenbrouck met vertrouwen en war me sympathie. Hét Huisgezin (R.-K) Ia de Troonrede een krachtig staatsstuk, inreekc daaruit het besef vau een christelijk kabinet, waar is het merktooken to vinden van een Roomsch-Katholiek ministerie, waar voor zoo geheel ten onpas is gewaar schuwd 1 Wij 'nebben eenvoudig een rechtsch beleid te wachten, zonder meer. dat niet zal buigen voor linkscbe dreige menten. maar evenmin in drijven haar kracht zal zoeken- De Residentiebode (R.-K): Summa summarum oen rede, zooals die, gezien den aard ën de samenstel ling der Regeering, verwacht kan worden krachtig en rustig beleid, waarbij met iedere rechten wordt re kening gehouden, maar dat, als 't moet, geen tegenstand ontzietbezui niging en verlichting waar mogelijk, overigens onbekrompen voorziening ia de nooden rebht, gerechtigheid en voortvarendheid in onderwijs en so ciale wetgeving christelijke politiek in Nederland en Indië. Moge de Re geering veel en goed werk doen tot heil vt.n 't ganscne land en tot be vrediging van alle partijen. Het Centrum (R.-K): Het is een breed opgezet program, dat aan de Kamers wordt voorgelegd, een pro gram waarbij uiteraard de buitenge wone eischen van dezen tijd voorop staan, maar waarin tevens hervormin gen op sociaal en ander gebied eea ruimere plaats innemen en het chris telijke cachet niet ontbreekt. HET NIEUWE KABINET. In het weekblad De V r ij z i n n i g-D e- mocraat spreekt M. er zijn inge nomenheid over uit. dat't nieuw© mi nisterie een parlementair kabinet is. Schrijver is de meening toegedaan dat men echter niet aan zijn critiek het zwij'gen zal moeten opleggen omdat 't ministerie een parlementair is. Alleen zal zegt hij de oppositie hebben te overwegen, dat een votum van afkeuring van het regeeringsbe- leid, uitgebracht door een parlemen taire meerderheid die niet in staat is om de taak van het Kabinet over te nemen, ons noodzakelijk zou terug voeren naar het vrijwel algemeen ver oordeelde stelsel van extra-parlemen taire of koninklijke kabinetten, en dus de democratische ontwikkeling zou achte ruitzetten. De Nationale, staatkundige gids, 't vrije liberale weekblad, ver heugt zich eveneens over 't weder tot stand komen van een zuiver parle mentair kabinet. Ze doet opmerken Het is de eenige manier om het parlement, dat is de natie, voldoen den invloed op den gang van zaken te geven. En tevens de eenige wijze om de ministers, waar noodig. sterk tegenover de Voreten te doen staan. Men zal ons wel niet verdenken van gebrek aan eerbied voor onzo Ko ningin, en van onderschatting der hoogst belangrijke taak. die een zoo uitnemend constitutioneel vorat in het etuatsleven kan vervullen. Maar wij achten het, in deze tijden meer dan ooit, in het belang óók en vooral vau de Koninklijk© macht, dat zij be perkt blijft door de persoonlijkheid der op de parlemenlamecrderheid steunende en daardoor krachtige, raadgevers Overigens betoogt 't blad met de samenstelling van 't kabinet niet in genomen te zijn. ZONDERLINGE AMBTENARIJ. Men schrijft aan da Nederlander: „Het bericht, dat de heer Beaufort, van de Pluimvee-vereeniging? thans i opgetreden als secretaris van de Commissie voor Advies van het Rijks bureau voor eieren, tevens tot li<i dier commissie is benoemd, doch als zoodanig geen vacatiegelden zal ont vangen, zal misschien sommigen be vreemden. Waarom niet? zal men vragen. Het antwoord is: omdat dc secreta ris reeds met f 2400 bezoldigd wordt- Dat is voor een goed secretaris niet zoo heel veel, maai- veel zondelinger is het geval van het Rijksbureau voor eieren. Aan het hoofd daarvan is door minister Poslhuma, kort voor zijn heengaan, geplaatst diens secretaris, een man die van eieren precies even veel weet als ieder ander die wel eens een ei bij zijn ontbijt gebruikt Sala ris als directeur 500t» gulden. Maar omdat er dan toch ook iemand zou zijn die wél verstand van eieren heeft, kreeg de directeur twee onder directeuren, die elk ook weer, naar ik meen f 3000 salaris ontvangen. En ter advies voor al deze „leiding" dient dan de commissie bovenge noemd, wier secretaris f 2400 ont vangt, terwijl de leden alleen vaca tiegelden krijgen. De eieren worden duur betaald, en nog eten we ze niet". Nieuwe uitgaven. Over de Baliau Daj aks vertelt N-, in „Indië" van 4 September en er hoort de beeltenis bij van een Da- jaksche moeder, een kind op een met kralenwerk versierde draag plank met zich dragende. Hr. Ohr. G. J. van der Mandere geeft het slot van zijn artikelen over Bali en Lombok. T. C. L. deelt het ©en en ander mede over Indisch staatsrecht. Vooral in verband met het feit, dat een Europeaan in Indië geen grond in eigendom kan hebben. „Indië" geeft ook dezen keer weer zeer fraaie illustraties. Bij P. N. van Kampen en Zoon, te Amsterdam, is verschenen een overdruk van een artikel uit „De Gids" van September 1918: „Oud Hin doeïsme en Jong Nationalisme" door C. I.ekkerkerker, Archivaris van het Bali-Instituut De in de Revue de Belgique ver schenen „Lettre au Hoi sur la sépa- ration de la Wallonië et de la Flan- dre" door Jules Destrée, Belgisch volksvertegenwoordiger, is overge drukt en wordt gezamenlijk uitgege ven met een „Réponse A Monsieur Destrée" door H. Meert, secretaris van de Vlaamsche Hoogeschool-Com- misaie. •Bij de Drukkerij Plantij n. Korte Koestraat 5, te Gent is verschenen: „Geschiedenis van het Onderwijs in dé Wijsbegeerte aau dc Gonteche Hoogeschool", door Docent Dr.' Lu- cien Brulez gelezen voor de philoso- phische faculteit bij gelegenheid van het honderdjarig best uip van 's Rijks Universiteit te Gent Verschenen is aft 71 van „Op lo ven en dood", geschiedenis van den grooten oorlog door M. van der Staal (Uitg. Drukkerij Libertas, Botter dam). Bij J. H. de Bussy te Amsterdam heeft het licht gezien: „De Balièn van Batavia" door C- Lekkerkerker, Archivaris van het Bali-Instiiuut, waarin het een en ander wordt me degedeeld „omtrent de Balièrs als samenstellend element der IBatavia- sche bevolking. In „L'Imposture par 1'Image' (Librairie Payot et Cie. Lausanne, Paris) zijn verzameld een groot aan tal, gedurende den oorlog in de Duit sche en Oostenrijksche geïllustreerde pers verschenen vervalschle foto's en „teekeningen" van gebeurtenissen dia in werkelijkheid nooit hebben plaats geliad. Deze uitgave kan twee zaken nóg duidelijker maken dan ze al zijn: dat de Duitsche propaganda voor geen middel terugdeinst en dat het Duitsche» volk, van het begin van den oorlog af, „minder juist, ls inge licht" door zijn leiders. „HET LICHT IN DEN NACHT" IN DENEMARKEN. Inte Onsman'l tooneelspel „Het Liobt in den Nacht" is alaus meldt het „N. v. d. D.*' door het tooneel gezelschap van prof. Erich Christiansen van het Folke- teatret, te Kopenhagen, ter opvoering aangenomen. Het stuk is door den neer Frederik van Mono jon, te Amsterdam, in het Deeusch overgezet. De eerste voorstelling zal binnen een paar maanden, in elk geval nog in den loop van. dit jaar, gegeven worden. AANPLAKBILJET N. V. NEDERL. OPERA. De directie van de nieuw gevormde N. V. „De Nederlandsche Opera" zendt haar eerste artistiek re- clamebiijet de wereld in. Het is door Ara. van Rcessel geteekend en geeft eene vooretelling van hoe de Neder landsche Opera, op oen Romeinsche strijdkar door het '.and trekkend, nog wachten moet op de paarden. Eén der vier rossen, dat de Amstcrdnmsche Subsidie voorstelt. de aanduiding staat op de sjabrak, is reeds aan gespannen. Op eenigen afstand staan de andere ririeyffe trappelen, om me« te helpen den wagen ter overwinning te voeren de gemeente-subsidie» van Rotterdam en Don Haag en di Staatssubsidie voorstellend, doch een duistere macht, waarvan de her komst niet is na te speuren, houdt hen op een afstand, en zonder ben komt de wagen niet tot het doel. Het biljet ia door Van Roessel zelf op negen steenen geteekend en door hein in zijn eigen drukkerij afger drukt. NEDERLANDSCHE OPERA Behalve „De Herbergprinses" van Jan Blocks, waarmede het nieuwe seizoen zal worden geopend, zijn de volgende nieuwe werken ter opvoe ring aangenomen voor het komende campagnèjaar der Nederlandsche Opera: „De Meesterzangers van Neu renberg" van Richard Wagner; Otello" van G. Verdi; „Willem Tel" ,van G. Rossini; „Martha" van F. v. Flotow; „Laagland" van Eu- gen d'Albert; ..Tsaar en Timmerman" van Albert Lortzing; „Heriodas" van J. Massenet. HET MUSEUMWEZEN. De ml. nister van Binnenlandsche Zaken deelt mede in de Begrooting voor Binnenlandsche Zaken 'tot plan to hebben opgevat voor de reorganisatie van het Museumwezen hier te lande een commissie te benoemen van een aantal deskundigen, welke deze zaak in haren geheelen omvang in studie zal nemen en der Regeering van ad vies zal kunnen dienen. BRANDKASTD1EFSTAL. Joh. Sell, en C. M., beklaagd van diefstal van een brandkast of poging daartoe uit het gebouw Bellevue te Amster dam en tegen wie 4 jaar geeischt was, zijn door de rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot 3 jaar ieder. PERSDELICT. De heer B. Can ter, redacteur van het weekblad „Hol land-Express", is voor de rechtbank to Rotterdam gedagvaard wegens be- leediging van net Kamerlid Henri te» Hall. Er is ingesteld een «sch tot schadevergoeding van f 1000. UIT ANDERE BLADEN. Getrouwd: E. v. Oven Lzn. en S- Schaap, Amsterdam. J. Tienstra en {3. Donker, Watergiaafsmeer. H. L. Wolterson en A. M. C. J. Hoo geveen. Arnhem. Getrouwd: E. O. Stein en G. E. v. Koolbergen, Amsterdam. Getrouwd: A. Nieuwenhuizan met M. Marmelstein. <}era (Reuss), Amsterdam. J. Boon met A. L. Weyhenke, Weltevreden/Batavia. Bevallen: Dros—van Nierop, d.. Leiden. Van de Wallde Koning, d., Arnhem. Heymansvan Raftp, z., Amsterdam. Bevallen: Ruskampvan Dam, <L, Amsterdam. Overleden: L. ViottaWilson, Am sterdam. J. F. Tollenaar, 54 J., Amersfoort C. N. van Coeverden, 62 j., Amersfoort C. v. Gerritsen, 37 j., Amersfoort H. J. Hülsmann- Dolk, 29 j., Amsterdam J. H. Nu- inau, 87 j., Baarn. R. von Nord- hcim, 39 j., Hilversum, N. Vette- winkel, wed. H. Tollenaar, 75 j., Am sterdam. Vrouwe M. Esser, wed. VV. Hovy, Loosduinen. J. J. Schó ne, 59 j.Baarn. A. S. Schóne— Rauch, 49 j.. Baart». A. Worries, Jd., Amsterdam. Overleden: R. M. Smit, 76 j., Amsterdam. J. Broekhuys, 29 j-, Amsterdam. C. A. Dekker. 22 jaar, Amersfoort. C V Gerritsen, 37 j., Amersfoort. J- M. Cramer—Hors man, 47 jaar, Baarn, P. C. Cleyn- dart, 61 jaar. Amsterdam. Overleden: vrouwe C. S. Bondam," 31 j-, Amsterdam. S. A. van Sijes Rooselaar, 63 j., 'Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 7