Paarden-Rookvleesch Brandhout Buitenlandsch Overzicht' KANTKOEK Gebroken Biscuits FIRMA C. J. KROOST Afslag lsts kwaliteit Rundvieescb Tricot Onderkieedmg Weder voorradig EEfl GILLETTE WEBER&Z2 Rund-, Kalfs- en Varkensslachterij Greate afslag tfarkeisvieesch Eerste kwaliteit tlaitsvleesck Een Central News-telegram uit Pa- rijs verzekert, op gezag van een lid der Britsche vredesdelegatle, dat op de vredesconferentie thans alle voor- naams'e vraagstukken zijn opgelost en dat men thans bezig is met het redigeeren van het verdrag. „Wan- neer de wereld over twee of drie we- ken den volledigen tekst van het ver- drug leest, zal zij het beschouwen als het rechtvaardigste, het verstandigste en grootste document dat ooit door menschen is gewrocht" zop wordt door dit Engelsche porsagentschap j geineld. Van andere zijde wordt gemeld, dat de Raad van Vier de kwestie der schadeloosstellingen behandelde. Het j rapport der experts concludeert tot: le. Een oogenblikkelijke storting door Duitschland van een bedrag van 25 milliard francs, te voldoen uit den goudvoorraad en uit den voorraad ruwe grondstoffen. 2e. De onderteekening door Duitsch- land van een voorloopige schuldbe kentenis aan de geallieerden ten be drage van 150 milliard francs. 3e. De betaling van annuïteiten, waarvan het bedrag elk jaar opnieuw zal worden vastgesteld zonder dat zij kunnen dajen beneden een minimum bij het verdrag te bepalen en die zul len beginnen te loopen in 1920. •ie. Het vaststellen van garantie bepalingen voor het geval de clausu les van het bedrag niet Worden na gekomen. Over de quaestia van de verant- woordeliikheid schijnen zoo wordt uit Pariis geseind de Fransche en Engelscho opvattingen elkaar meeT en meer te naderen. In de commis sie hebben de Amerikanen zich krach tig verzet togen de strafrechtendii lee verantwooruehjkheid van den ex-kei- .zer ui zijn qualiteit van staatshoofd, aangezien in Amerika ue onaantast baarheid van het staatshoofd als een dogma geldt en men van oordeal is, dat de chef, die den volkswil volgt, niet juridisch verantwoordelijk kan worden gesteld. Bovendien meenan de Amerikanen, dat een bestraffing van den ex-keizer tot niets zou leiden, doch integendeel een herstal van de monarchie zou kunnen bevorderen. In den Baad van Vier moet de hou ding van Wilson categorisch afwij zend zijn geweest. Thans schijn; het waarschijnlijk, dat men geen onder zoek zal instellen over i oorsprong van den oorlog, maar dat daarente gen de misdrijven tijdens den oorlog gestraft zullen worden. Men acht een verzoek tot uitlevering van den ex- keizer opnieuw waarschijnlijk. Reuter deelt nog mede- Men is lot overeenstemming geko men over de quaestie der vertilt woordelijkheid en der schadevergoe ding. Een natie, waarschijnlijk 1.-J- gie, zal een vervolging te gen d en e x-k eizer inlei den. Het Journal des Débats oefent gcherpe critiek op het gebrek aan behoorlijke resultaten van den ar beid van de vredesconferentie. „Tot dusverre heeft men vier jaar oorlog moeten voeren om te komen tot een heid van opperbevel; maar er bestaat nog niets wat gelijkt op- eenheid van diplomatieke leiding. De Vier heb ben de mêeningsverscnfllen toege- ■spitsten plaats van ze op te heffen Zij zouden alleen 6nel tot overeen- stemming zijn kunnen komen, in dien zij van te voren enkeld beginse len hadden vastgelegd. Indien non liet eens wil worden, 'moet mpn te rugkeeren tot de beginselquaesties, daarna kan men dan de detailuit werking overlaten aan de vertrou- (wfcvnamanneai volgens bepaalde in structies. Indien men vasthoudt aan de handige methode, om alles aan te vatten zonder iet6 af te werken, dan komt men er nooit." In de Nationale Vergadering van Duitschland is ook de vredesquaes- tie weer eens ter sprake gekomen. Scheidemann constn.teterde met vreugde, dat aan „de Duitschei bezwa ren inzake de quaestie van Danzig door de Entente tegemoet gekomen ■is. Verder verklaarde do minister president nog: „Wij willen het Russische volk de broederhand reiken, wanneer het van zijn gewelddadige propaganda van het Bolsjewisme afziet." Scheidemann betreurde het, dat de Dnritsche krijgsgevangenen nog steeds door de Entente worden vast gehouden. Daarop vervolgde hij: „Er dreigen ons niet- alleen geva ren van buiten, maar ook in het bin nenland-. Op het oogenblik hebben honderdduizenden den arbeid neer gelegd, door weiken wij ons alleen betalingsmiddelen kunnen verschaf fen. Zonder arbeid 'geen pond meel vóór onze vrouwen en kinderen. „Wij voeren met hei organisme der raden-republiek een strijd op le ven en dood, ter wille van den vrede, zonder welken wij te gronde zouden gaan. De beraadslagingen van het radencongres te Berlijn volgen wij met belangstelling. Er moeten daar gewichtige besluiten worden geno men. Moge het congre6 er zich van bewust zijn, dat men een geestelijke beweging slechts met geeste.ïjke wa penen kan bestrijden". Dr. Pfeiffer stelde namens het Ceptrum voor den vrede drie eischen: Ontruiming van het bezette gebied onmiddellijk bij het sluiten van den vrede. i.iuggave der krijgsgevangenen. Opheffing dei blokkade. Pfeiffer zei verder nog: „Namens onze vrienden op den linker Rijnoever verklaar ik, dat zij in dit ernstig uur vuur ons volk 6peciule wensclien op den achter grond plaatsen en op het standpunt staan, dat zij Duitschers willen blij ven (Stormachtige bijval). Wanneer wij de onaantastbaarheid van het Duitsche gebied eischen, verlangen wij ook, dat onze kplonièn bij den vrede niet v- orden afgenomen. „Wanneer de Volkerenbond tot stand komt, moet Duitschland er met rechten al6 lid in worden opge nomen. Wil men ons de pen voor de onderteekening van een geweld-vrede in de door honger en ontbering ver zwakte hand duwen, dan kan het ge beuren, dat deze niet onderteekent, maar zich voor den laatsten tegen stand tot een vuist balt." (Stormach tige bijval). De meerderiicidssocialisten te Mun- chen hebben bekend gemaakt, dat, als zij er niet in slagen het „eenheids front" tusschen de verschillende so cialistische partijen in Beieren ie her stellen, zij niet .meer zullen mede werken met de Raden-regeering. Volgens berichten via Weimar is de toestand in geheel Noord-Beieren j voor de oude regeering zéér gunstig. Minister Noske heeft in een inter- I view verklaard, dat, indien 'l minis- terie-Iioffmann 't nog een poosje weet uit te houden, het met de radenrepu bliek in Beieren wel spoedig gedaan zal zijn. Gaat dit niet met andere middelen, dan moet, evenals in Bre men, Dusselclorf en andere steden reeds geschiedde, met wapengeweld de orde hersteld worden. In 't Engelsche Lagerhuis heeft Shoa-t.. secretaris van buitenlandsche zaken, verklaard, dat de Engelsche regeering volkomen bereid is om te onderhandelen met een werkelijke en duurzame regeering, die Rusland vertegenwoordigt. „Maar wij willen niets te doen hebben met een bende bloeddorstige seiiavuiten (toejuichin gen). De Britsciie delegatie te Parijs bezit geen voorstellen van Lenin en ik geloof zoo vervolgde Short dat te Parijs in het geheel geen voor stellen van Lenin zijn ontvangen. Ik vermoed, dat de heede geschiedenis, als zou Lenin tol onderh and eten be reid zijn, een Duitscii bedenksel is en ik zal Lloyd George melden, dat liet heele Huis eenstemmig tegeai een onderhandeling rnet Lenin is', (toe juichingen). Ook deelde Short nog mede, dal er in Engeland Bolsjewistische agenten zijn. die men moeilijk te pakken kan krijgen, maar die nauwlettend wor den bewaakt. Verspreid nieuws TIEN JAAR TUCHTHUISSTRAF WEGENS LANDVERRAAD. Het „Reichsgericht" heelt den 30-jarigen slotenmaker Karl Kortum wegens poging tot landverraad tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld Kortum trad tildens den oorlog in- Neder land met een aantal buitenlandscho spionnage-bureaux in relatie en bracht deze in verbinding met Duit sche deserteurs, die zeer belangrijke militaire geheimen moestent verraden. Bovendien vel'kocht hij militaire tee- keningen aan buitenlandsche agen ten. DE NATIONALISTISCHE DELE GATIE UIT 7.TITD-AF TKA. ne Zuid-Afrikaansche nationalisten zijn te New-York aan boord van de „Noordam" naar Plymouth vertrok ken. ONLUSTEN IN KOREA. Volgens een telegram uit Tokio .worden zes bataljons Japansche troepen naar Korea gezonden om de ongeregeld heden aldaar te onderdrukken. EEN BOLSJEWISTISCH COMPLOT IN SIBERIé. De bijzondere corres pondent van de „Times" te Omsk meldt: Er is een Bolsjewistisch com plot ontdekt, dat vertakkingen heeft in de fabrieken en bij de spoorwegen in geheel SiberlS. Er hebben honder den arrestaties plaats gehud, terwijl millioenen roebels in beslag zijn ge- nomen. Uit gevonden documenten i blijkt, dat de organisatie van Moscou (uit geleid werd. De bedoeling was, meester te worden van de spoorwe gen. Bolsjewistische agenten hebben een enorm aantal bankbiljetten uit den tijd van Kerensky over don Oeral gesmokkeld, zoodat de regeering te Omsk genoodzaakt was alle bankno ten met uitzondering van haar eige ne, aan de circulatie te onttrekken. DE- ENGELSCHE MIJNWERKERS. Woensdag en Donderdag is onder alle Britsche, mijnwerkers stemming gehouden over de vraag, of de voor stellen van den voorzitter der kolen- commissie moeten worden aanvaard. Het definitieve resultaat zal Woens dag op de nationale conferentie wor den bekend gemaakt. Behalve in Zuid-W ales zullen de mijnwerkers vermoedelijk overal gevolg geven aan het advies van hun leiders om het rapport te aanvaarden. Vast staat dat Woensdag 20218 mijn wei-kers vóór 't aannemen en 2333 daartegen stemden. Van bet Politieke nooiveld. Tour- 10 April. Allerlei uit Indié. De be- grooting ten einde gebracht. Eigenlijk is over de zitting van vandaag bitter weinig te schrijven, en ik zal den lezer dan ook niet vér- moeien met een verslag van de dro ge discussies die over een aantal ar tikelen van de Indische begrooting nog zijn gevoerd, maar mij bepalen tot het weergeven van enkele beslis singen, die na voor het meerendeal korte discussies werden genomen. In de eerste plaats verdedigde de heer Zeeuw zijn amendement om de salarissen der Europeesche onder wijzers te brengen op f 200 tot f 800 per maand. Thans is het maximum f 650 per maand, maar do meeste onderwijzers (60 pet.) verdienen meer, zeide do Minister, die overigens be reid bleek om bij berekening van het salaris de Nederlandsche dienstjaren mede te tellen. Het amendement werd verworpen met 41 tegen 20 stemmen. Ook "een amendament-Ger- hard, dat de bedoeling heeft aan alle irulanclsehe -onderwijzers de wedtie- verbetering te geven, die de Regee ring voorstelt alleen voor de op de kweekschool opgeleide onderwijzers, kon geen meerderheid vinden. De ge volgen zouden zijn een algemeene op drijving der salarissen van de inland- eche ambtenaren, die de Regeering niet aanbevelenswaardig acht, omdat zij de verhoudingen al te zeer zou verbreken. Helzeifde argument gold tegen het voorstel-Yan Zadelhoff, die de inlandsche artsen hooger wil be zoldigen, een voorstel d>t in den ln- dischen Volksraad verworpen is. De dienst van Openbare Werken heeft, vooral voor de irrigatie- en be vloeiingswerken, goede en vele inge nieurs noodig. De Regeering heeft daarom een nieuwe verbeterde wed de-regeling voorgesteld, die den heeren De Muralt en Albarda aan leiding gaf tot betoogen ovor de nood 'zakelijkheid om die regeling nog te verbeteren. Want, zeide de heer De Muralt, alle menschen misschien da Gouverneur-Generaal uitgezon derd gaan toch naar Indlê öm geld te verdienen. De Minister bleek van gevoelen dat de nieuwe regeling zeer voldoende moest worden geacht, en dat daar door het verkrijgen van de noodige goede krachten zou zijn verzekerd. Volgens den heer Haazevoet doet de Regeering te weinig om de rijk dommen, die de bodem von Borneo bevat diamanten op te delven. Maar de Minister deelde mede dat de ingestelde onderzoekingen hebben aangetoond, dat stelselmatige exploi tatie van de kraterpijpen, waarin dia - diamanten voornamelijk verbor gen schijnen te zijn, weinig zou op leveren. Aleen wanneer toevalliger wijze een veld zou worden ontdekt, zal de Regeering niet nalaten het in exploitatie te brengen. Daar gaan onze rijkdommen van Borneo! Enfin, de Transvaal heeft ons geleerd,- dat diamantvelden niet altijd een zegen voor een land zijn. De heer Scheurer heeft zijn jaar lij ksche speech tegen de opiumregie gehouden, principieel en ernstig, maar berustend op een verkeerde praemisse. zeide de Minister, nl. op deze, dat opheffing der regie het ver bruik zou doen verminderen, en dat die opheffing niet zou plaats hebben omdat de Regeering de baten der regie niet zou wilien of kunnen mis sen. De eenige reden voor de regie is, zeide de Minister, dat ze het beste middel is om den smokkelhandel te gen le gaan. Een principieel verschil dus tusschen twee principieele man nen, waarvan de Minister van sa menwerking met 't buitenland veel, de ander in het geheel niets verwacht. Dr. Van Ravesteyn vroeg, behalve verbeteringen in loon en, arbeids- en rusttijden en rechtspositie van het spoorwegpersoneel in Indië, het in stellen eener enquête naar de toe standen. De Minister meende te weten dat de arbeidsvoorwaarden van genoemd personeel althans bij de Staats sporen .geen aanleiding tot klacht geven; de vraag naar een enquête zal de Minister overbrengen aan den Gouverneur-Generaal, terwijl hij overweging toezegde van een wensch van den heer Duymaer van Twist om aan de weduwen van onderofficieren een verhooging vau pensioen van f 100 te geven. Maar dal brengt con sequenties mee voor alle pensioenen, zeide de Minister en daarover zullen we dus nog wel eens moeten praten. Om half zes begon de heer Hugen- holtz een boom op te zeilen over de rijst-relletjes aan boord van de „Ko ningin-Regentes". Was er witte rijst genoeg, terwiji er roode werd voorge diend? Ja zeker, daar komt het op aan, zeide de heer Hugenholtz ge wichtig. Het heele verhaal, van de rijst en de straffen, en hetgeen naar aanleiding van een en ander over de actie van het Minder Marineperso neel werd betoogd, schenkt gij mij natuurlijk wel. Het slot van de zaak was dat de heer Hugenholtz den Mi nister tracht te bewegen om ook in Indié de sclieeps-auloriteiten in con tact te brengen met de organisatie van het personeel, omdat dit hieir te lande ook goed heeft gewerkt. Boven dien vroeg hij een regelmatige en billijke behandeling van de ontslage nen. Minister Idenburg corrigeerde het verhaal van den heer Hugenholtz op menig punt. en deed verder uitkomen dat er tegen erkennipg van den Bond aan boord der schepen geen bezwaar bestaat indien, die bonden daar op- SNGEZONDEN MEDEDEELINGEN -40 Cta. per regel. BAVERSCHM1DT KLAJE Uitstoomen en Maohlnaal Stofvrij- maken van Tapijten, Karpetten en Loopers. Gr. Houtstraat 77- Telef. 426-1046 treden gelijk hier, maar tot nog toe voer de Bond in Indië onder anar chistische vlag. Na repliek van den heer Hugenholtz te kwart over zes sen werden de restende nummers der begrooting „afgerammeld", op verzoak van den heer Van Ravesteyn morgen stemming. EERSTE KAMER. De begrooting van Arbeid goedgekeurd. De Eerste Ko- mer werkloos. De Minister van Arbeid, de heer Aalberse heeft bij de Eerste Kamer een goed onthaal gevonden en zijn begrooting in één dag behandeld en aangenomen gezien. Omtrent zijn plannen die de heer Bergsma deden vreezen dat ze te vele zouden zijn om ze alle ver wezenlijkt te zien deelde de Mi nister mede, dat de morgen inkomen de Arbeidswet nog niet den arbeids tijd van 8 uur voor het landbouw bedrijf brengen zul, daar voor dit bedrijf.een afzonderlijk wetsontwerp in voorbereiding is. Voorts zijn de herziening der Invaliditeitswets en de Ouderdomsrente voor „kleine zelf standigen" zoo goed als gereed, ter wijl ook de Ongevallenwet op stapel staat, mèt een regeling voor de zee varenden, Gezondheidswet en W a renwet zullen mede binnenkort voor herziening gereed zijn. Voor de rege ling dar Ziektebehandeling, die aan de Ziekteverzekering moet aanstui ten, wordt een Staatscommissie be noemd, terwijl de Minister in de toe komst ook de door (ten heer Van Kol krachtig bepleite bestrijding der ge slachtsziekten zal ter hand nemen. Dat de geleidelijke liquidatie der Huurcofnmissdewel bij Justitie aan hangig is zal zeker in den lande slechts met gemengde gevoelens wor den vernomen. De Eerste Kamer heeft een reeks kleine ontwerpen aangenomen waai onder ook dat ter bestrijding van liet bezoeken van strafzittingen door niet-volwassenen, en is daarna tot 23 April rust gaan nemen. Er is geen werk r INTIMUS. Binnenland TWEEDE KAMER. Naar het in parlementaire kringen verluidt, zou de Kamer a.s. Vrijdag, met het oog op Paschen voor den tijd van 3 we ken op reces gaan. Het ligt echier in de bedoeling om tijdens hel reces 1 a 2 dagen terug te komen om het ontwerp Arbeidswet Aalberse, dat dan vermoedelijk b>: da Kaïner zal zijn ingekomen, in de afdeelingon te beli and elen. BRANDSTICHTING. De boeren knecht K. R. te Dalen is in hechte nis genomen. Hij wordt verdacht de boerderij, bewoond door de wed. Koers, in brand te hebben gestoken, bij welken brand 27 koeien, 7 paaiden en eenige varkens zijn omgekomen. AI> M *22 rJC JHS rA: X JSS J6S5 Kleine Houtstraat 112 Wederom ontvangen 13 cent per one. voorheen Q. F. DE WAAL Kleine Houtstraat 112 Groote Afslag van de Vleeschprijzen. Met 10 cent por 5 ons. Vanaf heden zijn de prijzen als volgt: Extra fijn door eikander gesneden Votte en Majjero Runderlappen fi,45 Extra fijn Rundergehakt11,30 Alles psr 6 ons. Voor eerste kwaliteit wordt ingestaan. Dagelijks voorhanden. P. H. HARTEL Vieeschhouwer, Groote Houtstraat 19 Telefoon No. 288 met 20 cent per Kilo Varkensvleesch f 1 50 Minzaam aanbevelend, Wed. J. CHR VAM HEKERT ZOON Kloosterstraat No. 101. Schuten WILT GIJ Van uw tuin genieten, dan moet deze ook vakkundig onderhouden worden. DE AiNGEWEZEN WEG daarvoor is een briefkaart te flehrijveu aan OTTO G. VISSER, Gedipl. Tuinbouwkundige, oud- leerling Hortus-Botanicus, Amsterdam. Aanleg en onderhoud van tuiRan an grayoa. Ook bl] abonnemont Beleefd aanbevelend, OT TO G. ViSSEK. Voorlocplg adres Spionkopstraat Ij, HAAkL Rfl. Zaterdagmorgen 9 uur Verkooping Openbaar Slachthuis ^esfobmd Ossenvieebch voor Dames, Heeren en Kinderen. Tricot Hgorenpantaisss in allo maten, ook met extra bandwijdte Kitlieiiidtn.KetpantaleRS Firma W. H. VOET i 39 Kruisstraat 39 HAARLEM Sousir lokken landschoooefl Baby iruitjes - Baby rokjes - Baby broekjes Berichten hiermede de prijsvermindering hun ner Tabaksoorten. Reclame Tabak, zonder surrogaten of stelen a 42 cent per half ons. Wilt U een bijzonder geurige pijp tabak, vraagt U dan onze Havana-Melange a 45 cent per groot half ons. Steeds voorhanden: Zuivere sigarenmerken Juno en Nar 7 cent. Eldorado cent. Anno 1832 Anno 1832 Telefoon No. 8 Het van oud® bekende* Klour en smaak als Ossenrookvleesoh 40 cent per ons Prima kwaliteit LfcVfcRWORST 60 cent per pond 11 cent per ons Beleefd aanbevelend, J. VERHAGEN Van fetarumstrsat 22 Telefoon 3263 TEL. 3376. Half Rund- en Kalfsgehakt f 1.per 5 ons. Kleine Houtstraat 116 Brouwersstraat 53. GESR. SERNE I VAM |KOriin©êTRflflT lOliaaRlEM) TOCH JE WAREI Heden ontvangen uit Amerika een nieuwe zendina. Wegens uitbreiden van 't bedrijf een partij zoo goed als droog hout te koop. per 1000 K.G. Beukenblokken f 62.50 Eikenblokken f 60.— Electrisoho Zagerij L. Magaretliastraat 26 TELEFOON 1876 I Lappen f 1.70 j Kluiven vanaf f0.70 Carbonade f 1.45 I Vet f2.00 I Gehakt f 1.50 I Lever-, Bloedworst f0.50 Fricandeau f 1.75 I Boterhammenworst, Rookworst en Haagsclia Leverworst Runderlappen f 1.50 j Runderstukjes, Roastbeef, Gehakt fl.40 J Rollades enz. iets hoogef tegea de bekende lage prijzen Ziet den reuzen grooten voorraad. Alles staat geprijsd Nog steeds HaLF OM HALF a tl.00 per pond Aan huis bezorging zonder prijsverhooging. Aanbevelend, L. KUYK SCHAGCHELSTrJAAl' 16 A naast den Pianowinkel

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6