Yleeschdistribntie OM ONS HEEN 36e .Jaargang No. 10965 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG £6 FEBRUARI 1918 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden?: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) t 2.25. Franco per post door Nederland l 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0,51c. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Dlreteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: \an 15 regels f 1.iedere regel meer 20 Cts. Beclames 40 Cts. per regeL Tijdelijk ooriogsioeslag 20 procent Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12».t Cts. k contant Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentièn buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administraties Groote Houtstraat 83. Teleloonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOOR2 ENIND De Directeur van het Gemeente lijk Lovensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennle: Boter dat, in verhand met de op Donder dag 27 Februari a-s. te houden con trole der voorraden, op dien dag door de winkeliers GEEN boter, enz. mag worden verkocht dut aan degenen, die om een of andere reden vóór 27 Februari bon No. 4 der RIjkskaart niet voor boter hebben Ingewisseld, op Vrijdag 28 Februari a.s. van 82 uur de gele genheid zal worden gegeven, bon No. 4 der RIjkskaart, met den daarbij behoorenden controle-bon C. No. 16, ln te ruilen tegen bon No. o. Schemerlichten dat bij de beschikking keelt orer tenen groots» voorraad schemer lichten (theelicht), welke VOOR een ieder verkrijgbaar worden gesteld dat de hoes tot het vei/krijgen van deze schemerlichten up üaaer I0.12 van hetLeventmUdelenhu- reau kunnen worden afgehaald. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HAARLEM. Verkrijgbaar op bo» No. 45 der vleeschkaarten 2 ons Amorikaansch spek 20 oent por ons bij C. BOLLER, Wolstraat F. B2HRA4DT, Spaarnwonderatf. P. BAHNiNK, Zijlstraat J. BROEKHOF, KL Houtstraat WED. VAX DOORBMAALEN, Krt. Begijuestraat Ch. GEUKERS.Haarleaioieriiedestr. H. NIEUWJAAR, OrAüjeboomstraat H. KOOIJ, Hagestraat A. SMIT, Bakkerstraat P. SMITS, Kruisweg. Voor de vleeschkaarten met letters I, J, K, L, Donderdag van 9-12 uur M, N, O, P, 1-5 uur R, S, T, U, Zaterdag 9-12 uur V, W, Y, Z, 1-5 uur Agenda DONDERDAG 27 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein N. V. Het Tooneel: De Hofslachter, 8 uur. Statenzaal, Prinsenhof: Verg. PI. Commissie van toezicht op het lager onderwijs, 8 uur. Cinema-Pal ace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Groote .Markt: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, IQ. Houtstraat: Bioec. voorstelling en Variété. Nationaal of Internationaal. Volgens onze gewoonte zullen wij in dit blad eenige artikelen geven over de Jaarbeurs te Utrecht. Vooraf wensch ik een enkel woord te zeggen over de vraag, die nu hoe langer hoe meer op den voorgrond komt en waarop weldra een antwoord zal moe ten worden gegeven: zal de Jaarbeurs voortaan nationaal of internationaal moeten zijn? Oppervlakkige beschouwing geeft aanleiding tot de beslissing: nationaal moet zo zijn. „Hebben wij daarvoor met moeite en zorg en kosten drie Jaarbeurzen geslicht, ingericht en bekostigd", zal menigeen vragen, „om nu maar dadelijk de deur ópen te zetten voor den buitenlander?" En een ander voegt daarbij: „van het begin af is de Nederlandsche Jaar beurs bestemd geweest voor het Ne derlandsche product Waarbij dan een derde: „het was er juist om te doen, nu eindelijk eens ee-tn overzicht te krijgen van wat in Nederland de mjverticid voortbrengen kan!' Al deze opmerkingen zijn waar, maar met volledig. Als de bedoeling van de Jaarbeurs was om de knusse gezelligheid van de Nederlandsche fa brikanten met de Nederlandsche af nemers, samengebracht op de terrei nen van Tivoli, Janskerkhof en hoe ze meer mogen heeten, dan zou ze maar nationaal moeten blijven. Maar dan moeten we nog iets meer doen, name lijk een grooten, hoogen steencn muur om Nederland heen bouwen, oiet heel kleine poortjes er in, zoodat bij uitzondering, als 't bepaald niet anders kan, iemand naar buiten kan gaan of binnenkomen. Wie dat wil, moet ook verder maar niets meer le zen over Volkerenbond of andere in ternationale wetten en overeenkom sten, die dan geen recht van bestaan meer hebben. In dat teeken van afzondering en zelfgenoegzaamheid staat onze iijd niet meer, integendeel: als wij willen Irachteu, een herhaling te beletten van den gruwelijken oorlog, waarvan wij nog do hoog© deining ondervin den, aan moeten wij internationaal leeren voelen ai denken, niet alleen poütiek, maar ook ten opzichte van handel en nijverheid. Het kan wei zijn, dat dit niet is voor het gemak en de kalme rust van menigen voortbrenger, maar daaraan stoort zich liet leven niet en daarom behoe ven wij ons ook niet te bekommeren. In een tijd zonder mededinging, toen de grenzen dicht waren of de aanvoer van zelf ophield, zijn er honderde fabrieken of fabriekjes in ons land opgericht, die nu, daar de concurren tie weer komt opzetten, hun levens vatbaarheid, hun bestaanskracht, ja, hun bestaansreoht zullen hebben te bewijzen. Is dit een harde redenee ring? De tegenovergestelde: „laten wij ons den lastigen buitenlander toch van 't lijf houden", is weekelijk en zeker niet in 't belang van onze Ne derlandsche nijverheid. De mensch weet nooit waartoe hij in staat is, vóórdat hij al zijn krachten heeft in gespannen en hij komt nooit tot in spanning van die kracht, wanneer hij geen verzet ondervindt. Daarom brengt de mededinging het beste in den mensch naar boven, op ieder ge bied. Wanneer de Nederlandsche in zender op de Jaarbeurs straks weet, dat hij er den buitenlander als mede dinger zal ontmoeten, dan moet dit hem prikkelen tot het verbeteren van zijn fabrikaat, tot het goedkoo- per maken daarvan, door nieuwe me thoden ©ri practische bedrijfsorgani satie. Dit jaagt nog menigen Nederlander vrees aan. 't Is wonderlijk, maar waar: wij hebben een vaag denk beeld, dat een buitenlander méér kan dan wij, gevolg van een soort van geringschatting van ons zelf, die waarschijnlijk weer voortkomt uit de begrensdheid van ons gebied en de weinige getalsterkte van ons volk. Maar als wij toch kranige zeelui be zitten en groote kunstenaars en ge leerden, waarom zouden we dan ook geen goede fabrikanten hebben? Ze ker, de belangrijke factor van de grondstof mag niet verwaarloosd worden. Wie die in zijn onmiddellijke nabijheid vindt, heeft een voorsprong. Maar toch is dat het fabrikaat niet alléén, daar komt ook nog meer aan te pas: vakkennis, lust tot uitvinden van nieuwe vormen en verbeterin gen, geschoold personeel; om die re denen is bijvoorbeeld goed vakonder wijs zoo dringend noodzakelijk, zoo als wij helaas, ofschoon er goed in die richting gewerkt wordt, nog lang niet voldoende bezitten. Internationaal dus de Jaarbeurs! Nog om een andere reden. Bleef zij nationaal, dan zou daarmee immers de buitealandsche waar niet geweerd worden. Die komt toch binnen door reizigers en vertegenwoordigers. Ster ker nog: ze is er al. Bij de Jaarbeurs te Utrecht, die dit jaar nog maar al leen voor Nederlandsche artikelen bestemd is, vraagt een groep Fran- sche artikelen de aandacht. Nog niet binnen haar poorten, want dat kan niet, maar naast haar deur. En de zen zomer komt op Zandvoort een particuliere Jaarbeurs, die ofschoon zij Fransche en Engelsche firma's aankondigt, toch wel voornamelijk uit DuiLsche deelnemers bestaan zal. Moeten we deze'Beursjes laten wor telen en opgroeien naast de Jaar beurs? Of is het beter, ze op te nemen in het groote geheel? Wie daarover even nadenkt, zal er maar één ant woord op kunnen geven. Te meer, omdat we niet moeten vergeten, dat de buitenlandsclie deel nemer aan onze Internationale Jaar beurs licht ook afnemer wordt, zoo dat er dus wisselwerking ontstaat, internationaal ruilverkeer, dat de eenige gezonde basis is voor Moeten den handel en groeiende nijverheid. Weg met de schuttinkjes eii de hei- ninkjes! Open en vrij de mededin ging, onbelemmerd de vergelijking, ongehinderd de meting der krachten. Laat ons niet vergeten, dat een Ne derlandsche nijverheid, die zich wil uitbreiden, daarvoor noodzakelijk be hoefte heeft aan export. En nu mag het waar wezen, dat voor ons een groot afzetgebied in onze overzeesclie bezittingen ligt, ook daar ontmoet de Nederlandsche fabrikant ziju buiten- landsche concurrenten. Zouden die daar geweerd moeten worden? Hoe lang zouden wij onze koloniën nog bezitten, wanneer wij Amerika, En geland, Japan (om van het tijdelijk machtelooze Duitschland niet te spre ken) verhinderden om in onze kolo nién zaken te doen? Hen daar toe te laten op gelijken voet met de eigen landslui is beter verdediging dan het sterkste fort te Batavia. Als dus de buitenlander ons in 't eigen land bestookt, wij moeten hem, wil onze Jndustrie tot omvang ko men, concurrentie aandoen binnen zijn landpalen. Maar daarvoor i6 noo- dig, dat wij op de hoogte zijn van wat hij maken en leveren kan, dus hem toelaten op onze Jaarbeurs. Ik weet wel,-dat velen zich'op dat standpunt niet plaatsen kunnen. Zij zeggen: de Nederlandsche Jaarbeurs is voor den Nederlander, om zijn fa brikaat bekend te maken en hem voor deel te bezorgen; den vreemdeling daar toelaten vinden ze bijna land verraad „want", zeggen ze, „als de buiten]and sche nijverheid weer komt, dan verschijnt ook de oude 'Neder landsche neiging weer, om liever het buitenlandschc, dan het inlandsche product te koopen". Kijk, ik dacht zoo, dat die wonder lijke geest in, de laatste jaren wel uit gewerkt was. Juist omdat we op de Nederlandsche Jaarbeurs zooveel goeds opmerkten, dat toch in eigen land gemaakt werd. Ook om de pro paganda van de vereeniging N'eder- landsch Fabrikaat, die wel resultaat gehad heeft. Die vrees voor de her leving van de mode-voorkeur voor het buitenlandsch product verbergt bovendien vaak een vagen angst, dat als het op vergelijking aankomt, me nig Nederl&ndsch artikel het tegen het vreemde niet zal kunnen bolwer ken. Omdat het inderdaad minder van qualiteit is, omdat de fabricage niet economisch, dus te duur is ingericht of om welke andere reden ook. Aan deze menschen kunnen we vra gen: is u er bepaald op gesteld, dat een dokter, die zijn vak niet goed verstaat, de practijk blijft uitoefenen? Vindt u het noodig, dat een slechte onderwijzer les blijft geven? Of dat een onbekwame bakker brood blijft leveren? Zoo niet, waarom moet dan een zwakke industrie blijven voortbe staan? Daar is geen enkel algemeen belang bij gebaat, integendeel, ze is een gevaar voor de maatschappij en houdt de menschen, die haar drijven, af van een aangenamer en allicht voordeeliger taak. Uitgebreid is de industrie, die tij dens den oorlog opkwam. Wat daar van blijvend, wat vergankelijk is, zal nu moeten blijken. De concurrentie zal gaan schiften, wat overblijft zal er des te sterker om wezen, laat ons om wal bezwijkt niet treuren. En laat vooral de vrees ons niet brengen' tot kunstmatige handelingen die toch niet baten een van die handelin gen zou het weren van de buitenland- sche industrie op onze Jaarbeurs zijn. Open de deuren! Geen broedkasiem- poratuur van bangelijkheid en zelf genoegzaamheid mag in onze Jaar beurs hangen. Frissche lucht moet er doorwaaien, waaraan de krachtige zijn longen sterkt. J. C. P. Crisisinliclitingen PAARDENVLEBSCH-DISTRI- BTJTTE. Mej. M. de Z., beklaagt zich bij ons over de wijze, waarop Zaterdagmiddag de distributie van paardenvleesch bij een slagerij aan bet Begijnhof plaats had. Onder de liefhebbers, zegt inzendster, wareh personen met en zonder bons. Zij, die bons hadden, werden het eerst toegelaten De slager nana evenwel de bons niet dn ontvangsf, zoodat de men schen weer met vleesch èn bons den winkel verlieten en dc bons gaven aan hen, die ze niet hadden, waar bij een agent, belast met het bewaren van de orde. ook wel zijn bemidde ling verleende. Dit gaf aanleiding tot gedrang, zoodat personen die in 'het bezit van bons waren, niet aan de beurt konden komen. Inzendster meent, dat bedoelde agent andere had beboeren op te treden. GEEN UITZICHT OP LAGERE PRIJZEN 1. Men schrijtt aan „De Manufactu- rier": Vrijwel algemeen lieerecht de op vatting, dat de prijzen der texjiel- goederen thans, nu de oorlog voor bij is en hei economische leven weer langzamerhnnd zijn normalen loop gaat hernemen, wel weer spoedig zullen afslaan. Vooral het publiek is hiervan ïotsvast overtuigd, specu leert er zelfs op, door dringend noo- dige inkoopen uit te stellen en te wachten op de lage prijzen Ook in Engeland heeft deze mee ning postgevat, en naar aanleiding daarvan heeft de Liverpoolsche Ka mer van Koophandel van Laken handelaren een bericht gepubliceerd, waaraan liet yolgende is ontleend: „De 6cnaarschte aan grondstoffen en afgewerkte waren zal waar schijnlijk nog verscheidene maanden aanhouden. De voorraden der laken handelaren vertegenwoordigen in vergelijking met 1913 tengevolge van de groote prijsstijging, tenminste tweemaal zooveel kapitaal als des tijds, wat echter geen reden tot onge rustheid behoeft te zijn. „In katoenen goederen duurt het fabricatieproces van grondstof tot fabrikaat ongeveer negen maanden, voor grauwe keperstoffen bijna vier taaanden. Zelfs als de prijzen van ruwe katoen dalen, zal dit op den prijsstand voor afgewerkte goederen nog vele maanden niet den minsten invloed hebben. De huidige hooge prijzen voor zware, bedrukte en fan tasie-katoenen goederen zullen waar schijnlijk tot Mei blijven bestaan en dan misschien iets lager worden. „Earn vermindering deer linnen- prijzen is voor de eerstvolgende twaalf maanden nauwelijks te ver wachten. Ooi: de prijzen voor Hes sians en andere jute-fabrikaten zul ten stabiel blijven. „Met het oog op de regeeringscon trole en het koopen van de Austra lische wolopbrengst door de regee ring acht de commissie een prijsver mindering voorlooptig onwaarschijn lijk. Gedurende de eerste zes maan den zullen er slechts eenheidsdekens, tot, April a.s. slechts eenheidsflanel verkrijgbaar zijn. Uit de Umstreken BLOEMENDAAL. - Haadsvei Redering op Vrijdag 28 Febr.. aes namiddags twee uur, ten Raad- huizo te'Ovcrveefi. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling eener verordening tot het tegengaan vari bakkersnachtarbeid. 8. Aankoop van huizen aan den Bloemendaaischen weg.' 4. Verbetering van de Rollands- dijk, L. J. Zegers Veeckens, Baron v. Tuyli v. Serooskerken, A. Koolhoven, C. W. de Jong, commandanL BENNEBROEK. Jubilé. De heer J. Dedil hoopt morgen den dag te herdenken, waarop hij voor 25 Jaar in dienst trad bij de firma J. Veldh. v. Zanten en Co. Binnenland INTERNATIONALE VLIEG- TENTOONSTELLING. Er komt dezen zomer aldus meldt het Hbld een groote internationale tentoon stelling op het gebied der lucbP vaart te Amsterdam. DE HANDEL TUSSCHEN NE DERLAND EN OOSTENRIJK. Naar de N. R. Ct. verneemt, wordt hier te lande een commissie gevormd ter bevordering van den handel van Nederland met Oostenrijk. Oud-mi nister Treub heeft zich bereid ver klaard, het voorzitterschap van deze commissie te aanvaarden. KOSTEN CRISISZAKEN. Inge diend is een wetsontwerp tot verhoo ging en wijziging van het tiende hoofdstuk der Siaatsbegrooting voor het dienstjaar 1918 (koeten afd. Cri siszaken 'enz.). Een verhooging met f 750.000 wordt voorgesteld. Het bu reau voor de distributie van graan en meel vordert f 275.000 in plaats van Ik hoop dat het Duitsche volk er uit zal leeren. Ik wil het Duitsche volk verder dienen zooals ik het tot nu toe heb gedaan. In het uur van zijn nood heeft het elke kracht noodig, die on zelfzuchtig slechts aan het vaderland denkt Een groot deel van hei Duit sche volk is tegen mij. Uit mijn ge schrift zal het mijn handelingen, ge durende den oorlog vernemen." Ik kan* slechts mijn opvatting verdedigen. Het is voor het vaderland, maar ook voor mij, noodzakelijk, dat van alle zijden wordt belicht, wat ik in vier oorlogsjaren deed en waar de wortels van ons ongeluk liggen. Ik keer thans naar Duitschland terug en verzoek de regeering deze uiteenzetting te be vorderen. (w.g.j LUDENDORFF." Stadsnieuws Tijdingzaal van Haarlem's □egoiati. In onze tijdingzaal, Groote Hout straat 93, zijn lieden o.m. tentoonge steld verschillende mooie foto's van de jaarbeurs. Verder een portret van den Staatsraad Prof. mr. Oppeuheini; (pie 3 Maart zijn TÖsten verjaardag hoopt te vieren. GED IMMOBILISEERDEN EN KLEIN-VERLOFGANGERS. Dinsdagavond had in de groote zaal van het gebouw van de Haarl. Jon- gelings vereeniging ectn vergadering plaats van de afdeeling Haarlem vuiucu .iu.wu „1 va.II de geraamde f 175.000, de afdeelingvan den Ne(l Bo"d vau Gwle crisiszaken f 800.000 in plaats van deMobiliseerden uitgetrokken f 175.000. De kosten van gere. en klein-verlof gan- Do Burgerwacht. Nu het voorloopig bestuur, dat be noemd is door den burgemeester van Bloeinendaal, klaar was met een ont- werp-statuten, werden de leden Maan dag in „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen, tot het bespreken hiervan bijeengeroepen. In zoo grooten getale waren belangstellenden opgekomen, dat de zaal bijna te klein was. om allen te bevatten en velen zich met een staanplaatsje tevreden moesten stel len. Vogelenzang was vooral goed ver tegenwoordigd, dank zij de ijverige pogingen van den heer v. d. Spiegel en de welwillendheid van eenige Vo- gelenzangschc heeren, die rijtuigen beschikbaar hadden gesteld. De heer F. Smit, voorzitter van het voorloopig bestuur, opende de verga dering met een woord van welkom en gaf vervolgens een résumé van de wordingsgeschiedenis van de Bloemen- daalsche Burgerwacht. Gezegd kon worden, dat de voorbereiding grondig is geschied, dank zij veler medewer king, maar vooral die van den heer D^ Jong. (Applaus.) De heer De Roo heeft bezwaren om militairen in de Burgerwacht op te nemen. Bij eventueele onlusten zullen die door de regeering opgeroepen wor den en daardoor de eenheid der bur gerwacht verbreken. De heer De Jong antwoordde hierop, dat hij de militai ren zooveel mogelijk in aparte groe pen zaJ onderbrengen, waardoor dit bezwaar vervalt. Verder deelde spre ker mede, dat onderhandelingen wor den gevoerd met den minister om de militairen, tevens burgerwachten, niet buiten de gemeente op te roepen. Besliste toezegging is tot heden ech ter nog niet ontvangen. De heer Bos bepleitte de wensche- lijkheid om het mogelijk te maken, dat vereenigingen lid worden, wegens den moreelen steun. Verder betreurde deze spreker, dat de schietvereeniging „Generaal Joubert" bij het ontstaan der Burgerwacht gepasseerd is door den Burgemeester, daar zij reeds sinds 1914 als burgerwacht bestond. Naar aanleiding hiervan deelde de heer De Jong mede, dat de burger wacht wel schiet, maar geen schiet vereeniging is, terwijl besloten werd. dat vereenigingen begunstiger kunnen worden. Mr. Monnik bepleitte nog; eenige redactiewijzigingen, waarna de statu ten werden goedgekeurd. We deelen nog mede dat bij ontbin den der vereeniging de baten in het Dr. Bakker-fonds zullen worden ge- stort. Moge dit spoedig gebeurent Nu volgden enkele mededeelingen omtrent de kenteekenen, die op de mouw zullen worden aangebracht. De heer Quarles van Ufford bracht een woord van dank aan het voorloo- j pig bestuur en stelde voor. om dit te benoemen tot definitief bestuur. Dit geschjedde bij acclamatie. Eveneens stelde de heer Quarles voor om den heer Bos, voorzitter van „Generaal Joubert", in het bestuur op te nemen. Ook dit voorstel werd aangenomen. De heer Bos nam de benoeming in be raad. De heer Quarles de Quarles be dankte voor zijn benoeming wegens drukke bezigneden. In ztjn plaats werd benoemd Baron v. Tuyll v. Se-1 rooskerken Jr.. uit Vogelenzang, en voor Bloemenaaal de heer A. Kool' hoven. Hierna was het woord aan den heer De Jong, die mededeelingen doet om trent bewapening, oefeningen enz. en voorstelde 15 Maart. a.s. t,e beginnen. Op aandringen van Mr. Monnik zal een aansporing in de Crisis-courant worden geplaatst, om alle militairen tot toetreden bij de burgerwacht te bewegen, daar binnenkort de vendels zullen worden gevormd en onder de militairen gewaardeerde leiders schui len. Het definitief bestuur bestaat uit de volgende heeren F. Smit. P. Krook, J. H. van Maris, C. L. W. van IJsen ds inmiddels ingestelde afdeelingen crlsispersoneel en crisiszaken-textiel industrie zullen voor 1918 naar schat ting in totaal f 25.000 beloopen. Te kwart over 8 uur opent de#voor- zitter de heer de Wehmes, de ver gadering en zegt, dat hij tevreden is over de opbomsL De convpcatie deelde mede dat verschilende spre kers zouden spreken, dit bleek niet De „Manchester Guardian" schrijft inmogelijk, alleen de heer Van Zelm een lang artikel over het ontworpen zal het woord voeren. Rijn-Rhone kanaal o.a. D© heer Van Zelm verkrijgt hierna Hel groote ZwUsersche ontwerp be- het woord, en meent dat als allen KdPjrSrtEJT-" W «tm «lm»»: „waarom?", de maat- de rivieren door middel van een ka- □aal dooi Zwitserland, dat feitelijk schappelijke toestand anders am zijn Genève met Bazel te-water zal aan-, spreker wijst op 1914, toen gezegd sluiten en de Middellandsche met de 1 werd tegen de gedemobiliseerden, dat Noordzee zal verbinden. De mogelijk-j ons land z'n onafhankelijkheid moest heid om vaartuigen tot 2500 ton van bewaren. D© oorzaak werd niet na- Bazel naar Rotterdam te laten varen, I gegaan. De arbeiders kunnen als "Sp^rArSn? T.rzwïï!h*™ '"«V*»» t' aax- land met Engeland, zoodat onze be-fTOjtoopen wat nomtig Daarom trekkingen, welke tot dusver door al-! wordt getracht deze waren to plaat- Ierlei verkeersmoeilijkheden werden6en in andere landen. Verder criti- belemmerd, nu belangrijk zouden ver-1 eeert spreker het kapitalisme als de beteren in het algemeen belang. Het' oorzaak van d©n oorlog. Nederland is natuurlijk dringend noodig, dat de werd gemobiliseerd om met de ver- vaart op den Rijn Interoalionaal zal M h Iand worden, zoodanig dat de vaart wordt n.. uitgebreid tot alle volken in den geest nnen ge- van de tractaten van Parijs en Wee- haald .dus de regcermg ook ten nen van 1814 en 1815, waarbij de Rijn volle verplicht voor uwe belangen op tot een internationale rivier is ver-1 te komen. Ook zij, die in het begin klaard. Niet alleen Zwitserland, maar j de soldaten verrasten met 6igaren, ook Nederland en België hebben er chocolade enz., ook dezen la-en u belong bij, dat de bepalin2en op de >lken l00pen, „g, spl. Me„ Rijnvaart op een nieuwen grondslag worden herzien. RUILEN VAN KOEIEN. Vol gens de Tel. is te Brussel een Neder- landsch voorstel binnengekomen om de reeds gevoerde onderhandelingen over de ruiling van melkvee tegen steenkool op een nieuwe basis te her vatten waarbij een aantal van 2000 melkkoeien zou worden uitgewisseld tegen zekere hoeveelheid steenkool, cement, blauwsteen en kalk. POLITIE-AGENTEN-WORSTMA- KERS. In de raadsvergadering van Deventer deelde een der leden mee, dat in Januari j.l. agenten van politie aan den diemst waxen onttrok ken voor het maken van worst en rolpens. De burgemeester zeide, als hoofd der politie een ernstig onder zoek toe. DE THEEPRIJS. De Tel. deelt mede, dat aiien die op veilingen thee koopen of die zich uit de ttveëïie hand er van voorzien, verplicht zijn de thee iian verbruikers tot hoogstens f 1.45 per pond netto te verkocpen. DE ARBEID DER GEHUWDE VROUW. Naar aanleiding van het bericht van „Het Volk" dat minis ter Aalherse aan het lid der Twee de Kamer mevrouw Groeneweg heeft medegedeeld, dat hij van ziin aan vankelijk plan om het, verbod van arbeid der gehuwde vrouw in de Arbeidswet op te nemen, teruggeko men was, deelt het Haagsch Corres pondentie-Bureau mede, dat het een vorkeerden indruk zou kurvnen ves tigen, daar het inderdaad niets nieuws bevat. De tijdelijke voorzitter van den ministerraad heeft toch reeds op 10 December j.l. in de Twee de Kamer meegedeeld, dat de Regee ring mot dit verbod eerst wilde ko men. nadat de huisindustrie wettelijk geregeld zou zijn. Buitenland. "T BOEK VAN LUDENDORFF. Generaal Ludendorff heeft aan den Duitschen gezant te Stockholm ver zocht een brief door te sturen aan President Ebert. Deze brief luidt als volgt „Mijnheer de President, In Novem ber verliet ik Duitschland. op gron den die U sedert dien zijn bekend. In de rust, die het vaderland mij niet kon geven, stelde ik hier voor het Duitsche volk mijn levenswerk te boek. Dit geschrift is thans voltooid. schrijft thans veel in de pers over de Volkerenbond, maar let niet ge noeg op wat daarnevens gabeurt. Spreker beschouwt echter alles ale comedie. Hij vindt het oogenver blinding. Spreker dringt er op aan, dat men zal onthouden als weer ge mobiliseerd wordt, hoe de regeering gehandeld heeft. Vaak gaf men u slecht eten, liet meii u Ln vuil rond- loopen. zegt 6pr. Dit veranderde ech ter ©erst toen er opstand uitbrak in den Harakamp. Veel werd toen be loofd en alles wat tot uu toe ger beuTd is, is niet anders dan de op richting van commissies. De eisch van f 100 voor aanschaf fing van kleederen, vindt spr. lang geen overdreven eisch. Uitbetaling van het volle loon is gewaagd, ook dit Is niet te veel gevraagd. Gij zij; uit uwe betrekking gehaald, dus moet ook de regeering u het w'eek- jgeld vergoeden tot gij werk hebt. Spreker wijst op de werkverschaffing te Deventer. Het komen bij een steuncomité, vindt spr. vernéderend voor de arbeiders. Het instellen van een algemeene productieve werkver- echaJfing is de derde eisch- Als be zwaar daartegen wordt aangevoerd, dat er niet op verdiend wordt. Door het verschaffen van arbeid, gaan de arbeiders weer leven, gaan zij weer belangstellen ln wat rondom hen go- beurt. Vrijsteling van hen, die voor huil principe zijn opgesloten. In trekken van vonnissen, die door hen in militairen dienst zijn ondergaan. Spreker heeft het^elfs medegemaakt, dat arbeiders niet meer worden in dienst gesteld, omdat nun strafregis ter niet geheel schoon was. l>it le vert veel bezwaar op. Deze eisch is dan ook van veel belang. De eisch en zijn kenbaar gemaakt aan den mi nister. Het antwoord was echter on bevredigend. D© gedemobiliseerden moeten krachtiger georganiseerd worden vervolgde spr. Wij hebben ordelijk de eischen gesteld, laat do regeering zorgen dat wij ordelijk kunen blijven. Spreker wijs. op <i< woelingen in DuMschland en Oosten rijk. De tijd vraagt van u machts- formatie, zegt spreker en dringt er op aan, dat de ongeorganiseerden zich opgeven als lid. Luid appiaus klonk na spreker s rede. De voorzitter deelt mede, dat op

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1