Haarlems Dagblad Buiteniandsch Overzicht HET KASTEELGEHEIM TWEEDE BLAD. früdag 24 Januari 1919 De onrust in Duitschland blijft voortduren. In ons vorig nummer werd reeds gewag gemaakt van ernsti ge onlusten door Spartacistcn te Hamburg verwekt. Nn veel strijd zijn de regeeringstroepn daar den toestand weer meester, maar dit is slechts gelukt door zeer krachtige maatregelen. lie algemeoue stakingsbeweging te Brunswijk is na 3 dagen weer opge heven. Al dien tijd heeft daar alle werk vrijwel stilgelegen. Te Berlijn zijn nu ook de electrici- teitsmenschen weer aan 't werk ge gaan, Daardoor kon ook de tram weer rijden. De „Vorwürts", 't blad der meer- derbeidssocialisten, keurt de staking der arbeiders van de gemeentelijke centrale te Berlijn af, die geëindigd is met oen vergelijk, waarbij de werk lieden nagenoeg geheel hun zin kre gen. Het blad scnrijft„Natuurlijk dwingt de snel toenemende duurte alle arbeiders en beambten om hoo- ger loon te vragen, maar waarheen moet. het gaan, indien de arbeiders van een bedrijf, dat voor de geheele samenleving onontbeerlijk is, geen rekening meer houden mei deze over- weging< De solidariteit van de arbei ders dient verder te gaan dan de vier muren van hun eigen werkplaats." In een zitting van het kabinet, waaraan deelnamen generaal Grüner en een vertegenwoordiger van de Rijksbank, werd verklaard, dat de economische wantoestanden, die thans heerschen, eenvoudig onhoudbaar zijn, dat er dringend verandering moet komen in den kolennood, de opeen- hooping van werkloozen in de groote steden en de finaucieele moeilijkhe den. Door de stakingen in de kolenmij nen is 'net te Berlijn nu zoover geko men, dat de huishoudens voortaan tusschen half negen en elf uur 's mor- Seus en twee uur en half zes 'smid- ags geen gas mogen gebruiken, dat de straatverlichting tot 20 van de normale sterkte gereduceerd moet j worden, dat restaurants om 10 uur1 moeten sluiten, dat schouwburgen en concertzalen slechts 50 vau deu stroom mogen gebruiken, dien zij m December 1918 uoodie hadden, zoodat de ondernemers gedwongen zullen j worden enkele avonden in de week hun ondernemingen te sluiten. De „Vorwfirts"' heeft vau officieel® zijde vernomeu, dat te Berlijn de ko- j lennood zóó nijpend is, dat binnen' enkele dagen niet alleen do electri- sehe centrale, doch ook alle andere bedrijven, die kolen .noodig hebben, zullen moeten worden stopgezet. De sciiuld hiervan dragen niet alleen de stakingen in do steeukolengebieden, doch ook de pogingen oin de mijnen op eigen hout je te socialiseeren. „Zui- ke pogingen eindigen meestal met het stopzei ten der productie. Waar in de mijnen nog gewerkt wordt, is de ca paciteit zoo gering, dat deze niet in verhouding staat tot den werktijd. De arbeiders voeren zoo goed als niets De Berlijnsche correspondent van üe Telegraaf seint, dat de economi sche crisis in Duitschland steeds groo- ter wordt. Als de stakingsbewegingen niet ophouden, moet het op een cata strophe uitloopen. Millioenen rnen- schem zullen dan ellendig ten gronde gaan. Volgens deu „Lokal Anzeiger" heb ben te Bremen alle geneesheeren. ook die van de ziekenhuizen en de bus doktoren, besloten te staken, zoodra door de politiek© stakingen do ver keersmiddelen, do verzorgiug van de bevolking met levensmiddelen, gas. electriicteit, drinkwater "©vaar loo- Een, of wannéér om politieke redenen urgers van Bremen gevangen "eno- men worden. D© apothekers hebben besloten hun zaken te sluiteu zoodra de geneesheeren staken. T© Danzig is do algoraeene staking uitgebroken als protest tegen den moord op Liebkuecut en Rosa Luxem burg. De couranten mogen o.a. niet verschijnen. Na de verkiezingen voor de Naiio- nale Vergadering is in de politiek in Duitsculund uo rust wat weerge keerd. 't Wachten is nu op de Natiu- naie Vergadering, die een nieuw© re geering zai kiezen. De voiksgemachugde Schcidemann (meerderiieidssociaiist) verklaarde in een inierview, dat de verkiezingen af- geloopeu zijn zooals de sociaal-demo cratische partij vermoed had. De so ciaal-democraten hebben wel is waar niet de volstrekte meerderheid gé- kregen, maar zij zijn verreweg de sterkste partij cn daar Iedere toe komstige regeering parlementair moet zijn» zullen zij onder alle om standigheden op den langen duur in aJle groote en kleine vraagstukken van de ontwikkeling van het Duitsche rijk een beslissende stem hebben, te meer, omdat in de toekomst het on vruchtbare radicalisme voortdurend aan aanhangers verliezen zal. In hoe verre de sociaal-democratische partij zal kunnen samengaan met de bur gerlijke democratie, moet afgewacht worden. Men kan aannemen, dat in vele vraagstukken een samengaan tusschen de sociaal-democratische en de burgerlijk democratische partij mogelijk zal zijn zoo besloot Schel, demann. Verspreid nieuws TYPHUS IN RUSLAND. Het Russische ministerie van binnenland- sche zaken te Omsk heeft 5 miliioen roebel beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de typhus-epidemie. Er zijn ongeveer 30Ö gevallen per week, en men vreest dat dit aantal zal toenemen. HOE DE BOLSJEWIKI GELD MA KEN. De „Times" verneemt uit Omsk Een plaatselijk blad publi ceert de cijfers vau de productie van papiergeld door de Bolsjewiki, over genomen uit de Bolsjewistische pera. Het geld wordt te Petersburg en Pen za gedrukt, daar 14.000 arbeiders er dag en uacht mee bezig zijn, in drie ploegen. Petersburg levert 90 miliioen roebel per dag, Penza 220 miliioen. Ook de biljetten van voor de revolu tie en van het Kerensky-regime zijn nog in omloop. Het is algemeen bekend dat de Bolsjewistische soldaten aan het Oe- ral-front behalve de gewone soldij, 30 roebels per uur ontvangen, wan neer zij in actie zijn, terwijl zij die aan de vrovering van Oefa deelnamen, elk 1000 roebel als bonus kregen. 750 RUSSISCHE OFFICIEREN GEDOOD. De Berlingske Fidende publiceert een brief, uit Quadenfrei in Silezië, door den Russischen offi" cier van gezondheid dr. Evdo Kenof nan zijn vrienden geschreven-, waar in hij mededeel;, da- de Bolsjewiki top 2 Januari 750 Russische officie reu hebben gefusilleerd, 350 uit het gevangenenkamp t© Quaderfcrei, 400 uit het kamp van Neisse, toen zij ove,r de grens kwamen, Duitsche officieren .en soldaten, die deze repatr.'eerende Russische officieren over de grens kwamen brengen, hebben deze verklaring be vestig d, De zaak Is aan het Doonsche mi oistera© van Buitenlandsche Zaken gerapporteerd. EEN DER SCHULDIGEN. Uit Eons tan tinope! worda, bericht, dat maarschalk Kiami! Mahmoet Pasj a, de commandant van het 3e Turksche leger, gearresteerd is. U ij wordt er van beschuldigd de slachtingen on der de Armeniërs en Grieken te heb ben bevolen. MUITENDE SOLDATEN— Vol gens berichten van Duitsch-Oos'.en- rijksche zijde muitten te Praag de soldaten. Uit Duitschland Volgens de Leipz. Volksz. zullen de onafhankelijk© socialisten op den par tijdag op 2 Februari te Berlijn stre- fven naar toenadering tot de meer derheidssocïalisien. DE NEDERLAAG DER BOLSJEWIKI. Uit Stockholm wordt aan de Ber lijnsche bladen geseind, dat Trotzky heeft medegedeeld, dat hij gedwongen zal zijn Petersburg zonder strijd prijs te geven. De Bolsjewiki hebben in 't Noorden een groote nederlaag gele den, omdat een leger, met een gene raal aan het noofd, overgeloopen is naar den vijand. STAKINGEN TE PETERSBURG.' Sedert Donderdag staken hier CO. 000 arbeiders. DE POOLSCliE QUAESTIE. - D© Entente-missies die naar Danzig ver trekken oai ae Poolscho qua©3ties op te lossen, zullen Zaterdag op reis gaan. u© Parijsche correspondent van de „Neue Züricher Zeituug' meldt, dat net Poolsclie nationale comité le Pa rijs ©en memorie heeft opgesteld over de grenzeu van het nieuw© Polen, waardoor dit land een oppervlakte van 4o0.lK)0 K.M.2 en 38 miliioen in woners zou tellen. Een deel van het historische Polen zou aan Lithauen worden overgela ten, voor het geval dit laatste zelf standig wordt. Polen maakt aanspraak op Wilna, Grodno en Minsk. Wolhy- nlö en Podolië zullen met de Oekraine vereonigd worden. De Roetlienen zul len bij aen Poolschen staat worden in gelijfd onder toekenning van het recht der taalminderheden in Oost-Galicie. D© provincie Teschen zal met toe stemming der Tsjechen bij Polen ko men. Duitschland moet Opper-Silezië tot Oppeln en behalve de provincie Posen, Dantzig, Allenstein en het Lu- thersche Masoerenland afstaan. Ko ningsbergen zal een Duitsche enclave of ©an onafhankelijke republiek vor- meu, die economisch aan Polen ver bonden is. D© rest van Oost-Pruisen zou aan Lithauen worden toegewezen. Lijfland zou zich zoowel met Polen als met Llttauen kunnen vereenigou, als heb niet meer bij RuBland wil hooren. Maarschalk Hindenburg, die d© ope raties tegen Polen leidt, seinde aan 't gemeentebestuur van Danzig, dar hij zijn best zou doen, dat deze stad niet in handen der Polen zal vallen. De Poolsche regeering hoeft weer ©enige lichtingen onder de wapenen DREIGENDE STAKING TE LON DEN. Vertegenwoordigers van 100.000 Londensche machine-arbeiders en electriciens zijn bijeengekomen om er over te beraadslagen of zij ter ver krijging vau de 47-uren-week In sta king zullen gaan. Zij besloten om daarover onder de leden van den vak bond een hoofdelijk© stemming te la ten houden. DE WAPENSTILSTAND. Nu de wapenstilstand weer verlengd is zijn te H>a vergaderingen der wapenstii- slandscomnussïe weer begonnen. De Duiischers hebben opheldering gevraagd over de harde behandeling van maarschalk Mackensen. Voorts klaagt de Duitsche commis sie. dat haar arbeid bemoeilijkt wordt door de afsnijding van heit verkeer tusschen bezet en onbezet gebied. Te gen personen, die bij de commissie rechtmatige klachten hebben inge diend, zijn door de Entente vergel dingsmaatregelen genomen. Talrijke Duilsche klachten zijn tot dusver niet be an woord. UIT BELGIë. De lLberale leden ivan Kamer en Senaat hebben zich uitgesproken voor aigemeen kies recht op 2i-jarigen leeftijd. Er dreigt thans om deze kiesrecht kwestie een ministercrisis. De staking van 't trampersoneel in Brussel duurt voort 7000 man star ken. De krijgsraad in 't groote hoofd kwartier heeft den activist de Wufte, wegens een aanslag op de veiligheid van den staat en het verleenen van hulp aan den vijand, tor dood veroordeeld. Dit is 't eerste doodvonnis dat te gen een aciivist. is geveld. Robert de Wsu.j was hoogleeraar aan de Vlaamsche hoogescuool te Geilt en lid van den Raad van Vlaan deren. 't O. M. had togen beklaagde le venslange gevangenisstraf geeischt De veidediger piente verzachtende omstandigheden; luj noemde beklaag de een dweeper, een fanatiek Vla ming die met zijn vroegere vrienden, welke na hel sluiien van den wapen stilstand zijn gevlucht, heeft gebro ken. stadsnieuws liet tooiieel DE VIJFDE VOLKSVOORSTEL LING. Jeanne d'Arc door Het Groot' TooneeL Zou de romantiek van Schiller ccn Hollandsch publiek van tegenwoor dig nog kunnen boeien? Na de c-r voe ring van Jeanne d'Arc, die „Het Groot Tooneel" gisteren voor de vijfde volksvoorstelling lner heeft ge- gegeven, zouden wij dit allerminst bevestigqnd durven beantwoorden. Het is waar, dat aan de vertoomng zeer veel mankeerde, dat op een heel enkele uitzondering na het breede gebaar, "de gedragen dicue tn de fantaste, die tie romantiek nu eenmaal verlangt, zoowat bij alle medespelenden ontbrak, maar ook bij een sterker spel eu beter begrip zou dat romantisch tooneelstuk van den Duitschen dichter uit den tijd blijken te zijn. Is het door onzen zin voor realisme eu ons gebrek aan verbeel dingskracht, dat wij onvatbaar zijn voor romantiek? Het succes van Cy rano is daar, om te bewijzen, dut acze onderstelling onjuist is. Muur de romantiek van Schiller is te hol en te plechtig, te deugdzaam maar vooral te heldhaftig voor ons nuch tere, moderne Hollanders om er nog in t« kunnen galooven. Die veldsla gen achter de sciicimen onder dondei en bliksem, ze werken eerder op on zen lachlust dan op onze verbeelding, en zelfs de sterkste vertooning zou ons niet uit het rijk der bordpapie ren coulissen en blikken harnassen hebben kunnen voeren. Nu dient erkend, dat aan deze ver tooning alle zwier eu pathos ontbra ken. Wij kunnen begrijpen, dat jonge j acteurs naar groot, breed wc-rk ver- I langen, maar wordt de kunst er door gediend, wanneer zij met geheel on- i voldoende krachten een werk als De Maagd van Orleans op het tooneel j brengen. Na do in vele opzichten zeer I goede verlooningen van Salomé en Othello was de voorstelling van Jean ne d'Arc ons een groote teleurstelling. Dat de figuratie en de geheele om geving poovertjes waren, zouden wij hebben kunnen vergeven, wanneer allo medewerkenden maar door den geest van Schiller waren bezield ge weest. Maar waar bleef de phantasie van den dichter bij deze acteurs, van wie velen het a. b. c. van het vak zelfs niet verstonden. Van overtui ging, van begrip van tragediestijl zullen wij nu maar niet eens Bpre- ken. De dictio was bij sommige zoo nuchtcrtjes, dat het de grens van de paro'die naderde. Het tooneel „stond" herhaaldelijk en een der acteurs raakte door het onweer zelfs zóó in da war, da: hij een oogenblik zijn spraak verloor. De souffleur bij het Groot Tooneel heeft een stem'die hem voor belangrijker roller voorbeschikt doet schijnen; zelfs over den zwaar- sten donder klonk soms zijn machtig geluid. Mevrouw Gilhuys—Sasbach had wel ©enige goede momenten, maar de extase van de zieneres en de laaiende geestdrift, die een heel leger van Franschen tot vervoering opzweept, waren verre te zoeken. De koning van Arbous op het programma stond Van Dalsum vermeid miste zwier en koninklijke gratie en Sara Hey- blom had meer van een gemaniëreerd kostschoolmeisje dan van een Fran- sche minnares uil de middeleeuwen. Mevr. lna Kaminska was door de directie van liet Groot Tooneel voor de tweede maal in 14 dagen veroor deeld een koningin-moeder te spelen een waardigheid, waarvoor zij pre cies alle eigenschappen mist. En he wordt bepaald pijnlijk om deze ac trice versregels ie hooren zeggen ais: liieg staan nu dgie vgienüen van Fgunkgijk. De eetiige, die romantisch spel te zien gaf, was Coen Hissink in do van Talbot. Hier was begrip en mooie dictie en het was een verademing naar zijn prachtig geluid ie kunnen luisteren. Als Thibaut d'Arc leek His sink ons echter wat al te uitbundig. Dat de volksvoorstellingen bij ons publiek populair zijn, bewees de zeer groote opkomst. De zaal was bijna geheel uitverkocht. De keuze van een klassiek Duitsch stuk was zeer zeker gelukkig. Jammer, dat de opvoering niet op de hoogte stond van liet werk, dat men had gekozen. Het is ons een raadsel, hoe duizenden Nederlanders in Valkenburg naar deze vertooning zijn gaan kijken; ons leek zij van i. begin tot het eind een groote mis lukking. Billijkheidshalve zij erkend, dat het publiek vrij gul was met zijn bijvalsbetuigingen. J. B. SCHUIL. Arr. Rechtbank Meineed.? Twee Wormet- veeiders D. R. ©n K. R. waren be scliuldigd op den I8en November uit ©en café te Wormerveer een vat met jenever te hebben gestolen. Het was tden volgenden dag jn de buurt van he; cufé ledig teruggevonden. Bende bekl. die eerst voor de politio hadden bekend, ontkenden nu alles. Tegen ieder van hen werd 1 jaar gevang© nisfitraf gevorderd. In de volgende zaak, die var J. S. te XVormervoer, hadden H. R. en *K R. als getuigen op te treden. S. Aan wien ten laste was gelegd, den inhoud van het vat jenever te hebben gekocht, stond wegens heling te» rech.. Ook nu ontkenden H. R. en K. R. Zij beweerden noch het vat met jenever te 1 ribben gestolen, noch je I never aan S. te hebben verkocht, j Niettegenstaande de president hun j met nadruk onder het oog bracht,, wa de gevolgen konden zijn van liet afleggen van een vaische verklaring, I volharden beiden in hun verklaring. Het O. M. dat deed uitkomen, dat van de zijde van S. alles was aange wend om uit de preventieve hechte nis te worden ontslagen en dat daar toe zelfs een reque&t aan den minis ter van justitie was gericht, ver dacht hem er van, de beide getuigen er toe te hebben overgehaald een on juiste verklaring af te leggen. Het requ.reerde tegon beid© getuigen in stelling ooner vervolging wegens meineed, met last tot onmiddellijke i gevangenneming. Verder vroeg het O -M. schorsing in de zaak van S. i Nadat de rechtbank in Raadkamer was geweest, werden de getuigen nog in de gelegenheid gesteld om hun afgelegde verklaring te 'herroepen. Zij weigerden dat te doen. Daarop gelastte de rechtbank hun onmid dellijke gevangenneming. Beiden werden door den veldwachter wegge leid on dadelijk achter slot en gren del gezet Diefstal van schoenen. Jn den nadn van 15 op 16 Juli had de zeeman J. S. die to diep in het glaasje had .gekeken, zich aan den weg, onder de gemeente Velsen te ilapen gelegd. De man was zóó dronken geweest, dat hij niet wist hoe het gebeurd was, zoo verklaarde hij ter terechtzitting, of hij zelf zijn schoenen had uitgedaan dan wel dat ^en ander het had gedaan, maar, toen hij wakker werd, waren zij a schoenen verdwenen. Een paar dagen later kwam hij te IJmuiden iemand tegen, die roe* zijn schoenen in de hand liep. Deze ver klaarde aan 8. de schoenen voor f 3 van den 18 jarigen koopman H. van B. te Haarlem gekocht te hebben. H. van B. had zich Donderdagmid dag voor de rechtbank te verant woorden. Hij zesde de schoenen ge ■vonden te hebben. He'. O. M. requï- reerde tegen hem 7 dagen gevange nisstraf. Tegen J. van M. die van de op hreengst. van de schoenen van van B. een gulden had aangepakt, werd 14 dagen gevancenSstsraf gevorderd. Hej O. M. nam bij het doen van den ersch tegen "Van M. In aanmerking, dat bekl. reeds vier vonnissen achter den rug heeft. R.-K. ORATORIUM-VEREENI- GING. Naar wij vernemen zal de R.-K. Oratoriumereeniging, Amster dam, op 19 Februari a s. in het ge bouw „De Vereeniging" te Haarlem, een uitvoering geven van het Plus oratorium van Philip Loots, welk werk door haar ongeveer een week later in A'dam in het. Concertgebouw wordt uitgevoerd. Ook te Haarlem zullen als solisten optreden de dames mej. Mia Peltenburg en mevr. Tine Bredius—Herkes alsmede de heeren Jacq. Urles en Jan Nelissen. Het koor bestaat uit de leden der R.-K. Oratoriumvereeniging te Am- serdom, versterkt met verschillende dames en heeren uit Haarlem, totaal ongeveer 300 uitvoerenden. Het Haarlemsch Orkest zal zijn medewer king verleenen. Het geheel zal staan onder leiding van den heer Louis van Tulder. De baten van het concert zullen worden bestemd voor een fonds waaruit té" zijner tijd de kosten der oprichting van een gedenkteeken op he graf van den Haarlemshen mees ter zullen kunnen worden bestreden. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. In de rotonde van het mu sduin is van 23 Januari tot en met 2 Februari ter bezichtiging gesteld het in opdracht van H. M. de Koningin vervaardigde doopfont voor de Pnn- cesse-kork te Amsterdam door Jan Eisenloeffel, alsmede eenig metaal- drijfwerk van denaelfden sierkunste naar. SOC. DEM. ARB. PARTIJ. Don derdagavond had de afdeeling II der S- D. A P. een huishoudelijke verga»- dering. Door den heer M. A. Reinalda werd eon korte inleiding gehouden. In de plaats van den heer M. A. Rei nalda, die wegens drukke werkzaam heden als voorzitter bedankte, werd gekozen de heer P. de Boer. In de daardoor ontstane vacature werd tot secretaris gekozen de heer P. Mar seille. Daarnaast werd als bestuurs lid gekozen Mevr. Bies—Smith. CIRCULAIRES AAN HOOFD EN PERSONEEL. In Haarlem's On derwijs lezen wij het volgende Kort na de griepvacantie meende de schoolcommissie een «rondschrijven te moeten verzenden aan de verschil lende onderwijsinrichtingen, waarin gewaarschuwd werd tegen het stre ven, waaraan enkelen misschien niet vreemd zouden blijken te zijn. om door verhoogden druk in te halen wat men ten achteren was gekomen- leder verstandig (doch buiten de schoolslaandi mensch zou zoo mee- nen, dat dergelijke waarschuwing in de eerste plaats ten spoedigste on der de oogen van heit underwijzend personeel gebracht zou zijn. Het was toch tegen hen, dat de waarschu wing bedoeld was. Zoo denkende ver gist men zich evenwel. Half Decem ber, halt Januari wisten d© perse neden van verschillende scholen van genoemde circulaire nog mets af, tenzij van hooren zeggen. Versheide- ne hoofden toch vonden het voldoen de, dat z ij de circulaire gelezen had den. Waren zo van meening da.t de schoolcommissie in hun rechten •trad, zich bemoeiende met wat des hoofds is, achtten zij hun personeel verstandig genoeg dergelijk aanpor ren met van noode te hebben, dan wel ontvonkte de vrees bij hen, dat hun personeel bedoeld schrijven een Oiïze Lachhoek EEN VROUWENKENNER. lste vrieud Uw cchtgenoots kreeg; in de kerk zulk een hoestbui dat allen naar haar koken. 2de vriend Ja, zoo'n nieuwe hoed weel wat! GEVAARLIJK TERREIN. Pa, leen ons uw hoog© hoed. Waarvoor! We willen man on vrouw spelen. Hè, jongens, moeten jullie dan a 11 ij d ruzie maken Prov. N'rd. Br.) vrijbrief voor luieren zou achten? *fc Is ons onbekend, waar wij de verbor genheid hunner inwendige gedachten nie'. te beluisteren plegen. Doch wij hebben onze schoolcommissie den raad gegeven om voortaan dergelijke stukken aan „Hoofd en Personeel" ta richten zoo het haar bedoelen Is, dat die schrifturen verder dan het. ka mertje moeten komen. Oitgaan. N.V. „HET HOFSTAD TOONEEL", A.s. Zaterdag geeft „Het Hofstad Tooneel". dir. Cor. v. d. Lugt Melsert te Haarlem oen voorstolling van „Mijn en Dijn", spel van eerzucht en ijdelheid Sn een deftige stad door Jo van AmmersKüller. In dit stuk, dat indertijd te Haar lem zoo gunstig ontvangen werd, tre den op Else Mauhs, Gusta Cliris- pijn—Muller, Mien SchmidtCrans, Hetty Beck, Louis Chrispijn, Cissy Denekamp en de heeren: Louis Chris pijn Jr., Louis van Gasteren, Jan van Nes en C. Dommel shuizen. De régie is van Cor v. d. Lugt Mei. sart. BEWONERS SPAARNWOUDER. STRAAT. In de Woensdagavond gehouden vergadering der Spaarn- wouderstraat-vareeniging, waarin vergaderd werd over hot al of niet voortbestaan der vereeniging, werd met algemeen© stemmen» besloten da vereeniging te laten voortbestaan. Daar hel doel der vereeniging ('t steu nen der vluchtelingen) nu geheel is vervallen, werd besloten de vereeni ging meer op maatschappelijk gebuid in te richten en alzoo statuten, regle ment en kon. bewilliging te zien te verkrijgen. Tevens werd besloten in de maand Februari een gezelligen avond te organiseeren waarbij alle bewoners der Spaarnwouderstraat met hun dames worden uMgenoodigd. Provinciale Staten-verklezina AMSTERDAM. De Chr.-Hist. Statenkring Amsterdam heeft, naar de Nederl. meldt, de volgende candl- daten gesteld: 1. J. ter Haar Jr., 2. mr. H. Verkouteren, 3. mr. L. M. de Jong Schouwenburg. 4. mr. dr. C. F. Schoch, 5. Jhr. mr. D. E van Len- nep, 6. Jhr. mr. P. Teding van Berk hout, 7. B. M. Giltay, 8. A. R. Op- horst, 9. Ph. B Teune Jr., 10. mr. H. Th. s'Jacob. ituliriek ?oor Vragen VRAAG: Ik ben voor de tweede maal gehuwd en heb een erfstuk, dat ik gaarne aan mijn eigen kinderen vermaken wil. Hoe moet ik in dezen handelen? Moet ik een bewijs op ze gel schrijven en zijn daar nog kos ten aan verbonden? ANTWOORD: U kan op een gewoon papier dit erf stuk bij een door u zelf geheel ge schreven en onderteekend stuk Kga- teeren aan uw eigen kinderen of een hunner. Het beste is don om het aan een van hen in bewaring te geven. VRAAG: Heeft een winkelier bij den huidigen uitverkoop liet recht om den verkoop van een uitgestald en ge prijsd voorwerp, dat niet onder de distributiewet valt, te weigeren, in dien hem door iemand de verkoops prijs daarvoor in contanten wordt aangeboden? ANTWOORD: Indien een winkelier zijn waren ten ver koop uitstalt, prijst, komt op het oogenblik dat een kooper in zijn win kel verklaart het uitgestalde tegen den daarop aangewezen prijs te wil len koopen de koop tot stand, die den winkelier verplicht tol levering. VRAAG: Mag een brandstoffenhan- delaar tweemaal rij loon berekenen, als hij éénmaal aan de deur is ge weest. terwijl er niemand thuis was? Mag hij dit gelijkstellen met w e I- gering, waarvoor (blijkens de cir culaire van de Braniistoffencommle- sie) wèl rijloon berekend mag wor den? ANTWOORD: Als de brandstof- fenhandelaar de risico van bet niet thuis zijn niet wil loopen moet hij zich vooraf vergewissen of een be paalden tijd van bezorging afspreken. Met weigering kan dit vergeefs aan bellen niet worden gelijk gesteld. VRAAG: Met November trad bij mij een dienstbode in betrekking tegen een salaris van f 150 per jaar en ik Feuilleton door F. K. SCR1BNKR. 3) Zoodra de oude man zijn bril weer gevonden had, zette hij dien op den neus en keek hij naar de vrouwelijke grenadier, die dezen blik met vrij moedigheid opnam en beantwoordde. Mevrouw, begon hij ten sloite, het is niet veroorloofd honden los mee te nemen naar het station. Ik zal den portier gaan roepen. U kuni roepen wie u wilt en tezelfder tijd verzoek ik u niet te zitten snorken in liet bijzijn van een dame, beet de oude vrouw hem toe. Dit kort gesprek verklaarde den toestand: monsieur was in slaap ge vallen en het janken van den hond had hem zoo plotseling doen op schrikken. dat zijn bril daardoor op den grond was gevallen. Wilt u uw dienstmeisje gelasten het dier naar het goederenbureau te brengen? zeide de heer nu. Het jonge meisje had tot nu toe al leen oogen voor den hond gehad, maar bij deze driftige woorden keek zij gejaagd op en ik zug nu een ge zichtje, dat mijn belangstelling wek te. Het meisje zag er niet alleen frisch en gezond, maar ook zacht eu bevallig uit- Heur haar was donker, evenals haar wimpers en haar tini eenigszins gebronsd. Ik hoorde Vane een uitroep van bewondering slaken en toen ik hem aanzag, zei hij: Is liet niet zonde eu jammer, Ned, dat zulk een meisje zich moet afsjouwen met een jankenden liouu? Plotseling maakte ik mij nu drif tig. Tot op dit oogenblik had ik geen acht op haar geslagen, had ik nooit van dit Fransclie meisje gedroomd, maar nu besefte ik eenskiaps dat het hoogst onhebbelijk was geweest van den man met het vuurroode ge zicht om zoo op te sluiven omüai haar hond zijn slaap liad gestoord. Wie zij ook wezen mocht, in ieder geval zag men 't haar aan dat zij wel opgevoed was en kon men moeilijk aannemen, dat zij de dienstbode zou zijn van deze afschuwelijke oude vrouw De Franschman bleef echter doorrazen. Blijkbaar had hij een zeer strijdlustige natuur. Ik zal wel zien dat ik recht ver krijg, madame, beet hij het meisje toa Dat afschuwelijke dier moét in den beestenwagen gezet worden en indien men dat niet doet, werp ik hein in het water. Hij stond vlugger op dan men h van iemand vau dien leeftijd zou verwachten, zijn militairen knevel optrekkend, zoodat z.jn gouden bril op zijn neus trilde. Daardoor wellicht begon de poedel eensklaps woest op te springen, alsof hij den ouden man wilde bijten. Het meisje schrikte heftig en poog de het dier weer te grijpen, terwijl de oude vrouw woedend opstoof, niet tegen de oorzaak van deze verwar ring, maar tegen haar onschuldige gezellin en deze zooveel verwijten naar het hoofd wierp, dat ik bijna genegen was om haar het zwijgen op te leggen. Een schaterlach van de omstanders bracht geen verbetering in den toe stand. Achter mijn rug hoorde ik iemand schel fluiten. De poedel, die geheel buiten zich zelf was, sprong nu andermaal van den schoot af, waarop zijn meesteres een kreet van wanhoop slaakte. Ik had het dier met een kaim ge laat onder den trein kunnen zien te recht komen, indien ik geen medelij den had gehad met zijn meesteres, nu echter deed ik mijn uiterste best om haar te jmlp&u. hè» te grijpen. Vane was echter gelukkiger dan ik, hij wist den poedel bij zijn nek beet te pakken en gaf hem toen weer aan mademoiselle over. Haar dankbetuiging op lachten toon geuit, werd gesmoord door een uittoep van de helleveeg, wier kleine scherpe oogen vuur spuwden. Hoe kun je toch zóó ruw om gaan met Juliette? riep zij driftig uit. Mon Dieu, ze zullen er voor boeten, als er iets met haar gebeurt. Vane beet zich op de lippen om niets te antwoorden, liet meisje Kreeg ten hoogroode kleur en haar oogen flik kerden, toen zij de woedende vrouw toevoegde: Maak u toch niet zoo overstuur, Madame de makiezin. Ik geloof uicii dat Julie'ite iels heeft; ze is ajlcen maar geschrokken. liotseling hoorde men nu 'roepen dat liet tijd was om in te stijgen. Wij poogden den weg voor het meisje te banen, dooi den drom reizigers heen, maar wij bemerkten al spoe dig dat Mudame de markiezin zelve wel in staat daartoe was. Zjj drong vooruit met de vaart van een regi ment dragonders, haar slanke gezel lin volgde haar zwijgend, blijkbaar in haar schik dat de woordenvloed tot kalmte was gekomen. De grena dier verdween ten slotte in een coupé en het meisje had nauwelijks tijd om haar te volgen vóórdat zij het por tier dichttrok om ons dan door het raampje te begluren. Wij hadden trouwens niet de minste lust om daar in plaatste nemen, heigeen nisscnitn wel het geval ware geweest indien haar gezellin alleen had gereisd. Wij stapten in den coupé daarnaast, ket gefluit weerklonk en wij waren nu op weg naar Parijs. 's Middags kwamen we in het sta tion Lazare aan en wij volgden den drom reizigers over het perron. Ter wijl de koetsier onze bagage op de fiacre laadde, die ons naar het hotel Continental zou brengen, zag ik voor het laatste madame de markiezin en mademoiselle. De laatste zei het een en ander tegen den koetsier cn zij re den weg, om, naar ik meende, voor altijd uit mijn leven te verdwijnen. Ik stak een sigareite op en nam nu naast Vane plaats. Den volgenden morgen klommen wij de smalle trap op die naar het kantoor van den heer Tiers leidde. De advocaat ontving ons in persoon en geleidde ons naar zijn sanctum met een deftigheid, die geenszins in overeenstemming wus, met de ar moedig gemeubileerde vertrekken en zijn eigen voorkomen. Hij zag er uit als een figuur uit een oude illustra tie: verschrompeld en mager. Hij had een versleten zwart pak aan, een ouderwetsche stropdas om den hals en zijn gelaat had de kleur von per kament, Ik merkte echter op dat 1 heldere oogen had en dat daaruit een vriendelijk licht straalde, terwijl zijn mond daarentegen een strenge plooi had. In het vertrek waren drie stoe len en een lessenaar; hij noodigde ons met een buiging om plaats te nemen, volgde ons voorbeeld, zette zijn bril op en zog ons toen met slecht verholen nieuwsgierigheid aan. Ik stelde nu mij zelf en Vane aan hem voor. U is dus monsieur Elliott monsieur Edward Elliott, de erfge naam van mijn overleden cliënt, den hertog de Frontellac? vroeg hij op vriendelijken toon. Ik legde mijn geloofsbrieven over; hij zag deze nauwkeurig in, stond op, stak mij de hand toe en ging weer zitten. Toen haalde hij een pak pa pieren uit zijn zak, keek deze aan dachtig na en spreidde toen een do cument met een rood lak, vóór zich, op den lessenaar uit. Het Is onoodig hier de eerste for maliteiten te vermelden. Eensklaps sprong hij echter op, zeggende: Dat is waar ook. De henog, mijn overleden cliënt, maakte bovendien de uitdrukkelijke voorwaarde, dat er maatregelen zouden genomen wor den. aangaande de toekomst van ma demoiselle Courtney, Ingeval u voor nemens mocht wezen om Frontellac te betrekken. En wie is mademoiselle Court ney? vroeg ik. Een allerliefst meisje; dc ccliter- nicht van d-n hertog de Frontellac, antwoordde hfj. (Wordt rervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5