Hfiws Dagbug Buitesiiandsch Overzicht TWEEDE BLAD. Zaterdag 8 Maart 1919 ladrukken van een „kijker" op de 3e Nederlandse!» Jaarbeurs. Het droge weer op Woensdag droeg er veel toe bij om het aantal Jaar- beursbezoekers, dat gewoonlijk op andere dagen toch al groot was, nog te vermeerderen. Jammer, dat de be zoekers van. de 3e Jaarbeurs voorna melijk uit louter belangstelling kwa nt er,. „Kijkers" waren het voor het mecrendcel Deze uitdrukking werd vaak hardop geuit door verscheidene vertegenwoordigers op de beurs. De zeven Jaarbeursterreinen, vooral het Vreeburg, de Neude, het Jans- kerkhof en het Lueaebolwerk. worden druk bezocht, maar veel orders wor den er niet afgcsIoten.De Nederlander ziet liever eerst de kat uit den boom, in dit geval wacht hij eerst af, of de prijzen binnenkort weer omlaag zul len gaan. Alleen de fabrikanten van wol- rn textielartikelen krijgen nu wat meer orders, al zijn het er niet veel en geen greote, zooals wel blijkt ut* hun klachten. De kijkers, vooral zij, die er voor het eerst komen, zijn ook niet tevre den. Waarom nietf Wel, omdat de meesten verwachten er bijzondere en aardige dingen te zien. Enkele stands zijn slechts de moeite van het bekij ken waard. De meeste zijn gewone kamers, hetzij volledig, hetzij gedeel telijk gemeubileerd, waar niete te kijken is. De mooiste stands zijn te vinden op het Lucas Bolwerk. Dit terrein is het beste ingericht. Terwijl de andere terreinen een opeenhooping van ka mers bieden, met slechts smalle straatjes er tusschen, is dit gedeelte van de Jaarbeurs gezelliger inge- rient. Hier zijn dan ook de verschil lende legaties ondorgebracht, en even eens de stand van de Jaarbeurs zelf. In deze laatste zijn twee groote maquettes en de leetenmgen tentoon gesteld van de drie vaste Jaarbeurs gebouwen, die verrijzen zullen op het Vreeburg. De bouw i® geraamd op ongeveer tien millioen gulden, geen kleinigheid dus. Het is nu maar le hopen, dat deze kosten later ruimschoots gedekt zul len worden. Voor de beide jaarbeur zen van 1917 en 1918 moest echter eteeds nog bijgepast. Het nieuwe vaste gebouw, beter ge zegd de drie tumgevoegde gebouwen, zullen het geheele Vreeburg beslaan, terwijl het een O-lal verdiepingen zul' worden. Tot nu toe-zijn slechts de gebou wen op bel Janskerkhof blijven staan. Het restaurant op dit terrein heeft gedurende do wintermaanden goede diensten bewezen. Hier kwamen 's morgens dt menschen de spijzen van de Centrale Keuken verorberen, terwijl het 's middags gebruikt-werd. vour middenstandskeuken. Het was op dit terrein, dat zioh ve len verdrongen builen de stand der Wilhelmina-biljarts, waar de verte- gemvoordiger van den fabrikant de zer bil jam 's middags een séance gaf, bijgestaan door een dames-bezoek ster. Het was voor liefhebbers van deze sport om te waterlanden, bij het zien van hei losse en soepele seriespel dezer beide spelers. Het gebouw van de Fransche lega tie op het Lucas Bolwerk bood een typisch staaltje van de aanstaande verbroedering der volkeren. Een meu- belfirma, die reclame voor haar fa brikaat maakt door expositie in door haar ingerichte kamers, wilde een prachtige Potsdam nier kast. vol orna mentiek snij- en inlegwerk, ten toon stellen. Daar er echter dit iaar, door gebrek aan ruimte, per deelnemer uiterlijk slechts drie stands beschik baar gesteld werden, moest deze kast ergens anders ondergebracht worden. tie de opdracht kreeg dit gebouw in te richten, hetgeen wel wat kaal uit gevallen is, verzocht zij tevens de kast daar te mogen exposeeren. Daar pronkt net prachtige meubel nu. De Duitsche legatie hccfl haai' ka mer luxueuzer laton inrichten. Een ty- tiaarlemmsr Halletjes EEN Z ATERD AG AVONDPRAAT JF.. Dezer dagen ontmoette ik een van mijn kennissen, inspecteur van een vei zekering-maatschappij tegeai in braak. Hij keek zorgelijk. Ik begreep zijn somberheid en meende hem dat uit medegevoel te moeten zeggen. „Triestig vak", zei ill. „zoo degelijks te moeten omgaan met inbrékers en inbraken". „Och", gaf hij ten antwoord, „dat is liet niet. Een inbraak heb ik wel eens gezien, naderhand, als zo afge- loopen was. maar een inbreker heb ik van mijn loven nog niet onder do oogen gehad". „Och kom zei ik verwonderd. „Natuurlijk niet. Als ik naar een Inbraak kom kijken, is do dnder al lang gevlogen. Of hij loopt nog en dan loop ik hem niet achterna (ver beeld je, ik zou wel dagwerk hebben!) of de politie heeft hem te pakken en dan heb Ik me er verder niet mee te bemoöien" Deze "verklaring was aannemelijk, al klinkt het vreemd, dat iemand die inspecteur is van een verzekering- miu'.tschappij tegen inbraak, nog nooit een inbreker hooft gezien. Ten minste niet bij zijn weten, want cp straat loop je er natuurlijk herhaal del ijk een voorbij. Misschien staat lui wel stil, vraagt je om vuur voor zijn sigaret (die rooken de hoeren tegen woordig ook ul) en kijkt meieen be- geerig naar je dure dasspeld. „Maar waarom kijk je dan zoo naargeestig?" ..Ik moei naar een fabrikant die een inbraakje beeft gehad, dut onze maatschappij vijf en twintig gulden heeft gekost. Nu is zijn polis afge- loopen en ik moet hem eèn nieuwe premie voorstellen en die is een beetje hoog, weet je?" Wmrom moet die man nu een hl betalen?" peerand staaltje van den tegenwoor dig en toestand in Duitschland, waar men aan groote gelduitgaven gewoon is wel het antwoord van deze legatie op de vraag van het Jaarbeurscomi té, hoe duur de inrichting van haar stand moest worden. Het luidde: „Geld, dass ist die Sache nicht". De mooist ingerichte stand is wel die van een leverancier van sponsen. Dit gebouw is van binnen geheel op getrokken met sponsen (5000 in getal) in Moorschen stijl. In de hoeken zijn nissen aangebracht, waarin verschil lende diepzee-gedrochten tronen. Men krijgt hier tevens een kijkje op de verschillende vormen van sponsen, zooals, behalve de gewone, ronde mo dellen, ke'kvormige, in den vorm van een wortel enz. Zooals „Onze Reizende Redacteur" reeds mededeelde, wordt ook buiten de jaarbeurs-terreinen druk reclame gemaakt. Zoo zag ik bij den uitgang van het station een zestal mannen in Oud-ilollandsche kleedcrdracht en spreektrant do aandacht van het pu bliek lokken voor hun artikel. Wandelende van terrein tot terrein viel het mij op. dat verschillende fir ma's ook haar fabrikaat exposeeren in door haar gehuurde winkels in de stad. Zoo is er verkoop of uitverkoop van sigaren in een winkel, waar nog met groote letters „Schoenmakerij" op de ramen geschilderd staat. Dergelijke winkels voor uitverkoop van sigaren, onder de benaming van restanten, treft men nu te Utrecht vele aau. Dat is voor de rookers een goed teeken. Blijkbaar zullen de siga-1 ren goedkooper worden in de naaste toekomst. Volgens de laatste berichten moet de algemeene STAKINGSBEWEGING DER SPARTACISTEN TE BER LIJN op een tegenslag zijn uitge- loopen. Eerst scheen 't Donderdag avond of het aantal stakers zich nog zou uitbreiden. Ook Vrijdagmorgen werd eir nog druk gestaakt. In den loop" van dien dag kwam er evenwel een kentering, 's Avonds werd zelfs verklaard, dat de staking# beweging als geëindigl beschouwd kon worden. De „ondergrondsche" reed weer, de zetters en drukkers keerden weer naar hun machines terug om cou ranten te drukken, zelfs het electri- sche licht kon weer ontstoken wor den. Door krachtig optreden der regee- ringstroepen is do orde op 6trant ook niet meer noemenswaardig verstoord. Alleen- in enkele stadswijken had den nog kleine botsingen (plaats. Do Spartacisten 'bezetten nog enkele ge bouwen, o.a. 't volksmarinehuis. Voor de officieels opheffing dei- staking eisciite de Arsolraad te Ber lijn inwilliging van de volgende ei schen: le. Geen tegen-maatregelen. 2e. Terugtrekking der militairen uit de bezette bedrijven. 3e. Vrijlating van de wegens deel neming aan da staking gearresteer den. 4e. Terugtrekken der vrijwilligers troepen uit Berlijn. In Midden-Duitsclilaud wordt ook niet meer gestaakt. In Hallo hebben de strijdende partijen 't ook op een accoordje gegooid. Daarentegen is do toestand te Leipzig nog onveran derd, dus zeer gespannen. De onderhandelingen te Spa over DE VOEDSELVOORZIENING VAN DUITSCHLAND, die afgebroken-zijn, werden nog niet'hervat De correspondent van 't Alg. Han delsblad seint: „Alles zal „sich wenden", in Ber lijn en in Duitschland, als de tweede revolutie niet spoedig den kop inge drukt wordt. En niet alleen in Duitschland, maar in de geheele wereld. De Entente, die nu van Duitsch land de uitlevering eischt van de ge heele handelsvloot, zonder waarbor gen te willen geven dat het Duitsche volk bet-voedsel krijgt, dat het hoog en hoog noodig heeft, speelt met vuur. Het zou kunnen gebeuren de stem ming is er naar dat de Duitsche regeering, ten einde raad, overtuigd dat het toch spaak zal loopen, dat de ondergang niet te voorkomen is, het Bolsjewisme zijn loop liet. Dan moeten Frankrijk en Engeland Mijn vriend keek mij verwonderd aan. „Maar als er dan toch schade be taald is?" „Neem me niet kwalijk, ik meende dat de maatschappij daar juist voor opgericht was!" „Neen, ja, of neen..." zei-lxij, .,ja, wat zal ik je zeggen?" En toen, alsof hem opeens iets te binnen schoot: „de zaak is, dat er soorten van risi co's zijn, zooals wij dat noemen goede en slechte risico's". „Juist", zei ik, want nu word het me duidelijk. „Een goed risico is een verzekerde, bij wien niet ingebroken wordt, een slecht, waar het wel go beurt En zoo iemand moet don meer betalen. Is het zoo niet?" „Precies. Nu moet deze fabrikant voortaan zeven guldon por duizend gulden betalen en dat is wel een beetje hoog." Ik kon dat niet inzien. ,,Wel, dan verzekert hij tienduizend gulden ?.n is er met f 70. af „Neen. zóó gemakkelijk gaat dat niet. Hij moet honderdduizend gul den verzekeren, zoodat de premie f 700.— is". „O zoo. Maar waarom zoo'n hoog bedrag? Dat kan toch nooit bij hem gestolen worden? De Inbrekers sle pen de machines toch niet weg?" „Ja, dat heeft de maatschappij nu eenmaal zoo bepaald." Hij stopte van de tram, ik wensch- te hem goed succes, maai- naar zijn zwaarmoedig gezicht te oordeelen ver wachtte hij niet veel goeds. Toen rees een vraag bij mij op: „Heeft een verzekering tegen inbraak ten doel, de menschen tegen schade bij in braak te vrijwaren? Of is ze een in- stelling tot het ontvangen van pre mie?" Dit is het ecnigc probleem in 't menschelijk leven niet. Wandelende in den Hout, op een van de dagen toen liet weer zaclit was en de zon vroolijk scheen, trof ik daar op een bankje iemand van naar schatting vijf en zeetig of zeventig jaar. Hij zat cijfers to krabbelen op een stuk en België en Italië maar zien, hoe zij hun grenzen voor deze pest gesloten liuudi-n". tl De „Daily Telegr." wijdt een arti kel aan DEN NOOD IN CENTRAAL EN OÜST-EUROPA eu betoogt, du, nog niet volkomen wordt ingezien dat alle hoop voor de toekomst, aJies, wat we hoopten le winnen - door de vernietiging van het „Prussiauisme" afhangt van. de wijze, waarop het groote probleem der voorziening zal worden behandeld. Als dit vraagstuk niet krachtig wordt aangepakt zal er geen Duitschland :cfW blijven om mee te onderhandelen. Het voedselge brek is het grootste gevaar, dat alge meene anarchie doet dreigen. Er is, zegt het blad, geen twijtei aan den ernst van het voedingsvraagstuk in Duitschland en in Oostenrijk-Honga^ rjje en Rusland zijn de zaken nog er ger. Ook in Bohemen en Tsjeclio^Slo- vakie in het algemeen en in Polen in 't bijzonder zijn de zaken ernstig ge noeg om de mogelijkheid te wekken van anarchie en poiitieken onder gang. De „Daily Telegr." dringi dus op de levensmiddelenvoorziening dier volkeren aan, omdat anders al het werk van de vredesconferentie te gronde zal gtan en het gevaar groot is van eeü verspreiding van de poli tieke ziekte-epidemie. In de vergadering van den oorlogs raad heeft Lloyd George met nadruK gewezen op de noodzakelijkheid dat de geallieerden een flinke, vaste en prompte houding tegen Duiigchland aannemen, en uiteengezet dat DE WAPENSTILSTAND niel slechts mi litaire, maar ook politieke gevolgen heeft, waarvoor de hoofden der re geeringen verantwoordelijk zijn. Daarom drong hij aan op ver scherping der door de mi litaire deskundigen ont- worpenvoor waarden, met nameten aanzien van de sterkte van het Duitsche leger. Op voorstel van Lloyd George wend de bespreking over de militaire voor waarden van den wapenstilstand ten slotte verdaagd, ten einde zijn ziens wijze in een, voorstel te belichamen. De Figaro prijst Lloyd George voor zijn houding en zegt te weten, dat Engeland van meening is, dat het cijfer van 200.000 man, dat oorspron kelijk voorgesteld was als het maxi mum manschappen, dat het Duitsche leger zou mogen tellen, nog veel te hoog is en aanzienlijk verlaagd moet worden. Nader wordt gemeld: De gewijzig de voorstellen van Lloyd George be treffende de ontwapening van Duitschland, zijn door den Entente- Oorlogsraad aangenomen. Heden, Zaterdag, zal de Oorlogs raad de quaostie betreffende de te Spa gerezen moeilijkheden behande Ion. Naar de „Times" uit Parijs ver neemt, zai in het preliminaire vredes verdrag bepaald worden, dat DE DUITSCHE MILITAIRE LUCHT*. STRIJDKRACHTEN in elk geval zul len worden afgeschaft, totdat de, bij het vredesverdrag opgelegde verplich tingen zijn nagekomen. Duitschland zal slechts een beperkte marine-lucht vloot nogen onderhouden voor het opsporen van onderzeesche mijnen. Het zal geen vliegkampen mogen heb ben op minder dan 150 K.M. van de grenzen. Do bestaande vliegkampen in deze zone zullen geslecht worden. Verspreid nieuws DE MOORDENAAR VAN EISNER, graaf Arco, is nog in leven. De be komen verwondingen hebben eveu wel een blijvende verlamming ver oorzaakt. CLEMENCEAU. Clemenceau is opnieuw doorstraald. De kogel zit nog steeds op dezelfde plaats. De genees- heeren zijn tevreden. EEN DREIGEMENT AAN ITA- Llë. Amerika dreigt de voedsel voorziening van Itaiiè 6top te zetten, indien- dit land de bevoorrading van Zuid-Slavië en Tsjech o-Slowakiê blijft belemmeren. DE VERWOESTINGEN IN BELGIë. Reuter seint uifc Parijs: Het bewijsmateriaal van de commis sie voor de schadevergoeding zal he- papier en keek op, toen ik voorbij kwam. „Neen mij niet kwalijk", zei hij, „dat ik u even aanspreek, maar Lk zou wel een opmerking willen ma ken. Ik heb een talent voor wiskunde, gerust inag ik zeggen, dat ik een wiskundig genie ben. Op mijn twaalf de jaar had ik oJ onweerlegbaar, met behulp van logarithmeri, aangetoond, dat de hoofdonderwijzer een stoffel was en de klasse-onderwijzer aan ta bak verslaafd. Mijn vader kon mij niet laten studeeren, ik kwam op een secretarie en daarna ben ik altijd in de gemeente-administratie geble ven. Als je eenmaal in een vak ver zeild raakt, kom je er gewoonlijk nooit meer uit. Nu ben ik gepensio neerd met 40 jaar dienst. In die veertig jaar heb ik aan salaris ont vangen acht en negentig duizend, vijfhonderd gulden. Laat ons ge makshalve zeggen een ton. Tegen 5 procent rente geeft dat een inkomen van f 5000. Ais ik dat qp mijn 25ste jaar had bezeten, zou ik rustig heb ben kunnen studeeren on een massa wiskundige ontdekkingen doen. Waarom is dat niet gebeurd? Bedenk weJ, dat bepaald had kunnen wor den, dat bij mijn overlijden dat kapitaal weer werd terugbetaald. Dus zou niemand schade hebben geleden en de maatschappij allicht voordeel hebben gehad. Nu vraag ik u: waar om is dat niet gebeurd?" Hij keek me zoo bestraffend aan. dat ik mij voelde als een misdadiger. „Neem "mij niet kwalijk, maar dat is buiten mijn schuld". Hij sloeg er geen acht op. ,,Nü ben ik te oud geworden" ging hij voort, ,.ik kan nog maar alleen vergelij kingen me', drie onbekenden maken: vroeger ging dat gemakkelijk met zes of acht. Wil u vol gelooven, dat er overal in de heele wereld men schen zitten te versuffen over min derwaardig werk, die groote dingen zouden doen. wanneer hun daarvoor tijd en gelegenheid werden gegeven?" Ik groette hem vriendelijk en ging vorder. Hij antwoordde al niet meer, den worden aangevuld door 'de aan bieding van een volledig stel docu menten, ontdekt door de Belgische politie, bevattende gedetailleerde in structies voor de Duitech© troepen, betreffende hefc werk der verwoesting van België. Deze documenten be treffen o.a. ©tukken inzake de sala rissen aan verschillende daarmede belaste mannen te betalen en aanwij zingen in zake de te volgen meitho- den van verwoesting. HET LOT VAN DE DUITSCHE VLOOT. De „Time©" meldt, dat zo 'n telegram ontving uit Hoek yian Holland, zeggend dat d© Nederland- sche 6cheepBslooper6, het voorstel om de Duileche oorlogsschepen te doen zinken, betreuren. Zij zouden vele millloenen ponden sterling wil len betalen voor het sloopen der schepen. Voor het werk waren er in Nederland voldoende werkkrachten. DE ZETEL VAN DEN VOLKE RENBOND. Het gemeentebestuur van Brussel wil het paleis van Eg- mond aan Wilson aanbieden ais ze tel van den Volkerenbond. De IEREN. Het Repressentan- tenhuis der Vereeiigde Staten heeft zich met 216 tegen 41 stemmen ver klaard ten gunste van het zelfbe schikkingsrecht voor Ierland. DE STRIJD TEGEN DE BOLSJE- WIKI. De „Daily Telegr. zegt dat te Londen bericht is ontvangen, dat de Duitsche troepen in de Baltisclie provinciën aan de Bolsjewiki ëen ge duchte nederlaag hebben toegebracht en Riga hebben hernomen. DE ZAAK-HUM BERT. De rech ter van instructie in de z&ak-Hum- bert, luitenant Jousselin, is gereed gekomen met het lijvige dossier-Hum bert. Volgens de „Matin" heeft men de beschuldiging van ontvreemding van documenten en chantages tegen de medebeklaagden Maunonry en Ley- marie (den oud-poiitie-prefekt) laten vallen. Alleen ae beschuldigingen van handeldrijven en verstandhouding met den vijand zullen worden gehand haafd tegen Humbert, Lenoir, Desou- ches en kapitein Ladouse (chef van het bureau van contra-spionnage). Men verwacht de behandeling van de zaak tegen 31 Maart. DE RANSCHE MIJNWERKERS. Evenals in Engeland, gaan ook de Fransche mijnwerkei's krachtige eischen stellen. Geaischt wordt invoering van den 8-urigen werkdag en 50 loonaver- hooging. Binnenland DE BELGISCHE EISCHEN. De Parijsche oorrespondent van het Hbld. seint: De commissie voor de Belgische eischen heeft haar rapport voltooid. Zy cousludeert tot herziening van het verdrag van 1839. DRAADLOOZE TELEGRAPHIE. Wij lezen in de Daily News: De Directeur-Generaal der Britsche Posterijen en Telegraphie maakt be kend dat daar verschillende lijnen in de telegraafkabels tusschen Enge land en Holland gestoord zijn, door het Engelsche en Hollandsche posle- rijen-bestuur een hulpdienst voor draadlooze telegraphie is ingesteld, die werken zal zoolang de gestoorde lijnen nog niet.zijn hersteld. Afzenders moeten telegrammen, bestemd voor dien draadloozen dienst voorzien van het woord „draadloos". De koslen zullen dezelfde zijn als voor gewone telegrammen: 10 cent per woord. Het hoofdbestuur van den Brit- schen telegraphischen dienst deelde aan de Daily News mede, dat ver schillende kabels tusschen Enge land en Holland werkten en dat ka beltelegrammen werden aangenomen tegen het gewone tarief van 10 cent per woord. Voor zoover ik weet, zeide een ambtenaar, wordt de draadlooze dienst gebruikt voor perstelcgram- mont Het is natuurlijk een beperkte dienst en hij bestaat pas een paar want hij was weer in zijn cijfers verdiept. Deze ontmoeting bracht weer oen nieuw vraagstuk in mijn gedachten. De,oude heer sprak zoo minachtend over minderwaardig werk op een se cretarie e.n dat herinnerde me aan de vergelijking, in den Raad gemaakt, tusschen onderwijzers en de ambte naren opgenomen in de zevende 'cate gorie. Wio is nu belangrijker per soon, een onderwijzer of een com mies van de secretarie, een inspec teur van het bouw- en woningtoe zicht, een hoofdmachinist en derge lijke? Ik zou zeggen: dat hangt er van af. Als het er op aankomt, aardrijks kunde en geschiedenis te leeren, dan haal ik geen commies van 't stadhuis; wanneer een steiger moet worden be oordeeld, kan het advies van een on derwijzer mij geen cent scholen en zoodra een machine moot worden gedreven, laat ik den bouw-inspec- teur thuis. Het is voorgekomen, dat qp een congres van architecten de secretaris zijn pols ernstig verwond de aan ik weet niet meer wat laat ons zeggen een bijzonder scherpe mo tie en veel bloed verloor. De hee le vergadering drong vol belangstel ling om hem heen. „Mijne heeren", riep de voorzitter van 't congres, „ik geef zestig archi tecten voor één dokter!'' Later is hem dat heel kwalijk ga- nomen. Maar was het op dat oogen- bllk niet juist? Meermalen zie je, dat de menschen iets belangrijker vinden, dan noodig is. President Wilson, zoo hebben .ve onlangs gelezen, is weer in Amerika teruggekeerd „en zat op den eersten dag tien uur achter zijn schrijftafel". Is dit nu zoo bijzonder? Als hij tien uur lang onder of bovenop zijn schrijftafel gezeten had, zou het iets anders zijn geweest. Maar dat was toch niet van een verstandig man te verwachtenl dagen. Het gewone telegraphische verkeer gaat langs kabels. In antwoord op tot hem gerichte vragen heeft de Directeur-Generaal medegedeeld, dat hij er bij de ver schillende ministerieele departemen ten op heeft aangedrongen, het tele graph isch verkeer zooveel mogelijk te beperken en dat hij trachtte de ka bels door een draadloozen dienst te vervangen. Wat betreft de vertraging van het verkeer met het verre Dofilgm: de af te leggen weg is nu 2% maal zoo groot als vóór den oorlog. Doordat Duitschland en Rusland van het verkeer waren uitgesloten, kan al leen gebruik worden gemaakt van de marine-kabels en van de 7 marine kabels, die van het -Vereenigd Ko ninkrijk uitgaan, waren ea- 2 ge- Btoord. De maatschappijem doen al het mogelijke om ze te herstellen, EEN DRIEDAAGSCH VREDES FEEST. In Juli a.s. wordt te De venter een groot driedaagse:! vredes feest gegeven, met- als centraalpunt een vredesiempel (symbool van oen wereldbond); voorts een allegorische optdïht, tentoonstelling van oorlogs herinneringen, dankdienst in alle kerken en verschillende feestelijkhe den. Het batig saldo woidt ten deeJe besteed voor de oprichtimg van een monumentaal standbeeld van Wil son, de rest van het ealdo komt ten bate van een liefdadige .ve.venlging te Deventer. TEGEN ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. De ge meenteraad van Amsterdam stelde een verordening vast, waarbij ieder burger wordt verplicht bij de politie aangifte te doen, wanneer vreemde-' In gen bij hem den nacht doorforen geti of voor langer en tijd logeeree, INTREKKING ONTWERP DL "VISSER?— De „Chr. Onderwijzer" maakt melding van hardnekkige ge- geruchten, dat minister De 'V isser het voornemen zou hebben aan de Koningin machtiging te vragen tot intrekking van het thans aanhangig gemaakt® ontwerp, om daarvoor in de plaats een geheel nieuw in te die nen, maar kon ter bevoegder plaatse geen bevestiging van deze geruchten verkrijgen. EéN DEMOCRATISCHE PAR TIJ. In een te Leeuwarden gehou den algemeene vergadering van de Vrijzmnlge Kiesvereentging is beslo ten, het hoofdbestuur vau de Libe rale Umc uit te noodigen, zich in verbinding te stellen met het hoofd bestuur van den Vrijzinnig-Dorno- cratischen Bond, teneinde te gera ken tot .de.oprichting van één groote democratische partij. Staösnlenws R.-K. METAALBEWERKERS. In een zaaltje van het gebouw „Sint Bavo", Smedestraat, dat te klein was om het aantal bezoekers te bevatten en waar de sigaren- en tabaksrook zóó dik hing, dat je 'm snijden kon, zoodat uw verslaggever eerst even ontzet terugdeinsde, maar ten slotte toch plichtsgetrouw naar binnen ging en zoowaar nog een stoel kon bemach tigen, had Vrijdagavond een verga dering plaats der afdeeling Haarlem van den R.-K. Mctaalbewerkersbond, ter bespreking van de werkzaamhe den tot doorvoering van de eischen van het Centraal Comité van Vakyer- eenigingen, die onder meer inhouden: een "minimum uurloon voor geschool de arbeiders van 55 cent, voor ge- oefenden van 51 en voor ongeoefenden van 49 cent, plus den 8-ufïgen werk dag. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Dijkmans, de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna hij ecu rede hield over de R--K. organi satie in het algemeen en die der me taalbewerkers in het bijzonder. Hij drukte dè wenschelijkheid uit, dat de afd. Haarlem van den R.-K. Metaal- bewerkersbond een commissie van ver trouwensmannen zou benoemen, op dat dezen dadelijk een goed overzicht bij een eventueel geschil kunnen ver- Er zijn meer van die dingen, waar je niet bij kunt. Wat is bijvoorbeeld oen halve dubbele villa, zooals ik onlangs in een dagblad te huur zag aangeboden? Een halve dub bele plaats in een spoortrein is één heolo plaats en halve dubbele ra men zullen wel heele ramen zijn. Maar wat een halve dubbele villa is heb ik nog niet begrepen. Veel dui delijker is een ander courantenbe richt, afkomstig uit Leipzig. „Hier heerscht rust. De algemeene staking van arbeiders en burgers duurt voort". Inderdaad, de nxeest rustige toe stand heerscht, wanneer geen sterve ling meer iets uitvoert. Als ze nu ook nog, omdat er toch niet te wei-ken valt, den heelen dag in hun bed - blijven, dan kun je stellig in Leip zig een 3peld hooren vallen, hetgeen dan, denk ik, het ideaal zou zijn. Merkwaardig toch, dat eir tegen woordig zoo verbazend hard ge werkt. wordt, om te komen tot alge meene staking! En nu betreffen die stakingen nog maar alleen produc tieven "arbeid. Maar als het zoover komt, dat ook alle hersenwerk stil staat? En daar gaat het helaas al aardig naar toe. Een paar dagen ge leden Vond ik in een dagblad een advertentie, waarbij zich aanbooo een themaleerder voor bin nen- of buitenland. Een themaleerder! Hoe vaak heeft de jeugd daar niet naar verlangd. Als jc 's avonds overkropt bent met werk, wat zou het dan een genot zijn geweest iemand te hebben, die je. thema's voor je loerde' En dan den volgenden dag tot den leeraar te kunnen zeggen: „nee, mijnheer, ik ken mijn les niet, maar ginds in lie: portaal wacht de themaleerder. Vraagt u hem maar!" Ik wil wel zeg gen. dat ik verontwaardigd was. Waar zou het heen met de ontwik keling van onze jeugd, wanneer on verschilligc pa's en al tc medelijdende ma's tot hun met lessen tobbende kinderen zeiden: „stakker, kun je er niet mee klaar komen? laat de the- üiize Lachhosk IN DE MEISJESKOSTSCHOOL. Onderwijzen Ik heb u in de vorige les uiteengezet, dat de zetel van hel, verstand waór ist Bertha: In dc hersenen. Onderwijzer: Juist, cn de her- senen bij de mannen zijn aanzienlijk grooter dan bij de vrouwen. Wat kan men daaruit besluiten J Bertha: Dat het meer op de kwaliteit d3ii op de kwantiteit aan komt. (Prov. Nrd. Br.) krijgen en naar bevind van zaken ver slag aau het bestuur kan uitbrengen. Deze commissie kan ook, zei spreker, nuttig werk verrichten in de thans gevoerde actie om de bovengenoemde eisciien doorgevoerd te krijgen. Er moet. met kracht gowerkt worden, omdat de patroons slechts een mini mum loon van f 22 f 23 per week willen toekennen. Met een opwekking om lid te wor den van de R.-K. organisatie en ge trouw de vergaderingen te bezoeken, eindigde spreker zijn met applaus be loonde rede. Verschillende sprekers voerden over deze kwestie nog het woord, waarna overgegaan werd tot het kiezen van de vertrouwensmannen op de ver schillende groote fabrieken. De be noemden, die aanwezig waren, na men allen hun benoeming aan, ter wijl aan de anderen van hun benoe ming kennis zal worden gegeven. Daarna zal weer een vergadering worden gehouden, waar de werkwijze der commissie definitief vastgesteld zal worden. OVER SLOTEN, 't Bovenzaaltje .an de Sócietcit Vereeniging was goed bezet to en de lieer Vincent Eras, directeur van Lips* fabrieken Don derdagavond zijn vooi; deskundigen «eer interessant© causerie over slo ten hield. Het eerste deel van de 'e zing werd verduidelijkt door een aantal helder-groote platen, terwijl het tweede deel door projectieplaten werd toegelicht. Spreker ging na hoe de eerste men schen op dit ondermaansche geen sloten kenden. Om hun schatten voor anderen to verbergen om ze „achter slot en grendel" te bergen werd een kuil in den grond gegraven, en dit met een grooten steen afgedekt. In den Romeinschen tijd vinden we het grendelsysteem, dn: tamelijk vei lig was. Een tijd later kwamen de cylinder- sloten in gebruik. Verschillende beel den toonden aan, dat deze sloten goed voldeden, mits dc stiften maar zui ver blijven werken, en niet roesten. Uit de houten sloten,, zooals ze in Egypte, al 2000 jaar voor Chr. in gebruik waren, zijn de cylinderslo- teïi. ontstaan. Zij berusten op het zelfde systeem. In Amerika krijgen we de eerste gewone sleutels. Llp9 heeft hierop een patent genomen en nog 2 stalen kogels en een geharden schroef aan gebracht, waardoor voorkomen wordt, dat de stiften afgehoord wor den, wat, volgens don spreker met sylindersloten van ander farbikaat wél gebeuren kan. De eerste sleutels waren vlakke plaatjes met een paar tanden. Lang zamerhand werden ze gecompliceer der, werden de figuren meer ge schikt voor de geleiding. Onze voorouders zórgden, blijkens de t c-c-ken in gen, weinig voor de vei ligheid. Van buiten was het slot echter een kunstwerk. Aan dep bin nenkant werd de deur eenvoudig met een knop gesloten, terwijl hef ook geen heksentoer was om de detrrvan buiten open te mnken. Grootere veiligheid brachten dc klavierslofen. in 1865. Nog heden ten dage staan deze s'oten als de meeri veilige bekend. Na de pauzo kregen we de lich. beelden. Ze gaven een kiik op het inwendige van de slofenfabriek. Alle onderdeelen worden zelf in de fabrieken vervaardigd. Venier werden interieurs van ver schillende erroote banken op het doek geprojecteerd. De heer Eras is ej" in geslaagd dit onderwerpvoor zijn talrijk gehoor, dat van '1 begin tot het einde aar. dachtig luisterde, duidelijk uiteen te zetten. Hij oogstte dan ook een krachtig applaus. maleerder dan maar een uurtje ko men!" Toen ik uiting gaf aan mijn felle verontwaardiging tegenover een kennis, die in den handel is, gaf die ten antwoord, dat bedoeld zou zijn een theemèleerder, die de kunst van theemengen verstaat, maar die verklaring lijkt me tc een voudig. We zijn aan den rand van den afgrond, zog ik, wanneer do vol wassen cn lichamelijk cn do kinderen geestelijk staken gaan! De gomconte hoeft dus het gebouw van Trou moet Blyckon gekocht. Ou langen termijn, zoodat de Pelïkanls- ten gelegenheid hebben oen nieuw nestje to, zooken. Wat dc gemeente met het gebouw doen wil. is nog niet bekend, „Sloopen", zegt de een, om den toegang tot do Groote Houtstraat te verbreeden. „Er komt een nieuwe. Raadszaal in," beweert een ander. F.n als wo bedenken, dat (lc groote ver bouwing van 't Raadhuis om de groote kosten van de baan is ge raakt, dan is de zo bestemming zoo mal nog niet. „Er komen bureaux In", meent een derde, daarbij in 't midden latende welke bureaux. DC gemeente heeft er zooveel on er ko men er nog maar altijd bij. Als do radicale (demonten gelijk hebben en het gebouw dus met den grond gelijk wordt gemaakt, dan be hoeven we daar niet om te treuren Mooi is de woning der Pelikanisten nooit geweest. En naar liun eigen verhalen ook niet eens gezellig inge richt De ingang is somber, het por taal heeft weinig licht de societeits- zalen zijn niet heel geschikt. Een monument van bouwkunst is 't nooit geweest, al werd er een hek op gezet om het minder massief en gedrukt te maken Maar daar do pelikaan geen trek vogel is. zal het menig Sccieteitslid, denk ik, toch nog wel pi>n doen. wan neer hij naar elders moet vertrekken. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5