Veetelling 1919 36e Jaargang No. 10975 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAGI 10 MAART 1918 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem, en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd ie (kom der gemeente) I 2.25. Franco per post door Nederland f 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem l 0.51'. GeTllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Diresteur J. C. PEEREBOOM, Teletoon 3082 ADVERTENTIES: Van 1—5 regels 1 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 piotent. Eij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cis. per plaatsing, elke regel meer 12bj Cts. a contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Adverlentiën buiten bet Arrondissement 25 Ct6. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratie: Creole Houtstraat 83. Telefconn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Verstrekking van goedkoope Brandstoffen UITBETALING van de te veel be taalde gelden over de 4e WINTER ED ISBR AND RANTSOENEE-- RING (1 Eenheid: i H.L. Eierkolen, 200 korte turven; Kamerbewoners 1 H.L. Antlir.) aan het kantoor: Jacobstraat 3 rood, voor do ingeschrevenen wier na men aanvangen met de letter K, op DINSDAG 11 MAART 1919 voorin, van 911 1/2 uur en nam. van 2-4 1/2 uur. Medegebracht moeten worden de quitantiën van betaalde brandstof fen van bovenstaand rantsoen en het bewijs van inschrijving (groen kaartje). LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk' Levensm'icldelenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat verkrijgbaar wordt gesteld: Re' eerings-visch op Dinsdag 11 Maart 1919 van '9 uur v.n. tot 1 uur mm. per per soon EEN POND YISCH A 22 1/2 cent per pond, op vertoon van Vischkaart No. 1710117700 in de Gem. Vischhal, op vertoon van Vischkaart No .17701—18100 foi het Paril, ingang' Koningstraat. Karing Prima kwaliteit gezouten haring a 8 cent per stuk (ZONDER BON) in de Gem. Vischhal. Verpakking medebrengen. D« Directeur voornoemd, F. DE JONGE. 1 DINSDAG 11 MAART. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N.V. Toon eel ver eemglcg. Opvoering van „Eva Bonheur". 7 1/2 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Solser en Hesse. Volksvoorstelling van „Trees, de meid van 't Spul". 8 uur. Consultatiebureau, Gied. Oude Gracht. 8 uur. Jaar!. Algem. Verg. van de Vereen, tot bestrijding der tuberculose te Haarlem. Kamer van Koophandel. Verga dering Raadhuis, 8 uur. Soc. Vereenigiuig, Bioscoopvoor stelling Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Groote Markt: Bïosc. voorstelling. Apollo-Theater: Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, KI. Houtstraat: Biosc. voorstelling en Variété. De Gemeentebesturen van Haar lem. Bennebroek, Heemstede en -Schoten brengen ter kennis, dat door den Minister van L., N. en H. met ingang van heden zijn ingetrok- ken de bij zijne beschikkingen van 29 Augustus 1918 en 21 October j 1918 gestelde verbodsbepalingen op de aflevering en het vervoer van beenderen aan heendervenverkende j bedrijven: DistribntiBbedrQf HEEMSTEDE De BURGEMEESTER VAN HEEMSTEDE, gelet op de beschik king van den Minister van Land bouw enz. van 17 Februari 1919, No. 1484 betreffende V£ET ELLiNG VORDERT van alle inwoners de zer gemeente OPGAVE van het aan tal PAARDEN, RUNDEREN, SCHAPEN, en VARKENS, waar over bedoelde personen als houder daadwerkelijk het beheer voerden op 5 MAART 1919. De opgave moei persoonlijk dooi' den houder worden gedaan aan het distributiebedrijf Achterweg (boven lokaal) op Donderdag 13 Maart en Vrijdag 14 Maart van 9 tot 1 en van 2 1/2 lot 41/2 uur. De aandacht wordt er op geves- üngd: le, dat alle in Heemstede wonende houders van paarden, runderen, schapen, eo varkens deze opgave moeten versti ekken, ook ai bevinden hun dieren zich buiten deze ge meente. 2e. dat een controle-telling zal worden geliouden, ten einde de juist leid der opgaven vast te stellen. 3e. dat deze opgaven nauwkeurig en naar waarheid moeten worden1 gedaan. 4e. dat nalatigheid in dezen kan worden gestraft met GEVANGE NISSTRAF van ten hoogste één jaar, GELDBOETE van ten hoogste f 10000 en VERBEURDVERKLA RING VAN DEN VEESTAPEL. Twö® denkbeelden uit Schoten. In verband met den aankoop van terreinen stellen B. en W. van Scho ten voor, een verordening vast te stellen op het grondbedrijf. Men wil dit dus afzonderlijk beheeren. In Haarlem bestaat nog altijd gedn afzonderlijk grondbedrijf, ofschoon in de laatste jaren tal van terreinen aangekocht zijn en er dus alle reden bestaat, om uitgaven en inkomsten niet meer door de gewone begrooting als het ware onopgemerkt, heen te laten loopen, maar die afzonderlijk te boeken, zoodat een behoorlijk over zicht verkregen wordt. Zullen de laatste aankoopen van het builen van Mej. Koenen, de ter reinen der Haarlcmsche Kat om maat schappij en van Sophiadai, i.u eUi delijk aanleiding zijn tot install! .tg van een grondbedrijf? Meermalen hebben wij in deze kolommen op de noodzakelijkheid daarvan gewezen. Uil is de eene zaak uit Schoten. Het tweede denkbeeld is een motie van de Raadsleden Blom, van de Vall en Praschen. waarbij wordt uitge sproken, dat het doen van bezoeken bij Raadsleden van personen, die voorkomen op een voordracht voor lager onderwijs, niet meer van onzen tijd is. Wij zouden nog wel wat verder willen gaan. - Zijn niet alle bezoe ken van sollicitanten bij leden van den Raad uit den booze? Wat hebben dezen aan zoo'n vlïegbezoek, dat bun niets leeren kan, dan dat de sollici tant blond of donker haar heeft en een rechten of een scheeven neus? B. en W. en andere autoriteiten stellen immers een nauwkeurig onderzoek in en op die gegevens behooren Raads leden af te gaan. Wat den sollicitanten zelf aangaat, zij zullen graag ontslagen wezen van al die visites, maar durven deze gewoonlijk niet na te laten, uit vrees, dat dit hun sollicitatie bena- deelen zou. Een motie in den trant van Scho ten zou aan belde partijen het leven wel aangenamer maken. schotten aan de vereenigingen verlee- Ueze bijdragen moeten, wat het grondvoorschot betreft, geheel afge lost worden, maar de bouwvoorschotr ten slechts voor een deel. Dit deel geven het Rijk en de ge meente dus als renteloozebijdrago en niet ais voorschot. Daardoor kan net mogelijk worden nog huizen te bou wen, die de financieele draagkracht der huurders niet te boven gaan. liet Rijk en de gemeente betalen nu ter dekking van rente en aflossing van het deel, dat niet door de bouvvver- eenigingen wordt afgelost, de annuï teit en wel meestal in deze verhou ding, dat het Rijk daarvan 75 en de gemeente 25 bijdraagt; Het is voor de bedoelde vereenigin gen nu echter, hangende de beslissing der Regeering, zaak om zich grond voor den bouw te reserveeren, omdat anders over eenigen tijd de gunstig gelegen terreinen van de hand zijn gedaan.' Vandaag, dat nu In die rich ting stappen worden gedaan, hoewel hel oppervlakkig vreemd schijnt, dat men terrein wü aankoopen op -sen oogenblik, dat men nog niet zeker is, dat Rijk en gemeente de voorschotten zullen verleenen, waarmee die grond betaald wordt. Men vindt echter in het bovenstaan de de verklaring van deze oogen- schijnlijk vreemde handelwijze. Vandaar ook, dal „Hosenhaglie" zich lol den Raad van uaariem ge wend heeft met de vraag om 20.830 M2. grond te mogen koopen voor f 14 per M2. (d.vv.z. voor terrein aan ge heel bestrate en gerioleerde wegen), dus een bedrag van nagenoeg drie ton. We hebben de teekeningen van deze bouwvereeniging gezien en daarop den leeiijken hoek gevonden, dien ue lieer J. Gerritsz in den Raad heeft afgekeurd. O.i. is die hoek, die inder daad niet fraai staat iveg te nemen, als dc rooilijn daar ter plaatse even wijdig verloopt met die aan de over zijde. Ons dunkt, dat het badhuis en het kinderhuis, die daar zijn gedacht, in 't geheel niet In gedrang zullen ko- In opdracht van den Burge meester voornoemd, De Directeur van het Distri butiebedrijf. J. A. GELDORP.1 „Ro»»nhagh»", „Hul» 'ter Cle»f" »n „Tuinwijk". Drie vriendelijke namen prijken in dit vierster-kopje. Het zijn de namen van de drie Middenstandswonmg- bouwvereenïgingen, die te Haarlem en naaste omgeving bestaan. Deze Miu- denstandsvereenigingen beoogen iets nieuws. Tot-nu bepaalden de Regee ring en de gemeenten zich bij woning bouw alleen den bouw van arbeiders woningen te subsidieeren. Toen de oorlog de prijzen der bouwmaterialen sclirikbarend in de hoogte dreef, be greep de toenmalige Minister van Financiën, dal men er met den steun aan arbeiders niet af was. Ook de middenklasse heeft hulp noodig, daar de woningvoorraad voor deze klasse naar verhouding nog geringer is ge worden, dan hij vóór den oorlog was en nieuwe bouw qonder steun niet mogelijk is, daar dc huren dan onge veer het dubbele zouden bedragen van vóór 1914. Daarom zoide de Minister officieus toe, dat de Rijks-subsidie met bijdrage zou kunnen verleend wor den voor huizen tot een huurwaarde van f 500. Toen zijn in onze stad en te Heemstede de bovenstaande vereeni gingen gesticht, die alle op deze wij ze willen bouwen. De vereeniging „Rosenhaghe" beoogt de stichting van 137 woningen op gemeante-terrein aan den Zijlweg en deze te verhuren aan haar leden voor f 275I 350; het „Huls Ter CleeT wil beslag leggen op ge- meenlerrein aan de Kleverlaan. Haar huren loopen tot f4 25. Eindelijk heelt „Tuinwijk"'het voornemen om aan do grens van de gemeente, doch te Heemstede 100 woningen te stichten voor een huurwaarde van ongeveer f 500. Architect van alle deze verceni- gingon is Ir. J. B. van Loghem. Nu heeft echter de ministerie-wisse ling en de instelling van het depar tement van Arbeid de afdoening der zaken vertraagd. Wel zijn de vereeni gingen toegelaten als vereenigingen uitsluitend werkzaam in het belang van volkshuisvesting (de toelating van „Rosenhaghe" stond Zaterdag in de Staatscourant), maar men verkeert nog in afwachting van de principieelc beslissing dezer Regeering omtrent de verleening van Rijksvoorschotten aan dc gemeenten, die eigenlijk de voor Stadsnieuws Tijdingxaai van naarlem's Uagölad. In onze Tijdingzaal, Groote Hout straat 93, zijn o.m. tentoongesteld: De aankomst van de Duitsch-Oost- Afrikaansche troepen te Berlijn, ge neraal von LettowVorbeck met zijn manschappen voor hel Lehrter-Bahn- hof te Bei-lijn. De intocht der Afri- kaansche troepen te Berlijn. De heer K. P. Roege werd benoemd tot burge meester van Wanneperveen. De heer 11. C. A. Muller, doctorandus in de Nederlandsche letteren werd benoemd tot conservator aan de Koninklijke Bibliotheek te Utrecht. In de Oranje kazerne te Den Haag brak een ge weldige brand uit, waardoor het ge heele gebouw_vernield werd. Men ver moedt, dat brandstichting de oorzauk is. Voorkant Oranje-kazerne na den brand. De binnenplaats der kazerne, brandweer -aan het werk. Interieur eerier uitgebrande slaapzaal. Ui (ge brande gang en trappen. Duizenden patronen werden nog in veiligheid j gebracht. H. M. de Koningin bracht j Vrijdag jl. een bezoek aan de Jaar- beurs te Utrecht Hare Majesteit op het Vreeburg. DE NIÉUWE WATERSTAATS- INDEELING IN NOORD HOL LAND. De waterenood van 1916 heeft de noodzakelijkheid van de herziening van de waterschappen in deze provincie zeer duidelijk aan het licht gebracht. Gedep. Staten bobben toen het plan ontworpen, om het groot aantal kleine en groote waterschappen, die onafhankelijk, van elkaar optreden, te vervangen door twee groote waterschappen, die elk op zichzelf een belangengemeen schap vormen en een nauw samen hangend goheel uitmaken. D© nieu we Noord-Hollands che waterschap pen kunnen zich de technische voor lichting van wetenschappelijk perso neel verzekeren en over voldoende geldmiddelen beschikken om op deugdelijke en onbekrompen wijze voor het behoorlijk onderhoud hun ner zeeweringen zorg le dragen. De twee waterschappen zullen moeten gevormd worden door het noordelijk en door het zuidelijk doel der pro vincie, gescheiden door den Noorder IJdijk en den St. Aagtendijk. Om trent de 3ticbtang van het zuidelijk waterschap, waarvan de belangen gemeenschap zich uitstrekt tot ver in Zuid-Holland en Utrecht, wordt overleg gepleegd met de genoemde provinciën. Voor het noordelijk wa terschap is een bestuursreglement ontworpen en voor belanghebbenden ter visie gelegd. Er zijn een groo^ aantal bezwaar schriften ingekomen tegen de stich ting van dat Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. In een geschrift van veertig bladzijden heb ben Gedeputeerde Staten de bezwa ren behandeld en weerlegd. Behalve op één ondergeschikt punt, wijzen Gedeputeerden alle bezwaren af. Bij nader onderzoek is geblikeu, dat de kosten voor dijkherstel!)"ng en tengevolge van den watersnood van 1916 het genoemd© aedrag van f20.000.000 me; f 1.500.000 zuüen overschrijden. Gedep. Staten achten het echter billijk geen bijdrage van het hoogheemraadschap te volleren in de eerstp en aflossing van die f 1.500.000, daar de bijdragen van ingelanden in de eerste en aflossing -van de f 20.000.000 lee ruing, de maxima vormen van d© draagdraent der ingelanden. De provincie zal dan aan rente en af Lossing Ln het eerste jaar f 846.000 moeten bijdra gen,. eventueel verminderd, mei een Rijksbijdrage, waarop uHtzieht he-, staat. Gedep. Staten wijzen het, denk beeld af, om ook de duinen, de IJ- polders, Velsen en Bloemendaal en Amsterdam te trekken binnen de grenzen der schuldphehlige eigen dommen. De gehoemde gemeenten liggen niet Linnen den ring van het hoogheemraadschap en de duinen hebben geen zoodanig belang bij het nieuwe waterschap, dat eep bijdra ge billijk zou zijn. TERUGKEER TOT HET OUDE. Een onzer lezeressen vertelt ons: „Nadat hij bijna twee jaar afwe zig was geweest, kwam hij vandaag voor het eerst weer terug, de sla gersknecht, om le vragen of me vrouw iets te zeggen had en gaf daarbij het oude, welbekende, iet wat vettige boekje af, waarin mïjr. raatste bestelling genoteerd stond in April 1917. Ik vond het een historisch oogen blik en hij blijkbaar ook, want bij lachte even. terwijl hij zijn bood schap overbracht. Dat ik v.eesch be steld heb spreekt vanzelf. En toen hij weg was. heb ik mij afgevraagd, of deze .zwaluw den zomer aankon digde. 'Of wij, met andere woorden, ."weer terug zullen zien den goeden tijd, toen ean leverancier geregeld aan hufe bestellingen liet vragen. Dat zou van het standpunt der huisvrouw, een aangename terug- i keer tot het oude zijn." FIETSENDIEFSTAL. Vrijdag is er 1 rijwiel gestolen; WELDADIGHEID NAAR VER MOGEN. Maandelijksch overzicht van da vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. In Februari is uitgegeven: Brood f 151,92; wekelijksche on dersteuning f 545.20; losse giften f 416.00, diversen f 200.05; totaal f 131§.17. WONINGBOUWVEREENIGING „ROSEHAGHE". De Staatscou rant' behelst een koninklijk besluit, waarbij de Woningbouwvereniging „Rosehaghe", gevestigd' te Haarlem, is toegelaten als vereeniging uitslui tend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. KERKBOUW. Op de lijsten die bij de leden van de Geref. Kerk voor den kerkbouw rondgaan, is tot heden voor een bedrag van 10.344.10 inge schreven. ACHT-URIGE ARBEIDSDAG VOOR MEUBELMAKERS EN BE HANGERS. Op 4 Maait heeft er een bespreking plaats gehad tuo schen vertegenwoordigers van de werkgevers en van de arbeiders in het meubel- en behangersbedrijf, tei bespreking van het verzoek der ge- zeilenorganisaties om lot de invoe- ring van den 8-urigen werkdag over te gaan. Overeengekomen is, dat in de tol Maart 1920 geldende collectieve ar- ibeidsoviereenkomt, do artiikieleii waarin thans de arbeidsduur op 10 uren per dag en 60 uren per week is vastgesteld, zuilen worden gewij- zigd. Deze wijziging houdt ln hoofd-j zaak in: Op 5 Mei a.s. wordt de arbeid»- I dag teruggebracht o p9—5 uur, met vrijen Zaterdagmiddag (54 uren per week). Op 1 September a s. wordt de arbeidsdag teruggebracht op 9 u. per dag (51 uren per week) en op 5 Januari 1920 tot 85 uur per dag (48 uren per week). Bij Iedere verkorting van den werktijd zal telkens een evenredige verhooging der uurloonen plaats hebben, zoodat achteruitgang in ïuor. uitgesloten is. GEWETENSGELD. Ten be hoeve van *s Rijk6 schatkist is ont vangen bij den Inspecteur der di recte bdasfcngen te Haarlem, 1ste afdeeling f 139,65 en f 55.86 wegens te weinig betaalde inkomstenbelas ting over 1915/16 en bij den ontvan ger der directe belastingen enz. te IJmudden f 15,60 wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting. DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN i— Door de distrlbutiepolitie is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen H. K. te Havelte wegens het afleveren van boter in strijd met de distributie- voorschriften en tegen een winkelier te Haarlem wegens de aflevering van thee van ondeugdelijke samenstelling. Opmerkingen uit de hnrgerü. „Een gemeentewerkman" maakt "n en ons gezonden schrijven de op- toerking, dat men nu reeds 4 jaar bezig is met do herziening van het werk lieden-reglement en nog is het niet gereed. In verbajid hiermede zegt Inzender, da-, er wel gezorgd wordt voor ambtenaren, politie, on derwijzers, maar dat het is, alsof er voor de heeren raadsleden geen werklieden bestaan. „Een brieven/besteller" deelt ons mede, dat de nood onder het post- j personeel een zoodanige hoogte be- S reikt heeft, dat brievenbestellers (die toch rijksambtenaren zijn!) in hun vrije uren loopjongenedien- sten verrichten, zelfs zijn er bij die met/ bokking venten. Een jonge besteller, zegt inzender, ontvangt bij aanstelling hier ter elede een jaarwedde van f 770, waar f 170 afgaat voor verplichte storting voor kieedïng, weduwe- en weezenpe*)sloenenz. Muziek Concert door den heer Francis Koene, met medewer king van Hermine Scholten, Mevrouw Kremer—Wijt en mejuffrouw Ré Levie. Anncxionistische neigingen zitten nu eenmaal in de lucht, en zeker niet 't minst in de Ilaarlemsche lucht. Be- geerïg .kijkt elke „oprechte" Haar lemmer naar Haarlem's voorsteden en droomt zich een Groot-Haarlem, en „vol verwachting klopt zijn hart". Met het oog op onze expansiepoli tiek spoedde ik mij Vrijdag van hier, overschreed Haarlem's grenzen en kwam terecht in het hotel „van ouds het Raadhuis" te Overveen. waar 't bovengenoemde concert gege ven werd. Het aardige, gezellige zaaltje bracht mij dadelijk in een stemming om mij te laven aan de kl nken der muziek t concert begon met een minder aangename mededeeling dat mevrouw Ivoo'hovenAshc haar toegezegde medewerking niet kon verleenen. j angezien haairde gelegenheid ontno-1 men was van Engéland hierheen te j reizen. Maar wij werden getroost.; toen wij vernamen dat mejuffrouw Hermine Scholten haar plaats zou innemen, 't Eerste nummer van het programma was de Sonate in A. gr. t. voor piano en viool, van Beethoven. Hoewel liet. werk zoowel door me juffrouw Levie als door den heer Koene uitstekend werd gespeeld, zoo werd het mij toch weer opnieuw dui delijk dat de combinatie van piano en viool in duo's, zelfs in werken van de grootste componisten, niet al tijd een gelukkige is. Natuurlijk heeft dat met de waarde der compositie niets te maken. Immers, wij kunnen daarin de harmonisatie, de thema's, de motiefbewerkin^, de rhytmische verscheidenheid, ja den geheelen bouw van 't werk bewonderen, zon der ons-te bekommeren om de klank kleur. Het is daarbij als met orkest^ werken, die ook niet alle even goed geïnstrumenteerd zijn en toch tot de standaardwerken behooren. In deze Sonate heeft de viool vaak een bege leidende stemvoering, terwijl de me lodische lijn aan de piano is toever trouwd. Nu hangt dat. maar af van de liggingen waarin deze passages voorkomen of de hoofdgedachte vol doende naar voren kon treden, of niet het bijkomstige van begeleiding of begeleidende stemmen de overhand krijgt. Als tweede nummer kwamen lie deren van WolffFerrari, getiteld Rispetti. gezongen door mejuffrouw Scholten Eigenlijk keek ik in ver band met het machtige stemgeluid van mejuffrouw Scholten met eenige bezorgdheid naar de kleine zaal. waarin zij optrad. Maar hoe mista kend weet deze zangeres zich te neuten naar de omstandigheden, hoe weet zij haar stem in toom te hou den, zonder inbreuk te doen op een voordracht vol leven en gevoel. Mevrouw Kremer—Wijt droeg daar na een werkje voor van Van Looy „De dood van mijn poes". Mevrouw Kremer zeide dat. zij geen poezie voor aezen avond had genomen, maar een stuk proza dat echter meer poë zie bevatte dan menig dichtwerk. Dat was juist gezieu, maar in wijze waarop zij sprak en ons ontroerde, lag nug meer, daar lag voor mij mu ziek in, een muzek door haar juist, erfckozen accenten en schoon aan gebrachte nuancen. Na de pauze hoor de ik nog de Symphonie Espagnole van Late, voor viool, waarin de vio- ii»L gelegenheid vond met, zijn sterk ontwikkelde techniek te scnitteren. Mejuffrouw Levie verdient een woord van lof voor haar begeleiding, die door de plotselinge wijziging van het programma nauwelijks kon worden voorbereid. Een welverdiend applaus volgde na elke voordracht en van de schoo- ne bloemstukken die aangeboden wer den, kreeg elk der uitvoerenden zijn de°'' G. A. M1CHELSEN. HAARLEMSCHE BESTUURDERS BOND. Donderdagavond had in De Karseboom" ©en drukbezochte vergadering plaats van de Besturen van organisaties met een werkloozen- kas, aangesloten bij den Bestuur- dersbond. Door den heer R. J. Dijk, secre taris van den Bestuurdersbond werd een inleiding gehouden over het vraagstuk van de werkloosheid. Na een breedvoerige discussie werd ten slotte met algemeene stemmen i volgende motie aangenomen: „De besturen van de organisaties met een werkioozenkas, aangesloten hij den Haarl. Bestuurdersbond, in vergadering bijeen op Donderdag 6 Maan 1919; gehoord de besprekingen over de werkloosheid; stelt vast, dat, hoewel in enkele be drijven de werkloosheid efneemt, in het algemeen nog vrij groote werk loosheid heerscht; dat in verband daarmede de coti trole van dc besturen der kassen veel werk vereischt, en dat' het daarom noodig is, dat ook de leden hunne volle medewerking verleenen, om zelfs den schijn van fraude te voorko men, in het waarachtig belang van de ontwikkeling der sociale verzeke ring. welke moet worden gedragen door de arbeidersorganisaties; dat d© controle in het algemeen wellicht verbeterd kan worden, mede door een nauwere samenwerking tus- schen de "Werkloosheidverzekc-ring, een beter ingerichte Gemeentelijke Arbeidsbeurs en de Vakvereenigin- gen; dat de langdurige en groot' werk loosheid alle mogelijke financieele en mareei-nadeelige gevolgen met zich pleept; dat het teneinde dit euvel zooveel* mogelijk te voorkomen en ie he strijden zeer gewenscht is, dat er gelegenheid wordt geboden voor pro ductieven arbeid; dat do uitkeeringen aan de werk loozen, gebaseerd op het loon van October 1917, inzonderheid van die genen, die door langdurige werk loosheid worden getroffen, onvol doende geacht kunnen worden; dat het derhalve noodzakelijk is, dat de uitkeeringen steeds in over eenstemming zijn met den geldenden loans tandaard; draagt het bestuur op, alles to doen. wat tot de tenuitvoerlegging van rle.ze wenschen kan leiden: besluit deze motie: ter kennis Ie brengen van de betrokken autoritei ten en van de pers: gaat over tot de orde van den dag." Reorganisatie van het u.l. onderwijs. De wethouder van onderwijs, rar. A. Bruch, verzond aan den districts en den arrondissements-schoolopzie YieT, aan de afdeelingen van den Bond van Ned. Onderwijzers en van 't N'ed. Onderwijzersgenootschap, aan de gezamenlijke hoofden van rn.u.l.o.. u. 1. o. en opleidingsscholen en aan de Vereeniging van hoofden van scholen le Haarlem een schrijven, waarin door hem wordt uiteengezet dat. er een enorme trek naar U. L. on derwijs is, zoodat met den nieuwen cursus de bestaande scholen niet in staat zullen zijn aan de vraag te voldoen. Naar aanleiding daarvan had do wethouder verschillende plannen in overweging. Een dezer gold een reor ganisatie van het M. U. L. O. Echter vroeg de wethouder zich af of liet. wel gewensclit was thans in die richting voorstellen te doen, daar van Rijkswege ingrijpende plannen tot reorganisatie van het M. I!. L. O. in voorbereiding ziin. Is dat niet ge wenscht. dan. aldus de wethouder, dient een andere oplossing gezocht om het U. L. Onderwijs te herbergen. Die oplossing kan bij'y. gevonden worden in 't omzetten van een school voor gewoon I. o. in een u. L o. Verder zou, wanneer men aan het M. U. L. Onderwijs niet wil raken, nog een oplossing gezocht kunnen worden in deze richting, dat de op leidingsschool voor meisjes werd verdeeld over de beide andere oplei dingsscholen. Het aantal leerlingen over Schoten zou zich daartegen niet verzetten. In het vrijgekomen school gebouw, gelegen in het centrum dei- stad. zou dan een nieuwe U. I.. O.- school kunnen worden gevestigd. Ten slotte verklaart de wethouder, dat hij er prijs op stelt de meerling te vernemen over de vraag hoe, ge* geven de toenemende trek naar L. O. van gemeentewege meer gelogen heid dient te worden gegeven tot het ontvangen van zulk onderwijs. VERDUISTERING. Proces-ver- baal is opgemaakt tegen De L., loop knecht in dienst der firma L. wegens verduistering van een. handkar met goederen en tegen C. W. wegens he ling van die goederen. DIEFSTAL. Proces-verbaal is opgemaakt tegen C. de V. als ver dacht van dielstal van eenige goede ren ten nadeeie van een klcederina- ker alhier. De goederen, die in het huis van den verdachte werden ge- vonder. werden daar in beslag geno- GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H- Ker kten, Vooruitgangs'.raat 18; bril in étui; B. Hut, Slachthuisslraat 15, bos sleutels; Nederkooru, 2c Zuid- polderstraat 54, handschoen; B. i Faa.se, Roosveldstr. 5, scharenkct- j ting; H. Bottink, Velserstruat 45, I kinderhandschoen; K. Kcnsclnar, Ged. Raamgracht 45; portemonnale met inhoud; R. Blomberg, Bloemhof- straat, 5, heerenportemonnaic; J. Stoelman, Wilsonsplein 11, riem.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1