BALANS UITVERKOOP VROOM DREESMANN. DAMES-NAAISTERS ENVER6EV0R0ERDEN Te hooi en te gras. Beeldspraak. Zich juist cn duidelijk uitdrukken Is niet gemakkelijk,, noch voor spre kers, noch voor schrijvers. Scherpe cniiek zul pveral wat aan te merken vinden; ja, de besta schrijvers gaan niet vrij uit, als hun letterkundige producten hekeken worden door het vergrootglas van den criticus. Maar de critiek moet niet klein geestig worden. Het is niet goed. op alle slakken zout te leggen. Als een redenaar ot een auteur volkomen be grepen wordt, zoodat er geen twijfel blijft bestaan omtrent zijn bedoelin gen, moet een buitenstaander niet gaan vitten op pietluttige onderdee- len of op ietwat onzuivere uitdruk kingen. Do architectonische waarde van eon gebouw hangt toch niet af van het volkomen zuiver en glad strijken van de voegen tusschen de steenen! Aan de andere zijde moet echter noodelooze omhaal vermeden wor den, waardoor soms in een vloed van woorden de duidelijkheid ver dronken wordt, liet meest afschrik wekkend voorbeeld van zulk slecht Nederlandsch vindt men in den offi- cieelen stijl van onze wetten en ver ordeningen, waarmee in een vorig artikeltje al eens den draak is ge stoken. Eenvoud bevordert do dui delijkheid cn als hierop niets meer aan te merken valt, kan men gaan denken aan de versiering; en de ver siering van de taal, het fraaie voor stellen van zijn gedachten, geschiedt voor een groot deel door de beeld spraak. Maar evenals met elke versiering moet men ook hiermee zeer voorzich tig zijn. De beeldspraak, die uit het 'volksleven en uit de volkstaal zelf voortkomt, wonlt gevormd door den schat van spreekwoorden, dien wij be zitten; een ieder put op zijn beurt uit deze bron van volkshumor en -wijs heid om meer karakter te geven aan zijn wijze van uitdrukking en duide lijker zijn bedoeling te doen uitko men. Spreekwoorden worden door ieder een begrepen en gewoonlijk ook go* toegepast. Maar met de verdere beeld spraak is liet wel eens sukkelen en misschien kan ik den lezer eenige oogenbllkken aangenaam bezig hou den met het aanwijzen van eenige verkeerd gebruikte of te onpas aan gebrachte beelden. Laat ons eens beginnen met de zintuigen! Inplaats van kortweg te zeggen: „ik z i e dit of dat", gebruikt men veel de figuurlijke uitdrukking: „ik laat mijn oog hier of daar op val len", of een dergelijk beeld. Nu, hier in steekt geen kwaad, maar men moet met zijn oogen steeds voorzich tig zijn, ook in de beeldspraak. Men hoort dikwijls zeggen: „Met het oog op de veranderde tijdsomstandighe den, hebben zij besloten" enz. Dit beeld kan er van door. Maar niet fraai is b.v. „Hij liet zijn oog rusten op de kromme beenen van zijn buurman" of: „Hij sloeg zijn oogen op liet kale hoofd van den pre dikant", of: „Hij liet zijn oog vallen op den bochel, van den clown en licchtté 't daarna aan-den staart van diens paard!" Met dergelijke beeldspraak moet men zuinig zijn. Ook met de ooren! Inplaats van hot ordiinair-duidelijke hooren, gebruikt men veel het beeld: „zijn oor leencn aan". Heel goed! Ieder be grijpt, dat men zijn ooren niet van het hoofd kan rukken, trekken of snijden om die aan den een of ander lii; te leenen, en de beeldspraak: ..zijn oor ergens aan leenen kan dus niet tot verkeerde of naturalistische op vattingen aanleiding geven. Maar toch zou ik niet gaarne zeggen: „Hij leende zijn oor aan den bedelaar op den hoek, die op lamentabelen toon den voorbijgangers om een aalmoes vroeg". Ook is hét niet altijd goed om ..zijn oor te luisteren te leggen" of zijn „ooren ergens voor te stoppen." Met zijn neus inqet men ook niet te onbedachtzaam omgaan. Kan men Iets aan zijn neus hangen? Niet ge makkelijk, niet waar, en toch wordt dit nog al eens dikwijls gedaan. Ook kan men ergens.zijn neus insteken, maar ook deze operatie moet met overleg geschieden. Kent ge de ge schiedenis van den bakker op den hoek? Niet?Ik zal ze u vertel len. Bedoelde bakker had veel last c-en paar straatjongens, die het met hardnekkige volharding op hem. be grepen hadden, omdat de goede man (bejaard zijnde en van ouden stem pel) rrtci'istul oen blauw-katoenen slaapmuts dfoeg. De geliefkoosde be zigheid van de 'rakkers was met straatvuil (in casu p .vijgen) de uitstalling van den bakker te bom bardeeren, zoodat zelfs eenmaal een produet, van den eenhoevige» v... voeter tusschen de vcrsche krenten broodjes (wat zijn dat ook weer?) lag te prijken en te geuren. Dit nu werd den ouden man te erg. Hij wik kelde het corpus delictie in 'n peper huisje en snelde in zijn woede naar den vrederechter. En daar vertelde liij zijn wedervaren in de volgende beeldspraak, nadat hij den inhoud Van Zijn peperhuisje op de tafel van den Edelachtbare had gedeponeerd: „Ziet ge, mijnheer de reenter, de eerste maal heb ik er mij bij neer- gelogd; de tweede inaaL -heb ik het voor zoete koek opgegeten, maar nu voor de derde maal zal ik er mijn hoofd niet meer aan stooten en wil ik hebben, dat UEd. er zijn neus in steektl" Ieder proeft om zoo te zeggen hei vulsche van deze beeldspraak en voelt den komischcn indruk, dien deze klacht moest maken. Iemand kan ook in figuurlijken zin zijn boord breken. Maar de voor zitter van zekere vereeniging had toch niet tot de leden moeten zeg gen „Mijne heeren. laten wij toch niet ons houfd breken met ongelegde eieren!" Evenzoo kan men zich met' do borst ergens op toe leggen, maar in de borst zitten de voornaamste 1 levensorganen, waarmee men zuinig -moet omgaan en hiermee is tevens duidelijk aangewezen, dat men ook mot de beeldspraak, waarin de borst to pas komt, voorzichtig moet zijn. j Dr tand des tijds is ook een geliefd beeld. Een tand knaagt, vernielt, ver woest alles heel mooi gezegd! De Tijd zelf heelt, verzacht cn doet ver- Sjtcn. Ook kan de Tijd wonden aan en eveneens wonden genezen. Maar als mén nu den Tijd en „des- zelfs" tand dooreen haspelt, kan men puren onzin debiteeren. Wat toch moet men denken van de hecsonen van zeker redenaar, die in het«wuur zijner voordracht uitriep: „De tand des Tijds, die reeds zooveel slagen heeft geheeld, zal ook over deze won- do gras laten groeienl" Bij een minimum van nadenken moet ieder toch tot de conclusie ko men, dat hier een opeenstapeling is van valsche beelden. Van iemand, die het eind van zijn leven nadert, zegt men, dat hij met één voet in het graf staat. Daarb wordt dus stilzwijgend verondersteld, 'dat ook. de andere voet .machteloos is en spoedig zijn lotgenoot in de eeuwige rust zal volgen. Maar dan is het ook onzinnig om van zoo iemand b.v. te zeggen: „Met den eenen voet stond hij reeds in het graf; met den anderen trachtte b nog het Noodlot af te weren, dai hom zijn geheelc leven met allerlei tegenspoed en ellende had vervolgd' Als mij iets verveelt zeg ik: „Dat hangt mij de keel uit!" Maar wees nu voorzichtig. Als de kellner bij Kras u vraagt: „Mijn heer, blieft u ossetong?" zeg dan niet: „Ossetong! Man. die hangt mi' de keel uitt" Pas ook op uw „standpunt". Gi' kunt 'n standpunt innemen of u er op plaatsen. Gij kunt ook uw stand punt verdedigen. Gij kunt eveneens van uw standpunt uit zekere opmer kingen maken of iels beschouwen. Maar gij kunt uw standpunt niet la ten „varen" of „waaien". Ook kunt gij niet met uw standpunt de we reld of de menschheld scheiden, b.v. in dronkaards en geheelonthouders of uw standpunt gebruiken om zekere wet to verklaren En zelfs, als gij geheel niet aan beeldspraak denkt, moet gij voor zichtig zijn in uw uitdrukkiligonl Dit Vergat- zekere slager, die tot zijn knecht zei: „Kees, hak de varkens pootjes van mevrouw Dribbel eens door! Doe een beetje zou op de lever van juffrouw Vet! Maak de niertjes van bakker Deegman goed schoon en haal de hersens uit den kalfskop van mijnheer Bulk!" Ik virid, 't was maar goed, dat de klanten dit niet hoorden! En hiermee sluit ik voorloopig het hek want dit terrein is nog lang niet afgegraasd. E. T. GROEN. INGEZONDEN MF.DF.DEELFNGEN A' 10 Cla. per regef. In alle afdeefSngen buitengewone koopjes sloten, zeide Macdojiald, muur zij hebben de deuren van het land voo: ons geopend. De geest, die bij den volkerenbond moot voorzitten, was in de rijen der coalitie niet '.e vin den. De resolutie van Henderson werd aangenomen. VERONTSCHULDIG INGEN AAN GEBODEN. Dc Duitsche regc-ering Crislslnlichtingen Aan da Hulsvrouwe n XVIII. Het nieuwe jaar wordt mefc nieu" wen moed begonnen. Al ziet alles er •nog niets rooskleurig uit, toch is er iets van ons afgenomen en weten we, dat we naar beter tijden gaan. De donkere dagen van zonnestil stand zijn voorbij, en ze waren dit jaar zóó donker met den nevel en den regenl Och, als Nieuwjaar eenmaal ach ter den rug :s, al krijgen we dan ook nog de grootste koude toch schie ten we op met den winter. En als het vleesch, dat nu vrij is, maar wat meer afslaat en we van de distribu" tie eons meer paardenvleesch krijgen idan zal het wel gaan. Wat was ik verbaasd, dat we allen met zoovel smaak, van dat overheerlijke paar denvleesch gegeten hebben. Ik heb den raad van den slager gevolgd: Ivlug eerst braden en dan zacht st> ven en het was best. Ik dacht, hoe is het mogelijk, dat pniurdenvleesch zoo weinig in tel is geweest; maar het zal wel zijn oor zaak liebben, dat vroeger minder waardige paarden geslacht werden. Men zegt: het heeft een zoetigen (smaak ik heb er niets van gé" proeói; het was goed gezouten en het was een heerlijk malsch stukje vleesch: van dat korte vleesch. Het was ook veel gemakkelijker voor te sqijden dan rundvleesch Ik zal mijn (licht nog eens opsteken bij een leerares in het koken, met lange er varing; en als ik bij zonderen raad voor de wijze van toebereiding van haar krijg,-vertel ik keu Er wordt nu meer jam gedistri bueerd?- maar sommige menschen slaat heb zoet erg tegeu. WH men voor het smeren van den boterham do boter aanlengen, dan neemt men één tliedlepel zuivere boter, een theelepel zout, en een kopj'e lauw wa ,ter. Roer de boter met het zout en een theelepeltje lams- svater, telkens doet men er een theelepeltje svater bij als het één massa is geworden, tot liet kopje leeg is: men krijgt dan van één lepel boter een botervlootje vol van een smakelijk smeersel voor de boterham. Natuurlijk heeft het niet de voedingswaarde van boter of margarine of van jam; maar nu h broodrantsoen niet verminderd wordt rond ik het wel wenschelijk het even in herinnering te brengen. Voor bak. ken of braden kan het geen dienst doen, oni liet vele svater, dat er in Het is nu de tijd voor stamppot, én ik wil in verband met de vleesch- prijzenen de vetschaarschte er nog eens aan herinneren dat men stamppot zooveel voedzamer kan maken door er rijst, erwten of boonen bij te s-oegen. Savoyekool met aardappelen en rijst, hebt u het wel eens gegeten? Wie dat eenmaal ge daan heeft, kijkt niet meer om naar die waterige savoyekool met aard appelen alleen. Door boerenkool wat goed gare groen erwten; door snij" boonen doet ieder al witte boonen, en hutspot met aardappelen en rijst is ook veel smakelijker clan zonder rijst, 't Is maar hoeveel er gedistri bueerd wordt, 't Is een toer, met de distributie de tering naar de nering te zetten! I in Uw eigen belang, alvorens te besluiten tot wies U zich zal wenden voor opleiding in het Costuum- en Mantelvak, Linge ries, Kinderkleeding enz., vrage U het gratis Prospectus der grootste vakschool in Nederland Dir. Mevr. Q. D. DE LEEUW VAN REES HBERENGRACHT 419 bU bet Koningsplein, AMSTERDAM VOLLEDIGE OPLEIDING TOT COUPEUSE MET DIPLOMA. Damesll! Knipt dit adres uit en bewaart het DE ENGELSCHE ARDKIDERSPAl; TIL 't Uitvoerend comité van de Lnbour-party overwoog den parle mentairen toestand, die geschapen is door liet kiezen v«n zooveel arbeiders- candidaten, dat zij de grootste groep van de oppositie vormen. Het comité besloot onmiddellijk een conferentie niet de parlementaire vertegenwoor- heeft aan de Entente officieren, die digers te beleggen, ten cintlo maatre- op den Oudejaarsavond bij do staking gelen te bespreken voor de toekomst der keUners uit hot Adler-Hotel zijn m verband met de taak der partij in gezet, hare verontschuldigingen aau-de oppositie en de betrekkingen roet geboden. de georganiseerde beweging in den lande. LLOYD GEORGE's DEMOCRATI- Do Labour-party beeft besloten aan- -SC1IE BEGINSELEN". De Daily spraak te maken op den titel vu, cf- Telegr. meldt, dat de eerste minister ficïeele oppositiepartij, een bezoek bracht aan Pwelheli (Wa- i Voor de volgende verkiezingen zal les). De auto stopto bij liet raadhuis, do Arbeiderspartij gereorganiseerd waarvoor een ontzaglijke menigte worden. was verzameld. Staande in do auto sprak de premier de menigte toe en EEN REDE VAN DEN KONING verklaarde hij, getracht to liebben VAN DENEMARKEN. Aan een trouw te blijven aan de beginselen gala-diner op Nieuwjaarsdag zeide de van democratie, vrijheid en rc-cht. „In koning o.a: Het afgeloopen jaar heeft al mijn ambten, zeide de minister, he: einde van den wereld oorlog ge- ,ben ik nooit van de groote begins©-; bracht, maar de golven verheffen jen afgeweken en als ik ze zou verra den moge mijn tong aan mijn verhe melte kleven". Dat begrijpen mannen niet, hoe een vrouw vooruit moet zorgen. Gort moet een nacht in het water staan: ook erwten en boonen. Met het ver minderde gasrantsoen wil men het soms graag in de hooikist doen en dan moet men die dingen twee dagon van te voren bedenken.En dan staat erop eens in de courant, dat op bon met dat nummer en dat cijfer vleesch te krijgen is. Men is blij met liet vleesch, maar hoe nu met iie ge weekte erwten? Het heele menu is in de war. 'k Heb nog allerlei op mijn hart; ik geloof, dat hoe meer ik schrijf, hoe meer ik te vertellen heb, maar met den papiernood mag dezen brief niet langer. Tot dS volgende week dus. De Secretaresse der afdeeüng Haarlem en omstr. der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Zijlweg 111. Rubriek voor Vragen VRAAG: Mag een buitenlander (Duitscher) zich in Haarlem vesti gen? Verleden jaar was net verbo den? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik heb een dochtertje, dat 23 Dece>mber 13 jaar was. Heeft zij recht op een koffie" en theekaari? Zoo neen, wanneer moest, zij dan 13 jaar geweest zijn? ANTWOORD: Zij had dan 1 Januari 1918 reeds 13 jaar moeten zijn. VRAAG: Mijn dochter is twee da gen ongesteld geweest, waarom ik haar bij mevrouw ziek meldde; met een vertelde lk aan mevrouw, dat mijn dochter de volgende week zou vertrekken. Ik heb mijn Kochier een uurtje laten wandelen, waarna ik haar den volgenden dag weer naar haar betrekking stuurde. Mevrouw stuurde haar toeii dadelijk weg en mijn dochter behoefde niet meer te rug te komen. Toen Is mijn dochter haar geld gaan vragen, hetgeen me vrouw weigerde te geven. Mijn doch" ter moest dan maar weer terug ko men, wat zij natuurlijk niet gedaan heeft. Heeft zij nu recht op een week ioon? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn zuster is ais nood hulp ln betrekking aangenomen tot Februari. Nu is haar zonder cpgaaf van redenen tegen a.s. M:: iu3ag de betrekking opgeze^. Zij kon een andere betrekking krijgen, maar d!i Is door tusschenkomst van mevrouw verijdeld. Is mevr ju w verplicht, haar het loon uit te betaioa? ANT WOORD: Ja zeker. VRAAG: Ik ben mot November per drie maanden voor dag en nacht in betrekking gekomen. Merrouw zei mij op 29 December tégen 1 Februa ri den dienst op. 1. Is dit juist? 2. Zoo neen, waar moet ik mij dan ver" voegen? 3. En mag lk den godsper.- ning behouden? ANTWOORD: 1. Neen. 2, U künt behalve lie-D ver schenen loon nog schadovj-goedh.g Vragen; wil men u deze niet ui'.kee" ren dan kunt u zich met 'u bewijs van onvermogen vervoegen bij he-t Bu reau van Consultatie, gebouw Recht bank, des Vrijdags halt twee. 3. Ja. VRAAG: Waar kan Ik inlichtingen bekomen om naar Amérina te ver trekken? ANTWOORD: U moet een pal aanvragen aan de Prov. Griffie, Jansstraat. Het zal u achterhiel ge" makkelijk vallen, een hoot te vil den. VRAAG: Ik heb ©en polis voor brandverzekering, di.e niet verzegeld is. 1-Ieb ik nu evengoed recht op uit- keering? Men heeft mij gezegd, dat polissen onder de f 1000 niet gezegeld behoeven te zijn. Is dat zoo? ANT WOORD: Gezegeld moet elke polis zijn, onverschillig voor welk bedrag de verzekering werd gesloten; met uw recht op uitkeering heeft dit alleen in zoover to maken, dat gij indien ge uit het verzekeringscontract wilt age'e- ren, de boete voor het niet gezegeld zijn hebt te betalen, als de tegenpartij de verzekeringsovereenkomst betwist en gij den polis moet overleggen als bewijs. VRAAG: 1. Moet een brief aan het ministerie van Koloniën (afdee üng personeel voor Indië) op zegel (geschreven worden? 2. Is dit het aangewezen adres om informaties omtrent Indiii te bekomen, of be- istaafc er nog een ander adres, waar ik mij kan "^vervoegen? ANT WOORD: 1. Als u een gunst vraagt: ja. Anders niet. Inlichtingen vragen is geen gunst. 2. Ja, Buitenland. OLYNES AAN HET WOORD. Uit Londen wordt gemeld, dat Cly- nia een rede gehouden hooft waarin hij betoogde, dat de Engolsche arbei ders alleen langs" wettettjken weg verbeteringen in hun positie moeten eischen. Zij moeten de weiten ge hoorzamen omdat wellicht de tijd zal komen, dat zij zelf wetten moeten maken waarvoor zij gehoorzaamheid van andoren zullen eischen. Qynes betreurde liet besluit der arbeiderspartij om zijn leden geen deel te doen uitmaken van de regee- ring. Voor «so Volkerenbond. Ter ondersiteuning van Wilson's voorstellen over den Volkerenbond is Dondordagavond te Londen in Al- bert Ha.ll door de arbeiderspartij een groote betooging gehouden. Duizen den belangstellenden waren aanwe zig. Voorziler was de heer G. H. Stuart Bunning, met wicn aan de bestuurs tafel hadden plaats genomen Ar- hur Henderson, Rains ay Macdonali Sir Leo Ciiiozza-Money en Bernard Shaw; J. H. Thomas was door ziekte verhinderd; De voorzitter zeide, da*t de bijeen komst ten doel had uitdrukking te geven aan het groote voornemen om voor goed een einde aan den oorlog te maken. Uit den wereldstrijd was een groote heldenfiguur opgerezen, die van Wilson. (Toejuichingen). Hij had de quaestie binnen het ka der der practische politiek gebracht. Het was echter helaas duidelijk, dat tegen Wilson een groote dwingende macht zich had bijeengeschaard, niet alleen bestaande 'uit menschen, die zich staatslieden noemden, maar ook uit ooriogswinstmakers en allen vijanden van de arbeidersklasse, die zij sinds jaren bestreden hadden. Do arbeidersklasse voimt, een groot li chaam, dat Wilson kan bijstaan. Henderson sprak, alvorens een re-, solutie voor te stellen, over de jong ste algemeens verkiezingen. De arbeidersklasse vormt nu iu dit land de parlementaire oppositie: het zal onze taak zijn oppositie te voe ren, waarrrftde lk bedoel, dat wij in heb parlement een doeltreffendo, verstandige én opbouwende oppo" sitie zullen voeren. (Toejuichingen). Ik ben er niet zeker van, dat zelli de premier (gesis) niet heden zou wenschen, dat onze rijen in het parlement aanzienlijk zouden ver sterkt worden. (Toejuichingen). Sprekende ovor den volkerenbond, zeide Henderson, dat alleen zulle een bond een duurzame» vrede kon te weeg brengen. Hij was lieb niet met Clemenceau eens ten aanzien van het machtsevenwicht. Dit bestond reeds, doch slaagde er niet in de vijandelijkheden te voorkomen. Ware er een volkerenbond geweest in plaats van het machtsevenwicht, idan zou deze betreurenswaardige wereldoorlog nooit zijn uitgebroken. Hij stelde voor, dat de vergadering zich zou aanfluiten bij hei adres van welkom aan Wilson aangebo den door liet congres der vakvereni gingen. Het „parliamentary com rnittee" en het bestuur der arbeiders partij wenscht hem en alle anderen, die voor het denkbeeld gewerkt heb ben, geluk met de schier ftlgemeone aanvaarding van den volkerenbond als eenig middel orn toekomstige oor logen te voorkomen en doet een be roep op de officieelo Britsche delega tie ter vredesconferentie, om als een der voornaamste bepalingen van liet verdrag te doen opnemen de defini tieve invoering van den volkeren" bond. Ramsay Macdonald, die luide werd toegejuicht-, zeide, dat ais de tegenstanders meenden, dab zij de arbeiderspartij gedood hadden, zij j zich zeer vergisten. De arbeiders klasse moest de lessen der verkiezing ter harte nemen, zich aaneensluiten en niet toelaten, dat zij verscheurd wordt,' door uiteenloopondé belan gen. Onze tegenstanders hebben de deur van het Lagerhuis voor ons ge- icii nog hoog. Wij kunnen slechts wenschen, dat de groote sociale vraagstukken in een geest van ver draagzaamheid worden opgelost en VLIEGTUIGEN DIE LONDEN VIat geen daden va.il strijd én geweld BOMBARDEERDEN. Een corres-in.de maatschappij de wonden ver- pondenlt van de Times to Keulen groot-en, welke de oorlog reeds gesla- meldt, dat daar thans eiken dag gen heeft Ons. die voor de vorwoes- fcrohien aankomen met Duit-sclie lingen van den oorlog gespaard zijn vliegmachines die aan de Entente wor- gebleven, valt het moeilijk, te bogrij- den uitgeleverd. Op een vliegterrein pen. i,oe ZWaar ellende cn vernieti- bij Keulen werd ook hot geraamte ge-ging de landen getroffen hebben, 'onden van een geweldig vliegtuig,maar. wij kunnen medelijden voelen dat blijkbaar radt opzet door de Duit- sellers was in brand gestoken. Zonder twijfel is dat een der vliegtuigen, dio gebruikt werden voor de bombarde menten van Londen. Het Is een ge weldig Gotlia-vliegtuig, geschikt om 14 personen te dragen en kan, wat omvang betreft, vergeleken worden met de Britsche Handley Page-ma chines. De enorm breedo vleugels ge lijken op veranda's, waar men kan wandelen en mab kleine ladders in kan klimmen, om do machinegewe- ïneb hen, dio lijden en geleden heb ben en ons met hem verheugen, dio weer in het bezit van hun eigen land zijn gekomen Dreigende onlusten in Ierland. De „Daily News" verneemt uit Du blin Do secretaris voor Ierland, Sliortt. steekt naar Engeland over, met het ooriogskabjiieb bcsprekin- ren te bereiken, die op do bovenste „on te voercn ovör de vrijlating van dekken zijn geplaatst. De petroleum- ,ie„ontig mannen en vrouwen, cmder r\n ii-711,1 van - tanks en de vleugois zelf zijn metaal en do zetels der twee be:.huur ders zijn gepantserd. EEN INCIDENT. De B.secsche regeering heeft verontschuldigingen aangeboden aan de DuLtsch-Oosteav meer dan twintig parlementsle den, die in Engelsche gevangenissen zitten onder de „Defence of the realm act". De voornaamste burger lijke leden van het Iersohe IK-stuur wenschen do vrijlating van allo ge vangenen, maar hek is volstrekt niet rijksche regeering voor de schending KokOTi d^fc dit zal geschieden. Mach- ivan 't volkenrecht gepleegd doot.de invloeden zijn aan het werk om bezetting van 't Oostenrijkse»© ge- ]iet j.e belettendie dqn steun hebben zanhschap en consulaat door Dust- Van den Lord-iuitenant. Intusscben sche troepen in Münclien. Izijn tegen Zondag meer dan zestig -vergaderingen belegd door liet fco- DE ECONOMISCHE TOL:; i AND ^gtuur der Sinn- Feiners in verschillen- IN BELGIë. Een corresöpndent van de provinciale centra, ten einde de do ..Telegraaf" hooft een onderhoud I vrijlating te eischen van alle Tcrsche gehad met den Belgischen munster mannen en vrouwen, geraamd op zes- Louis Franck, juist van een reis naar duizend, die gevangen zitten op Engeland teruggekeerdwaar hij met j.rond van verschillende bepa koning Edward en Lloyd George con ferenties heeft gehad over het eco nomisch herstel van België. De politiek van België, aldus de minister, heeft zich moeten aanpas sen bij die van onze groote bondge- nooten. Daar die politiek aan ver schillende schommeLingc-ii onderhevig de „Defence of the realm-act". Al deze vergaderingen zullen onwet tig ziiu, daar slechts voor den duur der verkiezingen de verordeningen :n zake't houden van vergaderingen ten werking is gesteld. Do „Nationality", het orgaan van. lieb Sinn-Foinbesfcuur, zegt ..Do Is, kan ook die van België niét _aan tlonalë vergadering moet dadel uk •onveranderlijke formules goboriden bijeengeroepen worden en als wij zijn. j zeggen „nationale vergadering" ljo- Aan den handel, vervolgde de lieer doelen wij niet alleen die gekozen Franck, zal een zoo groote mogelijke vertegenwoordigers, die niet in Brit- vrijheid dienen gegeven te worden, al1 gebe gevangenissen zitten, maar de .zullen sommige handelaars ook den vertegenwoordigers van alle arbeï- tcestand misbruiken om overdreven-dersorganisaties en alle politieke groote w insten te maken. Men ziet j partijen, teneinde zich met dit schan- dit ook m Engeland in' en uitvoer- daal bezig te houden. Deze nationale consenten zullen dan ook door dat vergadering kan hare besluiten uit land voor tal van artikelen even ge- vaardigen en het volle moefc er aan makkelijk gegeven worden a.ls in- gehoorzamen. D© vredesconferentie oerconsenten door België. Ten slotte sprak de minister als zijn overtuiging uit, dot sla&tstussclien- komst in handel en industrie uit >R:- booze moet worden geacht en slechts geduld mag worden voor zoover ab normale omstandigheden haar nood zakelijk maken. IN POSEN is thans zoo wordt moet bezocht worden door gedele geerden van onze nationale vergade ring." Volgens de laalst-e berichten gal de nationale vergadering op denzelfdon grondslag gevestigd worden als de^ befaamde raad vaii Ulster en zal oen bestuur benoemou volgons hek model van Carson's voorloopig© regeering. Deze vergadering zal vermoedelijk via Berlijn gemeld de rusk hex-- i uiefc tracht,eu autoriteit te verkrijgen stcld. Tegen gesproken wordt, dat er of moeilijkheden veroorzaken, tenzij programs in Posen hebben plaats ge-'de pogingen om geboord te worden op had, alleen waren 't gewone straat- 1 'I' vredesconferentie definitief jnis- onlusten. lukken. i Duitsch-Gostenrijk. I De minister van bnitenlandsche zaken van Duitsch-Oostcnrijk, Bauer, j verklaard© aan 'een Engelsch jour- S nalist, dat Duitsch-Oostcnrijk van de vredesconferentie dc erkenning van het zelfbeschikkingsrecht verwachtte, zoowel wat betreft de territoriale be grenzing als de regeling der binnen- landsche aangelegenheden. Wat de betwiste gebieden betreft, is Duitscli- Oosfcenrijk voor een plebisciet onder neutrale controle-. De minister nikte nog de hoop, dat men in de toekomst economisch en cultureel vreedzaam mek de buren zou kunnen samenwer ken en verklaarde, dat van een te rugkeer tot den monarchalen regee- ringsvorm geen sprake zou kunnen zijn, daar dat tegen den wensch van het volk zou zijn. Ten slotte sprak do minister nog over do noodzake lijkheid van een aansluiting 1> Duitschland, waarbij hij ontkende, dat Duitschland pressie oefende en verklaarde dat do aansluiting de wensch van liet volk van Duitsch- Oostenrijk is. Zou dio vergrooting van Duitsch land het Duitsche iniperialismo niet versterken? vroeg de correspondent van do „Times". Neen, antwoordde do lieer Bauer. Hot Duitsche imperialisme is dood en al ware dat niet heb geval, het karakter van het nieuwe Duitschland zou wordeu beïnvloed in de richting der democratie door de fusie met het pacifistische en democratische Dui tsch-Oostienrij k. DE WREEDHEDEN IN ARMENIA Naar de „Petit Parisicn" nieldb, zijn anderhalf millioon mensohen ge dood. tijdens liet Turkeche schrikbe wind in Armenië. Enver Pascha, Tala Pascha, Tjemel Pascha en generaal Liman vou Sanders zijn voor deze moorden verantwoordelijk. 50 van het Armecnsche volk is geslacht. In een plaats werden 7000 kinderen ge dood. UIT BELGIS UITGEWEZEN. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Brussel; De minister van Justitie heeft bekend gemaakt, dat alle vreemdelingen, dio gedurende den oorlog met Duitschland in betrekking hebben gestaan en van vijandelijke afkomst zijn, het land zullen moeten verlaten. Tot den datum van inwer kingtreding van deze bepalingen moeten al deze personen zich 2 of 3 keer per- week bij den commissaris, van politie vervoegen. PARIJSBOEKAREST. Binuen 8 dagen wordt de sneltreinverbinding Parijs—Boekarest hersteld. DE VOEDSELVOORZIENING IN DUITSCHLAND. Het Fransche blad „Ilomme Libre" bespreekt de voorwaarden der ravitnllleoring van Duitschland door de geallieerden, en verklaart, dat de toestand" daar min der ernstig is dan men aanvankelijk vermoedde. De Duitschors zullen vooral de hulp der geallieerden be- hoeven om hun oogst te verzekeren, iiek blad eischt dat de ravi tailleering van Duitschland een internationaal karakter zal dragen, wat vooral b do betaling moet blijken. Daar de Duitschors geen voldoende bronnen van inkomsten bezitten om de leveranties te betalen, zou rnen hun een crediet op onderpand moeten openen. Het zou echter ontoelaathaai* zijn als een der geallieerden zich aldus do voorkeur op het globale on derpand zou kunnen verzekeren, dat de betaling moet waarborgen. Verder zal do ravita.il loc ring moe ten plaats vinden in ruil voor zekere voordeelen. Ten slotto mag zij niét uniform zijn, maar moeien die streken bevoordeeld worden die het best de De Duitsch-Oostenrijksclic icgee- ring heeft een memorandum aan zijn gezanten gepubliceerd om haar poli tiek uiteen te zetten. Daarin wordt o.a. 't zelfde gezegd als Bauer ver klaarde. Verder wordt nog opgemerkt: Er blijft voor Duitsch-Oostcnrijk alleen aansluiting bij Duitschland over. - Daarvan zou overig Europa niets te vreezen hebben. Wel zou Duitsch land met 10 millioeri menschen ver sterkt worden, maar tegelijkertijd hee/t hel den steun van 40 millioen Slaven, Magyaren en Latijnschc ras sen verloren.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 10