Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Umstrcken DAMES-NAAISTERS ENVtRüEvORUEHÜLN opmerkte, dat er nu ook termen wa ren om aan de onderwijzers een der gelijke toelage te verleenen, die op merking bij alle overige leden van ona college do meest stellige bestrij ding vond. Men was van oordeel, dat de jaarwedden der ambtenaren, vallende ouder het ambtenarenregle ment, tengevolge van de z.g.n. unifi catie, welker voorbereiding meer daa twee jaren iiad geduurd, belangrijk achterstonden bij alle andere jaar wedden en loonen van personeel In gemeentedienst en dat daarom alleen voor die ambtenaren eece uitkeering gerechtvaardigd was. Bovendien meende men, dat er voor een uitkeoring aan de onder wijzers, aan de leeraren bij hooger en middelbaar onderwij», aan het pollitae-personeol en aan tje werklie den, wier jaarwedden nog in het zelfde jaar waren herzien of aan wie een bijzondere loonsverhooging was toegekend, geen aanleiding was. Ge heel juist werd dan ook door ons mede-lid, mr. Bruch, die bij zijne meening bleef volharden, in uwe ver gadering van 13 November 1918 ge zegd: „dat hij in dit geval spreekt namens B. en W., maar na mens zichzelf alleen". Vervolgens zeggen B. en W., dat, afgezien van de innerlijke waarde van het voorstel-Bruch, hun bezwaar js gericht tegen het tijdstip waarop het is ingediend, waarvoor zij naar de motie van mr. Bom aas verwij- zei. Verder, dat aan hen is geble ken, dat «en raadsbesluit tot verhoo ging der onderwijzersjaarwedden niet van invloed zou kunnen zijn op wijziging die het ontwerp-l>e Visser zou hebben t1? ondergaan, daar men ir« parlementaire kringen voor een ingrijpende wijziging niet gestemd is en dat een verordening op dit oogen- blik door Haarlem vastgesteld, bij de regeering zeker ernstige beden kingen zoude ontmoeten, al was het alleen omdat andere gemeenten het .voorbeeld van Haarlem zouden vol gen en aldus de gelijkstelling in gevaar zouden brengen. Naast dit f arme el e bezwaar werd in 't coll. van B. en W. nog tegen het, denkbeeld- Bxuch aangevoerd, dat der regeling der jaarwedden van de onderwijzers pas in Februari 1918 tot algemeene bevrediging had plaats gevonden en dat er geen enkele aanleiding be stond om nu al weder te gaan ver- hoogen Het ls op dezen grond dat de meer- fierheid van het college den Raad In overweging moet geven de voorstellen .van mr, Bruch niet aan te nemen. Br zijn in ue voorstellen van mr. Bruch twee zaken aldus B. en W- tenslotte waarover wij nog iets in het midden wensclien te brengen. Het éóne punt, waartegen wij mee- nen ten krachtigste front te moeten maken, betreft de terugwerkende kracht tot 1 Januari 191S. Wij zou den belangrijk te kort schieten in eerbied voor de besluiten van uwe vergadering als wij met een Woord van waarschuwing lie;en booten te-' gen den aanval, die op deze wijze [Wordt ondernomen tegen een met volledige kennis van zaken in Fe bruari door u genomen besluit. Laten wij voor een oogenblik aan nemen dat thans de jaarwedden der onderwijzers verhooging behoeven, dan zoude alleen een herziening van dit oogenblik af te rechtvaardigen zijn. Maar het zou niet getuigen van wijs beleid, indien thans verklaard werd, dat de jaarweddenregeSng van Februari 1918 reeds in dien tijd onjuist is geweest. "Voor Uwen Raad,- voor ons col lege, voor ons mede-lid mr. Bruch, zoude een aannemen van het voor stel van terugwerkende kracht niet anders kunnen zijn dan een afkeu ring van eigen beleöd. Voor zoodani ge afkeuring, die van standvastig heid geen hoog donkbeeld geeft, zij in het besturen van onze gemeente geen plaats. Het tweede punt, dat wij niet on besproken wenschen te laten, is de overweging, in de toelichting tot het voorstel van mr. Bruch, die ook een en andermaal in uwen raad als ar gument voor de verhooging der on derwijzersjaarwedden is aangevoerd, dat de arbeid van de on derwijzers vergeleken kan worden met dien groep van ambtenaren, ge noemd in groep VII van het z.g.n. unlfiicatieruDDorI. Als wij deze ver gelijking zonder tegenspraak lieten, zoude de schijn gewekt kunnen wor- deD, alsof oojc onzerzijds iets voor de juistheid der vergelijking werd ge voeld. En niets :s minder waar dan dat De meerderheid van ons College is van oordeel, dat de vergelijking van de waarde van geheel ongelijksoor- tigeai arbeid ondoenlijk is. We me thode, te kwader ure in ééne salaris- regeling ingevoerd, behoort, naar wij vermecnen, ten spoedigste te verdwijnen. In ieder geval baseere men op haar niet eene nieuwe rege ling van jaarwedden, waardoor zij niet alleen zoude worden bestendigd maar zelfs bovestigd. '1 Vrouwenkiesrecht. Door de A.-R. propagandaclub zijn twee bijeenkomsten belegd, waarin over 't vrouwenkiesrecht gesproken wordt. Eerst voerde Prof. dr. H. Ba- vinck Vrijdag 't woord om een rede p r o te houden Donderdag 13 Maart zal Dr. E. Beumer contra spre ken. Voor deze bijeenkomsten bestaat veel belangstelling, althans Vrijdag avond had Prof. Bavinck in 't gebouw van den Protestantenbond een talrijk gehoor. P ro f. Dr. Bavinck begon met te verklaren, dat 't stemrecht derj vrouw niet tegen dë Heilige Schrift la We kunnen zoo vervolgde bij wel op onze vingers natellen, dat we in ons land binnen zeer korten tijd 't vrouwenkiesrecht zullen hebben. Het gaat er voor ons zelfs niet meer om, of wij voor of tegen zijn, want de zaak is al beslist. Niet alleen is dc geheel® linkerzijde der Tweede Kamer voor *t Vrouwenkiesrecht, maar ook een deel der R.-K. en der C.-H., alsook eenlge A-R. Niet dat ik zoo zei dr. Bavinck zoo met 't vrouwenkiesrecht dweep, maar nu we er toch niet aan zullen ontkomen, ls het gewensoht. dat wij onze vrouwen voorbereiden om de j nieuwe taak die op haar schouders gelegd zal worden, zoo goed mogelijk te vervullen. Vervolgens gaf spreker een kort overzicht van de ontwikke ling van 't mannen kiesrecht in ons Er wordt in de H. S. van geen vrou wenkiesrecht gevraagd, maar immers ook niet van 't manncnkiesrecht. Er ls dus uit de H .S. geen argument te gen 't vrouwenkiesrecht te ontleenen. nen. In 't scheppingsverhaal worden man en vrouw gelijk gesteld. Alleen na den zondeval is de vrouw zwaarder gestraft dan de man, maar dit be treft alleen 't terrein van 't huwelijk. In den loop der jaren was de posi tie der vrouw in Israël onaangenaam geworden wat aangaat 't meervrou wenstelsel en 't vergemakkelijken van echtscheiding voor de mannen. Jezus heeft met zijn leer weer aan de vrouw haar eer teruggegeven door 't meer vrouwenstelsel le verbieden, alsook de echtscheiding zonder zeer gegronde reden. Opmerkelijk is 't, dat Jezus bij zijn optreden geen onderscheid gemaakt heeft tusschen mannen en vrouwen. Waren niet de vrouwen de eerste ge tuigen van zijn opstanding Als 't vrouwenkiesrecht iegen Gods Woord was, dan zou spreker ook een tegenstander zijn. Dan zouden de A.-R. zich moeten verzetten tegen de toekenning en zouden de vrouwen ook moeten weigeren om naar de stembus te gaan. In de laatste jaren hoort men even wel niet meer verklaren, dat 't vrou wenkiesrecht tegen de H. S. is. Toch is nog onlangs een stem vernomen, die aanraadde om bij de toekenning van vrouwenkiesrecht de A.-R. vrou wen op te wekken om niet te stemmen. Maar spreker gelooft, dat onze Anti- Revolutionnaire vrouwen te aiiti-re- volutionnair zullen zijn om zoo revo- lutonnair te zijn I Vervolgens gaf spreker een schets van de proletarische en van de bur gerlijke vrouwenbeweging. In 't maatschappelijke leven heeft in de laatste jaren een groote omkee ring plaats gehad, 't Gezin heeft zijn productie-idee verloren en is meer een consumptie-gemeenschap gewor den. De vrouwen en meisjes kunnen niet allen meer in 't huisgezin blijven. Velen verrichten goed en nuttig werk. Er is nu eenmaal een vrouwenbewe ging gekomen en de Christenen moe ten daarmee rekening honden. In dit opzicht geldt ook „alle goede gaven komen van boven". 't Vrouwenkiesrecht is do conse quentie van de veranderde positie van de vrouw, alsook van de gewijzigde taak van den Staat. De Staat kan niet meer buiten de vrouw en nu moeten de vroiw.cn ook zeggingsschap in den Staat hebben. Zeker, er zijn bezwaren tegen 't vrouwenkiesrecht, maar is er bij de A-R. ook geen bezwaar geweest, te gen 't algemeen mannenkiesrecht? En dat is toch ook aanvaard. Als 't vrouwenkiesrecht komt moe ten wij ons vragen hoe kunnen we er ons 'I, meeste voordeel van ver schaffen Er is kans dat de politiek voor som mige vrouwen nadeelig zal zijn, maar waarom zou 't nadeeliger voor de vrouwen dan voor de mannen zijn I Nadeel zal 't niet brengen, dat de vrouw actief aan de politiek zal deel nemen. Hebben de mannen 't er nu zoo goed afgebracht? Denkt aan den oorlog! Als de vrouwen in de distri butie-aangelegenheden wat meer zeg gingsschap hadden gehad, zou 't mis schien wel wat beter gegaan zijn De vrouwen zullen bovendien nieu we elementen in 't Staatsbestuur brengen. Daarvan kunnen schoone vruchten geplukt worden. Tenslotte sprak spreker de overtui ging uit, dat-, als 't vrouwenkiesrecht wordt ingevoerd, 't wel zeker is, dat voor de eerste tientallen jaren voor ons land beslist zal worden, dat onze Staatkunde in Christelijke richting geleid zai worden. Na de rede was gelegenheid voor 't stellen van vragen. D s. Geels verklaarde een tegen stander van 't vrouwenkiesrecht te zijn. De roeping van de vrouw is ge heel anders dan van den man. Zij ls den man gegeven „ter hulpe". Als we zoo vervolgde spreker de vrouw in den Staat gelijke rechten als den man toekennen, waarom dan niet in 't kerkelijke leven De heer Ülepersloot meende, dat. door Prof. Bavinck te veel aan utiliteitsgronden is geofferd en vroeg nog een nadere toelichting. De heer P. Kalbf leisoli vroeg waarom de tegenwoordige wetgever de vrouw wel 't passieve en niet 't actie ve kiesrecht heeft toegekend Bij de beantwoording wees Prof. Bavinck er op, dat de tegenstan ders van vrouwenkiesrecht niet be toogd hebben, dat de H. S. 't vrou wenkiesrecht verbiedt. Wie dat meent moet 't bewijzen Spreker kan niet bewijzen, dat de II. S. 't vrou wenkiesrecht gebiedt, want in de dagen dat de bijbel geschreven Is. was de kiesrechtquaestie niet aan de orde. In de historie is 't vrouwenkies recht opgekomen. De A.-R. vrouwen zuilen 't kiesrecht evenwel moeten uitoefenen overeenkomstig haar Christelijke beginselen. Spreker ziet geen principieel bezwaar tegen 't toe kennen van kiesrecht aan vrouwen in de kerkelijke gemeente. Ook spreker achtte 't vreemd, dat aan do vrouw eerst 't passieve kies recht is gegeven, maar Minister Cort v. d. Linden begreep zeker als ik alles in eens vraag dan krijg ik niets. Er is evenwel meer beginsel-bezwaar te uiten tegen 't passieve dan tegen 't actieve stemrecht, maar 't passieve vrouwenkiesrecht was gemakkelijker voor hem te verkrijgen. Tenslotte betoogde Dr. Bavinck, dat de A.-R. kiesvereenigingen thans ook vrouwen als leden zuilen dienen toe te laten. De voorzitter, de heer C. A. Baas, bracht dank 'aan den spreker voor zijn leerrijke rede. De bijeenkomst werd geopend en ge sloten met gebed. Tor afwisseling werden oenige psalmen gezongen. VRAAG betreffende het in aanmer king komen voor de tweede vergoe ding voor zestig dagen. ANTWOORD: Voor het onderzoek is lijd noodig; ook omdat er velen zijn die hebben ge vraagd. Begrijpelijk is, dat niet zoo klakkeloos aan iederen vrager di- rect, zonder dat onderzoek, de ver goeding zoo maar wordt uitgekeerd. Mocht gij denken te worden veronge lijkt, wend u dan, op ongezegeld pa pier, met een verzoek tot den minis ter van Oorlog. VRAAG: Ik ben van lichting 1919, derde gedeelte en ingedeeld bij het 3de reg. 3de bat.; ik moet in Augustus 1919 opkomen. Kan ik overplaatsing vragen naar het 10de regiment en tot wien moet ik mij dan wenden? ANT WOORD; Als gij bij het 3e reg. inf. zijt ingedeeld, dan behoort gij tot een gemeente, die aangewezen is, om aan dat regiment dienstplichtigen te leveren. Gij kunt den minister van Oorlog verzoeken, (op ongezegeld pa pier) om bij het 10e reg. te worden geplaatst, indien daarvoor ten min ste geldige redenen kunnen worden opgegeven. VRAAG, Ik ben van lichting 1915 en met Juli 1918 met f 25 kleeding- geld naar huis gegaan. Heb ik nu nog recht op méér? ANTWOORD, Dit is zoo niet te bepalen. Gij zoudt dit kunnen vragen ter gemeente-secreta rie. VRAAG: Heeft een landstornjplichtig sergeant na ruim 3 jaar gediend te hebben en die 14 November 1915 ge demobiliseerd is, recht op één maand vol, tweede 2/3 en derde maand sa laris en op f 40 kleedinggeld, als hij nog geen groene kaart heeft ontvan gen? Wie betaalt dit bedrag uit? ANTWOORD: Informeer dit. eens ter gemeente-secretarie. VRAAG: Hoe lang moet een soldaat, die in 1916 met klein verlof is ge gaan en weder vrijwillig in werko- Ojken dienst terugkeerde, onder de wfipenen blijven, om aanspraak te kunnen maken op de uitkeering, die beschikbaar is gesteld voor hen, aie na 1 Augustus 1918 den dienst met klein verlof heeft verlaten? ANT WOORD: Dit is in de regeling niet aangegeven. Aangezien in de vraag niet staat wanneer de vrijwillige te rugkeer heeft plaats gehad, is het niet best mogelijk een oordeel uit te spre ken. In ieder geval kan belangheb bende probeeren of hij een groene kaart kan krijgen bij vertrek met on bepaald (Iclein) verlof. Geeft men die niet en meent hij gerechtigd te zijn op do uitkeering, dan kan een ver zoek worden gericht tot den minister van Oorlog. VRAAG: Ik heb een meisje voor dag en nacht per week gehuurd; zij wordt ook per week betaaid. Wegens verhuizing ben ik genoodzaakt het meisje met zes weken deu dienst op te zeggen. Van deze zes weken blij. zij er nog vier bij mij. 1) Hoeveel kostgeld moet ik haar voor die twee weken geven, of ban ik verplicht haar langer kostgeld te geven? 2) Moet ik haar ook geld geven om naar huis te reizen? ANTWOORD: 1) U zoudt, waar zij per week betaald wordt, ook met een week kunnen opzeggen. U heeft dus aan uw verplichting ten volle voldaan als u haar die twee weken kostgeld geeft; het bedrag wordt onderling geregeld, daar om trent bestaat geen vaste bepaling. 2). Wanneer zij met u naar een andere plaats verhuisd is, dient u haar reis heen en terug te betalen. VRAAG: Kunt u mij zeggen, wie de directeur is van de onlangs opge richte N. V. Clara Duifina? ANT WOORD: Deze vennootschap is ons niet bekend. VRAAG: Waar moet men zich' vervoegen om opgeleid te worden als toon eel speelster? Hoe oud moet men daarvoor zijn? ANTWOORD: Te Amsterdam is een Tooneelschool: Marnixstraat 150. Directeur is de heer Balthazar Verhagen. Wij nen dat men op 14-jarigen leeftijd kan toegelaten worden. VRAAG: Bestaat er ook gelegen heid om in België werk te vinden in de bouwvakken? ANTWOORD: Waarschijnlijk kan men u aan de Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht 3, in lichten. VRAAG: Heeft iemand, die tot zijn 67ste jaar militair is geweest en daan-na werd gepensionneerd (f480 per jaa/r) recht op ouderdoms rente? ANTWOORD: Wend u tot den heer J. F. Voorwijk, Raamsingel 14. VRAAG: Hoe luidt het adres van den secretaris der afdeeling Haar lem van het Alg. Ned. Werklieden verbond? Kan men zich daar als lid opgeven? ANTWOORD: De heer P- J. J. Klein, Voorzorgstraat 80. VRAAG: Kunt u mij naam en adres van een handschoenenfabriek te Amsterdam opgeven,? ANT WOORD: Handelsadressen worden niet door ons opgageven. VRAAG: Hoe luidt liet adres van den secretaris der woningbomwer- c-enigüng „Patrimonium"? ANT WOORD: Secretaris is de heer J. B. van der Wateren, Oosterstraat 18 rood, tot wien men zich s c h r S f- t e 1 ij k moet wenden. VRAAG: Ik ben landstormer van de jaarklasse 1917; 1 Maart a.s. ga ik met onbepaald klein verlof en wil gaiarn© naar Amerika vertrekken, waar mijn oudere wonen. 1. Moet ik hiervoor vergunning vragen aan den minister van Oorlog? 2. Is het re gel, hiervoor enkele jaren verlof aan te vragen? 3. Moet het request op zegel gesteld zijn? ANTWOORD: De (minister van Oorlog is bevoegd een verblijf in Amerika u toe te staan. Maak een verzoek aan dien minister len jdien 'y. in do den burg. der gem. waar gij voor den landstorm staat in geschreven. De burgemeester zorgt voor do verdere afwikkeling. Het verzoek behoeft niet op zegel. Gij i kunt vragen voor uw verderaf diensttijd of twee of één jaar. VRAAG: naar aanleiding van on- ouderdom8rente voor een tante van 73 jaar. ANTWOORD: Wend u om [Odviee tot den heer J. F. Voorwijk, Raamsingel 14. INGEZONDEN TifEDEDEET.TNGEN ft 40 Cts. per regel. BLOEM END AAL. Qameentoraad. In de raadszitting van Vrijdagmid dag waren de kceren Van Tiemhovcn on Koolhoven afwezig. Na de ope ning der zitting verwelkomde de voorzitter den hear Van Kessel, die weder hersteld aanwezig was. Do ingekomen stukken waren spoedig afgehandeld. Een verzoek van de plantsoenwachters om hun voor 't onderhoud van hun rijwiel oen vergoeding van f 50 in stede van f 20 te geven, werd toegestaan en een adres van eenige sportclubs om to bevorderen, dat bij de verkooping van landerijen nabij de huizing ,,'t Huis te Bloemendaal" die landerijen niet aan hun tegenwoordige bestem ming onttrokken worden. werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de daarna volgende behande ling van de verordening tot het te gengaan van bakkersnachtaxbeid deelde de Voorzitter mede. dat het ontwerp zoo wordt gewijzigd dat ca- alleen in wordt gesproken van broodbakkerij ein niet van brood- koek- of suikerbakkerij. Als een gevolg daarvan werd in eenige artikelen een wijziging aangebracht. In de discussie bracht de heer Van K essel hulde aan B. en W. voor de indiening van 't ontwerp naar aanleiding van een verzoek van de gezellen. Hij vond het echter niet goed dat B. en W. over 't onderwerp niet de belanghebbenden raadpleeg den en zet uiteen dat in Haarlem anders werd gehandeld. Verder meende spr., dat 't aanleggen en stoken van de vuren ook onder nacht arbeid dient te vallen. De lieer Laan gaf in overweging om in de verordening op te nemen, dat tusschen 9 uur des avonds en 5 uur des ochtends niet mag worden gearbeid. Voorts oordeelde spr. dat wel moet worden toegestaan 't aan maken en aanhouden van de vuren, dat de bakker zelf kan doen en wat noodig is voor den goeden gang van zaken in 't bedrijf. Na eenige gedachten wisseling werd bepaald dat het verboden is bak- kersarbeid te verrichten tusschen ne- 1 gen uur des avonds én vijf uur van i den daaropvolgeriden dag. Verder werd ark 3 uit da verordening ge- licht (het verbod van vervoer voor I des voormiddags 10 uur); het artikel j dat vermeldt wanneer 't vea-bod van j bakkersnachtai-beid niett geldende ia, 1 aangevuld met 3, 4 eai 5 December on art. 2 van de Haarlemsche ver- i ordening in de verordening opgeno men. Bepaald werd ten sJofcte dat de verordening 1 Mei in werking zal I treden. B. en W. hadden 1 April voorgesteld, maar de heer Van K o s s e 1 had aangedrongen om dien datum in 1 Mei te veranderen en «ie raad was daarmede accoord gegaan. j Besloten werd tot verbreeding van i den Bloemendealscheweg in de z.g. „Voorbuurt" door rneit het doel j om. ze uit den weg te ruimen aan te koopen de perceelen Bloemendaalscheweg 91 en 93, voor onderscheidenlijk f 15.000 en f 16.000. 1 Verder werd beslaten om onder eenige nader omschreven voorwaar- i den van mevrouw de wed. J. J. Roo- zenVan Kessel in eigendom over te nemen voor f 1000 de Rollandslaan met de brug aan de Rampenlaan en eenige strooken grond ter zijde van de Rollandslaan. B. en W. werden gemachtigd' om te zijner tijd tot verbreeding en ver breeding van de Rollandslaan en de brug aan de Rampenlaan te doen overgaan. Bij de rondvraag drong de heer Van Kessel er op aan om een werkliedenreglement samen te stel len, waarin de rechtspositie van de gemeentewerklieden enz. wordt ge regeld en dc acht-uren arbeidsdag wórdt ingevoerd. De voorzitter zeitle dit te zullen overwegen. Naar aanleiding van andere vragen van den heer Van Kessel zeide de V oorzitter, dat wanneer in ge meente gevallen van vlektyphus zich voordoen de patiënten in een in richting te Haarlem zullen worden opgenomen en dat zal warden over wogen of indien" er in de gemeente Amerikaansch spek komt, dit aan de arbeidersbevolking tegen verminder den prijs kan worden verkocht. Ten slotte ging de raad in een zitting met gesloten deuren over. IJMUIDEN. De St. Ob. van Donderdag bevat o.m. de statuten van de N. Y. Visscherij maatsclLap- pij „Batavia II" te IJmuiden. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 50.000, verdeeld in 10 aandeel en. ZAXDVOORT. Onze correspon dent schrijft: Een zonderling schrij ven, dat van den heer J. Bramson, in het nummer van Zaterdag 1.1. Een oratio pro domo, verdedigend men- schen, die niet worden aangeval len. Als ik den staf breek over op geschoten vlegels, die hinderlijk op treden, heb ik het over die vlegels tn niet over de arbeidersklasse; als ik schrijf over houtdieven, bedoel ik die dieven alleen en niet de arbeiden de bevolking. En waar de heer Eram- son lusligjes het chauvinisme prikke lend, een lans breekt voor de gehcele Zandvoortsche bevolking, daar be schuldigt hij zoo feitelijk indirect, de groote meerderheid dier Zandvoort sche menschen ervan, dat zij aan het molesteeren en aan het houtkappen meedoen. En door deze aantijging staat hij zelf aan een meer dan schro melijke overdrijving schuldig. Do heer Bramson schrijft, het be ter te achten, dat de m.i. ongeoor loofde daden niet aan de groote klok worden gehangen. Wat moeten de courantenlezers en bij name de bad gasten onder hen, wel niet van ons denken! Eilieve, heeft de heer Brain- son er ook zoo over gedacht, toen 1< liet stof wolkenhoog opjoeg over de knoeierijen aan de distributie? Kon- don zijn onthullingen dan niet af- schrikwekkend .werken op rt bezoek in Uw eigen belang, alvorens te besluiten tot wien U zich zal wenden voor opleiding in bet Costuum- en i: '-ntelvak, Linge- nes, Kinderkleeding enz., vrage U het gratis Prospectus der grootste vakschool in Nederland Oir. Mevr. G. O. DE LEEUW VAN REES HEERENCRACHT 419 bU het Koningsplein. AMSTERDAM VOLLEDIGE OPLEIDING TOT COUPEUSE MET DIPLOMA. Damast!Knipt dit adres uit en bewaart het aan de badplaats, op de vestiging van nieuwe ingezetenen? Van welke opinio men in dezen mo ge zijn, men kén nu eenmaal op den duur do verkeerde toestanden niet verheimelijken. Eiken dag gaat een trein forensen benevens omierscnei- den trams vol ingezetenen naar Am sterdam of Haarlem. Denkt de heer Bramson, dat al die. menschen even weinig waarnemen, als hij zelf zegt te doen? Meent hij, dat ze een slot op den mond dragen en nooit het soms overkropt gemoed luchten? Ik zeg u: al die menschen zouden ónmenschen zijn, indien zij de wer kelijk arme „Moeder-de-vrouw.'^, beur mandje hout niet gunden, gesprok keld of desnoods gekapt op plaatsen, waar 't niet hindert. Maar daar gaal de zaak niet om. Moeder-de-vrouws mandje hout vertoont meermalen de gestaltenis van een forschen, breedge- takten boom, die, gezaagd, vele mand jes hout levert, langs de deuren ten verkoop aangeboden aan tal van rnoe- ders-de-vrouw, mandjes, die zelfs de vermaarde kelders helpen vullen van moeders-m e vrouwen. Laat de heer Bramson zijn wande lingen door het dorp waar hij tóch niets ziet staken en eens wandelen in de richting Haarlem. Mis schien, dat hij de vele hiaten langs dien weg opmerkt, als even zoovele plaatsen, waar vroeger mooie boomen stonden, die het natuurschoon zeer verhoogden. En als hij dat dén nog niet opge merkt heeft, voer ik hem mee terug naar Kostverloren en ik plaats hem midden op het terrein, dat eenmaal „Kostverloren-wandelpark" heette en ik ga een pari met hem aan, dat hij ditmaal werkelijk niets zal zien; niets meer kén zien van al het bijzonder fraaie geboomte, jaren Jang met de uiterste zorg gekweekt. „Bosch, verdwijn!" heeft de bijl des houtkappers gesproken en gansch ons lieve bosschage het eenige bosch, waar de badplaats Zandvoort op kon bogen is van den aardbodem ver dwenen. En de wandeling vervolgend, tracht ik zijn aandacht te vestigen op de geplunderde schuttingen, op hel ontbreken van hekjes, of het vernie len van latten. En, aan den Paral lelweg gekomen, wend ik een vertwij felde poging aan, hem het geteisterde hek langs de spoorlijn te doen op merken. En als hij de teistering nóg maar niet ziet, kruip ik, ten einde raad, al voortwandelend aan zijn zij de, een kwartier lang vice-versa door het hek, in de steeds stijgende hope, dat hij het ten slotte zal moeten op merken. Voorbij 't Kopje toon ik hem aan, hoezeer het schilderachtige der tennisbanen er bij heeft ingeboet. En aan „Bernadette" gekomen, waar schuw ik hem in gemoede toch vour- al z'n nek niet te breken, want de houtkappers hebben het onderste deel der trap finaal opgeruimd. Op onze wandeling langs T strand wijs ik hem op alle trapleuningen, die ook door mij niet meer te zien zijn; op het on derwerk der trappen, dat ex, getuige de sporen der zaagtanden, binnenkort aangaat; op de dikke zware tree planken, wier afwezigheid den srge- loozen wandelaar plots een tuime ling in een doolhof van onderhout doen maken. En zwaarvermoeid rus ten we beiden uit van al dat zieu en niet-zien. En onze politie zou er goed aan doen, oogluikend een en ander toe te laten? Een mooie tact! Ik, als leek, dacht zoo, dat agenten gehouden wa ren flink uit hun oogen te kijken. Aha, nu begrijp ik het De agent, die van achter de horren van 't poli tiebureau het bombardement van ons postkantoor wijsgeerig gadesloeg, dacht voorzeker tactvol la Bram son: „Laat ze maar sneeuwballen gooien, de stakkers, dan worden ze oen beetje warm. En als ik ze d'l' gangetje méér laat gaan, dan bl!j ven ze zoo goed". Als intus8chen onze heer Bramson 't gangetje blijft gaan, ale in zijn schrijven aangegeven, 6tfeut hij ta melijk den weg tot het communisme, en speelt hij de volbloed sociaal democraat, waar hij zoo gaarne voor poseert aardig in de kaart der fractie, door zijn partij elders op 't felst bestreden. Gem* ad. Vrijdagavond half acht kwam de gemeenteraad van Zandvoort bijeen onder voorzitterschap van den bur- moester, den heer J. Beeclunan. Zoo zou deze volzin moeten luiden, omdat de vergadering tegen half acht was uitgeschreven. De zitting werd evenwel eerst te acht uur geopend, zoodat publiek en pers een half uur geduld moesten oefenen. Afwezig waren de leden: Baron Collot d'Escury en Bramson. (De laatste wegens een reis naar Weenen). Bij de ingekomen stukken en mededeelingen, was er een be helzende klachten over het lang uitblijven der goedkeuring van bouwplannen door de Schoonheids commissie. De Voorzitter stelde voor, om wanneer er weer gegronde klach ten komen, de aanvragen in handen van B. en W. te stellen, op dat dit college de zaak bij de commissie van advies voor Publieke Werken aan hangig kan maken, en onderzocht kan worden, wat de reden van h< lang uitblijven der goedkeuring is. Na eenige discussie werd het voor stel van den Voorzitter aangenomen. Do pensioensgrondslag voor de secretaxie-aiubteiiaren werd zonder discussie of stemming vastgesteld. Aangenomen werd een wijziging in 't besluit tot aangaan van een geld- leening van f 30.000. Ged. Staten had den namelijk den wensch te kennen gegeven, de aflossing niet in vijf i jaar, maar in vier jaar te doen plaat" j hebben. j Het salaris van den directeur der waterleiding werd vastgesteld op I 2400. j B. en W. stelden voor, nauwlettend toe te zien oji het verhuren der ge- j tneentewoningön, opdat er geen over- bevolking zal ontstaan, wat een groot I gevaar kan worden voor eventueele besmettelijke ziekten. Het is gebleken, !- dat verleden jaar zomer verschillende huurders van gemeentewoningen ge deelten van hun woning in onder huur hadden afgestaan, j Over dit punt werd breedvoerig ge- j discussieerd. Tenslotte werd het voor- stel van B. en W. met groole meer- I derheid van stemmen aangenomen. Vastgesteld werd een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1918. Tot leden van het stembureau voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten werden benoemd do hoeren: Zwaan, Bramson en Bluys. Plaats vervangende leden: Siegers, Groen on Slagveld. Tot leden van het stembureau voor de gemeenteraadsverkiezingen wer den gekozen de lieeren: Slagveld, Sie gers en Groen. Plaatsvervangende le den: Van der Plas, Baron Collot d'Fs- cury en Molenaar. Ter voorziening in de vacature- Wijsman moet in deze gemeente nog een verkiezing van een lid voor den gemeenteraad volgons de oude Kies wet plaats hebben. Tot leden van dit stembureau werden benoemd de liee ren: Van der Plas en Baron Collot d'Escury. Tot plaatsvervangende le den Koning en Molenaar. De gekozen leden namen liunne benoeming aan. B. en W. stelden voor ovor le gaan tot den aankoop van barakken, om gewapend te zijn tegen het uitbre ken van besmettelijke ziekten. Het Duitscbe gezantschap had eenige ba rakken, staande te Wolfheze en Hat- tum, te koop aangeboden. Dit voor stel werd aangenomen. De jaarwedde van den inspecteur van politie werd vastgesteld op f 2000 met twee 2-(aarlijksche verhoogingen van f 200 tot eon maximum van f 2400, plus een tegemoetkoming voor kleeding, woning enz. De Voorzitter deelde mede, dat hem ter kennis was gekomen, dat het Rijk der Nederlanden rijwielen ter beschik king stelt voor gemeentebesturen ten dienste van de politie tegen eon prijs van f 40 tot f 60 per stuk. Deze i ij wie len zijn overcompleet geworden bij de artillerie-inrichtingen te Delft Spreker vroeg üer. Raaa in beginsel te besluiten tot den aankoop van zes dezer rijwielen, wanneer deze voor den Zandvoortschen politiedienst ge schikt blijken te wtzen. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. Bij de ïoudweag bepleitten de hee- ren Groen en Zwaan een betere waar-' schuwingsrageling bij het uitbreken 1 van brand. De Voorzitter zal hieraan zijn aandacht wijden. De heer Bluys vestigde de aandacht op den slechten toestar-d van de olie- jassen der vtrkliedtn van de gemeen- lereiniging. De Voorzitter zeide dat klachten van belanghebbenden te allen tijde in ontvangst worden genomen en onder zocht. De heer Molenaar vroeg hoe het staat met de herziening van do sala rissen der gemeentewerklieden. De Voorzitter antwoordde, dat nog gewacht wordt op het advies van de Commissie van bijstand voor Publie ke Werken. De heer Molenaar vroeg, of B. en VV. zich in verbinding wilden stellen met het Nationaal Steuncomité en den betrokken minister, om de wei standsgrens voor het verkrijgen van goedkoop reparatieleder te verhoo- gen. De Voorzitter zal dit overwegen. De heoren Molenaar en Van der Plas klaagden over het verminderen van den lust tot werken bij de arbei ders die op het oogenblik door het Steuncomité gesteund worden. Ver schillende werken kunnen niet uitge voerd worden, omdat de arbeiders zich niet willen aanmelden. Besloten wordt, aan de werkgevers in deze gemeente te berichten, dat wanneer zij werkkrachten noodig hebben, zij zich tot. liet) Steuncomité kunnen wenden. De heer Molenaar, die een heel lijstje van vragen voor zich had lig gen, vroeg ten slotte, wat er waar was van de geruchten, als zou de heer Bramson eenigen tijd geleden buiten de distributie om aardappelen gekocht of verkocht hebben. De Voorzitter antwoordde, dat hij over deze zaak nog geen mededeelin- gen kon doen. Wel kon hij zeggen, dat de heer Bramson heeft ontkend, zich aan dit feit schuldig gemaakt tn hebben. De Voorzitter oordeelde het beter deze zaak liever te bespreken, wanneer de heer Bramson mmwezig is. Hierna sloot de Voorzitter do open bare vergadering en ging (te rand in een zitting met gesloten deuren over ter behandeling van reclames ;egen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6