Imrlem's Dagblad Buiteniandsch Overzicht HET KASTEELGEHEIM Stadsnieuws Rubriek voor Vragen TWEEDE BLAD. Woensdag 26 Febraari 1919 In ons vorig Overzicht gaven we reeds een kort bericht over EEN RE DE VAN PRESIDENT WILSON, ge houden toen hij weer vasten voet in Amerika gezet had. Ter aanvulling zij nog gemeld, dat Wilson verklaar de, dat hij een goeden indruk van de vredesconferentie had gekregen. ,,De deelnemers aan die conferentie beseften even levendig als iedere Amerikaan, dat zij niet de meesters, maar de dienaren van hun volk wa ren. De conferentie scheen langzaam te vorderen, doch bij «e regelingen in verband met dezen oorlog was iedere groote on iedere kleine natie betrokken en geen beslissing kon worden gekomen, die niet een schakel vormde in de reeks der overige be slissingen". Nergens had de pre si- den ook maar een spoor van harts tocht gezien bij het bepleiten der na tionale eischen. Hij verklaarde ge loof te hebben in de zaak van Polen. Maar mocht men dit land dan om ringd laten door leger3? Hij verklaar de ook te gelooven in de aspiraties van Tsjecho-Slowaken en Joego-Sla- ven. Achter de vrijheid dier naties moesten echter de waarborgen van de wereld staan, orn te voorkomen dat andere mogendheden er op aan vielen. De schikkingen van den hui- digcn vrede zouden het niet geduren de een menschenleeftijd uithouden, tenzij ze gewaarborgd werden door de vereenigdc krachten.van de be schaafde wereld. Wilson twijfelde evenmin aan de uitspraak van Amerika als aan zijn eigen bloed. De naties der wereld hadden hun zinnen er op gezet cm groote dingen te doen en waren niet van plan hun voornemen te vertra gen. Hij sprak niet over de rc geerin gen, maar over de volkeren, want de volkeren waren in het zadel. ,.Na den storm van den oorlog was de lucht opgeklaard en keken de menschen elkaar overal in de oogen" zoo be sloot Wilson. Wilson* sprak te Boston in een zaal waarin slechts 8000 menschen kon den. Buiten stonden er 150.000 die geen plaats hadden kunnen machtig worden. Wilson werd bij zijn aankomst le vendig toegejuicht. Er waren uitge breide veiligheidsmaatregelen geno men in verband met de ontdekking van een complot tegen 't leven van den president. Behalve de reeds ge melde arrestatie van de Spaonsche anarchisten zijn te Philadelphia ook nog 9 andere Spanjaarden en een Cubaan in hechtenis genomen in ver band met dit complot. Te Boston had de politie scherp schutters opgesteld op de daken langs den weg, dien Wilson volgde, om een eventuoelen aanvaller te kunnen neer schieten. 20 vrouwen die met banieren voor 't vrouwenkiesrecht betoogden, wer den gearresteerd onder de beschuldi ging van wederspannigheid. Over de nieuwe WAPENSTIL STANDSVOORWAARDEN zegt de „Tcmps" o.a.: „Men, weet, dat het door de militaire deskundigen voorgestelde ontwerp da militaire en maritieme ontwapening van Duitschland inhoudt Thans is het de vraag of aan de overeenkomst clausules van territorialen en finan- cieelen aard moeten worden toege voegd om er aldus geheel en al pre-, liminairen van te makkn. Over het beginsel hcerscht eenstemmigheid, maar men is het nog niet eens over den tekst bevattende de clausules van financieelen aard. Inderdaad schij nen noch de territoriale commissies noch die voor de schadevergoeding gereed te zijn met hun arbeid. De eer ste kunnen waarschijnlijk hun con clusies niet geven voor het einde van de eerste helft van Maart Onder die omstandigheden zullen de mogendhe den moeten beslissen of het uensche- lijk is terug te keeren tot het eerste denkbeeld en Duitschland slechts" een militaire conventie op te leggen, wel ke spoedig gereed zou kunnen zijn, dan wel of het beter is nog een of twee maancfen de onderteekemng van de nieuwe overeenkomst uit te stel len, maar haar dan ook volledige vredpspreliminairen te doen rijn. DE VREDESCONFERENTIE komt. voor moeilijke quaes ties te staan. O'Relly, lid van het Sinn Fein parlement van Ierland, kwam te Pa rijs aan ais „geaccrediteerd gezant Feuilleton door F. K. SCRIBNER. 31) Juist zooals ze met ons voorne mens waren, toen ze daar het stuk iynamiet deponeerden, zei,, hij. Ik had niet gedacht aan zulk een wedervergelding. Heb je dat gis terenavond verzonnen. Hij bekeek het gloeiende puntje van zijn sigaar, vóór dat hij antwoordde: Ja ik geloof dat dit het eenige middel is om die menschep" op ten afstand to houden. Ik was voornemens om het ding in de orfderaa-dsche ruimte tusschen het gat en het prieel te plaatsen, maar het stuk dynamiet deed mij van plan'veranderen. Ik 1 ad gaarne met open vizier gestreden man tegen man, maar zij hadden an dere plannen, zij wilden ons in het donker, van achter het heestergewas beloeren, en ons, die weerloos waren, vermoorden. Indien je dit wederver gelding noemt dan is het althans bil lijk onzerzijds, daar zij begonnen zijn met vijandelijkheden. Wie dat gat in gaat doet hot, alleen met slechte be ller voorloopige regeering van de Ierscli© republiek". Hij heeft een brief gezonden aan de leden der vre desconferentie waarin hij de erken ning van de Iersche onafhanse'ijk- heid vraagt, en de toelating van Ier land tot den Volkerenbond. De Engelsche gedelegee-den zui len zeker tegen het toelaten van de zen Ierschen gezant zijn, want al zijn alle Britten Ijet er over een9, dat de Iersche quaeetie moet worden opgelost, vast staat, dat zij een lossclieuring van Ierland van het Vereenigd Koninkrijk zeker niet zullen steunen. De „Tcmps" meldt, dat ae Fran- sche minister van marine Leygues op een vraag, hem in de begrootings- commissie dezer dagen gesteld be treffende de quaestle der vernietiging der UITGELEVERDE DIJITSCHE OORLOGSBODEMS, geantwoord heeft dat hij een besksle tegenstander ls van zulk een vernietiging. Naar zijn meening moeten de vijandelijke sche pen worden verdeeld tusschen de ge allieerden, die naar welgevallen er over zuilen kunnen beschikken. Dit standpunt heeft de olgemcene instemming gevonden van de Fran- sche begrotingscommissie. Oosten,rijk-Hongarije is thans be gonnen met de uitleverir.g van hei door Itaüë geëischte SPOORWEG- MATERIAAL, als voorwja:ue voor d? verlenging van den wapenstil stand. Eerst had Ween en pewe gc*d, maar nadat Italië eeniige levensmld- delentreinen had Ingehouden, is men te Ween en tot andere gedachten ge komen. IN HONGARIJE is onlangs een wet aangenomen om een bi lijke ver deeling van den grond mogelijk te maken. Nu fa deze verdeel ng begon nen op de landgoederen van graaf Karolyi. den president vin de Hon- gaarsche republiek. Lenigs plechüg heden zetten luister bij aan d:ze voor de landelijke bevolking zeker hoogst belangrijke zaak. In Duitsonland blijft het roerig. Nu ia er weer EEN REVOLUTIE IN SAKSEN uitzrehroken. Daarover wordt uit Berlijn geseind: „Saiksen staat, nadat de A.- en S.- raad, wegens de gebeurtenissen te München en in het Roergebied, een algemeene staking heeft geprocla meerd, voor het gevaar van een twee de revolutie. Te Leipzig staat het geheel© spoor wegverkeer stop. Geen trein mag het hoofdstation, dab door de stakers is bezet, verlaten. Uit verscheidene garnizoensste den komen berichten van vijandelijk heden tegen officieren. Te Pirna zijn alle officieren alge- zet. Te Grossenhain heeft een ver gadering van soldaten verklaard, dat men na de gebeurtenissen te Mün chen geen -verantwoordelijkheid voor de veiligheid der officieren op zich kan nemen. De onafhankelijken publiceeren een oproep aan het proletariaat, waarin het aftreden van de- Rijksregeering wordt geëischt en waarin sympathie met de Beiersche arbeiders wordt uitgesproken. De beweging beoogt ook in Saksen een Radenrepubliek te proclamee- ren." Volgens een ander bericht, zou DE RADENREPUBLIEK REEDS EN SA KEN ZLJN UITGEROEPEN. IN BEIEREN blijft de verwarring voortduren. Wel is het in Munchen wat kalmer geworden, maar de Spartacisien geven den strijd om de macht nog niet op. Er wordt dan ook in Münciien nog gestaakt en wel onder het motief, dut daardoor ge- pro teeteerd wordt tegen den moord op Eisner en ook dut de revolutie te vens verdedigd wordt tegen racldon- naire aanvallen. Heden, Woensdag zal te Munchen de verbranding van het lijk van Eis ner plaats hebben. De communisten hebben dezen dag tot een nataonalen treurdag verheven. De Beiersche soldaten-, arbeiders- en boerenraad heeft een oproep lot de proletariërs van alle landen ge richt. om er toe aan te sporen, dat het proletariaat van alle landen de broederliapd aan de Beieren geven. Verder wordt beloofd, dat in Beieren I het inrilatarisme zal worden uitge roeid. Augsburg is geheel in de macht van de arbeiders- en soldatenraden. Deze radicale elementen hebben de openbare gebouwen bezet en den staat van beleg afgekondigd. Alle openbar© vermakelijkheden zijn ge doelingen en hij is dus zelf verant woordelijk voor de gevolgen. 'En deze zijn gevaarlijk, ant woordde ik. Zij kunnen op eenigen afstand blijven, dan overkomt hun niets. Zullen ze dan blijven voortgaan met het park onveilig te maken. Natuurlijk wel. Zij hebben ge noeg getoond wat zij van zins zijn. Als wij ons niet verdedigen, zullen hun aanslagen steeds verwoeder wor den, terwijl zij integendeel wel kal mer zullen zijn, zoodra zij merken dat wij hun plan doorzien. Maar als iemand van de politie de donderbus ontdekt kan dit ^oor ons ernstige gevolgen hebben on st< je eens voor dat zulk een persoon daardoor gedood wordt. Dat zal niet gebeuren, antwoord de hij. Ik geloof wel dat de politie ons destijds te Parijs in 't oog hield, maar niet dat ze zich nu hier mede belastte. Wees er van overtuigd dat de Panjsohe politie zeer goed weet, waarom wij naar Frontellac kwamen, en zij verdenken ons evenmin van royalisten te zijn als het standbeeld op don top van de Juli-zuil, wij mo gen de politie gerust uit onze vermoe dens schakelen, maar wij moeten den nieuwen toestand flink onder het oog zien en daarmee ook rekening hou den. Er kan maar óón reden zijn voor hetgeen men ons aandoet: de angst, sloten en de trams mogen slechts toty 6 uur 's avonds rijden. Alle burger lijke bladen zijn voor 10 dagen ge schorst. Te Neurenberg is de ruat terugge keerd. Ook te Mannheim is de orde her steld. Te Essen is het thans ook vrij rustig. TE BERLIJN zijn w*or nieuwe onlusten voorgekomen. Maandag nacht had in de krantenwijk een korte schietpartij plaets, di© als voorbode van een nieuwen coup der Spartacislen wordt beschouwd, daar Dinsdag op talrijke vergaderingen van de communisten opgemerkt is. dat. ook Berliin levendige activiteit moet ontwikkelen. De „B. Z. tna Mittag" merkt in verhand hiermede op: „De regee- ringstroepen hebben reeds verschei dene dagen gereed gestaan en zijq sterk genoeg om iedere poging tot het uitlokken van een nieuwe Spar- tacistische terreur snel en krachtig te onderdrukken." De NATIONALE VERGADE RING VAN DUITSCHLAND is thans bezig fnet de behandeling van het Rijksweer-ontwerp. De socialist Schöpflin wees op de gruwelijke ironie van liet noodlot, dat de staat die eens de sterkste mi litaire mogendheid ter wereld was en het eerst van alle den algemeenen dienstplicht invoerde, thans genood zaakt is, door oproepen In de bladen vrijwilligers aan te werven. Gröber van het centrum verdedig de de.oprichting van de •rijksweer. Eern afgevaardigde van de Duitsch Nationale Pariij constateerde, dat nu bewezen is, dat de sociaal-demo cratie niet buiten het militarisme kan. De onafhankelijke socialisten spra ken zich pertinent uit tegen het ontwerp. Noske, de minister van defensie, gaf een verdedigóng van zijn voor stellen. Daarop weid het ontwerp in eer ste lezing aangenomen. Verspreid nieuws DE AANSLAG OP CLEMEN- CEAU. De Fransche min stei-pre (S>ld©nt blijft goed vooruitgaan. Er wordt verzekerd, dat nu alle ge- yaar geweken i6 en dat het herstel een quaes tie van dagen is. Maandag is de dader, Oottin, voor het eerst door den rechter van in structie ondervraagd. Het verhoor heeft, ten aanzien van de redenen van zijn misdaad, geen nieuwe ge zichtspunten geopend. - VERSTERKING DER FRAN- SC7HE HANDELSVLOOT.— Frank rijk krijgt de beschikking over 12 Oostenrijksch© koopvaarders, in SpaaDSche havens opgelegd. HET SPAANSCHE MINISTE RIE onder Roman ones is, gelijk we reeds meldden, afgetreden. Vermoe delijk zal het nieuwe kabinet ge vormd worden door Dato den beken den arbeidswetgever van Spanje. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Een bericht uit Washington meldt, dat de staatssecretaris van Marine Daniels dcor middel van de draadloó- ze 'elefton met president Wilson ge sproken heeft toen deze aan boord van de ..George Washington" op 600 mij len van de kust was. De staatssecre taris sprak door een toestel, opgesteld in zijn bureau te Washington. Presi dent Wilson kon niet op dezelfde wij ze antwoorden, daar er op de „George Washington" geen geschikt afzend- toestel was, doch deed dit per draad loos telegram, waarin hij zeide, dat hij Daniels uitstekend had kunnen verstaan. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Men schrijft ons De cau serieën over verschillende onderwer pen. welke na de zoozeer geslaagde proefneming op 2 Februari j.l. zou den plaats vinden in de Rotonde van het Paviljoen, konden wegens ernsti ge ongesteldheid van den Directeur van het .Museum niet doorgaan. Zoodra dit mogelijk ia. zullen de openbare besprekingen voortgang kunnen hebben. Wij deelen <jil mee on. misverstand te voorkomen, dat het bij de proefneming alleen zon blij ven. Het tegendeel is waar, te meer omdat van verschillende zijden geble ken is, dat hiermede een nuttig en leerzaam werk wordt verricht. dat wij ons meester zullen maken van 'n schat, dien men voor andere doel einden wil bezigen. Indien degene die deze waarschuwing schreef, naar .ons toe was gekomen en ons do zaak dui delijk had uitgelegd, zou ik die na tuurlijk 'fair hebben afgehandeld, maar nu ik zie dat zij voornemens zijn om ons met geweld van Frontel lac te verdrijven, moeten wij geen duimbreed wijken. Met de Fransche royalisten heb ik geen oorlog, zoolang zij hun aanslagen richten tegen hun eigen natie, maar nu zich werpen op twee weerlooze vreemdelingen is hei onze plicht om ons zelf te verdedigen, en ik ben er niet zeker van, dat de wet ons niet zal steunen, want dit kasteel is immers particulier eigen dom en zij zijn overtreders. In Frank rijk worden dezulken naar ik meen streng gestraft en ik zou dan ook nog liever den schat, als wij dien te pak ken hebben aan het gouvernement af staan dan dat die kerels, die het op ons leven gemunt hebben ze in han den krijgen. Ik had hem nog nooit zoo driftig gezien aLs nu op dit oogenblik. Hij liep met gropte passen de kamer op en neer niet een sigaar in den mond. Ik vroeg hem nu: Stel eens voor, John. dat Armond in dat gat terecht komt. Dat geloof ik niet, maar ir.dicn dit liet gov al mocht wezen is het D* Straatb*last1ng. De raadsleden Lassdiudt, Elffers en Van Slooteo hebben aan den raad do volgende beschouwingen doen toe komen: Het ia verklaarbaar, dat B. en W. hij het ontwerpen van de beg rooting van Inkomsten en uitgaven der ge meente voor den dienst 1919 hebben uitgezien naar nieuwe bronnen van inkomsten om de uitgaven, die vooral in de crisisjaren enorm zijn toegenomen, te kunnen bastrijdeo. Als een van die bronnen hebben B. en W. voorgesteld een 'straatbe- lasting hi te voeren, waartegen, bij de behandeling der begroofcing een meerderheid van den Raad zich in beginsel niet heeft verzet. Verondersteld mag worden, dat die meerderheid de meening was toege daan, dat een straatbelasting een billijke belasting zou zijn. Nu evenwel de óntwerp-verorde- r-ing op de heffing eener belasting onder den naam van straatbelasting is verschenen, zal het wel de vraag zijr, of een meerderheid van den Raad zich met den inhoud daarvan zal kunnen vereenigen, dmdat vol gens democratisch Jilginsel, belas tingen van alle ingezetenen naar draagkracht moeten worden geheven en een heffing naar de voorgestelde verordening daarop allerminst aan spraak kan maken. De belasting wordt v ens dit ont werp gevorderd alleen van eigena ren van gebouwde eigendommen, du© van een zeer klein gedeelte van hen die in de uitgaven voor de gemeen te behooren hij te dragen. Het ma,g wel een groote onbillijk heid worden genoemd, wanneer een zeker aantal personen voor een be langrijk aandeel van de uitgaven aansprakelijk wordt gesteld, zonder dat zelfs op hun draagkracht wordt gelet. Nu bestaat bij invoering van deze belasting, voor de eigenaren van perceelen wel de megelijkheid de ge heven bedragen op de huurders te verhalen, voor zoover zij daartoe vol gens gemaakte overeenkomsten be voegd zijn, doch daardoor wordt nnet voorkomen, dat een groot aantal draagkrachtige personen buiten deze belasting vallen die wel in de inkom stenbelasting zijn aangeslagen, ter wijl velen met een klein inkomen zullen worden getroffen, zelfs z'j, die van de inkomstenbelasting zijn vrij gesteld. De raad zal het zeker op prijs stel len, wanneer Burgemeester en Wet houders uitzien naar middelen, waardoor de belasting naar het In komen zoo laag mogelijk kan wor den gesteld, doch wanneer blijkt dat de voorigestelde middelen in strijd met recht en billijkheid zullen wer ken, dan mag verwacht worden dat de Raad niet genegen zal zijn daar- toe mede te werken. Naai aanleiding van het voren staande geven ondergete ekenden den Raad in overweging de voorgestelde verordening op de heffing eener be lasting onder den naam van Straat belasting niet aan te nemen. B. en W. stellen den raad nader voor in de verordénimg nog 'n over gangsbepaling op te nemen en art. 12 aldus te lezen: „Deze verordening wordt, wan neer zij bij Koninklijk besluit la goedgekeurd, geacht te zijn in wer king getreden den len Januari 1919. Aan den belastingschuldige, die vóór het inwerkingtreden dezer ver ordening zijne rechten op het ge bouwde eigendom waarvoor hij be lastingplichtig is heeft verloren, wordt evenredige ontheffing ver leend voor het aantal geheel© maan den, dat na dat tijdstip nog in het belastingjaar overblijft. Na het verleenen der ontheffing wordt de nieuw© genothebbende voor dat bedrag aangeslagen". PATRIMONIUM. In de Dinsdag avond gehouden ledenvergadering, van de afdeeling Haerlem van Pa trimonium werden weder eon groot aantal nieuwe leden geïnstalleerd. Aan de orde kwam de vraag van 't toelaten van vrouwen als lid. Het Bondsbestuur had, naar aanleiding van ingewonnen inlichtingen gemeld dat de Bondsstatuten er zich niet te gen verzetten en onder mededoeling, dat andere afdeelingen 't reeds doen, geadviseerd om de vrouwen als lid toe te laten. De meerderheid van 't afdeelings- bestuur had dit ook aan de ledenver gadering geadviseerd. Een minder heid echter verzette zich daartegen en plaatste zich op I standpunt dat de vrouw een taak en een roeping ln 't goed dat wij'weten wat wij aan hem hebben, zei hij kortaf, maar ik zag nochtans dat hij 't voorhoofd fronste. Hij ging nu naar het vensier toe on keek naar buiten, in de duister nis. Ik Dam oen stapel illustraties op, maar ik kon er mijn aandacht r.iel aan wijden. Hij wierp eensklaps zijn sigaar in den haard en keek cp zijn horloge Wij moesten maar naar bed gaan, zei hij, je bent zenuwachtig en de slaap ls daarvoor het beste genees middel. Ik lag echter nog uren achtereen wakker en keerde mij telkeens van de ééne zijde op de andere, naar bul ten starend in het donker en steeds maar luisterend. Toen ik wakker werd, na benauwd gedroomd te hebben scheen de zon al in mijn kamer en daar ik niets van Vane hoorde, besloot ik dat hij al bo neden zou zijn. Ik vond hem dan ook al op het terras, in gesprek met Ar mond. De lucht was wolkeloos en do vogels zongen in de boomen Een mooie morgen, monsieur, zei Armond. De heer Tiers had geen beteren dag kunnen kiezen, want ik vermoad dat dit wel van hem zal zijn, zei Vo- nc, mij een telegram overhandigend. Ik scheurde het open. Ja, zei ik, de heer Tiers gaat vanmorgen naar Kreal en vanmid- gezin heeft en zich niet op maat schappelijk terrein moet begeven. Na een lange gedachtenwisseling is met groot© meerderheid van stem men besloten om vrouwen als lid toe ie laten. Een inleiding van den heer M. de Braai over „beginselen en belangen" werd wegens 't vergevorderde uur uitgesteld tot de volgende vergade ring. VERGADERING VAN BOUWVAK ARBEIDERS. Dinsdagavond orga niseerden de aid. Haarlem van den Centralen Bond van Bouwvakarbei ders en die van den Alg. Ned. Tim- merliedenbond een openbare verga dering voor bouwvakarbeiders in de groote zaal van het Brongebouw, die geheel bezet was. De vergadering werd door den voorzitterden 'heer IJ. van der Spoel, met een kort woord van wel kom geopend, waarna hij dadelijk 't woord verleende aan den eersten spreker, den heer E. Sinoo. 2e secre taris van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders. Deze begon ziin rede met een kritiek op de Christelij ke organisatie, die hij in wezen reac- tlonnair noemde, en dat nochtans de moderne vakbeweging met de Chris telijke organisaties samenwerkten, was niet, omdat de moderne vakor ganisatie aan die der Christeliiken een recht van bestaan toekende, maar omdat het een eisch van ver standige politiek is, met de Christe- lijken samen te werken waar hot geldt, iooueischen enz. ingewilligd te krijgen.- Deden.de modernen dit niet, zei spreker, dan zou er een heillooze strijd ontstaan, die aan de vakbewe ging in het algemeen nie> ten goede zou komen. Spreker herinnerde aan de bekende Novemher-gehcurtenissen te Rotter dam, waar de arbeiders strenge ei schen gesteld helden, vooral wat be treft vermeerdering van loon en da delijke invoering van den wettelijk vastgestelden acht-urendag. voor welke'goede dingen, zei spreker, de moderne vakbeweging reeds zoovele jaren gestreden had. Ook de Ned. Timmerliedenbond was actief gewor den en de hoofdbesturen van alle or ganisaties der bouwvakarbeiders tot een conferentie opgeroepen, om er gezamenlijk bij den Alg. Ned. Aanne- mersbond op aan te dringen, de Ioou eischen in te willigen en dan acht- urendag in de bestekken op te ne men. De Christelijke en R. K. orga nisaties oordeelden het, zei spreker, niet noodig om aan deze actie deel te nemen, omdat zij reeds gezamen lijk en op eigen houtje contact ge zocht en gevonden hadden met het hoofdbestuur van den Aannemers- bond, welk afzonderlijk optreden spreker ernstig afkeurde Slechts ge meenschappelijk strijden kan een goed resultaat opleveren. Door het afzonderlijk optreden der Christel;'ke en R.-K. organisatie© vreesde spre ker. dat de gemeenschanneliike actie een belangrijke slap achteruit ls ge gaan. Met. een woord van protest aan het adres der bestreden organi saties, eindigde apr. onder applaus zijn réde. Tweede spreker was de heer G. Kapteijn, secretaris van het hoofdbe stuur van den Alg. Ned. Timmerlie denbond. Ook hij herinnerde aan he< congres, dat het N. V. V. en de S. D. A. P. in November te Rotterdam ge houden hadden, dat zooveel ontstelte nis en schrik onder de bezittende klas sen veroorzaakt heeft, zei spreker. Als een bewijs daarvan vertelde hii dat hij in die dagen juist door Limburg reisde om propaganda voor de moder ne vakbeweging te maken en daar toen van een vriend de tijding vernam, „dat de timmerliedenpa- troons in Limburg deze week goud hadden verdiend", omdat zij alle za ken, van den grootsten manufactu renhandal tot den kleinsten snoep winkel toe, met planken hadden moe ten dichtspijkeren, "zoodat er zelfs bijna geen hout genoeg meer aanwe zig was. En dat alles, zei spreker, uit vrees voor een mogelijken opstand dor moderne arbeiders. Maar door de houding der Christelijke en R.-K. arbeiders, die blijkbaar wel genegen waren, het juk dat de modernen wil den afschudden, nog een poosje te blijven dragen, keerden de rust en kalmte bij de bourgeoisie weer van lieverleden terug. Spreker had dan ook meermalen de arbeiders gewaar- schuwdj dat zij niet al te veel var trouwen moesten stellen in de be loften, door de Regeering gegeven, beloften, die alleen gedaan waren door den angst voor de dreigende re^ volutie in die dagen. De Regeering had wel gezegd, dat nu de „polsslag van dezen tijd zoo snel gaat", hoo- gere en scherpere eischen mochten gesteld worden, maar spreker had niet het minste vertrouwen in deze woorden. Ook deze spreker critiseerde het optreden der Christelijke organisaties in gelijken geest als de eerste spre ker dit had gedaan. Hij betreurde het, dat een samenwerken der ver schillende arbeiders blijkoaar onmo gelijk is, vooral nu hij ar van over tuigd was, dat de Bond van Bouw dag komen ze hier. Dan moeten we alles gereed ma ken voor de logé's en jij zorgt zeker wel voor een smakelijk tweede dejeu ner, zei Vane. Goed, antwoordde de major-do mo. Ik beo al ginder geweest, mon sieur, cn alles is daar nog ln erde. Natuurlijk moeten wc dat ding wegnemen zoo lang er dames up li kasteel zijn, opperde ik. Neen Ned, beweerde John, men moet nu Juist hoe eer hoe liever een einde aan de zaak maken. Wel heb ik de voorzorg genomen om het gat met pianken dicht te leggen, die ik van avond er af zal halen. Maar stel' eens dat het ding los barst, terwijl de logé's hier zijn? Zijn gelaat betrok, toen hij ant woordde: Geen van ons zal gevaar loopen om in de lucht te vliegen maar tcch moet mijn uitvinding blijven waar ze is. Ik zei niets meer en besloot hem zijn gang te laten gaan on trouwens ik had nu genoeg andere dingen om mijn geost bezig te houden. Na het ontbijt gaf ik Armond en Félice last om de kamers voor de lo gé's ih orde te brengen ©n dit hield hen tot aan den lunch bezig. Ik vond het prettig te hooren dat Griffin dien morgen niet gekomen was, en nam mij voor hem, als hij dien middag vakpatroons-vereeniglngen, die op gericht is, geen gunstige arbeids voorwaarden zal stellen bij het tot stand komen van eon nieuwe collec tieve overeenkomst. Hij wekte tot eendrachtig samenwerken op en ont ving ook applaus. Van de gelegenheid tot debat werd door eenige aanwezigen gebruik ge maakt, die door de sprekers b«nnt woord werden. KLEERENMAKERS EN NAAI STERS. De afdeeling Haarlem van den „Bond in de Kledingindustrie" hield Dinsdagavond een openbare ver gadering in het Wijkgebouw, Bakc- nessergracht, ter bespreking en toe lichting van de voorstellen betreffen de verbetering van arbeidsvoorwaar den, die door de vakbonden ontwor pen en reeds gedeeltelijk aan de werk geverebonden .aangeboden zijn. De vergadering was vrij goed bezocht. Spreker was de bondspenningmees- ter, de heer De Jong :de heer T. van der Heeg, bondsvoorzitter, was ver hinderd als spreker, op te treden), die begon met er aan te herinneren, dat er vóór 1907 geen sprake was van een krachtige vakactie onder de kleerma kers en naaisters. Het heeft heel wat moeite gekost, hen tot organisatie te brengen, maar liet is toch gelukt en veel verbeterine in de arbeidsvoor waarden valt dan ook tengevolge van de actie der organisaties te cons'.atee- ren. Het is een verblijdend verschijn- eel dat vooral in 't begin van 1914 overal in 't land collectieve arbeids contracten zijn ingevoerd. Met den oorlog echter kwam er stilstand in de vakactie. Maar in 1918 leefde zij weer op en er wordt nu weer krachtig ge streden voor een uurloon van 70 cent, dat mogelijk maakt behoorlijk te le ven in deze dure tijden, verder o.m. voor een goede vacantieregel'ng en de verstrekking van fournituren. De omstandigheden zijn er niet naar, ge noegen te nemen met wat de patroons verleden jaar gegeven hebben. In 't buitenland ook trachten alle arbei ders, ook de kleermakers, hun levens voorwaarden aanmerkelijk te verbe teren in enkele landen zijn de loon- tarleven met 100 verhoogd. Er zal, vervolgde spr-, getracht worden de. 8-urige arbeidsdag inge voerd te krijgen, niet alleen voor de atelier-werkers maar ook voor de huis industrie. De aandacht van minister Aalberse is reeds op deze kwestie ge vestigd. De patroons moeten in 't komende voorjaar van de noodzakelijkheid van deze verbeteringen overtuigd worden. Voor-strijd moet daarbij niet worden teruggeschrikt. De houding die de patroons ten opzichte van de wacht- Seldregeling hebben aangenomen, oet wel verwachten, dat strijd noo dig zal zijn. Maar dan ia èller mede werking noodzakelijk. De patroons moeten nu niet aanko men. zeide spr., met de uitvlucht, dat de tijden zoo slecht zijn er is geld ge noeg verdiend. Verder uitte de heer De Jong er zijn voldoening over dat de vrouwen in de kleed in gindustrio zich in den laatsten tijd meer georganiseerd hebben: haar loonen zijn altijd te laag geweest (en zijn dat nog) ten opzichte van die der mannen. Het moet zoo. ver komen, dat de lage vrouwenloonen de mannen- locnen niet langer drukken. Spreker wekte dan ook de vrouwen, ter verga dering aanwezig, die eventueel nog geen lid van een organisatie mochten zijn, op zich als lid van den „Bond ln de Kledingindustrie" op te geven, want in 't aanstaande voorjaar zal strijd moeten gevoerd worden voor een betere plaats aan den levensdisch. Na de rede van den spreker wees een der aanwezigen er nog op, dat sa menwerking van allen, óók van Chris- telijken en Roomsch-Katholieken, bij de ln 't voorjaar te voeren actie voor een goeden uitslag beslist noodzake lijk zal zijn. VRAAG Mogen de linten van me dailles ter herinnering -aan expedities naar Atjeh en Lombok, als bouton sa mengevoegd zooals dat met die van ridderkruisen gebeurt, gedragen wor den 1 ANTWOORD In het besluit betreffende de instelling van het kruis voor belangrijke krijgsverrichtingen en het I-ombokkrnis is vermeld, dat het lint zonder het eereteeken niet mag worden gedragen. VRAAG Op welken datum gaat de eerste ploeg van de lichting 1917 met klein verlof? ANTWOORD Dit is afhankelijk van het wapen waarbij en het tijdstip wanneer de dienstplichtige is ingedeeld. VRAAG Waar en wanneer kan ik mij aanmelden bij verzuim van mili tieplicht? ANTWOORD Indien gij nog niet zijt ingedeeld in dienst ge steld bij den Commissaris der Ko ningin. Provinciale Griffie zijt gij wel ingelijfd, dan bij het aangewezen korps, waarbij gij in werkeli.'kcn dienst zijt gesteld, na vooraf bij don burgemeester uwer woonplaats u te hebben gemeld. VRAAG: Kan ik een spoorweg-abon nement Krijgen over het traject Haar lem—Amsterdam, hoe lang is dat gel- opdaagde, aan het verstand te bren gen, dat we hem dan niet konden ge bruiken. Vane en ik spraken nu niet meer over de zaak, maar wol merkte ik op dat hij niet langer somber voor rich uitstaarde en mij integendeel meer malen glimlachend aanzag. De tijd ging langzaam om en ir mijn gedachte duurde het een »©uw voor dat het geluid van wielen in do jaan de stilte verbrak. Ik spoedde mij nu naar de voordeur, waar Vane zich ai dadelijk bij mij voegde. Het rijtuig hield vóór den ingang stil. Ik zag daarin den heer Tiers met den rug naar dep koetsier, tegen over hem eon dame van middelbaren leeftijd, die er erg eenvoudig uitzag en blijkbaar zenuwachtig was. Kaast haar zat een jong meisje wier gelaat geheel verborgen was onder een hoed met breede randen. Ik kon haar pas goed zien toen zij de stoep opging. Hot fijne profiel, het donkere golven de haar en het slanke figuur liet geen vergissing toe. In hel begin gevoelde ik mij teleurgesteld, dat er maar twee dames in het rijtuig waren, n-aar nu was ik plotseling gerustgesteld -dit was het meisje van Cherbourg. Zij zag mij niet aan en ik zag mij go- noodzaakt mijn aandacht tot den heer Tiers te bepalen, die dadelijk mijn hand greep. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5