Yleeschdïstributie Verstrekking van goedkoope Brandstoffen OM ONS HEEN Distributiebedrijf Stadsnieuws Blanenland Kerk en School Sport on Wedstrijden 36e Jaargang No. 10936 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 23 JANUARI 1919 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden i Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.26. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.516. Ge'fllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post i 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Diretieur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 2082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12Vi Cts. k contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentien buiten het Arrondissement £5 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Dlrecfie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk jLevensmlddelenbureau te Haarlem, brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: Regeerings-Vlsch op Vrijdag 24 Januari van 10 trar v.m. tot 1 uur n.m. per persoon; EEN POND VISCH. op vertoon van Vischkaart. No. 1210113300 in de Gemeentelijks [Yischhal; op vertoon van Vischkaart Na Ï3301—H300 ln het Paid, Ingang Koningstraat. gedurende het tijdvak van 25 Ja nuari tot en met 7 Februari 1919. op bon B. No. 83 eenons HUIS- HOTJDJAM h 11 cent per ons; gedurende het tijdvak van 25 tot en met 31 Januari 1919: op bon B. No. 84: een ons GORT A 24 cent per ons of 13 cent per pond; op bon B No. 85: een ons CAPU- CIJNERS k 27 cent per pond. op bon B. No. 86: een ons WITTE BOONEN a 23 tent per pond; op bon B. No. 87: een half stuk SUCCES- OF REE-STAR-ZEEP a 74 cent. op bon B. No. 88: twee REGEEr RINSCHOOOLADEREEPBN: èi 124 cent verpakt of 12 cent onveil pakt. Gp bon B. No. 89 een half pond SUIKER k 80 cent per pond; op bon B. 25ste tijdvak der Kin- dersuikerkaart: 4 pond suiker 30 cent per pond. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HAARLEM. Verkrijgbaar op bon No. 42 .etters t J. K, h, 2 ons Ierar- en 2 ons bloedworst a 50 cent per pond of 4 ons fcooldkaas a 70 cent per pond. Deze artikelen kunnen worden be steld op Vrijdag 24 Januari van 8— 4 uur bij: "Van Leeuwen, KL Hout straat 111; P. Smits, "Kruisweg 38. L. Montauban, Pieter Kiesstraat 21). Deze artikelen kunnen worden ge haald op Zaterdag 25 Januari van 14 uur bij: H. Kooy. Hagestraat, Broekhof, Kl Houtstraat, D. Hartel, Nassaustraat 5. Verkrijgbaar op bon No. 40 letters IJ en Z en op bon No. 41 letters P. R. S. T. 2 ons bevroren paardenvleestb Dit, vleesch kan worden besteld op Vrijdag 24 Januari van 8—4 uur bij: J. Stoelman, Schagchelstraat, wed. Kojomen, Breestraat, F. Bonraadt, Spaarnwjuderstraa^ 69, P. Bannink, Zijlstraat- Dit vleesch kan worden gehaald ep Zaterdag 25 Januari van 14 uur bij: Wed. van Honechoten; Begijnhof, Wisker, Kerkhofstraat, 'Jansen, Korte Annastraat 2. UITBETALING van de te veel be taalde gelden over de 3e HUIE- BRANDRANTSOENEER1NG (4 H.L. Anthraciet, 4 H.L. Steenkolen, 1 H.L. Cokes, 100 korte Lurven, 25 K.G. Briketten) aan het kantoor Jacobstraat 3 rood, voor hen wier namen aanvangen met de letter B. op VRIJDAG 24 JANUARI Ï919 voorm. van 9—114 uur en ham. van 244 uur, en voor hen wier namen aanvan gen met de lettere A, C, op ZATER DAG 25 JANUARI 1919 voorm. van 9—114 uur Medegebracht moeten worden de guitantiën van betaalde brandstof fen, (3e winterrantsoen) en 't bewijs van Lnschrijving (groen kaartje). Men wordt verzocht f 0.15 ter af passing mede te brengen. GEMEENTELIJKE CENTRALE KEUKEN HEEMSTEDE Het menu bestaat voor de week .van 27 Januari, tot en met 1 Februari uit: Bruine Boonensoep, Savojekool, Hujtspot, Erwtensoep, Roode kool en Spercieboonec. Voor het menu van Maandag moet worden ingetrokken Bop No. 37 der Peulvruchtemkaart. VRIJDAG 24 JANUASÜ. Soc. Vereenging: 16e uitvoering van de Chr. Oratorium- vereeoiiging. 74 uur. Cinema Palace, Groote Houtstr., Bioscoopvoorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling. Apollo theater, Barteljorlsstraat, Bioscoopvoorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat, Biosc.voorstelling en variété. Opgewektheid. Heemstede Beschikbaar van af Vrijdag 20 Januari op Bon No. 19 b uit het Le vens i niddel enboekje 2 ötukken harde kalizeop .1 ons per st.uk) k 3 cent per stuk. De Directeur vari het Distri butiebedrijf te HEEMSTEDE, J. A. GELDORP. Wat helpt ons zuchten „wee" en „ach"? Vergeefs zou al ons klagen wezen, Al jammerden we ook den ganschen dag. De last des kommers, dien men draagt, Wordt zwaarder nog, hoe meer men klaagt. Deze zes regels zouden als het kon, in millioenen exemplaren van Staats wege op de Landsdrukkerij te 's-Gra- venhage gedrukt moeten worden en in heel Nederland in alle woningen door den gemeente-aanplakker, op last van den burgemeester, opge-. plakt' met zoo'n stevig plakmiddel, lijm of gom of stijfsel, dat de heele familie niet in staat zou wezen, ze er weer af te scheuren. Want we klagen en steunen en zuchten van wee en ach zonder eind. Zelfs in dii onnoozele aanplakplan liggen weer allerlei motieven tot pruttelen. „Waarom van Staatswe ge?" vraagt de een. „Omdat er te genwoordig zoovéél van Staatswege gebeurt", antwoord Ik. „En waarom door den gemeente-aanplakker?" vraagt de ander. „Omdat ook dc ge meente ons allerlei bevelen thuis stuurt". „En waarom roo stevig vastplakken?" informeert een derde en voegt er sarcastisch bij: „er is te genwoordig niet eens een stevig plak middel meer!" „Omdat jelui bet er anders maar weer af scheur iP zeg ik. Maar die opmerking over de plak middelen is juist Stijfsel is er haast Oiet, omdat tarwe ien rijst er niet voor gebruikt mogen worden en van de gom zullen we maar niets zeggen kijk naar onze postzegels, die als overrijpe bessen ongevraagd van on ze brieven vallen. Maar willen de menschen het doen zonder tusschenkomst van Staat of stad? Mij goed. A 1 s ze het dan maar doen en eens ophouden met die ge- woonte-klagerij, die den last des jam mers nog maar zwaarder maakt. Of ik dan vind, dat de toestand zoo volmaakt is? Neen, zeker niet, maar mag ik vragen, of die dan vroeger wèl volmaakt was? Hebben we dus in vorige jaren niet geklaagd? Mag ik eens herinneren aan dien Augus- tus-Zondag in 1914? Duitschland had pas den oorlog verklaard, de ramp was onvermijdelijk geworden, Neder land mobiliseerde, onze zonen wer den opgeroepen en in koortsachtige haasi hier en daarheen gestuurd, we dachten niet anders, dan dat wij op onzen snip grond tusschen den ge vaarlijken Duitschen adelaar en den dreigenden Britschen leeuw in plat gedrukt, vermorzeld zouden worden. Het was op den morgen van dien dag prachtig weer en in die zomerweolde liepen wij Nederlanders met sombere gezichten rond, niet ten onrechte, want bet gevaar was groot, scheen niet tc ontwijken. In den middag barstte een onweer los, als uilroep- teeken, achter onze donkere stem ming! Dien nacht hebben de meesten in ons land weinig of niet geslapen. En nu? De oorlog is, practisch ge sproken, voorbij. Hij kan niet hervat worden. Wij bleven uit den oorlog. Honderdduizend jonge Nederlanders zijn niet gesneuveld, niet verminkt, onze groote angst van Augustus 1914 werd niet bewaarheid. En wij zijn er niet meer verheugd over, voelc-n da: nauwelijks als een geluk, omdat we al weer over andere dingen tobbenl Toch zou deze ramp, ware ze over ons gekomen, onherstelbaar geweest zijn. Hoe is het met onze tegenwoordige moeilijkheden? Zijn die onherstel baar? Of zullen ze binnen korter of langer tijd opgelost zijn? In de eerste plaats de voodings- quaestie. Om te leven moet men eten en zonder twijfel zijn we aan den rand van de ondervoeding toe ge weest. Maar er overheen gevallen zijn we niet. Begrijp goed, ik zeg niet, dat de toestand ideaal is. Nog altijd is schraalhans keukenmeester, melk is er te kort, eieren zijn te duur, al dalen ze in prijs en vleesch voor de meesten niet te betalen. Maar brood is er in voldoende hoeveelheid, beter samenstelling is ons beloofd, schepen komen vrij, de vrachten zijn al enorm gedaald, er Is dus kans op meer graan, ook is er weer vet op komst en rijst; onze veestapel Valt niet tegen, zoodat wanneer er maar weer ruimte van veevoeder is, ook het vleesch goedkooper zal worden, de melk overvloediger. Dan komen ook weer andere dingen los: we heb ben al sinaasappels gezien, als is 't nog voor twee kwartjes per stuk en, naar ik boor van menschen die dat er aan gewaagd hebben, soms zóó zuur, dat Je gezicht ervan samentrekt of je wilt of niet. Thee is ook weer op komst. Over een paar weken be hoeven we geen appelepittenwater meer te drinken of wat voor bocht was het? Kleeren en schoenen wor den ook al goedkooper, nog niet ge noeg, maar ze zakken toch in prijs, den goeien kant dus uit. Willen we dit alles ook eens beden ken en tot ons zelf zeggen: ,,'t is nog niet, wat het wezen moet, maar 't komt, langzaam aan, we zullen een beetje geduld moeten hebbenl Ja, maar dat is het juist. Aan go- duld hapert het ons. Ergens ln Britsch-Indië, ik meen in Bombay, was een groote winkel van kruide niers- en grutterswaren en comesti bles Daar kwam op zekeren dag een wild geworden olifant binnen, die aan zijn geleider ontsnapt was, sloeg er alles kort en klein, vertrapte wat hij kon en at op wat hem beviel. Toen de eigenaar er met zijn be diende in terug kwam en den chaos zag, vroeg hij: „zeg Piet" (of hoe beet zoo"n Indische bediende?) zouden we dat binnen drie dagen weer in orde kunnen hebben?" „Nog in geen tien, patroon", zei Piet En 't werden er veertien. Die olifant ia de oorlog, de kruide nierswinkel is Europa en je krijgt in drie maanden den boel niet in orde, zooals die vroeger was. Daar moet geduld bij ere hard werken om de diggelen op te ruimen. Te meer, omdat ze in een hoek van den kruidenierswinkel tnog altijd maar niet tot opredderen kunnen ko men, maar weer nieuwe scherven maken. Dat is Rusland. Ook een ein- delooze bron van geklaag voor Ne- derlandsche jammeraars, „Dat loopt er vast niet goed af met die Bolsje wieken," zuchten ze, „en dan slaat heb over naar Duitschland en daarna komt het hier in ons land, och hé, och hé!" Maar Trotzky heeft he>t met zijn leger tegen de Estblanders afge legd en Lenin voelt zich met de Bolsjewieken zóó zwak, dat hij ge vraagd heeft, op het Vredescongres to mogen meepraten met de „kapita listische imperialisten"' of andersom „de - imperialistische kapitalisten", die fusschen twee haakjes voor dè ee^ bedankt hebben. Als daar de Russen de verwarring moe zijn, komt een krachtige figuur met bereikbare idea len en niet hem de orde terug. En Duitschland? Hebben we niet uit de stemmtneijfers gezien, dat het Duitsche volk van de ruziezoekers en oinwentalaars niets moet hebben? Dus de conclusie: is straks in Rus land een geordende toestand ont staan, dan komen daar ook weer de schatten van boven en onder den bo dem: tarwe, rogge, ertsen. En is het ln Duitschland nog een beetje verder, dan komen er weer kolen en ijzer, zooveel we maar hebben willen; dan kan de industrie aan den gang gaan en is er weer werk voor iedereen. Als het zoover zal zijn, dan is de oude toestand niet voortgezet. Neen, die zal veel beter geworden zijn. D'e loonen zijn gestegen en zullen nog verder stijgen, de arbeidsduur wordt verkort. Ja, ook daarin ligt reden lot mopperen. „Het duuri zoo lang", zeggen de menschen, „waar blijft nu die achturige arbeidsdag?" Maar den ken ze dan, dat een zoo ingrijpende maatregel kan worden ingevoerd In acht dagen of zelfs in acht maan den? Een beetje geduld toch, men schen, hei komt, het moeg komen, maar geleidelijk, omdat anders de industrie ontwricht wordt en de schade daarvan waarlijk niet alleen op de eigenaars of aandeelhouders, maar ook wel degelijk op de arbei ders volt. Dit is dus voor ons allen het pa rool GEDULD. Morgen komt er weer een dag en daarna weer een nieuwe iKcek en een maand en een jaar. lJuarmee is niet gezegd, dat de za ken op de lange baan geschoven moe ten worden, maar wel dat de pa troon en de bediende in den kruide nierswinkel tijd noodig hadden, om de diggelen op te ruimen. De teekenen der tijden wijzen in de goede rich ting. Laat ons geduld hebben en ons wachten voor overhaasting, evengoed als voor tobberij. Op stoffelijke aangelegenheden Is dat niet alleen van toepassing. Toen DuTtsohland den lang voorL (reiden oorlog begon, hebben dé menschen zich ontmoedigd gevoeld en treurig. „Is dit nu", zoo vroegen zij, „de vooruitgang van onze beschaving? Hoever zijn wij door dezen oorlog weer achteruit gestapt?" En zoo leek het ook te zijn. Maar naderhand bleek wed andere. In de eerste plaats verloor het Aanval- lendeOnrecht den strijd. Daar bij nam de krijg zulke schrikkelijke afmetingen aan, dat de afkeer van de gewelddadige oplossing van ge schillen algemeen geworden is. Men spreekt van Volkerenbond en Arbitrage. Ik weet wel: er wordt ook bitter gespot, omdat „nu reeds" zegt men, „de Vredesconferentie het niet eens is". Dit is een domme op merking: een conferentie die bet eens Is, zou overbodig wezen; zij moet het eens zien te worden. Komaan, medemenschen, laat ons eens probeeren over gebrek aan brandstof heen te kijken naar de be tere toestanden, stoffelijk en geeste lijk, die naderen. Het zal geen Lui lekkerland zijn. Er zal namelijk nooit een Luilekkerland zijn. Maar ik ver wacht goede dingen van de toekomst, meer levensruimte, ook stoffelijk, voor wie tot nu toe leefden in nauwe grenzen, meer rechtvaardigheid, grooter vredelievendheid. Maar nog niet over 14 dagen. Ik heb Iemand hooren zeggen: „meer graan, meer kolen, dan gaat alles goed". Ik zeg: „maar dan ook wat meer geduld". Het komt, het komt zeker, maar het komt langzaam, J. C. P. Tlldlnezaa; van Haarlem's Dagblad In onze Tijdingzaal, Gnoote Hout straat 93, zijn weer een serie kie ken van Berlijn ten'.oongsteld. V« der foto's van de Rotterdamsche ha ven, van een Amerikaansch stoom schip, dat zijn voor Duitschland. be stemde vracht in een Rijnaak ove>- laadt en van de Ver. van Verjofsoffi- oieren, welke 18 Januari te Amstei- dam vergaderden. VERTEL-A VONDEN. Evenals den vorige winter werden door de propagandarorumissLe van de coöpe ratie Vooruitgang, vert el-avonden voor de scboolgaande kinderen van leden georganiseerd. De eerste zullen worden gehouden op Maandag, Dinsdag. Woensdag en Donderdag a.8. De vertellingen zullen door licht beelden worden opgeluisterd, HAARLEMSCHE BESTUUR- DERSBOND. Aan de besturen van de bij den bestuurdersbond aan gesloten organisatn.es is een convo catie voor een algemeene Ledenver gadering toegezonden. Deze vergade ring zal plaats .hebben op Donder dag 13 Februari, waar o.m. aan de orde gesteld zal worden verkiezing van 3 bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van J. A. Krijnders, A. Koeman en H. H. Morisson. De heeren Krijnders en Koeman stéllen zich niet weer herkiesbaar. Verder Worden eenige wijzigingen voorge steld voor het reglement van het Bu reau voor Arbeidsrecht. Tevens is aan de agenda toegevoegd een ont- werp-begrooting voor 1919, waarop de inkomsten en uitgave^ ..worden begroot op een bedrag van f 2962. SOC. DEM. ARB. PARTIJ. Woensdagavond bad de Federatie van de S. D. A. P. een drukbezochte algemeene ledenvergadering. Het lag in de bedoeling, o.m. aan dc orde to stollen „verslag van de Raadsfractie'' over heit afgeloopen jaar. Wegens on gesteldheid van den heer L. C. J. Poppe. kon dit verslag niet worden uitgebracht. Als gevolg hiervan werd enkel het beleid van de fractie in hot algemeen besproken. Hierover had een zeer geanimeerde bespreking plaats. De voorzitter deelde mede, dat het Tweede Kamerlid, mevrouw Suze Groeneweg, op 7 Februari in de groo te zaal van de Sociëteit „Vereoni- gins" voor de S. D. A. P. zal cuere den. De entree-kaarten hiervoor zijn reeds uitverkocht. Uit de vergadering gingen vele stemmen op. over de slechte brand- stoffenvoorziening. Door de thans toegepaste regeling gaat de arbeiden de klasdb onevenredig gebukt in ver gelijking met de beter gesitueera,- in gezetenen zoo werd geoordeeld. DE BURGERWACHT. Inzake de alldor gehouden vergadering aan gaande do organisatie van burger wachten in Noord-Holland, kan na der nog worden medegedeeld Evenals bij de onlangs te s-Gra- veuhage tot dat doel gehouden bi;- eenkomst van burgemeesters ln Zuid-Holland, werd te Haarlem de conferentie weder bijgewoond door dem secretaris-generaal in algemee- nan dienst, mr. J. B. Kan, die na mens de Regeering op hel nut en de wenschelijkheid van het oprichten van burgerwachten de aandacht ves tigde en verschillende hem gevraag de inlichtingen verstrekte. Verder werd de bijeenkomst bijgewoond door majoor Van Essen. Vlekiyphus. Eenige dagen geleden heeft de heer ;W. Koppen, lid van den Raad, de volgende vragen gesteld le. Is het Burgemeester en Wet- houdc-sr bekend dat in onze gemeente zich gevallen van vlektyphus voor dooen? 2e. Zoo ja, hoeveel gevallen zijn er? 3e.-Waar Is de besmettingshaard? 4e. Zijn de lijders afdoende wijze geïsoleerd? 5ec Zoo ja, ln welke barak? DE WETHOUDER VAN ONDER WIJS. In Haarlem's Onderwijs, orgaan der aid. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers, wordt een terugblik geworpen op wat 1918 op onderwijsgebied bracht. Veel van twat tot stand kwam begroet "t blad met instemming, al is dan niet alles bereikt wat het. wenschte. Verder maakt 't blad ten aanzien van 't op treden van den wethouder van onder ijs, mr. A. Bruch, de volgende op merkingen Door het geregeld advies plegen met de vakvereeniging lost de wet houder een belofte in, vorige bewind voerders tevergeefs afgevergd. En daar de uitgekomen voorstellen meer dan eens de blijken droegen, dat de adviezen niet slechts voor kennisge ving waren aangenomen, is de ver wachting, dat deze voorstellen ons Haarlcmsch onderwijs te goede zullen komen, zeker behoorlijk gegrondvest. We wenschen dan ook den weihouder nog een lang voorts treven in deze richting toe. En mocht tengevolge der voor de deur staande verkiezin gen. die het aspekt van den raad zoo goed als zeker heel wat zulten wijzi gen, een heengaan noodzakelijk zijn dan zal hij deze woorden toot de zij ne kunnen maken „Zoo berouwt mij deezes arbeids niet. want mijn gewis se zal mij dien mildelijk loonen. met gatuiglienis, dat ik mij eetxighzins jeehgens het onderwijs heb gequee- ten". PERSONALIA. Do res. 2e luitenant B. P. Strik van het 21e bataljon landweer infan terie is overgeplaatst bij het 10e re giment infanterie. Aan den res. le luitenant A. R. M. Poetsma van het 21e bataljon landweer infanterie, dienstdoende bi; het 10e regiment, infanterie, is onbe paald klein verlof verleend. De le luitenant W. Bodde van liet 21e regiment infanterie is over geplaatst bij de Koninklijke Militaire Academie. DE MAATREGELEN TEGEN RE VOLUTIONAIRE WOELINGEN. Do lieer Van Ravesteijn heeft eenige vragen tot den minister van Binnen landsche Zaken en van Justitie ge richt inzake de genomen maatregelen tegen'- revolutionaire woelingen. On der meer is door hem gevraagd Is het juist, dat omvangrijke maatrege len van militairen aard zijn genomen met liet oog op de gebeurtenissen, die zich den 20sten Januari zouden heb ben moeten voltrekken, en is de re geering bereid de Kaïn ar mee te dea len, op grond van welke inlichtingen tot deze maarregelen. als daar zijn heit inhouden v?n militaire verloven, de bezetting van sommige gebouwen mot machinegeweren enz-, is beslo ten? COMMUNISTISCHE PROPAGAN DA. De heer Wijnkoop heeft aan de ministers van Oorlog en Binnen- landsche Zaken eenige vragen gericht inzake een niet toestaan aan L. de ,Visser om op eenige plaatsen een spreekbeurt te vervullen. Hij vraagt verder ol de Regeering 't oirbaar acht dat aldus „speciaal de Commu nistische Partij en haai' propagandist wordt belemmerd in het opkomen Voor en verbreiden van haar beginse len? DE EX-KEIZER. Naar aanlei ding van eeri perehericht stelde ue hoer Duijs aan den minister van Bin- nnenlandsche Zaken de vraag of in derdaad 't voornemen bestaat, bij een paar zangvareenigingen om te Ame- rongen voor den ex-keizer een paar nationale liederen te gaan zingen. Verder indien Ja, welke maatregelen dan de Regeering denkt te nemen om dat te verhinderen. Is de Regeering niet van meening aldus de heer Duijs, dat door dergelij'ke demon straties opnieuw ons land in op spraak wordt gebracht en onomwon den aan 't buitenland dient te blij ken dat de Nederlandsche Regeering een dergelijke daad ten strengste af keurt? z SACCHARINE IN KLONTJES. Naar bet Vad. verneemt, over weegt minister van IJsselsteyn de beschikbaarstelling van klontjes sui ker, waarin saccharine verwerkt i% De voorraad suiker zou volgens hem van dien aard zijn, dat eentge voor zieningen getroffen motten worden. De bedoeling ia klontjes te malton waarin 0.2 pet. caccharine verwerkt is en deze klontjes aan de café-res taurants en hot-els toot thee, koffie enz. ;e verstrekken. Verhooging der rantsoenen (Officieel). Het Ministerie van Bui- Iteïilandsche Zaken deelt ons het vol gende mede In de vergadering van de Tweedel Kamer van 13 November 1918 ver klaarde de tijdelijke voorzitter van 'den Raad van Ministers dat Neder land zou kunnen rekenen op toevoer gedurende een jaar van o.a. 375.000 ton broodgraan inclusief rijst, 45.000 ton chilisaJpeter, 40.000 ton phospha te^ 25.000 ton pyriete en 300.000 ton jnois voor veevoeder. Voortgezette onderhandelingen heb ben thans tot het resultaat geleid, dat hoeveelheden met ingang van 30 Januari zijn verhoogd als volgt broodgraan tot 600.000 ton salpdter tot 70.000 ton phosphaat tot 60.000 ton pyriet tot 33.000 ton mais voor veevoeder tot 500.00 ton Voor andere soorten veevoeder is een jaarlijksche hoeveelheid bepaald van 250.000 ton. Rij6t Is niet meer be grepen onder broodgraan, maar er is een apart rantsoen van 70.000 ton Voor rijst, inclusief mout, sago, ta pioca, mandioca, arrowroot en stijf- 6el. Met „ton" wordt in het bovenstaan de bedoeld een metrieke bon. DE VERZEKERINGSWETTEN. -< De minister van Arbeid heeft inge diend een wetsontwerp tot verhoo ging van zijn Begrooting. Het be* doelt aan de regeering dc beschik king te geven over de gelden, welke voor do voorbereiding van de uitvoe ring van de in 1913 tot stand geko men verzekeringswetten benoodigd zijn. Tengevolge van dc voorgestelde wijzigingen wordt het eindcijfer der begrooüng verhoogd met f 540.950. In de Memorie van Toelichting deelt de minister mede dat, na de tot standkoming van dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk tot benoeming van de voorzitters der Raden van Arbeid zal wordoli overgegaan en de constitueering van die Raden zal worden bevorderd. Er zullen worden Ingesteld 39 Raden van Arbeid e>= Verzekeringsraden. EEN BELANGRIJK LEGAAT. -> De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelde in de Twee de Kamer mede, dat bij testament wijlen de heer Bilderbeck te Dor drecht zijn woning met schilderijen en kunstvoorwerpen, getaxeerd op 34 ton, met een kapitaal van één ton, thans nog in vruchtgebruik bij zijn vrouw, ter beschikking van het rijk heeft gesteld. DE VISCHVOORZIENING. De Tel. meldt dat geen begin met den uitvoer van visch zal worden ge- maakt alvorens de visclivoorzienïng voor het binneland is verzekerd. DE K. S. A. EN DE REVOLUTIE Naar Het Huisgezin verneemt, heeft rich uit den Ceiilraden Raad der Katholieke Sociale Actie een hoofdcomité van actie gevormd, dat machtiging ontving om geheel zelf standig te handelen voor zoover be treft het voeren van ac'.i© ter voor koming en bestrijding van revolutie. Het dagelijksch bestuur van dit hcofdcomité bestaat uit de heeren J- van Rijzewijk, voorzitter- A. Tepe, secretaris en A .H. J. Engels, pen ningmeester. De plaatselijke comités der K. S. A. zijn uitgeroodigd, uit kun midden een plaatselijk comité van actie te vermen, zooveel mogelijk samenge steld ui* vertegenwoordigers van de /onderscheiden maatschappelijke standen. Op deze wijze wordt m (tijden van gevaar een krachtige plaatselijke en nationaal gecentrali seerde leiding verzekerd. DE ONDERWIJZERriSALARIS- SEN. JJ. Dinsdag zijn de heeren Th. Lancée, H. J. Eiuous, H. J. Bon en J. van de Lisdonk als vertegen woordigers van de bij he; Comité voor gemeenschappelijke salarisactie aan Uiten onderw ijzersrvereemgin- gen in gehoor ontvangen door den minister van onderwijs. In deze audiëntie, die ongeveer een uur duur de, werden de wenschen en bezwa ren ten aanzien van het nieuwe wets ontwerp onder de aandacht van den minister gebracht en nader toege licht. De minister nam met belang stelling kennis van hec, gesprokene en zegde op verschillende punten na dere overweging toe. In opdracht van den minister zal het comité schrifte lijk een toelichtende uiteenzetting-in dienen van de in de audiëntie ter sprake gebrachte wenschen, opmer kingen en bezwaren. Hockey. M. H C. Ill—BLOEMENDAAe III. In dén op het Bloc-mendaal-terrein gespeelde wedstrijd M. H. C. III Bloemendaal III, voor de competitie van don Ilaarlemschen bond, moes ten de jeugdige Mussclien het met 31 afleggen. Direct bij het begin komt Bloemen daal sterk op. De jeugdige voorhoede is de M. IL C-'ers verreweg de baas

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1