Steuncomité - Haarlem Agenda otadsnisaws Binnenland 36e Jaargang No. 10SS3 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 24 FEBRUARI 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.26. Franco per post door Nederland i 2.60. Afzonderlijke nummers l 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourons Coster, Direr cur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 15 regels f 1.iedere regel meer 20 Gts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oerlogstoeslag 20 procent. Rij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'n Cts.'è. contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentiën buiten het Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonn. der Redactie €00 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN VOORZIENIG. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld gedurende het tijdvak van 24 Fe bruari tot ea met 1 Maart 1819: op Bon C. 24 t'.veo ons kaas, te weten jonge 20 plus a 8 cent per ona oude 20 plus k 9'/» jonge nagelkaas a 61), oude nagel kaas 8 dat in verband met de beschikbare voorraden aan den verbruiker geene keuze van K/art kan worden gelaten. De Directeur veornoemd, F. DE JONGE. Geadkoope Werkschone». Vanaf 26 Februari 1919 kaa aan leder die in aanmerking wenacht te komen, een bon worden uitge reikt voor gebruikte militaire werk schoenen. tegen contante betaling van f 2.00 per paar. Aanmelding uitsluitend Woens dags, namiddags van 2 tot 4 uur, aan het Bureau „De Kroon", ingang Smedestraat, bovenzaal. Namens het Steuncomité lr. A. C.H.CALKOEN, Secretaris DINSDAG 25 FEBRUARI. Prov .Staten:Candidaatstelling. Schouwburg Jansweg. Beethoven- avond. SchmullerKreutzer, 8 uur. De Kroon: IJsclub voor Haarlem en Omstreken. Buitengewone algem. vergadering 8* uur. Café Bri.nkmann: N. V. Mij. „Dc Eendracht".. Algem. vergadering 8 uur. Soc. Vereeniging. Nieuw Haarl. Kinderkoor. Uitvoering, 8 uur. Brongebouw: Groote Openbare Vergadering voor Timmerlieden en Bouwvakarbe'ders 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kr on", Groote Markt' Biosc. voorspelling. Apollo-Theater: Barte.jorisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeiuging. KI. Houtstraat: Biosc. voorstelling en Variété. HAARLEM OP DE JAARBEURS. Ter aanvulling van de reeds ge noemde 28 Haarlemsche firma's, die op de jaarbeurs exposeeren, vermel- den we nog- 29. Gebr. Merens (gas-, stof-, zuig- en pompslangen, spreek buizen, zitkussens, pedalen, band- en velgremrubbers, deur- en c'osetslui ttrs en kinderepee'ballen); 30. Paul Marseille. Cjvemisch-Pharmaceut - sche fabriek (verpakte geneesmidde len); 31. N. V. Electr. Metaalbe werking- en installatiemaatschappij voorheen C. Dirks. Bakkersnachtarbeid. Naar wij vernemen zal Mr, Merens tegen de beslissing van den kanton rechter inzake den bakkersnachtar beid in hooger beroep gaan. BIBLIOTHEEK. De heer D. de Clercq, die sinds geruimen tijd in het buitenland vertoeft, heeft zijn weten schappelijke bibliotheek in bruikleen aangeboden aan de coöperatie Voor uitgang, om deze ten algemeenen nutte beschikbaar te stellen. De bi bllotheek bevat een verzameling van t ongeveer duizend werken in vijf talen, .op' ieder gebied. Herstelling schilderstukken van Frans Hals. B. en W. doelen den raad mede, dat de directeur van het Frans Hals museum te kennen gegevo® heeft, thans het tijdstip gekomen te achten om over te gaan tot het doen heistel len van de zes schilderstukken van Frans Hals, waaromtrent door hem bij de memorie van antwoord op de gemeent-ebegrooting 1919 een voostel Aan den Raad is toeeezegd gewor den. Bedoeld zijn de navolgende schil derijen: u. de maaltijd van officieren van den SU Jor-sdoeien (anno 1616); b. de maaltijd van officieren van den St Jorisdoelen' (anno 1627); c. de maaltijd van off. van den Cluverwers- doelen (annol627); d. de vergad. van officieren van Cluveniersdoelen (an no 1633); de officieren en onder officieren van den St. Jorisdoelen (anno 1639), en f. de regentessen van het oude mannenhuis De te verrichten werkzaanrneden bestaan in het kort uit het afnemen van d© oude(v> vuil, en ondoorzichtig geworden, niet meer voldoende duur zaam zijnde vernislagen, het herstel len van beschadigde plekken en het opnieuw vernissen. Een en ander vereischt dringend voorziening zoo als breedvoerig is omschreven in het reeds vroeger ter kennis van den raad gebracht rapport van den kunstschilder, den heer C. F. L. de Wild. De noodzakelijkhc/d tot voorziening werd door den raad beaamd, herin neren B. en W., toen in 1911 de gel den werden toegestaan voor de in dat jaar zoo goed gjslaagde restau ratie van de schilderij „Regenten van het oude mannenhuis". Een tweede stap in dezelfde rich ting tot behoud van de voor deze ge meente hoogst waardevolle histori sche kunstschatten, was de onlange tot veler bevrediging verrichte reini ging en bewerking van de schilderij „Regenten van het St. Elisabeth's of groote gasthuis'. B. en W. zeggen verder, dat de commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum met het plan zijn alge- heele instemming hecL, betuigd en het ten zeerste ondersteunt. Zij stel len den raad voor om te besluiten tot een doen lveretellen van de genoemde schilderstukken door derj heer D. de Wild te Den Haag en hun.daarvoor een crediet van ten hoogste f 12.000 te verleenen. Het legt in de bedoe ling om de werkzaamheden geleide lijk te doen geschieden. Herstelling Halsen. Op de agenda der Raadsvergade ring van 26 Februari a.s. staat als punt 5, de aanvraag van een crediet van ÏZOUO gulden, voor het herstellen van zes schilderstukken van Frans Hals, door den heer D. de Wild te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van deze belang rijke zaak zou uw medewerker voor B. K. een en ander in t midden wil len brengen. Ongetwijfeld zal ieder, die den herstellingsarbeid van den lieer De Wild in ons museum heeft gevolgd, met vertrouwen nieuwe res tauraties aan dezen heer zien opge dragen. Is zijn behandeling van ilais' schilderij der Gasthuisregenten met goed resultaat bekroond (gelukkiger dan vóór eenige jaren bij Hals' Oude mannenhuisregenten werd I»-: zoo staat misschien nog hooger, wat De Wild met de régeneratie van Ver- spvonck's Regentessen van het Heilig Gasthuis tot stand heeft gebrachi. Met het oog op dit laatste succes, zou ik de yraag willen stellen of op enkele der 6 bovengenoemde Halsen L.v. St. Joris-doelen (1627) en vooral de Regentessen van het Oudemannen huis, dit regeneratie-proces niet even eens met zulk fraai resultaat zou kunnen WQrden toegepast. Eerstens omdat de restauratie der Oudeman nenhuisregenten heeft aangetoond, uat, bij algeheel verwijderen der ver nislagen, verschillende illusies kun nen verloren gaan. (De schildering der Regentessen is uit denzelfden ongeveer als dit der Regenten) en voorts, omdat liet regeneratie-proces zooveel minder kostbaar is. Verder nog de vraag of men bij de schilderij St. Joris-doelen 1616 met toepassing der algeheele verwijdering der vernislagen niet huiverig zal zijn. voor de verschillende hooggekleurde Bourgogne hoofden (het rood toch is op vele plaatsen zoo vreemd gewor den) die dan zooveel te sterker zullen spreken! En nu nog een enkel woord over de financieel" zijde. Het is duidelijk dat zoo consciëntieuze en riscante arb ui als de restauratie van deze Hals-schil derijen is op flinke wijze moet wor den gehonoreerd. Maar toch zou ik willen vragen of niet alle verhouding zoek is tusschen het wetenschappe lijk werkmanschap van de veivujue- ring der vernislagen (en dat is im mers de eigenlijke arbeid, bijschilde- ring een zekere kunstprestatie wordt toch zoo veel mogelijk en te recht geweerd:) en eon bedrag van f 2000 per schilderij! Ridicuul worm zulke som, als men denkt aan de be dragen die de lie eeuwsche schilders voor hun kunstarbeid ontvingen; ik heb niet na kunnen gaan boe Hals betaald werd, maar Rembrandt ont ving voor zijn „Nachtwacht" f IIP En al zou de waarde van het geld op heden tienmaal minder beduiden, dan in den lijd van Hals, dan lijkt toch f 12000 een erg overdreven bezol diging voor den persoon die zes ver nislagen verwijdert, hoe kundig en verdienstelijk dit ook geschiedt. Ik hoop dat in bovenstaande rege len waarheid moge schuilen. G. KERKHOFF. OVERTREDING VAN HET ROOK VERBOD. Een sigarenwinkelier- ster heeft ech procesverbaal opge- loopen ter zake bel verkoopen van si garetten aan een kind beneden de 16 jaar, eveneens het ventje, dat de sigaretten rookte. DIEFSTALLEN. Zaterdag en Zondag zijn er 6 rijwielen gestolen. Oe nieuwe raadacandidaten Aangaande de nieuwe candidaten voor den Raad die de auti-rev. kies- vereeiüging „Nederland en Oranje" stelde, kan het volgende worden me degedeeld: ue neer C. ten Boom, horloge- en chronometermaker geboren 18 Mei 1859 te Haarlem, is bestuurslid van de vereeniging „Instituut Oranje- Nassau" voor christelijk onderwijs te Haarlem, lid van 't college van ge machtigden der Ned. Herv. Gem., voorzitter van de afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Bond t an Horlogemakers, lid van t Desiuur van 't Bureau van Adviezen voor den Handeldrijvenden en industrieelan Middenstand van Haarlem en omstre ken en bestuurslid van de BarteljcF risstraatvereeniging. De heer W. Hoek, geboren te Noordwijk 2 Mei 1871, die reeds eer der raadscandidaat was, timmeiman en aannemer van beroep, is lid van de commissie van Advies voor de Werkverschaffing, ouderling bij de Gereferomeerde kerk van Haarlem en bestuurslid der antt-rev. kiisveroeni- ging „Nederland eo Oranje De neer J. D. Wijkhuizen, 13 Mei 1876 te Haarlem geboren, smid aan de Centrale werkplaats der H. LJ. S. M., is secretaris van de Vereen, tot steun van de Theologische School te Kaxupen, secretaris der aid. Haarlem der Provinciale vereeniging „School- hulp", secretaris van den cnr. Bestu renbond, le voorzitter van de aid. Haarlem en omstreken van de Prot. Chr. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel „Haarlem en Omstre ken", en voorzitter van de afd. Haar lem van Patrimonium. De heer K. van Leeuwen, geboren 28 September 1880 te Sloten, werktuig kundig ingenieur, is oud-nffieier-ma- chinist bij de Ned. Marine en pen ningmeester der anti.-rev. Propagan- daclub. De heer P. Elgersma is commies bij de Rijksbelastingen en ouderling bij de Gereformeerde Kerk van H larlem. HUIZENVEILING. Uitslag van de veiling van Zaterdag 22 Februari in het „Notarishuis": Twee huizen en erven te Haarlem aan de VroomstraaL f 2965. Opgehou den. Een winkelhuis met bakkerij, waar in een dubbele heeteluchtoven, met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Schoten, op den hoek van de Kloosterstraat en Schepersstraat, f 4950. Opgehouden. Een huis met afzonderlijk opgaan de bovenwoning en erf te Schoten aan de Kloosterstraat, f 4450. Opge houden. Een poort met 2 zolders, schuurtje en erf te Schoten aan de Klooster straat. f 1010. Opgehouden. Een woon- en winkelhuis met af- zonderlijko bovenwoning en erf te Schoten aan de Kloosterstraat, f 4800. Opgehouden. Een huis met afzonderlijke opgaan de bovenwoning en erf te Schoten aan de Kloosterstraat, f 4300. Opge houden. Een -woon- en winkelhuis met af zonderlijke bovenwoning en erf te Schoten aan de Colensostraat. f 4600 Opgehouden. Een dubbel huls en erf te Haarlem aan de Drossestraat. f 4070. M. A. Alders. F.en huis en erf te Haarlem, aan de Korte Vlamingstraat, f 2950. Th. G. C. Hooy. Een winkelhuis en erf met afzon derlijk bovenhuis te Haarlem aan de Frans Halsstraat, f 6025. H- Smole- naars q.q. Een huis én erf te Haarlem, aan de Regulierstraat f 4225. F. A. Groen. Een huis en erf te Haarlem aan de Regulierstraat, f 4000. A. Th. Joosten. Twee burgerwoonhuizen met erf en tuintjes te Haarlem met uitgang door een Steeg naar de Rustenburgerlaan. B. J. v. Herwerden, f 1420. PERSONALIA. Tot organiste van de Waalsche kerk alhier is benoemd mej. G. Las- schnit. Candidaatstelling Provinciale staten. Morgen, Dinsdag, heeft plaats de candidaatstelling voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. Alle leden van de Staten moeten dit jaar aftreden. De candidatenl ijsten moeten wor den ingeleverd tusschen des voor- ituddags 9 uur en dés namiddags 4 uur ter secretarie der gemeenten waar de hoofdstembureaux der Pro-" vinciale Kieskringen zijn gevestigd, dat is voor de Provincie Noord- Holland le Amsterdam, den Helder, Hoorn, Zaandam, Haarlem Velsen en Wecsp. De in te dienen candidatenlijsten mogen in eiken Sintenkieskring ten hoogste 20 namen bevatten. Zij moe ten door 25 kiezers wonende binnen den Staienkieskring, waarin de lijst wordt ingeleverd, onderteekend zijn. Het is echter gewenscht. dat meer kiezers de lüst onderteekenen voor 't geval dat mocht blijken, dat een of meer der onderteekenaars daartoe niet gerechtigd zijn. Achter den naam van iederen on- derteekenaar der lijst moet zijn woon plaaats worden vermeld, d. w. z. de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt en liefst het nummer van de kiezerslijst. Bij de lijst moet wor den overgelegd de schriftelijke ver klaring van iaderen daarop voorko menden candidaat dat hij bewilligt in de plaats hem op de lijst aange wezen. Voor den kieskring V (Haarlem) is ter gemeente-secretarie alhier daar voor gratis een formulier verkrijg baar gesteld. De liandteekeningen der candidaten op deze verklaring moeten worden gelegaliseerd door den Burgemeester hunner woon plaats. De candidaten moeten wor den aangeduid met vermelding van voorletters (niet voornamen) en woonplaats. Wanneer een lijst niet in orde wordt bevonden dan wordt daarvan aan hem die haar inleverde kennis gegeven en nun binnen drie dagen het verzuim worden hersteld. Uiterlijk op ueu veertienden dag pa de inlevering er van beslist het hoofdstembureau in een openbare zitting over de „geldigheid" der lus ten. In geval van twijfel aan-oo wet tigheid der ougeJdigvorklaring is nog eien beroep bij Gedeputeerde Sta ten open. Nadat de termijn voor beroep is verstreken» zendt hot hoofdstembu reau de geldige lijsten na die te hebben genummerd aan 't Centraal Stembureau, dat is gevestigd in de provinciale hoofdstad, dus voor N.- Holland in Haarlem. Het centraal stembureau maakt onverwijld de lijsten openbaar in Staatscourant en door aanplakking in afschrift in alle gemeenten van den kieskring. Binnen 7 dagen na den dag, waarop de lijsten zijn open baar gemaakt, kunnen de gemach tigden der onderteokenaars van lijs ten deze tot eene groep verbinden door eene daartoe strekkende ver klaring schriftelijk bij het centraal stembureau in te leveren. Tenslotte zij er aan herinnerd dat de datum waarop de stemming in de provincie Noord-Holland zal plaats hebben door Gdeputeerde Staten is bepaald op Donderdag 3 April, dat de nieuwe Staten cp tred en op den eersten Dinsdag in Juli en voor vier jaar zitting hebben en dan tegelijker tijd weder afireden. OP HEETERDAAD BETRAPT. Vannacht zijn 3 personen door de po litie betrapt, terwijl ze bezig waren een ruit uit te snijden van een dro gerij op den Koudenliorn. De agent heeft dus een poging tot erger voor komen. VLEKTYPHUS. De directeur van het gem. laboratorium voor pa thologische' bacteriologie deelt mede: Nieuwe gevallen zijn niet te ver melden. De Obligatie eening van de Sociëteit Vereeniging. Bij advertentie waren de houders van obngatiën ten laste der Societeft .Vereeniging opgeroepen tot een ver gadering op Zaterdag 22 dezer, des middags le 3 uur, in de nieuwe be stuurskamer van do Societeit- Punt van behandeling zou zijn het door het Bestuur der Sociëteit ont vangen aanuod lot overneming van de obligatieleningen 1894 f 150.000 en 1596 f 25.000 Nadat de voorzitter Dr. J. Timmer de vergadering met een inleidend woord had goapend, deed de secreta ,ris, de heer B. M. Serné voorlezing van een circulaire, die onder de obli gatiehouders, voor zoover die bekend Eijn, want het bestuur kent ze niet alle, zal worden verspreid. Zij luidt als volgt: Aan Houders van Obliga tion ten laste der. „Sociëteit Vereeniging te Haarlem. M. H. Bij ons Bestuur is ingekomen een voorstel tpt het overnemen en Ijloc, legen den koers van oü pet., van de obligation der lee ningen 1894 f 150.000.1896 f 25.000.--, mét dien verstande, dal obligatiehouders, indien zij tot het afgeven hunner obligatien bereid zijn zich dienaangaande vóór 27 dr. bij het Bestuur der Sociëteit hebben aan te melden, waarna hun in den i<"— der inaand Juni u.s. zal bericht wor den of van bun bereidverklaring gebruik gemaakt zal worden. Het Bestuur der Sociëteit heeft gemeend, zonder in nadere be schouwingen aangaande 'tvoor stel te treden, cblignH"'anders hiervan in kennis te moeten stel len doch acht het wensclielijk de redenen mede te deelen, die, voor zoover bekend, tot het indienen ervan geleid hebben. Bij een in Haarlem zich reeds gevormd hebbende Commissie be staat sedert lang het voornemen het orgel, vroeger zich bevinden de in de groote zaal van het Par leis voor Volksvlijt te Amsterdam, thans behoorendo aan -eenige muziekliefhebbers, in de groote concerlzaal van de Sociëteit te doen plaatsen. Aangezien de Sociëteit de kosten aan de plaatsing varbon den niet kon bestrnden, zou de plaatsing evenwel tocli mogeliik zijn, indien obligaliehouders aan het voorstel hun medewerking verleenen. Zoodra het besluit van obliga tiehouders aan het Bestuur be kend is, zullen nadere plannen met bovengenoemde Commissie overwogen worden. Houders, die bereid zijn hun obJigatiên af te staan worden verzocht aangehecht biljet inge vuld aan het Bestuur dar So ciëteit te doen toekomen. Tot zoover de circulaire, die on derteekend was door het geheele bestuur. Aan de opgekomen obligaliehou ders (in don loop der vergadering verschenen er twaalf) werd gelegen heid gegeven opmerkingen te malton en Inlichtingen te vragen. Verschei dene hunner maakten daarvan ge bruik. Gevraagd werd, met wolk doel deze Commissie voor het orgel de obligatien wenscht aan te koppen, hoe, wanneer de obligatiehouders daarop mochten ingaan, de positie zal zijn van de Sociëteit en haar be stuur. welke waarde thans A« obli gatien bezitten, of er geen mogelijk heid beslaat, dat de ren'e, die in dertijd toen de Sociëteit in financieel slechten doen verkeerde, weer ten volle (4 procent) zou kunnen worden uitgekeerd, waarom do trust-maat schappij, aan wie bi' die halveenng de belangen der obligatiehouders werden toevertrouwd, over de nu voorgestelde transactëo geen advies heeft gegeven en dergelijke meer. De hoeren Dr. Timmer en Mr. Vis (onder-voorzitter) en van Dapperen diendein van antwoord. Daaruit bleek, dat het bestuur gedeeltelijk zelf nog niet precies weet, wat er uit de onderhan delingen met de Commissie voor het orgel voortvloeien tal, anderdeels door belofte van geheimhouding ge bonden is. Men moet dit voorstel tot overneming der obligaties beschou wen als een eerste stap, die wanneer hij slaagt, door andere stappen zal worden gevolgd. Op dit oogenhlik is ^alleen de vraag, of obligatiehouders voor 60 procent van hun besrit af stand willen doen; de prijs waarvoor de obligaties in de laatste jaren verhandeld werden; liep van 29 tot 31 procent. Uitzicht op herstel der vol ledige rente van 4 procent bestaat niet de Sociëteit, kan dat niet be talen; zelfs is op dit oogenblik ver hooging van de contributie voor do leden in overweging. Zijn obligatiehouders tot de trans actie niet geneigd, dan Komt er na tuurlijk van de zaak verder niets; gaat men op het aanbod in, dan zul len geen besluiten óf beslissingen ge nomen worden zonder de medewer king van het Societeitsbestuur en in ieder geval hebben de leden der So ciëteit hel laatste woord. UK de acliteenvolgens gedane me- dedeelingen van het bestuur, kon het volgende worden afgeleid, of schoon het veronderstellenderwijs werd gezegd. Eenige kunstliefhebbers (van ande re zijde hoorden wij de namen voor- ai van de heeren Bungc en Stoop, Red.) hebben op liet prachtige con certorgel van het Paleis voor Volks vlijt de hand gelegd en wenschen dat te plaatsen in de concertzaal van do Sociëteit Vereeniging. Dit kan even wel niet geschieden zonder een uitge breide en kostbare verbouwing van die zaal, waarvoor de Sociëteit zelf de middelen niet bezit. Heeft desze commissie nu de obligatién in han den, dan zou een splitsing worden gemaakt tusschen de concertzaal en de socicteitslokalen, zoodanig, dat de oerste wordt geëxploiteerd als af zonderlijke naamlooze vennootschap en dat de eigenlijke Sociëteit ontsla gen zou zijn van obligatieschuld en eveneens afzonderlijk worden voort gezet. Wij herhalen, dat. dit een veron derstelling is, maar toch wel een, die op waarschijnlijkheid berust. In den loop der besprekingen bleek, dat "hel bestuur der Sociëteit het in het belang acht, van de instel ling. dat obligatiehouders op het hun gedane aanbod ingaan. Met de trust-maatschappij heeft het bestuur zich m contact gesteld, maar deze heeft geantwoord, dat '«ze zaak bui ten haar omgaat en obligatiehouders zelf moeten welen, of zij hun obli gaties van de hand willen doen. Tot zoover wat wij over de verga dering hebben mede te deelen. Zn geeft ons tot eenige' opmerkingen aanleiding. In de eerste plaats is het jammer, dat het bestuur der Sociëteit niet precies kon zeggen. wa,t. het einddoel der transactie is. Ofschoon wij voor ons er van overtuigd ïün, dat de heeren, die kortweg de orgelcom missie noemen, niets anders wen schen dan den bloei van het Haar lemsche concertleven bevorderen en cr volstrekt niet op uit zijn de ex ploitatie van de concertzaal tot een winstgevende zaak te maken, moet toch niet vergeten worden, dat obli gatiehouders, "\v«j zouden bijna zeg gen automatisch, geneigd zijn om wanneer er 00 procent wordt gebo den, zich af te vragen, of hun bezit geen 80. of misschien wel 100 waard is of worden zal. Vporalomdat d e zaak met zekere g e- heimzinigheid is omge ven. Nog een ander punt. Wie zijn in hoofdzaak eigenaars van deze obli gaties'.' Welgestelde ingezetenen, die belangstelling koesteren voor de So ciëteit Vereeniging. die de obligatie indertijd waarlijk niet als geldbeleg ging, maar om do zaak te steunen, hebben genomen. Zij vragen zich dus niet alleen, af: „is GO procent vol doende?" maar ook: „hoe zal het der Sociëteit gaan, wanneer ik in de transactie toestem? Is bijvoorbeeld de splitsing tusschen concertzaal en Sociëteit wel wensclielijk? Formeel mag dus juist zijn, wat de voorzitter der vergadering, Dr. J. Timmer, zeide, dat de vraag dié ges daan wordt, enkel en alleen is obligatiehoudeirs hun bezit voor 60 procent willen afstaan, in werkelijk heid «tellen de-ze obligatiehouders zich ook nog andere vragen en het is dus mogelijk, dat zij niet op het voorn tel zuilen ingaan, vóórdat zij er meer van weten. Toch hebben wij den indruk, dat de bestaande plannen deai bloei be oogen van het Haarlemsche muziek leven en tevens bevorderlijk zullen zijn aan het oude centrum van gezel lig verkeer, dat de Sociëteit was en nog is. Indien dus de toezeggingen van de obligatiehouders vóór den 27sten dezer (de termijn is wel zeer kort) niet voldoende zijn, dan zui len, hopen wij, de Commissie en het Socicteitsbeetuur daarin geen aanlei ding vinden om de zaak te laten rus ten. Op andere wijze aangevat kan zij dan zeker nog slagen, bijvoor beeld op de volgende wijze: lo. door allereerst, met volledigs uiteenzetting van het plan, de toe stemming te vragen van de leden der Sociëteit (of van gecommitteerden der Sociëteit); 2o. eerst daarna de obligatiehou ders uit te noodigen hunne obliga- tiee af te staan, met <?«n toelichting, hiertoe strekkende, dat een hooger bod niet mogelijk is en dat verbete ring van de waarde der obligaties redelijkerwijze vooreerst niet kan worden verwacht. Langs deaen weg zal, naar het ons voorkomt, beter succes behaald wor den. Tenslotte deelen wij nog mede, dat de obligatieleenir.g van 1894, groot primitief f 150.00U, door aflossing verminderd is tot f 142.000 en die van 1896, groot f 25.000, tot f 24.000. Het totaal van de obligatieechuld be draagt dus f 166.000. Volledigheidshalve wordt liier nog vermeld, dat ook ter sprake gekomen is of niet door de groote stijging van de waarde der perccelen de Sociëteits gebouwen, met de concerlzaal in vei ling grootpr waarde zouden blijken te hebben, dan de schuldenlast be draagt. Dit kan evenwel alleen be- teekenis hebben voor de waardebe paling van de concertzaal en hare omgeving, omdat men immers bei gelieole complex in geen geval in vei ling zou willen brengen. Dan was er misschien noch Concertzaal, noch So ciëteit meer. In zaken noemt men de overwaar de van gebouwen, die men niet ver koopen wil: een stille reserve. Een luchtvaartdienst. Een Haagsch medewerker van de Telegraaf meldt, dat bij de directie van een ozzer grootste stoomvaart maatschappijen plannen bestaan in zake een luchtvaartdienst, zoowel voor post-, als personenvervoer tus schen Nederland en Engeland. In 't kort komen de plannen neer op het volgende: Er zou een maat schappij worden opgericht met of zonder deelneming van andere, die reeds dergelijke plannen mochten koesteren of in bewerking hebben, waarvan het aandeelenkapitaal vol gens berekening zou moeten bedra gen een millioen gulden. Hier te lande zou dan te Rotterdam of Am sterdam een zgn. vlieghaven worden opgericht voor de verbinding met En geland. Reeds heeft de stoomvaart maatschappij een aanbieding gekre gen voor de levering van een aantal zgn. „flying boats", welke thans tot groote tevredenheid in dienst zijn van de Engelsclie marine en waar mede behalve de bestuurders onge veer 1200 kilogram, dus bijvoor beeld zes passagiers en 700 K.G. vracht kan worden vervoerd. Vol gens de statistieken is de kans op ongelukken met deze watervliegma- chiines tweemaal zoo klein als met gewone schepen. Op zijn minst zou den steeds vijf machines in de vaart moeten zijn, n.L twee in Engeland, twee in Nederland en één in reser ve; natuurlijk is dit aantal te ver- grooten naar gelang van de behoef te. De postmaster general te Londen etaa; zeer sympathiek tegenover h^t plan. De Nederlandsche autoritei ten stellen zich op het standpunt dat voor alles een internationale regeling tot stand moet zijn gekomen, wilde tot de uitvoering der plannen kun nen overgaan Wanneer htft eenmaal zoover mocht gekomen zijn, dan zal de Regeering gaarne aan de nlan- nen haar steun en medewerking ver leenen, b.v. door op de een of andere wijze zich te interesseeren in de op te richten Nederlandsche maatschap pij en door het sluiten van een 'con tract voor het postvervoer. EEN BRIEF VAN DE KONINGIN AAN CLEMENCEAU. De Parijsche correspondent van het Hbld. seint: De Nederlandsche gezant heeft Cle- menceau een eigenhandigen brief van de Koningin ter band gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1