Hum's Dims buiten,aiiiiscii uvgrzicht TWEEDE BLAD. Zaterdag 22 Maart 1919 Zouals reeds in een groob deel on zer vorige oplaag is medegedeeld, heeft kolonel House, de Amerikaan- sclie v redesgedelegeerde, verklaard, dab het vreoeaverarag inet inbegrip van den Volkenbond 29 Maart gereed zal zijn. De Duitsche gedelegeerden zouden binnen drie weken te Versail les zijn. Deze optimistische opvatting wordt gedeeld döor den Parijschen Tele graai-correspondent, die seint „Dj olficieele kringen ter vredes conferentie gelooft men, dat de con ferentie binnen veertien dagen gereed zal zyu met het ontwerp der vredes- prehminairen, waarin begrepen zul len zijn de territoriale en financieels bepalingen, en zelfs de voornaamste fundamenteels bepalingen betreffende den Volkerenbond." Er wordt nu te Parijs wel hard ge welkt! Met betrekking tot de oor- logssenadeloossteilingen heeft Reuter I evenwel uit wehnge/ichte Engelsclie bron vernomen, uat ten deze nog geen m overeenslemming bereikt is, behou dens op twee punten en wel lo. dat -Duitsculand eliten stuiver zal moeten opbrengen, dien het kan en 2o. dat j Duitschland nooit tot op den laatsten stuiver zal kunnen vergoeden of ook maar ibis, dat uaarop lijkt. Heuler seint uit Paiija. De commissies van deskundigen hebben de eischen toi schadevergoe ding beperkt tot milliard pond sterling, hetgeen met de interest mede 16 milliard pond sterling 192.0ÜU.OOÜ.OGÜ gulden zou be dragen, verdeeld over '40 jaar. Maar volgens de meening van een Ameri- kaonsch deskund.ge bedragen de be schikbare hu.pbronnen van het Duitsche inkomen ui het binnen- en j buitenland ten hoogste 2400 millioen pond sterling. Hij deze raming is t Saarbekkon beschouwd als grondge- bied buiten Duitschland, dat vol gens de commissies onderworpen zal zijn aan confiscatie door de geal- lieerden. Wordt dit standpunt ge-1 deelü, dan zou 1600 millioen be- schikbaar zijn voor onmiddellijke j liquidatie der oorlogsverliezen, zoo-| dat nog 800 millioen pond sterling te betalen zou zijn. Volgens jiet Ame-1 rikaansche standpunt moet voor het laatste in hoofdzaak de aandacht ge vestigd zijn op de Duitsche handels balans. Hierdoor is de subsidiaire quaes- j tie gerezen in hoeverre aan de Duit-1 fiche industrie zou worden toege staan te roncurreeren met de overi ge wereld. De Iï'ransclia gedelegeer den meenden, dat de Duitsche in dustrie gekortwiekt moet worden door belastingen op in en uitvoer. Het Amerikaanbclie en bej, Britsclie standpunt gaan meer in de richting om aan Duitschland toe te staan zijn industrieele oedrijvigheid te hervat len, ten einde het in staat te stellen tij ii schuld aan de geallieerden te betalen. D<. deskundigen taxeeren, dat de Duitsche in- en uitvoeren jaarlijks ongeveer 60 millioen pond sterling opbrengt, op welken grondslag de schuld in twaalf jaar zou kunnen worden gedelgd. Dit is het standpunt der Amorikaansche gedelegeerden, maar het wordt niet algemeen door 'de andere gedele geerden aanvaard. De Franschen. en tot zekere hoogte ook do Engel- echen, zijn geneigd een veel zwaar dere schadevergoeding te vragen verdeeld over een veel langer tijd perk. Er is ook verschil vsjj_ meening over de toewijzing der schadevergoe ding aan do geallieerden. De Fran schen eischen de prioriteit voor de vernieling der bezette gebieden, ter wijl de Engelschen een toewijzing wenscben op den grondslag der oor logskosten. Frankrijk heeft de ern stigste materieele verliezen geleden, Engeland heeft den zwaars ten last op het gebied van belastingen aan zijn volk opgelegd. Amerika heeft een eiscb Ingediend voor verlies van menschen en eigen dommen ten bedrage van 1400 mil lioen. De eisch in zake de menschen- levens is gegrond op het vragen van 6000 pond sterling voor elk le ven, verloren door onwettige daden met uitsluiting van levens, die in den strijd verloren zijn Portugal eischt van de centralen een schadeloosstelling van 3 milliard francs. De neutrale gedelegeerden overleg gen thans met de voormannen der Entente over den Volkerenbond. De neutralen wenschen verschillende ver anderingen in 't ontwerp, vooral wat betreft de vertegenwoordiging in den Bond. Zij eischen minstens 15 verte genwoordigers van kleine staten. Lord Robert Cecil verklaarde hierop, dat, indien de vertegenwoordiging van de groote mogendheden bijv. van vijf op zeven werd gebracht, die van de klei ne staten van vier op zes zou komen. In elk geval willen de groote mo gendheden dus de meerderheid van t aantal stemmen hebben. De Belgische delegatie bij de Vre- desconferenteie heeft formeel het (verzoek ingediend om Brussel aan te wijzen als zetel van den Volkeren bond. Verder seint Beuter nog uit Pa rijs: Deïtaliaansche delega tie besloot met alge- meene stemmen zich te rug te trekken v,a n de vredesconferentie, ten- z ij Flu me bij het sluiten van'den vrede aan ItaHè wflrd't toegewezen, Italié gaat dus dneigen! Uit Weenen wordt gemeld, dat te Parijs besloten is deblokkade tegen Oostenrij k-H o n- garije op te heffen. Nadere bijzonderheden over de practische gevolgen van dit besluit ontbreken nog. Lloyd George, de Engelsche pre mier, heeft nog eens aan journalisten verklaard, dat 't vredeswerk te Pa rijs thans zoo belangrijk is, dat hij niet naar Engeland kan komen, ook al zou hij daar graag deelnemen aan de oplossing der ttrbeidsgeschuien.ilij geloofde evenwel, dat deze vredelie vend geregeld zullen worden. De Engeische regeering verklaarde zich, wat de mijnwerkers betreft, be reid het rapport van den voorzitter der kolencouunissie te aanvaarden. Dit houdt o.a. in een loonsverhooging voor de mijnwerkers van 2 shilling per dag, een 7-urigen arbeidsdag, en mogelijke vermindering der arbeids uren tot 6. De mijnwerkers hebben hun con gres, dat eerste heden zou plaats hebben, verdaagd tot 26 Maan, om het uitvoerend comité in de gelegen head te stellen met de regering over de aanhangige voorstellen te confe reeren. Ook zijn de eischen van het Engel sche spoorwegpersoneel gepubliceerd, evenals heb aanbod der regeuring, dat, een deel der eischen inwilligt. De spoorwegarbeiders hebben het aanbod der regeeriiy; verworpen. j Het is dus wel waarschijnlijk, dat het met de spoorwegarbeiders tot een staking zal komen. Minister Bonar Law, die nu in de j plaats van Lloyd George zich met de arbeidsquaesties bemoeit, toonde zich niet optimistisch. De kosten van de hervormingen vallen dan ook lang niet mee en bovendien dreigen de ar beiders, met het aangebodene nog geen genoegen te zullen nemen. In d-.t geval echter en wanneer het tot een staking komt .zoo vervolgde de Britsche minister in het Lagerhuis) zou dit geen gewone staking zijn van arbeiders tegen werkgevers, maar een staking tegen den Staat. De regeering zou dan niet1 anders kunnen doen dan zonder de minste aarzeling van al haar midde-1 len gebruik te maken om den strijd te winnen en snel te winnen ook. Ér kon slechts één afloop zijn, of het zou afloopen met deze regeering. Dat is geen bedreiging zoo besloot Bonar Law maar geen enkele regeering zou anders kunnen (handelen." In tegenspraak met het gerucht, dat men voornemens is op het ein de van Maart weer een algemeene staking in Duitschland uit te roepen, verneemt de Freihelt, dat een der gelijk voornemen bij de Spartacisten niet bestaat. lntusschen dreigen te Neurenberg opnieuw Spartacistische opstootjes uit te breken. De Duitsche redering heeft beslo ten, om de partijleiders der Nationa le vergadering te doen deelnemen aan de voorbereidende werkzaamheden voor de vredesconferentie. De commissie voor de grondwet van i de Duitsche Nationale Vergadering Bprak zich uit voor de aansluiting j van Duitsch-Oostenrijk bij 't Duitsehe i rijk. .Verspreid nieuws HET VERMOGEN VAN EX-KEI ZER WILHELM. Een Amerikaansch journalist te Weimar bericht, dat hij van gezaghebbende zijde heeft verno men, dab ex-keizer Wilhelm onlangs tot de revolutionnaire Duitsche re geering een verzoek heeft gericht om hem geld te sturen. In zijn verzoek schrift doet hij uitkomen, dat het onmogelijk is xiat de gewezen Keizer ten opzien te van zijn levensonderhoud afhankelijk zou blijven van de goed heid van den Nederlandschen edel man, die zijn gastheer is. De ex-Keizer verklaart, dat hij ai genoodzaakt is geweest veertigdui- zend gulden te Teenen van zijn gast>- heer en hij vraagt uaarom dat men hem althans een gedeelte van zijn peisoonlijk vermogen teruggeeft. De Duitsche regeering is op uit ver zoek ingegaan en heeft een onueizoek doen instellen, ten einde uit te ma ken welk gedeelte van het beweerde vermogen van den gewezen rou- vereiu, werkelijk aan dezen toe behoort en welk gedeelte aan de regeering toekomt. Het onderzoek moet hebben aangetoond, dat de ex- Keizer rechtens aanspraak kan ma ken op een vermogen van 75 millioen mark. lntusschen heeft de regeering besloten nein voorloopig niet meer dan 60Ü.ÜÜU mark toe te kennen. EX-KEIZER KABEL. - Uit Weenen wordt gemeld: Ex-Keizer Karei weigert aan den van hein Ver .langden afstand van de regeering voor zich en zijn djnastie te voldoen Voorts weigert bij de Leshouding te ontbinden en naar Zwitserland te reizen. De Staatsraad overweegt thans om den ex keizer Karei het i&nd uit te zetten. Voorloopig schijnt het, dat hij beslist weigeren zal, om aan het verlangen van de regeering te vol .doen. Van liet Politieke nooiveld. Tour- 21 Maart. Meer gegadigden voor de heffing in eens. Spoed met de directe belastingen. De heer Ter Laan vraagt Staats monopolies voor verkeerswe zen en tabakskandeL Vandaag loopen de aigemeene be schouwingen over de financieele aan gelegenheden niet af, zeide de voor zitter, dus zuilen we ze Dinsdag a.s. moeten voortzetten en kan met de voorgenomen bespreking van de toestanden onder het spoorwegperso neel plaats hebben. Eerste spreker was vandaag de heer De Monié Ver Loren, die van gevoelen bleek dat nu de tijd nog niet daar is om te bepalen in hoeveel tijd de crisisschulden zullen worden afge lost. De plannen van Minister De Vries, die een jaarlijksche aflossing van 97 millioen inhouden, schijnen echter op dien termijn niet te praeju- dicieeren. De heer De Monté Ver Loren meent verder dat de vermo- gensbestanddeelen van de vermogens boven de 70.000 gulden zwaarder dan met 15 Kunnen worden belast. Indien du geschiedt, hoeveel /al dit dan opbrengen? vroeg hij. De plannen van den heer Oud trek ken ook dezen afgevaardigde weinig aan, maar ook in ue methode van den Minister ziet deze spreker eenige be zwaren, waarvan hij hoopt Uat de Minister tot nadere overweging be reid zal zym Wat de heffing in eens betreft scheen de heer De Monté Ver Loren wel iets te voelen voor een be scheiden heffing, bijv. van ten kwart der geheele schuld. Een toni zei de Minister, maar op dat schijntje ging de hoer De Monle niet in. Daartegenover hield hy den Minister voor dat in de gegeven omstandigheden de uiterste zuinig heid geboden is. Dat is een deel van de moeilijke taak, die, naar de heer De Wijker- slooth de VVeerdestein opmerkte, in het bijzonder op dezen Minister van Financiën rust. Hij kan dus best be grijpen dat jiy ook tot de indirecte belastingen zijn toevlucht'nemen wü. Maar ook al zou de nood daartoe niet dwingen, ook de kleine man moet billijkheidshalve meedragen in de las ten die de oorlogsramp op ons heeft gelegd. Trouwens treffen die indirecte belastingen in de eerste plaats genot middelen en op het platteland ge-, bjruikt men bijvoorbeeld geen, of al thans zeer weinig thee. Wanneer de Minister dus de koffie vrij laat en bet meer weelderige thee-gebruik belast, dan is daar niets tegen, zegt de heer De Wijkersiooth. Die indirecte belas tingen zullen dan ook geen andere werking hebben dan dat van de in tredende daling van de prijzen niet ten volle wordt geprofiteerd. Maar dan moet men die indirecte belastin gen ook niet zoo beel ver achteruit brengen ais de Minister doet, v ant dan heeft de prijsdaling reeds tot het uiterste doorgewerkt. Nevens die indirecte heffingen wil de beer De Wijkersiooth een matige heffing in eens, die voor velen een prikkel tot sparen zal wezen, en daarnevens tot arbeiden, waardoor noodzakelijkerwijze de productie zal worden verhoogd. Het kapitaal blijft bovendien in Wei land. Een heffing dus van 500 millioen, zijnde 4 pet. van het nationaal vermogen ver deeld over 2 3 jaren, achtte de lieer De Wijkersiooth dus volstrekt niet onuitvoerbaar. Wat kan de Minister daartegen voor bezwaren hebben? Feitelijk toch zit de heffing m eens ook in 's Ministers belastingen-com plex, maar zijn methode is veel min der deugdelijk, vooral door de poli tiek der leeningen „met den stok ach ter de deur". Ook in de grondbelas tingen zit een heffing in eens, gelijk ook in de voorgenomen belasting op de waardevermeerdering, en al deze belastingen drukken op den duur vooral door het koersverlies bij ge dwongen verkoop vooral op den kleinen man. Daarom koine de Minis ter met zijn gematigde heffing in eens, en wachtc Liet al te lang, want dan gaan de voorgespiegelde 'voor deelen verloren. De heer Jan ter Laan heeft een lange rede gehouden ter aanbeveling van zijn in 1917 ingediende motie ten gunste van de heffing in eens ten bedrage van de helft der crisisschuld. Veel nieuws kon hij daarvoor uiter aard niet aanvoeren, of het moest wezen dat het aantal van de niiliion- nairs in het voorlaatste jaar met 20 pet. is toegenomen. Wanneer men de statistieken nagaat, dan blijkt er uit dat heel onze nijvere bevolking feitelijk is schatplichtig gemaakt aan eon handvol kapitalisten. En nu zou men deze citroen de arbeiders klasse nogmaals willen uitknij pen? Het pessimistisch oordeel over den stand onzer industrie van den heer Visser van IJzendoorn onder schrijft de heer Ter Laan niet. De industrie staat er goed voor; er is zeiter twee milliard oorlogswinst ge maakt, waarvan veel minder aan den Staat gekomen ia dan mogelijk ware geweest. Daarom is de heer Ter Laan dan ook volstrekt niet over tuigd dat de grens der directe be lastingen wel is bereikt. •Laat men overgaan tot de heffing in eens, dan zullen andere belastin gen, als die op den vermogensaan- was. niet: laten vervallen, maar ten goede doen komen aan den gewonen dienst. En als men dan tot zulk een heffing komt, volge men niet den faad van den heer Oud, om slechts een half milliard te heffen, dat is slechts een halve maatregel maar men ga tot 1000 millioen. Dan zullen ook de indirecte be lastingen niet noodig zijn, te minder wanneer op de uitgaven van leger en vloot zeer wordt besnoeid, en overgegaan wordt tot monopoltsee- rlng van bedrijven, in de eerste plaats van de verkeersmiddelen, waardoor het algemeen belang bui tengewoon zal worden gediend. Het zelfde is het geval met het cultiveé- ren van groote complexen woeste gronden. Waarom zou ook de Over heid niet het geheele tabaksbedrnf monopoliseeren en de dparvoor ge schikte bedrijven tegen reéele waar de overnemen. In elk geval, conclu deerde de heer Ter Laan, wijzen wy alle nieuwe lasten op de arbeiders^ klasse af. Dinsdag voortzetting. INTIMUS. Nuttige wenkea voor de huisvrouwen. No. 29. Wal was het in de maand Maart altijd een drukte ui d# huishouding bij onze grootmoeders, dan immers moést de linnenkast 'er aan geloo- ven. Al het linnengoed zorgvuldig soort bij soort, netjes op stapeltjes gelegd, werd voor den dag ge haaid en ieder stuk, dat het zaak kundig oog der huismoeder wat geel toescheen, moest direct de «vasch ui, want in Maart haalde de bleek meer uit dan anders. De liedenduag- sclie huisvrouw stuurt hare wiosch j naar den bleeker, doch enkele c .n- j gen worden thuis gewasschen, daur- onder behooien vaak de zakdoekjes, j die zoo licht hi de groote wasch ver- loren gaan en waaraan in den laat- Onze LaeMioeK ONMACHTIG. Na een inarsch van twintig kilo meter kwam de compagnie thuis. De officier liet de manschappen aan treden en commandeerde toen, dat zij, die te vermoeid war n oin nog eens van voren af aan te beginnen, twee paseen voorwaarts moesten doen. Allen stapten vooruit, behalve een zware kerel, een reus van een vent. „Zoo", zei de officier goedkeurend, „dus jij zou nog wel eens twintig ki lometer kunnen marcheeren?" „Neen", antwoordde de man, „dat niet; ik ben zelfs to vermoeid, om d;e twee passen neg te doen". (Het Leven.) sten tijd nog al zorg wordt te steed door eigen borduurwerk etc. Ook de write zoiuerbloesjes, en al worden die niet direct godragen, daar ae temperatuur van April zuika nog niet gedoogt, toch kunnen we die nu reeds van de frissche, ailes .doordringende Maart-atmosfeer la ten profiteeren, daar zij door het on gebruikt liggen in de kasten wel wat geel geworden zullen zijn. We be hoeven die kfeedingstukken met pie- cies als onze grootmoeders ueden, op de bleek uitspreiden, maar wan neer we de gewasschen kleeding- stukken flink in den wad buiten la ten doorwaaien en het zonnetje, üat tot nu toe nog wat al te veel op zich laat wachten, wil om den hoek ko- jnen, zullen ze ais sneeuw zoo hel der onder de behandeling uitkomen. Is de inhoud van onze innenkasl nagezien en waar het noodig vos, aangevuld, dan zou ik u willen voor stellen, er evenals vroeger hier en daar een jakje gedroogde lavendel- bloesem tussclien te leggen, met di rect om het parfum, maar wel als middel tegen moL Den langsten tijd hebben we ouzo flpweelen japonnen al wel gedragen, over eenigen tijd kunnen we te, naar lk hoop opbergen, wellicht heeft men er een vlek op gekregen óf zijn de mouwen wat vuil geworden. Ge be hoeft er volstrekt niet verlegen mee te zijn, goed fluweel kan best ge- wasscken worden. Men wascht het gewoon; laat het uitdruipen en strijkt het, als het nog wat vochtig is. Flu weel moet altijd met zijn Leiden ge streken worden Op de plank zou het pletten en natuurlijk op Jen achter kant. Een houdt het heete ijzer on derstboven in de hand en de ander haalt liet fluweel er over heen. -Men moet echter waarschuwen als de hand, die het ijzer vasthoudt te nme wordt, anders kantelt het en brandt men den pols. Als gewoonte een toetje tot be sluit: 1 ons rijst, 1 L. melk, 1 1/2 ons amandelpers, 1 ei, 15 gram boter en ,1/2 ons suiker. Kook de rijst gaar iLn de melk en voeg er de rest bij, flink alles doorroerende, on dien liet warm voor, het zal zeer smakelijk gevonden worden. Secretaresse afdc-.iiug Haar lem Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen. Klcverpai'k 132. Van een onzer leden ontving ik een scltrijven, dat ik in mijn vori- gen brief mei duidelijk genoeg need uitkomen, bij het bijvullen van het petroleumkacheltje, dat natuurlijk eerst het kacheltje uit moest zqii, haariemmer Halletjes. Eu.. Av U.\ t'OA.il lk stond op het perron, waar de treinen naar Amsterdam vertrekken. Hij stond aan den overkant, dus op het perron voor de Haarlemmermeer- treinen en veegde. Nooit van mijn leven heb ik meer zulk een vegen gezien. Hij veegde na melijk tegen den wind in, zoodat liet stof dat uij opveegde (en dat waren dikke wolken) in zijn gezicht woei en over hem heen. Hij scheen dit plezie rig te vinden, ging er ten slotte mee dour, totdat hij op een oogenblik van tactiek veranderde je kunt van Jiei smakelijkste genoeg krijgen, dus ook van het Haailemuiermeersche stof en met dezelfde vastberadenheid den anderen kant uitveegde. Je zou denken, dat nu de zaak op gelost was. luiegeudeel, nu werd ze pas goed ingewikkeld, want achter onzen veger, op een afstand van zoo wat vijf en twintig meter, naderde een tweede veger, die in dezelfde rich ting veegde, zoodat zijn veegsel neer viel op het pas door zijn kameraad schoongemaakte gedeelte en dezen opnieuw in een aardig wolkje van stof zette. Dit scheen hem niet te hinderen of boos te maken. Althans er volgde een gespruit lusscueii ue twee vegers, aan i eind waarvan de bijeeugeveagde stoibergjes over den ranu van 't per ron op de spoorbaun werden geveegd. Hiermee was het vegen blijkbaar af- geloopen, daar de twee mannen, stel lig op zoek naar ander nuttig werk, -heengingen. lntusschen kwam mijn trein voor, waarin ik heb zitten soe zen over de vraag, wat er gebeuren moet, wanneer üe locomotieven zich geen weg meer door do bei gen slot kunueii banen. Dat kan lang uurtn, maar 't oogenblik komt zeker. Mis schien zijn dan alleen nog mchtspo- ren over en is de grondspoor alge- schaft. Mijn vongc beschrijving van een Vergadering van den Ministerraad over de benoeming van oen burge meester van llaurlem heeft een on gedacht resultaat gehad. Maandag ochtend bracht de post mij een ano- nieincn brief en ofschoon ik zooiets anders nooit lees, hem soms zelfs niet eens openbreek, begreep ik on middellijk, als bij inluitie, dat hier een uitzondering gemaakt moest wor den. De inhoud was niet meer of min der, dan een aansporing om mijzelf beschikbaar te stellen. „U kent Haarlem en de Haarlem mers zoo goed", stond er in, „u heeli. een opgewekt humeur, u is geen po litieke voorvechter waarom zou m-i amol u niet passen?'" kerst heb ik er wel wat om gela chen, maar daarna leek de gedachte inij toen zoo verkeerd met. in belang stelling voor ilu&nem doe ik voor niemand onder. Van mijn leven woonue ik wei honderd Raadsverga deringen lnj en ais vriend Hoppe los- brauut, zal ik niet hang worden. Hei is noodig, zegt men, uat een burge meester van nauiiem gelonuiieeid ia, nu uat ben ik met, maar wanneer ïr. oenoemu word oen ik loiluimijk, 'wat er oeei beetje op lijkt, üp 'l stuk \an waoruigiieiu wil ia van inijzeil niets zeggen, bel maar eens op, welken in druk mijn verschijning maakt op bondag, onder een noogen hoed en met mijn ïnuoisle nanasenoenen aan; Werkkracht. daarvoor uoe ik een beroep op de iezcis van deze rubriek, bn op nel stuk van onpartijdigheid zal niemand inij overtreuen: zoolang ik burgemeester hen zal niemand aan mij meikeu, ol hij uoor ue kal ol aen kater gebeten is, mei eens of hij van t nonuje gebeten zou zyy. Het Staunuis voorinjwanctelende heb ik hel met oen ander oog dan ge woonlijk bekeken. De kdniei van aen burgemeester is boven en ziet uit op ue urooic Markt. Met een paar kleine veranderingen 13 die nog wel gezelli ger te maken. Zoodra ik benoemd ben zal ik er mijn directeur van publieke werken over spreken. Ook moet er eindelijk en ten lautste een uurwerk komen m de Raadszaal, die mijn staüs-klokkehiuaker geiegeld naziet. Er zijn nog meer kleine verbeterin gen, die ik mei mijn goineente-secre- taris spoedig bespreken zal. Hierover nauonkende liep ik neef Wouter tegen t lijf, die op zijn ge wone, vrieiiueiijke maniei vroeg: „Zeg ereis, ben je gek of dronken en waar om lach je zoo! Blijkbaar Keek ik vroolijk, bij de gedachte aan alles, wat ik in t belang van de gemeente zou kunnen doen. „Wouterzet ik, in deze milde stemming verwachtende dat ook an dere vriendelijk zouden zijn, „je moet mij ronduit antwoord geven op één vraag: zou je niet denkon, dat ik een goede burgemeester voor Haarlem zou zijn?" Wouter had hierop verschillende antwoorden kunnen geven. Hij deed dat niet. Hij gaf in 't geheel géén ant woord. Uitbarstende in een schate rend gelach liep hij achteruit, mij voortdurend aankijkende en steeds maar hard lacheyde, zoodat er al menscnen bleven staan, aie zich blijk- uaur al vroegen, of hij, ik, oi wij ailó- uei niet reent wys waren, bteeds maai achteruit looptnde zou Wouter vast en zeker in een openstaand kel derluik gevallen zijn, wanneer mj niet bijujus door den verkeoisagent, ure op ueu hoek van de Raiuqoris- atraai staat, bij den kraag gegrepen was. 'loen kon hij nog niet tot oe- uaicn komen Toen li ij eenmaal veilig in handen .an de politie was, ging ik naar uuis. ric: is uaiuunijk niet aan te nemen, aal nij ue gcuachte aan mijn nuigemeesieiscnap zoo hespolleujk vonu. bus sleinue dal denkbeeld lieni bovenmate inij en vanuaur ziju la- ouen. Die goeie Wouter; Overigens, opuringen uoe ik mij met, maar wan neer de itegeering nnj spreken wil de voigenue week ben ik lederen avond van zeven tot uen uur Uiurs. „Is dat vroeg ik Maandagochtend bij i ombijt, „mijn Uagoiijkscii brood? Het lijkt wei '1 brood van mijn voorvaderen Hierop wem ik beknoru door mijn vrouw, die zei dat het nog maar tweemaal vier en twintig uur oud was eu dus buitengewoon gezond; „bovendien", zei ze, „moet je over kleinigheden niet pruttelen. W ees lie- "ver tevreden met liet goeie, dat je hebt". „Vrouw", zei ik, „niets is gevaar lijker dan de tevredenheid, lk heb er iemand door in een krankzinnigen gesticht zien raken". Dit gelooide ze niet. Vrouwen ge- looven alleen iets, nat zij met aaruig vinden wanneer je het afdoend be wijst en dun eigenlijk nog niet. „Hij zou geen vliegje kwaad heb ben gedaan", zoo begun ih, „en een grooten liond ook niet, want daar was hij hang van. Up een zonnigen zomeruag kwam de gedachte hij hem op, dat het menschüom veel gelukki ger wezen zou als alle menschen met •hun lot tevreden waren; derhalve be sloot Jiij, als tevreden menscii de we reld in te gaan en voor de tevreden heid propaganda te maken. Met een vriendelijken glimlach van algemeen wereldsch geluk op 't gezicht liep hij voort, totdat hij iemand tegenkwam. Het was een vqekooper, die pas een proces had verloken". „Goeden morgen'zei hij. „Morgen", antwoordde de yeekoo- per norsch. „U^chijnt niet heel tevreden?" zei de tevredene. „Ais er geen vette koeien en geen advocaten van de tegenpartij en geen domme rechters m de wereld waren, dau zou ik uiisscnien tevreden we zen", antwoordde ae veekooper. „Deze kleinigheden mogen u niet uit uw zedelijk evenwicht brengen' verzekerde de tevredene. „Wees te vreden met uw lot". „Zoo!" zei de veekooper. „Maar als jou lot een pak slaag is van mijn handen, ben jij dan nog tevreden?" En hy deed dreigend een stap nader- by- „Ik beu ook zonder een pak slaag tevreden zei de tevredene en ging verder. De veekooper- evenwel ging hem achterna en zag, dat hij een praatje ging maken met een metselaar, die een muur optrok. „Goeden morgen", zei de tevredene weer. De metseiaar gromde wat, om- dal hy een pijpje had willen ruoken cu zijn labak op was. „li lijkt nnj met bijzonder tevre den", zei de tevredene weer. „Ais jq trek bad in een pijp en geen tabak in je zak, zou je ook wei uit je humeur wezen". „lk ben altijd tevreden met mijn lot. Bovendien rook ik niet. Maar ik kan inij voorstellen, dat lk zou roo- keu. Wees dus tevreden. Zorg en zelfkwelling werken slecht op ue milt en de lever en verkorten dus het le ven". .,Zeg", vroeg de metselaar, ter wij» hy een Waaksteen opnam, „als lens ga probeeren oi die 'steen harder is, dan jou snuggere kop, ben je dan nog tevreden.'" „Ongetwijfeld", zei de tevredene, „maar ik w eet vooruit dat mijn hoofd net verliest, geef je dus geen moeite en zie tevreden te blijven". De veekooper wist oen metselaar, dm toen ai met veel plezier in zijn werk had, te bewegen met lieui mee te wandelen, den tevredene achterna. „Je zult zien, dat loopt nooit goed af", zoi hij. En zoo slapten zij hem samen acnterna. Het duurde niet lang, of de tevre dene ontmoette een veldwachter. Die was den vorigen dag slaags geweest met een paar stroopers en had als gevolg daarvan een groote buil op zijn gezicht, een verbonden linker hand en oen pijnlijke knie. „Goeden morgen", zei de tevredene maar weer, „u lijkt me niet bijzonder tevreden toe. Laat ik u een raad geven: be waar onder alle omstandigheden uw tevredenheid!" „Waar bemoei je je mee?" bromde de veldwachter en trok een zuur ge zicht, daar hij juist een leelyken steek iji zijii pijnlijke knie kreeg. „Met u", antwoordde ue tevredene geval. „Wees tevreden met uw lot!" „Zeg mannetje' riep de veldwach ter, ,tjy praat wat veel voor een ge woon inensch. Een van beide: je bent gek of dronken. Dronken ben je met, want ik ruik niets, je moet dus gek wezen". „Ik ben alleen maarHcvredenzei de tevredene, die een beetje bang be gon te worden. „Ja, veldwachter", riepen de vee kooper en de metselaar, die nu ook diciiibij gekomen waren, „hij is ze ker ges. Ons deed hy ook van die malle vragen". „Zoo, zoo", zei de veldwachter, den tevredene stevig bij zijn kraag vat tende; „ik heb ais politieman alnjo göieerd, iemand naar zijn papieren te vragen. Waar zijn je papieren? Geef op!" ,,'k Heb geen papieren," klaagde de tevredene. „Nou, ik zal het je niet moeilijk maken; geelt dan alleen maar een papier, dat je niet gek bent". ,Uat heb ik niet' jammerde de «on- «geinkiuge. „Uan maar mee naar 't cachot", zei de veldwachter. „Hekken mug ik ii.cl vry in de gemeente laten rond- ioopen lu optocht gingen zc naar 't hok onuer net Raaonuis en stopten daar den tevredene m, ofschoon nij jam merde en smeekte en zelfs tranen stortte van angst. „Wees nou took tevreden!" riep de veekooper. ja", zei de metselaar, wees tevreden met je lot!" Daarop sloot de veldwach ter de deur dicht en gingen ze met iiun drieen een borrel drinken in de „Vergulde Gans die lttin een zekere tevredenheid bijbracht, wélke e- wel tijdelijk en bovendien niet eciit was. De tevredene werd ter observatie naar een krankzinnigengesticht ge bracht en werd alleen losgelaten, om dat de doktoren geen LatijnicJien naam voor zyn kwaal wisten t< denken. Toen hij weer veilig was, besloot hij, om wanneer hij ug weer eens tevreden was, dat nooit meer te zeggen. „Zoo zie je maar, vrouw", eindigde ik, „dat tevredenheid een gevaarlijke eigenschap is. Wat zou er van jou, van ons allemaul teecht gekomen zijn, wanneer wy in de dagen van distri butie tevreden waren gew eest c n dat gezegd badde n? Dan zou-, den we nog veel minder gekregen hebben!" Mijn vrouw z*i natuurlijk, dat cit heel ïc-is anders was Daar ze niet overtuigd wou wezen, werd ze niet overtuigd. Langzamerhand verdwijnt dc dfitri butie van voedings- en levensmidde len. Telkens kondigt - de Regeering aan, dat er een stukje van ingetrok ken wordt, zooals in den winter de half bevroren sneeuw langzamerhand we-gkrimpt en oplost, totdat er in liet koudste hoekje nog maar een klein hoopje, bijna onherkenbaar gewor den, van overblyft? Theoretisch gesproken zien \eie menschen dat mei leedwezen aan. Practised is iedereen, zonder onder scheid, er blij mee, want de maag is een Leiaugryk deel van ons lichaam en daarom is liet buitengewoon on plezierig, wanneer autoriteiten zeg gen: „zoo- en zoovee» iuug je eten en meei' nietvooral omdat dat zoo- cu zooveel eigenlijk op zoo- en zoow e i- n i g neerkw am. En niet alleen de menschen hadden grieven. Ook ue dieren, die tijdens het beperkte broodrantsoen er bitter slecht aan toe waren, omdat er geen kruimkens meer voor hen overscho ten. Wie zal ooit uitmaken, hoeveel slakkerige musschen in die dagen door gemis aan hijvoeding het lta.ii hebben moeten laten! Van musschen gesproken. Toen on langs de groote acteur Jan Muscli"n Dén ilaag moest optreden in het too- neelstuk „de Wijze Kater' was het kattenvel dat hij daarvoor aantrekt, verdwenen. Gestolen, vermoedde men. Dit is gebleken waar te zijn. En wie hadden het gekaapt.' Een troep lru- tale musschen met vereende krach ten. Wij weten nu óók waarom. „Het is een schandaal zeiden ze, „dat een der onzen, nog wel de meest beroemde, de groote Jan, .avond aan avond kruipt in dc huid van onzen grooten uQand, den kater. Dat duiden we met langer!" Dit is ontdekt door den grootsten detective ter wereld, den vermaar den aherlock Holmes, die daarvoor speciaal van Engeland overgekomen was. F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5