Hl Winkeliers in Boter. Vleeschdistribotie Distributiebedrijf Distributiebedrijf Agenda De nieuwe SGhonwbnrg jQiilltumsfeest der lieheeloutiiouiiers. Bjj de opening van den Stads-schonwirnrg. 36è Jaargang No. 10840 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 30 SEPTEMBER 19 E HAARLEM'S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertenUÉn en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gcmacHi*d het Algemeen Binnen- en Btritenlamiech Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. aritmNFMFNTEN oer 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge- Ugd I I 1.35. Franco p« po» door N.d.rl.od11 2.30. At.ood.rhjk. pmomor. 1 016 Geilluetr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51». Geïllustr. Zondagsblad voor de omstrek in en tranco per Geiliustr. Zondagsblad, voor 1 post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIENVan 1—6 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cte. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoenlag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers advertentien van Vraag en Aanb> d van 1—6 regvls 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'Cts. k contant. Buiten bet Arondlssement dubbele prijs. Advertentlën buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratie Groote Houtstraat 93. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. De Directeur van het Gemeente lijk Levcnsmiddclenbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat verkrijg baar wordt gesteld: Aardappelen. met ingang van Dinsdag 1 Octo ber op Bon No. 11 dei- aardappel- kaart 1 K.G. ZAND- EN VEEN- AARDAPPELEN en 1 E.G. KLEI- IAARDAPPELEN. Bon No. 10 dezer kaart is NA 30 September niet meer geldig. Haring en Gezouten Visch. Dinsdag a.s. van 10 u. v.qi. tot 1 u. n.ra. in de semeentelijkc vischhal en in het Pand, PRIMA KWALI TEIT NIEUWE HARING (12 cent per stuk) en GEZOUTEN SCI1EL- VISG'H (35 cent per pond). Men wordt beleefd verzocht ver pakking mede te brengen. Regeeri.igs-Visch. Dinsdag van 10 uur v.m. tot 1 uur n.ni. per persoon EEN POND VISCH op vertoon van VISCH- KAART No. 19101—19700 in de Ge meentelijke Vischhal. YISCH- KAART No. 19701—20200 in het Pand, ingang Koningstraat. Ter kennis van H.H. winkeliers !n boter wordt gebracht, dat zij, die allo klanten hebben bediend, Woensdag 2 Oelober de opplakblo- den met bons kunnen inleveren. Zoo niet alle klanten zijn bediend kunnen deze opplakhladen ingele verd worden op Donderdag 3 Oc tober a.s. Molk. Met ingang van 1 October 1018, mag tol nader aankondiging geen melk worden geleverd aan KANTO REN, MAGAZIJNEN, WERK PLAATSEN, SCHOLEN, WIN KELS, oa daarmede gelijk te stel len LOKALITEITEN. Deze bepaling is niet van toepas sing op de aflevering van geconden seerde of gesteriliseerde melk in blikverpakking. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HAARLEM Verkrijgbaar op Bon No. 25 let ters T tot en met Z, 3 ooi rundvleesch Dit vieesoh kan worden besteld op DINSDAG 1 OCTOBER van 8—12 en van lè—5 uur bij: Stoelman, Scliagcbelstraat; Van Dooremalen, Korte Begijnestraat 7; Van Wave- ren, Wagenweg; Kruyer, Leid- echestraat 29; A. Booy, Spaurnwou- dorslruat 95; Q. Schouten, Kleine. Houtweg 2; T. de Graaf, Zijl weg 66; v. d. Veen( Ruysdaelstraat. Uit vleesch kan worden gehaald op WOENSDAG 2 OCTOBER, van 1—4 uur bij: H. Eeltjes, Zijlstraat; C. Keyzer, Kruisweg; P. Mul, Jansweg; H. Nieuwjaar, Oranje boomstraat; G. Heek, Warmoes- straat; 11. J. D. Daudey, Ged. Oude Gracht. Bij de bestelling moeten de bons worden medegebracht en 't bestelde betuald. Aangeraden wordt ie b.e- sleuen in den winkel zoo dicht mo gelijk bij de wooopiaats van den besteller, daar de bezorging anders 24 uur wordt vertraagd. Verkrijgbaar op Bon No. 24, let ters G, H, L J, 2 ons lew- en 2 ons bloedworst ot 4 ons booidkass Deze artikelen kunnen worden be steld op DINSDAG 1 OCTOBER Sran 812 en van 115 uur bij: H. Hölskcn, Botermarkt, D. van Leeu wen, Kleine Houtstraat. Deze artikelen kunnen worden ge- fhaald op WOENSDAG 2 OCTO BER, van 14 uur bij: C. Franken- möllen, KI. Houtstraat; P. Bunnink, Zijlstraa<3, P. Smits, Kruis weg. HEEMSTEDE Verkoop van Rundvieesch. Op vertoon van vischkaart num mer 6011400 en tegen inname van Bon No. 64: Stukjes, Biefstuk en Haas. Dins dag van 1 tot 5 uur aan bet Dienet- gebouw, Boekenrodestraat 9 en bij D. van Amerongen, Raadhuisstraat 28. Lappen, Gebakt en Poulet, Woensdag van 9 tot 12 miTj, Dienet gebouw, BoekenrodestraaA 9, W. Caspers, Glipperweg en C-de Graaff Binnenweg en voor de nummei* van 1401—2201), Woensdag van 2—5 uur iu dezelfde lokalen. Stukjes, Biefstuk en voor de nummers van 14012200, Don derdag van 1—5 uur bij D. van Amerongen, Raadhuisstraat 28 en Dienstgebouw, Boekenrodestraat 9. Bestellingen kunnen niet worden aangenomen. Men wordt verzocht verpakking en gepast geld mede. te brengen. HEEMSTEDE Verkrijgbaar vanaf Dinsdag 1 October op Bon: No. 70, 1 ons zachte Kaas. No. 71, 1 ons Kaas (slle soor ten). DINSDAG 1 OCT OBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplcin. Kon. Vereen. „Het Ned. Toon eel", opv. van „Hein Hoekoe", 71 uur. Schouwburg Jansweg: Rolterd. Too- neelgezelschap, dir. v. d. Velde, opv. van „Robert en Bertram, 8 uur. Collecte van „Het Vaderland Ge trouw". Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Blosc. vooretelling. Apollo-Tbeater, Baiieljorieetnute Bioec. voorelellhig. Cinema Palace. Groote Houtstraat* Bioec. yooretelling. Kleine Vereenlging, Kleine Mowi- etraat: Bicec. vooretelling. Stadsnieuws Vanavond zuilen op bet Wilsous- friein de lichten aangloeien en de deuren wijd opengezet worden ter ontvangst van de feestelijke schare, die in breeden stroom naar den nieu wen Stadsschouwburg zal optrek ken. Dit is een gebeurtenis waarnaar nu gedurende ruim vier jaar is uit gezien. Eindelijk is bet schitterend schouwburg-geschenk gereed en met groote erkentelijkheid gedenken wij den gever, die er prijs op beeft ge steld, om onbekend te blijven, aldus alle persoonlijke eerzucht terzijde stellende, bedoelend alleen de stad Haarlem te verrijken met een goed- ingerichten schouwburg. We hebben dezer dugen uitvoerig herinnert aan den niet al te for tuinlijke geschiedenis van den bouw. We zullen daarop niet verder Ingaan en ons ook niet verdiepen in het feit, dat. ten-slotte de aan vaarding van het geschenk tegen over 19 voorstemmers, 11 tegenstem mers vond, voor een klein deel ge vormd door hen, die den finauciec- len last voor de gemeente te groot vonden voor hel meerendeel door hen die het principieele bezwaar .koesteren, dat de gemeente geen schouwburg behoort te exploitee- ren. Op den dag van heden drukken we liever den schenkingsbrief af, dien de Burgemeester op 6 Mei 1918 in den Raad meedeelde en die zulk eon groote verrassing baarde. De brief luidde: „Hoogwelgeb. Heer Jhr. Mr. W. B. Sandberg^ Burge meester van de gemeente Haarlem. Mijnheer de Burgemeester. Ik heb de eer u te berichten, dat ik ter beschikking van de gemeente stel, om daarvoor te doen bouwen een nieuwen schouwburg, overeen komstig de hierbij gaande ontwer pen, opgemaakt door den bouwkun digen ingenieur J. A. G. van der Steur, een bedrag van f 250.000 (zeg ge tweehonderd en vijftigduizend gulden.) Ik wensch daaraan te verbinden de navolgende voorwaarden: lo. door de gemeente Haarlem wordt voor den bouw van den schouwburg beschikbaar gesteld het westelijk gedeelte van het Wiisons- pleln; 2o. de gemeente Haarlem neemt, voor zooveel noodig, voor haar re kening het meubilair en de noodige tooneelbenoodigdheden; 3o. in den scuouwburg worden ten allen tijde ter beschiking ge steld: van den commissaris der Ko ningin in Noord-Holland ééne loge, vun den burgem. van Haarlem, éóne loge, van bet dagelijksch be stuur van Haarlem ééne loge. Het zou mij aangenaam zijn, in dien door u kon worden bevorderd, dat door den gemeenteraad om trent deze schenking eene beslis sing wordt genomen vóór 1 Juli a.s. en is het mijn ernstig verlan gen, dat na deze beslissmg ulles in het werk wordt gesteld, om het gebouw zoo spoedig mogelijk te doen verrijzen. Aangezien het mijn oprechten wensch is onbekend te blijven, doe ik een beroep on uwe welwillende medewerking en die van den raad, teneinde te verhinderen, dat naar mij naspeuringen worden gedaan. Ik heb de eer te zijn. Mijnheer de Burgemeester, Uw Hoogwelgeborens Dw. D." De voorzitter voegde hieraan toe: „Mijne Heeren: Thans te juichen over deze schitterende gift, komt mij voor te zijn een vooruitloopen op de beslissing uwerzijds te nemen, om trent de aanvaarding ervan. Ik zal dit dus niet doen. Maar anderzijds zuit gij hegrijpen, dal hel my luoeilijK algaat zonder nicer over te gaan tol net volgende punt van de agenda. Liet zij mij dus vergund, en ik geloof hiermede te handelen ón den geest van de leden van den raad, 'n enkel woord te zeggen aan hel adres van den oiinokeudeu scuenker, een woord van vreugde wegens net feit, dat telkens en tel kens weer blijkt, dat er ïnenschen I- ziju met oprechten burgerzin en warme' gevoelens voor onze brave stad en uie bovendien die gevoelens wijlen omzetten en welen om te zei ten in blinkende daden, als hoeda nig toch zeer zeker een gift van een kwart mihioen wel mag genoemd worden. Een woord van erkentalijk- Jieid voor de welwillende wijze, waarop de schenker met mij over leg heeft gepleegd, en waarbij mij herhaaldelijk gebleken is het- j geen trouwens reeds blijkt uit het j ieit, dat de schenker onbekend iweiisoht te blijven dat zijn motief slechts is geweest, buiten eenige an dere reden om, een weidaad te be wijzen aan ons geliefde Haarlem. Ik vertrouw te spreken namens den raad, wanneer ik hulde breng aan den schenker voor deze meer day vorstelijke gift." Het is vandaag een gelukkige dag voor veel personen. Voor den ar chitect Rrof. Ir. J. A. G. van der Steur, die nu dit bouwwerk, ook nuar de inwendige inrichting, vol tooid ziet, voor den heer Saeys, den aannemer, die de gedachte van den architect op uitmuntende wijze heeft gematerialiseerd, voor het perso neel, betrokken bij den schouwburg- bouw, waarvan we den heer Rolder mans, opzichter van Prof. Van der Steur, met name noemen. Ook Openbare Werken niet den heor Ir. Xj. O. Dumont aan het hoofd en als j uitvoerder voor de inrichting, de lieer Hillebrand, hebben veel ge daan voor de stichting en voltooiing van het gebouw. Ook voor hen is het een dag van voldoening. Mes ook voor den heer G. J. van Gas- ren, die uit den ouden schouwburg aan den Jansweg naar den nieuwe op het Wilsonspiein is overgestapt. Over het gebouw hebben we in deze jaren, en niet het minst in de laatste weken, zooveel geschreven, dat we er weinig nieuws meer aan kunnen toevoegen. Men beschouwe het volgende dan ook als een koite samenvatting, be doelend een vluchtigen Indruk van het gebouw te geven. De nieuwe stadsschouwburg staat op een grondvlak, dat ongeveer 30 M. breed en 50 M. diep is. Het is opgetrokken in grijskleu- rige baksteen met toepassing van verglaasde grès van de fabriek van Joost Thooft en Labouchère, te Delft, voor versieringen van lijsten, ramen enz. Natuursteen is uitslui tend voor de plintafdekking toege past. Aan de voorzijde springt de entrée-hal naar voren uit op den breeden oprit ,Naar achter wijken de twee torens. di$ met koepels zijn afgedekt en de Haarlemscbe wape nen dragen. De andere toegangen (aan de zijgevels) zijn voor de be zoekers van de galerij, voor de ar- tieten en het dienstpersoneel. In de benedenverdieping, geiijk- straalsch, zijn de rook-foyer, de ka mer van den directeur, de werk plaatsen en de bergplautsen. De eerste, tweede en derde verdieping dragen ais kern het zualhalfrond met de ommegangen (balcons en galerij). Do «aal i. !8j M, diep. Met d. plaatsen op de eerste en tweede ver dieping biedt zij plaats aan 750 toe schouwers: de «alles, parket en parterre beneden, de loges-de-bal- con en de veel gunstiger gelogen fau- teuils-de-balcon er vóór op den eer sten omloop en het amphitheater en de galerij twee hoog. De plaatsing in de loges-Ue-baJcon tracht men te verbeteren door de achternjen weg te nemen, evonais d't op de galerij geschiedt, omdat de commissie van beheer terecht meent, dat het beter is de minder goede plaatsen niet uit te geven. De bekleeding van de stoelen ls een voorloopige. De overtrekken van beaverteen, een soort Engelsch leer (met peau-de suède, zooals men ons had meegedeeld!)zullen na dezen oor logsiijd door een andere stof worden vervangen. Rondom elke verdieping is een wandelgang van ongeveer 3 M. breedte. Die hebben elk aan weers zijde van het gebouw ruime vestiai res. De groote foyer aan de Wil- sorisplein-zijde zal een aardig zitje opleveren. De aankleeding i3 een geschenk van het Tooneelverbond, afdeeling Haarlem. Mooie lichtkro nen hangen er. Ook de galerij heeft een net-ingerichten foyer. Het loo- neel wordt door branddeuren en het metalen tooneelscherm geheel van de zaal gescheiden. Een schitterend mooiei voorhang van damast-flu weel, een geschenk van een groep uit de burgerij, dient als tooneel- dook. Het tooneel ls 10 M. breed en 9è M. diep. Het achtertooneel, waarop van buiten af de wagens mei decor met paard en at kunnen binnenrijden u t-4 M. breed. Aan iweerszijden bevinden zicii de ruime bergplaatsen voor décor en coulissen en requisieten. Daarnaast zijn op verschillende verdiepingen de kleed kamers voor de arusteu, die, hopen we mettertijd een beetje minder so ber zullen worden ingericht. Op het tooneel en in den schouw burg, is voor den tijd na den oorlog overvloedig electrisch licht aange bracht. Up eenige voorloopige schikkin gen na, die in den loop van den tijd door définitieve zullen worden ver vangen, is het gebouw gereed. Welaan, het spel kan beginnen! Door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk ls aan den Slads-schouwburg ten ge schenke gegeven een fraaie collectie oude prenten, die betrekking hebben op ue geschiedenis van het tooneel. lot deze collectie behooren o.a. twee portretten van Andries Snoek en me vrouw Zienenis—WaUier, welke een plaats in den foyer zullen krijgen. Voorts is door den heer Van Riems dijk aan den schouwburg in bruik- leen afgestaan een gipsen afgietsel van de bekende in hoc- Rijksmuseum geplaatste en door Toon Dupuis ver vaardigd e buste van Louis Bouwmees ter in de rol van Coriolanus. Zaterdag en Zondag heeft de Haar- lemsche afdeeling van de Nederiand- sche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken liaor ju- bileumsfeest gevierd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der afdee ling. Kinderfeest /.aterdagmidaag begonneH de fees ten^ met een kinder-bijeenkomst. Een feest bleek het voor de kinde ren te zijn! Ongeveer 1400 vroolyke kinderen waren er bij elkaar. Om kwart over 2 was de zaal al vol, was er zelfs geen plaats meer voor do pers. Maar bereidwillige handen vonden achter heb tooneel onder doozen en pakken nog een stoel en zoo zaten we. Nu gaan de deuren van den nieuwen schouwburg open, En Haarlem's burgerij in dichten drom Komt vol nieuwsgierigheid nu aangeioopen En schaart zich op het Wilsonspiein rondom 't Monumentaal gebouw, waar zoetjes aan De ui-genoodigden naai binnen gaan. Twee jaren lang knarsten daar troffel, zaag en hamer, Thans staat het fier gebouw massief en sterk geschoord, Nu stemmen musici hun vedel in de kamer, Trompet en fluit worden er nu gehoord. Straks smelt ook die war re cocophonie Ineen tot zachte, zoete melodie. Men zal er feestelijke taal gaan spreken, Woorden van achoone hoop en blijde vreugd, Hoe *t nieuw theater kunstgenot zal kweeken, Der passies botsing toont, triomf der deugd. Hoe al wat in het menschelijk harte leeft, Het schouwtooneel te overpeinzen geefL Dan wordt de voorhang fluks vaneen geschoven. De spelers treden op, In bonte dracht. En verzen, die de stads-historie loven, In taal van zoeten min en kloeke kracht Ontvloeien dan wèlluidend aan hun mond, Dat elk tot in den versten hoek 't verstond. Thalia, schenk Uw gunst aan 't nieuwe Stadstheater, Bestraal Melpomene zijn toekomst met Uw gcest- Dan is deez' openingsdag voorwaar geen dies a t e r Maar dit gebouw een rijk geschenk geweest- Den gever heil! In dezen teesteklank, Aanvaarde hij ons aller blijden dank. Dr. W. Egelfng, den oprichter vat: tegenwoordige samenstelling van re de afdeeling Haarlem. geering en parlement mag gegronde Na een kwartiertje kwamen de hoop gekoesterd worden, dat het heeren Meijer eu Giovanni Don B06CO I Ideaal van de vereeniging: plaatse- de kinderen weer aan 't lachen ma- Ujke keuze, wordt bereikt, ken. I Daarna werd hel woord gevoerd VoldaaD gingen *e allen om half door den heer Van der Meulen, voor- 5 weer naar huis toe. zitter van het hoofdbestuur, die er De heer Ploeg als voorzitter van 0p wees, dat geen afdeeling zoo intens de Feestcommissie heeft eer van zijn het karakter van de oude organisatie werk gehad en zijn medewerkers niet behouden heeft als de afd. Haarlem minder. Een herdenkings avond. Hoe men ook tegenover de geheel onthoudersbeweging staat, ieder on bevooroordeelde zal moeten erken nen, dat zeer veel goeds door deze dat in die afd. steeds een frissche geest heeft geheereclit. Spr. betreur de het, dat zij thans niet meer, als vroeger, vele notabelen onder haar leden telt.Van harte wensch te de heer v. d. M. de jublleerende vereeniging geluk: wij zien het licht dagen, zei beweging is tot stand gebracht, dat spr., de steeds meer veldwinnende zij velen tot zegen is geweest. En dat democratie steunt ons in den strijd: geheel te danken aan de vurige geestdrift, het onverwoestbaar opti misme, het in weerwil van spot en hoon blijven gelooven In een ten- slolte-zegevieren in den strijd tegen het alcoholisme, dat allen, die op het gebied van de drankbestrijding werk zaam zijn, bezielt. Veel van dat mooie enthousiasme kwam Zaterdagavond op treffende wijze tol uiting op den feestavond, door de afd. Haarlem der Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken gegeven, Jby gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan dier afdee ling, van welk jubileum wij eenigen tijd geleden melding hebben ge maakt. De groote zaal van de „Vereeni ging" bood een pretügen aanblik: bijna geen plaats was onbezet, over al opgewekte gezichten, langs het tooneel veel groen en bloemen, waai- tusschen de vaandels van zuster- en onderafdeelingen prijkten; ook langs de wanden van de zaal stonden nog vaandels. Daar waren banieren van de afdeelingeu Den Haag, Beverwijk en Omstreken en Scholen, van de afd. Haarlem van het Algemeen Ne derlandsen Timmerliedenverbond, van de Spoorweg-onthouders, van de vereeniging Kieuw Leven en vele an dere. De feestelijke byenekomst werd ge opend met een toespraak van den voorzitter der afdeeling, den heer M. A. Relnalda, die de aanwezigen har telijk welkom heette en zeide, dat hei een eer was voor de vereeniging, dat zooveel Haarlemmers en genoo- digden waren opgekomen, om haar feest mee te vieren. Wel is de jubilaresse, aldus ver volgde spr., 75 jaar oud, maar zij voelt zich nog jong. Dat komt door dat zij nooit heelt vastgehouden aan stellingen, maar met huur tijd is rnee- .u wo. gegaan en zich aan gewijzigde om- Een oogenblik later opende de heer standigheden heeft weten aan te pas- Rooker den middag met een aardig 8en- Lat zullen wij, zeide de heer speechje, waarin hij uiteenzette, Heinalda, b 1 ij v e n doen en hij deed de kinderen hier nu allemaal j een beroep^op de aanwezigen.jle-ge- moge uwe afd. een van de eerste zijn, die het beginsel van plaatse lijke keuze in de plaats waar zij ge vestigd is ingevoerd zal zien! De heer Overmeer sprak als tweede voorzitter van het Centraal Drank- weercomilé bij ontstentenis van den voorzitter, Ds. Montijn, een hartelijk woord. Spr. dankte voor de aange name samenwerking die steeds tus- schen heide drankbestrijdemle licha men bestaan had en prees de activi teit der vereeniging en haar eerbied voor de overtuiging van andersden kenden. Onder luid applaus en fanfa res hechtte spr., namens het Centra-,' Drankweercomité en de daarbij gesloten corporaties, een zilveren medaille aan het op het toon. .1 staan de vaandel der afd. Haarlem. Met een kort woord dankte de heer Reinalda. De heer Dijk, sprekende namens den Haarlemschen Bestuurdershond, zeide dat die hond en de geheolont- houders-vereeniging twee elkaar aan vullende strijdbare organisaties zijn. Nog jaren lang wenschte spr. de afd. Haarlem een zoo krachtig bestuur toe als zij nu heeft. De heer L. van der Have voerde het woord namens de loges van de Goe de Tempelieren. Dat wij. Tempelie ren, aldus spr, ons werk kunnen doen zoo&ls wij het doen, is te dan ken aan de Nederlandsche Vereeni ging, die niet alleen aan ontelbare gezinnen het levensgeluk weergege ven, maar ook tal van personen, waaronder spr., voor den strijd tegen het alcoholisme gevormd heeft. Na mens de „arme broeders en zusters die daarvoor allen het hunne cn het hare bijdragen hadden, bood de heer Van der Have bloemen aan cn hij eindigde zijn toespraak met den uitroep: „Leve de vereeniging, zoo lang als het alcoholisme duurt!" De heer Reinalda uitte er zijn vol doening over dat het juist de heer Van der Have, die 10 jaar geleden de vereeniging om tactische redenen ver laten had, maar zich thans weer als lid had opgegeven, was, die de weer- steunen in den gegeven woorden gesproken had. bij elkaar waren. I heelontliouders w Daarna verscheen de heer Meijer strijd voor hun mooie idealen. j De heer Jan Gerhard herinnerde er ten tooneele en zong vroolijke liedjes, j ervolgens heette spr. de afgevaar- aan, dat verleden jaar de afd. Am- begeleid door mej. Tine Bottelier, digden van 't Hoofdbestuur, ue hee- sterdam ook haar 75-jarig Ter afwisseling deed hij een aardig 'ren van der Meulen en Jan Gerh. verhaal, vol dwaze grappen, waarom welkom, alsmede de afgevaardigden bestaan iieeft gevierd cn dat bij die gcleg- hartelijk gelachen werd. De goochi laar (hij noemde zich Giovanni Don Bosco) volgde den heer Meijer op. Hij had niet minder succes dan zijn voorganger. Gespannen keken niet alleen de kleintjes, maar ook de grooteren naar zijn goocheltoeren. In do pauze werden de kinderen op taai-taai en appelen getracteerd en liet de heer Ploeg, voorzitter der feestcommissie, ons de tentoonstel ling in de bestuurskamer zien. Te midden van brochures, oude no tulenboeken, jaarverslagen en aan- van 't Centraal Drankwcereomité ter plaatse, van den Haarlemschen Bc- atuurdersbond en verder de georga niseerde jougelieden-drankbestnjders en -bestrijdsters en afgevaardigden pauze zou voor heid een jubileumfonds van f 100.000 is gesticht. Die som, zei spr. i s cr nog niet, en hij sprak den wensch uit, dat Haarlem daarin een flink aandeel zou levercu. Gedurende de van zustervereenigingen. Voorts deel de spr. mede, dat telegrammen met gelukwensclien waren ingekomen van de afd. Rotterdam en Zaandam. Zijn toespraak vervolgende, sprak de heer R. den wensch uit, dal een 100-jarig bestaan der vereeniging ni« t gevierd zou behoeven te worden, dat over vijf-en-twintig Jaar de drank- dit doel gecollecteerd plakbiljetten troonde een portret van l ellende niet meer zou bestaan! Bij de Leven". worden. De heer Hazevoet bracht de geluk wensclien over van de afd. Den Haag en verder werd nog gesproken na mens de afd. Schoten, de Jongelieden- veroeniging, de Spoorwegvereeniging van Onthouders, Kunst Adelt, de Ge» heelonthoudersdan^-lub „Onder Ons" en de Tooneelverccniging „Nieuw

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1