VleescSidistribDtie Haring, Gezouten Viseh in SjekMking. Vetzuren Distributiebedrijf Agenda Stadsnieuws Het ïooneel Snort en tiedstriiden Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Letteren en Kunst 36e Jaargang No. 10847 Verschijnt dageiijksj behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 8 OCTOBER 1918 HAARLEM'S DAGBLAD Tot de plaatsing van adverientiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Bómen- en Bufte-Rhmctecfc Advertentie-Bureau D, Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Tetephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 8 maandenVoor Haarlem en de dorpen In den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeonte) 1 2.26. Franco per post door Nederland f 2.60. Afionderlijk# nummers f 0.16. GeQlustr. Zondageblad. voor Haarlem f 0.51». Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en tranco per po Bi 1 0.59. Uitgave der N.V. Lourcns Coster, Direvveur J. O. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels t 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Ct§. per regsl. Tijdelijk oorlogetoeslag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers advertentien van Vraag en Aanbtd van 15 regels 50 Cts. per plaetslng, elke regel meer 12J/z Cts. a contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advcrlentlên buiten het Arrondissement 26 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Diroofie on Administratie: Groote Houtstraat 03. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Aatvraagformuliercn, genunaurd 3201—4000 Koettn, behoorlijk in gevuld,worden ingeleverd opWoens- dag 9 October a.s. in het lokaal Jacobatraat 3rood tn wel de nummer» 32013600 voorra. vaa 9—U'/s ure. de nummers 86014000 nam. van 2—4«rt. fAedegsfcrecht moeien wor den het aanslagbiljet pi. dir. belasting 1918 en de brand< stoffen kaart. HAARLEM. Verkrijgbaar op bon No. 27 lettere G. H. I, J. K. L. 3 ohs rundivlaescli. Dit vleesch kart worden besteld op .Woensdag 9 October van 8—12 en van IJ5 uur bij: STOELMAN, Schagchelsüaat. VAN DOOREMALEN, Krt. Begijne straat 7. VAN WAVEREN, Wagenweg. KRUYER, Leidschestraat 29. A. BOOY, Spaarnwouderstraat 95. Q. SCHOUTEN, Kl. Houtweg 2. T. DE GRAAF, Zijlweg 65. L. MONTAUBAN, Pieter Kiesstraat No. 2b. v. d. VEEN, Ruysdaelstraat. Dit vleesch kan worden gehaald op Donderdag 10 October van 1—4 uur bij: H. EELTJES, Zijlstraat. C. KEYZER, Kruisweg. P. MUL, Jansweg. H. NIEUWJAAR, Oranjeboometr. G. HECK, Warmoesstraat. H. J. D. DAUDEY, Ged. Oude Gracht. Bij deze laatste 6 slagers verkrijg baar op bon No. 22 letters G. H. I. l pond soepbeeniierei Aan eiken kopper mag slechts voor twee bonnen worden afgeleverd. Been deren kunnen niet worden besteld. v Gepast geld medebrengen. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. De Directeur van het Gemeentelijk levensmiddelenhureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar (wordt gesteld op Woensdag 8, Don derdag 9 Vrijdag 10 en Zaterdag 11 October 1918 in de Gemeentelij ke Vischhal en in het Pand (ingang Koningstraat) telkens van jO uur y.m. tot 1 uur n.m.: Prima kwaliteit Nieuwe Haring (12 cent per stuk) en Gezouten Scheivisoh (35 cent Per pond). Behalve op genoemde plaat sen Is deze viscii ook ver krijgbaar aan de volgende adres sen: P. BOOD, Schoterweg 21. WED. G. PRUIS, Schoterweg 36. K. KOK, Kruisweg 3362. J. H. HEYMAN, Kruisstraat 40. H. LUID ENS, Jansstraat 20. J. P. v. ES, L. Begijnestraat C. R. GROENENDAAL, Kleine Houtstraat 128. N. F. RAAP, v. Marumstraat 26. A. B. BERTHOLé, Leliestraat 21. Y. HUISMAN, Spaarnwouder straat 57. IJ. BAKKER,, Spaarnwouder straat 112. P. E. WILBMSE, Ged. Volders gracht 12. C. SALA, Oranjestraat 131. WED. B. H. HARTENDORP,, Frankestraat 11. W. P. EEKHOUT, Breestraat 30. Spekbokking. Woensdag van 10 uur v.m. tot 1 ®Ur D-m- tu de Gem. Vischhal PRI MA KWALITEIT SPEKBOK KING tegen den prijs van 17 cent per stuk. Men wordt beleefd verzocht ver pakking mede te brengen. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Maximumprijzen De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennehroek, Heemstede en Schoten brengen ter kennis, dat door den minister van H N. en H. is bepaald: dat onder intrekking der reeds bestaande maximumprij zen voor vetzuren, thans de volgende maximumprijzen worden vastge steld. Lijnolievetzuren (maximum ge halte jnietr-vetbestanddeelen 2 pet.) f 60 per 100 K.G. Cocos- en palmpdtolievetzuren en vetgehalte vetzuren (maxlmum-ge- halte niet-vetbeetanddeelen 2 pet), f 75.- per 100 K.G. Alle andere vetzuren, afvalpro ducten |'an de margarinefabricage f 72— per 100 K.G. Zonder fust, franco boord of spoor ter plaatse waar de goederen zijn opgeslagen. HEEMSTEDE De Directsur van het Dlstributie- bedrijf te Heemstede verzoekt des hoofden der gezinnen, die niet be schikken over gas-, alectrische- of carbidverliehting hiervan vóór 11 October a.s. schriftelijk kennis te geven aan zijn Bureau. De Directeur voornoemd J. A. OELDORP. WOENSDAG 9 OCTOBER. Vergadering Gemeenteraad, Sta tenzaal IJ uur. Kamer v. Koophandel, openbare •vergadering 3J uur. Stadhuis. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Bohème. Ned. Opera. 8 uur. Gebouw de Nijverheid. KJompen- winkaliersvergadering. 8 uur. Clnema-Palaet: Grooéo Hou1 Btoac. voortUlllnc. Apollo-Theater, Bartaljoi Blosc. voorstelling. Schouwburg De Kroos, Gi Markt, Blosc. voorstelling. Tljélngiaal van Haerlora's Dagblad. Ino nze Tijdingzaal. Groote Hout straat 93, zijn heden o.m. tentoonge steld foto's van de verg. van winke liers jn schoenwerk; van den directeur van het Telegraafkantoor te Leiden, I van het s.s. Tosman, van het spoor-t rys ging aj6 een geroepene, in exto- «•egoasoluk bij W«*p. van Ferdinand daarbij past de blijde «ktrtf.» v H»il(T<inift van *n.n inAn Hona vim I an den ouderen dichter: dicht zangen als een ver én schoon verhaal, op zijn eigen wijze naver teld en voor one, menschen van den nieuwen tijd, toegankelijk gemaakt; Felix Rutten, de Katholieke dich ter, vond het zijn taak, de legende nauwkeurig te volgen en het gebeu ren, dat de oude dichter verhaalt, zoo dicht mogelijk te naderen in zijn spel. Toch spreekt ook In hem de mensch van den modernen tijd, vooral in het eerste bedrijf, waar wij Beatry8 zien in het klooster, in de zelfgekozen gevangenschap, ter wijl buiten de zomer het land doet bloeien en de liefde lokt. -.Dan verschijnt Valentyn, liefde barer jeugd en zij bezwijkt voor zijn lokkende stem en voor haai- eigen verlangen. Als het gor dijn zich sluit heeft Be'atrys pij en sleutels neergelegd aan de voeten van het Mariabeeld, en is zelve heengegaan uit het klooeter. In het tweede bedrijf zien wij haar na zeven jaren (terug; pog draagt gij het rijke gewaad van een edel- vrouwe, maar het rijke geluk is haar ontvloden; Valentyn ie hiaat- ontrouw en sij heeft besloten heen te gaan met haar twee kinderen. Dan weer zeven jaar later, heeft Beatrys, als arme zw ster met hare kinderen een pnderko xuen gevonden bij een weduwe, haar opnam „in naam .van Ma ria". De woning ligt dicht bij het oude. klooster en Beatrys verneemt met verbazing, hoe zuster Beatrys nog altijd daar kosteres is en be kend staat als de vroomste en nede rigste der zusters. Een pijnigend heimwee leeft haar hart naar de rust tueschcn de oude muren, doch zij weet, dat voor haar, die leefde in zonde, g< rugkeer mogelijk is. Nu, dit verhaal van de vreemde vrouw... wat kan gebeurd zijn? Wie kan haar plaats hebben ingenomen? Ais zij alleen Is klinken haar stemmen iQ de ooren, die haar aanmanen terug te keeren naar het klooeter, waar haai- ver geving wacht en verlossing uit al wat zondig was. Zij aarzelt, zij kan niet gelooven, dat de stemmen waarheid spreken, tot zij tenslotte wel moét gelooven. Dan ontwaakt Jn haar hart de strijd of zij hare kinderen achter mag laten. De oude dichter f.egt hier eenvoudig; Ende wiive mijn kinder bedde gader Bevelen gode onsen vader.'' Rutten en hier toont hij zich •weer de mensch van onzen tijd iaat Beatrys eerst na hevigen etrijd tot dit besluit komen. Toch.... voor mijn gevoel was liet hier beter geweest, dien tweestrijd minder uitvoerig te teekeneu. Bea- Bulgarije, van zijn zoon Boris, van zijn dochters en van de Centrale Keu- te Amsterdam. Het (Rotterdamscli Too- jaeel. „Beatrys". Mysterie spel van Felix Rullen. Wat een prachtige actrice bezit ons tooneel toch in Alida Turtaud Klein: Altijd wèer wanneer wij liaar Hen optreden (een .Voorrecht dut ons Haarlemmers te zelden te beurt valt) worden wij getroffen door de zuiverheid van haar spe), de natuurlijkheid van" dictie gebaar, die in waarheid hoogste kun6t is. En wat een diepte en in nigheid weet zij in een figuur te leggen, hoe wordt de persoonlijk heid die zij uitbeeldt, levend voor ons: een mensch vol innerlijke be wogenheid, aan wiens hart wij ons oor te luisteren mogen leggen. Gelukkig de dichter, die mevrouw Tartaud heeft tot vertolkster van zijn work! De dichter vooral, want ver zen zeggen is voor Alida Tartaud genot; als in natuurlijke schoon heid vloeien de regels haar van de lippen. De oude legende van zuster Bea trys, de non, die, niet in staat weerstand te hiedon aan de lokstem eener wereldsche liefde, heimelijk het klooster verlaat om er eeret na veertien jaar in terug te keeren en dan te bevinden, dat zij er niet ge mist werd, omdat Maria, de Moeder Gods, zoolang haar plaats ver vulde, die legende, zoo rnensch- kundig in zijn naïveteit, heeft reeds vele dichters geïnspireerd ria den eersten, die xelf9 zijn naam niet gaf aan liet werk, door hem aan de eeuwen achtergelaten. Bij ons was het Bouten», die teenige jaren geleden zijn schoonen zang dichtte van „de zoete Beatrys". Hij, de moderne dichter en aanvoe- ler van wat algemeen menschelijk is, deed de oude legende in zijn ge- I „Ende wille mijn kinder beide gader, Bevelen gode onsen vader." In Beatrys mag hier het boven- rcfensol fijke hoogtij' vieren; wan neer wij het zóó niet zien, blijft het achterlaten van dc kinderen pijn lijk voor ons gevoel. Het vierde tafereel brengt den te rugkeer van Beatrys in het kloos ter en de ontdekking van het woh- der, waarin Maria verheerlijkt wordt. Felix Rutten's gedicht is vol wij ding en van een bloedende aanspre kende schoonheid; hinderen op en kele plaatsen wat banaler regel», het geheel wordt gedragen door een verheven stemming. En de voorstel- l'ng leefde geheel in de (stemming mede. In de eerste plaats hadden wij Alida Tartaud, wier stem de lyri sche stukken van haar rol deed ■bloeien en zingen on wier spel do meer dramatische deel en een sterk mnschlijk leven gaf. Zij droeg het stuk. Naast haar Jule6 Verstraete, die zich in de rol van Valentyn deed kennen als een gevoelig verzenzeg- ger; vooral in het eerste bedrijf, als jde verpersoonlijking der lokkende liefde viel zijn warm levendig spel te bewonderen; in de tweede acto heeft de dichter Valentyn wel zeer mgevoellg en van een bijna botte hardheid gemaakt en het scheen als had Verstraete moeite ,die ver andering n'aar buiten (e brengen. Onder de overige spelenden viel vooral Folkert Kramer op als de priester: dat was prachtig van toon en houding; bij het aanhooron der biecht van Beatrys vertolkte zijn 6pel een gansche gamma van ge waarwordingen: vriendelijk onge loof, ontsteltenis, heilige toorn, twij fel en tenslotte devote vreugde om het wonder. En dit allee hield Kra mer in den gedempten toon, die paste aan den priester. Ook de kloosterzusters waren goed lin toons Louis Vervoorn, ais Valentyn's hofmeester, bleef wat kleurloos; Sti- ne den Hartogh in het episodische rolletje van Machteld, trok de aan dacht door juiste expressie. Dit laatste misten wij «in de waar din van Pauline Beersmans; tij bracht de verzen niet tot hun recht. Van J. de Waegenaere, ais de klooster-tuinman, behielden wij een vriendelijke herinnering. De schouwburg was uitstekend be zet, door een publiek, dat het spel met aandacht volgde en vooral aan mevrouw Tartaud na elk bedrijf hulde bracht; na de derde acte wer den de kunstenares bloemen aange boden door den heer Van Gaste ren. De regie, (het programma noemde den heer Ghrispijn Sr.) had ge zorgd voor een sober belijnd kloos ter-décor; in de tweede acte gaf een ruim ueerploodend achterdoek van dlep-blauwe kleur te zamen met een kleurig tapijt en een kaarsenkroon, aan de toeschouwers de gewenschte illusie van weelde en rijkdom in het ridderslot. Opnieuw, evenals bij de Hek» van Haarlem bleek hier, van hoe achoone werking de omlijs ting i» van het voordoek, dat, van het midden weggetrokken, aan weerszijden langs het tooneel neer- plooit, Zulk een doek vormt ander® dan een scherm [tot op-en-neertrek ken bestemd een deel van de ver- toorfing. Ook aan de C06tuums was groote zorg besteed: het was alle® af. En wij gingen naar huis onder den indruk, veel schoons genoten te hebben. ANNA VAN GOGH-KAULBACEL Tooneelvereeniging. „Dageraad". Verbeeldingsspel van Herman Heljer- nons. Heijcrmans schreef „Dageraad" ver leden jaar voor het jubileum van Jan Musch en Musch gaf aan de uitbeel ding der Lucas-figuur al zijn groote kunstenaarsgaven: vooral viel de fun- thsie te bewonderen, waarmede hij dien dichter van de daad weergaf. Want zóó zouden wij Lucas willen noemen: den armen poppensnijder in wiens geniale brein de gedachte wordt geboren een werktuig te maken, dat door de la-acht van het stuwende water gedreven, het werk zal kunnen doen van duizend menschenhanden. Zoolang hij leeft met het plan, met de gedachte, is hij gelukkig en als ge pantserd tegen de verwijten van zijn vrouw, die hem niet begrijpt; nog duurt zijn geluk als de landheer zijn 'i prijst en het overneemt voor zak vol goud. Lucas' medearbei ders noemen hem den weldoener van de streek; zijn vrouw toont hem voor eerst na jaren weer wat teederheid. Dan de teleurstelling: de landheer exploiteert het werktuig en nu slechts enkele handen noodig zijn om de ma chine te bedienen lijden de overbodig geworden handwerkers honger. X beschuldigen Lucas, hij strooit het ;eld, dat de landheer hem gaf, onder ïen uit, doch wat baten die enkele honderden rijers voor zoovelen, die hongeren? De woede golft al hooger op, er breekt een oproer uit en Lucas ziet zijn leven bedreigd. Dan in het felste van den aanval, wanneer bijlen messen hem bedreagen, gebeurt het wonder: Marjolein, Lucas' schoon zusje, die indertijd het gezicht verloor door het staren in de zon, wordt plotseling ziende! Voor dit godsoor deel wijkt de bedreiging. Lucas is vrij. Nu biecht hij aan het volk, hoe hij mistastte, omdat hij ziju levenswerk uit handen gaf voor wat goud en als de menigte heen is ge gaan, blijft hij als een eenzame ach ter. Zijn vrouw verliet hem; zijn ki. Is gestorven, zijn levenswerk vernield; de droom vervloog als een nevel in de bergen. In dat uur van grootste alleenheid - het Marjolein, die zijn hand vat en hem meevoert de bergen in, waar hij nieuwe schoon© drooaien tot daad zal kunnen maken. Om de beide hoofdfiguren hoen grocpeeren zich anderen. Adam, de oudo vrome, strenge en toch teedere grootvader; Gouda de vrouw van Lu- kas, die verbitterd is, omdat zij niet begrijpt; Rakel de leerjongen, die het komische element vertegenwoordigt. den landheer met zijn raads man, zijn lijfarts en den kloosterbroe der maakte de schrijver groteske fi guren: gezag, wetenschap en gods dienst op zijn smalst. De mannen en vrouwen uit het dorp werden in kleu- rlge groepen op het tooneel gebracht; de regie -(van den auteur) bracht hier de bewegelijkheid van de menigte op gelukkige wijze in beeld. Het spel van Musch was subliem; dat was de dichter eu droomer, die opgaat in hel geluk om zijn werk, die zich dronken drinkt aan zijn suc ces om straks in diepste teleurstelling en zelfverwijt te erkennen, dat zijn schijnbare winst in waarheid verlies was. Musch verstaat de kunst ln de huid van een ander te kruipen. En over de zwakke deelen van hel stuk, 1 dat, hoeveel er in te bewonderen valt, hier en daar lijdt aan gerektheid, hielp zijn spel ons gemakkelijk heen. Alleen de scène, waar man en vrouw kijven aan het sterfbed van hun kind, blijft schrijnend eu hinderlijk aan doen; en hoe valsch van effect, dat eerst Lucas en dan Gonda weer het hoofd in de bedstée, waarin het kind stierf, steken er luidop klagen en schreien! Daartegenover wat een zwierige ca dans bijvoorbeeld in het stuk, waar Lucas zijn droom vertelt op de doods koprots en wat een kracht en leven in de elottafereelen! Het »pel valt over het algemeen te loven: Mevrouw Lobo als de blinde Marjolein Lucas' muze hield haar spel geheel symbolisch, zooais de schrijver de figuur blijkbaar be doeld heeft; Annie Jurgens stond daar tegenover stevig op haar voeten van heibeiïg vrouwmensch: van het le vensleed, dat Gouda verbitterd heeft, kwam echter te weinig naar buiten. De vrouw werd niet beklagenswaard om haar niet-begrijpen, wal de schrij ver er toch wel in heeft gelegd. Henri van Ees gaf de snakerijen van den leerjongen zonder overdrij ving, in den juisten toon weer; Lobo boeide als grootvader Adam. De kleinere rollen werden alle naar behooren vervuld, ook die van de gei ten en de kippen, die in natura op het tooneel kwamen; wat te begrijpen vroolijkheid gaf bij het publiek! Jammer, dat de schouwburg niet geheel bezet was; loges en balcon ver toonden te veel leege ruimte, wanneer men bedenkt, dat aun Musch met zijn jubileum zoo Schitterende hulde werd gebracht Het publiek liep eigenlijk $erst goed warm na de laatste acte en loonde toen Musch en Greta Lobo met harte lijk applaus. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. BANKPAPIER ONTVREEMD. Tijdens de afwezigheid van den bewoner, heeft men zich Zondag avond mei; geweld toegang ver schaft tot de zitkamer van W. J. R., groentekoopman, wonende Ged. Raamgracht. Eenig bankpapier i6 ontvreemd. VAN DEN HOOGEN RAAD. - De Hoogo Raad heeft verworpen het be roep in cassatiie van A. A. J. v. d. T., werkman te Haarlem, door den kan tonrechter te Haarlem, wegens loo- pen over een anders grond, veroor deeld 20 maal en wel tot f 15 boete. SCHOLEN VOOR U. L. O. EN M. U. L. O. Aan Haarlem 8 Ouderwijs ontleenen wij «enige cijfers, betreffen de heb aantal leerlingen op de Haar- lemeche scholen. Het aantal leerlingen op de U. L. O.- eu M. L. O.-echolen is nog steeds stijgende. Op 1 Januari van de jar a 1913 1918 bedroeg heb percentage achter eenvolgens 35, 37, 38, 39. 40 en 42 van heb geheel e aantal leerlingen. Ook het aantal kosteloos school gaande leerlingen vertoont op de ge wone L. S. een belangrijke stijging. Gedurende de laatste zes jaren was dat aantal onderscheidenlijk 20. 23, 27, 29, 29 en 30 van hc! geheel e aantal leerlingen op die scholen. Naar alle waarschijnlijkheid is de crisis hier niet vreemd aan. De 7e klasse word in 1913 door 276, in 1917 door 365 leerlingen doorge maakt. De ouders gaan dus blijkbaar meer en meer inzien, dat een leertijd van jaar te kort is. Tttrvca* i'udauwe* na*. Si. VOETBAL. - Z. V. .V.-E. D. O. (2e klasse N.V.B.) - Hoewel E. D. O. zonder haar doelman De Kief te en Keesman naar Zaandam toog, is het rood-zWarte elftal er toch in geslaagd, het sterke Z. V- V. de eerste nederlaag toe te bren gen. Met dea zwaren wind mee is E. D. O. overwegend sterker, doch weet nie* te doelpunten. Wel doen y. d. llurk en Houtkamp keurige aanvallen, maar twee keer redt de bovenlat de Zaandammers. Met blanke» etand wordjl ge draaid. Na rus; is de verhouding precies omgekeerd. Vrenegoor, die het doel- vercledigen nog niet verleerd is, weet do moeilijkste ballon schitte rend te keeren. Een schitterende doorbraak van Jacobs en v. d. Hurk, wordt Z. V. V. noodlottig. Jacobs kanjert don bal keihard via den paal in het net. De thuisclub doet wanhopige po gingen gelijk to komen. Houtkamp gaal naar achter en, hoewel moei lijk, weet E. D. O. toch twee pun tjes naar Haarlem te nemen. VOETBAL. - Westel. Ie kl. A-— H. B. 8.—SPARTA (2—1). - Na dat aan do jubiieoreude vereeniging aldu3 lezen wij in het „Maan dagochtendblad" namens G. V. C. een krans was aangeboden, trapt Ruffelee voor Snurta af. Beide elf tallen zijn volledig. Van Rappart weet óen bal langs Schudi te kop pen (1—0). Even voor rust brengt Ruffelse de partijen op gelijken voet (1—1), Na de rust weet O. vuil Rap- pard door ccu goed schot opnieuw de leiding te nemen (2—1). In do zen stand kwam geen verandering meer. H. V. V.BLAUW WIT (2-0). In de eerste helft zij» beide pai- tijen goed aan elkaar gewaagd. De tweede helft begon met, 'a belegering van het H. V. V.-doel. Bij een der veJc uitvallen der Haagsehe werd «en mistrap van v. d. Kluft Sr., Blauw Wit noodlottig. D. Kessler doelpunt onhoudbaar (1—0). Dade lijk daarop vergroot B. Kessler den voorsprong (2—0) en hoe dc gastei: ook werken succes blijft uit. U. V. y.—QUICK. (2-0). - Met den feilen wind in den rug zijn In de eerste helft de Hanenburgers veel gevaarlijker den U. V. V. Rust komt met blanken stand. Na de hervatting zijn de hebben ver hangen. Reeds na 4 minuten heeft Buitenweg Sr. succes met van een grooten afstand gelost hard schot. Een kwartier later maakt dezelfde speler het (tweede en laatste punt (2—0). Wel «enigszins geflatteerd, wat de cijfers" hetrft, wint U. V. V. haar eersten wedstrijd. AJAK—HERCULES (5-1). - Ajax Ia onmiddellijk vereweg de sterkste, zoodat Hercules alle zeilen hij moet zetten, om doelpunten te voorkomen. Na 25 minuten spelens jaagt Dal- »en eindelijk den bal langs den val lenden Utrechtschen doelman en Broekman verhoogt vlak daarop de score. Even voor rust breng; Gup- fert den stand op 3—0. Na de pauze verkleint van Rhijn den achterstand. Daarna doelpunt Gupfert onhoudbaar. Hordijk maakt een kwartier later het vijfde punt voor Ajax, waarna Jici einde komt. KORFBAL. Door terreinafkeuring ginz dc wed strijd H. O. C-Advendo niet door. Voor den A. K. B. Ie kl. B speelde Advendo II tegen Ready, oen der sterkste twaalftallen in die afdeeling De jeugdige zwart witten verloren slechts met 8—1. voorwaar geen slecht begin. READY—ADVENDO II. 3—1. Door het missen van den trein kwa men do Advendo'rs zeer laat in Am sterdam, zoodat pas om over elf Uur werd begonnen. Advendo verschijnt met. eer. tiental Ready iaat uitvallen. Direct na den uitgooi zijn de Amster dammers sterker, doch Haugard c.s. weten voor'oopig elk gevaar te be zweren. In den Advendo-aanval werkt Prins enorm en eenige goedo schoten gaan over of tollen op de mand. Jani; aor dat Hogenbijl veel afbreuk deed aan z'n Bpel, deels door minder goed plaatsen, deels door slecht doelen. Als de rust aanbreekt is de stand nog steeds 00. Na de hervatting ia Avendo, met- wind meespelend, direct sterker, doch weet dit niet door een doeltje uit te drukken; integendeel. Ready weet. met een goed schot 10 te maken., even daarna is de stand 2—0. Na de vakverwisseling is de stand direct 21. Vol goeden moed werken de Leidschevaart-bewoners door, doch een fout in de verdediging en 't i6 31. Hierin komt geen ver andering meer, zoodat de Haarlem mers een 31 nederlaag moesten slikken, hetgeen tegen de sterke Ready goon slechts resultaat is te r.oe EEN AANVARING. Do „Daily Chronicle meldt., dat 't stoomschip „Buruta bij Liverpool in aanvaring i* geweeet. 't Schip zonk in 10 minu ten. Vermoedelijk zijn 150 menschen daarbij omgekomen. 't Schip kwam uit. West-Afrika en had veel passagiers aan boord. EEN AANVARING. Het Arneri- kaansche stoomschip Herman Frasb is' bij de Amerikaansche kust door een aanvaring gezonken. 49 man ver dronken daarbij. HAARLEMMERMEER. Be vallen: E. VerschoorNederveid z., B. van der Voet—Struik d. Ondertrouwd: L. v. d. Maas 23 j. en M. Bax IS j., G. Hogenhout 25 j-, en A. Oosterom 23 Gehuwd: T. A. Mooser 32 j.. eti C. ID. Korsman 28 j., L. Knol 3» j. eu S. Westerboek, gesch. 33 j. C'. Da- men 28 j., en L. M. Nijssen 22 j. Overleden: Johannes van Wijnen 73 J., gehuwd met C. Jonkers. JOURNALISTIEK. Tot Kamer- overziclilschrijver van (ie Nieuwe Ct. is met ingang van 15 October be. noemd mr. G. SchoKen.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1