Iiuiors Diaui VIOLET Suiteniandsch Overzicht TWEEDE BLAD. Qonclerilag 1 Mei 1819 Met de Paascüdagen in linitseiiiand. II. Het Eten. Alvorens mijn ervaringen te vervol gen, moei ik een kleine rectificatie aanbrengen in mijn vorig opstel: we reisden van Frankfort niet naar Ham burg maar naar de badplaats Hom burg. Een kennis uit Duitschland had ons reeds van te voren aangeraden, zelf eten mee te nemen, daar dit moeilijk zou zijn-te krijgen. Goed, we hadden voor drie dagen meegenomen: één dag voor de heenreis, één dag ver blijf in Frankfort en één dag terug. Maar de drie dagen werden vijf dagen, we hadden dus twee dagen geen voorraad, 't Was niet voorzich tig om geen flinke reserve mee te nemen, maar er was giets aan te doen, toen we er eenmaal waren. We hebben dus den Duitschen voorraad noodgedwongen moeten helpen ver minderen. Drie bijzondere eigenschappen ken merken het Duitsclie voedsel: abso luut gebrek aan eenig vet of boter, zéér kleine porties en kolossaal duur. :We hebben eiken dag getracht een eenigszins dragelijk diner ie bemach tigen, doch het is ons niet gelukt Eerst pronoerden we het in gewone burgerlijke hotels, maar dat ging heelemaal niet: ddar geeft men ge woon tot antwoord, dat men n, heeft. Alleen de groote restaurants hadden nog wat aan te bieden, waar schijnlijk zijn zij door de hooge prij zen, die daar betaald worden en den grooteren omzet, beter in de gelegen heid smokkel artikelen te koop en. Men' staat er verbaasd over, hoe het voor de inwoners van de groote ste den (daar was het t duuretj moge lijk is, zooveel geld voor dagelijksch levensonderhoud uit te geven. Een zeer onvoldoend middagmaal voor Iwee personen in Frankfort kost Mark. Voor ons, met den lagen mar- kenkoers, was dat nog niet zóó erg, rnaar voor een Frankforter kornt een diner dan toch maar op 15 gulden! En wat heeft men dan daarvoor? lo. Een gewone gerookte bokking met ren theeschoteltje aardappelen; 2o. twee stukjes gerookte paling met nog een dergelijk schoteltje aardappelen; So. een dun sneedje bruin brood met 15 radijsjes. Dat. is alles, of neen, wacht: er was gratis zout bij! Da' kostte nu eens niets. Was het wonder, dat mijn reisge noot rta dit copieus diner de verzuch ting slaakte: „Hél nou zou ik nog wel een lekkeren biefstuk met gebakken aardappelen lusten?" De wlnkeis in de verschillende plaat sen leveroen dan ook een troosteloo- zen aanblik: ia bedoel winkels waar koek, brood, chocolade, suikerwer ken, vleesch, worst, enz. enz. plach ten verkocht te worden. Alle uitstal lingen zijn leeg, alleen in de vitrines van zeer deftige banketbakkerswin kels zagen we nog sporadisciie over blijfselen van tabletten chocolade of pakjes met bonbons. Maar liéét, héél weinig. Natuurlijk wordt brood verstrekt: een dagelijksch rantsoen van 250 gram en dan nog is dat brood van inferieure kwaliteit: het is bruin, heel gauw hard en smaakt en ruikt zuur. Wij hadden natuurlijk geen brood bons, toch konden we ons in het Frankforter-siation voorzien van vier sneedjes brood met iets er op, dat le verworst moest heeten, maar onbe schrijfelijk raar smaakte k raison van 5.20 mark! We hebben er elk één van verwerkt op de lange reis in den boemelenden nachtelijken goederen trein, maar verder hebben w niet kunnen brengen. De twee andere hebben we als thopheèen uit den kn mee naar huis gebracht! Tweemaal per week, bleek ons, werd aan de inwoners in de steden vleesch cf worst verstrekt op een bon. Daar we ook niet in het gelukkig bezit wa- ren van een dergelijk waardevol pa pier, hebben we er elk een „geleend" van een welwillenden keilnw. Maar <le portie vleesch, (Kaifsbraien noem de de man het, geloof ik, ik betwijfel sterk of hij wel waarheid sprak) smaakte raar en was erg kleip. Even- Wel, de prijs was, zooals met alles, omgekeerd evenredig: Wie in Duitschland reist, doet ver standig, eieren machtig te worden. In de groote plaatsen gaat dat niet, maar in de kleinere wel: de kippen leggen althans geen ersatz-eieren. Ersatz, dat is de specialiteit van het tegenwoordige Duitschland: Kof- Feuilleton door GUY THORNE. 29) Maar u bent in mijn koninkrijk, reide hij. lk kan u niet laten gaan, u bent nu van mij. Violet had liet gevoel, alsof zij zich bewoog in een gedeelte van een of anderen onmogehjken droom. De man zeide deze wonderbaarlijke woor den op een toon, alsof het de natuur lijkste zaak van de wereld was. Hij constateerde een feit, dat was alles. Het was alsof een Oostersch despoot, wiens wil wet was, gesproken had en een heftig gevoel van woede kwam in het meisje op. Zij stampte met haar voet op den grond. Hoe durft u zoo iets tegen mij zeggen, mynheer? riep zij uit. U moet krankzinnig zijn, dat u zoo durft praten in de twintigste eeuw, i'n binnen drie mijlen afstand van oen Engelsche stad. II ij zag haar somber aan en toen glimlachte zij. Zij weet liet niet, zeide hij rustig >n zichzelf fio, die er wel als zoodanig uitziet, maar smaakt, alsof ze Ls gezet van uitgeplozen touw; thee van een won derlijken smaak, maar lekker is an ders! Er komt geen korrel koffie of thee bij te pas, dat is zeker. Inplaata Van suiker, drie tabletjes saccharine, en ook dat is nog ersatz. Het is be ter Apollinaris-water of zoo iets te drinken, dat is helder. Of wijn, maar die kost, inplaats van 1 a 2 mark, i zooals vroeger, nu 20 mark. Nu ik het toch over prijzen _Jieb, wil ik er nog oen paar noemen: een el kostte in Frankfort vier mark, dat is dus f 2.401 In Cassel evenwel was de prijs 1.30 mark. Een heeren-deuK- hoed was te koop voor den civielen prijs van 45 mark, een damesregen mantel voor 450 mark! Eigenaardig is het, dat de Duit- schers, zoodra zij merkten, dat wij Hollanders waren, stoeds in de eer ste plaats informeerden of bij ons alles rustig was, of er ook Sparta- cisten waren en in de tweede plaats, ol bij ons alles was te .krijgen. W an neer wij dan te kennen gaven, uat hier alles is te krijgen: boter, kaas, melk (van geen van ueze drie dingen hebben wij een enkel spoor geziunl) eieren, vet enz. enz., dan was steeds het antwoord: „Ja, ja, Holland is ver standig geweest, dat bet neutraal is gebleven t Lijkt wel, of iedereen in Duitsch land over veel geld kan beschikken, want we zagen heel gewone lui 'M tot 50 mark uitgeven voor wijn ol geoak en sigaren en sigaretten; alles papier geld, handenvol en ijzeren munten. Ja, van dat gebak in de cafes moet ik nog iets zeggen- dal is een Van de merkwaardigste producten, die we gezien hebben, titel je voor een punt, zooals hier de koekbakkers ook ver- koopen, maar dan heel dun, zoo dik als een rijksdaalder. Daarop ligt een dikke laag van wat je zoudt zweren te zijn geklopt eiwit. Maar als je een hap van dat goedje in den mond steekt, dan heb je een hap wind! 't Is gewoon lucht en 't eenig resul taat is een niet te zeggen wee g>-. in je maag. Maar, uat moet ik zeg gen: ze lijken prachtig! 't Is dus geen wonder, dat we den laatsten dag van ons vprblijf in het groote en overigens zoo machtig mooie Duilschiand maar "niet al te veel van deze heerlijke dingen heb ben geconsumeerd. We hebben zelfs de verleiding weerstaan aan het sta tion te Oberhausen een kwatta-reep te koopen voor 3.30 mark! 't ls niet te verwonderen, dat met zulke prijzen de smokkelaars aan onze gren zen een kansje wagen om wat van deze onschuldige, begeerlijke dingetjes over de grens te krijgen. Uit het vorenstaande blijkt wel voldoende, dat de voedseltoestand van het Duitsche. volk alles te wenschen overlaat. Een zeer rijk en deftig hoor, die in een paleis van een huis woon de, vroeg ons, of we geen kans zagen hem eens een paar pond lioliaimsche kaas toe te zenden! llij had nog een paar pond gesmokkelde boter kunnen koopen voor35 mark per puna, maar kaas was ausgeschiossen! Reikhalzend ziet men in Duitsch land uit naar een verbetering in de voedselvoorziening, iedereen bad b.v. den mond vol over het Amerikaansche spek, dat zou komen en dat maar uit bleef. De indruk, dien men op reis aldaar krijgt is, dat als er maar vol doende eten kwam, dan de rust en ar beidzaamheid weer zouden terug kee- ren. De arbeiders, die werken, verdienen handen vol geld, maar het helpt niets, er is niets degelijks eetbaars voor te krijgen. Is liet wonder, d men den moed verliest, het lachen verleert, iedereen er bleek en verval len uitziet en per slot van rekening- onverschillig wordt? Een dikken Duitscher, zooals we dien van vroeger wel hebben gekend, hebben wij niet gezien: hoogstens een paar lui, wien liet vel te ruim om de leden viel. Er is voëdseinood iu Duitschland tin de noodkreten, die vandaar opgaan om hulp zijn echt. In een volgend artikeltje wat over de soldaterij. J. O. De bokspartij WÜ6oaOrlando is nog niet uitgevochten! Wel is weer een nieuwe ronde begonnen. Orlando is namelijk Maandag Izi de Italiaansche Kamer verschenen, om daar verantwoording over zijn houding op de vredesconferetie af te leggen. Ret heeft lang geduurd eer iets meer over deze Kamerzitting geseind is dan het feat, dat een motie van vertrouwen in de regeering is aangenomen (met 380 tegen 40 stem i men). Maar nu komen toch wat na dere bijzonderheden. Orlando hieli, zoo wordt dao geseind m de Kaïner een rede, ter veraedigïng van de te Parijs gevoerde tactiek der Did Hij knipte met zijn vingers. On- middellyk sprong de groote hond, die gegromd had, op hem toe en legde zijn voorpooten op zijn schouders. De man bukte zich en scheen het dier iets in te fluisteren, en een oogen- blik later sprong deze den mist in en verdween. Violet greep haar berg stok. Laat mij alstublieft voorbijgaan, Lord Liandr.vias, zeide zij. Hij gaf niet het minste teeken, dat hij haar gehoord had, maar staarde nog steeds in sombere overpeinzing voor zich uit, alsof zijn gedachten ver vun het heden verwijderd waren. Toen wendde zij zich om en liep weg. llij volgde haar niet, maakte niet de geringste beweging, maar zij had niet meer dan een meter of uen ge- loopen van den Duinen-kring, of zij zag de gestalten van mannen, die haar aan beide zijden den weg ver sperden. Misschien misvormde de mi3t hen, en deed hun aantal grooter schijnen dat het in werkelijkheid was maar het meisje zon gezworen heb ben, dat het een heel regiment was. liet waren groote mannen, allen met gladgeschoren gezichten, die merk waardig veel op elkaar geleken. Jlun gezichten waren buitengewoon onbe wegelijk en bevroren en zij waren go- kleed in een soort van donkergroene uniform, sooals drijvers die dragen, Haanache vredesgedelegeerden. Hij verdedigde het Italiaansche volk le gen de beschuldiging van imperia lisme. Italië is evenwel opgeschrikt door de smaiteiijke kreten van zijp broeders in Fiume. Verder verklaarde de premier, dat Italië wenscht, dat zijn verbond met Engeland, Frankrijk en Amerika, dat bezegeld is door het vergoten bloed, niet verbroken zal worden. Vandaar dat de Italiaansche regie ring met een geest van verzoening bezield is. De stampvolle Kamer juichte Or lando en Soniuno levendig toe. Ei wordt zelfs geseind: „Nooit is een regeering warmer ontvangst bereid." Ook de tribunes namen aan de ova tie deel. Een reeks telegrammen werden voorgelezen waarin inwoners van Fiume om annexatie bij Italië vroe gen In de Kamer zei voorts Luzzatti o.a.:. „Wdlson wil ons niets aan de Adriatische Zee toekennen en de twee andere geallieerden verklaren wel, dat zij trouw willen blijven aan het Londensche verdrag, maar ge ven ong Fiume nieL Te veel bloed is gestort en te veel offers zijn gebracht om thans niet het recht te hebben te eischen, dat onze zoons aan de Adriatische Zee zich verder onder de bescherming van het begeerde va derland kunnen stellen. Die zoons, die een eeuwenlange kwelling heb ben verduurd, zijn de beste, de zui verste Italianen". Toen het resultaat van de stem ming over de motie van vertrou wen in de regeering (die met 382 te gen 40 stemmen aangenomen werd) in de Kamer bekend was, werd daar eei hartstochtelijk gejuich aange heven. Bissolati, die indertijd uit het mi nisterie getceden is, omdat hij niet met de politiek van Orlando kon meegaan, stemde nu ook voor de motie van vertrouwen. Alleen de officieels socialisten heb ben tegen de motte gestemd. Na de aanneming werd geroepen: „Leve Fiuiue, leve Dalmatiël" Toen Orlando de zaal verliet werd hem weer een ovatie gebr.ioht. In den Senaat werd door Orlando ook een verklaring afgelegd. Ook daar is hij levendig toegejuicht. Na Orlandi sprak don Tittoni om de aanspraken van Italië nog eens te ondersteunen. De Giornaie d'Italia betoogt, dat volk en parlement van Italië nu heb ben gesproken en getoond hebben het volkomen eens te zijn met de Ita liaansche vredesdelegatie; het staat thans aan de geallieerden om, des- gewenscht, hun bebluiten te wijzi gen. Dp „Oorriere" wijst er op, dat het Italiaansche volk geneigd te offers te brengen in liet belang van het ver krijgen van een spoedigen vrede, maar niet van plan ls zich te laten trappen door een gril van een dicta tor. Eenige andere bladen betoogen, dat Italië riet Fiume opeischt, maai Fiume Italië. Tr "Rome is thans het memorandum gepubliceerd, dat 14 Auril door pre sident Wilson aan Italic is gerich» Reeds daarin heeft Wilson zijn -t nd punt uiteengezet, dat hij niet kon goedkeuren, dat Fiume door Ital'e geannexeerd wordt. De m uieven zija vrijwel gelijk aan de bekende n -tj van Wilson op 23 April gepubli ceerd. Wilson verklaart zich evenwel bereid veer totwijzing v a n d f haven van Valona (Albanië) aan Italië. Verzekerd wordt, dat de ItaFaan- fcche vrede-sgedelegeerden dwer da gen (volgens een bericht reeds giste ren, Woensdag) naar Paiijs zu.len terugkeeren. Zal er dan een oplossing gevon den worden? Ook in zijn Kamer-dode verklaar de Orlando zich vergevingsgezind In de oogen van zijn eigen volk heeft Orlando zich thans geheel gerecht vaardigd- Als hij nu le Parijs ge noodzaakt is een schikking mzoke Fiume te aanvaarden, zal het groot ste deel van het Italiaansche volk in zien, dat Orlando niet nadere han delen kon. Maar zai het andere «iecl van het Italiaanse he volk zich Lij een voor Italië minder eervolle beslis sing neerleggen, nu de nationale wanneer de monarchen van de landen op liet vusteland de jacht bijwonen. Met een vreeselijk angstgevoel in haar hart wendde zij zich om, om Lord Liandryias te roepen, maar deze was verdwenen. Een der mannen kwam naar haar toe, boog diep en raakte even haar arm aan. Een oogen blik later stond een tweede man aan haar anderen kant. Zij wezen zwij gend voor zich uit en zij wist, dat zy met hen mee moest gaan. Tegenstrib belen was onmogelijk en nutteloos. Op dat crltteke oogeublik verbet haar gezond verstand haar niet geheel en al. Welk nut zou er aan verbonden zijn tc vechten en te worstelen met deze sombere schildwachten? vroeg zij zichzelf af. Totaal geen: de zaak kon slechts op één manier afloopen. Ik zal met u meegaan, zeide zij rustig, ofschoou de vrees en veront waardiging duidelijk genoeg uit haar slem spraken. Maar onthoudt diL Op bevel van uw meester begaat u een misdaad, die de ernstigste gevol gen zai hebben, ais er ten minste nog wetten bestuan in Groot-Britlannië. Weer boog de man, die het bevel scheen te voeren, diep. Het scheen, alsof hij haar had zien praten, maar haar woorden niet begrepen had. Toen begon zij over de heide te loo- pen naar het Onbekende. Verder en verder ging het door den dichten, nuUtu uiisL De zon was nu hartstochten Sen maal opgewekt zijn? Er is in eik geval hoog spel ge speeld. De Japansche qu&estie is te P&rsja in der minne geschikt De Raad van Drie (Wilson, Cle- menceau en Lloyd George) heeft be sloten, dat het vredesverdrag Japan in het bezit van Klautsjau zal be vestigen. Kiautsjau zal eventueel door Japan aan China worden over gedragen. Het wordt aan de Chlnee- fcche en de Japansche regeering overgeladen daarvoor de bijzonder heden te regelen. g Natuurlijk is de bedoeling, dat Japan dao van China tegen-conces sies zal kunnen bedingen. De Belgen blijven dreigen ook de vredesconferentie te verlaten als ze niet onmiddellijk geholpen worden in den financieelen nood waarin ze ver- keeren. Geëischt wordt onmiddellijk een crediet voor België te openen van, 25U millioen francs, omdat t anders onmogelijk is 't land van een cata strophe te redden. In dat geval zou den de Belgische jedelegeerden wei geren 't vredsverdrag te teekenen. Inderdaad, de financieele toestand van België is thans slecht. O.a. moet gezorgd worden voor JJÜÜ.OOO werkioo- zen. Dat wil zeggen, dat vrij welde helft van deBelgischear- beiderszondcrwerkis. De Duiiy Chronicle meent dat de nu aangebrachte amendementen liet oor spronkelijke ontwerp van den Volks-1 reubond in groote mate verzwakken, i „De voornaamste zwakheid schrijft dit blad schuilt in art. 5 dat bepaalt dat de besluiten van den Raad en van de Vergadering een stemmig moeten zijn. legen ue een stemmigheid is voor de Vergadering van de naties niets in te brengen, omdat zij een wetgevend en geen uit voerend lichaam is en omdat liet nieuwe vaste statuut een zoo alge meen mogelijke goedkeuring behoeiL Maar de Raad is een uitvoerend li chaam. Het verbond zal niet in staat zijn, om oorlogen te voorkomen, ten zij het handelend kan optreden en de Raad is een lichaam, dat tol die actie zal hebben te besluiten. Hij zal in den beginne bestaan uit de verte genwoordigers van vijf groote mogend heden en vier kleine en er zijn bepa lingen, die voorzien in zijn latere uit breiding. In liet licht van de geschiedenis lijkt het ons volmaakt onmogelijk om eenstemmigheid te verwachten van zulk een hchaam, juist in gevallen die het dringendst maatregelen noo- dig maken. Als de een of andere be langrijke staat werkelijk moeilijkhe den wil verwekken zal een actie, juist ais zij het noouigst is, onmogelijk zijn. Bovendien zal iedere staat, die lol hel verbond behoort, recht heb ben om in aeu Raad ais lid zitting te nemen tijdens de beraadslaging van aangelegenheden, waarbij hij bijzon der beiaug heeft. Hel komt uus nliji»- buur luerop neer, dat, ais het ver bond op moet treden tegen een land dit land „Kuritante' feitelijk het recht heeft om er als lid in te zetelen en ais zoodanig over de actie zijn veto uil te spreken. Bij de aankomst dor eerste Duitsche vrcdesgedelegeerden te Versailles heett het de Fransche journalisten getrof fen dat zich onder hun bagage ook olie benooüigdheden voor liet golf- 8pel bevinden. De „Gaulois" is daar zwa.fr ver toornd over en schrijft «Vat? De hee ren hebben sportbenoodigdhedeu mee genomen.' Verbeelden zij zich sorns dal zij voor hun plezier hier komen? Wat beteekent deze aardigheid.' Mee- nen deze overwonnenen 'n verdrag dat ons Elzas-Lotbaringen teruggeeft en het Duitsche keizerrijk tegen den grond werpt, te kunnen komen leeke- nen mei een bundel golfstokkenl Ge ven ze zich geen rekenschap van het ongepaste hiervan? „Neen, hot is een houding, die de Duitschers aannemen en het is bereke ning. Deze gohlstokken beteekenen, dat deze boches" niet van meening zijn dat ze als overwonnenen komen. Zy komen niet eenvoudig om te leeke- nen ze Komen om te onderhandelen. „Wij zien naar den zak met golf stok ken en hel komt ons voor dat hij do geheeie Germaansche onbeschaamd beid inhoudt," Nu wordt weer gemeld dat t wel Zaterdag of Maandag zal worden, voor de vredesvoorwaarden te Ver sailles aan de Duitschers overhan digd zullen worden. Ter gelegenheid van de aankomst der Duitsche delegatie heeft de bur gemeester van Versailles de volgende proclamatie to: de bevolking ge richt: „De vredesconferentie en behou dens -onvoorziene omstandigheden ook de onderteekenmg van hel vredesver drag zullen te Versailles plaaie heb ben. De bevolking van Versailles, die reeds lang verdwenen, het licht ver anderde in schemering, luguber, on heilspellend, cn het meisje zonk het hart in de schoenen. Toen hoorde zij, terwijl zij voort strompelde met haar sinistere bewa kers, steeds worstelende mot haar op komende tranen, een groote fanfare, uitgevoerd door trompetten. Het hart verscheurende geluid Klonk en weer klonk en een oogenblik later werd de somberheid verjaagd door een onnoe melijk aantal roode lichten. Toorte sendragere kwamen snel op Violel en haar bewakers toe. Zij zag een lange laan van roode lichten, die zich aan beiden zijden uitstrekte en nog steeds schetterden en klonken de trompetten, totdat hun alles overstemmende tonen vooruit en cn achteruit weerklonken van den eenea grooten toren naar den ande ren. Zij sloeg haar handen voor haar gezichtje: de geheeie zichtbare wereld scheen in een fantasie op to lossen. Toen, terwijl zij weer opkeek, zag zij een laag rijtuig, een victoria, van zwart en zilver. F.en groote lakei m een lange, gele Jas, nam haar bij den arm en hielp haar instijgen, toen liep de man or omheen en klom naast den koetsier op den bok. Er klonken zweepklappen en de twee paarden schoten voorwaarts, ilet scheen, dat de geheeie heide 1871 niet kan vergeten, zal 'éen recht-, matigen trots gevoelen bij deze groote historische gebeurtenis. Haar houding zal waardig en kalm xljn, zooals over eenkomt met den Franschen aard en met de roemrijke en rechtvaardige overwinning, waaraan door het vre desverdrag de kroon zal worden op gezet. De regeering heeft de noodige maatregelen van orde voorgeschre ven. De burgemeester weel, dat hU bij deze gelegenheid weder kan reke nen op het geaond verstand, waarvan zijn medeburgers gedurende den oor log zooveel bewijzen hebben gege- Verspreid nieuws In Duitsohiand. Minister Noske tegen de Spartaciaten. Noeke, minis ter voor de Duitsche rijksverdediging, heeft te Dantzig een redevoering go- houden, waarin hij duchtig afreken de met de Spartacisten en de Onaf- hankeiijken. Wij mogen niet werkeloos toezien zoo zeide hij als een nog kleine re minderheid dan de Onafliankelij- ken, een minderheid, die nog ver links van dezen staat, ons de hersens wil inslaan. Wij zijn door den nood ge dwongen ons zelf te beveiligen, opdat ze ons niet aan het lijf kunnen ko men. Ik hen altijd trouw gebleven aan mijn beginsel. Wanneer er iemand op zijn kop moet krijgen, dan zie ik niet in, dat dat nu juist mijn kop moet zijn, maar dan zoek ik daar voor een ander uit. Dat is de eenige manier waarop men als verstandig man vooruit kan komen. Onze partij genooten moeten den moed hebben op te kotnon tegen het drijven van een minderheid. Wat is dat voor een toe stand, dat ln tal van bedrijven mijn partij gen oo ten verre in de meerder heid zijn en dat we dan moeten be leven, dat deze massa's arbeiders zich uit hun bedrijf laten wegdfugen en dat ze lot stakingen worden gedwon gen onder de leus: Weg met de re geering! Leve de Raden repubiiek! Wanneer er getracht wordt terreur uit te oefenen, iaat ons dan een knup pel oppakken en ons te weer stellen. Uat is nog eenvoudiger, dan wanneer ik er daags te voren soldaten heen moet sturen. Onze menschen moeten courage hebben, dan kunnen ze zich verweren tegen terroristische opstoke- rijen. Het is een gemis aan politieke zelfstandigheid, wanneer ik uit pure fatsoenlijkheid mijn werk neerleg, omdat iri mijn bedrijf een troep schreeuwers het grootste woord heeft. Ik zal, wat mij betreft, zorgen dat in de Staatsbedrijven aan een dergelijk terroristisch drijven een eind wordt gemaakt, voor zoover mijn arm lang genoeg is. Ik zeg altijd maar weer, iemand moet de heele vuiligheid op ruimen en daar er zich voorloopig niemand anders daarvoor aanmeldt, zie ik niet in, waarom ik niet zou probeeren de schoonmaak te doen, voor zoover dat mogelijk is. Daar ik voor zorgen, zoolang ik op mijn post sta. Conflicten moeten worden uitgevochten. Ik ga niet-zoo ver, dat ik een knieval doe voor elk n arbei ders-raad. Uit verschillende bedrijven, waar terrorisatie is gepleegd, zoo schandelijk en schaamteloos, als men maar denken kan, heb ik dergelijke bedrijfsraden doen verwijderen en het dreigement met staking zie ik met kalme gelatenheid tegemoet. Als ik de Staatsbedrijven wil socialiseeren is het de grootste dwaasheid, wanneer die staatsbedrijven om do drie dagen staken. Het is de grootste dwaasheid in de Staatsbedrijven by een acht- urigen werkdag z.4ü mark per uur aan loon te betalen, wanneer de werkplaatsen worden gebruikt ais po litiek tribunaaL Een voorwaarde voor den achturendag is, dat er flink door- ge werst wordt, anaers kunnen we wei inpakken met onze heele socialisee ring en krijgen we de kous op den nop by onze poging om op de wereld markt te concurreeren. De staatsbe drijven te maaen tot het terrein voor agitators tegen de regeering is een onhetamelijluieid, die ik in geen geval zal toelaten. Zoolang ik wat te zog gen heb, maak ik daar een eind aan. Daarom heb ik ook de bedrijven te tipant^u laten sluiten en ik zal er voor zorgen, uat als ze weer geopend worden, de belangen der arbeiders bed oor 1 yi; worucii beharugu. Dat zelfde zal in alle overige staatsbe drijven gebeuren. Wij willen niet ten gevolge van lammeren-geduld de zon debok worden van een politieke min derheid. WEKivLUOtiHElD IN AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld. Het solda- teuvraagsluk worut steeds ernstiger; te New-lork zijn Uians 1ÜU.U0U mili tairen die geen werk kunnen vinden. DUIÏSCH OOSTENRIJK. De Neue Freie Presse verneemt naar aan leiding van de politieke bijeenkomst, waaraan de Fransche gezant Aliizé deelnam, uat aile bezwaren, die te- geu aansluiting bij Duitschland te berde werden gebracht, eenstemmig door uiie aanwezigen zonder onder scheid van partij weerlegd werden. verlicht was. De oranje en bloedroode vlammen van de toortsen dansten op en neer in een lange laan van ge heimzinnig hoht. Het schetteren dei trompetten stierf weg. Hel rijtuig reed snel over een veen- achtigen bodem en het zwaaide op de uitstexend-werkende veeren. Er sprak een vreeseiyke doelbewustheid uil de zen geheoJen tooverachugen optocht. Violet klemde zich vast aan den kant van de bekleede bank, v aarop zij zaL Haar oogen stonden wijd i pen, haar bewustzijn was als een slag veld, waarop alles onduidelijk is, maar haar hart riep om hulp, onop houdelijk om hulp, bij Gerald. Die afschuwelijke kerel heeft mij gevangen. Die vrcoselijke man heeft mij gevangen! O, Gerald! Gerald! De hoeven der galoppeerende paar den maakten nu een scherp, metaal achtig geluid, daar zij op een bestra ten w eg sloegen. De krachtige dieren verminderden niets in hun vaart en Violet zag iets als een geweldige rots voor zich uit oprijzen. Hier was de mist opgetrokken, maar het avond duister had zijn plaats ingenomen. Toen zij naar boven keek, zag zij twee groote torens, die zich scherp aft ee kenden togen den grauwen en don ker wordenden hemel. Er klonk een hol rommelend geluid toen het rijtuig over de ophaalbrug van Kasteel nad reed tn «en ploueüuge duisternis Onze Laehhoek BEETGENOMEN. Een automobilist stoof met zijn voertuig over den weg en hoorde plotseling een luid gekakel. Toon hjj stopte fladderden twee hoenders over den weg. Dat kost u drie gulden, zei de boer, die bij het hek stond, met dreigend gezicht. Maar ik heb er toch geen een overreden? zei de automobilist. Neen, maar die komen nooit meer aan den leg'. —Van des schrik misschien? In formeerde de automobilist, Gedeeltelijk van den zchrik, zet de boer, terwijl hij het geld in zijn zak liet glijden, in gedeeltelijk, om dat het hanen zijn. (Pr. Nrd. Br.). DE SECRET ARLS-GKN ER AAL VAN DEN VOLKENBOND. Als secretaris-generaal van den Volken bond is zooais we reeds meiden gekozen sir James Eric DummoncL Sir James is geboren in 1876. Hij ia eaa halfbroeder van den graai van Perth en de vermoedelijke erfge naam van diens titel. In 1900 werd hij verbonden aan het Britsche de partement van bultenlandsche zaken en sedert 1906 heeft hij dienst ge daan als particulier seoretaris van den onderstaatssecretaris van bui- t ui landsche zaken, van U912 'tot ,1915 was hij een der particuliere secretarissen vain den eersten mi nister en sedert 1915 bekleedde hij die functie bij den minister van bui ten landsche zaken. ANNEXATIEPLANNEN VAN ERZBERGER. Le Journal publi ceert tot nu toe onbekende geschrif ten volgens welke Erzberger den 2en September 1914 aan de civiele en militaire autoritriten ais zijn mee ning zou hebben te kennen gegeven, dat Duitschland na het einde van den oorlog een eeuw lang op het vaste land het militair overwicht moest hebben, dat het aan zijn gren zen geen zwakke of verdachte neu tralen zou moeten dulden, de souve- reinïteit zou moeten opeischen over België, de Fransche kust, tusschen Duinkerken en Boulogne eenige eilan den ter hoogte van Cherbourg, dat de Congo, Nigeria en Dahomey gean nexeerd zouden moeten worden, dat Italië Tunis zou krijgen en Egypte aan Oostenrijk zou moeten worden gegeven, dat men zich uit Marokko aou terugtrekken legen schadeloosstel ling en dat een groote oorlogsschat- ting zou moeten worden opgelegd. Bethmann Hollweg, v. Moitke on Tirpitz zouden in hoofdzaak hun goedkeuring aan deze plannen heb ben gehecht. Voorts wordt gepublieerd een tele gram van den Bererschen gezant bij het Vaticaan van 26 Juli 1914, vol gens hetwelk de Paus zijn ingeno menheid zou hebben betuigd met het krachtig optreden van Oostenrijk te gen Servië 'T GEBEURDE BIJ PETTEN. Voor het Admiraliteitshof te Londen is het proces begonnen inzake het bui'.maken van Duitsche koopvaardij schepen door de Britsche vloot ter hoogte van Petten, op 16 Juli 1917. STAKING TE BRUSSEL. Dins dag hebben de arbeider* van alle openbare diensten te Brussel gedu rende een uur gestaakt. Zij zijn onte vreden door het feit dat him duurte- bijBlagen zijn verminderd. Stadsnieuws GEVONDEN VOORWERPEN. - N. Hoek, J. de Braystr 4, dames horloge m. ketting. Th. Dollé, KL Houtweg ólrood, zakmesje. F M. Hoog, Koninginneweg 90, dame»- shawL W'. Roozen, Rollandspad 37 Overveen, portemonnaie met inhoud- N. Boogaard, Rustenburgerlaan 61, mantelceintuur. G. van Zon, Pre- sid. Steynslr. 28 kinderhandschoen. M. Blankwater, Kloosteretr. 17rood, duimstok. J. Steenman, Z .B. Spaar- ne 154, kinderbontje. C. Piso, Dj Costastr. 12, fab neus penning. J. Kort Warmoesstr. 27, bankbilleL J. C. v. aard Voorzorgstr 57, bril. T. v. Beek, Reiustr. 3y. oorbelletje. Th. Dartels, Roozenstr. 51k, jas. A. Metz, Gen. Cronjëetr. lilra. heerennoed. J. A. Hesseis. Oranjestr. 194, dames kraag. J. tiieebos, Hazebroekstr. 12, kuideracfloentje. J. F. Pot, Leidscho- pletn, 39rd. boekje. H. Prent, L. Boo- gaardstr. 16, medaille. ontstond bij het onderdoor gaan van de gewelfde torenpoort. Lakeien kwa men van alle zijden van een groot vierkant plein toesnellen, dat omgeven was door massieve gehouwen, die overal in de groote, Gothische ven sters oranje lichten vertoonden. Ergens in de hoogte, misschien "in den grooten middentoren dat zou zij later wel merken begon een reusachtige bel te luiden. BoemI Boem! Boem! Zij steeg uit het rijtuig als onder een betoovermg. Een man in zwarte kleeren kwam naar haar toe en boog, terwijl hij iets zei, wat zij nauwelijks verslond. Zy volgde hem echter door een lage poort, die in oou hoek was aangebracht, welke, gevormd werd door een ronden toren en den muur van den dikken middenpijler. Violet kon zich later nooit meer goed de kleinigheden herinneren vail naar tocht door de sombere gangen, en langs steenen wenteltrappen. ui!g<«le- ton door het loopen van vele voeten uit alle eeuwen. Op dit Jiortaal en weer op een ander schenen deuren open te gaan, gezichten gluurden naar haar en overal waren -bedienden in livrei. Het was alsof zij door een palcis liep van een koning van non derden jaren geletien, een paleis waar een groot hof een koninklijken staat voerde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5