Haarlems Oaeblad Boor iiet iot verbonden Buitenlandse!) Overzicht TWEEDE BLAD. Binsdaa 11 HoTember 1118 Van Kant! es Kassteseeri. No. 107. Een der weinige groove verzame lingen van moderne kunst, in one land die nog overgebleven waren uit den tijd dat collectioneer en nog om zlchzcJfswillë godaan werd is vorle- don week door middel der yfublieke veiling uit eikaar en afgeslagen. De collectie Langerhuizen gedurende vele jareu op den huize Craailoo te JBussum, daarna gedurende korten tijd in een dier patriciërshuizen van de Amsterdameche Hserengraciu- bocht gehuisvest, bestaat ook al weer niet meer. Het was een in alle opzichten rijk« verzameling, lijk ze ker in quanliteit maar eveneens naar het gehalte van beteekenis. De veelheid der objecteu verhinderde niet dat er door het geheel een draud liep: er zat verband in hetgeen ver- taincld was en liet geheel gaf een vrij zuiver beeld van den kunstsmaak van een veertig jaar geladen. Dat ls een verdienste die in deze chaoti- schen tijd des te meer in het oog «springt. Ik geloof niet dat er ten onzent nog een aquarelien-verzameing be staat van den omvang ais die door den heer Langerhuizen na'elaten. Ze terug te zien op de standaards in hot veilingslokaal bracht den tijd in berinnering, toen dergelijke collec ties gevormd en bewonierd weraeu. Het was wel heel toeva'Hg dat en kele dagen vóór de veiliug-Langei- huizen de couranten het doodsbe richt bevatten van een anderen Hei hebber uit diezelfde periode, wiens bezit echter reeds veel vroeger vere 6trooid was, maar die tot de cory- phaeèn op dat terrein behoord had, van Jan Herman van Eeghen. Beide namen brachten weer andere in de herinnering terug. En ge koridt dan denken aan die dagen, toen 'n groepjeAmsterdamsche patri ciërs een soort besloten kunstclub hadden opgericht, die op gezette 'ij- den zijn leden ten huize van één hun ner verzamelde. Op die avoi: weid dan een onderlinge kunstbe schouwing gegeven: men toonde elk aai- zijn nieuwste aanwinsten of w$i de gebeeie portefeuille van den gastheer werd vertoond. Nu en dan werd een arüst daarbij als gast ge nood: een heele onderscheiding die slechts hem te beurt viel, wiens re putatie al grondig gevestigd was. Erg modern was men in dien kring niet, men ging niet over één nacni ijs on van de „nieuwlichters" waar toe destijds mannen als Toorop, Ven ster, ja, voor hen zeLfs nog' heel lang Breitner behoorden, was men allei- minst gediend. Er heersciite een def tige, vormelijke toon die ail een bij hel groeien van den avond ietwat milder werd. Een goed glaa wijn ac compagneerde het, kunstgenot. Er bleef een stemming van baminue lijkheid. (ie kunt u zulk een avond wel vooretellen waarop Albert Neu- huya ol' Breitner tot de accidenleeie invité's behoorden. Er bleef stem ming van waardeering heersohen: bij de gustheeren voor de kunst van hun gust en bij dezen voor den wijn zijns gastheers. Het is jammer, dat deze knusse dingen uitslijten en vooral dat er niet zoo heel veel aardiger» voor in de p.aata komt. In bot gene rale - mag ik, collega, even deze ex pressie van u leenen, ik geef ze u dadelijk terug? zijn de verzame laars minder aristokratiscb, de ur- tislen minder waardeeringsgezind geworden. De naam Langeriuiizeu deed weer andere namen voor den geest komen wier dragere voor de meesten onzer thans alweer geen be teekenis meer hebben. Zoo de bemin nelijke, uiterst wellevende beer Ru dolf Kijzer, die 'n zorgvuldig geko- xen aquarellencollectie bezat of de ouuo heer Maschhaupt, dilettant- schilder en kunstkenner, wiens ad- tviezen zoo gaarne door J. H. van Eeghen gevolgd werden. In deu tijd dat deze laatste zijn belangrijkste aankoopen deed, zou niemand ge zegd hebben dat deze verzamelaar zoo betrekkelijk roemloos het too~ neel zijner werkzaamheid verlaten feuilleton naar het EugeUch van CHARLES GARV1CE. 54) Hij dacht slechts aan Judith, ter wijl hij daar voorovergebogen in het vuur zat te staren. Aan Vane dacht hij in het ge heel niet. Vane had hem in den weg gestaan, zoowel voor zijn liefde als voor zijn zucht naar rang en lijkdom en macht en Vane was nu uit den weg geruimd- Hij peinsde alleen over Judith altijd maar Judith. Zelfs Lady Fanworthy's plotselinge belang- telling in Dcborak baarde hem wéi nig zorg. Deborak was op den dag van den brand - verdwenen; maar hij had zich haar verdwijning niet aangetrokken. Het was zeer waar schijnlijk, meende hij, dat de roden vun haar afwezigheid, die hij nan Lady Funworthy had opgegeven, aan de wa&rbejd grensde, dat zij naai een bloed vei want was gegaan. Nu en dan miste hij haar diensten, maar hij was «yen onverschillig omtrent haar lot, ate hij het omtrent dat van de kat, xou.Het Ie mij meermafe» opgovaHen dat men in de kunstwereld genoten weldaden gauw vergeet. Men leeft «r snel «n is tot uitbundigheid ge neigd, maai- de duur der emotie ls daarmee ndet in overeenstemming. Het blijft natuurlijk Jammer, da.t veel van Van Eeglien's Importantste schilderijen naai- 't buitenland ver kocht zijn doch gedurende vele jaren was hij in 't Amsterdamse he kunst leven een stuwkracht en zijn verza meling een attractie van het Buasso- museum. Het was twintia jaar gele den meer dan tegenwoordig, een waardeerbare prestatie een ton gouds voor één schilderij uit te leg gen, zooals met de groote „Yallée de la Toucque" van Troyon bet geval was. En ai ls deze nu, met veel an dere gewenschte zaken, als de Medéa van Delacroix, verdwenen, het aan tal geschonken werken ia nog vol doende oiu Van Eeghen'e naam dankbaar te herdenken. Zoo heeft ook de heer Langerhui zen het gemeente-museum heidacki. Zonder z'n eigen voorkeur op te drin gen besliste bij, dat men voor vijf tigduizend gulden op zijn eigen vei ling aankoopen mocht. Nu bad men gehoopt daarvoor het schilderij van Millet te kunnen verwerven, doch die kans was verkeken toen het bleek, dat ook mevrouw Kroller dit werk voor héér museum begeerde. En zoo 'zag men dit stuk in de veiling tot «en prijshoogte stijgen, die men misschien wat overdreven zal willen noemen, als men met mij van mea ning is, dat bet hier een ietwat dor werk van den grooten Barbizonnor gold. Vooral de tond-behandeling van dit werk ie niet wat men van Millet w«nacht te zien. Artistiek ge sproken was de teekeniug van den zelfden artist uit deze veiling on eindig aantrekkelijker. Verhuisde de Millet-schilderjj dus naar DenHaag, de Amsterdainsche oom missie kreeg nu de handen vrij en verwierf nu een mooi schilderijtje van Giovanni Le- gantini, dat echter eerst eens onder banden genomen zal moeten worden daar het spleraam door het doek is heengedrukt en in de schildering strepen veroorzaakt heeft. Overigens een prachtig werkje van dezen ten onzent nog niet vertegenwoordig den schilder. Verder kan icon voortaan in het museum eon alleraardigst schilderij tje van Philippe Rousseau, den broe der van den grooteron Theodore, gaan bewonderen, dat, hoe mooi ook, toch niet het type van diens kunst is. Phi- hpoe was stillevenschilder par excel lence, men vergelijke maar eens het bosje asperges uit de Van Essen-col lectie of den pot ingemaakte vruchten in bet Albert-Neuhuye-bruikleen, - beide in Suasso met dezen nieuwen aankoop. En zoo werd op nog eemge zaken voor openbare collecties de band gelegd. Over bot beheer onzer open bare kunstcollecties is den laatstee tijd veel te doen. Reorganisatie wordt als noodzakelijk vrij algemeen erkend. Nieuwere inzichten doen nieuwe be hoeften geboren worden en de leiding en hef, beheer onzer musea boantwoor den niet immer aan do eischen. die men tegenwoordig meent te kunnen stellen. Een uitvoerig rapport oves deze zaken door een vijftal heeren op gesteld en vanwege den Oudheidkun digen Bond uitgegeven, heeft in den heer Frits Lugt, den schrijver der Reuibrandt-wandelingen een geestig commentator en hier en daar fel be strijder gevonden. In een brochure „Het redderen van den nationalon kunstboedel", geeft de lieer Lugt een gedocumenteerd betoog ten lieste, hoe naar zijn inzicht, in de chaotische ver warring die op museumgebied in Hol land heerscht, orde te schoppen en het rendement aan nuttigheid meer Ui overeenstemming met de levend» schoonheid te brengen ware. Want. dat is wel do quiu lessens der menings verschillen in deae materie dat het museum geen knekelhuis, doch een leven voortbrengend organisme zij, niet een complex dat beadininistreerd, doch een groeiend individueel bestaan, dat verzorgd, geleid en met liefde t-ot steeds meerderen wasdom gebracht moet worden. Dit alles en nog veel meer betoogt de heer Lugt met die frissche zelfver zekerdheid die geon arrogantie is, maar die op zelfstandige naturen aan genaam werkt en alleen den geboren ambtenaar kopschuw maakt. Doch de ambtenaar en de commissie zijn twee instituten waarop ieder die een pu blieke zaak wil aanpakken of aange pakt alen, noodzakelijkerwijze stuiten moot. Do bestuurder die met deze bei de aanhangsels aan zijn jaspanden moet arbeiden, brengt alleen iets tot stand, zoo hij. behalve uiterst, be kwaam, uiterst behendig ip het ineuscbkundige is. Bode is laten we het beeld even vasthouden, al lijkt het reverentie-loos zulk oen glad jas Von Tbchudi was het minder en hij I of omtrent den dood van Vane was geweest. JudiUil Hoe zou hij haar kunnen dwingen haar belofte gestand te doen? Hij was nu graif van Lesbo- rough. Zou althans spoedig de er kende meester zijn, waai' hij vroeger slechts de gunsteling was geweest. Zijn deel van het contract had hij vervuld; hoe zou hij haar tot de ver vulling van haar deel dwingen? Den geheelcn dag hield zijn geest zich met deze vraag bezig. Na een poosje stond hij op, schonk zich wat cognac in en dronk het glas langzaam on peinzend leeg. Toen ging hij naai zijn plaats terug, zonk weer in zijn stoel cd begon een denk beeldig gesprek te houden met de vrouw, die hij aanbad. Na een poosje stond hij weer op en na een steel- schen blik om 2ich heen geworpen te hebben, bracht hij een tweede bezoek aan het buffet Hij had het glas nog maals geledigd en ging met onvas te n tred naar zijn stoel lerug, toen hij een stap in de vestibule hoorde. Hij bleef staan, keek naar de deur en mompelde: Dat was precies de stap van Vane. Vreemd! Hij zonk in zijn stoel neer en sloot de oogen. Maar het volgend oogen blik hief hy de zware oogleden op. De deur was ojicngegaan. .Vane mond naar hein te kijken. beeft er narigheid genoeg door gehad En wie onzer Hoilandsche muoeum- Btrategeu is me: één van dez>? beiden op ééne lijn te «tellen 1 Al zie ik dan ook den door den heer Lugt aangewezen weg nog n:et inge slagen bet zou me niets verwon deren als in de .kringen" waar die affaires bedisseld worden, deze auteur Als een soort museums-bolsjewiek ge- disQualificeerd werd bet is en blijft een genoegen iemand met ken nis en durf tegen te komen die zijn Inzichten weet te stellen, steunend zuiver op eigen kracht, die deae niet zoekt, in de oiube of coterietjea waar de machthebbers als bij onderling goedvinden te voorschijn getoovera worder Hij moge dan al geen direct persoonlijk succes behalen, te zijner tijd zal met zijn meening rekening gehouden, en ondanks alles profijt van getrokken worden. Dit zal ook met a heeren Lust's inzichten het geval zijn. Eu daarom leze men de honderd pagina's van het. boekske. dat vlot geschreven, nicli aangenaam lezen laat, zooals men dat. van den schrijver der Handelingen kan verwachten. J. H. DE BOIS. De bespr«klngen over den voorloopicon vrede zullen te Versailles gehouden wor de re. Volgens beriohten uit Dultsehland zullen de eigenlijke vredesonderhan delingen Inden Haag plaats hebben. De vredeselsehen der Ami- rikaensche arbeiders. De terugtoeht van 'tverslagen Duilsohe leger, de voeding der soldaten is „eenlgszlns bevredigend". De zegetocht der oprukkende Entente-legere. De Belgen trokken Brussel blnnoe, de Franschen t&etzen Celmar Do uitlevering der Dutisehe vloot ls begonnen. Zijn In Netieriandscho havens Duksohe oorlogsschepen ter inierneerisgte wachten? De strijd om de macht inde constitueerende vergade ring van de Duitsohe repu bliek. Ee onafhankelijke social.sten teqen de Nationale Verga dering. Een eontltettussehen Duitsoh land en Rusland. Mouüljk- heden tussoben Servlè en Itaiié. Weer een vereenigd Rustnnd? In de berichten uit Entente-bron is 't steeds ais vaststaand aangenomen, dal ue vredefionderiiandeiingen in Frankrijk zuilen worden gehouden. Officieel is dit evenwel nooit beves tigd. Eenige dagen geleden kwam de Frank i. Ztg. met heit gerucht, dat de vredesbesprekingen in Den Haag zouden plaais hebben. De Berlljnscke correepondent van de N. R. CL vuit dit thans aan met de mededeeling, dal men in Duitscliland verwacht, dat de onderhandelingen over een voorloopigen vrede te Versailles zullen gahouoen worden, maar dat daarna de eigenlijke conferentie over den vrede inDen Haag zal plaats hebben- Volgens de Honiine Libre heeft ook de Engelsche regeering zich, naar he: voorbeeld van Frankrijk, bereid ver klaard een voorloopigen vrede met Duitschland te sluiten. De voorwaar den zijn reeds naar Washington door gezonden. Uit berichten in ons vorig nummer ls bekend, dat de besprekingen over den voorloopigen vrede eind Novem ber zullen aanvangen. De Amerikaan8che arbeiders stel den de volgende resolutie vast toet eischen voor de vredesonderhandelin gen: ie. een bond van vrije volkeren, die samenwerken om vrijheid en recht tusschon de naties to verzekeren; 2e. geen politieke of economische beperkingen, die sommige naties bo- vooideelen en andere uitschakelen of totaal Iamslaan; 3ö. geen tegenmaaitregelen, voort spruitend uit haat of wraak; 4e. de erkenning van de rechten van kleine naties en haar zelfbeschik kingsrecht; 5a geen territoriale rectificaties dan alleen dezulke, die ten voordeelc van do algemeen© welvaart der vol keren zijn. De Duibsche legers, trekken in gevolge het verdrag van den wapen stilstand snel terug. Via Berlijn wordt gemeld, dat de Julian! zei hij. Schrik niet.. Ik ben het, Vane! Te veel cognac gedronken en In lang niet kunnen slapen, mompelde Julian hem met glanslooze oogen" aanziende. Ik heb zoo iets wel ver wacht. Het is alsof het Vane zelf is. Ken je me niet, Julian? zei Vane op bezorgden toon. Ik ben juist te ruggekomen. Ik kwam jo vertellen, dat ik nog leef. Geef me een l.und en feliciteer me met mijn behoud. Wat. scheelt er aan? Ben je ziek? Precies zijn stem! mompelde Ju lian. Een volkomen zinsbegooche ling. Het is bepaald een interessant géval. Hij stond op om zich opnieuw in te schenken. Vane volgde hem "en wilde zijn hand op den schouder \an zijn neef leggen, maar deze week lachend achteruit en zei: Neen, je kunt me je aanraking niet doen voelen. Zoo ver gaat de macht van een geestverschijning niet! Je dacht, dat Je mij de baas was, hè? Maar ik kan je evcil gemakkelijk doen verdwijnen, als ik je opgeroepen heb. Het hangt er slechts van af, hoeveel of ik hiervan drink. Ilij hief het glas op en dronk hét ln één teug leeg. Vane stond roet ecu treuilgen blik naar hem t« kijken on Julian voi volg de: -- ltcn jc nog ni.-t weg? Wat wou je eigenlijk van me? De gewone bekcu- terugloch: vrij ordelijk' gaai De Voe ding is tot dusver ©enigszins bevre digend (heel erg zal 1 dus wel niet uier de verzorging van de magen der terugtrekkende Duitsche soldaten zljnl) Er wordt evenwel bij gemeld, dat de soldaten c-enlgszins opgebeurd wor den doordat de stations versierd zijn. 't Is wel vreemd, dat voor een ver slagen leger nog groen en bloemen als hulde worden opgehangen. Of verzinnebeelden deze flora's kin deren alleen de blijdschap van bet Duitsche volk uit, dat het nu ednde- Jijk vrede is? De Franschen vieren reeds feest, ter eere van het feit, dat geen enkel Dnitech bataljon meer op Fransch grondgebied staat. De president der repuhliek ontving de Entente- en neutrale gezanten, die hem mot dit feit gekukwenschten. Heel hefc bevrijde gebied vlagt-. Blzae Lotharingen is ook al voor een deel bevrijd. In vele steden van het herwonnen gebied wordt feest geaderd. Straatsburg ls geheel ln vlaggen» tooi. Alle Duitsche ambtenaren zijn vertrokken en de bevolkfing ls vol geestdrift, voor de Franschen. De Fransche en Amerikaan- sche troepen trokken reeds Met* en Colmar binnen De legers tiekken op zingend en be geleid door muziekkorpsen. Ook ln België gaat het al opschie ten. De Belgische soldaten hebben zich al weer ln de forten om Ant werpen gehuisvest. Ook trokken de Belgische voorposten reeds Brussel binnen. Uit Kiel wordt door Wolff ge meld: Het eerste gedeelte der voor interneering bestemde schepen is Zondag naar de Noordzee vertrok ken. Daar zouden de schepen verdere orders betreffende de interneerïngs- haven afwachten. 't W aren «ie linieschepen Bay era, Grosser Kurfürat, Kronprinz Wil helm, Markgraf, Kónig Albert, en Kaiseriri benevens de kruisers Seyd- litz en Moltke. De andere schepen Duitschland moet 74 oorlogsschepen uitleveren, ongerekend nog de duik- bootenl wei-den nog uitgerust en zouden Zondagnacht, zoomede Maan dag en Dinsdag uitloopen. De eerste linie-schepen en kruisers zuiieii heden, Dinsdagmiddag, aan de Firth of Forth zijn. Daar worden ze doorzocht, waarop ze ten navigaüe- bevet krijgen, dat ze in daarvoor be stemde havens brengL lot heden zijn die havens onbekend. Niet onmogelijk is, dat onder de aan gewezen neutrale havans ook Neder- landsclie zijn. Maandag is de eerste duikbootflot- tile aan de gevolmachtigden der En tente afgeleverd. 't Wordt steeds kalmer in Duitsch land. Maar uu zijn de vele politieke par tijen bezig zich voor t« bereiden op de constitutioneerende vergadering. De socialistische leider Scheidemann heeft in een artikel ln de „Vorw&rts" geschreven, dat de a.s. verkiezings strijd een beslissing zal brengen, die voor do soc.-dem. van niet geringer beteekenis is, dan de beslissing op het s'agvold. ,,Dal wordt een strijd als de wereld nooit te voren heeft aan schouwd". Ook de andere partijen zitten nle*- stiL In Duitschland is nu een groote democratische partij in wording on der leiding van prof. Alfred Weber. Een organisatie tegen de socialis ten? De nationaal-liberal en en vrijzinni gen kwamen tot volledige overeen stemming Inzake de samenwerking voor de verkiezing dei- eónstitublon- neerende vergadering. De conservatieve en vrij-conserva tieve groepen onderhandelen om tots samensmelting te komen. Uit Berlijn wordt gemeld: In tegen spraak met anders luidende berich ten, kan worden medegedeeld, dat de termijn der verkiezingen voor de Na tionale vergaderingen nog niet is vastgesteld. Wol wordt nog eens verzekerd, dat de regeering spoed betrachten zal. De Börsencourier meent, dol 't wel Maart zal worden met de verkiezingen. Het staat thans vast, dut 150.000 kiezers één afgevaardigde zullen zen den, zoodat het aantal Rijksdagafge vaardigden ongeveer met dertig ral toenemen. De onafhankelijke socialisten toonen principieel tegenstand tegen de Con stituante. De Leipziger Volk-zeitung is zeer ontevreden over de vertegenwoordi gers van de onafliankelyken Ln de regering: Haase, Ditmann en Bartli, omdat zij het eens schijnen te zijn met de Consti tuante. Zij spreekt van de contra-revolutionaire regeering en verklaart: ..Als c 1Berlljnsche regeering voort- gaat, dit zwaartepunt van de politie- lenis? Dte kan je krijgen. Welnu dan. beste Vane, ik beraamde een aardig plannetje orn je naar den hemel te helpen. Je hadt er zeker niet het min ste idee van, dat ik zooiets van plan was, dat ik het eerst met een kat had geprobeerd en toen Jou opgeslo ten hield, tot de dampen hun taak vervuld hadden! Vane deinsde ontzei, over deze open baring achteruit Ben je gek, Ju lian? stiet hij uit Gek? Weineen, antwoordde Ju lian met een lach, terwijl hij de cog- nacfiescli aun den mond zette. Ik ben volkomen bij mijn verstand. Ik wou je titel en je bezittingen hebben. En-ik had ze ook al bijna, maar je was dwaas genoeg oin tot het land der levenden terug te keereu. Ik bad je daar bij dien mallen Tressiiler aan huis met Liefde om hals gebracht of later op dien dag. toen je op mijn kamer was. Maar je hadt er niet het minste vermoeden van! Het zweet parelde op Vone's voor hoofd. Hij trachtte een eind aan het vreeselijk tooneel te maken. Julian! riep hij uit Dit ls waanzin, niets anders. Je kunt zoo iets niet gedaan hebben. Denk Je dat? Julian lachte spot tend. Misschien zou ik je Ier wille van den titel en de bezittingen nog niet vermoord hebben, maar or was iets waarnaar ik veel meer Laakte. ke macbi haar rechts te verplaatsen, noodzaakt zij het revolutionaire pro letariaat haar tot vijandin van de revolutie te verklaren en den scberp- 8ten strijd tegen haar te beginnen". De Vorw&rts deelt mede, dat de Russische Bolsjewiki de Duitsche sol daten hebben opgewekt om geen con stituante te dulden, de wapens niet neer ie leggen, maai- een rog coring onder den onaXhaukelijken socialist Liebknecht te vormen. De Russen zouden ueze beweging steunen, o.u. door graan uit de Oekraïne te zenden. Het blad vertrouwt evenwel, dat de soldaten op deze lokstemmen niet zullen Ingaan. Namens de nieuwe regeering van Duitschland is o.a. verklaard: ,,Er is in de regeering geen rijkskanselier meer, maai- slechts een college van zes gelijkgerechtigden. Ebert treedt op aJs voorzitter, Haase ah. zijn plaatsvervanger". Ebert verklaarde ln een interview dat de quaes tie der voedselvoorzie ning 't fundament is van de- politiek dei nieuwe regeering. Verder zei hij. ,,Wij hebben daarom met vreugde vernomen, dat president Wilson dezen stelregel erkende door zijn belofte van hulp. Breng hem en het Amerika an- sche volk onzen dank over, en laaf ons hopen, dat ua den vrede ook een gemeenschappelijk arbeiden mogelijk zal worden ten bate van het Ameri- kaansche, het Duitsche volk en de geheeie menschiiedd". Uit Berlijn wordt geseind, dat de berichten over de hulp die Amerika heeft toegezegd aan Duitschland voedsel te zenden een goeden indruk maken. Ook wordt de poeitie der Duitsche regeering daardoor verbe terd. Een nieuwsbureau te Berlijn ver neemt, dat de geallieerden Duitach- Jand willen helpen met 150.000 ton vleesch en 23.030 ton graan per maand. De Duitsche regeering heeft hel Ls onderteekend door Solf een echrij ven gezonden aan de regeeringen der Entente-landen om te verzoeken wij ziging te brengen in de voorwaarden van den wapens ills tand betreffende den linker-Rijnoever. Als de voor waarden zoo uitgevoerd worden ais ze nu zijn vastgesteld, dan is een economisch verkeer tusschen het be zette gebied en 't onbezette van Duitschland niet mogeli;k. De uitle vering van 5000 locomotieven en 150000 wagens zal de voedselvoorziening ook zeer benadeelen. Ook wordt nog eens aangedrongen op wijziging van de blokkade. Het nieuwe ministerie van de Oe kraïne sprak zich uit ten gunste van 't herstel vun een federatief Rus land, waarvan de Oekraïne deel zaJ uitmaken. Dezer dagen deelden we reeds me de, dal dit ook de wensch der Entente is. Er is een conflict tusschen Servië er. Italië gerezen. De Servische bezetting van Laibach heeft den oprukkenden Italiaanschen troepen, onder bedreiging van ge weld, geboden den opmarsch te sta ken. V«rspro!d nieuws DUITSCHLAND EN RUSLAND, r— Naar de Lokol Anzeiger meldt, heeft d© Duiteche regeering de Rus sische Sovjetregeering er van in kennis gesteld, dat zij een diploma tieke vertegenwoordiging in Berlijn voorloopig niet weiischelijk acht. Dit besluit is genomen omdat de Russische regeerlng zich met de bir> nentendsche aangelegenheden van Duitschland bemoeid heeft, door een opwekking aan de Duitsche soldaten te eturen zich tegen de constituante te verklaren. Naar de Berliner Lokal Anzeiger van bevoegde zijde verneemt, zijn gesloten formaties van Duitsche troe pen naar het oosten onderweg. Het kan evenwel zijns dat die troepen bedoeld zijn om de Duitsche belangen tegen de Polen'te beschei- men. Van Duitsche zijd© vermoedt men namelijk, dat de Polen Prui sisch Polen willen annexeeren. DE DUITSCHE KEIZER. De „Lokal Anzeiger" verneemt van ar beiders- en soldatenraden dut de Duitsche keizer wellicht naur Pots dam zal terugkeeren. Ter bevoegde plaatse werd dit bij hei ter sprake brengen van dit bench*, niet ontkend, in vurband met den onzekere» toe stand m Nederland. De ex-keizerin zal dan ook baar tegenwoordige ver blijfplaats niet verlaten. DE KEIZERIN IN DUITSCHLAND. De „Berl. Ztg. am. M." meld'., dat de A - en S.-lt. te Potsdam een extra- trein ter beschikking van de keizerin en de kroonprinses heeft gesteld. Het weixl haai' toegestaan van haar jjer- 6oonlijk bezit zooveel mee te nemen als zij wenscliten. Het overige werd Kun je het niei gissen? Ik begeerde de vrouw, die jij hadt lief gehad, en die jou nog lief had Judith! Judith! herhaalde Vane vol ont zetting, Julian lachte. Wat 'n mooie echo ben je. Ja, ik had haar lief, van hei oogenblik af, dat je me meenam óm haar te bezoeken. En Jij stond tus schen haar en mij. „.Ais je meester bent, waar Je nu slechts de gunste ling bent". Dat waren haar' woorden. Om haar te winnen moest lk graaf van- Lesborough zijn, wantik!je, mijn lieve Judith is wat eerzuchtig uitgevallen. Zij. wilde graVin zijn. Jij hadf, haar lief gehad, ze had je ln den steek gelaten je hadt hét haar vergeven en liaar daarop ook verge- teh! Dit stak haar. Dus sloot zij een ovcreeiikouud met wij. Ik zou jou uit den weg ruimen en dan Uier begaf zijn stem hem, maar na eou oogenblik vervolgde hij: Judith: Waarom is zij niet hier? Zij zal mij toch niet bedriegen, mij rayri belooning onthouden? Neen, zij heeft mij haar woord gegeven. Ilij wankelde en viel met het hoofd op de borst ln zijn stoel neer. Vane ging naar hem toe en schud de hem door elkaar. Een oogenblik later opende Julian de -oogen, mg Vane en herkende hem. Vane! riep liij uit, terwijl hij verschrikt opsprong. In bewaring genomen. De keizerin, die nog steeds aan een hartkwaal lijdt, schikt zich mei opmerkelijke kalmte In de veranderde omstandig heden. Dc kroonprinses is met haar zes kinderen weder naar haar land goed „Cecilieiihof" vertrokken. Zij zal Duitschland waarschijnlijk bin nenkort-verlaten en zich met haar kinderen naar Kopenhagen begeven, waar zij bij haar zuster, de koningin van Denemarken, haar intrek zal ne men. Naar het heet vertoeft ook liaar moeder, de grootheriogin-wcduwe Anastasla, in Denemaiken. DE DUITSCHE CONSERVATIE VEN hebben besloten een demo- cratisclier program samen te sta len. VON PAYER, de gewezen vice» kanselier Yan Duitscliland zid Zich uit de politiek terugtrekken «a zich ook nog verkiesbaar stelien voor do nationale vergadering. FALKENHAYN. Het bericht van enkele Nederlaridsche bladen, dat ge neraal von Falkenhayn zich onder 't gevolg van den keizer zou bevinden, is onjuist. Von Falkenhayn ls op. zijn post gebleven. NIEUWE WOELINGEN. Vu* Diae meidt uit Berlijn: De regeeiing rekent ernstig met een poging van de fipariakusgroep om een staatsgreep te doen. Verdedigingsmaatregelen zijn in voorbereiding. DE ONTPLOFFING TE KEULEN. - De „Taglische Rundschau"' ver neemt over de muniüe-oniplofling te Keulen, dat revolutionnairen in de munitiefabriek te Keulen binnendron gen en eischten, da«, de arbeiders het werd zouden slaken. Een groot deel dei' arbeiders weigerde. Daarop ver schenen soldaten, die de fabriek in do lucht deden vliegen. Het aantal doo- den bedraagt meer dan '200. DE DIKKE BERTHA'S (dc 42 c.M.) en het vèrdragende geschut dat Parijs on Duinkerken beschoot, zijn onder de kanonnen die Duitsch land aan de Entente moet uitlevo ren. BESCHERMING TEGEN DE BOL&JEVVIKI. De Duitsche wa- penstilstandsonderhaodelaare hebben den geallieerden verzocht Zuid-Rus land te bozetten .alsook de Baltisciie provinciën, om de bevolking tegen de Bolsjewiki te beschermen. DE ENTENTE IN ZUID-RUS LAND. De „Vosslsche Ztg." meidt uit Kief: Het F'ransch-Eugelsche eskader on der admiraal Seymour moet Zater dag van Kon3tantinopcl naar Sebas.o- pol en Odessa zijn vertrokken. Blijlo- baar beoogt ue Entente een militaire actie ln Zuid-Rusland. Het bericht, dat Entenie-troepen door Roemenië en Bessarablë oprukken wordt beves tigd. Tegelijkertijd zou de druk van het noorden uit ,n l'el Moermansge- bied worden versterkt en moet het openen van de vaart door het hallo gat ten doel hebben de vaart door de Oostzee naar Petersburg te openen. DEMOBILISATIE IN AMERIKA. De regeering heeft lust gegeven tot gelijdelijke demobilisatie van alle troepen. DE CENSUUR In Amerika ls afgeschaft. BETOOGING TE LONDEN. 100.000 soldaten hielden e&n revue voor het koningspaar. Zij riepen o.a.: Wij willen ge«n Bolsjewistische regeering. ARTHUR HENDERSON in En geland is bezig stappen te doen om de socialistische Internationale sa" men te kiunnen roepen. AMNESTIE IN FRANKRIJK, De socialistische groep in de Kamer heeft om amnestie voor alle militaire en politieke misdrijven gevraagd. Reeds moet beloofd zijn, dat de gevangen genomen syndicalisten in vrijheid ge steld zullen worden. Voorts wordt verzekerd, dat dc in structie vun het Hoog Gerechtshof wegens verstandhouding ine; den vijand tegen Caillaux met uie; ont- vankelijkheidsverklaring zal eindi gen. UIT OOST-AFRLKA. Generaal von Lettow, de bevelhebber der Duitsche troepen in Oost-Af rik a, heeft zich als een gevolg van den wa penstilstand overgegeven. De Duitschers hebben dan ai dien tijd onder ongunstige omstandighe den den etxija vosgeiiouden. EEN ONTPLOFFING bad piauls hij het vernietigen von een dynu" mictverzanielioe t« Morren bij Ant werpen. Er zijn vele doode», tot be de». ziji, ih: lijken geborgen. Ook bij Deurne had een ontploffing plaats; daarbij -zijn 2 Duitsch© soldaten ge dood en velen gewond. Ben jij het? Geen geestverschij ning ditmaal dus? Ja, ik ben het! zei Vane op stren gen toon, schoon hij medelijden met den \yaanzinnige had. hoe misda dig deze ook wezen mocht Dus ben je ontkomen? vroeg Ju lian Hoe in vredesnaam? ,Jk ben erg blij. maar hoe was het mogelijk? Dcborak, de doofstomme, sprak Vane heesch. Zij redde mij Ik sloeg mijn jas nog om haar heen Ellendeling! Dio vrouw boette haar trouw aan jouw met"liaar leven. Julian haalde de schouders op cu streek zich met dé hand langs bet voorhoofd. Deborak! Daar zou ik. nooit op gezonnen hebben. ik dacht, dat ze uil angst gevlucht was' Deborakl Dat arme schepsel.' Toeu lachte hij weer als een waanzinnige. En nu heb ik er geloof ik, alles uitgefiapt, niet waar? Vane's blik zeide hem genoeg. En wat denk je nu te doen? Je kunt je eigen neef. toch niet van moord gaan beschuldigen? Denk eens welk een onuitwischbaron smet dit op den familienaam zou werpen! Vane begreep, dat de ellendeling de waarheid sjirok. (Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5