luiLEIt OtSBLU TWEEDE BLAD. Wosn«aag 26 Haart 1918 Het iiienstbQii8nmaystak Do Arbeidsvoorwaarden voor Huispersoneel. Een stap naar de oplossing? In ons nummer van Dinsdag heb ben wij uitvoerig cededeeling gedaan van de wenschen, die door de on langs opgerichte vereeniging va a huispersoneel worden gekoesterd. Wanneer die regeling zou ii*r»v/*rd worden met 1 April wordt dit ïeeds gevraagd! zouden er in tal van huishoudens belangrijke wijzigingen moeten worden aangebracht in dag- indeeling enz. Het :,h dart ook te ver wachten, dat de voorgestelde regeling onder de huisvrouwen veel beweging zal wekken. Een uiting daarvan vond men reeds Dinsdagavond onder onze advertenties van een dame, die zioh noemde ,,een der velen, die' alleen geen besluit kunnen nemen" en een oproep deed om een vergadering te beleggen, om verschillende h.1. onaan nemelijke bepalingen te bespreken. Het uitschrijven van zulk een verga dering ligt op den weg van de Haur- lemsche afdeeling van do Nederl. Vereen, van Huisvrouwen en we kun nen dan ook meedeeien, dat het be stuur dezer vereeniging de zaak reeds ter hand heeft genomen en een be stuursvergadering u aai-voor heeft .belegd. Deze aangelegenheid raakt ook de werksfeer van de Vereen, van groole gezinnen, tiaar vooral .voor groote ge zinnen ni6t kleine inkomens moeilijk heden kunnen ontstaan. Het tot stand komen eener goe de, afgeronde en billijke regelmg zal zeker in het belang zijn, met al leen vau de dienstboden, .maar ook van de huisvrouwen. Niet een der minst gemakkelijke kanten van liet dienslbouenvraagstuk is, dié van de talrijke kwesties tusschen werkgeef ster en werkneemster over allerlei za ken betreffende de arbeidsvoorwaar den. De vragenrubriea in dit blad vermeldt eLen dag bijna van oie ge schillen. Welk een bron vun ergernis zai er niet over-en-weer worden weg genomen, wanneer men van weerszij den weet waaraan men zich te hou den heeft. Js hel algemeene diensibo- denvraagstuk eenmaal ontdaan van den kwestie-kant, dan zal het mis- scliien gemakkelijker, dan tot-nu-toe het geval blijkt, opgelost kunnen wor den. Daar liet goed is, dat men van bei de betrokken partijen bet advies ver neemt, hebben we, nu de v.enschen van het huispersoneel bekend zijn, in afwachting van wat we van de Ver eeniging van Huisvrouwen zullen vernemen, alvast de meening eener huisvrouw gevraagd, die ons het vol gende mededeelde: Wannéér men de geheele regeling vergelijkt met de arbeidsvoorwaarden, welke nu be staan, dan zal men zulk «-en groot verschil tusschen het gevraagde en 't bestaande ontdekken, dat de alge- meene opmerking niet te weerhou den is, dat deze jonge vereeniging reeds zeer goed met de tactiek van overvragen op de hoogte is, 't geen 'k gemakkelijk bij de verschillende on- derdeelen zal kunnen aantoonen. Die opvoering van de wenschen is inder daad van dien aard, dat de positie vooral van de minder gegoede huis moeders zeer moeielijk zni worden. De gocd-gesitueeruen zullen minder last en zorg hebben, als«de nieuwe regeling wordt ingevoerd, dan de breede schare huisvrouwen, voor wie, door het groeien van het gezin liuip eener dienstbode onontbeerlijk is. He- jiouden van een dienstbode is niet al- lijd weelde. Op zulk een gezin legt het houden van personeel nu reeds een zwaren druk. Die zal misschien ondraaglijk worden, niet alleen door het opvoeren der loonen, maar meer nog door de veranderde dagverdee- ling, die de nieuwe regeling cischt. Verlioogin^ van het loon van dienst boden kan met, gelijk in bedrijven hel geval is, op den verbruiker wor den afgewenteld, zij zou alleen te vin den zijn in salansvernooging van het hoofd van het gezin. Na deze algemeene opmerkingen vertelde onze zegsvrouw over de on- derdeele» dei- regeling het volgende: Loonen. De loonsverhooging van 25 is, behalve voor do groep van Feuilleton HEI KÜSTEELGEHEIM door 1-'. K. SCR1BN15R. 55) Toen even later: En het kasteel de Frontellac? Wil monsieur dat misschien ook \fen de hand doen? Beweert hei ^v- ern.-n dear ook recht op te hebben? vroeg ik. Geenszins, monsieur, inuar indien u dienaangaande wilt onderhandelen, zou daartoe wel gelegenheid bestaan, geloof ik. Ik keek Hélèiic aan. Neen, monsieur, het kasteel is niet te koop, antwoordde ik toen zeer beslist. Onze bezoeker verzonk nu even in gepeins. Zou ik u mogen vragen, mon sieur, of uw beslissing geieid wordt door het verlangen, om nog langer naai- den begraven schat te zoeken, met andere woorden naar de relie ken, waarvan hei manuscript ge waagt? Neen, geenszins, maar ik wil Frontellac behouden, om er te vertoe ven, als ik in Frankrijk ben. Van het opgraven van den schat hebben wij genoeg, antwoordde ik. Ilel is gewoonlijk tijdverlies om een droombeeld na te jagen, dit zult u ook ondervonden hebben, haalde hij aan hulsvrouwen, die haar geldmiddelen er, gelijk reeds werd opgemerkt, daardoor nog meer in gedrang zien raken, misschien niet onbillijk te noe men, mits het personeel meer bere kend wordt voor zijn taak dan dit thans over het algemeen het geval is. Opzegtermijn. "Wanneer d« kwestie Van den opzegtermijn fi naal wordt geregeld, sal het noodig zijn, dat ook de huisvrouw waar borgen krijgt, dat de dienstbode bij het te vroeg verlaten haner betrek king da vereischte schadeloosstelling betaalt. Nu gebeurt het herhaalde lijk, vooral bij de dagmeisjes, dat zij de huisvrouw, zonder waarschuwing in den steek laten. M.i. zou het ge makkelijk te regelen zijn, wanneer de dienstbode elke week een paar dubbeltj-es, of een gulden per maand het staan tot het maximum-bedrag van de eventueel te eischen schade loosstelling is bereikt. Bij het ver laten van den dienst kan deze waar borgsom verrekend worden. Doet uien dit niet, dan blijft de ongezon de toestand bestaan, dat het meisje wel, de huisvrouw niet het minste verhaal heeft. Misschien kan de Vereeniging van huispersoneel, die zeker ook zal wil len zorgen, dat zijn leden hun ver plichtingen nakomen, iets doen, b-v. door zich garant te Btellen voor de leden ,dio dan natuurlijk aan hun vereeniging een waarborgsom zou den moeten betalen. De w e r k t ij d. Wanneer de arbeidstijd wordt gesteld van des [ochtends half 8 tot 's avonds 7 uui met 2JSf uur rusttijden, dan komt dit neer op een tien-urigen werkdag. De tijd van beginnen is stellig te laai gesteld voor gezinnen met school gaande kinderen, of die waarin le iden van het gezin of buiten de stad in betrekking zijn, of in de stad vroe- iger dan 9 uur op kantoor of in be drijf moeten zijn. Voor werkzaam heden, als schoenpoetsen, klachel aanmaken, ontbijt-klaarzetten enz., is dan na half 8 geen voldoende tijd, en dergelijke bezigheden kunnen ook niet den vorigen avond geda.an_.wor- den, daar de werktijd dan, volgens deze regeling om 7 uur zal moeten ■eindigen. D6 begintijd zal in eük ge zin, naar de huiselijke omstandig heden moeten geregeld worden. In gezinnen waar bijv. om 6 uur, of la ter, in verband met den werktijd van sommige leden van het gezin, moet gegeten worden, zal de eindtijd van 7 uur te vroeg zijn. Bovendien wordt door 't eischen van één uur rust voor het eten, de eindtijd eigenlijk 6 uur. Indien men om 6 uur eet, zal de dienstbode na zes uur niets meer doen, wat hierop neerkomt, dat de huisvrouw hei eten moet opdienen, de tafel moet afruimen en ook... de vaten zal mogen wasschen, omdat daarvoor den volgenden dag, door het late beginuur, waardoor bezig heden als kamerdoeir enz. tot na het ontbijt moeten worden uitgesteld en ook door de te lange rusttijden voor koffiedrinken en middageten, geen tijd meer zal zijn. De huisvrouw zal aan het vatenwasschen in gezin nen met kleine kinderen, niet kun nen beginnen vóór zij de kinderen naar bed heeft gebracht. Eeh maaltijd na zes uur brengt dus mede, uat de dienstbode (of dienstboden, wat nog aardiger is!), om zes uur met een boek of band werkje in de keuken gaan zitten en de huisvrouw het werk laten doen, dat aan het middagmaal verbonden Dit zal het geval zijn in vele gezin nen, waarvan leden in andere ste den werkzaam zijn en dus eerst laat thuiskomen. De eisch van niet naar de bel loo- pen gedurende den rusttijd van één uur, die voor het koffiedrinken toch al rijkelijk lang is, is wel overdre ven. Dö huisvrouw zal, wanneer 't bordje „niet aanbellen tusschen..." niet alle bellens weren kan, naar de bel moeten loop en, wat op zich zelf niet heel erg zou zijn, daar dit toch vaak voorkomt, maar daardoor wordt toch de arbeid van de vrouw vermeerderd, alleen, om aan de dienstboden een te langen rusttijd te geven. Over het algemeen komt .deze verkorting van arbeidstijd, bij deze ■dag-ondeeling neer op verzwaring van den arbedd van de huisvrouw, die niet te ondervangen is door psr- Een droombeeld, monsieur? vroëg ik. Ja, een droombeeld, waarvoor u uw leven hebt gewaagd en heel wat hoon hebt geleden. U dacht dat de bodem van Frankrijk de schatten van St. Denis in zich verborgen hield, antwoordde hij. Maar het manuscript dat tooli blijkbaar echt is. Hetgeen daarin ver meld wordt moet toch waarheid be vatten. Het manuscript is ook echt, mon sieur en als zoodanig heefi het waar de voor den geschiedkundige en voor liet Fransche gouvernement, maar verder, hij haalde de schouders op, maar verder, monsieur Elliott heeft hetgeen daarin vermeld staat geen waarde, want de relieken van St. De- nis zijn noch op Frontellac, noch in geheel Frankrijk te vinden. Ik begrijp het niet, viel ik hem Jn de rede. De verklaring is zeer eenvoudig, monsieur, en het bewijs daarvan is in onze archieven te vinden. Het ia waar dat er schatten uit St. Denis werden ontvreemd en dat deze ergens verborgen zijn en door' dit manus cript weten we dut dit door den her tog de Frontellac en zijn dcelgenoo- ten is geschied, maar u zult u tevens wel herinneren, monsieur, dat er ook een markies de Medford is genoemd, die bij het begraven van den schat tegenwoordig was en wiens hoofd kort daarna onder de guillotine viel. Dit is tot onze voldoening duidelijk bewezen. Hetgeen verder volgt is slechts een vermoeden, maar in onze archieven is geboekstaafd, dat de zoon van den markies de Medford. in sonëelvërmeerdering, 'daar het prnc- tlach niet mogelijk is, verschillende etens- en koffiedrinktijden in één gezin er op na te houden. Zulk een verzwaring van. haar ar beid ligt toch zeker niet Ln de lijn van de ontwikkeling onzer samen leving. Vrije avonden. Wanneer bij de gevraagde drie vrije avonden per week van 7 tot 11, niet de Zondag avond inbegrepen is wat uit de regeling niet duidelijk blijkt komt het hierop neer, dat de dienstbode vier avonden vrij heeft, terwijl de huisvrouw in gezinnen met één dienstbode de beschikking heeft over... drie avonden! Over 't alge meen zijn drie vrije avonden voor meisjes, die van elders komen, niet ln het belang der meisjes zelf, daar dit nog meer dan thans aanleiding geeft tot allerlei ongewenschte toe standen. In dit verband is ook het uur van thuiskomen veel .te laat. Me de is het dit, omdat het vaak den re gel van het huis zal verstoren, om dat men gedwongen wordt op te blij ven. tot de dienstbode om 11 uur .thuis komt en aan 't op tijd komen} ontbreekt bovendien dikwijls nog heel wat Het late beginuur en het eveneens late thuiskomstuur bewijst wel, dot. de Vereeniging van Huispersoneel niet zeer doordrongen is van de waarheid van het goede Engelsche rijmpje: Early to bed and early to rise, make a man (a wife, zou men paet >'t oog op de dienstboden better kunnen zeggen) healthy, wealthy and wise (Vroeg naar bed en vroeg op, maken iemand gezond, welvarend en verstandig). In elk geval is de 11 uur-thuiskomst niet m te voeren in gezinnen, waar men vroeg op moet. Beter zou het zijn 7 uur beginnen en half 11 thuis, behoudens uitzon deringen Wat in 't algemeen den gevraagden arbeidstijd van 10 uur betreft, zou die desnoods wel in te voeren zijn, indien bij een andere regeling dan voorgesteld wordt, de dienstboden dan ook moer intens werkten en niet haar tijd verpraatten met vrienden, vriendinnen en leveranciers aan de deur. V r ij e Zondagen. In gezin nen met één of twee dienstboden ko men de wenschen hierop neer, dat eiken Zondag na twee uur weer al het werk voor de huisvrouw komt. Van bezoeken afleggen kan dus op Zondagmiddag of Zondagavond, in gezinnen met kleine kinderen geen sprake zijn, afgezien dan nog van hei feit, dat de vrouw des huizes des Zondags voor haar gezin bijna niets beteekenen kan en dit juist op den| eenigen dag, dat man en kinderen thuis kunnen zijn, terwijl de dienst boden nu al meestal om den anderen Zondag geheel vrij zijn en den an deren Zondag, 's morgens, 's middags of 's avonds vrijaf hebben. Minister Aalberse had dan ook geen ongelijk voorzag hij de Haarlem- sche regeling misschien? door in de Tweede Kamer op een pleidooi van den heer Schaper voor den 8- urendag voor de dienstboden, te ant woorden, dat hij een wetsontwerp ter bescherming van de huisvrouw tegen de dienstbode meer noodig achtte. V a c a n t i e s: De huisvrouw komt. op 't stuk van vacanties nog meer in gedrang, wanneer wordt vast gel) ou den aan den eisch van drie weken verlof, indien de familie zelf niet op reis gaat. Hoe een huisvrouw met een druk gezin dit» zonder hulp, zal moeten klaarspelen is niet duidelijk. Vo'>-aL >ie minde g td gesitueerden zullen hieronder te lijden hebben. D& meer-gegoeden met één dienstbode kunnen in dien tijd alleer noodhulp- werksters krijgen; het zal wei niet in ue bedoeling liggen, dat de met verlofgaande meisjes zich elders als noodhulp gaan verhuren, ofschoon dit gevaar wel niet denkbeeldig is. Volgens de regeling der vacantiever- goeding, zal men dan. behalve do kostbare hulp in de vacantie nog moeten betalen f 21 kostgeld en f 15 reispenning welke bedragen beide .veel te boog zijn. Het kostgeld kan zelfs in dezen tijd vrijelijk gesteld worden op 1 -1.50 tot f 5 per week, daar op liet kostgeld toch niet door de dienstboden of haar ouders ver diend behoeft te worden. Dat dit kostgeld te hoog is, blijkt wel hieruit, dat de regeling zelf voor werksters: nl. werkster zonder kost halve dagen f 1.25, dus berekend hee- le dagen zonder kost f 2.50, terwijl voor de werkster met kost f 1.75 wordt gevraagd. Het kostgeld voor do werkster wordt dus berekend op 75 cent. Voor den reispenning zou men iets kunnen gevoelen, maar dan zeker geen f 15 in de drie weken. Voor dagmeisjes gelden ongeveer dezelfde bezwaren. het begin van het eerste keizerrijk Frankrijk heeft bezocht. Toen hij eenige dagen later de Duitsclie grens weer wilde passeeren werd hij aan gerand door struikroovers, die hem van al zijn juweelen en zijn goud be roofden en hem zoozeer wondden, dat hij eenige dagen later daardoor overleed. Daar het algemeen bekend is dat de markies de Medford arm was, blijkt immers duidelijk dat de schatten die zijn zoon bij zich had, d; gestolen kostbaarheden uit SL Denis waren, die de vader voor zijn execu tie blijkbaar zijn zoon wist in handen te spelen of althans hem de plaats aan te duiden waar deze verborgen waren. Het is natuurlijk niet gron dig bewezen, maar toch mijns insziens een geloofwaardig vermoeden. Wij ge- looven dus dat de schatten van St. Denis een droombeeld zijn, dat aan gekweekt is geworden door de edel lieden die de kerk mede plunderden. Misschien draagt nu een arme Rus sisch edelman een juweelen hemds knoopje dat destijds uit den grafkel der van den grooten Hendrik werd gestolen, besloot hij eenigszins dra matisch. Hélèno, Vane en ik zagen elkander aan. Hij wendde zich nu tot den ver tegenwoordiger van het gouverne ment. Hetgeen u ons gezegd hebt, mon sieur, zal beslist monsieur Elliott voor heel wat last bewaren, zei Vane, ik geloof dat deze zaak nu afge handeld is. De Franschman stond op, ten einde afscheid te nemen. D behoudt dus het kasteel, mon sieur, zei hij, maar de overdracht Van Brïtsch Indië naar Holland terug. V. Veel is gezegd en geschreven over de haast, liet lawaai, de drukte van New York. Lawaai en drukte zijn on betwist, maar ik kan niet zegden dat Ik ér buitengewone haast heb opge merkt. Wanneer je 's morgens met de ondergrondsche naar de „City" gaat, dan krijg je zonder dringen je plaats, al is het dan ook hangende aan een lus. Op de kantoren moet men minstens even lang wachten als in eenig ander land en als men in de ondergrondsche eetzaal van het be roemde Mc Alpin Hotel gaat lunchen en uit voorzorg zegt dat men. zaken man Is en haast heeft, dan krijgt men den eersten achotel na 20 minuten en den volgenden na een zelfde tijds verloop. En het is er Btampvol met menschen van banken en handelshui zen, die dan toch de aangewezen per sonen zijn om New-York hare haas tigheidsreputatie te geven. En wij misten eene schouwburgvoorstelling, doordat de bediening in een ander groot hotel 's avonds nog langzamer was. Maar het missen van een voor stelling is niet erg in New-York. Er beginnen in alle stadsgedeelten op ieder uur van den avond alle moge lijke soorten van tooneelvoorstellin- gen, ieder's smaak kan bevredigd werden. Caruso geeft zijn hooge kunst op eenige minuten loopen van het Hippodrome, dat iederen middag en avond, voor twee- a drieduizend toeschouwers zes maanden lang een soort van monster-revue vertoont, waarbij o.a. een koor van 300 meisjes te pas komt, die in sommige scènes allemaal tegelijk op het geweldige podium ronddansen. En dan later de cabarets. In de 66ste straat, Thomas Healy's, een gebouw met vier verdie pingen en op iedere étage een caba ret. Daar kan men 's avonds te 7 uur op de eerste verdieping beginnen om ten slotte, na alle volgende be zocht te hebben, te middernacht op de hoogste verdieping het allermooi ste en allerbeste te zien. Kunstrijders op de schaats, die him schitterend rij der. en dansen op een baan van echt ijs vertoonen. Nadat wij met goed gevolg allen door de douane waren gepasseerd, gooide de „Nieuw Amsterdam" op 23 Januari hare trossen los. terwijl Amerikanen en Hollanders eerbiedig staande het Amerikaansche volkslied, door het scheepsorkestje gespeeld, aanhoorden. Onmiddellilk hierop volgde het „Wien NeêrlantPch Bloed" en er was slechts een enkel Amerikaan, die niet onmiddelliik ginp zitten of neen en weer loopen. zonder in het minst te letten op de niet ontbloot hoofd staande Hollan ders. Dit was een onaangenaam oogenblik en eenige meer gepaste dan welluidende aanmerkingen werden gehoord. Een vreemdeling, die ons volkslied niet kent. kan toch raden, dat het 'op een. de Amerikaansche kust verlatend Hollandsch schip ge speeld zal worden, als eerst het Ame rikaansche volkslied i9 voorgegaan. En zag men dan niet dat alle Neder- landers stonden? En Hollanders op een Nederlandsch schip voelen zich gekwetst door eene dergelijke onver schillig onbeleefde houding. Onder- tusschen dient gezegd te worden dat bij latere gelegenheden iedereen stond. Het laatste stuk van onze reis was ook alweer mooi. Het wer^ plot seling veel kouder, voor iemand met Oostersche tenjperatuursherinnerin- gen was er niet veel bekoring in een luien stoel aan dek, maar de zee bleef kalm en stelde ons ln staat twee dansavonden te houden, waarbij de aanwezigheid van een 50-tal meisjes, die voor de Amerikaansche Y. M. C. A. (Young Men's Christian Associa tion) naar Frankrijk gingen om de Amerikaansche soldaten bezie te hou den, een gTOot succes mogelijk maak te. Zij gingen tot Falmouth met ons mede en v%ij kwamen dientengevolge slechts met een 100-tal passagiers te Rotterdam aan. Wij hadden een nacht verspeeld in de Downs, waar wij ble ven stilliggen, aangezien een storm van eenige dagen tevoren talrijke mijnen had losgeslagen, waarvan wij er eenige voorbij zagen drijven. De autoriteiten besloten daarom slechts bij daglicht te varen. Den middag van 4 Februari stoomden wij onder de tonen van het volkslied Hoek van Holland binnen. Toen wij tenslotte te half zes aan den steiger lagen, ging alles zoo akelig laksch en onverschil lig langzaam, dat het 8 uur was voor wij van boord mochten om onze ba gage te Ja:en visiteeren. De Holland Amerika Lijn mocht er wel eens aan denken, aat niet iedereen in Rotter dam woont en*dat de laatste trein naar Amsterdam om 9 uur vertrekt. Dio laatste trein werd nu nog net op van het manuscript kunnen we mor gen in orde maken. Ik zal zorgen tusschen tien en elf uur in het hotel Continental te zijn en daar dan gaarne ontvangen ten einde deze zaak af te doen, antwoord de ik. Hij boog voor de dames en werd door den heer Arnold uitgelaten. Zoo dra deze terugkwam, gaf hij zijn leed wezen te kennen, dat wij dit alles voor niets hadden doorgemaakt, dai wij volgens de woorden van dezen bezoeker een droombeeld hadden na gejaagd. Maar hoewel u één schat verlo ren hebt, heeft Frankrijk u nochtans een andere geschonken, monsieur El liott, zei,-de lieer Arnold, Hélène aan ziende. En niet eens een voortbrengsel van vroegere eeuwen, schertste Va ne. Het was laat, toen wij gearmd, naar het hotel teruggingen. Je bent teleurgesteld, want je hart was aan dat ding gehecht, niei waar? vroeg hij. ln zeker opzicht ja, want men hoort niet graag zoggen, dat men droombeelden najaagt, maar toch ben ik tevreden, antwoordde ik hem. En daarna na eenige oogenblik- ken van stilte: Indien Armond gestorven was, zou ik eeuwig zijn blijven treuren, maar men zegt, dat hij herstellen zal. Wat ik voor het manuscript krijg geef Ik hem en Félice, hoewel zij niets te kort zullen komen, zoolang Frontellac in mijn bezit blijft en ik voor hen kan zorgen. En wanneer wil je er heen gaan. het nippertje gehaald, maar dat was zeker niet de schuld van de Holland Amerika Lijn. En wat maakte Nederland toen een naren eersten indruk. De trein was natuurlijk te vol en ik kon niet in de klasse, waarvoor ik betaald had. In Haarlem aangekomen, bleek eeu mijner als passagiersgoed aangege ven koffers in Den Haag uitgeladen te zijn. Dit is ook een teleurstelling als je juist je eenigszins omvangrijke bagage de halve wereld om vervoerd hebt. Maar het mooiste was, dat eenige leden van een tooneelgezel- sehap, dat in Haarlem gespeeld had, niet konden nalaten aanmerking te maken op de twee minuten, die ik noodig had om een vijftal handkoffers uit den coupé op het perron te bren-1 gen. De heeren tooneel kunstenaars veroorloofden zich zulke geestighe den als „Meneer had eerst niets mee willen nemen." Eén dergelijke straat jongensachtige bekrompenheid doet je toch wel vergelijkingen maken met het buitenland. In dat buitenland helpen de mede-passagiers je in zoo'n geval, hier krijg je laffe, sarcastische opmerkingen, zonder hulp. Buiteniandsch Uverzicht Do berichten uit Hoifgarije zijn te genstrijdig. Tot hedén is volgehou den, dat de revolutie zonder bloed vergieten verloopen is. Maar nu ko men telegrammen, die het heel an ders voorstellen. Uit Woenen wordt - namellijk ge seind: „De overgang tot het communisme is lang niet rustig in -zijn werk ge gaan. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er op verschi.leiide plaatsen geschoten en daarbij zijn vele dood en en gewonden gevallen. Bovendien zijn een groot aantal winkels van levensmiddelen en ju- welierasaken geplunderd. „Vede beter gesitueerde personen verlaten Boedapest, of probeeren dit te doen. Volgens de officieele be richten heerschen er in de provincie rust en orde, doch deze berichten zijn niet juist. Er heerscht veeleer een paniek-etemmnng. Een aanslui ting van het platteland bij de nieu we raden-republiek Is voorloopïg nog niet te verwachten. Het orgaan der communisten, de „Voeroes Ujsag", publiceert het communistische pro gram. Daarin wordt gezegd, dat de tot nog toe bestaande staatsvorm vernietigd is en dat de bourgeoisie zal verdwijnen. Het proletariaat maakt ieder er opmerkzaam op, dat elke tegenactie onderdrukt zal wor den. Wanneer er een witte terreur bestaat., zal aoo noodig de roode ter reur worden ingevoerd. Het Hon- gaarsclie proletariaat zal de uitvoe rende en rechterlijke macht tot zich trekken." In Hongaije ie thans op bevel der regeering een rood leger gevormd, geschoold op revolutionaire tucht en samengesteld uit onder do wapens- staande proletarische soldaten. Het opperbevel wordt gevoerd door een revolutionairen raad. Rangen en on-1 öerscheidirfzeteekeWen 'bestaan in het leger niet. Nu dit roode leger gevormd is, werd de rijkspolitie ontbonden. De Hongaarsche oud-premier We-: kerle is op last der regeering gear resteerd. l>e Hongaarsche nationale raad is door dp regeering ontbonden ver klaard. In het politieke leven van Hon garije hebban belangrijke verande ringen plaats. De radicale en de Ka- rolyi-partij zijn ontbonden. In berichten uit Enlente-bron wordt achter de revolutie der Hon garen onedele bedoelingen gezocht. Merkwaardig is het bericht dat in de Daily Chronicle via Geoève ver neemt. Dit luidt: „Er ie red«n om aan te nemen, dat de inachiavekstische daad van graaf Karolyl met voorkennis van de Duitsche regeering ig onderno men, die door de teekenen van in- austrieele onrust in West-Europa werd bevestigd in de overtuiging, dat. He Entente kan worden gedwon gen, om gunsrige vredesvoorwaar den op te stellen, onder bedreiging, dat geweigerd zal worden om liet voorloopige vredesverdrag te teelte nen." De politie zal nu wel weg zijn, vroeg- hij. Ja, en ze hebben de staven goud meegenomen. We zullen Maandag gaan. indien je het goed vindt. En je denkt er nog heen te gaan na je trouwen?- Hélène wil het graag en ook du jij en Edith meegaan. Morgen zal ik niet den heer Tiers de veranderingen bespreken, die we daar maken zullen. Wij zouden er best kunnen wonen, zooals het nu is, maar ik geloof dat onze vrouwen er anders over zullen denken. Dan niets dan kaarslicht te heb ben en zich onder de kraan te was schen, schertste hij. lk zie Edith daar zoo al zitten op onze huwelijks- Wat ik laat doen, moet een ver- rassing blijven, antwoordde ik. Mademoiselle gaat dus niet met ons mede? Neen, zij blijft hier met mevrouw Arnold tot wij wegstoome» en zij zal ook genoeg te doen hebben. Zooals je weet zijn de Des Illes in de stad en zij wil mademoiselle nog spreken vóór dat zij Frankrijk verlaat, lk zal haar vragen om de markiezin van je te groéten. Zijn opmerking was geenszins vleiend. Ik verbeeld mij al, dat ik haar in Frontellac zie heen e>n weer schar relen. Als zij het Edith lastig gaat maken, krijgen we de poppen aan liet dansen. Laat ze daar maar niet ko men in hemelsnaam, bromde bij. Ja, ik heb Hélène al gezegd, da! terwijl mademoiselle Des llles altijd welkom zal zijn, ik een grens trek Onze LacIiLüsk HET NUT VAN EEN LUCHT SCHIP. „Zoo, spaar je voor een luchtschip. Jij bent een voortvarend kereltje hoor." „Ja, mijnheer," antwoordde de klei ne jongen, „ik wil over Jan Boisman s'n tuin vliegen en steenen op z'n hoofd laten vallen." (Heb Leven.) Zeker is. dat de Duitscher* in de laatste dagen een hoogen loon aan slaan. In verschillende steden wor den volksbetoogmgen georganiseerd om te protesteeren tegen elke af scheiding van Duitech gebied. Zoo .wordti geprotesteerd tegen plannen tot afsclLeiding in zake Sleeswijk- Holstein, van het Saargebled en van Danzig. De Pruisische Landsvergadering nam ook een motie aan om stelling ïo nemen tegen inlijving van Prui sisch gebied bij Polen. De Dultscher Bernstorff verklaar* de in een persgesprek o.a.: „Duitschland zal nimmer het Saar-bekken aan Frankrijk af staan en verwerpt, het beginsefl van mandaten, dat voor de koloniën is voorgesteld." Intusschen hebben de Entente mogen dh eden te Parijs al besloten om krachtige maatregelen te nemen tegen den Bolsjewiki-stroom, die nu via Hongarije West-Europa be dreigt. Dat het den Bolsjewiki ernst is met hun avontuur blijkt wel uit het feit, dat ze zoo snel oprukken, dat ook het Don-gebied dóór hen ernstig bedreigd wordt. Naast deze militaire maatregelen is de Entente verder van plan om zoo snel mogelijk aan den voorloopigen vrede te werken, opdat zotfals we' 4n ons vorig nummer reeds meedeel den deze nog binnen een week ge sloten zal kunnen worden. Nader wordt nog gemeld dat de werkwijze der vredesconferentie ver eenvoudigd wordt. Wilson, Clemenceau, Lloyd George en Orlando zijn overeengekomen, om dagelijks bijeen te komen, ten einde de preliminaire vredesvoorwaarden, welke aan Duitschland zullen worden voorgelegd, vast te stellen. Deze bij eenkomsten zullen geheim zijn en er zullen geen communiqué's over worden uitgegeven. De Temps deelt mede: Men meent, dat beraadslagingen van minder plechtig karakter, waar aan alleen de verantwoordelijke chefs van de delegaties der groote mogendheden deelnemen, spoediger tot een resultaat zullen leiden. De tweede verandering betreft de geheele taak der conferentie. Tot dusver ineende men ieder vraagstuk afzonderlijk te moeten behandelen en er onmiddellijk over te beslissen. Nu is besloten het onderzoek van het ge heel bij dat der onderdeelen te laten voorgaan. Elk der premiers zal een of meer volledige ontwerpverdragen indienen, die aJle territoriale en fi- nancieele bepalingen inhouden, wel ke er in moeten voorkomen. Over elk van deze ontwerpen zal beraad slaagd worden. Men geiooft. dat bij deze methode de vraagstukken onder een ruimer gezichtshoek besproken kunnen worden. Men schijnt te ho pen, dat het mugelijk zal zijn, binnen enkele dagen een gemeenschappelijk ontsverp op te stellen. De Entente heeft een Duitsche fi nancieels commissie van hoogstens 6 personen uitgenoodigö naar Ver sailles te komen. 't Begin van de officieele vredes- ondenhand entingen te Parijs? Het nieuwe Pruisische ministerie is gevormd. Het is als volgt samen gesteld: minister-president Hirsch (soc.-dem.); Binnenlandsche Zaken: Heino (soc.-dem.); Justitie: Zehn- hoff (Centrum); Onderwijs: Hae- niseh; Financiën: Südekum: (soc.. dein.); Landbouw: Braun (soc.- dem.); Volkswelvaart: Stegerwald (dentram); Sjpoorwegen Oesei (dem); Handel: Fischbeck (dein.). Het ministerie wordt gevormd door sociahsten. centrum en demo craten. De onafh&r.kehjken hebben geweigerd in het ministerie ritüng te nemen tenzij een reeks eischen van hen werden Ingewilligd. Daarop zijn de andere partijen niet inge gaan. waar het haar familie betreft, Je her innert je immers toch ook het tooneel te Cherbourg nog wel? Ja, ik vergeet dit nooit, noch de verlegenheid van het arme kind. Heeft zij je verteld, hoe ze daar kwam zon der mademoiselle Des llles? antwoord de hij. Ja, de markiezin ging voor za ken naar de kust en nam Hélène mee, daar haar dochter ongesteld was. Het meisje zegt, dat zelfs een meid met meer onderscheiding zpu behandeld zijn geworden, dan men het ha gedaan. Hij antwoordde niet en wij liepen zwijgend voort tot aan een hoek, de Jardin de Tuilerios lag vóór ons en achter ons de lichten van het hotel. Hij deed de asch van zij" sigaar. Hier is het mooier dan in de cel of zelfs op een oud kasteel, met dyna miet, granaten en zoo voorts, vind je dat ook niet, Ned? vroeg hij nu. Boven onze hoofden siond.de maan in den wolkeloozen hemel en deze zag nu op ons neer, evenals zij het gé- daan had op Frontellac, waar ik mij de eerste dagen zoo gelukkig had ge voeld. En door etui venster dicht in onze nabijheid staarde zij misschien op de door de koningin van den nacht verlichte Seine, zich voor den geest halend welk een verandering er i» haar bestaan was gekomen, sedert zij mij het eerst in hel slation te Cher bourg had ontmoet. En misschien, dacht ze ook wel, evenals ik op dit oogenblik aan een ouden molen en aan oen groot zwijgend waterrad, dat daar nu zeker werkeloos neerhing in den helderen maneschijn. K I N D E.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5