Agenda 36e Jsargang No. 10949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1819 HAARLEMS ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.25. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïliustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51Gelllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Dlret eur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 A E* VERTEN TIEN \un 1—6 regels 1 1.— le'dere regel meer 2U Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdeiiik ooriogstoesjug iu procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat, lienstuivers aovertentièn van Vraag en Aanbod van 1-5 rtgeis 50 Cts. per plaatsing, elke regel n eer 12»Cts. a contant, bulten bet Arondissement dubbele prijs. AdvertCsitiëD builen Let Arrondisseu.ent 15 Cts. per legel. Reclames 60 Cts. per regel. Direcfle en Administratie: Groote Houtstraat £8. Telefcenn. der Redactie 6GO en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDOELEN- VOORZ ENING Do Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kenn's: dat verkrijgbaar wordt, gestold: Regeerin js-Visch. op 'terdag 8 Februari van 10 pui ot 1 uur n.m. per persoon EEN POND VISCH A 14 en 22J cent per pond. op vertoon van Viscbkaart No- 82301—24000 in de Gem.- Vischhal. op vertoon van vischkaart No. 1— 900 in het Pand, ingang Koning straat. gedurende het. tijdvak van 8 tot en met 14 f ebruari 1919 op bon C. No. 1: een half pond JAM A 55 cent per pond. op bon C. No. 2: anderhalf ons CAPUCIJNERS it 27. cent Per pond. op bon C. No. 3 een ons WITTE BOONEN 23 cent per pond. op hon C. No. 4 een ons GORT a J3 cent Per pond of 2h cent per op bon C. No. 6: een half pond SUIKER a 3G cent per pond. op bon C. No. 7 drie ons GECON- DENS. TAPTEMELK 6 cent, Per- ons. op bon 27e tijdvak der Kindei- euikerkaart* i pond SUIKER A 30 cent per pond. Waarschuwing aan Winkeliers dat. bij hat in werking treden van het nieuwe bonboekje (serie C.), de winkeliers verzocht worden nauwlet tend toe te zien, dat de Lons, waarop door het publiek levensmiddelen, enz. worden gewraagd, van de juiste kleur zijn; dat de samenstelling der bon boekjes thans van dien aard is, dat elke fraude ONMIDDELLIJK kan worden ontdeki, zoodat het inleveren van verkeerde of vervaïschte bons aan moedwil zal worden toegeschre- Inlevering Kin ermeeinons dat met ingang van 8 Februari 1919 door winkeliers wederom bons voor kindermeel kunnen worden in geleverd. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Vieeschdistrihutie HAARLEM. Verkrijgbaar aan het Openbaar Slachthuis op bon No. 38 letter H. 2 ons gesioomi runflvleescli op Zaterdag 8 Febr. van 9-11 uar. Muziek ZATERDAG 8 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsptein: De Moderne Wonderen, Chambly en Cardec, 2 uur N.V'. Toorieelver. Op Hoop van Ze gen, 7V!i uur. Cinema Palace, Groote Houtstr., Bioscoopvoorstelling. Schouwburg 'Je Kroon. Gr. Markt, Bioscoopvoorsieiling. Apollo theater, Barteljorlsstraat, Bioscoopvoorstelling Kleine Ven eniging. Kleine Hout straat, Bios. Voorstelling en Variété. Stadsnieuws brandstoffen-commissie Haarlem en omstreken. - De heer J. a. Krijnders, die nemens den Haarjemsclien Besluurdersbond in dit college zitting had, hief; als zoodanig bedankt. In dien plaats -Is thans door den Burgemeester van Baarlcin, als lid van de Brandslof- fencommissie aangewezen de heer R. I. Dijk, secretaris van den Haarlem- schen Bestuurdersbond. N- O. G. Naar de vergadering »an afgevaardigden en leden der at- deehngen van het N. O. G. in Noord- Holland, welko Zondagmiddag a.s. «e Alkmaar plaats heeft in <ie Unie, *ijn afgevaardigd voor Haarlem: de heeren G. H. van Daalen, tn G. J. ■Bettink, Haarlem en H. van Lceu- wen van Schoten. Haarlemsch Muziek korps. Ledenconcert. De heer Krieos kan tevreden zijn, hij kreeg een, voor hek leden-publiek ongewoon gul applaus, na de uitvoe ring van de Tannhauser-ouverture, 'k geloof zelfs dat het hem verraste en dak hij niet merkte dat het zijn persoon gold. Nu, er was reden om eens dapper toe te juichen, want Wagner's mooie ouverture zat er goed in en kwam er goed uit, en al behoort er ook 'n beetje fantasie bij den hoorder, om te dunne snarenbezetting in verbeel ding aan te vullen, als het koper uil alle kracht het Pelgrimskoor blaast, zoodat de zestienden-figuren der vio len onhoorbaar worden, wij vve'.en en geven toe dat dit niet de schuld is van den heer Kriens, noch van zijne musici, noch van het bestuur der ürkestvereeniging, maar wel van de Haarlem8clie ingezetenen die het orkest hun steun onthouden en, oor zaak zijn, dat het. van de eene crisjs in de andere valt en het orkes leden- tal nooit op voldoende sterkte kan gebracht worden. Wij kregen ook Beethoven's eerste, waarin wij naast den echten Beeihc- ven tevens ook nog veel hooren dat nog direct in de partituren van Mo zart wortelt. Zoo b.v. in 't finaal, het eerst© thema kou best van Mozart we zen, doch het tweede, ais ook de door voering en liet Coda, hebben reeds beslist do allure van den grootmeester der symphonie. Ook het Menuet, dat reeds een Scherzo is, toont reel s heel de Beobhov arische eigenaardigheid em koenheid. Het Andante werd slapjes door de tweede violen ingezet en kon verder qua klonk ook met beet vol doen, maar de beide slotdeelem had den veel goeds. De keuze van den solist was heel gelukkig geweest. De heer E. Wai- visz. solo-cellist van de Kon. Fransche Opera van Den Haag, speelde me>. or kestbegeleiding het Concert van Lalo, dit aan hot instrument gelegenheid geefi in zijne drie deelen dramatisch, melancholisch en schertsend op te trod en. Buiten 'n kleine „défaut de mémoire", waarvan hij zich weer snel en handig herstelde, kreeg het con cert, waarvan hei middenstuk „In termezzohet meest meevalt om to hooren. eene uitstekende vertolking; de heer Waivisz ontwikkelt 'n pracli- tigen toon en zijne virtuositeit be- heerscht de moeilijkste passages. Jam mer dat bij de orkestbegeleiding er steeds wrijving met bet loonpeil was, de fluiten b.v. waren steeds te laag. Begoleid op den vleugel door den heer Wiegant, speelde de solist- nog het heerlijke, steeds gelielde nummer tje van Sainv-Saeus ,,Le cygrie en tot slot „Zigeuner-Tanz" van Jerai, waarin do knappe vir.uooe met vlek- iooze dubbelganger) en zuivere flage- oiettoncn zicii eerst op zijn best üet hooren. 'loisiol gaf hei orkest nog de „Ges ter Carnaval" van Liszt, eene muziek zoo bont en verscheiden rns 't luirle- kijnpak. van n carnavalvietlier zelf. Zy gaf gelegenheid om nog n mooi vioolsolou rekje van den heer Fer- -worda te hooren, alsook 'n fijn ge distingeerd en leuk eindje hobosolo van den heer Berendis. Het was een van de beste Kneus- concerten van het seizoen. JOS. DE KLERK. HAARLEMSCH E BESTUURDERS- BOND. In dt vacature-Krijnders was als candidaat voor voorzitter voor den Bestuurdersbond gesteld de heer C. v. d Winde, districisbestuur- der van deii Algf Ned. Metaalbewer- kersbortd, welke candidatunr door den heer v. d. Winde was aangenomen, onder voorbehoud van nader overleg met het bestuur zijner organisatie. Het bestuur dezer afdeeling plaatst zich evenwel op het standpunt, dat v. d. Winde deze candidatuur niet mag aanvaarden. Aangezien er anders geen candidaten waren gesteld, moet thans opnieuw candidaatstelling voor deze functie plaats hebben. In de vacature-Koeman, die zich nie; weer herkiesbaar stelde, zijn can didaat gesteld de heeren: A. de traaf, bestuurslid afdeeling Bakkersgezel len; A. Mars, bestuurslid afdeehug Transportarbeiders; J. F. Nates, be stuurslid afdeeling Meubelmakers e. a. v.. J. M. v. Steijlen, bestuurslid afdeeling Sigarenmakers; E. 11. Wei- mar, bestuurslid afdeeling Metaalbe werkers en J. A. Zoet, bestuurslid af deeling Schilders. De vergadering" waar o.m. het punt bestuursverkiezing aan de orde ge steld wordt, zal plaats hebben op Donderdag 13 Februari. VEREENIGING VAN HUISPERSO NEEL. Uit het voorloopig comité hetwelk op de vorige week gehouden vergadering van Huispersoneel was aangewezen, is thans een voorloopig bestuur van zeven personen samen gesteld. Woensdag 12 Februari zal opnieuw een huishoudelijke vtigade- ring plaats hebben waar aan de orde gesteld zal worden: a. Definitieve vorming van een vereeniging van huispersoneel; b. Aanwijzing bestuur; c. Vaststelling contributie; d. Huis houdelijk reglement; e. Bespreking en vaststelling voorloopige werkzaam heden. Het secretariaat van deze vereeni ging blijft voorloopig gevestigd: Frans Halsstraat 13 zwart. Na afloop van de op 29 Januari gfthouden openbare vergadering werd aan de aanwezigen verzo-ht, ziel) later schriftelijk als lid aan te mel den. Hieraan hebben thans 90 perso nen gevolg gegeven, terwijl anderen hiervan mondelinge toezegging de den. BURGERWACHT. Door den commandant van de Burgerwacht is aan verschillende ingezetenen de vol gende circulaire toegezonden: In de moeilijke dagen van Novem ber, die achter ons liggen, werd ook te Haarlem een Vrijwillige Burger wacht opgericht, met een bestuur, door den Burgemeester aangesteld. Het is thans de wensch der Regee ring deze Burgerwachten, met het oog op niet te voorziene verdere ge beurtenissen, een permanent karak- Tour- Van het Politieke nooiveid. 10. 6 Februari Over vissclien en visschers. Landbouw en middenstand, i 'e begrooling aangenomen. De po sitie van de N. U. M. Verleden week Vrüdag eindigde de zitting met iets als een incident: de lieer Duymaer van Twist wensch te bii de algemeene beschouwing over de afdeeling Visscherij (Dep. van Landbouw) op ie komen tegen ter te geven en ze den vorm eenerbeschuldigingen door den lieer A. P. voMonio.n» f» rir,on oonnomon kis Staalman geuit ten opzichte van het Rijks-vischkantoor. De voorzitter had daartegen bezwaar omdat in de be schouwingen over de voedselvoorzie ning, waarbij de heer Staalman zijn critiek had geuit, niet kon worden teruggetreden. Be heer Duymaer sputterde toen wel legen, maar heeft zich toch in den regel gevoegd; zoo als men zal gelezen hebben, zijn door hem over dit onderwerp vragen tot den Minister gericht, en daarop is nu het wichten. Dientengevolge verliep zijn redevoering van heden zonder in cidenten van wolken aard ook Nieuw was zijn onderwerp niet; we hebben den heer Duymaer van Twist al jaren achtereen hooren klagen over de nestvisscherij. d. w. z. over het wegvangen van te kleine, zooge naamd ondermaatsche visch, 1en ein de ais eend en voer te dienen. Ditmaal echter vond hij overvloedig steun ook aan de linkerzijde, vooral bij de hee ren Van Beresteyn en Van Zadelhof, en wat zijn klachten over gebrek aan toezicht op de binnenvisscherij betreft ook bij den heer Visser van IJzendooni. Uit het debat bleek dat de inspectie aan weinigen voldoet, juist wijl men haar onvoldoende acht om de overtredingen van het ook al onvoldoend geoordeelde visscherij- reglement tegen te gaan. De Minister verontschuldigde de inspectie van wege haar jeugd; deze diensttak ia nog in haar opkomst. Bovendien heeft de Minister nog weinig gelegenheid gelegenheid zich in de zaken der vis scherij in te werken. De aanbevolen middelen om de wa terverontreiniging tegen te gaan, mede eeD oorzaak van den achteruit gang dar biruienvissrherij, zullen ver moedelijk moeter. Ie l'en tot een uit breiding der Hinderwet op dit punt, meent de Minister. En op do klachten over dem ach teruitgang der zalmvisscharijant woordde hij, dat het tegengaan van de vissoherij op de benedenrivieren weinig baten zal. omdat de achter- die daar werkzaam was, die hulp- uitgang van de vangst (en dientenge- vereenignig te doen aannemen, bij kon. besluit goedgekeurd. Reeds löng gevoelde de Hoofdlei ding dat, wilde de Vrijwillige Burger wacht geen kwijnend bestaan lijden, het in de eerste plaats noodig was, dat zij achter zich had den steun van het gemeentebestuur, maar vooral ook van de geheele ordelievende burgerij. Het is daarom dat WÜ het bestuur uwer vereeniging aanzoeken om met ons samen te werken tot het oprich ten eener vereeniging: Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, het vaststel len van de. statuten daarvan ln den geest als door de Regeering aange geven en het kiezen van een bestuur, hetwelk voor de -inwendige organisa tie en leidfng zorg zal dragen. Het belang van de zaak edscht, dat alle lichamen die prijs stellen op orde eö handhaving van het wettig gezag, zich aansluiten, opdat er een groot lichaam zij waarop in tijden van be roering valt te rekenen. Indien u hiermede kunt instemmen noocjigen wij u uit, gedelegeerden te zenden om samen te komen op een algemeene vergadering op Vrijdag li Februari in de groote Kroonzaal van café Brinkmann, des avonds te 7J uur. HARDVOCHTIG. Nu. zoo wat ledereen aan brandstofsohaars;nte lijdt en alle mogelijke moeite doet om aan brandstof te komen, kwam ons het volgende ter oore: Een juffrouw die al eenige dagen in de kou had gezeten, vernam van haar broeder te Hillegom dat deze een half mud parelcokes te missen had. Hierop ging zij met den kinder wagen naar Hillegom om die brand stof te halen. Na een moeilijken tocht (want 't had dien morgen gesneeuwd) kwam zij te Haarlem, loen kon den de veeren van den kinderwagen de vracht niet houden en knapten af, Juist voor een bierbottelarij. Hierop riep zij de hulp in van een knecht liet buitenland" de N. U. M.-re- geling behandeld. Hel ontwerp gaf den heer Van Rijckevorssed aaniei- diijg tot een klacht over de geheim- zinnigheid waarin de N. U. M. door het vorig Kabinet was gehuld, en eenigszins ook door déze Regeering. Hij hoopte dat men daarmee niet zou voortgaan, en dat men thans nu de N. U. M- Been politieke beteekenis meer heef:, ook zou zorgen voor de belangen der aandeelhouders. die niet om winsl hun aandeelen hebben genomen, en wier schuldbrieven nu, naar hot oordeel van de heeren Van Rijckevorssel en Dresselhuys, door deri Staat behooren te worden ge waarborgd. Daartoe heeft de hn.-/ dan ook een voorstel gedaan dat hij warm aanbeval, in liet bijzonder om dat de N. U. M. vrijwel gedwongen is geweest het zoogenaamd Oosten- njksch-Hongaarsche krediet over te nemen, waartoe twee Ministers hun woord hadden gegeven. Voortaan mag zoo zeide de heer Dresselhttys zulke Rijksgarantie zonder voorken nis van de Staten-Generaal niet meer worden verleend. De tijd voor he< opheffen van de N. U. M. achtte de heer Dresselhuys nog niet gekomen, omdat de vrije uitvoer nog niet mo gelijk is, en dus ue consenten-bewe ging nog een poosje moet aanliouaeu. Daarom is de N. U. M. nog oen nood zakelijk kwaad. Geruchten, ais zou bet N. U. JJ.-papier niet meer vol waardig ziju, meende de heer Dres selhuys to moeten weerspreken, maar nu niettemin de koers tot 80 pet. ia teruggeloopen vond Ue heer Dreesel- buys daarin een reden voor de aan neming van zijn amendement. om Rijksgarantie te verleenen aan de schuldbrieven. De discussie wordt morgen voort gezet. INTIMUS. Biniisnland vaardig bleek om den wagen even ln de bottelarij te stallen, opdat hulp kon worden gehaald. Nu kwam de patroon van achteren af en vroeg wat er voorviel. De ju frouw vertelde van het voorgevallene, waarop de patroon van de bottelarij antwoordde: „Vooruit met dien rom mel, ik heb er niets mee te doenl" waarop de juffrouw, misschien door j volge van de pachten) voornamelijk aan het scheepvaartverkeer nabij de groote steden moet worden toege schreven. Uitvoer naar het buiicn- land, waarop door den heer Duy maer van Twis; met kiem aange drongen was, acht do Minister mee her. oog op bestaande overeenkomsten (Zalm-tractn.ien, e.d.) niet te bevorde- Over de nestvisscherii oordeelde die hardvochtigheid of door overspan- hij ditmaal, met het oog op den voe- ïhiig in tranen uitbarstte. De pa- damood voor de eenden, gematigder troon scheen niet te bewegen te zijn, dan zijn voorgangers. Zeker is ae want hierop werd de juffrouw met j nestvisscherij legen de wat, maar ze den kinderwagen op straat gezet, schijnt, oogluikend te worden toegeia- I hierbij nogmaals geholpen door den ten, em we vernamen niet dat de Mi- knecht Nu vroeg zij de hulp van een nis'er voornemens is er krachtig te- strijkster die eenige huizen verderop j gen op te treden woont, om daar den wagen te stallen. Voor de personeel© belangen Hier kreeg zij een gunstig antwoord en kon de juffrouw hulp halen om de brandstof verder te vervoeren. R.-K. FABR1EKSARBEIDERSBOND ST. WILLIBRORDUS. Bovenge opzichters der visscherüon en de be- mannintzen der inspectie-vaartuigen traden de heeren Duymaer van Twist en Van Zadelhof mede in het krijt, maar de Minister verwees hen naar de regeling van het llapport-Stork en noemde bond schreef de laatste maand i w'e in ^eze dagen 1200 nieuwe leden in. Het ledental gehoord hebben aal bepaa.- der aid. Haarlem ging het afgeloo- de categorieën geen unzonderinge pen jaar met 100 vooruit. Dinsdag kunnen worden gemaakt. II Fibruar. zal diïe aid. ten „.opa De >»*T Van der Bill vroeg de aar gandaversodering Houden m liet ge- dach. voor een, vermoede.ijl. door een bouw der Si. Jolelsgezellen n Cl I beol veroorzaakte aekie onder _de dewerking van het muziekkorps der gezellen, directeur de heer v. d. Burg. DRAADDIEFSTAL. De rechtbank te Haarlem veroordeelde drie jonge lieden wegens drauddiefsial ieder tot vijf maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te Amsterdam in booger beroep uitspraak doende, \eranderde deze straf in vijf maanden voor waardelijke gevangenisstraf. TEGENSLAG. Naar wij ver nemen lag bet oorspronkelijk in de bedoeling van de firma Vroom en Dreesman, haar nieuwe zaak aan het Spaarne met April ie openen. In verband met het feit, dat er geen ma nufacturen worden aangevoerd, ia nu de opening tot het najaar uitge steld. Crisisinlichtingen PLUIMVEE, WILD, GEVOGELTE EN EIEREN. Het Bureau voor Me- dedeehngen inzake de Voedselvoor ziening meldt dat alle corresponden tie over het vervoeren van hanen en hennen en het invriezen van wild en gevogelte behoort te worden gericht tot de afd. Crisiszakan. Ook nieuwe vervoerbewijzen moe ten daar worden aangevraagd. Intus- schen olijven de vervoerbewijzen die reeds door het Rijkskantoor voor Pluimvee en Eieren waren uitgege- v.en, van kracht. Alle zaken, die eieren betreffen, worden voortaan behandeld door het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmidde len. mosselen; de Leer Van Dijk betreurde Ral er geen scheepsbevraciiters opge nomen zijn in de Commissie voor de Binnenscheepvaart en de heer Swane hield een speech over de noodzakelnk- Jiead om bij de keuzo van leden van den Middenstnndsraad ook de orga nisaties te raadplegen, de heer De Muralt vroeg inlichtingen over de werking vap het insütuul der mi/t- denstauds-aöviseurs, die de Minister aan de nijverheidsconsulcnten schijnt te willen toevcegeai. hergeen den heer De Muralt een pngewenschte vonlee- llng van verantwoordelijkheden toe scheen :e zijn. In het antwoord rtR de Minister op d«e opmerkingen gaf. zetAe hij uiteen van hoe groot nut zou kunrer zijn de vorming van een 'ichuaiu. beslaande uit de i'.oor de organisaties aanbevolenen, waaruit de Minister zich een Middenstands- raad formeert, die nog goen publiek rechtelijke bevoegdheid iieefU maar deze zal kunnen krijgen bijvoorbeeld door een wijziging van de wei op de Kamers van Koophandel. Opneming van afgevaardigden uit de vakorgani saties is niet wel mogelijk; die zul'.en wel in de subcommissies kunnen zit ting nemen. Tusschen de middenstandsadviseurs en de nijverheidsconsuienian zal een nauwe samenwerking moe en be staan, de Minister wil hen zelfs op één bureau installeeren- lliermee was Landbouw dan einde lijk afgeloopen; de begrooting ging er zonder hoofdelijke stemming door, en vele leden kwamen deswege den Mi nister gelukwenschen. De Kamer heeft 'en slotte ook het „ontwerp tot nadere regeling ten aanzien van hel goederenverkeer met Nationale betooging voor de eenheid des lands. Te Den Haag had Donderdag in 1 Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen eon nationale bedooging voor de eenheid van Nederland plaats. De groote zaal was geheel rnert be langstellenden gevuld. Onder de aan wezigen werden opgemerkt alle mi-, nisiers en eenige oud minis ers, waar onder mr. Coit van der Li ml en. dr. Kuyper en Jhr. mr. De Savornin I.r man. Onder geestdriftige toejuichin gen namen de leden van de Konink lijke Familie in de Koninklijke loge plaats. De Maaslreechter Staar zong 'it Wien Neerlands Bloed en eenige I andere lie'deren. Daarna werden drie toespraken ge houden. Het eerste sprak de voorzit ter van het comité mr. D. Fock. Spre ker zeide dal het Nederlandsche volk één. onverbrekelijk, samenhoorig krachtig volk is en dat de elf pro vinciën van Nederland zich vast aan eengesmeed voelen onder de nationale driekleur met den oranjewimpel. Ons volk. ging hij voor!, wordt flegmatiek en lauw genoemd, doch wanneer er iemand mocht wezen, die ons in het hart zou wiilen treffen, zouden ons evenzeer warmte en geestdrift oplaaien als bij welk volk ook. Voor onze rechten op Limburg en Zeeland zullen wij pal staan om te handhaven, die rechten zijn onbe twistbaar en in overeenstemming met de gezindheid van de bevolking zelve. In Limburg is sinds 50 jaar he .V- derlandscli de volkstaal, het Ned landsche karakter is er in dien U f moer en moer op den voorgrond ge komen. Zeeuwsch Vlaanderen maak te reeds onder de i^puhliek der Vor eenig e Nederlanden deel van Neder land uit. Sedert het herstel onzer onafhan kelijkheid is het Nederlandse!) gehi' gebleven. Mïrcbeau gewaagde reeds van de Hollandsche Schelde en Hollandsehe Vlaanderen. Met klem er» energie getuigen Limburgers en Zeelanders van hun verlangen om Nederlanders te zijn en te blijven. Geen wonder, da' liet Nedorlandsclie volk behoefte heeft gevoeld hun daar voor dank te zeggen en hun te betui gen, dat wij ni6t hen onderdanen ziin van dezelfde Koningin, kinderen van he'zelfde volk. GocPl/lrifÜB stemde de vergadering in mot hot >.eve de Koningin!' waar mede mr. Fock zijn rode eindicde. Daarna voerden nog het woord mr. F. I.. .T. Jansen, namens do mUir- gors en ds. J. N PatMst, als vertegen- Zeeuwsch-VlaanderCTi. Ook hunne re devoeringen werden meermalen met teekeneti van instemming begroot. LOONREGELING SPOORWEGPER SONEEL. Op een vergadering van t hoofdbestuur van de» Neutralen Bond van ïjpooiwtgpuisoiieei wus uien unaniem van ineenuig dat in gestelde gioitdloon van drie gtiluen moei gehandhaafd worden als eisch. Op Zondag 9 dezer zal de Bond te Amsterdam vergaderen om hol ant woord van den minister ie bespre ken. St. Lapliuël lioudi Dinsdag twee vargaderingen, een te Utrecht en een te Maastricht icr bespreking van den toestand van het personeel in ver band met de beslissing van ueu Minis ter van Wa.erslaa: inzake de loonre geling van het spoorwegpersoneel. Nuar, volgens de „Avondpost", ver wacht wordt, zal. indien er van re zijde der regeering concessies wor den gedaan, een der voornaamste wel zijn, dat het spoorwegpersoneel de eers'e vier jaren wordt vr'icrPsAe'd van betaling van de z g. afloopende korting voor het pensioenfonds. DE VAART OP WEST-INDIë HER. OPEND. He« nieuw gebouwde pas sagiersstoomschip „Stu yveeoni", van den Kon. WesUnd. Maildienst is Donderdag van Amsterdam naar" Pa- ramaribo vertrokken. Hiermede is da rechtstreeksche verbinding met West, Indië heropend. EEN MOOIE GIFT. Een oud- Jeerhng van de Openbare Handels school te Amsterdam heeft naar "-"t- 1 aiding van de aanstaande herden king van het 50-jarig bestaan uier school, een som van f 30.000 geeciiou- ken voor de stichting van een stu diefonds. DE POST NAAR INDIë. - Met het stoomschip Prins dep Nederlanden, van de Maatschappij Nederland, 8 dezer van Amsterdam vertrekkende, kunnen correspondentie en postpak ketten voor Ned. Oost-Indië worden verzonden; frankeering volgens het zeeposttarief. IJSONGELUKKEN. - Te Warnn n- buizen (N.-H.) is een meisje van 9 jaar met een prikslee door liet ijs ge zakt. en verdronken. Een vriendinne tje, dat mee op de slede zat, werd gered. Te Zuid-Scharwoude Is een 8- Jarig jongetje verdronken. VLIEGTOESTEL GEVALLEN". Te Laren is een Engelsch botnbarde- menttoestel, waarmede een overvlucltfc werd gemaakt bij een noodlanding, toen 't ter hoogte van 10 meier boven den grond was, gevallen. Van de in zittenden werd de eerste luitenant der infanterie O.-I. leger B. Stom slechts licht gewond en kwam de waarnemer de le luitenant der ar tillerie W. P. van den Abeelen er ook wondergoed af. Het toestel werd zwaar gehavend. Ingezonden Vu Ingezonden stokken, gepleetst ot niet eeplastet, wordt de kopie den insender niet teroeeresreTen Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Kedactle zich niet aansprakelijk. EEN WAARSCHUWING VAN DEN BOND VAN NEDERL. ONDERWIJ ZERS. M. de R. Het vorige jaar werd door ons bestuur een ern stige waarschuwing geririit tot de ouders, die van zins waren hun kin deren te laten opleiden voor onder wijzeres). We hadden gehoopt, dat een onzer redeuen (het onvoldoende salaris) dit jaar vervallen zou zijn, waar verbetering in uitzicht gtsteld was. Helaas, de ingediende voorstel len zijn niet medegevailen on we moe ten dus onze waarsohuwiug herha len: „Ouders, weet, wat ge doet, als ge uw kinderen ter opleiding toever trouwt aan kweek- of normaalscho len. De taak is moeilijk, de bezoldi ging veel minder dan die van tal van betrekkingen, voor welker opleiding dikwijls veel minder gevraagd wordt, en de kans om een plaats te krijgen, vooral voor onderwijzeressen, niet schitterend. Tal van vrouwelijke col lega's, die in vorige jaren geslaagd zijn, loopen nog zonder baantje, of trekken van de eene naar de onder» tijdelijke betrekking. Ouders, weest dus gewaursmuwd!" Namens het bestuur oer afd. Haarlem B. v. N. O. D. PEEREBOOM, voorzitter. P. P. DEN BAARS, secretaris. Sport en WBiistriiiieo DAMMEN. Donderdagavond had in café „De Karseboom onder groote belangstelling de wedstrijd piaaie tuescnen de beide JELaariwi.- ache damc.ubs voor de 2de klasse competitie van den Ned. Damhond. Haariemsche Damclub: Bord 1. J. W. vajj Dartelen, wordt arbitrair beslist. Bord 2. P. J". van Dartelen 2 Bord 3. P.J. Eype, wordt arbitrair bes.ist Bord 4. A. Zijistra 1 Bord 5. EL G. Ttrunisse 1 Bord 6. J. Lycklema 1 Bord 7. P. Moiiema. 2 Bord 8. A. Stinger, wordt arbi trair beslist. Bord 9. J. II. Blom 2 Bord 10. C. SerodinL 2 Totaal j1 Damclub Haarlem: Bord 1. W. C. J. Polman, wordt arbitrair beslist. Bord 2. H. A. van Ab«, 0 Bord 3. D. A. van Abs. wordt ar bitrair beslist Bord 4. H. K Lantiog* 1 Bord 5. R. C. Broekmeijcr 1 Bord 6. H. M. Sprokkelenburg 1 Bord 7. P. van Wam el 0 Bord 8. P. Hopman, wordt arbi trair beslist. Bord 9. J. P. Eicel 0 Bord 10'. I. de Kad^ 0 Totaal 3 De Haarlemsche Damclub heeft weer eens bewezen dit jaar over een sterk tiental te beschikken, waar mede zij ook v-er waarschijnlijk wel het kampioenschap ia! behalen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1