HEEMSTEDE OM ONS HEEN 36e Jaargang No. 10977 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAQ 12 MAART 1610 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 2.25. Franco per post door Nederland i 2.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51s. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post 1 0.59 Uitgave der N.V. Lourens Coster, Diret eur J. C. PEEREBOOfcr, Telefoon 3082 ADVERTENTIEW Van 1—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag £0 procent. Eij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1—5 regeis 50 Cis. per plaatsing, elke regel meer 12b. Cts. a contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentiën buiten het Arrondissement 25 Cts. per regeL Reclames 50 Cts. per regel. Directie en Administratie: Creole Houtstraat 63. Telefoonn. der Redactie €CO en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING De Directeur van het Gemeente lijk Leiiensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennic dat verkrijgbaar gesteld: Regeerinjjs-visch op Donderdag 13 Maart 1919 van .0 uur v.m. tot 1 uur n.m. per per soon EEN POND VISCH op vertoon van Vischkaart No. 18101—18900 in de Gemeentelijke /VischhaL op vertoon van Vischkaart No. 18901- 19600 In het Pand telgang Ko:i ingetraat. Haring Prima kwaliteit geaouten bating iS, 8 cent per stuk (ZJONDER BON) ln do Gemeentelijk- Vis thai. Ver pakking medebrengen De Directeur vsornoemd F DE JONGE. Verstrekking ra goedkoope Brandstoffen cl i BETALING van de te veel be taalde gelden over de 4e WINTER- HTJISBRAND RANTSOENEE RING (1 Eenheid: h H.L. Eierkolen, 200 korte turven; Kamerbewoners 1 H.L. Anthr.) aan het kantoor: Jacobstraat 3 rood, voor de ingeschrevenen wier na men aanvangen met de lettere N, O en ALLE ACHTERGEBLEVE NEN VAN A-M. op DONDERDAG 13 MAART 1919 voorm van 9—11 1/2 uur en nam. van - -4 1/2 uur. Medegebracht moeten worden de quitantiën van betaald» brandstof fen van bovenstaand rantsoen en het bewijs van inschrijving (groen kaartje). gemeente-Gasbedrijf Haarlem. De Directeur brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met het oog op den ingevoerden vrijem Zaterdag- raiddag, de cokes verkoop des Zater dagsmiddags zal zijn gesloten. De Directeur, J. A. A. OÖHTMAN. Haarlem, 12 Maart 1919. Steun aan Bsdsmoblliseerden, He; Steuncomité te Heemstede maakt bekend, dal GedcinobïLst den op Zaterdag 15 Maart 1919 tus- schen 9 en 11 uur ten Raadhuize te Heemstede nadere inlichtingen kun nen verstrekken teneinde in aanmer king te komen voor verderen steun. DONDERDAG 13 MAART. Schouwburg Jansweg. Demonstra tieavond met proeven over vloeibare gassen, 8 uur. Sooieteit Vereeniging. Bovenzaal. Vioolavond Jk». de Clerck. 8 uur. N. V. De Haarlemsche Hypo theekbank. Jaarl. Algemeene Verg. Ged. Oude Gracht 65 3i uur. Soc. Vereeniging, Bioscoopvoor stelling Cinenia-PaJace, Grooto Houtstraat: Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Groote Markt: Biosc. voorstelling. ApoUo-Theater: Bartel j onsstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging. KI. Houtstraat: Biosc. voorstelling en Variété. Schoten. Gemeenteraad. 9 uur. Bloemendaal, Rusthoek. 7J uur. Verg. Opr. IJsclub te Bloemendaal. No. 2596 Nieuwe belastingplannen. Het kan, zégt men, den stokviscii niet veel schelen of inj een klap meer of minder ontvangt: hij is toch al murw gebeukt. Over don zielstoestand van den stokvisch kan waarschijnlijk ieder niet oox-deelen, maai- wel over dien van den belastingbetaler, die hoe langer hoe meer op den gebeuktc-n stokvisch lijken gaat en wiens be- of mishandeling er niet minder pijnlijk om is, dat die wordt verborgen ach ter vriendelijke woorden eii sierlijke verklaringen. Op dit gebied bestaat veel nieuws. Het allernieuwste dateert van dezen morgen en gaat de wereld in onder den naam: „wetsontwerp tot wijziging der gemeentewei en (als altijd zit het venijn in den staart) van de wet op de inkomstenbelasting 1914". De Memorie van Toelichting zegt daarvan o.a.: Vermits het te verwachten is, dat het, ten gevolge van de tijds omstandigheden, welk© wij thans doorleven, voor een aantal ge meenten moeilijker zal worden om alle uitgaven met de thans ten dienste staande middelen te be strijden, is het naar de overtui ging van de regeermg van groot belang, dat het reeds zoo lang aanhangige wetsontwerp tot ver ruiming van het belastinggebied der gemeenten zoo spoedig moge lijk wordt afgedaan. ,Aha", zegt de stokvisch, ook wel genaamd belastingbetaler, „ik moet nog verder gebeukt worden". En vol berusting strekt hij zich op de pijn bank uit en wacht de komende geesel- slagen af. Dezen keer is het om de forensen te doen. Hoeveel jaren hebben de ge meentebesturen er met op afgedron gen, dat zij dezeu iu hunne gemeente ten volle zouden mogen aanslaan! Nu zal de Regeering daaraan tegemoet komen en wel op de vooi dc gemeen tebesturen meest gemakkelijke ma- piar. Teruggenomen wordt de bepa ling, dat de gemeentelijke inkomsten belasting zou worden gesplitst, dat wil zeggen, dat iedere gemeente belasting zou mogen heffen van dat gedeelte van 't inkomen, hetwelk in die gemeente werd verkregen. Inder daad bestaat voor die herroeping alle reden. Niet zonder een rilling te krij gen over zijn toch al half ontzielde lijf kan de stokvisch er aan denken, dat hij, na door ieder gebeukt te zijn, ook nog gemarteld zou worden door gemeentebesturen, die ieder aan een eind van zijn lichaam trokken, om een zoo groot mogelijk stuk te be machtigen. Zeker, dat wij kibbelen met den fiscus is al erg genoeg (vooral, omdat .we 't als regel moeten verliezen) maar wanneer de belastingambtenaren over hunne slachtoffers (objecten wordt dit deftiger genoemd) gaan twisten, zou ons leed niet te overzien zijn. Dank baar zijn wij dus gestemd jegens een Regeering, die ons dat bespaart. En te meer, omdat de Minister bovendien nog io een edelmoedige stemming ver keert. Hij w i 1 van den forens het volle pond niet, zijn recht is genadig, zooals uit den volgenden volzin vnn de Toelichting blijkt: Onder die omstandigheden komt hel hem het meest gewenscht voor, dat de regeling, zooals die thans in de wet is neergelegd, in wezen bestendigd wordt, met dien verstande, dat de aanslag in de woongemeenie slechts tot 2/3 van zijn bedrag zal worden opgelegd aan die belastingplich tigen, die tevens elders als forens worden aangeslagen, terwijl de belasting der forensen even eens naar 2/3 van den aanslag over het volle inkomen zal den berekend. Met andere woorden: iemand, die in Haarlem woont, maar in sterdam zijn zaken drijft, zal in die belde plaatsen worden belast naar twee derde van zijn volle Inkomen, terwijl hij tofc nu toe in Haarlem be ltalen moest voor het geöièele inko men en in Amsterdam voor een derde daarvan. Hier is dus verlies voor Haarlem en winst voor Am sterdam, Neem een ander voorbeeld: een inwoner van Hilversum, Bus- sum of Baarn, forens van Amster dam. Hij zal meer moeten betalen te Amsterdam en minder in de plaats van zijn inwoning. Dat in deze gevallen de gemeente besturen van Haarlem, Hilversum, Bussum, Baarn, met d"c nieuw gestelde regeling tevreden zullen we zen, is niet aan I© nemen. Zoo gaat het, wanneer wetsontwerpen, j )dik onder hes stof vacn de jaren be dolven, rustten in de groene doos, t-e vöorecllijn worden gehaald en met een por in den rug, alleen wat nieuw opgeschilderd, de wereld in worden gestuurd. Blijkbaar gaat men in Den naag van een verkeerde op vatting uit, namelijk deze, dat de belasting in de woongemeenie lager is, dan in die waar men ais forens betaalt. Zoo is het inderdaad vroe ger, jaren geleden, ook geweest, toen de eerste Amsterdamsche mannen van zaken zich metterwoon in Bus sum gingen vestigen. Dit ie evenwel, laat ons ruw schatten, 25 jaar gele den en na dien zijn de toestanden zeer veranderd. Gedeeltelijk door die vestiging zelf, anderdeels door algemeene redenen, laatstelijk door de crisis tengevolge van den oorlog, Is de belasting in de Gooische ge meenten, die ik nu maar als voor-i beeld blijf aanhouden, geducht ge stegen, waaruit volgt, dat hunne be sturen volstrekt piet zullen instem men met een wetsontwerp, dat hun een derde van het inkomen dezer inwoners afneemt, om dat aan Am sterdam te schenken. Voor Haarlem is natuurlijk hetzelfde waar, maar onze stad vindt vergoeding in haar! eigen forensen, die nu in Heemsroede, Bloemendaal of Santpoort wonen; van deze drie gemeenten is Bloe mendaal met baar lager belasting en groot belastbaar inkomen, de eeolge, die onverschillig kan blijven voor het feit, dat ook zij een derde aan Haarlem afstaan moet. Heemstede heeft een inkomstenbelasting, die iterke neiging tot klimmen vertoont, Santpoort (gemeente Veïsen) kan iederen cent van haar ontvangsten dubbel en dwars gebruiken. TJiit deze voorbeelden kunnen we zien, hoe onbillijk deze regeling zal werken jegens kleine gemeenten, die een hoog of tamelijk hoog percen tage heffen. Maar meteen mag wel gevraagd worden, of zij rechtvaar dig is tegenover de forensen zelf. Het is niet overbodig, daaraan nog een korte beschouwing te wijden. Het klassieke beeld van den fo rens is: een rijk man, die uit nijdig heid over stijgende plaatselijke lasting zich vestigen gaal in een goedkoops kleine gemeente in de buurt. Ik zal -niet zeggen dat dit on juist is, want het kwam voor en na duidelijk aan den dag, maar hel is in elk geval niet volledig, omdat er ook mensclien waren, die door toenemende drukte Ln de stad er aangroeiende rumoer (electrische tranis, auto's, fietsen, karren) de dagtaak in de buitengemeente een [rust zochten, die zij en de stad niet konden vinden. Men kan zegigen, dat zij voor die weeide dan maar extra wat moeten betalen en ook daartegen kunnen zij zich niet verzetten. Maar hoe is de geschiedenis van de laatste jarem? Hoe bijvoorbeeld do toestand in Haarlem? Sedert jaren, al lang vóór den oorlog, was hier gebrek aan geschikte woonruimte. Niet al leen voor arbeiders, ook voor ande ren, die bijvoorbeeld een huis zochten voor een huurprijs tusschen zes- en achthonderd gulden 's jaars. Er was zóó weteag keus, dat zij, hoe wel zij liever Ln de stad hadden wil- Stadsnieuws N. F. WALLER. In den hoog en ouderdom van ruim 86 jaar is ogi „Giiphoevo" te Benne- «broek overleden de heer H. F. Wal ler, oud-redacteur Pers-Overzicht der Opr. Haarl. CL De overledene die in Amsterdam Is geboren, had in de Theologie gestu deerd en heeft als predikant achter eenvolgens gestaan te Loenen op de Veluwe en te Steenwijk. In 1871 nam de heer Waller zijn emeritaat als predikant In Mei 1871 werd hem de bewerking van het Pers-Overzicht der Opr. Haarl. Ct. opgedragen. Tot Mei 1901 bleef hij aan de redactie van dat blad als zoo danig verbonden. De heer Waller, een vriendelijke figuur, was wijsgeerig aangelegd en gevoelde zich tot Schopenhauer aan getrokken. Vele jaren was hij factor van „Trou". Voorts was hij ruim 20 jaa.r lid en voorzitter van 't „Lees museum", dat eenige. jaren geleden werd ontbonden en eenigen tijd be stuurslid der afd. Haarlem van 't Nederlandsch Tooneelverbond. De heer Waller heeft voorts ook zitting gehad in een der commissies van huisbezoek van „Weldadigheid naar Vermogen" en in de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs. In verschillende periodieken ver schenen van zijn hand bijdragen. De heer Waller was een groot liefhebber van schaken en meermalen nadat hij Zijn arbeid aan de Opr. Haarl. Ct. had verricht, vond men hem in het schaakspel verdiept. Steeds had hij bij zicli een klein zak-schaakspel. Zijn oud-collega's van de Opr. Haarl. Ct. zullen zijn nagedachtenis zeker in hooge eere houden. Opmerkingen uit de burgerij. De heer A. P. maakt, ons opmerk zaam op een bouwvallige schoorsteen Binnenland Obzs koienposiii*. De kolenp.ositie van ons land is, naar De Maasbode verneemt, voor de maand Maart gunstiger dan zij voor de twee eerste maanden van dit jaar was. De rijkskolendistributie is er dientengevolge toe kunnen overgaan de rantsoenen v., r industrieels doel- eindeju ie verhoogen. Het blijft evenwei moeilijk omtrent de toekomst van onze kolenvoorzie- ning voorspellingen te doen. omdat deze geheel afhangt van de vraag, hoe zich de toestanden in het bui tenland, speciaal in Duitschland, zul len ontwikkelen. Dc overeenkomst tot het leveren van 350.000 ton Belgische kolen aan ons land is thans definitief afgeslo ton. Deze kolen zullen echter niet in 6 maanden, zooais aanvankelijk ge meld werd, maar in 3 maanden wor den geleverd. Tegenover den import van deze 350.000 ton staat geen con traprestatie van export van eenig ar tikel uit Nederland. Wat den aanvoer van steenkolen uit Amerika betreft, deze hangt ge heel af van de beschikbare scheeps- ruimte; zoo nu en dan komen eenige scheepsladingen Amerikaanschö ko len binnen. De aanvoer uit Enge land is, in verband met de mijnwer kersstaking, op hot oogenblik stopge zet. DREIGENDE STAKING IN DE ME .TAALÏNDUSTRIE. Het N. v. n. D. meldt dat de werkgevers, georga niseerd in den „Metaalbood', deze week een bespreking houden, ten ein de het antwoord op te stellen op het, door de vijf metaalbewerkersbonden gezonden ultimatum. Gelijk reeds is gemeld zal bij een niet inwilliging dei- eischen door Amsterdam op Maandag 17 Maart een staking wor den geproclameerd. Van werkgevers zijde verneemt liet blad dat de kans groot is dat "t tot een staking zal koradn. die dan 5 6000 man zal om- vatten. zaam op een bouwvalligen schoorsteen I De regeling, die de arbeodersorga- Cohen en Van der Laan in de Boter- j nisaties voorgesteld hebben, luidt al- straat. Deze schoorsteen is zelfs niet i <,|s Gascltooldën qp 1 ,Tn- -J-11 i. i 48 cent uurloon; op 1 April 55 cent. Geoefende n: op 1 Jamt- lijke teeker.cn van geweld waar ta nemen, zoodat het kind er vermoede lijk levend is neergelegd en van kou de omgekomen. De ongehuwde moe der is gearresteerd. Jport en Weistrpen VOETBAL. De botsing Lean-Fortgens. We hebben de meening van den heer Fortgens meegedeeld en daarna die van dc-n heer Laan over de bot sing tusschen beide spelers op den voetbalwedstrijd, waarbij de heer Fortgens zoo leeiijk te pas kwam. We hebben thans ook de mc-ening van den scheidsrechter gevraagd, dia ons o.a. het volgende schrijft: Met genoegen voldoe ik aan uw verzoek mijne meening te kennen Ia gesven over het ongeval, Zondag jl. aan den heer Fortgens overkomen, en wel in verband met de geruchten in Haarlem, als zou de heer Laan moedwillig genoemden tegenstander „gekraakt' hebben, zooals u zegt. Zulk eene zware beschuldiging blameert den zegsman meer dan den beschuldigde. Tegenover eene dergelijke menta liteit van het publiek stel ik het ka rakter van onze spelers en dan ver klaar ik gaarne van meening te zijn, dat ik geen Hollandschen* sportsman in staat acht moedwillig een tegen stander aldus te bewerken.'dat deze hdt terrein van den strijd moet ver laten. De heer Laan weet zeer goed. dat zijne methode van spelen mij eenige jaren geleden absoluut niet aanstond; op zijn spel van Zondag j.l. was echter niets aan te merken. Het geval met dc-n heer Fortgens was heel eenvoudig: Laan loopt toe om J. den bal af te nemen; deze trapt het leer net intijds voor L.'s voeten weg; daardoor mist Laan natuurlijk den bal, doch de zwaai van L.'s been doet hem Fortgens raken, volstrekt niet overmatig hard, doch op een zwakke plek, de knie. M. i. treft Laan hoe genaamd geen schuld en ik beschouw de geruchten als pure laster^ Rechtszaken voorzien van een kap. zoodat, zegt inzender, soms een vonkenregen op de omgeving neerdaalt. wel het gewenschte resultaat opleve ren. Red.). Vervaischts thoe. De directeur van den Keurings dienst voor Voedingsmiddelen schrijft ons, dat alhier als zuivere thee ten verkoop is aangetroffen thee, die mei een theesurrogaat vermengd was. Het is te verwachten, dat op deze wijze voor de eens dure en thans bij na waardolooze theesurrogaten een 'art 44 cent; op 1 April 51 cent. O n- ,e„ blijven, in arren moede naar eon j buitengemeente trokken en zicli den. I «.„uioi non tl* deuedelnk- puhliek buitengemeente trokken last en de kosten van heem en weer reizen getroostten, om althans een aangename woning te hebben. Tijdens den oorlog is de toestand nog véél moeilijker geworden. De duurte van de bouwmaterialen heeft een einde gemaakt aan het stichten van nieuwe woningen, en daaruit is de woningnood voortgekomen, dien wij alk i kennen. Het kwam er nu niet meer op aan, waar maar of /men zou wonen. Zoo is menigeen, die niets liever wou, dan in Haarlem blijven, naar een buitengemeente ge trokken, omdat hij daar nog een dak boven zijn hoofd krijgen kon. En hem zal do wel nu gaan straf fen door hem voor vier derde, dat is een en een derde, van zijn inkomen te laten betalen! En dit beeld is niet overdreven. Ter wijl officieel de gemcente-ambtenarc-n in de stad moeien wonen, zijn er, die zich buiten gevestigd hebben, omdat er in Haarlem voor iien geen woning te krijgen is. Heb ik dan niet het recht, om te zeggen, dat dit wetsont werp wel komt op den meest ongele gen tijd? Daarvoor is nog een sterker bewijs, dan al het voorafgaande. Haarlem hoeft honderde forensen in Schoten. Het zijn allen arbeiders, die nuar de buitengemeente zijn gegaan, omdat' hier geen huisvesting meer te krijgen was. Tot dusverre moesten zij het volle pond betalen in Schoten en een derde in Haarlem; volgens de nieuw ontworpen regeliiig zullen zij in beide gemeenten betalen naar twee derde van hun belastbaar inkomen. Nu is, wij weten dat, ook in Schoten het percentage hoog. Maar het tobbende Schoten zal een deel van zijn inkomsten aan Haar lem moeren afstaan. Düt zonderling geval illustreert voldoende, hoe ge brekkig het nieuwe voorstel is. Het werpt tevens een fel Hclit op iets anders: op de noodzakelijkheid namelijk, dat spoed worde gemaakt met onze grenswijziging, die allerlei gebieden welke feitelijk bij de stad bchooren. ook onder haar beheer zal brengen. J. C. P. zoekt bij twijfel aan de deugdelijk heid van eene gekochte thee onmid dellijk de voorlichting van den Keu ringsdienst in te roepen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In de te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van de vaste keu ringscommissie der Ned. Maats, voor Tuinbouw en Plantkunde is de heer Johs. de Breuk als onder-voorzitter gekozen. Besloten werd geen keuring in April te houden in verband met de Groote Keuring in die maand te Haarlem. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. In de vergadering van den Vrijzinnig Democratischer Bond, afd. Haarlem is het bestuur samengesteld als volgt: de heeren A. G. Boes, voor zitter, Eisma, vice-voorzitter, L. van den Have, 1ste secretaris, Houfschildl, penningmeester, J. Over en P. 7 7 Klein. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd na verslag van de kascommissie goedgekeurd. Vastgesteld werd «en progressieve contributieregeling. Ten-slotte werd-een lijst van voor- loopige candidaten voor de a.s. Raads verkiezing opgemaakt. BLOEMBOL!.ENTENTOON3TEL- LING. Het Weekblad voor Bloem bollencultuur meldt, dat de onder handelingen me» de gemeente Heem stede inzake dc-n afstand van een deel van het wandelbosch „Groencndaal" voor de in 1921 te houden tentoonstel ling, van Burgemeester en Wethou der* dier gemeente allen gehooplen steun ondervinden, zoodat eerlang ook hieromtrent eene definitieve beslissing mag worden tegemoet gezien. Benoemd is als tuinbouwkundig architect der tentoonstelling de heer D. F. Tersteeg te Naarden. CrlslsinlfGlitingen Men schrijft ons, dat het Ame-I rikaansche spek geen sterken smaak heeft, wanneer men on 1 KG., spek een pakje Helvetia juskruiden ge bruikt. Aardappelen. De heer A. Blankert- schrijft ons, dat de roode aardappelen die thans tegen 8 cent per K.G. verkocht worden, veer.aard- appelen zijn, die maar 5 1/2 cent waard zijn. -inzender zegt als aardap- pelcnkenner met zekerheid te weten, dat het veenaardappelon zijn. (Maar aan het lcvensmiddelenbureau houdt men vol dat zij „van de klei'' men). Genoemde loonen gelden als mini mum-loonen voor volslagen arbei dors. Voor overwerk moet 50 pCt. extra, voor nachtarbeid 100 pCt. en ivoor Zondagsarbeid 150 pet. extra loon betaald worden. Vóór 1 Juni zou onderhandeld moeten worden over verhooging van loon en verkor ting van werktijd (45-urige werk week). Voorts zou met 1 April de 8- urige arbeidsdag moeten worden in gevoerd. DE VETVOORZIENING. De minister van Landbouw heeft be paald dat mei ingang van 16 Maart do mélange A. zal komen te verval len en zal worden vervangen door een betere margarinesoort, die den naam zal dragen van supra mar garine. DE SPIRITUS VRIJ. Naar de Tel. verneemt, zal binnenkort de brandspiritus vrij komen. De maxi mumprijs bedraagt thans f 0.70, doch verwacht mag worden aldus het blad dat na opheffing daarvan de prijs zal dalen tot f 0.45. DE OUDERDOMSRENTE VER HOOGD. De Tweede Kamer heeft zonder debat en zonder stemming goedgekeurd het wetsontwerp tot verhooging der Ouderdomsrente van 4 2 cp f 3, en van f 3 op f 5 voor ge huwden. De wet. heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1919. SPIONNAGE. Te Yhssingen is weder een ernstige spionnage ont dekt. In een woning is in beslag ge nomen eem draadlooae telegraaf-in- richting, welke daar reeds geluren- de de laatste twee oorlogsjaren was aangebracht ten bate van den Duit- echen berichtendienst. De installatie bevond zfch in een bovenhuis, waar onder een bureau der marine is ge vestigd. HET WETSONTWERP EFFEC TENBELASTING INGETROK KEN. Krachtens machtiging van do Koningin heeft de minister van Financiën het wetsontwerp tot- hef fing eener effectenbelasling inge trokken. PROF. Mr. D. P. D. FABIUS. Evenmin als op de candidatenlijst voor de Provinciale Staten is Prof. fmr. D. P. D. Fabius door de anli- rev. kiesvereeniging te Amsterdam geplaatst op 'do candidatenlijst voor don Gemeenteraad aldaar. DE VLEKTYPHUS. Bii een der verplegers aan li Rijks Krankzinnigengesticht te Me- denibük is vkktyphus geconstateerd. Alle maatregelen ter verspreiding der gevreesde ziekte zijn genomen. De vlektuphus ln de Lühburgsclie mijnen is weder geweken. De ziekte is beperkt, gebleven tot drie gevallen, waarvan een met dood cl ijken afloop. KINDERMOORD? Te Kilder gom. Bergh, is Maandagavond het lijk van een pasgeboren jongetje gevon den. Op het lijkje waren geen uiter- DE DIEFSTAL TE ^LAARS- BERGEN. - De Utrechtsche Recht bank heeft tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, ver oordeeld een kellner en een chenii- graaf, beiden te Amsterdam, die verleden week hadden terecht gestaan wegens diefstal van ruim f22.000 ten nadeele van jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort te Maarsbergen, gemeente Maarn. Letteren en Kunst MEVROUW RIKA HOPPER, thans verbonden aan de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel, zal in het komend seizoen 19191920 verbon den zijn hij de N. V. Tooneelvereeni- ging, directeur Herman Heijer- mans.t Correspondentie P. B. H. te Schoten. Dat lijkt ons geen zaak voor de courant, liet is een interne vereeniginssaange- legenheid, en wie er geen genoegen mee neemt, dat de ouders entree moeten betalen, gaat er niet heen, of bedankt voor de vereeniging. Bit de Omstreken SCHOTEN. —Diefstal. H. J. P. oud 26 jaar, van beroep bankwer ker, wonende in de Rcilzstraat, al hier en verdacht van diefstal van on geveer f 550 is in verzekerde bewaring gesteld. HILLEGOM. Mevrouw P. Wille- kes Maédonald-Reijnvaan, van Haar lem heeft Dinsdagavond voor den Bond voor Vrouwenkiesrecht alhier een voordracht gehouden over de taak der vrouwen in de gemeentere den, vooral ten opzichte van hygiëne, moraliteit en intellect. OVERVEEN. On g el u k. Ee>l knecht van den stalhouder De Ha is te Overveen had Dinsdagnamiddag het ongeluk door een openstaand luik van don zolder te vallen. Met een ernstige schedelbreuk werd ie ongelukkige opgenomen en door de politie per brancard naar het gast huis te Haarlem vervoerd. HAARLEMMERLIEDE C.a. Di s- t r i b li t i e. Den heeren Verbeek en G. Lokersc, respectievelijk boek houder en kassier bij het levensmid- delenbedrijf, is, wegens vermindering van werkzaamheden, met ingang van 15 April a.s., eervol ontslag aange zegd met behoud van 2 maanden sa laris na dien datum. Polder. Tof voorzitter van het bestiiur van den Vijfhuizerpolder onder deze gemeente is gekozen de heer L G. Prins te Overveen. HAARLEMMERMEER. I n- b r a a k. Omtrent een bij den krui denier v. E. nabij de Lijnden alhier gepleegde inbraak vernemen we, dat ontvreemd zijn: 1 zak bruine boo- nen, 2'A- kist zeep, een mud tarwe, een mud haver, eenige zakken, een paardededeken en twee rijwielen. Van (le daders geen spoor.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1