ültrilking Broodkaart», Melk Kalkeeniieneieren YlseschdistribHiie Distributiebedrijf Agenda Stadsnieuws Het Tooneel SCfc Jaargang Ko. 10858 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 OCTOBER 1918 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemacKUtd het Algemeen Binnen- ea BüUöniaiukch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem an de dorpen in den omtrek waar een Agent go- yestigd is (kom der gemeente) f 2.25. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51*. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourons Coster, Direc-eur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTiEN: Van 1—6 rogels f 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cis. per regel. Tijdelijk oorlogstoesiag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tiemtuiver* advertentiën van Vraag en Aanbcd van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121.* Cts. A contant. Buiten het Arondissement dubbele prije. Advertentiën builen bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cis. per regeL Directie en Administratie i Groote Houtstraat 93. Telefoonn. der Redactie 6G0 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Bonhoekjes si VleesehSaarten. De uitreiking van broodkaarten, boiibocl'.jes en vleeschkaarten zal plaats hebben op de navolgende da gen: MAANDAG 21 October voor de num mers: 1—3000 gebouw Zang en Vriend schap. 3001—6000 gebouw Sint Bavo. DINSDAG 22 October voor de num- meis: 6001—9000 gebouw Zang en Vriend- Bchap- 9001—12000 gebouw Sint Bavo. WOENSDAG 23 October voor de pummers: 12001—15000 gebouw Zang en Vriend schap. 15001—18000 gebouw Sint Bavo. DONDERDAG 24 October voor de nummers: 18001—21000 gebouw Zang en Vriend schap. 21001—2-1000 gebouw Sint Bavo. Telkens vandesvoormid- dags 8 uur tot des namid dags 4 uur. Bij dezeuitreiking heeft men broodkaarten, bon boek jes en vleesch kaarten in ontvangst te nemen. Men is ver plicht deze bescheiden bij ont vangst nate tellen, daar NA het verlaten van het lokaal op Reclames geen achtgeslagen wordt. Voor eventueele klachten wende men zich tot den zich in 't lokaal bevin denden chef of controleur. Aan k 1 n- deren worden geen KAARTEN afgegeven. Voor ontvangst der brood kaarten wordt-vakje 11 en voor de bonboekjes en vleeschkaarten vakje 12 der rantsoeneeringskaart geknipt; het verdient daarom aanbeveling dal een ieder zich overtuigt dat de vakjes 11 en 12 niet reeds geknipt zijn. OitriikiBg Ilndermeeibens, Aanvnlllngsbroodkiartsn ei Kinderzsepk=ar,an. De uitreiking dezer kaarten voor kinderen beneden den leeftijd van een jaar zal plaats hebben voor degenen wier namen aanvangen met een der letters: A. B. C. D. E. en F. op Maandag 21 October. G. H. I. J. K. op Dinsdag 22 October L. M. N. O. P. Q. en R. op Woens dag 23 October. S. T. U. V. W. X. Y. en Z. op Don derdag 24 October. Telkens van 'J—4 uur aan het G e- meentelijk Levensmidde lenbureau. AAN KINDEREN WORDEN GEEN BONS-AFGEGEVEN. WAARSCHUWING. Hel is mij gebleken, dat velen zich niet houden aan tijd en plaats, waar zij hun distributiebescheiden belmo ren af te halen. Deze personen komen dan na den laataten dag der uitreiking aan ruijn bureau hun broodkaarten enz. afha len, wat, met het oog op de admini stratie, moeilijkheden oplevert lk vestig er de aandacht op, dat voortaan aan deze personen geen broodkaarten, enz. zullen worden uit gereikt vóór den eersten Maandag volgende op den laatsten dag van uit reiking, tenzij voldoende kan worden aangetoond, dat men gedurende do dagen van uitreiking verhinderd was te komen. De Directeur van. het Gein. Levensmidd.hureau te Haarlem, F. DE JONGE. Directeuren van de Distributie bedrijven van Haarlem, Heemstede en Schoten brengen ter kennis, dat mei ingang van Zaterdag 19 October het melkrantsoen op 2; 10 Liter per hoofd moet worden gesteld. De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemslede, en Schoten brengen ter kennis, dat door den Minister van L., N. en H. is bepaald. dat zij die kaik-eenden- ederen wenschen te vervoeren, daar toe vergunning kunnen bekomen van het Rijkskantoor voor Pluim vee en Eieren, na indiening van een verzoek aan dat kantoor, in welk verzoek zal zijn te vermelden het aantal eieren voor het vervoer, "waarvan vergunning wordt ver langd. benevens de plaats waarheen de eieren zullen zijn te vervoeren. HAARLEM. Verkrijgbaar op Zaterdag 19 Octobar op boa No. 28 van alle jettcra 3 ons graskalfsvleeseh bij: S. KATER, Keijztrstraat MANTEL, Scbagchelstraat SCHOUTEN, KI. Houtweg HOUTMAN, Kruiswag. Lappen f 0.90— per poad Stukje» f 1.10— LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenburau te Haar lem brengt ter kennis, dat verkrijg baar wordt gesteld: Spekbokkirtg Zaterdag a.s. van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. en van 5—7è uur in de Gemeentelijke Visehhal (ZON DER BON), PRIMA KWALITEIT SPEK BOKKÏNG tegen den prijs van 17 cent per stuk. Verpakking medebrengen. Haring en Gezouten Visch. Zaterdag a.s. van 10 uur v.m. tot 1 u. n.m. en van 57i u. n.m. m do Gem. Visehhal ©n in het Pand (ZONDER BON), PRIMA NIEÜWE HARING (12 cent per stuk) en GEZOUTEN SOHELVI3CH (35 cent per pond). Verpakking medebrengen. Regecrngs-visch. Zaterdag a.s. van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon EEN POND VISCH op vertoon van vischkaart No. 6351 7100 in de Gem. Visehhal. Vischkaart No. 71017700 in hot Pand, ingang Koningstraat. Suiker. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 October op Bon A. No. 85 i K.G. SUIKER. Op Bon 11e tijdvak (kindersuiker- kaart) gedurende bovengenoemd tijdvak eveneens 1 K.G. SUIKER, Meli6 No. 1 of bijsoorten naar kou- ze van den kooper. Chocoiadereepsn Vanaf Zaterdag 19 October tot en met Zaterdag 26 October bij de Haarlemse lie Banketbakkers enz. op Bon No. 17 der Zeepkaart EEN ONVERPAKTE REGEE- RINGS-CHOOOLADEREEP, tegen den prijs van 12 cent per stuk. Op dezen bon mogen uitsluitend ONVERPAKTE reepen worden af geleverd. Groene Erwien. Met ingang van Zaterdag 19 Oe tober op Bon A. No. 86 2 ONS GROENE ERWTEN. Na 25 October is deze bon niet meer geldig. De Directeur voornoemd. F. DE JONGE. fiSBSGiidigtrilmtis Op vertoon van Vischkaart num mer 1900 tot en met 2200 en van nummer 1 tot en met 600 en tegen inname van bon No. 83 voor de num mers van 1900 tot on met 2200 en bon No. 5a voor dc nummers van 1 tot en met 600 verkrijgbaar: op Za terdag 19 October: LAPPEN, GEHAKT en POU- LET bij: C. de Graaff, Binnenweg 7, van 812 uur voor de nummers 19(10 tot en met 2200 en 1 tot en met 200; van 2—4 uur voor de nummers van 201 tot en met 600. Aan het Dienstgebouw, Boeken rodestraat 9 van 8—12 uur voor de nummers van 1900 tot en metfSOO en van 1 tot eu met 600. FIJN VLEESCH bij: D. van Amerongen, Raadhuisstraat van 9—1 uur'en van tot 5i uur, aan het Dienstgebouw Boekenrodestraat 9 van li—5i uur. Tegen inname van Bon No. 63 verkrijgbaar voor de nummers van 2001 tot en met 2200, 1 ONS WORST op dezelfde uren en dezelfde plaat sen ZATERDAG 19 OCTOBER. N.V. Steenhouwerij v.h. M. H. J. .Troupin. Vergadering van aandeel houders, 3 uur. Clneraa-Palaee: Groote Boutatrasto Bioec. rooretellln*. Bchoujvburg De Xroor, Groot» Markt, Bioac. TOoraUliing. Apollo-Theater, Barleljorleetraafc Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, KI. Hout straat Bioscoop-voorstelling. Dg Spaanseiie ziakte. De aard derziekte. De manier van besmetting Debestrijingsmaat- rege len. - Van den heer L. W. Havelaar, di recteur van het Gemeentelijk labo ratorium voor pathologische bacte riologie, is een belangrijk rapport verschenen aangaande de Spaan seiie ziekte, dat in de2e dagen, nu in vele plaatsen van ons land de ziekte zich weder zoo gaat uitbreiden, wel de aandacht zal trekken. Er wordeh inderdaad belangwek kende mededeelingen in gedaan, aangaande den aard van de ziekte, de wijze van besmetting enz. De conclusie is dat het besmettingsge vaar zeer groot is en dat er weinig kans is om met bestrijdingsmaatre gelen afdoende resultaten te ver krijgen. Zeer belangwekkend zijn de sta tistische gegevens ten opzichte van den leeftijd en het geslacht van de personen, bij wie de ziekto voor kwam! Het onderzoek naar den aard van de Spaansche ziekte werd door den heer Bavelaar ingesteld naar aan leiding van de gevarien, die te Haar lem voorkwamen. Hij deelt mede, dat ongeveer hall Juli te Haarlem de eerste gevallen werden waarge nomen en dat door hem aan de geneesheeren alhier is gevraagd rne- dedceling te doen van de door hen waargenomen gevallen. V orden wendde hij zich tot eenige bacterio logen in het huiteuiand om hun oor deel aangaande de ziekte te verne men. Door eenigen van hen werden herhaalde malen de influenzabacil gevonden, terwijl anderen deze bacillen of niet of slechts enkele malen waarnamen. De meeningen waren tamelijk verdeeld. Ook bij een door den heer Kavelaar zelf ge daan onderzoek van hem toegezon den materiaal, in hoofdzaak bestaan de uit sputum en keelslijm, weiden -'uiteenlooponde resultaten verkre* ,gcn. Voor een 'uitgebreid onder zoek ontbrak hem de lijd. Opmerkelijk is, aldus do direc teur, dat bij geen dei' sputumonder- zoekingen influenza-achtige bacte riën zijn gevonden, hoewel bij in fluenza deze bacillen juist veel in sputum voorkomen. Hij vermeldt vertier dat andere onderzoekers tot eenzelfde resultaat kwamen. Wat nu de ziekte zelf betreft, zoo wordt zij, gaat de direct, voort, door de meeste medici op een lijn gesteld met influenza, zooals deze bekend is door de epidemie van 1889—1890. De snelle verbreiding en vele van de ciiméeke verschijnselen komen met influenza overeen en de verschillen die tusadien deze twee ziekten be staan kunnen het gevolg zijn van het optreden van de thans beer- sclrende pandeinie in uen zcinor, terwijl .influenza maestal in het koudere jaargetijde voorkwam. Eoo men al beide ziekten gelijk wilde steken, dan ifl daarmede ech ter niet gezegd, dat de aetiologie de zelfde behoeft te zijn. Reeds meer malen zijn influenza-achtige epi demieën waargenomen, waarbij als oorzaak verschillende bacteriën zijn gevonden, die geen influenza-bacü- len waren'. Na dan op eenige cliniscüe ver schijnselen de aandacht te hebben gevestigd en daarbij te hebben doen opmerken, dat de ziekte in het alge meen van korten duur is, wanueer zicii geen complicaties voordoen en dat zij in zooverre ©enigszins van influenza verschilt, deedt de direc teur mede, dat hij voor de epide miologie van 200 gevallen de bijzon derheden heeft laten opnemen. Hij steit daarbij op den voorgrond, dat de verkregen gegevens niet altijd even betrouwbaar waren. In de eerste plaats stuit men al dadelijk op de vraag ,of al de als Spaansche griep opgegeven gevallen wel tot dze ziekte behoor en en in de twee deze ziekte behooren en in de twee de plaats zijn de mededeelingen van linisgenooten of van de lijders zelf, hoewel te goeder trouw gedaan, niet altijd even juist. De wijze van besmetting, aldus de directeur, blijkt in de meeste ge vallen te zijn in hoofdzaak contact met een lijder en wel vermoedelijk door speekseldroppeltjes. In hoogst enkele gevallen zou men geneigd zijn te denken aan contact met een reconvalescent, maar deze gevallen zijn zoo zeldzaam, dat ik hieruit geen conclusie durf te trekken, te meer niet, daar niet met zekerheid ,is vast te stellen dat geen contact met een zieke heeft plaa'.s gehad. Is de besmetting door reconvalescenten onwaarschijnlijk, zoo zijn er meer gevallen, die op infectie door ge zonde bacildragers duiden.Eoo kwam in een gezin een persoon, af komst ig ui(, een besmette omge ving en hoewel deze persoon niet ziek was of ziek was geweest, was den volgenden dag een der huisge- nooten aangetast en een dag later twee anderen. In een ander gezin was een der huisgenooten in aanraking geweest met eer, lijder en hoewel deze per soon niet ziek is geworden kreeg een der familieleden de griep. Be smetting door voorwerpen, zooals boeken, brieven, speelgoed enz., komt voor zoover ik kun nagaan, niet voor. In ongeveer 48.9 procent der on derzocht© gevallen zijn de per sonen na hoogstens twee dagen in contact geweest te zijn met een lij der zelf ziek geworden. Uit dat asters! kort, tijdsverloop tusseiien! contact met een lijder en het zelf ziek worden mag de conclusie wor den getrokken, dat het besmeiungs gevaar zeer groot is, althans voor bepaalde leeftijden en dat de uit- strooiing van bacillen door de zie ken zeer belangrijk is. Betond weid dat op 7 personen, die aan besmet ting zijn blooigesteld geweest, twoe personen ziek werden. Daar echter de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat door toevallige omstandigheden een of meer der huisgenooten niet besmei konden worden, kan veilig aangenomen worden, dat de dispo sitie grooter is dan het gevonden cijfer. Wat aangaat de leeftijden, waren er van de 200 onderzochte geval len in den leeftijd van 1—10 jaren 6.5 pet., 11—20 jaren 35.5 pet., 21—30 jaren 29,5 pc»., 31—40 jaren 15.5 pet. 41—50 jaren 7 pet., boven de 50 jaren 4 pet., terwijl van vier personen de leeftijd niet met zekerheid bekend was. Bijna 2/3 der gevallen vallen dus in de leeftijden van 11—30 ja ren. Neemt men den leeftijd In ver band met bet geslacht dan verkrijgt men de volgende cijfers: van 1—10 jaren vrouwelijk: 4 pet., mannelijk: 2.5 pet., van 31—20 jarcr.: 14.5 pet en 21 Dct., van 21—30: 12 pet. cn 17.5 per.; van 31-40: 4 pet. en 11 5 pet-, van 41—50. 2.5 pet. en 4.5 pet. en boven de 50 jaren: 3 pet. en 1 pet. Daamit blijkt, dat bij Mnderon van 10 jaar en jonger en bij perso nen boven de 50 jaar het vrouwelijk geslacht meer aangetast wordt dan het mannelijk, dat echter in de overige leeftijden de ziekte meer bij mannen dan bij vrouwen voor komt. In het algemeen genomen is de verhouding van man tot vrouw ongeveer als 3:2. Of werkelijk in de leeftijden van .14—50 jaar bij het mannelijk ge slacht meer resistentie tegen de ziekte bestaat dan bij het vrouwe lijk, of wel de oorzaak moet gezocht worden in de omstandigheid, du» mannen meer in lokalen komen waar veel personen bijeen zijn dun de vrouwen valt niet met zekerheid te zeggen, maar het komt mij voor, dal bet laatste waarschijnlijker is, Dat hier ter stede betrekkelijk zoo weinig kinderen zijn aangetast is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat tijdens de grootste uitbreiding van de ziekte de scholen gesloten waren. Tevens moet in het oog worden gehouden, dat bij kinderen, zooals bij meer andere ziekten, het verloop dikwijls anders is dan bij volwassenen en dat daardoor vele gevallen als zoo danig niet bekend zijn. Van de onderzochte gevallen, voor zoover zij bekend waren of reeds langer dan 7 dagen ziek waren, waren binnen 7 dagen hersteld bijna 57 pet, niet hersteld ruim 43 pet. Bij de personen die 7 dogen of korter ziek waren was de verhouding van vrouwen tot mannen ongeveer zoo als bij de zieken werden gevonden, dat 2.3. In de leeftijden van 11— 30 jarep zijp bij pa 42 pet» van hot totaal aantal zieken na 7 dagen of korter hersteld. Wat aangaat het ontstaan der ziekte, meent de heer Havelaar dat met vrij groote zekerheid mag wor den aangenomen dat zij door mili tairen is overgebracht. De ziekte kwam voor in alle klassen van de maatschappij. Wel echter blijkt, wat <x>k zeer goed begrijpelijk is, dat het te zamen werken of te za- men zijn in fabrieken, werkplaat sen enz. met personen, die ziek wa ren aanleiding heeft gegeven tot besmetting. Aan het eind zegt de heer Have laar: Wat tenslotte betreft de bestrij dingsmaatregelen, zoo vermeen lk dat er weinig kans bestaat om daarmede afdoende resultaten te verkrijgen. De buitengewone snelle besmetting, he± uiterst korte in- cubatietijdperk, maken dat in de meeste gevallen reeds besmetting zal hebben plaats gehad eer men voorzorgsmaatregelen voor de ver spreiding kan nemen; terwijl de groote uitbreiding het niet doenlijk maakt om de lijders te isoleeren. Hoogstens zou men maatregelen kunnen nemen om verzamelingen van personen tegen te gaan. Het is mogelijk, dat wanneer wy meer weten van de aetiologie van de ziekte, de bestrijding met eenige kans op succes zal kunnen ter hand genomen worden, zoolang dit echter niet het geval is verwacht ik van (bestrijdingsmaatregelen .weinig re- sultan». OTHELLO" VAN WILLIAM SHA- KESPEAUE DOOR „Het Groot T o o n e e 1". Dat een pos opge richt tooneelgezelschap als „Het Groot Tooneel" de reeks zijner voor stellingen opent met één van Shakes- p ear es geniaalste werken, legt getui genis af van den ernst waarmede dit gezelschap zijn werk aanvangt; en wanneer de voorstelling dan is ge worden tot zulk een gaaf kunstwerk als wij Donderdagavond in onzen schouwburg mochten bewonderen, voelen wij een groote vreugde eu de blijstemmende verwachting, dat deze vereeniging nog veel mooi werk zal geven. Over heel de voorstelling lag ernst en wijding; er sprak eerbied uit te genover den dicliler en tevens het bewustzijn van eigen kunnen; be wustzijn, door het welslagen ge rechtvaardigd. In de eerste plaats was dooi' de werkdlijk vlekkelooze Jago-uitbeel- ding van Coen Hissink. Jago is de hoofdpersoon van 't stuk; hij toch is de drijvende kracht, dc duivelsche heerselier over het lot der anderen, die allen werktuigen zijn in zijn handen. Deze figuur is één der ineestcrlijkste scheppingen van Shakespeare; Jago is een duivel in menschcngodaante, wiens eenig leed is, dat andere menschen gelukkig en vooral, dat zij goed zijn, wiens eenig doel bestaat in liet ver nietigen van dat geluk en het wekken van kwaad in wie goed was. Waar dit laatste niet gelukt, als bij Des- dcinona, zal hij liet goede op de schrikkelijkste wijze doen lijden. Toch is hij niet gansch en al dui vel; zijn menschel ij kheid spreekt in tie verontschuldigingen, die hij zoekt voor zijn haat aan goedheid en ge luk; telkens weer houdt bij zichzelf voor, hoe hij door Othello wordt ach teruitgezet en hoe do laster fluistert over een liefdesverhouding tusschen Emilia, zijn vrouw en den Moor. Maar zijn werkelijke drijfveer is haat aan al wat goed is en mooi en dit weet hij diep in zich. Othello is zijn eerste slachtoffer; hij, de oosterling, lichtgeloovig tot bij- geloovigheid toe, trotsch op zijn prin selijke afkomst en toch voelend zijn minderheid tegenover de blankere Italianen, valt argeloos in den strik door duivelsche sluwheid gespannen. Omdat die duivelsche sluwheid hem weet te grijpen in zijn zwakheid. Othello ie n i e t de jaloerscüe van nature; in hem zelf zou nooit een argwanende gedachte zijn opgestaan; alleen Jagos inblazingen, die wer ken op zijn lichtgeloovigheid en op die zekere overgevoeligheid voor al_ wat op achteruitzetting gelijkt, kun nen den argwaan in hem wekken. En zijn Oostersche fantasie vat de opge wekte gedachte beet en blaast de vonk aan lot een laaien brand, waarin alle goedheid, al het nobeie van zijn karakter verteren. Othello is evenzeer slachtoffer als Desdemona en beklagenswaardiger dan zij, omdat hij in zijn verdwazing een nooit te delgen schuld op zich laadt. Coen Hissink's Jago was een crea tie, omdat zijn opvatting afweek van de traditioneele, die Jago in uiter lijke verschijning reeds tot een dui vel maakte. Mei deze iaaisle opvatting kunnen wij OU3 kwalijk vereenigen; Othello toch en ook Cassio en Desdemona en Rodriga, kortom allen om Jago heen, houden hem voor een eerlijk man en dit juist geeft hem zooveel macht over menschen en omstandig heden. Dus moet hij den indruk ma-' ken yan eerlijkheid cn rechtschapen heid, ten minste waar hij met ande ren samen is. Hissink nu hield Jago geheel iu die lijn; zijn duivelachtigheid bleef geheel innerlijk, zoodat wij toeschou wers den waan der andere personen als natuurlijk konden zien. En zóó ik durf wel zeggen zóó alleen komt de grootheid van de Jago-schepping tot zijn recht; wij zien hier den Uebermensch in het kwade, die alle middelen ook ui terlijke tot zijn gerief heeft om zijn doel te bereiken. Van Dalsum gaf van Othello voor al den mensch, verzonken in ellen de, die, al worstelend om aan die ellende te ontkomen, Al dieper er in verzinkt, We hadden ook wel gaarne iets er van willen zien, hoe in hem de ge voeligheid als Moorsehc prins ge raakt is door de vernedering die zijn vrouw de voorname Italiaansche hem aandoet. Shakespeare toch zinspeelt op verscheidene plaatsen op Othello's gevoeligheid op dat punt en Jago raakt ook deze kwetsbare plek, vooral in het meesterlijke stuk dialoog, waai- bij voor het eerst Othello's argwaan wekt. Hoe-'t zij, van Dalsum gaf ook naar zijn opvatting een gave schepping en het bovengenoemde gesprek tusschen hem en Jago werd tot een meester stukje; legde hij in de driftuitbar- Btingen 't wat te dik er op, in het laatste bedrijf was zijn spel bewon derenswaardig ingehouden en aan grijpend van diepe smart. En mevrouw Gilhuys als Desdemo na legde hier in haai1 spel de teedere en toch sterke gevoeligheid, die de dichter aan deze gemoedsvolle vrou wenfiguur gaf: hoe schoon de sublie me leugen, waarmede zij stervend haar moordenaar van schuld zoekt vrij te pleiten! Sara Heybiom leek wat kinderlijk als Emilia en haar loepen met hot lang over de voeten vallend kleed was verre van mooi; ook kwam hot geestige van dc rol niet bij haar tot recht; in de slotscène echter verraste zij door warm, temperamentvol spel. Van M au rits Parser mochten wij een goed-kluchtigen nat en van Jan Boezer een schïiderachtïgeii Braban- tio bewonderen. De doge van Willem van der Hoog viel wat schraal uit, terwijl de rol van Rodrigo bij M. J. van Gestel in goede handen was. Daar zat begrip in. Ten slotte blijft nog Charles Gil huys met eere te noemen over; als levendig vertolker van de Cassio-rol, maar vooral als regisseur, dat is su- inenvaiter van dc enkele figuren in het geheel van het werk. De door hem gekozen décors naar ontwerp van Frans Huysmans hiel pen onze verbeelding zonder haar in haur vrijheid van voorstellen te be lemmeren; alleen de tuin leek te traditioneel. Maar wat een mooie stemming in de nachtelijke zitting van den senaat, met. het licht der bougies uitschijnend op de kleurige cosluums; en weer hoe goed in loon Desdemona's slaapkamer, waar het maanlicht binnenscliijnt als een malle schemer vol dreiging. Het was een avond, die een mooie herinnering nalaat. Jammer, dat de zaal niet voller wus. Waagde men zich niet aan een nieuw gezelschap, ondanks de goedo pers? Of haakt men in dezen tijd van druk vooral naai- luchtige kunst? Hoe 't zij, de niet-komers haddon ongelijk, dat getuigde ook het warme applaus der wèl-komers. Het best bezet waren atnphithea, ter en gaanderij waar veel jongeren een plaatsje hadden gevonden. Zou het niet aanbeveling verdie- non een herhaling van de Othello- opvoering te doen geven als volks voorstelling? Ik twijfel niet aan liet succes. Shakespeare werd ook in zijn tijd gretig genoten door wat wij „het volk" plegen te noemen. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. THE BONNIE SONG. Evenals verleden jaar biedt het ijverige be stuur van de Sociëteit „Vereeniging" den lelden ook dit winter-halfjaar eenige gezellige bijeenkomsten aan. Op die avonden ziet de zaal er wat huiselijker uit, dan op gewone, voor het publiek toegankelijke avonden: slechts een gedeelte van de anders te groote zaal wordt gebruikt en de rechte, stijve lijnen van de stoelen rijen worden tot gebogen lijnen ge vormd. Van die stoelen gesproken: er wa ren er Donderdagavond, toen de eer ste der gezellige bijeenkomsten van dit jaar gehouden werd, wel wat veel onbezet, vonden wij. De kunst van mevrouw Geertruida van Vladerac- ken (o, geen „Gróót© Kunst", maar toch was alles „Af' en sierlijk en ge voelig en soms geesiig-ondeugend wat mevrouw ons te zien en te hooren gaf) had beter verdiend. Was het omdat niet ieder weet wat „The bonnie song" eigenlijk is, of omdat velen het oordeel onderschrij ven, dat wij Donderdagavond bij het uitgaan door een eerzaam Societeits- lid 'hoorden uitspreken: „Voor 'n oogenblikkie is 't wel aardig, mmr een heelen avond .1" En 't gebaar en de gelaatsexpressie, waarrrtcdo be doeld lid de laatste twee woorden on derstreepte, had zelfs mevrouw van Vladeracken hem niet kunnen verbeteren! Want: de kracht van deze kunste nares wanneer er tenminste bij de

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1