Haarlems Du Buitoniandsch Overzicht VIOLET TWEEDE BLAD. Woensdag i April 1919 Vermindert de macht der Bolsje- wiki? Via de Engelsche pera wordt ge- meid, dat te Petersburg ernstige on lusten voorkwamen, die een gevolg waren van 't wassende verzet tegen Lenin en Trotzky. Ook in Hongarije komt reeds eeni- ge bezinning. Volgens een berichtge ver van Alg. Hbld. schijnt de toe stand daar thans deze te zijn, dat een groot deel van het Hongaarsche volk, door het optreden der Bolsjewislische machthebbers, begint in te zien, wat ër eigenlijk is geschied, maar nu de noodige organisatie mist door de plotselinge capitulatie van de vorige regeering om zich te verzetten. Daartegenover beschikken de Bolsje- wlki, die hun actie stelselmatig heb ben voorbereid en die op den mate- rieelen steun van de Pussische regee ring kunnen rekenen, over een uitne mende organisatie, die steeds sterker wordt, vooral in de steden. De maatregelen tegen de bezittende klasse vermenigvuldigen zich van da? tot dag. In de laatste drie dagen hebben zich te Boedapest ongeveer 5000 advocaten 'en andere intellectu- eelen aangemeld om arbeid oo het veld to Verrichten, daar zij geheel werkloos zijn en de geldmiddelen hen waren ontnomen. Een Weensch blad had een onder houd met een gewezen Hongaarsch minister. Deze verklaarde, dat alle berichten van de sovjet-regeering on juist zijn, en dat de stemming onder het publiek wanhopig is, omdat er een algemeen economische en moreele catastrophe heerscht.Wat er werkelijk gebeurt, is in het buitenland onbe kend, omdat de sovjet-republiek een strenge censuur uitoefent Tusschen de regeering en de arbeiders zijn reeds hevige conflicten ontstaan. Een aantal fabrieken zijn door de arbei ders zelf in bezit genomen en deze weigeren de fabrieken aan de com munistische regeering uit te leveren. Intnsscben werft men troepen aan ▼oor het roode leger, waarin vele twijfelachtige elementen komen. De toeloop naar bet roode leger is begrij pelijk. omdat een roode gardist 1000 kronen per maand krijgt. De sovjet- regcering wil zoo spoedig mogeliik een leger bij elkaar te krijgen om dit togen de bourgeoisie en tegen elke beweging, die zich tegen de svoiet richt, te kunnen gebruiken. Tot nu toe zijn or 80.000 man bijeen. Men verwacht echter weer een nieuwe omwenteling, omdat de Polen zich niet bij de communistische regeering hebben aangesloten. Verder vertelde deze minister nog: honderdduizenden raenschen loopen gevaar den hongerdood te sterven en zijn volslagen wanhopig. Dagelijks melden zich honderden arbeiders met het hoofd, o.a. advocaten en gestu deerde menschen, als handarbeiders aan. Te Ungvar, ten Oosten van de Hon gaarsche demarcatielijn, kwam het tot botsingen tusschen Tsjechische militairen en de Hongaarsche bevol king, waarbij dooden en gewonden vielen. In ons vorig nummer is breedvoe rig uiteengezet, dat Engelsche en Amerikaunsche bladen de mogelijk heid bespreken, dat Amerika zich uit de vredesonderhandelingen zal terug trekken, omdat de Europees-die be langhebbenden zoolang twisten over particuliere belangen, dat de voorloo- pige onderhandelingen noodeloos ge rekt worden. Wilson zou 't dan aan de Europanen overlaten om zelf ,,'t varkentje schoon te wasschen". Zoover is 't evenwel nog niet. De Raad van Vier, waarvan ook Wilson deel uitmaakt, vergadert nog steeds. Verder wordt uit Parijs gemeld: In conferentie-kringen wordt de mo gelijkheid overwogen om de vredes- preliminairen niet te Versailles, maar in een andere, verder van Parijs ge legen plaats aan de Duilscbe gedele geerden te overhandigen, evenals met vroegere conventies geschiedde. Al leen de onderleekening zou te Versail les plaats vinden. Is dit voox-stel bedoelt ora 't den Duilschen gedelegeerden gemakkelij ker te maken voor haar beraadslaging met de Duitsche regeerders te Wei- mar? Naar de Temps meldt, zijn de be raadslagingen over de kwestie van den Rijn, tengevolge van de verkla ringen van Foch in een beslissend Feuilleton door GUY THORNE. Zij stond op en keek door de groote spiegelramen. Er lag een gouden waas op het water. Het was een heldere nacht en de maan stond hoog aan den hemel. Een van de glazendeui-en openslaande, liep zij de treden af naar het terras. De nachtlucht was frisch en geurig de dansende lichten van do schepen schitterden ,in de verte als juweel en. Het nachtelijk rumoer van de groote stad achter haar, klonk flauw cn ver weg. Zij liep naar het steen en muurtje en leunde er op, luisterende naar het ruischen van het getij, zich afvragende welke nieuwe ondervindingen de toekomst voor haar zou brengen, besluitende, dat zij niet zou falen in de taak die zij op zich genomen had. Terwijl zij daar stond, hoorde zij het geknars, dat roeiriemen in hunne dollen maken en toen zij het hoofd omdraaide, kwam juist een klein bootje achter den afscheidingsmuur te voorschijn en voer recht op het ter- stadiuim gekomen. Men is blijkbaar tot overeenstemming gekomen in dier voege, dat Duitsch- land niet het recht zal hebben, gar nizoenen, versterkingen of fabrie ken van oorlogsmateriaal te hand haven, niet alleen op den linker oever van den Rijn, maar ook in een gebied van minstens vijftig kilo meter breedte op den rechter-oever Wat het Saar-bekken betreft, schijnt men hesloten te li6bben, dat Frankrijk het recht zal krijgen, het geheele kolenbekken bij wijze van schadeloosstelling te exploiteeren. Anderzijds is het ook mogelijk, dat h&t geheele mijn- en industriegebied van do Saar tot een afzonderlijk dis trict zal worden gemaakt, waarvan de status nog nader geregeld moet worden. Heden beginnen te Spa, tusschen maarschalk Foch en Erzberger, de onderhandelingen over de quaestie van Danzig. Uit Parijs wordt gemeld: „Het vraagstuk van de toekomst van Danzig is nog steeds niet beslist, maer waarschijnlijk zal de oplossing deze zijn, dat de stad en de spoorlijn, die haar met het Poolsche spoorweg net verbindt, geinternationaliscerd worden of wel, dat men het mandaat- stelsel zal toepassen" Bevestigd wordt, dat de Entente de blokkade tegen Turkije, Bulgarije en Duitscli-Oostenrijk heeft opgeheven. Uitgezonderd zijn dus nog Dintsch- land en Hongarije. Hongarije krijgt in deze omstandigheden geen levens middelen en alle aanvoer naar Duitsehland zal gecontroleerd worden. Voedsel is voor de Duitschers hoog noodig! De voedselschaarschte heeft weer tot onlusten aanleiding gegeven. Te Frankfort is de toestand vooral zeer gespannen. Op 't bericht, dat 't aard- appelrantsoen van 5 tot 3 pond per week verminderd was, is 't grauw zoo zegt Wolff althans begonnen de levensmiddelenmagazijnen te plunde ren. Ook kleedingwinkels moesten 't ontgelden. Ook werden de politieou- reaux en de gerechtshoven bestormd. Alle processtukken werden door de betoogers op straat verbrand. Een deel der politie-agenten is door de betoogers ontwapend. Evenzoo een troep matrozen die de agenten wilde helpen. Een matroos de man was pas enkele dagen geleden gehuwd werd door de betoogers te water ge gooid. Zij verhinderden, dat hij gered kon worden, zoodat de ongelukkige een wreeden dood stierf. Bij de gevechten vielen vele dooden en gewonden. 300 plunderaars werden in hechtenis genomen. Thans zijn strenge ordemaatregelen genomen na 7 uur mag niemand zich op straat bevinden, terwijl alle schouwburgen, bioscopen, enz. geslo ten zijn maar die konden toch niet beletten, dat opnieuw gevechten uit braken. In Alstad zijn oek vele winkels ge plunderd. In de gevechten daar zijn 5 menschen gedood en 25 gewond. Te Stuttgart is de toestand ook weer verergerd. Daar is zelfs de vol ledige staat van beleg afgekondigd. Ter bestrijding van de algemee- ne staking is in Stuttgart een tegen- staking begonnen, die tegelijkertijd een vertrouwensdemonstratie voor de regeering moet zijn.Aan deze te- genstaking nemen deel de hand werkslieden, de kooplieden, de han del, de industrie, de staats-, stads en particuliere beambten, de dok ters, de apothekers en de andere vrije beroepen. Er bad een botsing plaats tus schen de politie en de betoogendc stakers. Daarbij zijn vele personen gedood. Nu is door de leiders der staking voor geheel Wurtemberg dealgemeene staking geproclameerd D® mijnwerkersstakrng in liet Ruhrgebied heeft zich niet 'uitge breid, maar is ook niet afgenomen. Er zijn een 30.000 stakers. Voor het Ruhrgebied is ook de staat van beleg afgekondigd. De r'e geering heeft medegedeeld dat z ij overeenkomstig de re geling met de Entente ge e n levensmiddelen naar de gebieden der -stakingen zal sturen. Het Wolffbureau merkt op: „Alles voor hem, die arbeidt en niets voor hem, die thans staakt. Anders is er toor Duitsehland geen redding meer mogelijk." Het verzet tegen de stakingsbewe ging wordt grooter. ras aan. Het werd door één man ge roeid. De ijzeren hekken die naar de trap voerden, waren, dat wist Violet, niet gesloten. De donkore figuur had iets geheimzinnigs en vastbeslotens. Me nig jong meisje zou naar het huis teruggeloopen zijn en de bedienden gewekt hebben. Violet deed het niet, zij was niet voor nieis een leerling van „Bud" Kinsolving. Zij liep naar het hek, juist toen de man zijn boot aan een ring in den muur vastlegde. Wat moet je hier? zei zij streng. Juffrouw Milton, zei de man met zachte stem. Ja, wat wil je? O, dat is gelukkig, was het ant woord. Juffrouw, mag ik u even spreken? Het-is over een belangrijke zaak. Waarom kom je hier als een dief in den nacht? Als je mij wilt spre ken Ik wou u alleen spreken, juf frouw. Ik ben Elijah Winterbotham. Ik heb gehoord, dat u mij terug wilt hebben. Meneer Boynton heeft het mij gezegd. Je kunt morgen komen om mij te bedanken, als je wilt, zeide Violet, hoewel zij belang in de zaak begon te stellen, de man had iets smeokends in zijn manier van doen. Ik dank u nu hartelijk. Maar ik moet u spreken. Juffrouw zijn ge- De Duitsche Rijksburgerraad dreigt met algemeene staking, zoo aan de burgerij niet dezelfde rechten als aan de arbeiders worden toegestaan. Verspreid nieuws DE STRIJD TEGEN DE BOLSJE- W1KI. De Canadeesclie troepen zullen Siberië verlaten. LUDENDORFF EN BETHMANN HOLLVVEG. Een bericht uit Ko penhagen aan de „Daily News" meldt nader, dat binnen enkele dagen aan de Duitsche Nationale Vergadering een nota overhandigd zal worden, waarin sprake is van de instelling van een speciaal Hoog Gerechtshof, om de aanklachten tegen Luden- dorfr, Hindenburg, Bethmaim-Holl- weg en nog enkele anderen, die ver zocht hebben om zich te rechtvaardi gen, te onderzoeken. Het Hoog Gerechtshof zal eveneens alle gevallen tegen personen, wier handelingen gedurende den oorlog voor hen compromitteerend zijn ge weest, onderzoeken. KAPITEIN FRY ATT. - Naar de Berlijnsche bladen melden begon te Berlijn foor de oommissie, die ter onderzoeking van de aanklachten wegens een niet het volkenrecht in strijd zijnde behandeling van vijan delijke krijgsgevangenen is inge steld, de revisie van het .proces te gen den Engeischen handelskapitein Fryatt, die wegens een poging om de Duitsche duikboot „U 33" te rammen, einde Juni 1916 te Brugge ter dood veroordeeld en terecht ge steld wend. De revisie geschiedt onder voor- zilte rsohap van prof. Sdhücking. Als vertegenwoordigers van Enge land wonen de Nederlandsche mi nister-resident ridder van Rappard, de Noorsche marine-attaché John. Meier, alsmede Engelsche en Fran- sche officiëren de zittingen bij. Stadsnieuws Wonlnghouwvereeniglng „Tuinwijk". De Woningnood. In de Dinsdagavond gehouden jaar vergadering van de vereeniging „Tuinwijk" gaf de voorzitter, de beer B. J. Chapon, een overzicht van den stand van zaken en van de gevoerde onderhandelingen met 't deparlemeni van Arbeid en met Burgem. en Wet houders van Heemstede. Uiteengezet werd, dat woningbouw ook voor den middenstand niet mogelijk is, ook niet in de volgende jaren, indien niet Rijk en Gemeente dezen woningoouw be vorderen door het geven van voor schotten, waarvan een deel 1-ijdrage moet zijn, evenals thans voor arbei derswoningbouw geschiedt- Betreurd werd, dat daar de woningnood zoo groot is, geen grootere spoed be tracht wordt in aansluiting daar aan werd besloten de volgende motie telegrafisch ter kennis van den Minis ter van Arbeid te brengen en duurvan afschrift té doen toekomen aan de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Financiën, de leden van de Eerste- en Tweede Kamer en aan B. 'cn W. en de Raadsleden der gemeente Heem stede: Aan Zijne Exoelleutie den Minister van Arbeid, 's-GravenUiige. De Woningbouwvereenigiug „Tuin wijk" te Heemstede, erkend bij Ko ninklijk Besluit van 18 September 1918 No. 32 en toegelaten bij Konink lijk Besluit van 30 October 1918 No. 41. Overwegende, dat de woningnood zich niet. beperkt, tot de categorieën van arbeiders en daarmede gelijk te stellen personen, overwegende, dat met name een ge weldig tekort is ontstaan, aan wonin gen welke vóór den oorlog f 250.— tot f 600.— zouden hebben opgebracht, overwegende, dat zich in verschil lende gemeenten reeds vele personen hebben vereenigd om in hun woning behoefte te voorzien en te dien einde wonlngbóuwvereenigingen hebben gesticht, toegelaten als uitsluitend werkzaam in liet belang van er bete ring der volkshuisvesting, overwegende, dat de regeering reeds in beginsel de vraag toestemmend heeft beantwoord of ook voor mid- denstandswoningbouw bijzondere steun moet worden verleend, blijkens helgoen in het If. B. van 18 Juli 1918 No. 92 betreffende steun aan de parti culiere bouwnijverheid is bepaald, overwegende echter, dat ïii tal van gemeenten geen of geen noemens waardige particuliere bouwnijverheid bestaat, dat althans in de practijk deze steun nog slechts in enkele zeer groote gemeenten verleend is, overwegende, dat het een onduldba- zicht nam een ernstige uitdrukking aan. Juffrouw, ik genoot het ver- vertrouwen van uw oom. Ik ben in den nacht gekomen om u te spreken, zonder dat iemand het zou zien. Kom binnen, zei Violet De man raakte aan zijn pet en liep de trap op. Violet ging hem voor in de waranda en stak het electrische licht aan. Zij zag een klein, gebaard man van ongeveer vijftig jaar, met grijs haar en diepliggende, eerlijke oogen. Zijn gezicht stelde haar dade lijk op haar gemak. Wat kom je mij vertellen? zeide zij. De man keek haar recht in het ge zicht Gaat u het bestuur van de fabrie ken overnemen, juffrouw? zei hij. Het wordt algemeen gezegd. Ja, zei Violet. Nou dan, juffrouw, ik was (en trouw bediende van Sir William, ik zal liet ook voor u zijn. Juffrouw, er is iets gaande in de fabriek, dal niet in orde is. Er is iets, als ik mij niet vergis, binnen oen paar honderd me ter van hier, dat zoo slecht is, ais het maar kan zijn. Sir William vermoed de het ook, maar hij is zoo plotseling gestorven. HOOFDSTUK II. Kom liever in de eetkamer, zei Violet Milton tegen den man en ging re toestand is, dat middenstanders gedwongen zijn af te wachten, of de particuliere bouwnijverheid voor hun huisvesting wil zorgdragen, en het daarom niet langer onmogelijk mag wezen, dat zij zelf handelend optre den, overwegende, dat middenstanders evengoed recht hebben op rljkssteun in deze als arbeiders, dringt met groote klem bij de re- geermg er op aan, dat ook ten be hoeve van mlddenstandsbouw spoedig voorschotten en bijdragen overeen komstig de Woningwet worden ver leend. Aan de Leden der Eerste- en Twee de Kamer der Staten-Genéraal zal een afschrift van dit telegram worden go- zonden. De Woningbouwvereniging „Tuinwijk". Aan het jaarverslag van den secre taris, den heer Jac. C. Meijerink Jr. Is ontleend, dat de vereeniging op 31 De cember 62 leden telde welk getal thans tot 72 is aangegroeid. Verder werd daarin melding gemaakt van de stap pen bij het Rijk en de Gemeente Heemstede gedaan ter voorbereiding van de plannen der vereeniging, die beoogen een honderdtal perceelen van ongeveer f 500 huurwaarde te touwen in de gemeente Heemstede. De penningmeester, de heer Van Gijn deelde mede, dat tot 51 Decem ber door de leden gestort is f 6400. Aan administratiekosten enz. is uitge geven f 130, waarbij nog komen de verschuldigde kosten van cprichting ad f 550. Beide verslagen werden goedge keurd. Herkozen werden als bestuursleden de aftredende leden de heeren B. J. Chapon.- voorzitter, Ir. H. van den Heuvel Rijnders, 2de secretaris en mej. C. Schwarze. In de vacature ont staan door het bedanken van den heer A. Knhlmann, die wegens gezond heidsredenen ontslag nam, werd ge- kozen de heer Joh. S. Machielse, die zijn benoeming aanvaardde. Na een wijziging van het huishou delijk reglement, werd op Idvies van den architect der vereniging Ir. J. B. van Loghem, besloten, om een adres te zenden aan B. en W. van Heemstede inzake aankoop van de be- noodigde terreinen door de gemeente, ten behoeve van de vereeniging met wijziging van oen vroeger te dezer zake ingediend verzoek. liet Tooneel Voordrachtavond van Albert Vogel en Ellen Verano. Albert Vogel is een romanticus hij houdt van he: breede gebaar. De ro mantiek met haar scherpe tegenstel lingen trekt hem telkens weer aan. Hij is een declamator, die zich in zijn voordracht geheel moet kunnen geven. Vogel ls geen man voor het moderne „stemmingsvers" hij houdt niet van half-tinten. Hij moet zich In zijn voordracht kunnen geven met heel zijn uitlaaiend temperament. Vogel is een uitbundig kunstenaar. Hij is op zijn sterkst, wanneer hij in zijn declamatie kracht, gloed en kleur kan brengen. Dat hebben wij ook Maandagavond weer gevoeld. Hij zoekt zijn repertoi re meestentijds zoodanig uit, dat licht en donker fel tegen elkander slaan. Vandaar zijn groote voorliefde voor een vers als Edward, dat in enkele regels een heel drama geeft. In zulk een voordracht komt de ac teur, die er altijd in Vogel schuilt, naar buiten. Hij geeft het vers alle kleur, zet de personen met zijn bree de plastiek dadelijk scherp voor ons neer. Zoo ook in „Die zwei Grenadiere!" Heme's vera leeft onder Vogel'» declamatie. Welk een kracht ontwik kelt hij hierin, hoe weet hij zijn voor dracht tot een prachtigen climax aan het slot op te voeren. Een artistieke vergissing leek ons de keuze van het laatste nummer voor de pauze: „Harald's Dood". De nabootsing van een vrouwenstem blijft voor een man altijd een ge waagd experiment. Men zal de tech niek, de viriuositeit misschien kunnen bewonderen, het blijft toch altijd „Er satz". Stemming geeft het zelden of nooit. En wanneer de vrouwenstem minuten lang zooals hier die van een oude, krijschende heks moet zijn, wordt het zelfs pijnlijk om aan te hooren. Wij zagen en hoorden geen moment de weerzinwekkende vrouw, die de declamator ons wilde sugge- reeren. De voordracht niét het voorgedragene werd onaesthetisch en daarmee was tege lijk de indruk weg. Want ook in de uitbeelding van net leeiijke moet de kunstenaar het schoone weten te ge ven, dat is dus kunst. Maai in de voordracht van een fragment uit Hannibal en Scipio van Griilparger in een vertaling van Her man Poort, herstelde Vogel zich vol komen. Als in marmer gehouwen stonden deze 2 sterke figuren voor ons. Hier was werkelijk bewuste, do- mineerende kracht! Zoo uitbundig en manlijk als Vo gel is in zijn kunst, zoo ingetogen en hem voor, het licht ontstekende. .Welnu, meneer Winterbotham, begon zij, u hebt me daar net iets heel vree.mds gezegd. Wees zoo vrien delijk het mij nader uit te leggen. Dank u, juffrouw. Het zit zoo. Juist voor Sir William stierf, begon hij te vermoeden, dat er 's avonds vreemde dingen in de fabriek ge beurden. Hij vertelde het mij, want hij vertrouwde mij, en ik begon er op te letten. Niemand anders weet iets van de zaak af. Ik voelde het als mijn plicht te probeeren, u alleen te spre ken, daarom ben ik met dat bootje ge komen. Ik heb mijn oom helaas nooit gekend, mijnheer Winterbotham. Maar daar hij mij zijne uitgebreide bezittingen naliet en ook de groote er aan verbonden verantwoordelijk heid, wil ik doen, wat hij m mijn plaats gedaan zou hebben. Zoo moet het zijn, juffrouw, als ik het zeggen mag, antwoordde Win terbotham. Nu zal ik het u ver tellen. Er staat in de werkplaatsan een gebouwtje, dat bijna niemand mag binnenkomen. Het wordt het proefatelier genoemd. Mijnheer Fan- shawe heeft de sleutels. Daar vitldt hij nieuwe methoden en zakengehei men uit. Violet knikte. Zij luisterde aandach tig. Winterbotham aarzelde een oogen- vrouwelijk is de voordracht van zijn vrouw, Ellen Verano. Zij heeft een sympathieke stem van mooi timbre, die zij uitstekend weet te gebruiken. Alleen de keel r hindert nu en dan bij het zeggen van Hollandsche verzen. Haar voordracht is zonder eenïg ef fect-bejag en van groote innigheid. Zij is niet de kuustenares voor verzen van zwoele passie of verteerenden hartstocht, maar van de teere nuance en de gedragen rust. Welk een stem ming wist zij te brengen in dat prach tige Chanson d'Automne van Paul Verlaine en welk een berustenden weemoed in het gedichtje van Her man Poort „Ik weet, dat ik jong sterven zal." En toch, welk een in nerlijke kracht ook in de Ode aan de gevallen helden van Peguy, den jon gen aan de Marne gesneuvelden dichter. Het was heel mooi en zeer artistiek. Jammer, dat er zoo weinigen waren opgekomen om den heer en mevrouw Vogel te hooren. Lag het misschien aan het wat al te „fragmentarische" programma? J. B. SCHUIL. ORGELBESPELING in de Groote- of St Bavokerk op Donderdag 3 April 1919, des nam. van 2—3 uur, door den heer Louis Röbert Prograinma: 1. Praeludium et Fu ga G gr. t., J. S. Bach. 2. Larghetto, G. F. HandeL 3. 5e Sonate, F. Men- delssolm-Bartholdy. Choral, Andante con moto, Allegro Maestoso. 4. An dante cön moto, A. Guilmant. 5. Suite Gothique, L. Boëllman. In- troduction-ChoraL Menuet Gothique, Prière, Toccata. NEDERLAND EN ORANJE. Op de Dinsdagavond gehouden le denvergadering der Anti-revolutio naire Kiesvereeniguig „Nederland en Oranje" werd medegedeeld, dat de volgorde van de candidatenlijst voor den gemeenteraad als volgt is: 1. mr. A. Bruch, 2. M. de BraaJ, 3. G. A. Wolzak, 4. G. v. d. Boogaard, 5. C. ten Boom, 6. J. D. Wijkhuizen, 7. W. Hoek. 8. K. van Leeuwen, 9. P. Elgersma, 10. F. van Egmond. Mr. A. Bruch hield een inleiding over het onderwerp: „Moet bij het bepalen van loon rekening gehouden worden met de grootte van het ge zin?", waarin spr. zich verklaarde voor zoodanig loon dat een gemid deld gezin er. ruim van kan teven, dus voor een absoluut gez.nslioon. Na de inleiding had een drukke gedach- teuwisseüng plaats. Tenslotte sprak ds. G. W. C. Vun derink een opwekkend woord naar aanleiding van de Statenverkiezin gen. DRANKBESTRIJDING. In druk is verschenen het jaarverslag over 1918 van het Centraal Comité van Drankbestrijdende Vereenigin- gen te Haarlem. Daaraan ontleenen wij de mede- deeling dat in 1918 waren aangeslo ten 12 organisaties, te zamen tel- ten dl 1327 leden. De rekening en verantwoording sluit met een batig saldo van f 179.75. De controleur van drankzuchti gen, de heer T. P. v. d. Leer, maakt de volgende opmerking: Het heeft mij meermalen gehinderd, dat werkloozen, ingeschreven bij het Steuncomité, toch nog een vonnis wegens dronkenschap kregen. De ru we ontvangst, mij meermalen ten deei gevallen met het antwoord: „Wat gaat jou dat aan, ik drink toch van mijn eigen centen", past allerminst den klanten van het Steuncomité. JUBILEUM. Dinsdag vierde de heer E. Jansen zijn 40-jarig jubileum als plaatdrukker bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. Des morgens werd de jubilaris van zijn woning af gehaald met een auto en daarna op de plaatdrukkerij toegesproken door den lieer A. D. Visser, die hem een enveloppe met inhoud namens de kameraden aanbood. Ook de pa troons kwamen In den loop van den morgen den heer Jansen complimen teeren. ACHTUREN WERKDAG IN HET WINKELBEDRIJF. Door het Landelijk Comité voor den acht uren werkdag in het winkelbedrijf, is een adres gericht tot den minister van Arbeid, met memorie van toe lichting om alsnog te trachten de 45-urige werkweek ook in het win kelbedrijf Ingevoerd te krijgen. Het adres is eveneens gezonden aan de Staten-Generaal. STEUNBEWEGING STAKENDE METAALBEWERKERS. De Haar- lemsche Bestuurdersbond verzamelde in de afgeloopen week ruim f 1000 op steunlijsten ten behoeve van de sta kende metaalbewerkers. blik en kreeg een kleur. Tenslotte barstte hij los in een stortvloed van woorden. U zult het brutaal van mij vin den, dat ik, een fabrieksopzichter, iets te zeggen heb over een hooggeplaatst man als mijnheer Fanshawe, die thef van deze fabrieken is en die meer van papier weet dan iemand anders in de wereld. MIssclüen bederf ik mijn eigen kansen, door bet u te ver tellen, maar dat kan ik niet helpen. Sir William vertrouwde mij en nu lnj gestorven is, moet ik doorgaan alsof hij nog leefde. U behoeft niet bang te zijn, nuj iets te vertellen, antwoordde Violet De kleine opzichter slaakte een zucht van verlichting. Nou dan, ik zal het ronduit zeg gen, mijnheer Fanshawe is oen srtiurk lederen naclit, als de fabriek op twee wakers na, ledig is, werkt hij m hc proefatelier. Hij is nooit gewend ge weest 's avonds te werken, want hij houdt veel van plezier. Maar er is meer. Sir William hoorde nooit, wat er binnen die muren gebeurde. Vol gens gewoonte kreeg hij altijd ver slag van alle prooven. Hij kreeg er hiervan nooit een. Toen hij stierf, hadden wij dat juist ontdekt cn zijn dood maakte een einde aan verdere onderzoekingen. Mijnheer Fanshawe ontsloeg mij onmiddellijk. Hij mocht mij nooit lijden. Hoewel ik mij niet Opmerkingen alt de bnrgerjj. H et Vredesfeest. De heer B. J. Wielend Los, Pieter Kiesstraat 72 a, algemeen secretarie van het Vredesfeest, schrijft ons naar aanleiding van de „Opmerking uit de Burgerij in het nummer van 28 Maart, dat het de bedoeling der feest-commissie is, een „watersport- feest" te houden, hetgeen bezwaarlijk 's avonds kan plaats vinden. De in zender bedoelt echter oen avondfeest met verlichte vaartuigen, enz. Wel licht zal met dit denkbeeld rekening kunnen worden gehouden. Voorla verzocht de secretaris "ér nog eens den nadruk op te willen leggen, da? het feest een algemeen karakter draagt en niet een turnfeest of een muziekfeest. Rabriek Toor Vragen VRAAG: Ik ben reeds jaren l>oda van reen Waterschapsbestuur en ge niet als zoodanig een belooning van f 25 per jaar. Nu ontving ik op mijn verzoek om ouderdomsrente een af wijzende beschikking. Wat kan hier van de reden zijn, daar ik toch tot heden in loondienst werkzaam ben Jgeweest en in de wet niet een be paald bedrag als loon vereischt wordt? ANTWOORD: In de hal vat het Postkantoor hangt een lijst var, tusschenpersonen, die inlichtingcii geven omtrent ouderdomspensioen. VRAAG Hoe staal hel met de Ou derdomsrente Wordt er al uitge keerd na hel 65sie jaar, of moet men 70 jaar zijn Ik heb den leeftijd van 68 jaar bereiktkom ik nu nog niet voor Ouderdomsrente in aanmerking 1 ANTWOORD Het nieuwe ont werp is nog geen wet geworden, maar als dit aangegeven wordt zullen ook 65-jarigen in aanmerking, ko men voor ouderdomsrente. VRAAG: Hoe oud moet men zijn om voor ouderdomsrente in aanmer king te komen? Waar moefc men zich daartoe vervoegen en ^wanneer treedt de nieuwe wet in werking? ANTWOORD: 1. Thans nog 70 jaar. 2. In de hal van het postkan-i toor hangt een lijst van tusschenper sonen tot wie men zich wenden kan. 3. Dit is nog niet bekend. VRAAG: Hoe kan men nikkel het best tegen zeewater vrijwaren? ANT WOORD. (We vermoeden, door het te vernissen of van een paraffine- laagje te voorzien. VRAAG: Als men naar Amerika gaat,- mag men dan nieuw nikkei- werk meenemen, en moet daar dan nog invoerrecht voor betaald wor den? Of mag men hert nikkelwerk, in dien het gebruikt is, zóó invoeren? ANTWOORD: Wend u lot den Ont vanger der Invoerrechten eai Accijn zen, alhier. Klein Heiligland 84. VRAAG: Bestaat de schermver eeniging „Pro Pafcria" nog? Waar en wanneer houdt zij haar oefenin gen? ANTWOORD: Het laatst® jaarboekje vermeldt deze vereenl- girug niet. VRAAG: Waar is de Vereeniging voor Wo like tuintjes (Hvoarover in Haarlem's Dagblad van 21 Maart geschreven is) gevestigd? ANT WOORD: S-uretarig is de heer N. C. Wefers Bett.nk, Wilhelminapark 18. VRAAG: Ik ben buitenlander en niet genaturaliseerd, maar ben met. een Nederlandsche vrouw getmuwd. Kan de Nederlandsche wet mij ver plichten, daar Ik met handenarbeid mijn brood moet verdienen, en mijn huisgezin zeer groot is, mijn schoon vader te onderhouden? ANT- WOORD: Ja, en wel naar verliou ding tot uwe verdiensten en de b» hoef te van uw schoonvader. VRAAG: Ik heb voor liefhebberij een partijtje gebruikte Hollandsche postzegels noodig. Kunt u r.iij zeg gen tot wien ik mij moet wenden oru deze over te nemen? ANTWOORD: Plaats daarvoor een advertentie. VRAAG: Mijn zoon sliert in Octo ber 1918. Tot heden heeft wen zijn militaire uitrusting (".vaaroiidor ook zijn geweer) nog niet teruggehaald. Waar moet ik nuj vervoegen, unem- de het zoo spoedig mogelijk kw:>l te zijn? Ik had gaarne, dal 1 et ge haald werdj want ik ben niet in de gelegenheid het te orengon? ANTWOORD: De militaire uitrus tingstukken moeten worden ingele verd. Indien uw overleden zoon be hoorde tot een korps of wapen, hier in garnizoen, dan is het raadzaam u tot dien commandant te wenden of anders tot den garnizoenscomman dant bureei Groote Markt VRAAG: Kan.men caoutchouc ook lijmen, dat het goed vast blijft zit ten? ANTWOORD: Wat verstaat u onder caoutchouc? Zonder verdere kan voorstellen, dat hij ontdekt had, dat Sir William en ik hém bespied den. Ik begrijp niet goed, viel Violet hem in de reden, waarover wij on» bezorgd zouden maken. Er hoeft toch niets vreemds in te zijn, als mijnheer Fanshawe 's avonds proeven wil ne men. U hebt nog niet alles gehoord, juffrouw, ging Winterbotham \oort, toen Sir William niet vacantie iri Zwitserland was, ongeveer twee waan den voor zijn dood, werd een hoe veelheid machines in het pioefatcllcr gebracht. Ik zag er eeuige van en ze brachten mij tot nadenken want, zoo als u begrijpen zult, ben ik gewend aan machines. Hierna werden groote hoeveelheden ruw materiaal het fijnste Alfagras en vele balen kost baar linnen het gebouw binnenge- bracht. Er waren honderddulzende kilo's materiaal en toch is er niet3 meer uitgekomen. Nu weel 'k zeker, dat daar iets op groote schaal aan den gang is. Toch gaat geen der ar beiders des avonds naar het proef atelier, daar ben ik zeker van. Om d< machinerieën daarbinnen te lianteo- ren en alles behoorlijk te drijven zijn verscheidene menschen noodig. Mijn heer Fanshawe zou, met al zijn ken nis, alleen niets kunnen uitrichten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5