OM ONS HEEN Buiteniandsch Overzicht HET KASTEELOEHEIM HAARLEM'S DAGBLAD VnlJDAO 28 FEBRUARI 1919 TWEEDE BLAD Amerikaansche bedriegers. Hoe vaak is in deze rubriek al ge waarschuwd tegen speculatie in Ame rikaansche fondsen, omdat nieiftand hier weten kan, welke kunsten de lieeren ginds uithalen om zulke pa pieren te laten rijzen of dalen! En zelfs wanneer het zonder handigheden of slimmigheden toegaat, welke com binatiën, splitsingen, tariefverande ringen, nieuwe wetsontwerpen tijde lijk of voor goed wijziging kunnen brengen in de marktwaarde I Koopt, zoo zou men de menschen door een bazuin willen toeroepen, koopt toch geen aandeelen of obligatién in on dernemingen, die gij niet zien en dus niet overzien kunt. Dus nooit in veraf gelegen spoorwegen en mijnen! En wordt uw geld gevraagd voor wat dichtbij ligt, kijkt ook dan nog goed uit uw oogen I Niet alleen in Amerika trouwens, maar ook in Nederland. Nu zijn w ij veiliger dan ginds, omdat ons land klein is en wij elkaar zoo goed ken nen. Ondernemingen, die niets zijn dan zuivere zwendel, kunnen daarom hij ons niet gemakkelijk tieren, ze zijn te gauw achterhaald en onlmas-j kerd. Maar in uitgestrekte werelddee- len, zooals dat zelfde Noord-Amerika,1 hebben brutale oplichters nog een I goeie kans. In het Amerikaansche tijdschrift „The Worlds Work" van j 'Januari, geeft Louis Günther in sa- J menwerking met John K. Barnes. daarover interessante onthullingen, die beginnen met een brief, zooals die j aan het argelooze publiek toegezon-1 den wordt WelEdele Heer, Ingesloten zenden wij u een korte beschrijving van een nieu- j we industrieele onderneming, die 1 wanneer u aanneemt en snel ge noeg handelt om dadelijk mee te doen, u in staat zal stellen om binnen eenige maanden duizend dollars te maken voor elke tien, die u daarin nu belegt. Het betreft een industrieele verbetering, die een veel grooter handelswaarde hebben zal, dan de Bell Tele- phoon, welker aandeelen van da oorspronkelijke waarde van 50 cent stegen tot 4000 dollars. Wanneer u aandachtig het druk- werk leest, dat wij u toezenden, dan zult u daarin het bewijs vin den, dat de vei-zekering van deze groote winst niet alleen oprecht en juist is, maar dat. de opbrengst zeker verwezenlijkt wordt en de waarborg even goed is, als de Ver een igde Staten kunnen geven op bun leeningen. De verkoop van industrieele waar den door deze emissie-roovers (pirates of promotion, noe men de schrijvers hen) gaat altijd voort. Olie-aandeelen worden gelan ceerd, wanneer er, zooals nu, een bui tengewoon groote vraag is naar olie producten nieuwe mijn-emissies ver schijnen, wanneer de mijn-aandeelen in cie hoogte gaan, maar industrieele emissies zijn er altoos. Als de heb- zuchi van't publiek met kan geprik- keid worden door verhalen over de fortuinen, die Joan Rockefeller en an- deren hebben gemaakt in olie of door j de schildering van ontzaglijke rijk- j domraen, die worden opgegraven uit1 den grond, dan kan die hebzucht al-1 tijd worden opgewekt door toespelin-i gen op het succes van de Bell-Tele- phoon, de Pullinan-slaapwagen-maat- schappij, de Postum Cereal-Company of de fabrieken van Ford. Een groot aantal industrieele emissies streefden er naar, deze resultaten nog ver in de schaduw te stellen en na den oor log zal hun aantal legio wezen en het is goed, dat de menschen eens weten, wie de emissiepiraten zijn en vooral met welke methoden zij het publiek het geld uit den zak weten te klop pen. Nova Adoiphus Brown is een van de bekwaamste lieden op het terrein van de word-gauw-rijk industrie. Zijn loopbaan begon als verkooper met de oplichterij van de Vereenigde Draadlooze, hij diende als agent diep Shakespeare der roovers Charles Aus tin Bates uil Colorado en leerde van hem, hoe iiij do menschen het best kon ontroeren in zijn emissie-littera tuur. Daarop kwam er een korte pe riode met de Funding Company of America, die eenige keeren dividend betaalde om den verkoop der aandee len te bespoedigen en naderhand be zweek. Hierbij raakte hij in keonis met Jacob G. Feïst, een gegradueer de uit de school der bedriegerij, die geleid werd door de Ellsworth Com pany, welke de aandeelen verhand., de van The Radio Wireless Company, een van de vele poppekasterijen, die volgden op do vaststelling der han delswaarde van do draadlooze tele grafie door Marconi; zij verkocht ook aandeelen in The Sun Generator Company, een onderneming van 5 miilioen dollars, dio beweerde, dat zij een machine vervaardigd had om kracht te ontleenen aan de stralen van de zon. Van Feist leerde Nova A. Brown eenige andere word-gauw- rijk methoden, zooals de waarborg der teruggave van het geld van den belegger binnen zestig dagen, wan neer deze over de onderneming niet tevreden was. Feist gebruikte deze streek om de aandeelen kwijt te ra ken van The Pennsylvania-Maryland Slate (lei) Company, waarvan hij zeide, dat zij 1000 procent zou betalen in waardevermeerdering en daarna 100 procent per jaar gedurende de eerstvolgende 100 jaar, misschien meer; hij paste die ook toe bij zijn nieuwste emissie, de National Rub ber Company of Pottstown, waarbij hij een zoo roekeloos wanbeheer voer de, dat er een Comité werd opgericht onder een dokter uit Brooklyn, ter bescherming van de aandeelhouders, hetwelk een vervolging tegen hem instelde, na de verklaring van een dividend, waarvoor geen fondsen aanwezig waren om het te betalen. Nova A. Brown heeft dezen collega op het terrein van word-gauw-rijk financieering ver overtroffen. Zijn eerste emissie was Franklin's kandy- fabriek, waarin hij Dr. Charles Payk- hurst wist te betrekken; op den naam van dezen welbekenden prediker wist hij 500.000 dollars van 't publiek los te krijgen voor do aandeelen. Toen de bodem van deze onderneming be zweek, liet Brown de redding aan Dr. Parkhurst over, maar deze was onmogelijk en men zegt, dat de on dervinding Dr. Parkhurst 83.800 dol lars heeft gekost. Brown en zeven be stuurders werden beschuldigd van misbruik van de post voor oplich ting, maar toen de zaak voor de rechtbank kwam, sprak de jury hen vrij. Intusschen was Nova Adoiphus overgegaan tot een andere emissie, de „Lexington Chocolate Company", met de hulp van William F. Grinter. In een „vertrouwelijk" schrijven, dat waarschijnlijk aan iedereen, die op Browns postlijst stond verzonden werd, vertelde hij het groote „ge heim" van de maatschappij, dat reus achtige dividenden aan de aandeel houders bezorgen zou. Het was een denkbeeld, dat op een morgen in den trein bij den directeur was opgeko men en waarvan Grinter de vaste overtuiging te kennen gaf, dat het een fortuin waard was. De directeur hoorde namelijk een gesprek van twee meisjes over levertraan: zij zeiden, dat zo het wel wilden gebruiken, maar dat de smaak haar zoo tegen stond. Het denkbeeld was daarom stangen levertraan-chocolade. „Onze geheele kantoor", zeide Grinter, „was weldra opgewonden enthousiast over de financieelc mogelijkheden". Maar in korten tijd was the Lexington Cho colate Company bankroet en het geld van de aandeelhouders verloren. Mislukkingen ivan dezen .aard -schrikten evenwel den wakkeren geest vaq^Nova Adoiphus Brown niet af. Waarom zouden zij dat ook? Hij is een promotor en een promotor maakt altoos winst, onverschillig wat er ge beurt met de maatschappij. Dus schonk hij weldra het leven aan de Missouri Cattle Hog Ranch Com pany. Ditmaal was het Simeon J. Thornton, „van het wilde, wollige westen", die koopers van de aandee len zocht, door hun te vertellen, hoe snel varkens en winsten zich zouden vermenigvuldigen in de weiden van Missouri. Het publiek werd uitgenoo- digd „kompanjons" te worden met Simeon, met welk doel hij quasi on beholpen briefjes verzond. „Je schi me maar", zei hij: „Sim, hier is mijn inschrijving en mijn cheque; zend nu mijn aandeel, schrijf mijn naam en adres duidelijk in je boek, zoodat niet bij vergissing een ander mijn di vidend-cheque in handen krijgt". De naam van Nova A. Brown kwam in deze aanbiedingen niet voor, maar zijn bekwame hand bleek duidelijk uit de litteratuur en de cheques moesten worden gezonden naar zijn kantoor, op den hoek van Broadway en Wallstreet te New-York. Brown ontmoette Eduard Elsworth, die tobde om een nieuw ontbijtvoed- sel ingang te doen vinden. Hier was een gelegenheid, die vreugde moest brengen in een word-gauw-rijk pro motors hart. Was niet C. W. Post, de maker van „Grape Nuts' en „Pos tum" begonnen als een aim man en overleden ais bezitter van 18 miilioen dollars? Had niet de Quaker Oats- Maalseliappij (havermout) in de laat ste vijf jaar meer dan 5 miilioen dol lars aan dividenden uitbetaald? En liepen ook niet de uitkeeringen van andere maatschappijen op dit terrein in de millioenen? Bovendien had Mr. Elsworth vroeger eenige goed-gead- verteerde ontbijtartikelen samenge steld. Dit was de soort van man, dien Brown „gelukkig" zou maken, in een volgend artikeltje zal worden be schreven hoe hij daarbij te werk ging. J. C. P. DE VREDESCONFERENTIE te Parijs vergadert weer druk. De Fnansche premier en vredesgedele- geerde Clemeuceau is vau den aan slag weer zoover hersteld, dat bij al le vergaderingen weer kan nijwonen. Hei is zelfs niet meer n-iodig, dat hij bij het uitstijgen van zijn auto on dersteund wordt In 7 dagen heeft Cb.ncneeau het dus weer klaar gespeeld om beier te worden. Menig joingeling zet hij be schaamd. De Engelscho mir.'ster president, Lloyd George, verklaarde op een Industrieele conferentie, te Londen, dat de blokkade vail Duitschland niet lo(pgaheven ik an worden, voordat Duitschland het vredesverdrag heeft onderteek end ,dat een nieuwe oor log onmogelijk zal maken. Hij [booptte, dat de vredes;prel i- minairenb*. nuen enke le weken onderteekend zullenworden. De dag die aanvankelijk was ge noemd als de datum waarop de be palingen van DEN NIEUWEN WA PENSTILSTAND openbaar gemaakt zouden worden, was 27 Februari, maar metterdaad zal de wapenstil stand, die den llden November is in gegaan, met de verschillende wijzi gingen, die er van tijd tot tijd in zijn aangebracht, van kracht blijven zoo bericht de Daily News. Verder deelt 't blad nog mede: De kwesties, waarover de geallieer den nu beraadslagen, zijn ten nauw ste verbonden met de vredesprelimi- nairen, met welke voorbereiding men druk doende is. Zij vormen een onaf scheidelijk deel van den grondslag, waarop de vrede ten slotte zal rusten, en hun draagkracht ten opzichte van vraagstukken als de ontwapening kan slechts bepaald worden, als zij in hun geheel aan het publiek bekend zullen zijn. Het is daarom eenigszins onge lukkig, dat een van de bepalingen er van, namelijk de wijze waarop men met de Duitsche oorlogsschepen die nu te Scapa Flow gomterneerd zijn, zal handelen, tot onderwerp van voor barige gedachtenwisselingen in de pers is gemaakt. Zoodoende is een volmaakt eenzijdige opvatting van 't geheele vraagstuk aan het publiek voorgelegd en kan eenigszins vooruit- geloopen worden op de hoofdkwestie, die van ontwapening. De Fransche pers heeft een krachldadigen veld tocht geopend tegen het voorstel om die schepen in den grond te boren, omdat het alleen met Britsche belan gen rekening lijkt te houden. Het in den grond boren van de Duitsche vloot midden in den Atlantisclien Oceaan zou een op effect berekend be wijs voor de veiligheid van Engeland zijn. Waar blijven onze belangen dan? vragen de Fransche bladen. Deze volmaakt natuurlijke vraag zou zoo vervolgt de Daily News nooit gedaan zijn, als het geheele stelsel van ontwapening, dat aan Duitschland voorgeschreven zal wor den, tegelijkertijd bekend gemaakt ware, want dan zou duidelijk geble ken zijn, dat de geallieerden een goe de en weioverdachle opvatting heb ben over de betcekenis van de ont wapening. en do noodzakelijkheid om den weg te banen voor een algemeene vermindering van de oorlogstoerus tingen, door Duitschland te dwingen daarin voor te gaan. De Franschen zijn zich ter dego bewust, dat hun land niet voort kan gaan met het dragen van den last van den drieja rigen diensttijd en zij verwachten van de vredesvoorwaarden een ontheffing ervan. Ik geloof niet, dat zij dat ver geefs verwachten, maar om de ont wapening tot een duurzame werke lijkheid te maken, moet zij een on derdeel vormen van een proces, waar door de behoefte aan groote strijd krachten zal komen te vervallen. Deze waarheid als een koe is de scha kel tusschen ue militaire en politieke bepalingen van het aanstaande vre desverdrag. De wapening is de uit komst van de poiiliek en het mis bruik van oorlogstoerustingen leidt tot een warboel ais de laatste oorlog. Men zal daarom gewaar worden dat de vredespréliininairen ver strekken de beginselen zullen vaststellen in de internationale politiek en in het ge bruik van wapeningen. Het ontwerp van de volkerenbond overeenkomst heeft reeds de voor naamste opvattingen van de vredes conferentie op dit stuk aan den dag gebracht en voor hen die tusschen de regels door kunnen lezen, is het niet moeilijk, om te raden, welke de vre desvoorwaarden zullen zijn. Het ver bond zelf is de spil waarom zij alle zullen draaien, en daarom zullen de aanstaande beraadslagingen over zijn constitutie de critieke fazo van de con ferentie aangeven. Hef Engelsclie blad wijst op de groote be'reekcnis van de beraadsla ging tusschen president Wilson en de oommissie voor buitenlandsche aangelegenheden in den senaat, want daarbij zal worden uitgemaakt, of Wilsoi Amerika's deelneming aan den Volkerenbond zal kunnen verwezenlijken of niet. D© Amerikansche m'nieter van Mia>- rine Daniels, verklaarde, dat de Amerikanen moeten kiezen tussclisn den Volkerenbond of krachtige u.t- breiding der bewapening. Uil Parijs wordt gemeld, dat men daar den indruk krijgt, dat de vre desconferentie volkomen geneigd is te voldoen aan Frankrijk's eischem inzake Marokko. Het Fransche standpunt is, dat elk spoor van de acte van Algeciras moe*, verdwijnen en dat Duitschland nooit meer in staat mag zijn van Marokko een twistappel te maken. Voortaan mag er slechts sprake zijn van één pro tectoraat, nl. van Frankrijk, em van een Spaansche invloedssfeer. De Spaansche quaeslie wordt dus een uitsluitend Fransch-Spaansche aan gelegenheid. De andere mogendheden en inzonderheid Engeland, zullen dit stanc!(punt steunen, op de eenige voorwaarde, dat Frankrijk het be ginsel van de open deur zal hand haven. De Parijsche correspondent van 't Hbld. verneemt dat zoodra hat out werp voor den Volkerenbond is aan genomen en geratificeerd, de neutra le mogendheden zullen worden uit- genoodigd toe te treden, hetgeen wel bewijst, dat de groote zegevie rende mogendheden niet van plan zijn zich van het nieuwe instituut meester te maken zoo wordt ge concludeerd. De Grieksche premier Venizelos heeft geprotesteerd tegen zekere cri- tiek, volgens welke de nieuwe Vol kenbond alleen een werktuig zou zijn van enkede groote mogendheden. Venizelos wees op het feit, dat in de commissie voor den Volkenbond de kleine naties vier stemmen hebben, hetgeen een groot verschil is met het oude Europeesche concert, waarbij alleen de groote mogendheden wat hadden in te brengen. Ui* Parijs komt de mededeeling. dat de financfieele commissie van de Vredesconferentie het eens gawor len is over het bedrag va:» DE SCHA DELOOSSTELLING DOOR DUITSCHLAND TE BETALEN. Deze zal tusschen de25 en 40 m'ü.ard dollars bedragen en vermoedelijk op 30 milliard gesteld worden, o n g e- veer dus 75.000.000.000 gul den. De schuld zal door Duitschland in gedeelten voldaan moeten worden. Uit Italië komt bericht, dat ITA- Llë VAN OOSTEN RIJK-HONGA- RUE EEN OORLOGSSCHATTING VAN 600 MILLIOEN eisch- Daar Oostenrijk-Hongarije er- moedel ijk niet contain z.il kunnen betalen, ligt het in de bedoeling con cessies inzake natuurlijke hulpbron nen daarvoor te eiecneu en 1'3 aan timmerhout. Verspreid nieuws OVER DEN VOLKERENBOND. Prins Max van Baden verklaarde in een lezing o.a. De volkerenbond als temeenschap van elkaar vertrouwen- e volkeren, met een scheppende kracht, die geneesteen opbouwt, is voor mij en mijn generatie dood. De grondslag daartoe had op het eerste oogenblik van den wapenstilstand ge legd moeten worden. Wat helpt een volkerenbond als de volken vernietigd worden, welke dien bond mede moe- j ten vormen! j Ten slotte deed spr. een beroep op j Wilson en de door hem verkondigde beginselen. j IN HONGARIJE zijn de oud-minis- ters baron Szurmay en baron Szte- renyi gearresteerd, om vervolgd te bevorderen van 't doelloos voortzet- [Commissie van toezicht ten van den oorlog, waardoor ze een I t,-,* der hoofdoorzaken war.n van de ver-1 OP 1161 13y6T OflflfirWllS. ergering van den politieken en eoo- nomiscnen toestand van het land. Eenbijzondere wet zal de in staat *»€>KSt# •ponDnr® vergadering van beschuldiging stelling regelen en het gerechtshof aanwijzen, dat de' zaak behandelen zal. I Openingsrede van hlr. Schalkwijk. invloed der cuders wensohelijk. Advies aan B. en W. om de najaars- oantie te handha d e 'T PORTUGEESCHE PARLEMENT la bij besluit van den president ont bonden. j eerste openbare vergadering van TE PETERSBURG hebben ernstige I 13o|^5. va" Toezicht op het anti-Bolsjewistische onluaten plaats 'ager onderwijs, Donderdagavond ui gehad. 30.000 deserteurs tn ook Duit- .de. Statenzaal gehouden, werd, be- sche en Ooetenrijkscbe 1 rijgseivange-door vier verslaggevers, op de nen hebben er aan deelgenomen. Vol- doo,r drie heeren en gen» de laatste berichten hebben de ££n dame bijgewoond. De belangstel- Bolsjewiki tenslotte den tegenstand np8 VtLa buitenstaanders was dus overwonnen. i al evenmin groot als bij de openbare i zittingen van de Kamer van Koop- ARMENIS. Aan Italië worft handel, hoewel" op die vergaderingen waarschijnlijk de bescherming opge-nimmer zooveel publiek was als op dragen van het onafhankelijke Arme- deze! Aan de bestuurstafel had met nië, waarvoor Amerika schijnt te wil- de leden van "t moderamen, de hee- len bedanken. j ren mr. F. G. Schalkwijk en E. ter Haar, als gast plaats genomen dr. J. DE AANKLACHTEN TEGEN HUM-j F. M. Sterck, de disïnctsschoolopzie- BERT. Thans wordt gemeld, dat ner. de instructie in de zaak van - den Mr. Schalkwijk, die presi- Franschen senator Charles Humbert deerde, bij ontstentenis van den voor einde Maart -gesloten zal worden. In-1 zitter, hield bij de opening der ver- tusschen zijn weer nieuwe beschuldi-1 gadering een rede, die hij begon met gingen tegen Humbert geuit. i een herinnering aan T raadsbesluit EEN OVERWINNINGSLEENING. inzake de openbaarheid van de ver- Het Amerikaansche Huis heeft 't gaderingen der commissie. Hij deed voorstel om een overwinningaleening opmerken dat nu als regel de verga deringen in 't openbaar zullen wor den gehouden en dat de raad in eenigszins anderen zin had besloten dan de commissie had geadviseerd, waarna hij voortging: liet ware der Commissie ongetwij feld aangenamer geweest indien haar advies, dat met kennis van zaken ge nomen werd, ware gevolgd. Doch van hel oogenblik af, dat de Raad, aan het hoofd onzer gemeente geplaatst, tegenover pns advies zijn wil plaat ste, van dat oogenblik of past het ons als gemeentelijk orgaan in dit besluit eerbiedig te berusten en hot uit te voeren en toe te passen als ware het geheel in overeenstemming met ons advies genomen. Het was een bekend minister, die den wensch uitte, dat na het aanne men van een wetsontwerp alle daaiv aan voorafgaande stukken zouden worden verbrand opdat geen voorge schiedenis op het verdere wetsleven zou drukken. In dien wensch deelen- de, zou ik u willen voorstellen van stonde af aan te vergeten, dat ook de openbaarheid onzer bijeenkomsten een verleden heeft en u willen ver zoeken vol moed den nieuwen toe stand te aanvaarden. De lichtzijde van dit instituut is u trouwens nimmer verborgen geweest en wie zegt niet of wij niet reeds na korten tijd den vaders van het voor stel dank zullen weten voor hun ge lukkig initiatief, dat reeds door den opgeweklen toon, waarin men het geluid van onzen voortvarenden wet houder van Onderwijs meent to her kennen, spreekt van vertrouwen in de toepassing der openbaarheid. De Commissie, aldus ongeveer luidt hun credo, is het aangewezen li chaam om de aanraking tusschen school en burgerij te verlevendigen; door openbaarheid zullen verschillen de belangrijke onderwerpen komen onder de aandacht van het publiek, zij verhoogt de publieke belangstel ling in de onderwijszaken en zoowel het onderwijs zelf als de arbeid dear Commissie zullen daarbij worden ge baat. M.j persoonlijk zijn deze woorden uit het hart gegrepen. Al mist de taak van de Commissie ook haar techni sche zijde niet, liefst zie ik toch in haar allereerst de vertegenwoordiging van ouders en opvoeders bij de be hartiging van een belang, waartegen wellicht geen ander in beteekenis kan opwegen, beschouw ik haar als een college van ontwikkelde leeken, die tegenover de al te groote techniek van liet onderwijs, de kritiek stellen van hun gezond verstand. Oii3 lager onderwijs is m vele op zichten voortreffelijk, doch het ont komt, als elke organisatie, niet aan eene zekere versteening, die steeds 't gevolg is van een te ver doorgevoer de techniek. Ook de school worstelt onder bezwaren waarvan zij zelf zich ongetwijfeld gaarne zou bevrijden, doch .waartoe zij, in te groote tech niek bevangen met eigen krachten niet altijd in staat schijnt. Dat, ora nu maar enkele grepen te doen, het huiswerk belangrijk moet worden beperkt, dat opstoomerij niet langer mag worden verdedigd op grond van onbekendheid met de eisclion voor het toelatingsexamen der scholen waarvoor wordt opgeleid, scholen, in dezelfde gemeente gele gen en waarvan het beheer in één hand ls, ook in onderwijskringen wordt dit levendig beseft. Maar het is der school nog niet gelukt zich door eene passende organisatie zelf van deze kwalen te ontdoen. Hier is plaats voor den invloed van ouders, wier onvakkundiglieid wordt gecorrigeerd door hun frisscheren uit te schrijven, aangenomen. Uit Duitschland Tweespalt in regeering I Er moet, volgens den „Lok. Anz." verschil van meening bestaan tus schen de leden van de regeering on derling over de positie der Arsolra- den. TER DOOD VEROORDEELD. De Fransche krijgsraad veroordeelde Guilbeaux, den redacteur van „De- main", bij verstek ter dood wegens verstandhouding met den vijand. DE TAAL EN DE VOLKERENBOND. Het Belgische Solvay-instituut stel de de vredesconferentie voor de Fran sche taal te proclameeren als de in ternationale taal, welke als zoodanig onderwezen moet worden in alle lau den, bij den Volkerenbond aangeslo ten. DE STRIJD TEGEN DE BOLSJE- WTKL Windau is op de Bolsjewiki heroverd. TE ANTWERPEN staakt 't personeel van de electrische centrale, 't Tram personeel (heeft de staking opgehe- Stadsnieuws KANTOOR- RN HANDELSBE DIENDEN. Woensdagavond ver gaderde de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Rond van Handels- en Kantoorbedienden in huishoude lijke vergadering, voorafgegaan door een openbare vergadering. De voor zitter, de hear M. H. Groenendaal, deed bij de opening eenige mededee llngen, o.a. over de saiarisregeMng voor het kantoorpersoneel, met de daarbij geregelde verhouding van het personeel onderling. Verder deelde hij mede, dat een nieuwe loonrege ling ia getroffen voor een aantal winkelbedienden. De aideeling la sinds de vorige vergadering met een 20-tal nieuwe leden vormeerdeird. Hierna was het woord aan den heer H. Schutjes, bondsvoorzitter, die een korte en duidelijke uiteenzet ting gaf van het onderwerp: „Hoe is salarisverhooging te verkrijgen?" De vacature, ontstaan door het be danken van den fteer AL 11. Groenen daal, als voorzitter,zal in do volgende vergadering worden aan de orde ge steld. Als secretaris werd gekozen de heer Botmaos. Een woord van dank werd gebracht aan den afgetreden secretaris den heer A. Koeman. Nog werd besloten tot de instel ling van vakgroepen; voor de vsk- groep kantoorbedienden werden een tweetal bestuurders verkozen en voor de vakgroep wankel- en maga zijnbedienden eveneens. GEVONDEN VOORWERPEN. P. Steffens, L. Lakenstraat 19. sta- lenboek; J. Bierboom, Kamperstraat 14, broche; A. Kerselaar, Wouwer- manstraat 21 rood, kinderschoentje; M. P. Scheffers. Oornelissteeg 16, bril; A. Hartendorf, P. Kiesstraat 43, handschoen; A. Eikel, De Clercq- straat 86, taschje; I. Geus, Bron werspleln 38, mesje; P. Metselaar, Leidscheplelc 16, duif; O. Akkerman Z. B. Spaarne 34, kinderwantje; B. Boe, Rustenburger)aan 27 O, hand schoen. Feuilleton F. K. SCRIBNER. 33) - U waart dus in Cherbourg en u hoorde?vroeg zij met een hoog- roode kleur. Genoeg om mij lust te doen krij gen èn Juliette èn de markiezin in de haven te werpen. Weet u Wat Ned en ik dachten. Hij zweeg plotseling en Ik beet van zenuwachtigheid op mijn knevel. Kom, besloot hij op de vestibule .wijzend. Madame Courtier staat daar als eon standbeeld, vant mijn heer Tiers vertelde haar zooeven dat koning Lodewijk hier vroeger in den haard kastanjes heeft gepoft en dat heeft haar zoo getroffen dat er tranen over haar wangen rolden. Het was een vroolijk groepje dat dien middag in dc eetzaal aan de ouderwetsche, vierkante tafel aanzat, want mevrouw Courlier begon hier thuis te gevoelen en de oude ad vocaat scheen zeer ingenomen met de kookkunst van Fél ice en met de Bourgogne, dio Armond uit den kel der had opgediept. Vane en ik waren ook uitstekend geluimd, maar made moiselle was nochtans de spil waar alles om draaide. Zij had haar reis- costuum verwisseld voor pen licht blauw zijden toilet en wist met flik kerende oogen en een hoogroode kleur Vane's kwinkslagen te'kens be hendig te pareeren. Ach, mademoiselle, r-ep de heer Tiers haar, over de tafel heen, toe: Wie had gedacht dat Frontellac aldus zou zijn? Ia, messieurs, Ik had er mij ook een geheel andere voorstelling van gemaakt antwoordde zij, Toen ik een klein meisje was, kwam ik met mijn vader bij den hertog op bezoek. Wij moesten dan aan tafel stokstijf zitten en mochten geen enkel woord spreken; 's avonds moest ik in het donker alleen naar boven gaan en mijn bed opzoeken, want in de gang woei mijn kaars altijd al uit en ik was angstiger voor den bi-rtog dan voor de duisternis, vandaar ciat ik besloten was hier nooit meer neen te gaan. En toch is u weer hier, mademoi selle, zei Vane. Maar dit is ook tien jaar gele den, monsieur. De hertog zag n.ij hier ook niet graag komen. Tk moet u dan ook eerlijk bekennen dat i aanvankelijk voornemens was den heer Tiers te schrijven aai ik niet mee wilde gaan naar Frontellac. Toen madame de markiezin dit van Hélène hoorde, heeft zij mij een uur achtereen de les gelezen, t angaande familieverplichtingen en omdat de overleden hertog monsieur Elliott tot mijn voogd had aangewezen, mocht ik niet weigeren. Vane keek mij aan. Wij begrepen beiden wat de markiezin bedoeld had met familieverplichtingen. Madame de markiezin is nog iemand van de oude school, zei de heer Tiers. En zoor royalistisch, zoo ook haar zoon, kapitein Des ïlles, hoewel hij nu in het leger van de republiek dient, voegde mademoiselle er aan toe. En is u ook royalistisch? vroeg ik. Zij schudde het hoofd en den beer Tiers aanziende antwoordde zij: Ik? Neen volstrekt niet, mon sieur. Op dat punt waren Hélène en ik het nooit eens. Maar mademoiselle de Fron tellac de eerste royalisten van Frankrijk, riep de advocaat verschrikt uit, nu zij blijk gaf van een afvallige te zijn. Maar, monsieur, riep zij nu ook uit, is u dan vergeten dat mijn va der een officier was tijdens de repu bliek en dat mijn grootvader cnder Napoleon diende? Men heeft mij ge leerd d6 nagedachtenis van den groo- ten keizer te vereeren. Ik mompelde nu iets binnensmonds. En men wilde mij bewegen om royalist te worden, ging zij voort, maar ik heb nooit vergeten wat mijn vader mij op zijn sterfbed liet beloven. Ik vertrouwde altijd door op hetgeen mijn vader mij had gezegd, dat de republiek zich niet ondankbaar zou betoonen jegens mij omdat ik ook bloed voor Frankrijk had vergoten. U mademoiselle? vroeg ik. Ja ik. Zij stroopte haar mouw op en tusschen den pols en den elle boog, zag men nu een groot litteeken. Dit liep ik in Afrika op, zei zo, toen het regiment van mijn vader daar lag. Ik was destijds eerst twaalf jaar en wij deelden samen dezelfde tent. De Arabieren maakten het ons dikwijls lastig en Ik hoorde hen ge durig schieten, maar ik mocht nooit buiten het kamp komen, zonder vol doende bewaking. Eens echter, op zekeren avond kwam mijn vader uit geput bij mij terug en hij viel dan ook al gauw vast in slaap, maar Ik lag nog uren lang wakker door de opening van de tent naar de sterren te kijken. Eensklaps, mijne heeren, zag ik een donker getinten man, in dc opening staan, het was de Arabier dien mijn vader tot onze bediening had aangenomen. Ik zog dat hij een lang mes in de hand hod en was op het punt om een gil te geven, maai de angst hield mij daarvan terug, tot dat ik zag dat hij naar mijn vader toeging en het wapen in de hoogte hief. Zonder mijzelve rekenschap te geven van hetgeen ik deed, sprong ik op en greep zijn arm; door dezen les te wringen, wondde hij mij, maar mijn vader, die nu wakker werd schoot hem een kogel door het hoofd. Den volgenden morgen bedankte de generaal mij dat ik een van de beste officieren voor Frankrijk had behou den en dat was hetgeen Frankrijk nooit zou vergeten, zei mijn vader mij. Vane keek mij aan. Zij is terzelfder tijd een vrouw en nog een kind, fluisterde hij mij in. Beoordeelt u mij aldus, mon sieur? vroeg zij. Blijkbaar verstond zij dus ook Engelsch. Zijn antwoord werd onderbroken door dc komst van Armond, die mij kwam zeggen dat hij Griffin bij de in rijpoort had gezien. Ik werd driftig dat hij het waagde om op dit uur naar Frontellac te komen en besloot hem persoonlijk mede te deelen dat ik dit niet gedoogde. De deur stond open en Armond had een hraudende kaars bij den ingang geplaatst en bij dat licht zag ik den onwelkomen bezoeker op de stoep staan en de laan m turen. Toen Ik dichterbij kwam, zag ik dat zijn rech terhand in een verband zat. 1-lij wist mijn drlftlgen uitval te voorkomen door mij toe te voegen: Duidt het mij niet ten kwade, mijnheer Elliott dat Lr u op dit uur lastig vallen ga, alleen de hoogste noodzakelijkheid noopte mij om thans op Frontellac te komen. Ik heb se dert dezen morgen heftige pijnen ge leden, een onhandig© greep was oor zaak dat ik een ketel met kokend water over mijn hand heen kreeg. Zijn stem was zeer gejaagd en duidde aan dat hij zware pijnen had. Zoodoende zei ik niet, wat ik voor nemens was geweest, maar wel gar ik hem op scherpen toon ten ant woord: Ik had het verstandiger gevon den, mijnheer Griffin, Indien u, in plaats van hierheen te komen een dokter had geconsulteerd. Dat heb ik reeds gedaan, mijn heer, antwoordde hij. maar zijn middelen baten mij' niets en de pijn wordt hoe langer hoe ondraaglijker, van daar dat ik het gewaagd heb hierheen te komen om u te vragen of u ook Pouds-Extract bezit, een prach tig middel voor brandwonden, maar dat hier niet dichterbij dan Parijs te krijgen is. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5