hmks dn Buitenlandsch Overzicht De Teruggekeerde Stadsnieuws TWEEDE BLAD. Donderdag 12 December 1918 Reeds is iu ons vorig nummer ge mold, dat de Entente maatregelen zal nemen tegen de anarchie in Dnitschland. Nu wordt uit Berlijn aan de Tele graaf gemeld, dat. de daar bekend ge worden eischder Entente tot ontbinding der Arbei ders en Sol datenraden in politieke kr'ngen alle gemoederen in beweging brengt. Men ziet alge meen de noodzakelijkheid in van ontbinding der Raden tegenover dezen eisch der Entente, die met een opmarsch dreigt en vooreerst geen levensmiddelen zou willenleveren. De redactie dej Tel. merkt op: „Wel deden in de Duttsche pers geruchten de ronde omtrent een min der gunstige gezindheid van de En tente ten opzichte van de A.- en S.- radeu, doch van een bepaalden eisch tot ontbindieng was nog niets be kend. Blijkens de berichten verkeert men ook in Duitschland nog in het onzekere omtrent de strekking van de eischen der Entente". Van Entente-zijde ia nog geen mel ding gemaakt van dezen ci3üh. Wel wordt gemeld, dat een Engel» ache, Fransche en een Belgische militaire commissie te Berlijn zijn aangekomen, om zich daar van de toestanden te_ overtuigen. Met betrekking tot de internatio nale voedselvoorziening zegt het „National Food Journal": „Tenge volge der zwakke houding der hui dige Duitsche regeering Is de toe stand in Duitschland misschien ern stiger dan noodig zou zijn. Aange zien het niet twijfelachtig is, dat er een poging zal gedaan worden om de verantwoordelijkheid op andere schouders te schuiven, is het zaak, dat de voedsel-politlek der Duitsche regeering bekend gemaakt worde. Met onverantwoordelijk kwistige hand worden de voorradpn vrijgege ven. Blijkbaar heeft het huidige re gime, teneinde zich populair te ma ken, een te gunstige uitlegging aan de clausule ir het wapenstilstands verdrag gegeven en zal het later bij de geallieerden aankloppen, om het tekort, dat in het nieuwe jaar ont staan zal, aan te vullen." In Duitschland gaan stemmen op om den ouden Rijksdag voorloopig weer in eere te herstellen. De opper burgemeester v&nKeulen heft tot den president van dit ontbonden collega, Eehrenbach, een telegram gericht, waarin bij hem namens de hoofdstad van het „volgens onfeilbare mede- deeüngen tot het uiterste bedreigde Rijnland" dringend verzoekt, den Rijksdag te Limburg aan de Lohn of te Coblenz bijeen Ie roepen, ter be vestiging van de regeering Ebeort— Haase. „Het is een nationale nood zakelijkheid onverwijld een tot vre desonderhandelingen bevoegde regee ring te vormen, biechts langs dezen weg is het scheppen van orde moge lijk". De opperburgemeester van Co blenz moet zich bij dat verzoek aan gesloten hebben, opdat de Entente met vertegenwoordigers van het volk onderhandelen kan. Er moet evenwel weinig kans zijn. dat Ebert aan deze verzoeken vol doet. Da Fransche per3 betoogt, dat er vaar bestaat dat 't Bolsjewisme in Duitschland steeds meer veld zal wirnen. De „Echo de Paris" wil dat kwaad in den wortel aantasten door een snelle interventie in de Oostzee ten de Zwarte Zee. Kief en Petrogrod zijn aan onze genade overgeleverd, schrijft het blad. Wat zou ons weer houden? Vechten zonder geld gaat niet. Er moesten ook gouden en zilveren ko gels zijnl Maar nu de kruitdamp der echte granaten is opgetrokken, zit men voor de moeilijkheid om de schul Ideu die voor het oorlogvoeren ge maakt zijn te dekken. De quaes tie der oorlogsschatting. De Engelsche minister Churchill, heeft uiteengezet ,dat de Engelsche financiën er niet heel gunstig voor staan. Er is veel geid uitgegeven en geleend Vooral Amerika is een ge- Feuilleton naar net Engelsch door RALPH KA YE ASSHETON. 17) Hij schrok niet op, toen zij zijn naam noemde, maar zag haar voort durend met vriendeiijken eerbied aan Ja, dat vermoedde Ik wel, zei hij. Er was een oogenblik van stilte, en toen deed hij haar een vraag, terwijl hem een glimlach om de lippen speeide. Ik denk, dat u gehoord heeft, dat ik In gevaar was, is 't niet? vroeg hij. En bent u hier gekomen om «nij te waarschuwen? Maar hoe vondt u mijn schuilplaats? Ik ging eerst naar de wilgen, antwoordde Jill eenvoudig en toen u daar niet was, was ik er zeker van dat u naar een plekje dicht bij uw Vroeger tehuis was gegaan. U ver telde mij gisteravond, dat u een plan Volvoeren wilde. Ik wist mijn in stinct zei mij dat dat dit plan was, hw zuster te zien. Ik houd van juf frouw Avicc Stansfield, mijnheer «Hes onwillekeurig gebruikte zij weldlga sohuldelscher. Engeland ging die schuld niet voor zichzelf aan, omdat het zichzelf vrijwel kon bedruipen, maar voor de bondgenoo- ten «at Rusland. „Dientengevolge zitten wij op lasten als nooit te vo ren, maar met mannenmoed zullen wij aan deze moeilijkheden het «hoofd bieden en ons woord in elk opzicht houden." zoo besloot hij. Vele Engelschen hopen, dat de Duitschers een deel van het oorlogs- geld der Entente zullen betalen. Al les zal evenwel niet gaan, daarvoor zit Duitschland er al te dik onder. Een andera Engelsche minister, Lord Robert Cecil, verklaarde dan ook reeds, dat de eenige bevredigen de regeling voor de Entente zou zijn, vast te stellen hoeveel Duitsch land betalen kan, en dat bedrug ge heel op te eischen ©n te verdeelen' onder de geallieerden die er recht op hebben. Spr. wilde geen onderscheid maken tusschen herstel en schade loosstelling. Nog een ander Engelsch bewinds man, Barnes, vroeger lid van de ar beiderspartij .betoogt evenwel, dat hij er voor is van de Duitschers niet al te veel te eischen, teneinde te voorkomen dat liet Duitsche volk noodeloos zou lijden. „Wanneer men echter aan de kwestie kwam van recltf, doen en den vrede duurzaam maken, moesten dergelijke overwegingen een tweede plaats Innemen." Hij was niet ge neigd om groots schadeloosstellingen te verlangen van Duitschland, dat nooit in staat zou zijn te betalen, doch verlangde volkomen herstel voor alle duden die in strijd waren niet het volkenrecht en menschelijk- heid. Spr. bedoelde niet alleen den keizer maar het Duitsche volk (toe juichingen der hoorders). Bewezen was dat de wreedheden begaan door de duikboot-en, de luchtaanvallen op niet verdedigde steden en het tot zin ken brengen van hospitaalschepen soms betreurd waren doch ook wel werden toegejuicht door het Duit sche voik. Wanneer Barnes naar de vredes conferentie gezonden werd, zou hij al zijn Invloed aanwenden om van liet Duitsche volk ton voor ton alle tot zinken gebrachte scheepsruimste terug te krijgen en herstel tot den laalsten cent voor alles wat Duitsch land gedaan had tegen de gewone wetten der oorlogvoéring. De berichten over het optreden der Duitschers in hun koloniën waren zoo ontzettend dat Bernee voor niets ter wereld geneigd was een enkele kolonie aan Duitschland terug te ga ven (toejuichingen). Dat gold voor Duitach Afrika, maar ook voor de eilanden in den Stillen Oceaan, Me sopotamia en Palestina. Het laatst genoemde wilde hij niet aan de Tur ken teruggeven. Tenslotte zou hij niets steunen dat de kracht der Brit- eche marine zou verminderen. Volgens de „Soir" zal d e g e a 11 i- eerde bezetting der Duit sche gebieden verschei dene Jaren duren. De Engel sche autoriteiten, die burgerlijke amb tenaren 'voor de bezette gebieden in dienst nemen, spreken zelfs van 20 tot 25 jaar. Tot zoover dit bericht. Blijkbaar is dus 't voornemen Duitschland zoo lang te bezetten dat de oorlogssciiat ting betaald is. Thans is vrijwel 't geheele Imker- Rijngebied door de Entente-legers be zet. Ook naar Coblenz zijn Ameri- kaansche troepen gezonden. Mann heim zal worden bezet als een represaille voor de slechte behandeling der Fransche krijgsge vangenen te L a n g e s a 1 z a. De Engelsche pers houdt zich thans vooral bezig met de quaestie vah de vrijheid der zee. De rechtskundige medewerker van de Times stelt vast, dat Engeland wel tot vele concessies bereid is, maar toch niet de positie van de Britsche vloot, die de veilig heid van t land waarborgt kan prijs geven. „Engeland is bereid, voor zoover dit rnet zijn meest volstrekte veiligheid strookt elk uitvoerbaar plan voor een volkenbond te bevorderen." Voorloopig zal 't dus nog wei niet tot aigemeene ontwapening te land en ter zee komen. De Engelsche premier hejeft nog eens zijn sympathie geuit met het denkbeeld in Europa overal den dienstplicht te land af te schaffen. Dit moet evenwel op de vredesconfe rentie beslist worden. Is 't evenwel een zuiver standpunt wel de legers in te krimpen, maar niet de vloten? Dan komen de land- mogendheden zwak te staan tegenover de zee mogendheden. De Duitsche „Morgenpoet" merkt op: „als de legers afgedankt worden, den naam, waarbij zij altijd aan den onstuiraigen jongen van vroeger had gedacht ik houd van juffrouw Avice bijna meer dan van iemand anders in de wereld. Terwille van haar kom ik u vertellen, dat Jona than Prout u gisteravond gezien en herkend heeft, toen u onder de wilgen lag te slapen en dat uw vrijheid mis schien zelfs uw leven, in gevaar zul-' len zijn, wanneer u hier in deze streek blijft. Hij antwoordde haar eerst niet. De liefkoozende blik vol verlangen, die dien vorigen avond een of tweemaal in zijn oogen was geweest, was er nu weer in. Hij keek naar haar, als of zij een geheele verloren wereld vertegenwoordigde, die hij plotseling teruggewonnen had. En u ging me op dezen bitter kouden morgen zoeken om het mij te vertellen, nietwaar? zei hij. On willekeurig trilde zijn stem een wei nig. Jill boog het hoofd. Ja, antwoord de zij. Ik kon niets anders doen. Hij zag langs haar heen door het vierkante gat achter haar, waar door heen het licht stroomde, op naar de naakte Iepen takken, die zich tegen do lucht afteekenden. Ik heb wel eens gedroomd van een vrouw, zooals u er een bent. zei hij eindelijk op zachten toon, maar ik vermoedde niet, dat er werkelijk 'moei ook de Er^elsche vloot ontwa pend worden". Lloyd George verklaarde evenwel in een rede: De vloot van Engeland is geen aanvals- maar een verdedi gingswapen. 't „Berliner Tageblatt" deelt mede. dat Duitschland thans onderhandelt met de Entente over de Duitsche koop vaardijschepen. De Entente zou alle Duitsche schepen boven de 500 ton in tijd-charter willen nemen. Daarbij zou dan gezorgd wordeu voor voldoenden aanvoer voor Duitschland. De Re- maakte winsten zouden in mindering komen van de oorlogsschatting die Duitschland moet betalen. Heden, Donderdag beginnen d« on derhandelingen over verlenging van den wapenstilstand. De leden der Duitsche commissie zijn Erzberger, graaf Oberndorff, kapt. von Selow en generaal von Winterfield. Verspreid nieuws DE KONING VAN ENGELAND is te Londen teruggekeerd. Eerst was ook nog zijn plan geweest Brus sel te bezoeken, maar dit laat bij nu aan zijn zoon over. POLEN EN SILEZIë. De Poolsch- Amerikaansche divisie zal van Havre naar Danzig vertrekken, om de pro vincies Posen en Silezië te bezetten. In Opper-Silezië zijn protestverga deringen gehouden tegen de inlij ving bij Polen. DE ENGELSCHEN EN DE EX- KEIZER. Aan de Telegraaf wordt uit Londen gemeld Do „Evening Standard" heeft aan alle Londensche candidaten drie vra gen gesteld n.l. hun standpunt ten aanzien van bestraffing van den ©x- keizer. volkomen schadeloosstelling voor den oorlog door Duitschland en verdrijving van alle Duitsche onderda nen van de Britsche eilanden. Thans zijn de antwoorden ingeko men van negentien coalition laten, vijftien onafhanke!ijken, tien libera len, zeven candidaten van de natio nale partij, twee van de gedemobili seerde soldaten en één arbeoderscandi- doat. Zij antwoordden bevestigend on .alle drie vragen. Slechts één arbei ders-afgevaardigde weigerde te ant woorden, omdat hij bezwaar had te gen de inmenging van de pers, ter wijl een liberaal alle voor den oorlog verantwoordelijke personen in alle landen, met inbegrip van den keizer, wenschte te straffen. Hij eischle be taling door Duitschland van een deel der oorlogskosten, te bepalen door een neutraal gerechtshof op den grond slag der verantwoordelijkheid en dek king der oorlogskosten door de O.W.'ers. Verder wilde hij de vijan delijke vreemdelingen verdrijven, mits de hoogere klassen er bij inbegrepeu waren. Het merkwaardige feit. dat iedereen voor bestraffing van den ex-keizer en schadeloosstelling door Duitschland was bewijst de stemming onder het publiek zoo besluit de Telegraaf- correspondent. UIT BELGIS. De effectenbeurs te Brussel zal a.s. Maandag worden heropend. DE GEWEZEN KROONPIRNS VAN DUITSCHLAND. Do „Vorwfirts" publiceert thans een telegram van den kroonprins d.d. 2 Januari 1918 aan den Keizer, waarin verzocht werd de .Frankfurter Zeitune", 't „Berliner Tageblatb" en de „VorwêLrts" aan 't Westelijk front te verbieden, omdat die bladen de laatate maanden veel onheil aangericht hadden, daar him uitwerking op 't moreel der troepen betreurenswaardig was. De keizer zond van dit telegram een afschrift aan Hindenburg. MACKENSEN's LEGER. De „Deutsche Allg. Ztg.'' verneemt uit Weeneu. dat een deel van 't leger van Mackensen in Hongarije thans is inge deeld bij 't Hongaarsche leger, ver moedelijk om eventueel tegen Roeme nië op te treden. HET BELGISCHE LEGER. De lichtingen tot en met 1902 zullen naar huis gezonden worden. GEEN BROODKAARTEN MEER. Te Prang zijn de broodkaarten afge schaft. TF.Ii EERE VAN DE NAGEDACH TEN1S van miss Cavell is op haar graf bij Brussel een plechtige lijk dienst gehouden. VREEDZAAM GEBRUIK VAN DE TANK. In Frankrijk heeft men proeven genomen met het gebruik van tanks voor het sleepen van schui ten. De iesultaten waren zeer bevre digend. Eeu lichte tank bleek staat te zijn vier geladen booten met een snelheid van ongeveer drie kilo meter per uur te trekken, terwijl een paard, dat maar één schuit behoeft te trekken, geen hoogere snellxhl .1 u onderhal ven kilometer behaalt zoo een leefde. Een trilling van plotselinge aan doening scheen Jill van het hoofd tot de voeten te doorhuiveren. Haar go- zichtje verbleekte en zij gaf geen ant woord. Haar kleine handjes vast ln- eenkiemmend, sprak zij dringend: U zult mijn waarschuwing toch ter harte nemen, is 't niet? Terwille van uw zuster zult u niet gevaar willen loopen, door hier te blijven? Giles Stansfield wendde zich weer tot haar en zag haar aam In zijn donkere oogen kwam een uitdruk king van koppigen trots. Ik weet met of ik er toe zal kun nen komen weg te loopen, antwoord de hij tamelijk verontwaardigd. De heete geschiedenis is zoo onzinnig. Het was merkwaardig, dat geen van deze belde mcnschen ook maar een oogenblik praatte over de vreeso lijke beschuldiging tegen den man, alsof deze werkelijk recht van be staan had. Het kwam eenvoudig niet In Giles Stansfield op om Jill te ver tellen, dat hij niet de moordenaar was van den zoon van Jonathan Prout. En van haar kant dacht Jill er even min aan, om hem te zeggen, dat zij geloofde in zijn onschuld. Dat weet Ik, antwoordde zij ern stig. Ik wist, dat, toen ik u ging waarschuwen vnnmorgen, u het on zinnig zou vinden, zooals u het roemt om te vluchten, U bent een Stansfield GEEN NATIONALISATIE. Uit Londen wordt gemeld, dat de Engel sche scheepvaart niet genationali seerd zal worden. De uitvoerende raad van de arbel ders- en soldatenraden heeft beslaten de soldaten die naar Berlijn gezon den worden ter demobilisatie geen munitie mede te geven om mogelijke onlusten te voorkomen. GROOT SERVIë. In de nieuwe regeering van Groot Servië, een oon- centratie-kablnet, zijn alle Joego slavische landen, 8ervië, Herze- gowina, Montenegro, Dalmatië, Istrfë, Datchlna, 't Banaat, Strom, Slavonië, Kroatië en Slovenië vertegen woord 1 gd Uit Boedapest wordt gemeld, dat er wrijving bestaat tusschen Servië en Roemenië over het bezit van het Banaat, DE BOEKOWINA. - Het Natio naal Congres van de Boekowina sprak Zich uit voor een vereeniging van de Boekowina bij Roemenië. IN BOHEMEN. De Tsjechen hebben ook Leitmeritz In B: hemen bezet, om er aanspraak op te ma ken. PLUNDERINGEN IN BOHE MEN. Uit Praag wordt geseind: Te Aussig in Bohemen zijn omvang rijke plunderingen voorgekomen. Een talrijke menigte drong de win kels binnen en vernielde en plun derde die. De politie en de burger wacht stonden machteloos tegenover de razende menigte. Eindelijk liet de soldatenraad versterkingen aanruk ken maar ook deze konden geen paai en perk stellen aan de plunde ringen. Er moest van geweren en mitralleuses worden gebruik ge maakt en tot laat In den avond werd er geschoten, waarbij, volgens de tot dusver ontvangen berichten, drie dooden en vijf zwaar gewonden zijn gevallen; het getal licht gewonden Is groot. Tot elf uur savonds duurden de piuuderingen voort Gok in het nabojtge Schöir ;©sen kwamen ongeregelduecen voor, waar bij de militairen van de wapens moesten gebruik maken. Verschei dene personon werden daarbij ge wond. EEN VLIEGDIENST. Er la een maatscnappij opgericht tot het onderhouden van een vhegdlenst voor passagiersverkeer tusschen Londen en Parijs. De dienst zal zoo spoedig mogelijk aanvangen, maar waar schijnlijk niet vóór het teekenen van den vrede.Hij za! werden onderhou den met zware machines, van het type der bombardeerrnachir.es, plaats biedende voor vijf personen, de vrachtprijs zal bedragen 10 pond enkele reis. DE TOESTAND TE PETERS BURG. Reizigers uit Petersburg te Kelsingfors aangekomen, vertei len dat de toestand te St.-Petersburg wanhopig is. Duizenden zijn er van honger gestorven. De bevolking is van 2 miliioen voor den oorlog, tot een J milioen gedaald. ELZAS LOTHARINGEN. - Ook in Mühlhausen heeft president Poin- caré met Clemenceau een feesteüj- ken intocht gehouden.De burgemees ter, omringd door de maires van het arrondissement, heette hem welkom en gaf uiting aan de diepe ontroe ring van de bevolking van de oude republikeinsche stad. Tenslotte stel de hij Poincaré 700.000 frs. ter hand, als bijdage voor het herstel der ver nielde steden. De rit door de stad was wederom een triumftocht; duizenden en dui zenden waren langs den weg ge schaard en bedolven Poincaré en Clemencetu onder de bloemen, onder gejuich voor het Fransche vader land. Te Colma werd Poincaré begroet door generaal De Castelnau. Ook hLer speelden zich dezelfde tooneelen van uitbundige geestdrift af. De Fransche socialisten hebben verklaard, dat zij nu eeu plebisciet in Elzas-Lotharingen niet meer noo dig achten, omdat de bevolking zich door de spontane ontvangst det Fransche autoriteiten al uitgespro ken heeft voor een vereeniging met Frankrijk. DE VREDESCONFERENTIE. De gewezen minister Ciyne9 is aan gewezen als een der Engelsche gede legeerden. Clynes is lid der Arbeiderspartij en ik kan me indenken, dat do Stans-1 fields nog nooit zoo iets gedaan heb- 1 ben. Hij wendde zich weer tot haar en zag haai- aan, want hij had tamelijk gemelijk staan kijken naar de kraaien die tusschen de kale lepentakken door vlogen- U weet wio ik ben, zei hij. Maar u heeft me nog niet verteld, wie u zelf bent Jill glimlachte vrooiijk. Ik ben ook een Stansfield, ant woordde zij op zijn vraag. -- Vader denkt, dat zijn voorvaders werkelijk oorspronkelijk uit dit deel van de we reld afkomstig waren. Ik woon in ürandlesome Hall. Ook een Stansfleldl Giles her haalde die woorden met een vreugde- voüen klank in zijn stem. Hij was plotseling het onderwerp van zijn eigen veiligheid geheel vergeten. Als u een Stansfield tent, rei hij op zulk een zakelijken toon, dat do volle beteekenis van zijn woorden nauwelijks tot haar doordrong, verklaart dat het feit, hoe het komt, dat Ik zoo vaak van u gedroomd heb. Van mij gedroomd? herhaalde Jill met groote verwondering. Hij knikte. Ja, zei hij, zijn handen in zijn zakken stekend, alsof hij, als hij dat niet deed, niet in staat zou zijn de verleiding te weerstaan om de kleine Uil Dunt«htand. Dé rijksconferentie der onafhanke lijke socialisten sprak zich uit tegen hereeniging der eocialistiscbe partijen in Duitschland. De „Staatsaazeiger" publiceert een besluit betreffende het in beslag ne men van het vermogen van het Prui sische koninklijke Huis. De volkseemachtigde Haase heeft verklaard, dat bij ae onafhankelijke socialisten in de regeering de schuld van de vroegere machthebbers in Duitschland en Oostenrijk-Hongarije vaststaat. De volksgemacbtlgden hebben nog eens een verklaring gepubliceerd waarin ze protesteeren tegen de sepa ristische beweging van Zuid-West Duitschland. De volksgemachtigde Haase (onaf hankelijk socialist) verklaarde bij de begroeting der garde-regimenten te Berlijn: „Het is de taak der socialis tische republiek op de door den oorlog achtergelaten putnhoopen een maat schappij op te bouwen, zonder uit buiting van den eenen mensch door den anderen zonder ellende voor de groote massa en zonder onderdruk king". De raad van volkscommissarissen en de commissie uit de arbeiders- en soldatenraden hebben in een ge meenschappelijke zitting een verkla ring aangenomen, dat beider doel ls het Duitsche volk een socialistisch© republiek te waarborgen. Mr. M. W. F. Treub als spreker voor den Econo mische Bord. Voor de afd. Haarlem van den Eco- nomischen Bond trad Woensdagavond in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging-als spreker op het lid der Tweed© Kamer. Mr. M. W. F. Treub. met "t onderwerp „De economische politieke toestand van Nederland Voorzitter oer vergadering was de heer F. H. v. Log herndie baar met een H>rt openingswoord opende, waarna de heer Treub zijn rede hield. Spr. zeide dat 't bestuur hem had gevraagd om in de woelige dagen die nu gelukkig achter ons liggen, hier te komen sprekon. Om twee redenen had spr. genieend daaraan niet te moeten voldoen. In de eerste plaats om 't aan de politie n;et nog moeilijker te ma ken en in de tweede plaats omdat 't z. i. niet eoed ia om in woelige dagen propaganda te maken voor eenige po litieke partij. Nu echter, nu een nieu we uituoodiging kwam. meende 3pr. die niet te mogen afslaan. Komende op den toestand van he den, zeide spr., dat 't maar goed is, dat de revolutie in de geboorte reed» is gesmoord. Het was trouwens ':en revolutie, op touw gezet om te beha len wat men hier reeds had. Sind» 1858 had men hier reeds die vrijheden, waarvoor men nu in Duitechiand een omwenteling maakte, vrijheden die sindsdien werden vervolmaakt. Men mag 't minister Cort van der Linden dan ook wel danken dat 't kwam met een Grondwetsherziening, die bracht 't. algemeen kiesrecht en dis de moge lijkheid voor vrouwenkiesrecht open de. Daarvoor had men dus geen revolu tie te maken en evenmin om te komen tot een afschaffing van de Eerste Ka mer. die nu juist niet een versiering, een ornament van 't Staatsrecht is. en in de laatste jaren een bolwerk van 't conservatisme was. Aan een politieke revolutie ontkwamen wij. omdat er niet de minste aanleiding toe was. Maar op maatschappelijk gebied is hier lange na niet alles boter tot den bodem toe. Op dat gebied dient veel te worden verbeterd en daar xfjn allen 't over eens. Alleen er is een verschil ten aanzien van 't tempo. En ten aan zien daarvan is de spr. niet gerust. In de Kamer ontvouwde minister Rays een reeks van plannen, maar er wor den te veel onderwerpen aan allerlei coin missiën overgelaten, er wordt te veel naar- commissiën verwezen. Er is van een versnelden polsslag gewaagd. Evenwel, zal 't gaan met een versnel den polsslagt Te vreezen is. dat van een in handen stellen van velerlei aan commission niet een versnelling van deu arbeid is te wachten. Wanneer niet veel sneller wordt gearbeid aan de sociale maatregelen en wanneer de Regeering niet zelf aan den arbeid gaat. dan. zou wel eens een nieuwe uitbarsting van ontevredenheid kun nen komen eer dat tot stand kwam wat de Regeering voorstelde om onte vredenheid te keeren. En dat zou jam mer zijn. Dan heeft de regeering we! gelet op de belangen van de arbeidende klasse, maar niet daaraan aandacht geschon ken, althans dat niet voldoende :n 't oog gehouden, dat 't niet mogelijk 1» om in de positie van de arbeidende klasse verbetering te brengen, tensij de productiviteit belangrijk wordt ver- gehandschoende handjes te grijpen, die, losjes samengevat, voor hc-t meis. je neerhingen. Ja! Ik heb werkelijk van je gedroomd van jou, van Jou- zelf, Juist zooala je bent, met je ge zichtje, Je haar, je stem, je oogen. Ik zie niet ln| waarom ik Je het niet zou vertellen. Wij hebben elkaar onder zulke vreemde omstandigheden lee- ren kennen, en lk zal weer zoo totaal uit je leven verdwijnen en nooit er in terug kunnen komen. Maar het 1» volkomen waar. Ik heb je steeds weer in mijn droomen gezien. Soms was je een ontastbaar iets, als een geest dansend met de vogels over de op pervlakte van het meer. Soms cok was je een werkelijke vrouw en zwoegde Je naast mij voort door de dikke sneeuw. Dan weer was je tusschen de takken der boomen, even elfachtig en vrooiijk als een eekhorentje. Maar bijna altijd scheen er een soort van licht van je uit te stralen, dat Je in een grooteu lichtkring omgaf, toen lk je In die vreemde droomen rag. Daar om gaf ik je In gedachten den naam van dwaallichtje, mijn verdwijnend en verschijnend dwaallichtje. Hij had haar dat alles heel rustig verteld en zij had naar hem gelula terd In een soort van droomtoestand. Hij deed geen poging om dichter bij haar te komen, maar zijn oogen schenen to branden In hun holten, toen hij neerkeek op haar bewogen hoogd. Indien niet een grootere pro ductie komt, dan zal er van af d« plannen van de Itegeerin? niets te recht komen. Want. om de koek te vardeelen, moet men haar eerst heb ben. De fout in den opeet is dat men geen oog had voor de moeilijkheden waarvoor in Nederland 't bedrijfsleven staat. In den tijd voor den oorlog w»-rd van elders ingevoerd en naar den vreemde uitgevoerd. Nadien is de toe stand anders geworden en was men in ons land meer alleen op de eigen pro ductie aangewezen. Thans echter dient men weder te rekenen rnet 't Interna tionale verkeer. Men kan dat verkeer niet missen, zondbr groote schade :e lijden. Er is alle aanleiding om tot dat verkeer terug te keeren en dan te ina- ken dat de Noderlandsche handel en industrie op 't terrein van de wereld markt een zoo goed mogelijke plaats innemen. Op een terugkeer van dat internatio nale verkeer kan van Nederland wei nig invloed uitgaan Dat hangt af van de groote mogendheden en practisch van de geassocieerden. Feitelijk dee'.en zij op dat gebied de lakens uit Maar wel had de Regeenng onder de oogen dienen te zien, uoe, indien eenmaal dat internationale verkeer geleideiijk is hervat, is te komen tot een betere positie voor 't geheele land en voor de arbeidende klasse. De itegeering üud dienen na te gaan op wat manier, naar gelang dat verkeer is herete'd, hier te lande handel ec industrie in eea zoo gunstig mogelijke positie zal komen te staan. Maar dat is met ge schied en dit is aan haar kwalijk te ne men. Aan 't volk werdén nu een groot aantal sociale maatregelen voorge houden. Men wil den achturigen ar beidsdag algemeen maken en binnen één of twee jaar zal die worden inge voerd. Van een ouderdoms. en invali diteitsverzekering is gewaagd. Maar niet uit de Staatskas zal geld er voor komen, doch de werkgevers zullen er vgor aan premies 60 k 70 miliioen moe ten betalen. De groote bedrijven zul len wellicht die lasten kunnen beta* len. Die echter vormen een minder heid van de bedrijven. De groote meerderheid van de bedrijven, dat zijn de middelmatig groote bedrijven zullen dien uilsluitenden lost van de premies niet kunnen dragen. In plaats van dat men ze stelt in de meest gunstigste positie om de con currentie tegen 't buitenland te kun nen volhouden, gaat men ze drukken door den last van de premies op "t bedrijf te leggen. Gaat dat reeds niet op ten aanzien van de ouderdoms rente, voor de Invaliditeltsrente gaat 't dat ln geen geval niet- Het ls niet goed om de lasten op één klasse van 't volk te leggen en 't is van de Re- geering een kortzichtigheid dat zij niet dacht aan dit gedeelte van de quaes tie. De Minister van Financiën bere kende heden in de Kamer, dat voor een groot aantal andere hervormin gen per jaar 250 miliioen i oodig is, dat staat gelijk aan dubbele dat nu aan gewone belastingen wordt go- heven. De Minister wil dat geld vin den uit de indirecte belastingen. HIJ wil nog meer belasting op de tabak gaan heffen, dan ik reed» voorstelde en dan een belasting op thee, koffie, chocolade enz. Dit zal medebrengen een verhooging van 't budget van den arbeider. Maar dan redeneerde de Minister aldus: dan moet de arbeider maar een loonsverhooging zien te krijgen. Dan is de man er even goed af, al betaalt hij dan meer belasting. Een voorstelling, uit de oude doos, die mij deed denken aan wat lk las in 't dagverhaal van de nationale verga, dering van 1796. Om kabeljauw me( boter te kunnen eten, had men toen 18 accijnzen te betalen .Daarvan wa< een gevolg dat bijna niemand 't koit eten. En toch. aldus een l:d van dl« nationale vergadering is "t een lekker eten. Ik eet 't zelf wel niet, maar ik heb dat gehoord van een van mijn vrienden, die 't een ander had zien eten. Alles duurder te maken door er accijnzen op te gaan leggen en op. die manier aan de bevolking de las ten op te leggen is niet aannemelijk noch voor de werknemers, noch voor de werkgevers. Dan zal de werkman niet veel voor een vakactie gaan ge voelen om tot een loonsverhooging t« komen, daar dan alles alleen voor den Staat zal zijn en de man er geen haar beter door zal worden. En d« handel en industrie worden aldus nog meer belast. De Minister van finan ciën is niet bereid om de successie belasting en die op de nalatenschap!- pen te verhoogen en wil niets weten van een invoering van 't Staatserf- recht. Maar dat allee nemende in aunmerw king, dan vraagt men zich af, of dan op die manier de meer finan cieel draagkarchtigen niet worden ver- schoond en alle lasten worden gelegd op de breede heffe van "t volk, dat gene wat met de eene hand wordt ge geven, met de andere niet dubbel en dwars wordt teruggenomen. Op die manier wordt de positie van de ar beiders niet verbeterd. Daarna deed spr. opmerken, dat gezichtje, leder woord, dat hij ge zegd had. had haar bijna onverdra' gelijk ontroerd met iets, waarvan zfj niet wist of het vreugde of pijn was Dezelfde gewaarwording, die haar den vorigen nacht bevangen had, wad nu weer over haar dat zij cok eert ouden droom opnieuw doorleefde. Wanneer je een Stansfield bent, voegde hij er aan toe, vermoed ik, dat dat ln zeker opzicht de verkla ring er voor is. De band des bloed* kan soms een vreemde uitwerking hebben. Jill hield den adem ln met een kór*' ten snik. Mijn naam Is Jill! ik hoop, dat ik een Stansfield ben. was alles, wat zij ln haar ontroering tegen hem wist te zeggen. Ik hoop zoo, dat tk dat ben! Zij kon voor "t oogenblik nog geen geregeld antwoord geven op het vreemde verhaal, dat hij haar gedaan had. Zij wist alleen zeker ln haar hart, dat het waar was dat ergens diep verscholen de wetenschap was, dat haar wezen onverbiddelijk be hoorde bij het wezen van dezen man. De hoop, dat zij „een Stansfield was" was de eenige uitdrukking die zij kon geven aan de intensiteit van baar aandoening. (Wordt vervólgd.^

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5