VÏeeschdistributie 36e jaargang No. 10967 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 17 februari 1919 HAARLE ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) I 2.26. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem t 0.51Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Dlre» eur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENT1ENVan 1—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cta. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslug 20 procent Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Ct6. per plaatsing, elke regel meer 12'u Cts. A contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentièn buiten liet Arrondissement 25 Cts. per regel: Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratie: Grccte Houtstraat 83. Tclefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Het Meer van lien Stads schouwburg. LEVENSM .DDELEN- VOORZIENIrtG. De Directeur van'het Gemeentelijk iLevensraiddelenbureau te Haarlem, brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: Regeeringsvisch op Dinsdag 18 Februari van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon EEN POND VISCH op vertoon van Visclikaart No. 8001—3600 in de Gemeentelijke Visohhal; op vertoon van Visclikaart No. 36014'100 in het Pand, ingang Ko ningstraat. Haring Prima kwaliteit gezouten haring a 8 cent per stuk (zonder bon), in de Gem. Vischha]. Verpakking medebrengen. De Directeur,, voornoemd, F. DE JONGE. HAARLEM. Yerkrijigbaar op bon No. 44 letters E, F, G 2 ons lever- en 2 ons bloedworst 6 50 cent per pond, of 4 ons booidkaas A 70 cent per pond. Deze artikelen kunnen worden be steld op Dinsdag 18 Februari van 8d uur bij: P. Bannink, Zijlstraat: D. van Leeuwen; Klein© Houtstraat 111: F. Benraadt, Spaarnwouder- straat. Deze artikelen kunnen worden ge haald op Woensdag 19 Februari van 1—4 uur bij: G. Benraadt, Hoog straat; C. Boller, Wolstraat. Wed. van Dooremaaien, Korte Begijns- siraat 7. DINSDAG 18 FEBRUARI. Stadsschouwburg Wilsonsplein 2e Opvoering van ..Heerenmode", 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Concert v. d. Ned. Ver. tot ontwikk. der Mod. Schepp. Toonk., 8 uur. Geb. de Protestantenbond: Dr. Fred, van Eeden over „Het Godshuis in de j lichtstad". 8 uur. Café Brinkmann: Jaarl. alg. verg. v. Aandeelhouders der N. V. Mij. ..de Toekomst", 716 uur. Cinema-Palacc, Gruote Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Groots Mark% Biosc. voorstelling. ApolloTheater. R - orisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereen'ems' Kleine Hout straat. Biosc voorstelling en variété. Velsen: Raadsvergadering. 7 1/4 u. De Jaarwedde van den Commissaris van Politie. Herhaalde..;k is in ons blad be toogd, dat een salaris van f 4000.-— ontoereikend is voor het ambt van Commissaris van politie 'e Haarlem. Nu stellen B. en \V. eindelijk aan den Raad voor, om het te brengen op f 5000.— en wanneer de Rand wijs is, zal hij daarmee instemmen. Niet alleen omdat anders bet frac- tement achterstaat bij dat van andere Commissarissen van politie in Neder land en dai van andere hoofden van takken van dienst in Haarlem, inaar ook omdat nu wij eenmaal een jon gen en geschlkten functionaris be zitten, deze ln het trnctcmcnt geen aanleiding moet vinden om weer epoedig naar elders te solliciteoran. In dit geval ia het verstandig, ie mand te binden met z:'-. ren handen. oiitusnieuws Tijdingzaal van Haarlem's vjagalad. In onze Tijdingzaal, Groote Hout straat 93, is tentoongesteld het por- ret van den beroemden tenor Jac. Urlus, die Woensdag hier ter stede komt zingen op het Lootsoon ert, waarop het Pius-oratorium woidt eitgevoerd. Verder zijn o.m. tentoongesteld ver schillende aardige fotos' van den ai- om heerschenden woningnood. Por tretten van den heer G, J. Ditters te Dieren, die 2 Maart a.s. zijn gouden jubileum als organist bij dc Ned. Herv. gemeente aldaar herdenkt en van den heer J. E. Fischer, oud-direc teur der H. B. S. en Hnndpl-wehonl aldaar, die in den ouderdom ven 75 .aar te Utrecht is overleden. Een paar dagen geleden is door ons melding gemaakt van een voor stel van B. en W., naar aanleiding van de bekende motie van Mr. Bo- mans over hel beheer van den Stads 'Schouwburg. Dat voorstel is aan de Commissie op te dragen controle over de tooneelgaze schappen, die dezen schouwburg bespelen; het gaf ons, in verband mei de toelichting, aanlei ding om eenige vragen te doen aan den heer J. B. Schuil, die secretaris van de Commissie en in heit. bijzon- dec- van tooneel zaken op de hoogte is. „Hoe is", zoo vroegen wij den heer Schuil, „uwe meening over cen suur op de stukken, wanneer de Raad dit voorstel van B. en W. aan neemt?" „Dat er van censuur in het geheel geen sprake meer zijn zal. Voortaan zal de Commissie dienen uit te gaan van de veronderstelling dat de groote gezelschappen, die in den Schouwburg optreden, nooit met schunnigheden komen. Verkade van 't Nederlandsch Tooneel heeft zich over de quaestie uilgelaten in dezen geest: „wat wij geven is altijd kunst, censuur op de stukken kunnen wij onmogelijk toela ten, omdat de weigering van een be paald stuk, kort vóór de opvoering ons geheele speelplan in de war zou brengen; op den duur zouden wij er dus van moeien afzien, in den Haar- 1 lemschen Stads-Schouwbnrg op te treden. Over de ethische waarde van een stuk zal natuurlijk altijd zeer verschillend geoordeeld worden. Veem bijvoorbeejd een gezelschap als dat van Royaards- dat is wel een van de meeat kunstzinnige gezel schappen die wij hebben. Toch heeft dot indertijd „de ubicon" opge voerd, waarover nog al verschil van meening is geweest; zij, die hot stuk onzedelijk vonden, bestreden het op ethische gronden, Royaards verdedig de het op aeslhetïsche motieven. Hel Hofslad-tooneei, om nog een ander voorbeeld te noemen, dat zeer artis tieke voorstellingen geeft, is voorne mens „Frühlings-Erwachen" van Frank Wedekind op het repertoire te nemen, dat wel zeer ern stig bedoeld is, maai- waar over in ons land de meeningen toch zeer verdeeld zijn. Toch moet de gedachte aan censuur geheel ver vallen. Anders zou, naar mijn in zicht.. de Commissie haar ontslag moeten nemen Niettemin zal aan de Commissie contróle over de tooneelgezelschap- pen worden opgedragen. Hoe stelt u zich deze conlrole dan voor?" „Dat alleen geweerd zal worden bij voorbeeld hel gezelschap uit den Frascati-schouwburg, dat de zooge naamde Prot-stukken speelt, zooals la Dame de chez Maxim. Ie Paradis* en dergelijke, een repertoire, dat er op gebaseerd is. he' publiek te trek ken met stukken van verdacht ge halte: evenzoo het gezelschap van Louis Bouwmeester .Tr., dat soortge lijke stukken slbeelt. Fi bovendien zal de Commissie gezelschappen moe'en weren, die uitvoeringen geven, welke pp een artistiek lang sisnflTPinJ staan". ,.D° moeilijkheid is aangekomen door Heiiermnns' Allerzielen. Dat re- j portoire zal «bis n»»t meer warden 1 geweerd?" „Neen, ofschoon over de ethische wsnrde van sommige stukken H°iiermans uit den aard der zaak ve-schillend vedarbt wo'-dt zen der eenigen twijfel hebben ze aesthetische waarde, dat wil zeg gen het zijn kunstwerken. Wanneer eenmaal met gezelschappen een over eenkomst is aangegaan voor het ge ven van een aantal voorstellingen, dan moet aan hen worden overgelaten met wel'.e stukken zij willen komen Ik geef toe, dat dit eenig bezwaar heeft. Wij hadden hier hijvoorbeeld in Haarlem al lang „de Wijze Kater" moeten hebben, daartegenover kwam hei gezelschnp-Heijermans viermaal met een klucht als Kok en Springer. Intussclien zal over 't algemeen liet belang van de directie van 't. gezel schap gewoonlijk parallel gaan met dat van onzen schouwburg, omdat het publiek graag nieuwe stukken (als 70 goed zijn) komt k ken. Een ver standige directie zal er ook rekening mee houden, dat een Commissie als de onze beter weet wat in Haarlem trekt, dan zij." „Maar kasstukken zijn toch ook on misbaar voor den goeden gang van zaken?" „Natuurli k en die zou de Commis sie niet willen missen. Maar wij moe ten in Haar'em vooral ook het goede, nieuwe hebben. Intussclien is liet kiezen van stukken, bijvoorbeeld voor 'Breda of Den Bosch, waar een gezel schap misschien een keer of zes per winter optreedt, veel gemakkelijker dan in Haarlem, waar het per seizoen vijfien of twintig voorstellingen geeft." „Ziet u voor de Commissie nog een andere taak, dan de coptróle op de tooneelgezelschappen „Zeer zeker. Zij zal den directeur moeten adviseeren over verbeteringen in het gebouw, klachten over de di rectie behandelen, het tusschen- 1 Schaam zijn tusschen het-gemeente bestuur en den directeur den direc teur adviseeren, wanneer voor een op voering een bijzonder hoogo uitkoop wordt verlangd, de prijzen der plaat sen, de indccling der rangen vaststel len, kirinni toezicht houden op alles, wat het financieel gedeelte van 't be drijf raakt. Maar oo den voorgrond moet staan," aldus eindigde de heer Schuil, „dat contróle op de tooneelge zelschappen, die B. en W. nu voor stellen aan ons op te dragen, niet be- teekent en nooit beteekenen kan con tróle op de stukken, die deze gezel schappen spelen. Dat, om het nog eens duidelijk te zeggen, wanneer de Raad het voorstel met de daarbij ge dane toelichting aanneemt, van cen suur over de stukken geen sprake meer zal zijn." Het Tooneel Hedda G a b 1 e r, door het Rot- tordamsc.h Tooneeigezelschap voor „Het Nederlandsch Tooneelvei- bond". Het was een artistieke daad van het Nederlandsch Tooneelverbond de Rotterdammers uit te noodigen hier met Hedda Qabler komen. D© Commissie van Beheer van den Stadsschouwburg mist. helaas eiken invloed op de artistieke leiding; zij heeft te accepteeren, wat de Tooneel- directies hier wenschen te spelen en zoo was het mogelijk, dat een voor stelling van een werk als Hedda Ga- bier denllaariemmerg tot heden werd onthouden. Wanneer hei Tooneelver bond op den nu ingeslagen weg voort gaat en zijn leden legen gereduceer de prijzen voorstellingen aanbiedt, zooale Zaterdag, dan doet de afdée- llng op haar terrein voor Haarlem uitstekend werk en zal zij zeker de sympathie verwerven van alle wer kelijke tooneelllefhebbers. Maar dan voortaan geen voorstellingen meer •als van De Dief een keuze, die naar onze meening een groote ver gissing was doch uitsluitend van stukken ,die artistiek in alle opzich ten hoog staan en zonder den invloed van het Tooneelverbond hier niet ge speeld zouden worden. Dan zullen de tooneelverhond-avonden in den wa ren zin des woord gebeurtenissen in ons iooneelleven worden. Wij zouden In dit verband willen wijzen op B o- venmenschelijke Kracht, ,een werk, dat wij hier zeker niet t® zien zullen krijgen, als het tooneel verbond zich er niet voorspant. Wan neer de Haarlemsche afdeeüng dit drama van BJörnson Ln onzen schouwbug mocht laten spelen, dan voorspellen wij haar bij voorbaat een even groot succe« als Zaterdag avond. Want een zéér groo; succes is de opvoering van Hedda Gabler dank zij vooral het spet van het echtpaar Tartaud geworden. In heel het oeuvre van den Noor- j schen dichter zouden wij geen dra ma kunnen noemen, dat rijker van handeling, scherper van karaktertee- kening en geserreerder Van struc tuur is dan Hedda Gabler. In dit drama geen vermoeiende symboliek, geen opwerpen van nieuwe proble men, maar louter een objectief weer geven van karakters ©n menschen. H>sen zelf schreef indertijd aan den heer C. Honigh, die Hedda Gabler voor het eerst in het Hollandsch had vertaald: „Ik heb er naar gestreefd menschen te schilderen zoo exact en zoo gedetailleerd mogelijk, anders iniet. Het kan best zijn, dat men in mijn drama iets revolutionairs wil vinden, maar dat 6taat toch in allen geval op den achtergrond: alleen de personen van het stuk spreken, niet ik!" Dat dl© personen niet sympathiek 1 zijn, bij sommigen vooral bij de vrouwen zelfs tot verzet prikke len, moge waur zijn, men zal niet kunnen ontkennen, dat Ibsen nooit scherper en forscher menschen heeft geschapen, dan ln dit drama. Hij deed het met meodoogenlooze wreed heid. Hedda is gegroeid tot een fi guur van verkillende koelheid en harteloosheid, een vrouw van weer zinwekkende perversiteit, de incar natie van het egoïsme, maar zij is hoe „onmensrhelijk" sommigen haar dan ook mogen vinden, een prachtig levend mensch ge worden. Deze demonische vrouw is één van Ibsen's geniaalste scheppin gen Slechts aan heel enkele uitverko renen is het gegeven zu'k een ge compliceerde. in haar hartelooze wreedheid gegantisclie vrouwenfi guur ook op hel tooneel te doen le ven. Routine en natuurtalent schie ten bij de uitbeelding va» een Hedda Gabler te kort, als ze niet gesteund worden door een scherp intellect, dat in staat, is zu.k een karakter in ai zijn diepte te peilen en in al de fijne en telkens wisselende nuances te volgen. Maar omgekeerd zal de mees; intel lectuele artieste het. bij de vertolking van deze ro niet zonder een groot plastisch vermogen kunnen stellen. Wal een uitvoerend kunstenares het innerlijk van een Hedda Gabler naar buiten brengen, dan zullen fijnvoe lend begrip en talent tot uitbeelding moeten samengaan. Mevrouw Alida Tartaud is één van die uitverkorenen. Wij wisten het na haar Nora-creatie en haar uit beelding van Ellida, wij zagen het weer bevestigd in haar schitterend spel als Hedda Gabler.Hoe leefde deze figuur, hoe wist zij in de fijnste nuances de plotselinge wisselingen steeds naar voren te brengen! Welk een Ingehouden, sober spel en toch wat een kracht van uitbeel ding! Elk woord zelfs het schijn baar meest gewone heeft bij Ib sen beteekenjg en telkens weer wist mevrouw Tartaud door haar sublie me dictie die beteekenis voelbaar te maken. En welk een rustige voor naamheid in haar spel! Zij was wel volkomen de wreedkoude, hartelooze dochter van den generaal Gabler, die door haar koele voornaamheid heel haar burgerlijke omgéving be- heerscht. Wij hoorden de opmerking maken, dat mevrouw Tartaud Hed- da's perversiteit niet voldoende be lichtte, maar men vergat blijkbaar, dat deae vrouw voortdurend be- heersclit wordt door haar angst voor j schandaal en zich slechts geheel eo al durft geven, wanneer zij alleen Is met Thea, het. vrouwtjo dat haar vreest en in haar macht is. Die scène gaf mevrouw Tartaud met- zulk een 1 overtuiging, dat een rilling over ons kwam. Hoe veranderde plots heel haar wezen, hoe demonisch was toen haar spel! Haar sortie In II was prachtig van plastiek. De heel© fi guur van Hedda stond daar voor ons in haar kille, afschuwwekkende naaktheid! De papier nood noodzaakt ons niet te uitvoerig te zijn. Hoe gaarne zou den wij anders nog stilstaan bij dit fijn gedetailleerde spel, nog uitwei den over den voorbeeldig-liciiten co- medietoon in haar gesprek met Brack, over haar stil medeleven, op de sofa bij 't verhaal over Lövberg'6 dood in IV, over dat sublieme ge baar van walging na haar ontmoe ting met tante Jule, haar prachtige houding bij de portière aan het slot, over zoo. veel meer, dat ons telkens met, groote bewondering vervulde. In waarheid, mevrouw Tartaud bewees ons Zaterdag weer een tragedienne van universeel talent te zijn, een wer kelijk gebenedijde! Maar evenzeer hebben wij'het spel van Frits Tartaud in de rol van Jör- gen Teaman bewonderd. Het stond op dezelfde hoogte. Wat werd dit een fijne, mooie figuur; hoe volkomen had Tartaud dezen goedigen, maar I burgerlijken geleerde begrepen, en j ihoe wist hij hem tot in de kleinste 'gebaartjes en ln zijn stem geheel te doen leven! Dat spelen met het pot lood, dat telkens even grijpen naar zijn haren, ais hij tegenover het raad sel ziin vrouwstond, dat bijna onmerkbaar buigen van zijn hoofd, het liefdevol dragen van zijn boeken, dien sullïgen gang. de goedige, maar zeurige stem, het behoorde alles bij dezen braven geleerde, die d© wereld om hem heen niet begreep. Zelden hebben wij Tartaud mooier gezien dan Zaterdagavond. Het was wel ge heel „spel van het eerst© plan" Zeer goed was ook Henri Morriën als Brack vooral zijn groote scène in IV met Hedda, was van een wel begrepen rust en imponeerende ze kerheid en lief-gemoedelijk. Ellen Wlarda als tante Jule. Mevrouw Mien Vermeulen en de heer Kramer vielen naar onze meening als Thea EJv6ted en Lovberg min of meer uit den toon. Beiden bleven zij te veel aan den buitenkant; het was geen spel, dat van fcinr.en uitkwam. Voor al de heer Kramer dreigde soms de stemming van het geheel door zijn rhetoriek en zijn melo-dramatisch spel te bederven. Maar als geheel was het een prachtige voorstelling, die door het zeer talrijk publiek enthousiast is ontvangen. Aan het elot bracht men mevrouw Tartaud een warme 'ovatie, die dat weten wij zeker ook voor haar man bedoeld was. Aan mevr. Tartaud werden voor de pau ze namens het Tooneelverbond bloe men aangeboöei J. B. SCHUIL. Arr. Rechtbank Distributiezaken. We gens heit afleveren van 2 vaatjes zach te zeep werd tegen H. R„ slacrer te Monnikendam, f 100 boette o' qa- gen hechtenis geëischt en dezelfde straf tegen N. M. v. R. wegens het vervoeren van die zeep. Genoemde singer had ook nog vet verkocht voor f 5 per pond aan een Marker visscher. Daarvoor werd nog eens f 50 of 10 dagen tegen hem geëischt. UITSPRAKEN. Allen voor overtreding Distributiewet. II. K., landbouwer, te Ambt-Om men, bij verstek, geldboete van f 25 subs. 5 dagen hechtenis. M. K land bouwer en koopman, te Ambt-Om men, bij verstek, geldboete van ƒ25 subs. 5 dagen hechtenis. J. P. v. T.» los werkman, te Velseroord, vrijge sproken. R. L., wagenmaker, te Zandvoort, bij verstek, geldboete van ƒ25 subs. 5 dagen hechtenis. A. Th. R-, fabrikant, te Vogelenzang, en G. C. R., fabrikant, te Vogelenzang, no. 1 ontslagen van rechtsvervolging, no. 2 vrijgesproken. C. S.. vrachtrijder, te Lisse, vrijgesproken. G. T., koetsier, te Haarlem,.geldboete van f 25 suits. 5 dagen hechtenis. P. van S., koop man, te Zud-Schalkwijk, getn. Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, bij ver. stek. geldboete van f 200 subs. 10 da gen hechtenis. A.v. d. S., koopman, te Zaandam, bij verstek, geldboete van f 800 subs. 3 dagen hechtenis. P. L. H., kaashandelaar, geldboete van f 5000 sub». 50 dagen hechtenis. P. A. A. O., waamemend-drecteur, te Hoorn, niet bewezen verklaard het den beklaagde ten laste gelegde en daarvan vrijgesproken en ten aanzien van het overige deel der ten laste legging heeft de Rechtbank zich onbe voegd verklaard van deze zaak kennis te nemen, met verwijzing der zaak naar den bevoegden rechter. M. de J., vervener, te Oostzaan, geldboete van f 10 subs. 2 dagen hechtenis. A. C. J. S-, zonder beroep, te Ilpendam, geld boete van f 10 6ubs. 2 dagen hechte nis. Gemeenteraadsverkiezing. Krachtens art. XII der uddition- neele artikelen van de gewijzigde Grondwet treedt de Raad op den eer sten Dinsdag van de maand Septem ber in zijn geheel af. De verkiezin gen icandidaatstellingen) voor den nieuwen Raad moeten plaats heb ben op Dinsdag S April, terwijl de stemmingen in eiken der drie kies kringen zullen gehouden worden ln de tweede helft van de maand Mei op een door B. en W. nog nader te bepalen dag. B. en W. stellen voor om voor het tijdperk van 1 April 1919 tot 1 April 1923 te benoemen in het hoofdstem- bureau van eiken der drie kieskrin gen, waarin de gemeente voor de can did aatstelling en de stemming voor leden van den Gemeenteraad is ver deeld, de navolgende personen: A. In het hoofdstembureau van den Kieskring I, waarvan de Burgemees ter van rechtswege Voorzitter is, en dat, krachtens de wettelijke bepalin gentevens als Centraal sembureau optreedt: a. tot lid de heeren: 1. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; 2. V. Loos- jes, 3. A. Nagtzaam en 4. Mr. Dr. W. P. Vis; b. tot plaatsvervangend lid, de heeren: 1. G. Wolzak Hzn., 2. Mr. J. H. J. Simons en 3. P. Kalb- fleisch. B. In heit hoofdstembureau van den Kieskring II: a. tot voorzitter: den hacr Jolis. de Breuk; h tot lid, de heeren: 1. J. H. Wentholt, 2. C. a. M. Jonckbloedt, 3. J. Schreuders en 4. F. L. Nix; c. tot plaatsvervangend lid, de«heeren-. 1. C. G. Koen, 2. H. M. E. van Dobben en 3. S. Heijblok. C. In hot hoofdstembureau van den Kieskring III: a. tot voorzitter: den heer Mr. J. B. Bomans; b. tot lid, de heeren; 1. M. a. Reinalda, 2. Mr. F. M. Ilagemeijer, 3. Dr. J. 'Timmer en 4. G. Braakhuis; c. tot plaatsvervan gend lid, de heeren: 1. L. J. C. Poppe 2. P. C. Bruijn en 3. C. B. M. Segaar. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot aanstelling van tijde lijke gyinnastiekonilerw ijzers en onderwijzeressen ten dienste van de in te voeren buitengewo ne gymnastiekcurssusen op een belooning berekend naar f 1 per les van een half uur en ter hunner be schikking te stellen een bedrag van f 2000 voor leermiddelen voor die cur sussen. Het ügt in de bedoeling om voorloopig 6 onderwijzers en onder wijzeressen aan te stellen, die onder wijs zullen hebben te geVen in een drietal schoolgebouwen aan klassen van 10 A 12 kinderen. Provinciale Staten verkiezingen, DE ANTI-REV. In antirevolutio naire kringen worden pogingen aan gewend om prof. D. P. D. Fabius, die niet vporkoint op de candidatenlï'st voor de Prov. Statenverkiezing in Noord-Holland, alsnog op deze liist te plaatsen. chr. Sociale partij. Naar gemeld wordt is een provinciale com missie voor Noord-Holland de Chr. Sociale Partij opgericht. De com missie' besloot, bij de Statenverkiezin gen in alle kieskringen van Noord- Holland uit te komen met ge lijkluidende lijst, waarop voorloopig acht namen zijn geplaatst. BOUWMATERIALEN. Er wordt echeepsruimte beschikbaar gesteld voor den aanvoer van bouwmateria len uit Frankrijk. PRESIDENT WILSON. Nader wordt gemeld dat omtrent het al of niet komen van President Wilson naar Nederland nog niets is beslist. DE MOTIE-BOMANS. De motie, door den heer Bomans bij de behan deling der Oorlogsbegrooting op 13 dezer ingediend, on strekkende tof. vermindering der legeruit gaven door de reorganisatie der weermacht, is medeonder teek end door de Kamerle den Van Schaik, Wintermans, Dec kers, Fleskens, Poels, Van de Bilt, Van Rijzewijk en Bulten. KAARSEN EN SCHEMERLICHTEN. De minister van Landbouw heeft medegedeeld dat hij voornemens is met 1 Maart de distributie van sche merlichten en met 1 April van keur sen op te heffen. Met ingang van 1 Maart zijn dc verbodsbepalingen op de aflevering Van schemerlichten en de maximum prijzen van schemerlichten ingetrok ken. Buitenland. Do Volkerenbond. Do Duitsche pers is niet bijzonder met 't ontwerp ingenomen. De Ber liner Zeitung am Mittag schrijft: „Dit is geen volkerenbond, naar een alliantie-verdrag der vijf groute Entente-mogenheden. Het statuut is uitsluitend ten behoeve van de belan gen der stichters gemaakt Dat be wijst de koloniale kwestie. Het punt in Wilson's program betreffende de koloniën is door hem zelf opgegeven. De Duitsche koloniën zijn hier tus schen Engeland, Zuid-Afrika etc. ver deeld, zondar dat Duitschland aan het woord komen kan". Een aanslag tegen Wilson. Te Chicago is een samenzwering ontdekt tegen het leven van president Wilson. Een tweetal hoofdleiders, on der wie de anarchist Pietro Pierre zijn in hechtenis genomen. Nader wordt gemeld, dat ook 't voornemen was den secretaris van de schatkist Mc. Adoo om 't leven te brengen. 't Complot is door verraad nil ge lekt. Uit Duitschland Do Spartkcisten zijn thans baas in Sterkrade bij Es sen. De openbare gebouwen zijn door hen bezet. De politie is ontwapend. Er worden spoedig regeeringsge- trouwe troepen te Sterkrade verwacht. Bloedige opstootjes zijn voorgekomen te Beriijn waar soldaten van de Reinhardt-divisie een bijeenkomst van den Rooden Solda- tenbond uiteendreven. Een man werd gedood en twee werden gewond. DezaakLiebknecht en Rosa Luxemburg. De onafhankelijken die in de regee- ringscommissie van onderzoek zaten hebben zich teruggetrokken, omdat ze zich niet kunnen vereenigen met de manier waarop 't onderzoek plaats heeft. VLEKTYPHUS. In een kazerne te Belgrado zijn Gi gevallen van vlek- typhus voorgekomen. SERVIë ENTTALIë. Servië heeft voorgesteld 't grensgeschil met Ital'e over Flume door een scheidsgerecht te laten beslissen. Binnenland MARINEPERSONEEL Men seinde ons Zaterdag uit Don Haag De Minister van Marine heeft ingesteld een commissie om te onderzoeken, welke maatregelen noodig of wen- scbelijk zijn, om de geestelijke ont wikkeling en verzorging van het mi litair personeel der zeemacht te be vorderen, met uitnoodiging om zoo epoedig mogelijk aan den Minister voorstellen m te dienen, welke uit vloeisels zijn van dit onderzoek. Tot lid en voorzitter dezer commissie is benoemd de heer E. R. van Ouwen al ler te Hilversum. RIJKSBUREAU ZACHTE ZEEP. Het Vod. meldt, dat met 1 April het Rijksbureau voor zachte zeep wordt i opgeheven. j TUBERCULOSE. Biiikens een statistiek stierven er ln 1917 aan 1 tuberculose 12094 personen tegen 1 10.D91 in 191G. Voor rekening der tu berculose kwam in 1917 bijna een zevende gedeelte van 't geheele aan tal sterfgevallen. Burgerlijke Stand HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN WOUDE. Bevallen: M. Cornelis- sens—de Tijs, z. G. Kooiman—Ben jamin, z. C. .Koekvan der Put ten, d. C. J. van der Peet-Schoorl, z. A. C. van Hamburg—Trippen, d. (11) Overleden: M. W. CoppéeHoog land, 75 jaar. Letteren en Kunst NEUERLANDSCHE OPERA. Naar het Hbld. meldt, heeft de heer Koopman van een Amsterdammer een i van f 2000 en van Iemand uil Gelderland een som van f 1000 ont vangen, als bijdragen tol instandhou ding van de Nederlandsch» Opera. Uit de Umstreken BEVERWIJK. De inbraak op „S c h e y b e e c k". De politie te Beverwijk heeft in zijn woning ze kere J. van L. aangehouden, als de hoofddader van de inbraak op Schey- beeck, het, buitenverblijf van den heer C. J. K. van AaJst. De man is een oude bekende van de justitie. Hh is naar Haarlem vervoerd. VOGELENZANG. Ongeluk. Zaterdagavond viel nabij het station Vogelonzang een tremmer uit oen goederentrein. Hij kwam terecht in do zanderijsloot, welke met ijs be dekt was. Dit was zijn geluk, daar hij anders wellicht verdronken zou zijn. Nu bekwam hij evenwel emaüge hoofdwonden.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1