HAARLEM'S DAGBLAD Bongarge onder Bolsjewistisch bewind. ZATERDAG 12 APRIL 1S19 VIERDE BLAD Ervaringen van een siadgenoote. Een dame, lid eener bekende Haar- lemsche familie, maar wier naam wij geen vrijheid hebben te noemen, is na een twaalfjarig verbluf in Hon garije Donderdag te Haarlem terug gekeerd en heeft ons gister eenige mcdodeelingen gedaan omtrent haar ervaringen in het onder bolsjewis tisch beheer gekomen Hongarije. Ik woonde er. aldus begon hot ver haal, op den ïilocksherg buitem Bu dapest, een villawijk van de Hongaar scbe hoofdstad. Tiidens den oorlog was Hongarije, vergeleken met Duitschland en Oostenrijk, een geluk kig land geweest, een luilekkerland zelfs. Sommige artikelen als boter, vleescli en chocolade ontbraken er wel, maar je hndt er toch vet. Het was den boeren geoorloofd een varken vet te mesten en het vleesch naar de stad to brengen. Wel was alles vreesciük duur, maar de loonen waren w* boeg dat de arbeiders ook wel altar1 ei dingan konden bekomen. Uit zichzelf w hat land zich ook niet aan het bolsjewis me hebben overgegeven. De Hongaren zijn wel een opvliegend volk in 't dorp, waar m'n schoonvader zijn landgoed had, werd eiken Zondag door de boeren met messen gevochten; maar overigens zijn 't lieden. ie men als lammeren leiden kan. M:;_n meening is, dat de Entente, Hongarije tot de wanhoops daad gedreven heeft. Het volk hecht- zeer aan z'n eenheid en 't wist wel flat het bij den vrede een paar com- mit&ten aan de Tsschen, Roemenie en Servië zou moeten afstaan, maar wat Frankrijk nu heeft doorgedreven heeft het land, dat door alle eeuwen heen zijn eenheid tegen Turken en Russ n heelt weten to verdedigen, wanhopig gemaakt; vandaar dat Karolyi de leiding aan de bolsjewis ten heeft overgegeven. De toestanden zijn er onbesch~::'e- lijk veranderd. Op 21 Maart. het begonnon. Daar 'k bulten woonde had 'k niets van den plotselingen omme keer gemerkt, als niet een vriend me 's morgens was komen inlichten, dat het noodzakelijk was, dat "k de kin deren van school ging halen. M'n zoontje kwam al zelf naar huis, om dat z'n leeraar de vriendel-kheid had hem thuis te brengen. Toen de staat van zaken omgekeerd was, hebben de Communistische raden daar dodeh'-'k de winkels gedurende een week ge sloten. Dat was verstandig, want daardoor voorkwam men plunderin gen. De ommekeer is dan ook zeer eliik geweest. Alleen ging 't een oogenblik verkeerd, toen d* •'"""Uiers- winkels werden geplunderd en toen twee ministers, die niet bolsjewiek genoeg waren, werden afgezet. Maar anders heerscht er goede orde. Ik was veel inBoedapest en kwam er wel laat vandaan; maar nooit dee»1 men mij overlast aan. De Communistische raden treden dan ook streng op tegen ordeverstoorders. Op plunderingen enz. staat de doodstraf. Aan oofd van alle zaken, bankinstellingen, scholen enz., staat nu een directo rium van de bolsjewiki. Toen 'k naar Nederland terug zon gaan, heb 'k m'n dochtertje nog een exa men laten doen en toen 'k haar van school kwam halen, zei men mij, dat de school nu onder communistisch bewind stond. He bolsjewistische afgevaardigde, die er nu het beheer had, kwam ri"' ook even vertoonen en toen 'k hem zei, dat 'k naar Nederland ging. zei „0, u gelukkige*, u gaat naar een land, waar 't rustig is en orde heerscht en waar je te eten1 hebt". Toen heb 'k hem eens aangezien en gedaebt: „Jij bent ook geen bolsie- i wiek met hart en ziel", 't Is dan ook maar een klein hoopje, dat de volsla gen ommekeer heeft veroorzaakt. I De goedmoedige Hongaren, die door den oorlog allen weerstand hebben verloren, verzetten zich niet tegen het hoopje communisten. En nu doen ze maar alsof ze ook bolsjewiki zijn, 1 want ze moeten toch ook leven. Het ergste vind 'k, dat de cultuur metet zinken. Waar blijft het intellect? In de scholen hebben ze de priasters en de nonnen weggejaagd. In de school waar m'n kinderen waren, te de godsdienstleeraar dag loon ar gewor den. Anders had hij in t geheel niet te eten. Alle beroepen worden door den Staat beheerscht, M'n zwager is dokter, maar alle ambitie gaat na- Uuvriük verloren, wanneer de vrij heid van het bedrijf te loor gaat De patiënten worden door den Staat on d"- dokters verdeeld. De huizen gijn net als de winkels staatseigen dom verklaard. Wie een huis heeft, moet dat afstaan aan den Staat. Hii mag dan eenige kamers van z'n eigen huis... huren en de rest van de wo ning wordt betrokken door arbeiders. Een van m'n kennissen kreeg drie gezinnen bij zich: een schoenmaker, oen ketellapper en nog iemand. En iteze gasten waren nogal ruw in hun gedragingen, zoodat er eiken dag kwestie is. Een andere konnis had vier kamers in een woning. Toen kwam de ommekeer en het Comité zei hem aan dat hij maar bij z'n schoon ouders in moest trekken. Er heerscht onder allo standen groote ontevre denheid. Ik hooTde van een arbeider een nogal typisch gemopper. Die zei: ,,M'n heele leven heb 'k één kamer en oen keuken gehad en 'k was tevre den. Nu moet 'k dria of vier kamers bewonen! Waar is dat nu noodig voor!" Ook de winkeliers zijn zeer onte- •vreden: bij hen is alles in beslag ge nomen. Een winkelier in luxe schoe nen zei me: „Nu heb ik m'n heele leven voor m'n zaak gewerkt. En wat heb ik nu." M'n winkel is eigen dom van den Staat en niemand heeft meer geld om luxe schoenen te be talen. Nu moet ik nog grof schoen werk gaan maken op den koop toe". Alle w'nkels zijn nu bijna leegver- kocht en 'n boerin redeneerde: ,.Wie zal ons nu naderhand onderhouden? Van de kapitalen moeten we het toch hebben en nu zijn die er niet meer, wat moeien we dan beginnen. De Staat kan geen huishouden, die maakt alleen maar schuld", zei ze; „over een paar jaar hebben we geen bezit meer maar alleen schulden." In alle vakken zijn er ontevredenen. Niet het minst onder de koetsiers. Die zijn wanhopig, want niemand heeft meer geld om te gaan rijden. *k Stond nog dezer dagen te Boeda pest op een tram te wachten, toen een koetsier me aanriep met -een: „Burgeres, moet je niet met me rij den?" Uil die algemeene ontevreden^» Jbeid blijkt wel, dat het maar een klein clubje is, dat de lakens uit deelt. Er zijn dadelijk heel wat nieuwe wetten uitgevaardigd en eiken dag komen er nieuwe bij. Er werd al dadelijk verordend, dat men alle wapens moest inleveren. Maar velen t hebben diê in den Donau geworpen, J want ze hadden er in het geheel geen zin in, om de wapens ai te geven aan de Bolsjewiki, die ze straks tegen henzelf zouden kunnen gaan ge bruiken. In het begin zijn er velen in de gevangenis geworpen. Een mijner kennissen, de commandant van de Donauilottilje, heeft twee dagen in de gevangenis gezeten, een ander kwam er eveneens terecht. Veel menschen zijn er wanhopig aan |toe- Ik ken een dame, die een pen sioentje had en verder leefde van de opbrengst van de huur van een wo ning, die haar eigendom is. Nu Ls de .villa staatseigendom en zij is niet alleen de huur van de woning kwijt, maar zij moet nog betalen, om er een deel van to mogen blijven bewo pen. Wie effecten heeft, kan ddar geen geld meer op krijgen. Dienst boden kan men niét meer betalen, maar velen blijven in dienst, zonder betaling te vragen. De werkloosheid neemt ontzei lend toe: Een onderneming, die 60.003 beambten had, heeft er 30.000 onl slagen. Iedereen kan aan de bank per maand 2000 kronen krijgen, tenmin ste als hij kan aantoonen, dat hij die noodig heeft, om het een-of-ander te koopen, maar die som van f 1000 no minaal is lang niet voldoende, want alles ls ontzettend duur. Een K.G kslfsvleesch kost 40 kronen, een ei kast 1 kroon 30, beter en vet 60 kronen per K-G^ (1 kroon is 50 cent t nominaal). Je krijgt geen geld van den Staat, als Je niet bij een vakvereenl-1 ging bent Ingeschreven. Mijn naai-1 ster, die van die zaken niet op de hoogte was, kreeg dan ook geen geld. Alles gaat op kaarten, maar eigenlijk krijg je «r alleen wat meel len vet op, zoodat je wel buiten de I kaarten moet koopen, om in het le ven te blijven. Ook de kleeren zullen nu op de kaarten gaan. Het com munisme beperkte zich nog voorna melijk tot de groote steden. Men heeft echter reeds een begin gemaakt Imet de verdeeling van het groot grondbezit. Maar de boeren moeten niets van het Bolsjewisme hebben. Ze hebben hun geweren moeten in leveren, maar ze zeggen: Als ze aan en grond komen, sullen ze eens •wat zien. Dan hebben we onze zei sen en hooivorken nog." Vim de laatste verordeningen was er een, dat ieder z'n kostbaarheden moet afgaven, maar velen verbergen ld,Ie in den grond- Alles wordt aan genomen zonden- recu. Op verande ring van de maatschappelijke orde rel.ent men dus niet meer. Persoonlijk heb ik geen overlast van de Bolsjewisten ondervonden; integendeel de volkscommissaris voor bultenlandsche zaken, Bélar Khun heeft alles gedaan, om ons •ter wille te zijn. Ik kreeg dadelijk een plakkaat aan m'n woning ten bewijze dat ik vreemdeling was, I zoodat ik van vreemde bewoners be- vrijd bon gebleven. En aan vreem delingen wordt volledige schadeloos- staling verleend. Ook is alles ge- j daan om ons het reizen te vergemak- j kelijken, ook door onzen gezant, die mee terug ie gekeerd. We hadden, een gereserveerden waggon tot Re- gensburg. Onderweg hebben we nog in spanning gezeten dat onzen wag-1 gon, als gebruikelijk is, door Tsje chen onder machinegeweervuur zou l genomen worden. Dat liep echter j 'goed af. Wel heb ik een groot deel van den nacht in een gangpad moe ien staan; maar !k ben toch goeil met m'n kinderen over Berlijn, waar onze gezant en zijn echtgcnoota uit stekend voor ons zorgden, hier terug gekomen. In Benthcim moesten we wachten op onze passen. Jammer, dat men toen te Oldenzaal niet wil de. dat de trein uit Bentheim een kwartier zou opgehouden worden: anders hadden we dadelijk door kunnen gaan. 'Maar wat was het toen heerlijk, toen we eindelijk in Oldenzaal aan kwamen! We konden weer, voor iiet eerst, na Langen tijd, van alles eten. We zijn toen hier en daar onder dak gekomen. Ik kwam met m'n kinderen bij een slager tarecht. Wat verruk kelijk, die zindelijkheid van de ka mers, die we daar kregen! Gister hen ik naar Haarlem teruggekomen en nu zijn we gelukkig veilig hier, be sloot onze vertelster, haar belang wekkend verhaal. f gehakt vléesch. ëen stuk boter, eert paar eieren, gehakte peterselie of uien en wat zout goed dooreenkneedt en tot kleine broodjes vormt, en deze in ei en beschuitkruim rolt, d i.irna met boter in een pan bakt, heeft men lekkere en voedzame vleeschbrood- jes. Secretaresse Ned. Vereeni- deeling Haarlem en O-na; re ging van Huisvrouwen, ken. Kleverparkweg 132. Nuttige wenken voor de huisvrouw. No. 32. Van ouds zegt men: Maart geeft 9 zomersche dagen, doch de afgeloo- pen maa'nd heeft haar reputatie Jan niet gehandhaafd, maar nu maakt April hel de laatste dagen uitmun tand en hoe heerlijk warm is het al in het zonnetje. Wanneer onze serre op het zuiden ligt, dan kan het daar op den dag formeel zomer zijn. We gaan nu zoo langzamerhand onze kamerplanten verplaatsen en ver schikken, want ook vele van haar snakken evenals wij menschen naar de zomerwarmte, alleen moeien we die planten. d%e niet tegen de zon kunnen een andere plaat© geven, dat hebben we laatst zoo goed van den heer Bouwer geleerd op de voor ons gehouden lezing, en nu zou »k alle huisvrouwen, ook die, welke niet bij de lezing tegenwoordig waren, nog eens goed op het hart willen drukken, dat men eene plant een plaats naar haar aard moet geven. Tevens er vooral voor zorgdragen, dat de planten niet te veel water krijgen, daar de grond dun er- zuurt en de plant sterft of althans kwijnt- Het best is de potten een poosje in een emmer met water te plaatsen en na de bladen meteen goed beproeid te behben, de planten weer op haar plaats te brengen. Een plant neemt zelve zooveel vocht op als zij noodig heeft, ook moeten de pot ten poreus zijn, daar de worteis lucht noodig hebben. Ais die gladde, steenen sierpotjes zijn dus eigen-ijk uit den bocoe. Heeft men in de serre ku6sens en kleedjes, dia verschoten zijn, dan kan men die overtrekken en kleedjes opfrissclien, door ze eerst gewoon te wasschien en daarna op te kleuren in hun oorspronkelijke tint, door ze op ta spoelen in water met gekaur- den inkt gedrenkt, liefst Tolens watervaste kleurinkt. Men maakt eene oplossing en 6poslt daar eerst een lapje gewoon katoen in op, c-ra ■te zien of de kleur sterk genoeg is; daarna spoelt men het gewasschen kleedje of overtrek in het gekleurde water op en hangt het goed hri liefst op zolder op, om te drogen, vooral niet in de zon drpgen. Na de behandeling zal het heel wat bij gekleurd zijn en kan alles nog goed gebruikt worden. En nu een recept voor de beu- ten. Als men koude aardappelen met Sport en Wedstrijden VOETBAL. Q U1CK—HAARLEM. Heit elftal, waarrneda Haarlem morgen naar Den Haag gaat, om Quick te bestrijden, ziet er als volgt Uit: Doel: Angenent. Achter: Maas en Thomas. Midden: B. Donker, Tekelen- brurg en D. Houtkooper. Vóór: Hordijk, BrokelDe Groot, Schravendijk en Bieshaor. LAWN-TENNIS. Het Haariemsche ten nis lev ei be gint weder U ontwaken! De banen aan de Spanjaardslaan zijn in orde gebracht er als het mooie weer speelsters en spelers goedgunstig gezind ls, zal er weder volop ge speeld kunnen worden. Of het ko mende seizoen zal verschillen van "t vorige? Het kan natuurlijk niet an ders, ta meer, waar we leven in een tijd, dat iedere dag de meest ingrij-1 pende veranderingen kan brengen. De voor velen zoo fnuikende ballen-1 misère zal vrijwel geheel achter- jwege kunnen blijven. Mits binnen zekere grenzen zal men weder over i voldoende Slazenger ballen beschik- i ken. Behalve dezen goeden vooruitgang waardoor we gevrijwaard worden van Balwina's en meer dergelijke surrogaten, zal het tennisleven In onze stad intenser zijn dan een tan ige reeks van jaren het geval is ge- weest- Behalve de door den Ned. Law- Tennis Bond uitgeschreven com petitiewedstrijden zal er dit seizoen nog een Haariemsche competitie ge speeld worden. Laatstgenoemde wedstr|den heeft men spe ciaal daarom in het leven geroepen om aan die speelstere en sp.lers die moeilijk of niet buiten de stad kun nen of willen spelen, gelegenheid te geven, tegen anderen te oefenen. In vele plaatsen, als Apeldoorn, Nijmegen, Leeuwarden e. d. heeft men reeds iets dergelijks en kan men ongetwijfeld bespeuren dat de ani mo verhoogd wordt. Voorloopig zullen aan deze onder linge competiiie vier vereenigingen 1 deelnemen terwijl de geheele leiding berust bij den lieer J- Kesting le Overveen en een en ander in elkaar is gezet door jEr. Mollerus, bestuurs lid van den N. L T. B. Aan de „groote" competitie, als we die een oogenblik eens mogen noemen, zal door twee Haariemsche vereenigingen deelgenomen worden. De H. L. T. C. T. O. P. speelt met één taain in een der westelijke 2de klasse afdeeüngen, waarin ook H. L. T. C. II speelt, terwijl de H. L T. <1 I in de le kl. speelt. Na het zoo succesvolle seizoen, dut het 2de team het vorige jaar mocht hebben, meende de competitie leider van den *N. L T. M. de heer "Veder ta Go- rinchem, blijkbaar de Haarlemmers in de le klasse te kunnen Indeden. Zij spelen nu met de Dordtsche L. T. C. (Dordrecht),, Anglo-Dutch •(Rotterdam) en dc H. L. T. C. 1911 (Den Haag). Ongetwijfeld is de kans oro een van de bovenste plaatsen,te bezetten, vrijwel uitgesloten; zoowel de Dordtsche als de Anglo Dutch be schikken over uitstekende speelsters en spelers. Van eerstgenoemde ver- leniging noemen we slechte de da mes Vriesendorp en v. d. Minne en de heeren Sdgmond en Lebret; van de Rotterdammers mevr. Koch en de heeren Castendijk en Ruys. De ge legenheid tot goede oefening is ech ter schitterend en wanneer met de noodige animo gespeeld wordt, zal een volgend seizoen de kans grooter zijn om wel een der bovenste plaat sen op het ranglijst)© in te nemen. De samenstelling der Haariemsche teams ie noe niet geheel bekend. Het is ongetwijfeld jammer dat jhr. Prins van Westdorpe niet van de partij wil zijn; met Bijleveld en Mol- lerus was er dan ëen driemanschap geweest, waarmede men voor <ten dag kon komen. Van de 'darnes, die in hot le team zullen uitkomen, noemen we a'leen mej. Carp, de da mes kampioen van het vorig jaar. Het tennissend Haarlem zal zeer zeker aan de jong-geprorooveerde le klassere veel succes toewenschen. Binnenland NAT. ARBEIDERSSECRETA- RIAAT. liet Nationaal Arbeiders- secretariaal houdt op Zaterdag itë dezer te Amsterdam een sociaal con gres, waar de volgende vraagpunten zullen wordei. behandeld: 1. De teak der onafhankelijke vakbeweging bij revolutie en haar standpunt ien op zichte van de arsolraden; 2. economi sche democratie; 3 het Tovlorsy»- teem. SPOORWEGPERSONEEL. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is goedgekeurd een ge wijzigd Regiement Dienstvoorwaar den voor Spoorwegpersoneel (R. D. V. 1919 S.S. en H.S.) STA KING IN HET DAMES- KLEEDING BEDRIJF. Men meldt van werknamerezijde uit Am. sterdam aan de N. R. Cl. dat in een vergadering van de samenwerkende Bonden in de kleeding-industrie een verklaring is afgelegd tot den Bond van werkgeversvereenigingen, die hierop neerkomt, dat door de voor st elfen van de werkgevers geen vol doende verbeteringen gewen en on derhandelingen over de voorstallen der gezellen geweigerd zijn, de hoofdbesturen niet anders kunnen doen dan de dameskleermakere en naaisters in Den Haag ta advisee- ren, met ingang van Maandag 14 April, in staking te gaan. LUCHTVAARTVERBINDING MET OOST-IN'DIè. Naar Reuter uit Lon den seint, verneemt dc Times, dat het bezoek van de Nederlandsche missie in zake luchtvaartverbinding.-n veel resultaat heeft opgeleverd. Er zijn plannen gevormd, die voorzien in een landingsh^ven in Nederlands* h-Oost- Indiè voor Britsche vliegtuigen op weg naar Australië. Ook is er een postovereenkomst ontworpen Ver wacht wordt, dat de luchtvaartdienst over het Kanaal over enkele maanden zal worden geopend. Gemengd Nieuws DE VESUVIUS. Er wordt mel ding gemaakt van een geweldige uit barsting van den Vesuvius. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Dit is het korte verhaal van een van mijn vrienden, die pas in Utrecht was komen wonen. Het is absoluut geloofwaardig. Deze man eet liever een biefstuk, dan dat hij ook maar de geringste onwaarheid zou zo en liegen kan hij niet, al stond er een pal; slaag op. Ik weet niet (en niemand weet trouwans) lioe het kwam misschien van de verhuisdrukte of van een tochtig raam of van iets minder deugdelijks, dat dien middag aan ta fel gegeten was maar hij was in zijn eersten slaap, toen zijn vrouw hem wakker maakte en zei: .ik voel me zoo ziek, wil je een dokter ha len?" En bij 't licht van de kaars zag h'i inderdaad, dat ze héél bleek was (later sprak ze zelf van groen), maar die wisseling van kleur is den- kel"k het gevolg van 't vele overver tellen en ze transpireerde sterk (na darhand werd gewaagd van een zweetdruppel aan ieder haartje, maar zóó precies heeft hij dat nier nagegaan); kortom, want er moot een einde aan dezen volzin kom an, ze zag er ziek en naar uit en klaag de ook nog over pijn in den hals. Mijn vriend gaf haar een glas wa ter om wat ta bedaren en trachtte verder een kalmeerend gesprek te be ginnen over de vraag: „wat dat nu toch zoo plotseling zou kunnen zijn?" maar deze poging tot afleiding mis lukte. toen ze antwoordde: „dat zal de dokter wel weien, haal hem toch gauw, ik voel me zoo akebg!" „Ja, maar wie moet ik halen?' vroeg hij hulpeloos, want op den eer sten dag in een nieuwe stad heb je maar niet dadelijk een dokter. „Dat hindert niet" zei de zieke, „er woont er een als je linksom slaat en clan de eerste dwarsstraat in de tweede straat waar je aankomt. Hij heet van Kampen of Burgers of zoo". En toen hij na deze onduide lijke inlichting nog bleef dralen, riep te: „Maar ga dan toch. Heb je heele maal geen medelijden met me? Ik voel me toch zóó ziek!" Tien minuten later stond hij op straat. Het regende en woei. Ook was het donker, daar de kolen in die dagen uiterst schaars waren en de gemeente Utrecht ctevanr liep. geen 'kolen meer te krijgen, als ze niet tot het uiterste bezuinigde. Dit dreige ment hebben, geloof ik, alle Neder landsche steden om beurten gehad, maar uitgevoerd is het nooit. In ie der geval brandden er geen lantarens In dat kwartier, waardoor mijn vriend begon met ongenadig zijn voet tegen eegi trottoir te stooten. Hit vloakte in evenredigheid. De wind loeide afkeurend. Nauwelijks had hij met vreezen en beven twintig stap pen gedaan, of hij vroeg zich af, of hij nu linksom of rechtsom slaat) i'e hoeveelste dwarsstraat het wezen moest tn de hoeveelste straat. t was een puzzle. Teruggaan om zijn vrouw er nog eens naar te vra gen, wou hij niet. Ik geloof in ver trouwen gezegd, dat hij niet durf de. Bovendien paaide hij zichzelf mot do gedachte, dat hii toch het adres w?J gauw zou vinden, daar de om geving zoo uitgebreid niet wezen kon. Dus liep hij verder, nu en don zijn alectrisch zaklantaarntje, dat t voorzorg meegenomen had. optillende om naar de deuren van de huizen le zien. Maar een doktersadres vond hij i Wel kleermakers en agenten van assurantie-maatschappijen an be oefenaars van vele andere bedrijven, die hij niet noodig had. Hij draaide linksom en toen weer rechts en daarna weer links. Daar- - ond hij voor een onbebouwd stuk land. Dus keerde hij torug en be lichtte opnieuw al de huizan. waar hij langs kwam. De wind bleef looien. Hij dacht spottend. Ergens in de verte sloeg een klok twee uur. Hij voelde zich vermoeid, maar dacht aan zijn vrouw, die mis schien nu al veel zieker was gewor den en Hap voort. Het leek hem toe, dat hij dichter lnj het midden van de stad kwam. Er lag een tramlijn. Dus moesten er ook wel gauw doktoren wonen. Eindelijk vond hij een bordje. Dr. G. VAN HARMELEN. Hij trok flink aan de bel. Er kwam niets. Hij trok nog eens. Daarop meende hii in het huis ge luid te hooren en belde voor den der don kaer. In de gang naderden sloffende voet stappen. Hij wachtte vol hoop. In de deur werd een klein raampje openge daan. Een stem in het donker vroeg boos: „Wie is daar?" Mijn vriend noemde zijn naam. „Ik ken u niet," zai de onzichtbare stem niidig. „Wat is er? Wat beduidt dat bellen in het holst van den nacht?" „Mijn vrouw is ernstig ziek, dok ter. Wil u asjeblief dadelijk mee gaan?" „Is dit een aardigheid, een zooge naarnde studentenmop misschien? Dan. vind ik die al heel ongepast!" brulde de stem. „Wat drommelzai mijn vriend, nu ook wat boos. „U is toch een dok ter?" „Ja meneer, ik ben doctor, in de oude talen!" schreeuwde de onzicht bare stem. „Maak dat je wegkomt!" En het raampje klapte dicht. „Zet dat dan op je naambordje!" riep mijn vriend. Maar intusschen was hii nog niet varder gekomen. Dezelfde klok, nu wat dichterbij, sloeg half drie. Vlak bij klonk een snorrend ge luid. Een taxi. Mijn vriend liep naar het midden van de straat en schreeuwde uit al zijn macht: „Stop, stop!" De chauffeur remde. ,,Ben je vrii?" „Jawal", zei de man knorrig, „maar ik heb nu al vier studenten naar huis gebracht, 'k Wil nou ook wel naar bed!" „Je zult eem flinke fooi hebben. Breng me naar een dokter, 't hindert niet wie". „Stapt u maar in, ik weet er wel een". En een oogenblik later zat hij tot zijn vreugde in de gemakkelijke auto. De wagen stopte al gauw. Mijn vriend belichtte de deurplaat. Dezen keer was het adres goed. Er stond MED. DOCTs. EN ARTS, W. R. SPALTEN. Hij belde. Geen twee minuten later kwam er eon stem, die hem deed schrikken, hol en uit de verte. „Wie is daar?" Hij drukte op den knop van zijn lantarentje en zag de opening van de spreekbuis naast de deur. „Dokter, ik ben die en die. Mijn vrouw is ziek. Wil u dadelijk mee gaan?" „Meneer, ik doe alleen tandheel kundige practijk. Kunt u dat niet op mijn bord lezen?" Verstomd verlichtte mijn arme vriend hel adresbord met ziin Ianta rent je. "t Was waar, hij had het niet opgemerkt, er stond UITSLUITEND TANDHEELKUNDIGE PRACTIJK. Boven werd niidig dc fluit op de spreekbuis gestópt. Mijn vriend liep naar de taxi terug en zei- Dit is de goeie ook niet, zoek een ander." Brommend draaide de man aan het stuurwiel, zoo haastig, dat mijn vriend op de bank viel. Het verhaal wordt eentonig. De volgende medicus was zelf ziek en ging niet uit. De daarop volgende was al uit. Ik vertel geen sprookje, maar de zuivere waarheid. De chauffeur bromde niet meer. Hij vloekte. Een herinnering aan de groote fooi was noodig. Eerst de daarop volgende was. na lang aar zelen, bereid mee ta paan, omdat hij de patient niet kende, onder voor waarde. dat hij met de taxi heen en teruggebracht zou worden. Juist toen mijn vriend den sleutel in 't slot van zijn deur stak, sloeg het vier uur op de klok in da verte. Mijn vriend was doodop, maar triomfan teOijk. Hij lichtte den dokter voor naar de slaapkamer en hoopte, dat hii nog op tijd kwam. Want na/Jat hij eenmaal een medicus gevonden had, waren er allerlei akelige voor stellingen van gevaarlijke ziekten bij hem opgekomen, waar -zijn vrouw misschien aan lijden kon. On de slaapkamer brandde de rest van 't eindje kaars in de pijp. Hij keek naai- 't bed. Zij sliep rustig. „Is dat de patient?" vroeg de dok ter verwonderd. „Zij schijnt nogal rustig?" „Als ze maai- niet...", zei mijn vriend. Hij durfde den zin niet af maken en boog zich over zijn vrouw heen, om naar haar ademhaling te luisteren. Die was regelmatig en rustig. Zij werd wakker. „Ben je daar terug?" vroeg ze sla perig. „Ik ben weer beter, hooi', ik denk dat ik angstig gedroomd hadl" Vijf minuten later zat de dokter weer in de taxi en zei dikke woorden over malle menschen, die bang zijn in den nacht. Maar min der dik. dan mijn vriend, die, op ge vaar af dat zijn vrouw zich weer akelig zou gaan voelen, precies zei wat hij vond van haar kunsten (ja. hij zei kunsten) en nog een half uur nadat hij, koud en moe, weer m sujn bed gestapt was. uitrekende wat deze nachtelijke excursie hem gekost kon hebben: zooveel voor de taxi, nacht tarief, zooveel fooi. zooveel voor de visite, samen vijf en twintig guldan minstens, plus het malle figuur dat hij gemaakt had tegenover den dok ter. Den volgenden dag bleek het totaal nog hoogcr ta wezen, wawt hij kreeg er ook nog een stevige verkoudheid hij- Tot zoover wat mijn vriend vertel de. Er volgt een dubbele moraal uit. Haai den dokter In den nacht niet te gauw, want dikv is de zieke na een uurtje weer beter. Dit is de eene moraal. De tweede «3 word lid van een vereeniging, die ten doel heeft een wet uit te °n. waarbij wordt voorgeschreven, dat doctoren in oude talen prorics hun vak op de deur zetfpn en t medici het on derdeel van de geneeskundige welen- schap dat zij beoefenen, met dikke Irtters laten schilderen op phos- phoresceerende platen, die je lezen kunt pok in den donkersten nacht. Ofschoon ik weinig jaag op verma kel'ike advertenties, ben ik toch ge troffen door de annonce in dit Mad van een dag of tien geleden, waar bij een revolver werd gevraagd, passend in een achter broekzak. Voor den aanvrager is het te hopen, dat hii aanbiedingen gekregen heeft, ofschoon verzuimd was de maten van bedoelden broekzak in de adver tentie te vermeldem. Overigens kan deze manier van ad- verteeren nuttige navolging vinden, bijvoorbeeld aldus: GEVRAAGD, een Juffrouw vangezelschap passend ineen blauw sa lon. Of te koop aangeboden: een goed gedresseerd riipaard. '2 jaar oud, voor Heor van gemiddelde grootte. En in een groote stad zal misschien een annonce van dezen inhoud geen verwondering meer opwekken: Gezocht Raadsleden met voor een Raadszaal van groote afmeting en slechte acoustiek passend stemgeluid. M ettert'id komen dan ook wel de huwelijksadvertenties in dit genre: Dame, blond, wenscht kennismaking met eon bij baar teint passend Heer, niet grooter dan M. 1.80. En nu ik dan toch over huwelijks annonces spreek, moet meteen verteld worden van een veelgelezen boek drukkers-weekblad, waarin drie ad- vertaitiën voorkwam aai, E i n- heirat, afkomstig van mannen, die in het vak wenschten in te trou wen met een weduwe. Onze tijd, die aan den eanen kant schermt met de holste theoriën, neigt aan den anderen tot de nuch- sterste practijk, want de arme Kricgswittwen, die qp zulke aanbiedingen Ingaan, zullen wtfhneer zij de aspiranten ontmoeten, toch wel geneigd zijn hem af te vragen: „vertel mij eena, ben ik bij uw aan zoek de hoofdzaak of ls het de druk kerij, die mijn arme, gesneuvelde man mij achterliet?" En zoo viuuen we tragiek, zelfs iti de adverteniierubi-.ek van een boek- - e..»!. u, liet pap.ei is wel geduldig. Geen sterker staaltje, dan dat onlangs een kiezerslijst voor „o Provinciale blaten niet ingooiend is kunnen worden, ouaia.1 in i.cl ader laatste oogenbilk de ïm.tkoker er ovei omviel. Ofschoon crisis-uikt tegenwoordig niei overmatig zwart is, schijnt de nmtstroom de naman van canuiüateii en voorstellers onleesbaar te hebben gemaakt. En tot oveischrijven was er geen lijd meer. Zoo blüf de lijst oningedieoid. De voorgestelde» zullen misschien ten eeuwigen dage de droevige geuacliie met zich omdragen, dat zij, zonder dit maihsur tot lid van de Provincial® Staten gekozen zouden kunnen zijn. Aldus wordt ons lot vaak door kleinigheden bepaald. Een van mijn vrienden werd, locn hij op weg was naar den collecteur der Staatsloterij, opgehouden door een kleinen jongen, die vuur vroeg voor zijn cïgarei. Aan 't loket van den collecteur moest hij even wachten. Een ander was ham voor. Naderhand hoorde hij, dat op diens lot de honderddui zend gevallen was. Hijzelf kreeg op zijn lot de gebruikelijke niet Als hij den jongen niet ontmoet had. Of als hij hem vuur had gewei- perd. Of wanneer hij zelf op dat oogenblik niet had gerookt. Of wan neer hii wat vlugger had geloopen... Dan zou hij en niet die under dat winnende lot gekocht hebban. Maar 't tegenovergestelde komt ook voor. Een van mijn kennissen ging uit om een lief, poezelig meisje ten hu we!ijk to vragen. Toen hij binnengelaten werd, "stel de zij hem haar aanstaande voor. Juist viif minuten vroeger had zij dien het jawoord gegeven. Hot paar trouwde. Weldra vernam mijn kennis, dat zij niet zoozeer poezelig, als wel kat achtig was. Sinds dien tijd loop.! hij bij buitenge wone gelegenheden niet al te haastig.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5