Distributiebedrijf OM ONS HEEN Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1919 S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen iu den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) t 2.2Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers 1 0.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51s. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C.^PEEREBOOM, Telefoon 3082 HEEMSTEDE, Tegelijk met Rijksboterbon mo. 5, ingaande Vrijdag 28 Februari a.e- moet worden ingetrokken bon no. 60 B uit het levensmiddelenboekje. De Directeur van het Distri butiebedrijf te HEEMSTEDE, J. A. GELDORP. ADVERTENTIEN x Van 1—6 regels f 1.— Iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoesi8g 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat, lienstuivers advertentièn van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer l'J' i Cts. k contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Adterientiën buiten het Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratief Groote Houtstraat 83. Teleioonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 EERSTE BLAD. LEVENSMiDDELEN- VOORZiEIMNG De Directeur van het Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: Regeet-ings-visch top Vrijdag 28 Februaii 1919 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per per soon EEN POND VLSOH A 14 en 22i cent per pond, op vertoon van Vischkaart No. 10101—11300 in de Gemeentelijke Vischhal; op vertoom van Vischkaart No. 11301—12400 in het Pand, ingang Koningstraat. gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 Maart 1919: op bon O No. 26: een «ons RIJST k 14 cent per pond; op bon C. No. 27 eon ons GOR¥' ia '13 cant per pond (2i cent per ons). op bon C. No. 28: een half pond JAM k 55 cent per pond. op bon C. Nö. 29: een half pond GROENE ERWTEN 11 cent per pond. op bon C. No. 30: een stukje KLEI ZEEP k 10 cent per stukje. op bon C. No. 31: een half pond SUIKER k 30 cent per pond. op bon C. No. 33: zea tons GECON-1 DENSEERDE TAPTEMELK k 6 cent per ons. op bon 306te tijdvak der Kinder- Buikerkaart: i pond SUIKER A 30 J cent P«r pond. Bot3r gedurende het tijdvak van 28 Fe bruari tot en me: 8 Maart 1919 op bon No. 5 eener Rijksboter, melan- ge A, B, of Normaal margarine- kaart, met bijvoeging van bon G. No. 25: EEN KWART K.G. BOTER, MELANGE A, B, of NORMAAL MARGARINE, dat zonder bijvoeging van bon O. No. 25, op bon No. 5 der Rijkskaart geen boter zal worden afgeleverd; diat voor vreemdelingen (logé's) de gelegenheid bestaat bon No. 6 der Rijkskaart geldig te doen maken voor boter op kamer No. 17 van zijn bureau. Petroleum dat gedurende het tijdvak vain 1 tot en mot 15 Maart 1919 zal worden afgeleverd: op bon 15 en 16 eener Rijkspetro- leumdistributiekaart (groen) ELK 2 Liter petroleum; op bon 15 en 16 eener Rijkspet.ro- leumdistributie-kaart (bruin) ELK 3 Liter petroleum; dat bet verboden is petroleum af te leveren op bons, wier geldigheids duur verstreken, of op bons die nog Vleeschdistributie HAARLEM. Verkrijgbaar op bon No. 44 let tem K, L, M, N, 2 ons Isror- sn 2 ons bloedworst A 50 cent per pond, of 4 ons hoofdkaas 'A 70 cent per pond. Deze artikelen kunnen Worden besteld op Vrijdag 28 Februari yan 84 uur bij: Wed. Braakmam, Jacob ij nestraat; Wed. Koomen, Breestraat en J. Stoelman, Scbagchelstraat 38. Deze artikelen kunnen worden ge haald op Zaterdag 1 Maart van 14 uur bij: D. van Leeuwen, KL Hout straat; G. Ben raadt, Hoogstraat; P. Jonker, Korte Begij-neetraat 18. VRIJDAG. 28 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein N. V. Ned. Opera: Troubadour, 7V6 uur. Soc. Vereeniging: Nieuw Haarl. Kinderkoor: Volksconcert, 8 uur. Soc. de Nijverheid: Jaarverg. Klom- penwinkeüers, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg ,,De Kroon", Groote Markt: Biosc. voortelling. Apollo-Theater: Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, KI. Houtstraat: Biosc. voorstelling en Variété. Nabetrachting van den Gemeenteraad niet geldig zijn. Schemerlichten dat de voorraad schemerlichten igeheel Is geruimd; met ingang van heden worden daarvoor GEEN bons meer afgegeven. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. dat door den Minister van L, N. «n H. is bepaald: Koifie dat gedurende het, tijdvak van 1 tot en met 31 Maart 1919 door de taillisten aam den verbruiker kan •worden afgeleverd op bon No. 48 eener thee- en koffiekanrt: 0.1 K.G. koffie GEMEENTELIJKE CENTRALE KEUKEN HEEMSTEDE Het menu der Gemeentelijke Cei- liale Keuken bestaat voor Maandag en volgende dagen uit: BRUINE BOONENSOEP, SA~ VOYEKOOL, ZUURKOOL, ERW TENSOEP, ROODE KOOL, SPER CIEBOONEN. Voor het menu van Donderdag öioet worden ingetrokken Bon. No. 60 van de Peulvrucktenkaart. De Directeur van het Distri butiebedrijf te HEEMSTEDE, J. A. GELDORP. Wanneer een gemeenteraad iets in beginsel aanneemt, dan is het daar mee nog niet voor goed aangenomen. Dat hebben we in den loop der tijden wel eens meer bij den Haarlemschen Raad ondervonden en niet later dan Woensdag is het door de vroede va deren nog eens opnieuw bewe zen. Bij de begrooting werd het be ginsel van de straatbelasting feitelijk uanvaard en nu nog geen half jaar later, komt duidelijk aan den dag, dat dc aanneming van de ingediende verordening of van een geamendeerde verordening of van ean verordening überhaupt, welke ook, nog lang niet zeker is. Van alle kanten kwamen moeilijkheden en bezwaren. Was er Woensdagmiddag gestemd, dan zou ze stellig verworpen zijn. Nu moet niemand zeggen, dat hij, het beginsel der belasting aanvaar dende, bezwaar bad tegen de uitwer king in de verordening. Het is im mers niet mogelijk, een straatbelas ting samen te stellen, die ook maar een beetje gelijkmatig drukt. Straat belasting is een monstrum, een voor wendsel om geld te maken, anders niet. Niemand kan vooraf met zeker heid zeggen, wie die betalen zullen en wie niet. Om maar iets te noemen: als er keus is van arbeiderswonin gen, dan zullen de huiseigenaren die betalen, is er gebrek, dan krijgen de huurders die op hun dak. In de ver ordening kan de fiscus als belasting plichtig aanwijzen wien hij wil de practijk is zoo en niet anders. Voeg daar nog bij de ongerijmdheid, dat winkeliers er altijd voor zullen moe ten bloeden, omdat zij voor hun be- staun dure of breede perceelen noodig hebben en het blijkt voldoende, hoe ongelijkmatig deze belasting drukt. Geen wonder, dat er tegen storm geloopen werd, in en buiten den Raad. Wie maar eenig denkbeeld heeft van hoe onze vroedschap reilt en zeilt, begreep al gauw, dat er Woensdagmiddag geen beslissing over genomen zou worden, al was deze Raadsvergadering daarvoor 1 ijzonder- lijk belegd. Alleen werd er nog gezocht naar een kapstok om er 't voorstel aan op te hangen. Die werd gevonden, het was een mogelijke bijdrage voor Haarlem in dê oorlogswinstbelasting. Tot nu toe heeft aan déze bate onze gemeente-ontvanger zijn vingers niet blauw geteld, duidelijker gezegd: wc hebben er nog geen cent vaji genoten, terwijl andere gemeenten al flinke sommen ontvingen. Maar hoop c'oet leven. Wat niet is, kan nog komen. En toen in het debat gezegd werd, dat da Minister geen uitkeering zou toestaan wanneer Haarlem niet slle bronnen van inkomsten aanboort, dus ook de duffe, die straatbelasting beet, toen bing de heer Naglzaam daaraan zijn motie tot uitstel op» B. en W. zullen in Den Haag eens gaan vra gen of dat nu wel lieusch waar is en als het blijkt, dat de Minister zoo kwaad niet is en ons uit bet oorlogs winst-potje mee bedoelen wil, al hef fen wij de straatbelasiing niet, dan raakt naar ik geloof, de heele he'fing van de baan, al is de Raad er waar schijnlijk niet voor te vinden om de f 135.0ÜÜ, die ze opbrengen zou, uit de inkomstenbelasting te vinden, zoo ais de beeren Nagtzaain c.s. voorstel len in een motie. Die motie is nu in handen van B. en W. om praeadvies. Komt dat, dan zijn we alweer een beetje ouder en welen, of de heele straatbelasting dit jaar achterwege blijven kan, omdat er een stuk van do taart der oorlogswïnstbelasting voor ons onderweg is uit Den Haag. Toen besloot de Raad met een zeer groote meerderheid, om Dr. Borgman nog een jaar in functie te laten. Al» hagel kletterde het handgeklap van zijn leerlingen op de tribune. De voor zitter was er een oogenblik beduusd van, paf van het prompte, zooals de klassieke term luidt. „Heeren," zei hij, „lk kan geen bewijzen van goed- of afkeuring-toelaten." Maar het hoef de ook verder niet, want de verheug de leerlingen schoven de banken uil, zeker om „den Baas" het goede nieuws te gaan vertellen en. misschien aan bun leeraren er kond van te doen, dat het request, door dezen met hun twee en twintigen ingezonden om het aanblijven van Dr. Borgman te ver zoeken, ais ongezegeld ter zijde was gelegd. Stellig heeft de leeraar in de Staathuishoudkunde, die van zegel- quaesties natuurlijk volkomen op de hoogte is, niet tot de onderteekenaars benoord. Zoo schielijk kwam bet crediet voor de herstelling van de schilderijen van Hals er niet door. Op alles wat daar over gaande is, was te allen tijde de Raad kitteloorig. Wie herinnert zich mei de langdurige twistgesprekken en geschriften over het zooals dat heet blind geworden stuk. met den duimafdruk van een der Raadsleden en al de daarbij behoorende misère I De heer Gerritsz opende het vuur. Hij had het betoog van onzen medewer- ker, den neer Kerkhof f, gelezen en betoogde daarom, dat het veiliger was, de proef te nemen met één van do stukken en eerst wanneer die slaagde, de andere vijf op dezelfde ma nier te behandelen. Daar dit een re- delijke wensch was, namen B. en W. dat denkbeeld over. Maar Mr. IIage- meyer kwam met veel zwaarder ge schut. Die had bezoek gehad van den hoofddirecteur van het Rijksmuseum, den heer Van Riemsdijk, vergezeld, als ik het wel heb. van een Duitschen schilder. De heer Van Riemsdijk had hem verzocht, „gesmeekt zelfs", zei de heer Hagem^jer dramatisch, om den Raad te bewegen het voorstel niet aan te nemen, op grond hiervan, dat de restaurateur De Wild die de Halsen zal herstellen, al de vernis lagen er af neemt, terwijl de heer Van Riemsdijk de methode aanhangt van Von Pettenkofer, die een laag er op laat zitten. Dit laatste brengt de verf niet in gevaar. En het slot van het betoog was, dat er een commissie zou worden benoemd, die onderzoekt, of de methode-De Wild wel mocht wor den aanvaard. Niet ten onrechte vroeg dokter Van den Berg, of de heer Gratama, onze eigen museum-directeur, dan geen des kundige is. Bovendien, zou ik er bij willen voegen, de man, die aanspra kelijk is voor de Halsen. Als de lieer De Wild inderdaad te ver ging, dus een schilderij bedierf, dan zou dat voor hem, maar ook voor de reputa tie van den heer Gratama, zeer onaan genaam zijn. Is dat geen voldoende waarborg van voorzichtigheid? En komt daar ten overvloede het toezicht van Prof. Hofstede de Groot, lid van de Commissie voor 't Museum, niet nog bij En als dat allemaal nog niet genoeg is, kon dan het getuigenis van oen heer Martin, evenzeer een expert der eerste klasse, niet opwegen tegen de Commissie van den heer Hage- metjer? Mij dacht van ja en zoo oor deelde ook de Raad er over. die met 23 tegen S stemmen den heer De Wild ae herstelling van voorloopig één der stukken opdroeg. Over de kosten werd verder niet gesproken. Niets is moeilijker, dan zulk werk op geld to schatten. Er zijn professoren, die een uur reizen om een zieke te zien, een kwartier zich met den behandelenden medicus afzonderen, niets anders zeggen dan. „ik stem volkomen met uw diagnose in", en voor dit weinige een nota indienen van driehonderd gulden of liooger. Derhalve tegen honderd gul den per uur. Maar hoelang heeft de man gewerkt, hoeveel studie en erva ring zijn er noodig geweest, vóórdat iemand zooveel gewicht aan ziin oordeel hechtte? Zoo gaat het ook met kunstvaardigheid. Het herstellen van schilderijen is een hoogst eigen aardig en zeer verantwoordelijk vak, dat veel kunstgevoel, veel ervaring en veel zelfbeheersching vereischt. Met, welk tarief is zulk een arbeid voldoende of overdreven betaald? Die 't weet, mag het. zeggen. Natuurlijk verdient het optreden van don heer van Riemsdijk waar- dcering. Het had een goede bedoeling eh kon hemzelf niet anders opleveren dan last en verdrietelijkheid. Maar )de Haarlemsche Raad van zijn kant moest zich aan zijn eigen deskundi gen houden en het leekenstandpunt innemen, dat hij tusschen het eene en het andere systeem niet kiezen kon. Niet kon, uit zuivere onmacht. En daarom de verantwoorden ikheid overliet aan de personen, die hij benoemd heeft om ze te dragen, den directeur Gratama en het commissie lid Hofstede de Groot. De rest bestond uit wat kleingoed, onder anderen de hei-stelling en ver betering van de veerpont over het Zuider Builenspaarne. Ponten en overzetveren geven vaak heelwat hoofdbreken. Bijna evenveel als schilderijen, „lloe kom je het veiligst over een sloot?" vroeg een onderwn- zer aan zijn leerijngen. Die verzon nen vijf-en-twintig manieren, maar geen Van alle was goed. „Door de sloot te dempen", zei de onderwijzer ten laatste. Op dozelfde manier zou ik willen zeggen: de beste veerpont i6 een vaste brug. Het is doodjam mer, dat toen de nieuwe spoorweg brug gebouwd werd, niet meteen een gedeelte bestemd is tot voetbrug voor het publiek. Wie daaraan schuld heeft., weet ik niet meer, maar het is niet gebeurd. De Commissie van onderzoek naar de wenschelijkheid van verplichte winkelsluiting te acht uur is be noemd. „Zal nu voorgesteld worden om voortaan maar te zes uur te slui ten?" vroeg een Raadslid aan een cohega. „Waarom niet?' zei deze. „Misschien komt er nog een tijd» dat de winkels eèn uur daags open zijn, op dezelfde manier zooals je tegen woordig distributie-artikelen krijgen kunt van 9 tot 10 of van 1 tot 2." Met zulk en kout wisselen in vrije oogenbhkken de leden van den Raad de momenten van serieuse besprekin gen af. De heer Schram was dezen middag zeer breedsprakig. Toch niet, omdat hij in de aandacht van zijn medele den zooveel aanmoediging vond. J. C. P. Stadsnieuws De Annexatieplannen. De „Vereeniging Heemstede, tot bestrijding der annexatieplannen van Haarlem", heeft aan Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland oen uitgebreid bezwaarschrift gezon den tegen de annexatieplannen van de gemeente Haarlem. Het is een stuk niet alleen van kloeke afmeting, maar ook in kloeke taal. soms zeiïs zeer scherp, blijkbaar afkomstig uit de pen van een intelligent man (den secretaris, den hecr'A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol) maar hoogst eenzijdig en daardoor soms onbillijk. Is dit in het algemeen van een polemisch geschrift te verwach ten, de kracht van het betoog wordt ar door verzwakt; in een volgend nummer zullen wij deze bewering staven. Het stuk begint met te herinneren aan de vijf pogingen tot annexatie, die in de laatste halve eeuw door Haarlem zijn gedaan „als een slechte epidemie'- en stevig wordt gebruik ge maakt van het feit, dat den laatsten keer Haarlem zelf de annexatie met meer wenschte. Nadruk wordt ook gelegd op de bekende overdracht van bermen, wegen, gas- en waterleiding buizen aan Heemstede en daaruit de gewone conclusie getrokken, dat Haarlem toen van annexatieplannen had afgezien. Met verbazing, ja verontwaanli ging werden dan ook de nieuwe pq- gingen van Haarlem in 1915 ontvan gen. De toestand en verhoudingen zijn tusschen 1909 en 1915 niet zóó veranderd, dat annexatie thans ur gent zou zijn. Voor grenswijziging zijn er twee noodig en Heemstede acht grenswij ziging niet noodig, hejfcgeen Haar lem al lang Wist. En uit het betoog van Haarlem blijkt alleen, dat heit zich financieel bevoordeelen wil,want Haarlem heeft niet bewezen, dat het belong van Heemstede annexatie vor deren zou. Ten onrechte wordt Haarlem de hloemenstad genoemd, want ltaar omstreken leveren de bloemenpracht en het natuurschoon en de inwoners van Haarlem trekken naar dc omge ving om daarvan te genieten, profi- teeren dus van de omliggende ge meenten, zonder dat dezen daarom er over denken om Haarlem te annexee- ren. Heemstede heeft slechts weinig Haarlemsche forensen, 't Gaat dan ook allerminst op, dat Haarlem po seert als onmisbaar of van groot be lang voor zijn buren. Wat den drang naar havenwerken en industrieterreinen aangaat, daar voor bestaan geen gegronde redenen. De mdustrieele toekomst van Neder land ligt nog in "t duister, de drang naar industrieterreinen kan niet :i oot zijn, aan de bestaande be hoeften voor de scheepvaart voldoet het Spaarne geheel. Bovendien kan nooit ais motief voor annexatie gel den het feil, dat Haarlem een nieuwe haven wenseiit. Men ziet groote fa- briekan verplaatsen naar gezonde streken, die drang moet in het alge meen eerder bevorderd worden, dan de opeenstapeling in steden. Het kan dan ook nimmer een Ne- derlandsch belang zijn, dat Haarlem met kunst- en vliegwerk vestiging van allerlei fabrieken wil lokken- AANGEHOUDEN. In den afga- loopen nacht hebben 2 agenten in de Kleine Houtstraat aangehouden E. N., stoker, en J. G., varensgezel, beiden van Amsterdam, die daar op ver dachte wijze rondzwierven. Aan het bureau gebracht, bleek dat de eén een handschoen en een hoeveelheid loopers, de andere een sleutel en een breekijzer In zijn bezit had. GEVONDEN VOORWERPEN. Tl rug te bekomen bij: J. Schreuder, Krom 18a rood, 1 paar manchetten; B. Fransen, Duvenvoordestraat 69, kinderhandschoen: J. Lacet, Breestr. 5 rood, dameshandschoen; C. van Dordt, Ilazepaterslaan 26, vloermat; Het beroep od de technische school en ambachtsschool (Haarlems tweede •argument) doet al zeer zonderling aam. Haarlem heeft zich, om die Bchool te krijgen, veel moeite gege ven, omdat dit voor de gemeente een financieel belang zou zijn en nu wor den als motief voor de annexatie de kosten voor de stichting gebruikt, dus juist het tegenovergestelde. Punt 3, de stichting van een vei linggebouw voor groenten, is even eens van geenerlei waarde. Was er t y d e 1 ij k algemeen grototer omzet Fn groenten, bij normaler verhoudin gen en zoodra de dwang tot telen van groenten en aardappelen heeft op- J- B. Kollerie, Leidschestraat. 30 rood, gehouden .vervalt deze en krijgen de broche; C. v. d. Eykhof, Waldeck bloembollengronden weer hun gewo-f,yrm,onlstraat damestuschje; M. ie bestemming. I Marchanl, A. h .Dyserlncfclraat 20, Me, vee, be,engste,wer<i J M IM genomen van bet viertje punt,1 de Jong Janastraat ia dna de noodzakelijkheid der overweging van verschillende, uit algemeen eco nomisch oogpunt belangrijke maat regelen, die ook tot verhoogii*} van de volkskracht zullen strekken. Haar- ilqm koos evenwel den juisten weg niet, daarentegen is in Heemstede van alles gedaan wat de voLkskracht kon verhoog en. Te Haarlem is veel geschied, geschiedt nog dn ie men voornemens te doen geschieden, wat economisch onjuist is. Haarlem zet te nimmer do tering naar de nering, sprong steeds zonderling om met de gemeente-financlén en doet dat nog. De vage bewoordingen van punt 4 hebben dan ook geen beteeke- nis. Uit fle Umstreken HAARLEMMERM EER. RijwiSeldaefetallen. In deze gemeente zijn weer drie rij- wielen gestolen; een heeren- en een damesrijwiel ten nadeele van K. M., aan den Aalsmeerderwcg en een hee renrijwiel bij C. J. v. d. H., aan den Akerdijk. Van de daden» geen spoor. IJMUIDEN. Aanvaring. De uitgaande logger „Dirk" Sch 219 is In de pieren te LJmuiden aangevaren door eon Nederlands die duikboot, die in den logger vast raakte, om be-1 zinken le voorkomen zijn beide scire- Binnonlani Nu volgt in het geschrift toog, tot de conclusie komende, dat P®1* aan den grond gezel. Haarlem zijn oude Illusie van zeeha ven worden nog steeds najaagt. Voor de binnenvaart is in Haarlem geen behoefte aan grootsche inrichtin gen, noch aan grooter diepte van het •Spaarne en van de sluis te Spaarn- dam, daar deze diepte reeds die voor de grootste binnenschepen (die van den Rijn) noodzakelijk, overtreft. Het belieer eener grootere publiek rechtelijke gemeenschap geschiedt niet heter of economischer door uit breiding; integendeel worden daar door de kosten hooger en komen de billijke aanspraken van onderdee- len in het gedrang; ook de meer mo derne leer laat «R annexatie los. Er wordt naar andere oplossingen ge streefd. getuige de ingestelde Staats commissie, zoodat alléén op grond daarvan reeds de actie van Haar lem tot annexatie praemaluur is en dient te worden afgewezen. Zij is bovendien volkomen in strijd met alle begrippen van zclfbeschik king en recht. Alleen begeerte naar andermans goed drijft Haarlem; nimmer kan worden aangetoond, dat Heemstede eeul? belang zou hebben bi] de an nexatie. De poging en motiveering daartoe zijn dan ook volkomen analoog aan de Belgische pogingen tot annexa tie van Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg. Om al deze redenen verzoekt liet bestuur der vereeniging aan Ged. Staten om de vraag tot annexatie van Haarlem af te wijzen en zelfs geen verder gebruik te maken van de be voegdheid aan Ged. Staten bij de Gemeentewet toegekend, om een des betreffend wetsontwerp te ontwer pen. Het stuk is onderteekend door de beera: Mr. J. D. van der Plaats, voorzitter, A. H. baron van Harden broek van Ammerstol, secretaris, P- D. Alta Jz., Mr. C. J. Boerlage, Jos. M. J- Braam, C. A. M. van Dam, J. M. van der Eem, N. H. Eldering, W- Groenland, K. Ingerman. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman, A. de Ma alter, Jhr. Oh. F. van de Poll, B. L. Röozem Fzo., H. Schilp, en N. Nederland en België. Een Regeeringsverkiering. De minister van buitcnlandsche zaken, jhr. mr. dr. Van Kaïaebeek, heeft Woensdagmiddag in t'e Tweede Kamer bij het begin der vergadering de volgende verklaring ïfgolegd: Zooals ik de eer Jiad onlangs in deze vergadering kenbaar Te maken, was aan het gezantschap te Brussel opdracht gegeven aan de Belgische regeering naar aanleiding van haar communiqué nadere inlichtingen te vragen nopens de mc-dedeelingon door haar te Parijs gedaan In antwoord daarop werd van de Belgische regeering een nota van 22 Februari ontvangen van den volgen den inhoud. „In antwoord op het memorandum van 18 dezer heefi het ministerie van buitenlandsche zaken dc eer aan het gezantschap der Nederlanden te deen weten, dat de Belgische dvhgnjie ter conferentie van Parijs b:j de verte genwoordigers der vijf groote geal- i lieerde en geassocieerde mogendhe den een voorstel heeft aanhangig ge maakt om onderhandelingen te ope nen strekkende tot herziening van zekere bepalingen der traktaten van 19 April 1839. Zooals het communiqué, waarnaar het gezantschap verwijst, aangaf, heeft de Belgische delegatie den wensch geuit, dat Nederland aan die onderhandelingen zal deelnomen, als ondei teekenaar van die traktaten. Indien het voorstel van België door de conferentie wordt aangenomen, zal de Belgische delegatie in de ge legenheid zijn de Ned-rlandscne re geering bekend te maken met de Bel gische zienswijze in zake de vraag stukken, die in het bijzonder --oor No derland van belang zijn". Naar aanleiding van Jit antwoord zij het mij vergund tc constatoeren, dat de Belgische regeoring niet aan de uitnoodiging der Nederlandseho regeering heeft voldaan en haar geen opening van zaken heeft wensohsn te geven. Dit wordt door de regeering betreurd met het oog op de waarde, die zij hecht aan de handhaving van een goede verstandhouding, welke geacht mag worden In li t belang a van beide landen te zijn. Wanneer bioscoopavond van de J cr'-® 8 deze aangelegenheid door het rtand- Ocst en West, afdeeding Haarlem, j,.r Belgische regeering in een uitstekend geslaagd. Ook nu was ae i phase mocht komeil) die aan (1ie ver. groote concertzaal van de Societeii gtantjhouding minder bevorderlijk rou Vereeniging gebeci gevuld met De- Zjjn_ wijst de regeering daar- langstellenaen voor ons mooie lnaie. V00r ajje aansprakelijkheid af. Zij Dezen keer waren de cultures aan heefti zon(jer 0p het vorzoek om in- de beurt. De films v%n het Koloniaal ]IcHting terug le willen komen, in Instituut te Amsterdam gaven een dezoll zjn Belgische rtgeering na- duidelijk beeld van de suiker-, de der bericht, padi- en de koffiecultuur. j voor zoover overigens in het ent- Dat ook deze films in den smaak woor(j (je verantwoordelijkheid vcor van liet publiek vielen, bleek wel uit bet 6treven der Belgische f geering het applaus, na iedere film. De films en voor den verderen loop van za- die Mohammcdaansche gebruiken te ken wordt afgewenteld op de verte zien gaven vormden een aardige af- j Woordigers dei vijf groote moger.d- wisseling. heden te Parijs, veroorloof ik mij in We hopen, dat Oost en «est «"S j ;l( nn!j. .-,r,g tu brengen, dat het Ne- vëel van zulke interessante bioscoop- derlandsche standpunt ten aanzien avonden zal geven. I Van gebiedsafstanii en aantasting van I vaststaande rechten, zooals dat in I mijn verklaring van 14 Februari v-erd HET ROOKVERBOD. Een 15- geformuleerd, aan de rtgooriugen dier OOST EN WEST. Ook de derde jarige jongen is bekeurd wegens het rooken op den openbaren weg. mogendheden den lSdcn dezer, eenkomstig mijn mededeling werd genoiifieerd De regeering stelt zich voor, aan BAKKERSNACHTARBEID. Be- de regccringen der groote «umgend- keurd zijn een bakker in de Bilder- j heden mededeeling Ie doen van da dijkstraat wegens het leveren en een verklaring, die ik aedeQ de eer het bakkersknecht wegens het v.-ivosren af te leggen, van versch brood vóór 10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1