Hmrieii's Dagblab Buiteniandsch Overzicht Onze Laclihoek Stadsnieuws HET KASTEELGEHEIM Kantongerecht TWEEDE BLAD. Usniiardag 13 Februari 191b In den oppersten oorlogsraad is zoo wordt verzekerd nog geen over eenstemming verkregen omtrent do nieuwe wapenstilstandsvoorwaar den die de Entente zal stellen. Wel is al bepaald, dat de nieuwe voor waarden aan de Duitscliers overhan digd zullen worden a.s. Maandag om 5 uur, zoodat hoel spoedig door de Entente een beslissing moet wojden genomen. Is verzet van de Duitsehers tegen nieuwe voorwaarden te verwacntenï De Kreuz Zeitung toch schrijft: Wij moeten ons er op -voorbereiden dat dit keer de onderhandelingen te Trier van beslissende befceekenis zul len zijn. „Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat de zoo juist gevormde regeering haar arbeid zal beginnen met Duiischland zijn krachten te ont nemen. Zulk een toegeeflijkheid zou het volk nooit goedkeuren". De president der republiek Ebert, pas als zoodanig opgetreden,heeft zich door een journalist laten inter viewen. Hij verzekerde, dat IDuiDbsohland geen vrede op vernederende vooi- waaxdenzal sluiten. Ook de nieuwe minister-president Scheidemano heeft zich reeds over deze quaestie uitgelaten. „De Duit- sche geschiedenis staat op een van haar keerpunten. De op bloed en 1 ijzer gegrondveste Pruisisch© poitiek kan beschouwd worden als een gran dioos intermezzo onzer geschiedenis'" zoo begon hij. Verder gaf hij een uiteenzetting van de nieuwe politiek van het Duitsche rijk. Daarbij merk je hij op: „D© bui'-enlandsche politieke toe stand van Duitschland is even moei lijk al de binuenlandsche. Beide jstaan met elkaar in een zeker ver band. Hoe drukkender de Duitsch land gestelde voorwaarden worden hoe 6neller hej, Bolsjewisme om zich heen zal grijpen. Liever een vvereld- cliaos dan een langzame, smadelijke offerdood. Wanneer een dergelijke in haar vertwijfeling hoog6t gevaar lijke stemming zich ook van de meer rustige Duitsche arbeiders langza merhand meester maakt, dan draagt de blinde brutaliteit van den over- weldigingsvrede, dien men ons wil j opdringen, daarvan alleen de schuld De Entente raag een vrede sluiten, die met haar belangen overeenkomt, maar ook voor ons bestaan grenzen, die wij niet kunnen overschrijden, Er zou dus een oogenblik kun nen aanbreken, waarop wij de conferentie tafel moe'en ver laten, niet om de wapens weer top ie vatten dat is onmogelijk j maar om de veranwoordelijkheid voor de vreeselijke gevolgen van een dergeiijken vrede volkomen in ban- den van degenen tf leggen, die hem voor de geschiedenis-meenen te kun- nen verantwoorden. „Ik wil niet. spreken over Polen.1 en EIzas-Lotharingen. Maar hoe is het mogelijk, dat de beoogde roof onzer koloniën in geen enkel land een ernstig protest heeft uitgelokt. Wij hebben de wapens neergelegd, vertrouwende niet alleen op Wilson, maar ook op de rechtvaardigheid van de openbare meening der wereld, wier aanzien het. oude Duitsche ré gime met alle middelen getracht heeft te ondermijnei „Voor alles hopen wij, dat het Amerika zal gelukken, ook de ove rige Landen der wereld ervan te over tuigen, dat het in lvet belang van de geheele wereld is, wanneer In de plaats van den eeuwig smeulenden puinhoop in het midden van Europa een nieuw-op-gebouwde sociale de mocratie Komt. Onze toestand is moeilijk, maar niet hopeloos. Wij weten, dat wij met ons tegenwoordig leed niet al leen boelen voor de misdaden van het oude régime, maar ook nieuwe we gen banen voor de toekomst va» het menschdom. Ons toekomstig beroep is niet de mach '.-politiek, doch de sociale cultuur. Niet in Rusland maar Ln Duitsclvland zal de socialis tische oplossing van het arbeiders vraagstuk worden gevonden. Nooit zou dc hereeniging der Internatio- F euilleton nale zoo spoedig zijo gevolgd, indien niet de arbeiders van de geheel© we reld voor drukkende, nieuwe proble men stonden.Deze problemen zijn ge meenschappelijk en moeten door ons gemeenschappelijk worden opgelost." De Duitsche bladen wijzen er op dat de beschuldigingen, voorkomen de in de Fransche bladen als zou het in Duitschland's bedoelingen liggen opnieuw naar de wapenen te grijpen, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Door de strenge wapenstilstands voorwaarden is Duitschland's positie zoodanig geworden dat van hernieu wing van den oorlog geen sprake kan zijn. In ons vorig overzicht zijn reeds Fransche stemmen - o.a. van den pre mier Clemenceau opgenomen, die pleitten voor bet nemen van maatre- Igelen om er voor te waken, dat Duitschland op militair gebied weer gevaarlijk voor Frankrijk kan won den. Uit Parijs wordt nog geseind: Omtrent de vredesconferentie wordt nog gemeld, dat Frankrijk aandring op de vorming van een internationaal lager gevormd uit de legers van alle naties van den volkerenbond onder 't opperbevel van Foch. Deze Lnt t er. nationale weermacht zou dan In Frankrijk ge legerd moeten worden. De mogelijkheid van een nieuwen aam- val van Duitschland wordt dage lijks opnieuw in Frankrijk bespro ken. Amerika verzotte zich tegen diK» Fransche plan. Heden Donderdag, zou deze kwes tie weer ter sprake komen bii de le zing van het definitieve ontwerp van den volkerenbond- Indien Frankrijk op zijn eischen blijft staan, zal h voor Wilson onmogelijk zijn Zondag wanneer hij vertrekt de geruststellen de tijding naar Amerika mede te nemen, dat de volkerenbond zeker tot stand komt. Frankrijk eïschte de bezetting van Essen en de F'"- bezetting van den linker Rijnoever en de totale vernietiging van het Duit sche leger. Ook is Frankrijk er tegen de economische moeilijkheden, waar onder Duitschland verkeert, aa. ten gevolge van de blokkade, te vermin deren. In een later gedateerd telegram weet Reuter evenwel mede te dee- len: „De commissie voor den volkeren bond kwam bijeen. Men gelooft, dat. er belangrijke vorderingen zijn ge maakt in de richting van overeen stemming, daar de Amerikanen en Engelschen besloten hebben de door de Franschen voorgestelde punten over te nemen, t.w. de vorming van een internationaal leger en een in ternationale vloot". Verder vertelt de Reuter-corres- pondenl ©r nog bij, dat de intergeal- J lieerde oorlogsraad voornemens is, f Duitschland in militair opzicht de gelegenheid te ontnemen, om de vïj- andelijlchedlen wedei4 te beginnen, j Men wil Duitschland er van overtui gen dat de geallieerden de overwin- j naars zijn en dat zij geen blanco vrede willen opleggen. Ingeval I Duitschland gewillig is, zou hel kuunen zijn, dat de Entente het toe staat zijn werken des vredes te her vatten. Volgens de Temps" bestaan er thans drie theorieën over het vraag stuk der schadevergoedingen, van Duitschland te eischen. Volgens het plan, dat vooral in Frankrijk zijn verdedigers vindt, moot onderscheid worden gemaakt tusechen de schuld vorderingen ten gevolge van vernie lingen of wegvoering door den vij and, en andere, als gevolg van de uitgaven van de geallieerden voor het voeren van den strijd legen Duitsch land. Schadevergoeding wegens ver woesting en plundering zou dan pre ferente schuld vormen. Volgens de Britsche theorie (zooals die wordt voorgestaan door den Au- stralischen minister Hughes) moet men Duitschland aansprakelijk ach ten voor alle onkosten, welke de oor log den geallieerden veroorzaakt heeft; zoodoende komt men tot een totale schuld van ruim duizend mil liard. Tenslotte erkent de Duitsche theorie alleen als uitgaven, welke vergoed moeten worden, dia, welke veroorzaakt zijn door verwoesting r plundering en niet de eigenlijk gezeg de oorlogskosten. Dit stelsel zou de bedragen, waarop sommige landen aanspraak zouden kunnen maken aanmerkelijk verminderen maar daar de draagkracht van Duitschland wel een volledige schadever -- aan de volken, wier grondgebied Is verwoest, kan gedoogen. heeft de be trokken commissie het Britsche plan tot grondslag genomen. Uit Duitschland Eiclihorn de Bolsjewik, die eenigen tijd politie- president in Berlijn was, heeft nog juist op tijd meegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid der Nationale Ver gadering aanneemt. Officieel is zijn verblijfplaats evenwel nog niet be kend. 't Hoofdkwartier van Hindenburg wordt overgebracht naar Kolberg, (aan de Pommersche kust). '.t Leger. De „Vorwarts" deelt mede, dat de wet op de landsverdediging binnen korten tijd aan het oordeel van de na tionale vergadering zal worden on derworpen. Het ontwerp wil de in voering van den algemeenen dienst plicht voor een volksleger, te vormen naar Zwitsersch voorbeeld. De dienst tijd zon dan zeer kort zijn. Ook zou een ontwerp worden inge diend betreffende het arbeidsvraag stuk en zou o.a. invoering van ar- beidsdwang worden overwogen. Een nieuwe staat zal gevormd worden die Beneden- Saksen omvat. Geheel Hannover wordt daarin opgenomen. Te Hamburg is m verband met onlusten weer do staat van beleg afgekondigd. Te Dusseldorf ia de politie-agenten-staking opge heven, nadat de Spartacisten conces sies gedaan hadden. De nieuwe president. Uo „Lok- Anz. meldt, dat de nieu we rijkspresident zicli waarschijnlijk in het slot „Bel lev ue" zal vestigen. Behalve dit zou ook het rijlcskanse- herspaleis in de Wilkejmsfcrasse ia aanmerking komen. Behalve zijn vest iractement zal de president, vele honderdduizenden I als representatiegelden ontvangen, maar het geheele bedrag van zijn in-1 komen zou de één millioen Mark niet overschrijden. MBl'RGSCHE AUTOBANDIE TEN. Naar de Berlijnsche Hbld - correspondent meldt, is het Maan dagnacht te Hamburg bij het Damlor- station tot hevige schietpartijen ge komen, tusschen gewapende roovers- bendem, die villa's plunderden en vei- ligheidsmanschappen. Verschillende auto's me' versterkingen werden door de autoriteiten uitgezonden. De ge heele veiliglisidsdienst werd gealar- meerd. Van officieels ziide te r. - wordt gemeld: onbetrouwbare ele menten van de volks weermacht'had den tijdens de afwezigheid van de aanvoerders zich van wapenen voor rijn om in Hamburg en omcer":'..: o. rooftochten uit te gaan. Deze begon- 1 nen reeds 's avonds in Harvestehude. Eenige benden waren gevormd, die- auto's op straat aanhielden er; bestuurders dwongem te rijden zooals zij gelasten. De plunderingen begon nen in de Johnailee. De villabewoners worden ondeT het dreigen met revol vers gedwongen hun gelden enz. af te geven. Vier roovers zijn bekend en worden reeds vervolgd. Aan den Steenweg werd een wapendepot in be slag genomen; hier werden 15 mitrail leurs, ruim '100 geweren, 20 kisten handgranaten, 21 kisten tranenver- wekkende bommen gevonden. De in liet depot aanwezige personen werden gearresteerd, doch na vaststelling van hun identiteit weer losgelaten. Verspreid nieuws DE POSITIE DEU ENGELSCHE ARBEIDERS. Lloyd George sprak in liet Lagerhuis uitvoerig over do onrust in de arbeiderswereld, welke hij gedeeltelijk toeschreef aan de vrees voor werkloosheid, alsook aan slechte sociale toestanden, zooals de woningnood, die tijdens den oorlog nog was verergerd. In zooverre er wettige oorzakein voor de onrust be stonden, moesten de regeecring en hol Lagerhuis hun best doen om deze uit den weg te ruimen teneinde aan hen, die de onrust trachtten uit te buiten, geen recht van spreken te ge ven. In enkele bedrijven werd reeds alles in het werk gesteld om de grieven weg te nemen, en in een paar bedrijven, waarbij 3 millioen arbei dors betrokken waren. had reeds overeenstemming bereikt om {rent, do werkuren. Wat de sociale toestanden betreft j zoo was het parlement verplicht oorzaak der misbruiken na te gaan. Hij geloofde niet dat er eenige vrees behoefde te bestaan voor werkloos heid, wanneer op de juiste wiri i werd opgetreden, wamt er was veeil achterstallig werk in vede groote in dustrieën. Maar de eerste hoofdvoor waarde voer werkverschaffing was vertrouwen. Onlusten veroorzaakten werkloosheid en deden haar duur zaam blijven. De regeering zal alles doen om deat woningnood te lenigen. De ar beiders moeten vertrouwen bi stellen in de vakveroenigingen. Tenslotte spoorde de premier aller aan om te zorgen dat de overwin ning in den oorlog, met zooveel liel deemoed en stanu\asugheid geduren de vijf jaren van opoffering bevoch ten, niet zou worden tenietgedaan in een paar weken van dollen twist. De arbeidersafgevaardigden zullen op 'fc adres van antwoord op de troon rede een amendement indienen waar in wordt betreurd, dat In de Troon rede geen definitieve voorstellen in verband met de ooi-zaken an de huL dige onrust onder de arbeiders voor komen, die, wat de loonen en den arbeidstijd betreft, betere toestanden voor do arbeiders in het leven zou den roepen. De staking aan de Clyde is geëin digd. CONSCRIPTIE IN ENGELAND. De aanhangers van Asquith zijn van plan een voorstel tot afschaffing van de conscriptie in te dienen. OVER RUSLAND. Op de socia listische conferentie te Bern Is een resolutie in zake het Bolsjewisme in gediend, waarin wordt voorgesteld een studiecommissie naar Rusland te zenden. DE BOLSJEWIKI. De Bolsjewiki blijven In de buurt van Memel op rukken. Vele burgers, o.a. eenige geestelijken, zijn door de Bolsjewiki .ter dood gebracht. In Eiken werden 123 Duüsch spre kende lieden uit den gegoeden stand in een vergadering verrast en gev;u gen genomen; 63 hunner moeten den volgenden dag in Bauskezijn dood geschoten. Ook werden verschillende Letten, die tijdens do Duitsche bé- zotiing als burgemeester zijn opge treden. doodgeschoten. De Bolsjewiki verklaarden, dm door Lenin waren gezonden teneinde zich met de Duitsche Spartacusgroep te vereenigen. OVER SCHILDERIJEN. - De liaansche wapenstilstandscommissie eischt onmiddellijke uitlevering van 50 kostbare schilderijen die zich - het Kunst-Historische Museum be vinden en die in 1838 van Venetië naar Ween en waren overgebrs' 1 Wanneer aan dit verzoek niet zou worden voldaan dreigde de Italiaon- sche commissie mat volledige afslui ting van Oostenrijk, met betrekkin'--' tot de levensmiddelenvoorziening. DE DUITSCHE KRIJGSGEVAN GENEN. Bij de nationale verga- dering te Weimar is een door leden J van alle partijen onderteekende reso lutie ingekomen, waarin o.a. wordt gezegd j De Duitsche nationale vergadering protesteert tegen het vasthouden van kriigs- en civiele gevangenen. De ge allieerde gevangenen zijn naar hun land teruggekeerd. Het is een eisch der mecschelijkheid en rechtvaardig heid, dat ook aan den lijdenstijd der Duitsche gevangenen zoo spoedig mo gelijk een einde komt. UITGELEVERD. Duitschland iheeft thans alle in den oorlog O uit gemaakte handelsschepen der En tente uitgeleverd. UIT AMERIKA. De groote .«ta king in de bouwvakken ia afgewim peld. IN ZÜEDAFRIKA staken alle bouwvak-arbeiders om de 44-urige werkweek te eischen. DE OORLOGSWETTEN. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat gebleken is, dat de Duitsehers tijdens den oorlog een machinegeweer op den toren van de kathedraal te Straatsburg hadden staan. POLEN is bezig een vloot te vor- 'door Duitschland van dé Entente-» eischen met betrekking tot de uitle- J vering van de handelsvloot. DE RUSSISCHE CONFER 'N'TIE. Officieel wordt uit Parits gemeld, dat de Esthlonders, Letten, Lithauers en Ookrainiers de uitnoodiging voor de conferentie op Prinklpo hebben aangenomen. Reeds eerder is bekend gemaakt, dat de Bolsjewiki ook op de uitnoo diging ingingen. De ai> i-Bolsjewisü- Bche regeering en in Rusland weige ren evenwel met de Bolsjewiki te con- fereeren. DE QUAESTIE CHINA—JAPAN. UW, Tokio wordt geseind: Baron Ma- kino, de Japansche gedelegeerde ter vredesconferentie, heeft instructie ge kregen om alle mei-gepubliceerde verdragen met China bekend te ma ken. CHINA wil, volgens een bericht uiit Peking, 2000 onderdanen uit de cen trale landen deporteeren. DE ACTIVISTEN'. Reuter seint uit Brussel: Iri verband met de affaire van den activist Borms meldt, de ,.Soir", dat de arresta/te plaats hed in een huis van het stadscentrum, het middel punt van de ï-evolulionnair-actlvisti- sclie organisatie, waarvan Borms de ziel was. De meeste «medeplichtigen zijn thans gearresteerd en er zijn nog meer arrestaties ophanden. Borms stond in briefwisseling met medeplichtigen in de provincie, in Nederland en Duitschland On het oogenblik van zijn arrestatie was hij bezig correspondentie op te ruimen, maar hij had geen tijd haar te ver nietigen. CLEMENCEAU is doctor honoris causa geworden van de Poolsche uni versiteit te Krakau. door F. K. SCRLBNER. 20) Hij nam zijn hoed af en begrostte ons met een glimlach op de lippen. Pardon messieurs, zei hij, maar heb ik de eer om met de e'ge- naars van Frontellac te spreken? Hij scheen mij nu toe eenigszins brutaal zijn plan te willen doorzet ten om kiekjes maken van het kas teel. Zijn gelaat was gebronsd, zijn oogen waren streng en pikzwart evenals zijn haar. Hij was iemand, dien men niet onopgemerkt kon laten voorbijgaan. Ik antwoordde hem cl. ik de persoon was, dien hij wenschte te zien. Hij zag nu Armond aan. U hebt zeker al wel gehoord dat ik onwillekeurig een onbeschaamd heid heb begaan, zei hij nu, maar men had mij gezegd, dat op Frontel lac alleen een huisbewaarder vernlijl hield en daarom waagde ik het om.. om... stotterde hij in slecht Fransch. U moogt gerust Engelsch spre ken als dat u boter afgaat, zei ik. Ik dacht al dadelijk dat u geen Fransclunan waart, riep hij uit, maar nochtans is u de eigenaar van dit landgoed dat eeuwen lang het eigendom van een adellijk Fransch geslacht is geweest U hebt in zooverre gelijk dat ik de oigenaar van Frontellac ben, ant woordde ik, maar wat heeft dit met uw hier zijn te maken? Ik veronderstel dat u een Ame rikaan is, zei hij nu weer en voor dat ik hem iets kon antwoorden, ging hij voort, en in dat geval kan ik nog geruster met mijn verzoek a oor den dog komen, want dan zijn wij landslieden. Indien ik dat geweien had, zou ik het u wel eerst gevraagd hebben vóór dat ik mijn photographic toestel op verboden grond neerzette. Nu ik u echter mijn excuses heb aan geboden, vraag ik u de vergunning om eenige kiekjes van het kasteel te mogen maken voor een geïllustreerd werk aangaande de oude kasteden in Frankrijk en Frontellac is wel een van de mooiste in de buurt van Pa rijs. Mijn naam is Griffin Henry Griffin en indien u in het Quartier Latin, bekend is, zult u wel van mij gehoord hebben, hoewel mijn naam nog niet ver naar buiten is doorge drongen. Den laatsten tijd is het mij trouwens niet naar wcnsch gegaan en ik dacht er over om naar Ame rika terug te gaan toen ik opdracht kreeg om photo's te maken voor dit boek. Toevallig koos ik Frontellac het eerst en ben «daarom giseren al in 'i dorp gekomen. Al wat ik noodig heb, mijnheer - Elliott vulde ik aan. Al wat ik noodig heb, mijnheer Elliott is hier een paar dagen te r. o- gen ronddwalen, dan ga ik weer ver der door. Ik was het niet met mij zelf eens wat ik hem zou antwoorden hoewel ik geneigd was hem te doen gevoelen dot ik niet op bezoeken gesteld was. Ik voelde het manuscript in mijn zak en dit noopte mij om geen vreemden in het park toe te laten, maar ik bedacht nu eensklaps hoe destijds in Indië een artist van armoe was om gekomen, omdat men hem overal ver dreef en daarom antwoordde ik hem nu: Onder zekere voorwaarden mijn heer Grif fin verzet ik mij niet tegen uw zijn op Frontellac, altijd als u geen inbreuk maakt op onze vrijheid U kunt er gerust op zijn dat ik geen misbruik zal maken van uw goedheid, mijnheer Elliott, antwoord, de hij met waardigheid. Ga dan gerust uw gang en liefst in de morgenuren, voegde ik hem toe om mij dan tot Armond te wenden, die blijkbaar geenszins ingenomen was met mijn vrijgevigheid. Je moogt den heer Griffin een paar morgens achtereen in hei park DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Het huis van afgevaardigden heeft met 205 tegen 148 stemmen goedge- i keurd een vlootwet, bevattende een plan voor den aanbouw van oorlogs schepen gedurende drie jaren. Van ontwapening komt dus blijk baar voorjoopig niet veelt DE LUCHTVAARTDIENSTEN. Maandag is een Caurtrnn-vliegtuig, dat gebouwd was met het doel, bom- bardementsvluchten over langen af stand te doen, met 8 passagiers in 2 uren 20 min. van Parijs naar Brussel gevlogen. Het vliegtuig heeft een breedte van 25 meters. \cht passa giers kunnen er gemakkelijk, In fau teuils gezeten, in plaats nemen. Het. kan oen snelheid bereiken van 110 K.M. per uur en 900 K.M. afleggen, zonder tusschenlanding. VOEDSEL VOOR DE DUIT- SCHERS. Uit Spa wordt gemeld, dab de vervulling van het tractaat voor de levcnsmiddelenvoorzienip" van Duitschland afhankelijk wordt gesteld van de volledige vervulling toelaten, zei ik hem, ten einde hem niet buiten het gesprek te sluiten. Zooals monsieur beveelt, luidde het norsche antwoord en daarop ging hij weg, waarschijnlijk om bij Félice zijn beklag te doen. Er speelde nu een glimlach om de linpen van den artist. Het schijnt dat uw bediende niet ingenomen is met mijn komst, zei hij hij wilde mij vanmorgen aJ het hek uitzetten. Dat komt omdat z.'jn vorige meester de over wden hertog e Fron. tel -i nooit vreemdelingen toegang verle- de, antwoordde Ik. Dat hoorde ik in het dorp cn ik ben blij dat u er anders over denkt. U hebt zeker het landgoed gehuurd of gekocht van de erfgenamen van den overleden hertog? vroog hij. Hoe alles zich heeft toegedragen doet niets ter zake, antwoordde ik, het is voldoende dat u weet dat ik nu hier heer en meester ben. Hij bemerkte wel dat ik eenigszins kortaf was, en maakte aanstalten om weg te gaan. Ik zal dan op uw verlangen bier alleen 's morgens komen, mijnheer Elliott, zei hij: Zal ik dan het ge noegen hebben u te ontmoeten, zei hij nog. Ik zal mij dc vrijheid veroor loven u een present exemplaar van het boek te zenden, zoodra het ver schenen is. WELDADIGHEID NAAR VERMO GEN. Van 25 Hpcember 19185 Ja nuari 1919 was aan extra-giften ont vangen f 2413.00. Van 15 Januari—12 Februari werd nog ontvangen H. B. 100, Dr. II. K. 25, Mevr. C. d. V. 10, W. D. H. v. A 10, Mevr. wed. J. R. 5. Ds. P. B. 5, Mr. A. A S. 5, Dames R. 3, Mej. M. C. T. 2.50. A. d. NV. 2.50. Totaal f 2581.00. Het bestuur deelt mede Vriende lijk dank voor de ontvangen giften mochten velen dit goede voorbeeld nog volgen. De penningmeester der vereeniging is de heer S. Crommelin, Staten Bolwerk 5. Maandelijksch overzicht In Janua ri is uitgegeven brood 145.65, vre- kelijksche ondersteuning 839.75. losse giften ƒ63.60. diversen ƒ29.41. Totaal ƒ1078.41. Bakk«rsnachtarbeid. (Vervolg). De verdediger van beklaagden, Mr. Merens, begon zijn pleidooi met er op to wijzen, dat de bedrijfsleiders een principieele beslissing wenscli- ten. Toen in de gemeenteraadszitting van 13 November 1918 de verordening op den bakkersnachtarbeid werd be handeld, kwamen in het debat one desiderata ter sprake. Ie: het belang van de consumenten bracht mee, dat versch brood kon verstrekt worden bij het tweede ontbijt, 2e: dat brood moest zijn goed doorbakken, niet schatte)ijk voor de gezondheid en 3e: het moest voor het tweede ontbijt beschikbaar kunnen gesteld worden zonder dat de gezellen werden „afge jakkerd". Verder wees pL er op, dat bij de thans geldende verordening op gewone weekdagen de oven koud is van 9 uur namiddag tot 6 uur voor middag, dus gedurende 9 uur, naar van Zaterdag op Maandag gedurende 31 uur en dat het vooral bij de te genwoordige brandstof, maar toch ook in normale tijden, onmogelijk te Maandag op tijd klaar te komen, als de bakkers pas om 4 uur mogen be ginnen met het „aanjagen""van den oven. Bovendien geeft de maatregel eerder aanleiding tot verkwisting dan tot besparing van brandstof. In ver band hiermede wees pl. op een oud gezegde, bekend in 't bakkersbedrijf: „Een oven op Maandag ls als een meid op Zondag" (nl. duur!) Voortgaande, zeide pl. van oordeel to zijn, dat de verordening wel toe laat, dat de bakkers Maandagmorgen vóór 4 u. den oven gaan stoken. Art. 1 van die verordening toch zegt, dat geoorloofd zal zijn: onderhoud, rei niging en herstel van den over en nu kan, volgens pl., met dit onderhoud niet anders bedoeld zijn, dan het onderhouden van vuur in den oven, want indien waar was, wat de Ambtenaar aannam, dat dit on derhoud bcteefeent: in stand houden van den oven dan zou in genoemd ar tikel tweemaal hetzelfde zijn gezegd: liet in stand houden van den oven ligt VRIENDELIJK. AxièJe: „Ik overdenk altijd voor ik Ukapen ga, wat ik in den loop van den dag voor verkeerds gedaan heb." Louise: „Dan zal j© niet veel tijd voor slapen overhouden, dunkt ONTGOOCHELING Vrouw: „Wat zie je er bedrukt uit op die foto. Heb je die laten ma- kon tioen ik weg was? Man: „Ja, daags voor je terug kwam." (Het Leven). immers al opgesloten in de wcordeni reiniging en herstel. Voorts betoogde pl. dat voor hei- stoken van den oven, vóórdat het eigenlijke bakken begint, snaar één man noodig is. PL kwam tot de conclusie dal de uitdrukking „onderhoud van den oven" moet worden geïnterpreteerd volgens het spraakgebruik van dc bakkers, die er, zooals uit de geheel met elkaar overeenstemmende ver klaringen der deskundigen gebleken 1b, 't „onderhouden van vuur in den oven" onder verstaan en dat fcekl., volgens deze interpretatie niet heb bende gehandeld in strijd met de ver ordening, behoorden te worden ont slagen van rechtsvervolging. De andere zaken betroffen minde» belangrijke kwesties. Tegen een tweetal banketbakkers werd f 25 boete of 25 dagen hechte nis gefischt, wegens het verwerken van margarine in deeg cn van f 3 tot f 15 boete of evenveel dagen hech tenis tegen eenige personen, d'e r.iet gezorgd hadden voor het behoorlijk uitbaggeren van langs hun weilanden loopende slooien. Iemand, die op de treeplank van een wapen van de E. S. M. was ge sprongen, blijkbaar om eens een gra tis ritje te maken, zal dit ritje met f 1 boete moeten betalen: oncewijfeld een tegenvaller voor hem. Een Am- sterdamache dame hoorde f 3 of 3 d. tegen zich eischen wegens het met een He klas-kaartje reizen in c-en coupé le kias. Terzake overtreding van het slacht erbod werd tegen een slager f 200, boete of 50 dagen geèïscht en tegen een tweetal personen, die zware vrachten hadden laten vervoeren door daarvoor te zwakke paarden onder- scheidenlijl? f 5 en f 15 boete of even veel dagen hechtenis. De Kantonrechter te Haarlem deed heden de navolgende uitspraken: P. A. 8 maal f 2 en 4 maal f 1 of 12 maal 1 dag hechtenis; A. v. d. wed. D. v. L. f 5 of 5 dagen hechte nis! M J M- T- 2 maal f 6 of 6 dagen hechtenis; E. B. H. S. 36 maal f 5 of 36 maal 5 dagen hechtenis; J. V. f 10 of 10 dagen hechtenis; A J. W. f 5 of 5 dagen hechtenis, allen te Haarlem: C. v. M. te Bloemendaal 4 maal f 3 of 4 maal 3 dagen hechtenis, allen wegens overtreding der Arbeidswet. T. K. f 2 of 2 dagen hechtenis; A A. d. O. f 1 of 1 dag hechtenis, bei den te Velsen wegens overtreding der Drankwet C. H. f 25 of 25 dagen hechtenis; J. K. f 150 of 30 dagen hechtenis; P. K f 15 of 15 dagen hechtenis; C. J. R. vrijgesproken; P. W. S. 2 maal f 75 of 2 maal 30 dagen hechtenis, allen te Haarlem; A. A S. te Bever wijk f 25 of 25 dagen hechtenis; M. G. f 5 of 5 dagen hechtenis; J. J. f 15 of 15 dagen hechtenis belden te Haar lem; J. M. M. wed. H. v. D. to Utrecht f 10 of 10 dagen hechtenis, aben we gens overtreding der Huurcocraissie- wet. J. A N. te Haarlem f 800 of 50 da gen hechtenis wegens overtreding der Distributiewet G. v. D. f 30 of 30 dagen hechtenis; G. v. D. f 30 of 30 dagen hechtenis; J. J. v. H. f 5 of 5 dagen hechtenis; allen te Haarlem; J. K. Lzn. f 25 of 25 dagen hechtenis; W. v. S. f 30 of 30 dagen hechtenis; A. V. f 30 of 30 dagen hechtenis allen te Zandvoort, allen wegens overtreding der Jacht wet. J. A. B. te Beverwijk f 4 of 4 dagen hechtenis; M. v. V. té Schoten f 1 of 1 dag hechtenis; J. B. te Wijk aan Zee en Duin f 2 of 2 dagen hechte nis, allen wegens overtreding der Leerplichtwet H. v. E. te Wijk aan Zee en Duin f 60 of 60 dagen hechtenis; F. de V. te als voren f 10 of 10 dagen hechte nis, beiden wegens overireding der Slachtwef. G. H. v. D. 3 maal f 10 of 3 maal 10 dagon hechtenis, te Haarlem, we gens overtreding der Veiligheidswet J. F. V. te Haarlem, f 20 of 20 da gen hechtenis; en A. O. .te Velsen f 30 of 30 dagen hechtenis, wegens over treding der Wapenwet. Wij hoorden hem nog fluiten toen we hem al niet meer konden zien. Vane stak een pijp op en wierp de lucifer op het terras weg. fifie kerel zal zijn weg wel ma ken ouder alle omstancligheded, zei hij, en als je hem hier niet had willen toelaten zou hij toch zijn weg wel gevonden hebben, misschien kort na zonsopgang als wij nog in bed lig gen. Hij is zeker wel iemand van veertig jaar en aan lager wal geraakt en waarom zou ik hem dan niet in de gelegenheid stellen om in zijn on derhoud te voorzien, zei luj. Ik ge loof ook niet dat hij het ons lastig zal maken, want ik heb hem duide lijk gezegd dat hij alleen 's morgens zijn gang mag gaan. Hij rookte *nu even zwijgend door en zei toen: VieJ het jou niet op dat hij zoo op je gemoed wilde werken, Ned? Natuurlijk, hij wilde mijn hart vermurwen. Je zult zieu, dat hij zich aan ons op zal dringen. Dat zal hem toch niet gelukken, Ik heb hom duidelijk aan het verstand gebracht dat we ons niet met hem zullen bemoeien. Hij glimlachte even, toen hij ant woordde: Ik geloof dat dc kerel er veel om geven zal wat wij wenschen of niet, hij is -een indringer, let maar eens op, daarom is het zeer verstandig, dat je hem kort houdt. Ik geloof niet dat een van onze buren belang zal -icllen in ons doen en laten, behalve dat ze misschien nieuwsgierig zullen zijn wat voor een man de nieuwe eigé- naar van Frontellac is. Da: weet ik nog niet zoo recht, antwoordde ik. Ik ben plotseling tot de overtuiging gekomen, dat Dat de man die door bet venster van de bibliotheek keek, iets u-et ens vóór had? Neen, Ned, dat geloof ik niet dat zal slechts pure nieuwsgie righeid zijn geweest. Je kunt gelijk hebben, maar ik houd liet voor iets geheel anders dan nieuwsgierigheid, antwoordde ik. Als je wat meer ronduit je opinie zegt, zal ik misschien beter je in zicht kunnen deelen, zei hij. Nu dan ik vermoed dat wij be waakt worden, dat wij al onder spiorn nage zijn zoolang wij te Parijs ver toefden. Herinner jij je de mannen niet die je voor zakkenrollers e.i nzag? Ik geloof dat het agenten van de ge heime politie waren. Je weet toch ook wel dat er geen diligence aan het sta tion stond toen wij te Vélo aankwa men er. dat een boei ons hierheen moest brengen, en nu weer dat te- gluren door het venster van dc bi- i bliotheek. (Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5