Van onzen reizenden Redacteur 30e Jaartjcmg We. 11024 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 8 MEI 1919 t ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 2.35. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers i 0.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.516. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.59. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 26 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 15 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer l2l/i Cts. k contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie er. Administratie: Groote Houtstraat 63. Telefoonnrs. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Maxlmnmkloinlianilelprlls Normaal Margarine. De Gemeentebesturen van Haar lem, Beun eb roek. Heemstede- en Schoten brgngen ter kennis, dat door •den. minister van L. N. en H. iö (vastgesteld de maximumkleinhan- delprijs -voor Normaal Margarine op f 1. per K.G. Normaal Margarine bereid onder rabbinaal toezicht op f 1.10 per K.G. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 10 tot ën met 16 Mei 1919: Wascii- en Huishoudzeep (60 pet vetzuur), zoolang de voorraad strekt op bon ;D. No. 3 tegen betaling van 25 cent. 1 stuk waschzeep en 1 «tak huishoudzeep. RIJST op bon D. No. 5 i K.G. rijst k 14 cent per pond. JAM op bon D. No. 6 J K. G. Jam a 55 cent per pond. SUIKER op bon D. No. 7 drie en een half )ons suiker 30 cent per poind. op bon 4e tijdvak der blamv-grijze Kindereuikerkaart: drie en er half ons suiker a 30 'cent per pond. SCHOL op Zaterdag 10 Mei 1919 van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon. EEN POND GROOTE SCHOL 14 cent per pond. op vertoon van vischkaart No.: 20013300 dn de Gemeentelijke "Visohhal. op vertoon van vischkaart No.: 3301—4500 in het pand, ingang Ko ningstraat. Uitreiking Broodkaarten dat de uitreiking van broodkaar ten zal plaats hebben op de navol gende dagen aan bet Levensmidde lenbureau (kamer No. 4) on wel op: Maandag 12 Med voor de nummens 1—3000. Dinsdag 13 Mei voor de nummers 8001—6000. Woensdag 14 Mei voor de num- piers 60019000. Donderdag 15 Mei voor de num- 'mer.s 900112000 Maandag 19 Mei voor de num mers 12001—15000. Dinsdag 20 Mei voor de nummers J5001—18000. Woensdag 21 Mei voor de num mers 18001—21000. Donderdag 22 Mei voor de num mers 21001—24000. telkorig van des voorm. 8 tot des nam. 4 uur; dat men in ontvangst heeft te ne men BROODKAARTEN VOOR 4 TIJDVAKKEN; dat MEN VERPLICHT IS DE BROODKAARTEN BIJ ONT VANGST NA TE TELLEN, DAAR N A HET VERLATEN VAN HET LOKAAL GEEN ACHT OP RE- JCUAMEÖ ,KAN WORDEN GE SLAGEN; dat men zich met eventueele klach ten dient te wenden tot den zich in het lokaal bevindenden chef of con troleur; dat voor ontvangst der broodkaar ten VAKJE 22 der rontsoeneerings- kaart wordt geknipt en het daarom ■aanbeveling verdient dat een ieder Bicli overtuigt dat vakje 22 niet reéds geknipt is; DAT AAN KINDEREN GEEN BROODKAARTEN WORDEN AP- GEGEVEN. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE Heden. VRIJDAG 9 MEI. Schouwburg, Jansweg: Séance v. Kamermuziek Joh. Steenman: ,,De Bohemers", 8 uur. Brongebouw: H. K. C .„Haarlem", Feestavond met medewerking van Clinge Doorenbos, 7 1/2 uur. Bioscopevoorstellingen ZATERDAG 10 MEI. S tadsschou wbu rg, W i lsonsplei n N. V. TooneelvereonigLng, Voorstel ling tegen verminderde prijzen: „Als de kersen bloeien" 7 1/2 uur. Schouwburg Jansweg: Mannen koor „Proza en Poëzie", Soirée en bal, 8 uur. Café Brinkmann. Groote Markt: N. V. „Schipper's Hijschtoestellen", Algemeene Vergadering, 2 1/2 uur. Cinema-Palace, Groot Houtstraat Blosc. voorstelling Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Biosc. voorstelling. Kleine Vereenigjng, Kleine Hout straat: variété-voorstelling. Derde reeks. Aan de grenzen. 111. Zevenaar, Vrijdagmorgen, toekomst heb hooren uiten, dat de Kapitein Te Wechel vertelde me smokkelarij, die den menschen zak- nog allerlei moeilijkheden, die je ken vol geld in de handen speelde, aan zoo'n grensstation hebt. Vreem- die hun het werk deed ontwennen, delingen, dit uit Duitschland komen, haar verontzedehjkenden invloed nog .willen ons land in en anderen, die jaren lang zou doen gevoelen, in de richting van de grens reizen, 1 En het is zoo jammer, dat ook probeeren uit te raken. En als meer ontwikkelden, zelfs menschen hier te Zevenaar niet werd opge past,,' «ouden beide groepen door de militairen juist in hun bedoelingen kunnen geholpen worden. De Staatsspoor heeft het nl. zoo weten aan te leggen, dat er des middags om b uur hier een trein uit de richting Arnhem aankomt en tegelijkertijd een uit. Duitschland. Nu is het kunstje voor de verdachte elementen, dat zij die uit Duitschland komen zich men gen onder de reizigers uit Arnhem en zij, die uit de Gelderschc hoofd stad komen zich voegen bij de Duit- echor». Als dat gelukt is het zaakje gezond. Den Duitscher, die in Neder land wil zijn, maar net doel, of hij naar Duitschland wil, wordt niet ver gund de grens over te gaan. Hij moet in Nederland blijven! Precies wat zijn bedoeling is! Natuurlijk kennen de militairen dat spelletje al lang. Maai- het te voorkomen, is bij de gebrekkige sta tionsinrichting heel moeilijk. Het ee- nige, wat men er op weet is, dat de uit Duitschland komenden met hun allen onmiddellijk in een der wacht kamers worden opgesloten, zoodat vermenging van de reizigers uit bei de richtingen uitgesloten is. Als dan de Hollanders aan de beurt geweest zijn, worden de Duitschers „behandeld." Te Ellen, het eerste station over de grens, in Duitschland, is deze zaak beter geregeld kunnen worden. Maar daar zijn ook veel duizenden Marken besteed, om het station behoorlijk in te richten. Met zekere afgunst in de stem spre ken do overheidspersonen hier over de Duitsche voortvarendheid en stel len die aan ons land ten voorbeeld. Een geliefkoosd trucje van de lie den, die maar liever niet in dit sta tion worden opgemerkt, was het aan den verkeerden kant uitstappen. Als de trein binnenkwam, stapten zij kalmpjes aan den anderen kant de wagens uit en wandelden zonder vi sitatie weg.Een tijdje lang is dat nog makkelijker geweest, doordat de treinen toen vaak buiten het station met eenige positie, zich ook laten omkoopen, om mee te knoeien. Veel opzien heeft het hier te Ze venaar gebaard, dat een der voorman nen van de Burgerwacht eer- gister op smokkelarij is betrapt. En hij niet alleen! Den volgenden nacht snapte men ook een stations ambtenaar van Zevenaar die een ver botten handeltje op Duitschland dreef in rubber. De commandant van de burger wacht, het hoofd van de school hier, heeft me er gistermiddag van ver teld. We hebben hier een sterke burger wacht, zei me de commandant, wel honderd man, wat voor een plaats als Zevenaar. als is het ook een stadje, veel is. Woensdagavond zou er voor hei eerst groote parade zijn. De burgewacht zou in haar geheel (uitrukken. Djujsdatravond hadden we repetitie, maar onze vriend, een 1 van de leiders, was niet op het ap pel. Ik kreeg een bang voorgevoel en jawel, later op den avond kwam de boodschap, dat vader niet kon komen: hij was ingerekend: had des nachts Kwatta gesmokkeld. Kwatta smokkelen ze hier bij tiental len kisten tegelnk. In Duitschland schijnen ze wel bar verzot te zijn 'op chocolade. En voor hen bestaat ci maar één merk. Kwatta. "t is of er geen andere fabrieken bestaan, 't Is Kwatta voor-en-na, anders zie je niet in de grensstreek! Toen ze nu "s nachts het brave! burgerwachie overbrachten, kwamen ze langs het emplacement van de Staatsspoor en daar zagen de commiezen, dus heel toevallig, een paar spoor-arbeiders die rubber vervoerden. Ze werdeiu gevolgd en het bleek, dat de rubber werd bezorgd bij een amb tenaar. Deed ook al aan het smokkelen! Burgerwacht en spoor- man zitten nu in verzekerde bewa ring. En de rechter is niet gemak- loopt, zooals dat nu al jare® achter een zoo is gegaan De centjes wor den nu verteerd ,voor zoover ze niet allang verbrast zijn en als het gel-J op is, leent de eertijds goedmoedige bevolking zich tot allerlei kwaad, als er maar op gemakkelijke manier geld mee te verdienen is. De agenteo van de Bolsjewisten, die dikke pak ken met bankbiljetten meedragen hebben bij deze lieden al gauw suc ces', als ze hun een paar lapjes van duizend mark voor den neus hou den. Dat is gemakkelijk verdiend. Je doopt een paar uur met zoo'n kerel mee langs stille paadjes ©a wijst hem ergens' een stationnetje, vanwaar hij verder reizen kan. Word', je ge snapt, dan laat je je metgezel in den steek en word je zelf aangc- honden, nu, wie doet je wat? Je hebt een vreemdellrg ontmoet en die vroeg je den weg. Nou. en dan ben jp een poosje met hem opgeloopeti omdat je toch denzelfden weg uit moest! Er zijn van deze nette grensbewo ners, die op een heel eigenaardige manier hum. geweten sussen, omdat ize dan toch wel voele® dat het niet dn den haak is, wat ze doen. Als ze de bankjes in den zak hebben, loo-l pen ze een poosje mee en zeggen dan tot hun reismakker: „Kijk eens, als je nu zoo-cn-zoo loopt, dan kom je daar aan een sta tionnetje en dan kun je met den trein verder. Maar ze weten dan, dat dit station door de militairen be waakt wordt en dat ze op die manier den vreemdeling in handen van de soldaten spelen. De reiziger komt dan aan het, station, en inderdaad, hij kan verder reizen, maar ais ar restant in gezelschap van een paar militairen. De brave gids heeft z'n slachtoffer niet beidrogen. Hij gaat met een gerust geweten verder. Z'n plicht heeft hij gedaan tegenover z'n land en z'n beurs meteen ge spekt!! De slimmehng lacht vergenoegd en steekt z'n pijpje eens aan. Het is 'doch maar lijn, als je zoo by de pin- •ken hent! Inzsnöing van AdvertentiBn voor het Zaterdaiavondnommer. Daar onze courant Zaterdag te 12 uur verschijnt, kan voo/ de opneming van Adver- tentiën alleen worden ingestaan, wanneer die VROEGTIJDIG ingezonden worden. Wij vestigen hierop de aandacht van onze contractanten, van alle particulieren die an nonces voor dit nummer wenschen te bestem men en van Advertentiebureaux te Haarlem en elders. nen, die steeds felle tegenstanders financieelen toestand van de ge- van het algemeen vrouwenkiesrecht ineente Velsen. Hij hoopte, dat de zijn geweest, veranderen nu, onder leening van f 600,000, die aan de den drang der omstandigheden van goedkeuring van Ged. Staten is on- inzicht, zooals bijv. het R.-K. Ka- derworpen, uitkomst in den onrnid- merlid baron Van Wijnbergen, die dellijken nood zal brengen. Om dit dit Woensdag in de Tweede Kamer te bereiken, wekte spreker op, bij de nog*openlijk getoond heeft in zijn aanstaande raadsverkiezingen op de rede, waarmee hij zijn veranderde candidaten der S. D A P. te stin houding te dien opzichte verklaarde, men. En het is maar goed, dat de vr die zoo bij uitnemendheid de kunst verstaat, orn een huishouding te be sturen en deswege wet eens .minis- Ook de rede van dgn heer LanJe- eert vond een gunstig onthaal. Bij het debat critiseerde de heer Nieuwpoort de houding van de ter van financiën'' is genoemd, ook commissie, die de gepleegde knoeie- in de Staathuishouding eens een rijen aan het levonsmiddelenbedrijf woordje mee gaai spreken". heeft moeten onderzoeken en die, Spreker critiseerde hierop de han- volgons debater, veel te zoetsappig delwijzo van andere partijen, die, heeft geoordeeld. Volgens hem moe- om de S. D. A. P. zooveel mogelijk ten alle schuldigen veel strenger ge- Staösnieaws vóór het onveilig signaal stopten.. dcae Hij deelt Tl-n vfti-laronnn ilo rmcrAWPTl^rhfp Alp- 1 Dan verdwenen de ongewenschte ele menten uit den trein en zochten een goed heenkomen in het grensgebied, zonder dat temand daarvan iets be merkte. Nu is daaraan natuurlijk een eind gemaöltt, de treinen rijden het sta tion binnen, zonder er vóór te stop pen, en op liet emplacement wordt be hoorlijk toezicht gehouden aan beido kanten van den trein. De militairen doen met hun toe zicht een nuttig werkje. Want ei- blijken heelwat lieden door te komen, wier zaken niet in orde zijn. Die houdt de kapitein dan in Zevenaar vast. Alle hotels zitten bier dan ook voortdurend vol, zei de officier la chend. Een goed zaakje voor de hote liers, die, van hun standpunt gezien, alle reden hebben, om een standbeeld voor kapitein Te Wechel op te rich- I ten. Want hij laat hun affaire maar I danigjes marcheeren. Het is wel vast-en-7.eker, dat er on der deze -reizigers agenten van do I Bolsjewiki voorkomen. Maar het is I uittrst moeielijk, im dit na te gaan. Als de papieren in orde zijn en onze inlichtingsdienst geen kwaad van de vreemdelingen weet te vertellen, is er geen enkele reden, om hen aan te j houden. Boodschappen voor de Ne- derlandsche communisten zijn op de- zo wijze niet tegen te houden, als ze i geen schrifturen bij zich hebben. En wie compromitteerende papieren mee draagt, gaat natuurlijk niet den grooten weg langs, maar komt lungs sluippaden het land binnen, vaak, 't moet met erge®is worden geconstateerd, geholpen door Neder landers zelf. Tot 5000 Mark toe beta len de Bolsjewistische agenten aan gidsen, die hun door het grensgebied i brongen en hen ergens op den trein zetten, buiten het gebied van de mi- I litaire contróle. Het zijn meestal I vroegere- smokkelaars, die zich lol dit bedrijf leenen. En nu treedt voor den j^dag, wat 'k op mijn vorige grens- tochfen zoo dikwijls als vrees-voor-de straffen uit van een paar weken tot zes maanden gevangenisstraf. Veel baten doet hei niet! Een over wegend deel van de burgerij doet aan de smokkelarij. Toen ik met een der officieren sprak over deze toch wel heel-erge gevallen van smokke larij, lachte hij eens en zei: Tja, maar ziet u, zoon burgewacht telt ihonderd leden en heusch, ik zou te Zevenaar geen geze-schap van bon der personen kunnen aanwijzen, aarvan niemand mee smokkelde! Och, de menschen zien er geeft kwaad in. Het is waar, op zichzelf is het geen misdaad, alleen een overtresding en niet zoo erg meer in z'n gevolgen, ials tijdens den oorlog, toen dit be drijf ons zland in internationale moeilijkheden bracht. Daarvoor ia het gevaar thans niet zoo groot meer maar ik heb me toch kunnen over tuigen dat de geallieerden zich nog op de hoogte laten brengen van het geen er over onzen grenzen naar Duitschland gaat. Dat is nog aardig wat, -voorname lijk chocolade, boter en rubber. An dere dmgen minder. De Duitschers ''krijgen nu Amerikaansch spek en •hebben daarom aan vet en vleesih veel minder behoefte dan tijdens den oorlog. De smokkelarij in andere ar tikelen is dan ook minder loonend, althans niet voordeelig genoeg, om er de risico voor te loopen van ver beurdverklaring, geldboete of gevan genisstraf. Maar de gevolgen van liet op zich-zeM-wiet-misdadig be drijf zijn toch heel ernstig. Het moreele peil is zeer gedaald en de geesten zijn verwilderd. Aan de grens heeft menigeen me verze kerd, dat de bevolking bijna niet meer werkt, luilakt en maar rond- Burgemocster ven Hasrlem Men meldt one uit Den Haag: Nietteg.enstaaande de heer Bee-' lae-rts van Blokland heel duidelijk Reeft verklaard dat hij niets weet van een aanstaande benoeming tot burgemeester van Haarlem, kan men toch bij niemand op informatie ko men, zelfs niet bij hen die zeer dicht bij de ministers staan. of men hoort den naam van den heer Bee- laerts. Mij werd dit aldus ver klaard: De Regeering wil een Christelijk Historisch man van eenig gezag ein... van eenig fortuin, voor Haarlem aangewezen zien. Zij weet dat de heer B. niet de man is om ala ambteloos burger ergens te gaan ve- geteeren; zij stelt hem hoog als man vftn bekwaamheid en van karakter, len zij twijfelt er niet aan of hij zal, wanmeer er een beroep op hem wordt gedaan ,zich beschikbaar stel len. Alleen door de vertraagde terug komst van den genoemde is dit nog niet geschied. En... indien de ontij dige publicatie de zaak niet bedor ven heeft, zaJ dat beroep alsnog wórden, gedaan. Zoo zeide men afbreuk te doen. volgens spreker min der oirbare middelen gebruiken, spe ciaal het middel der „zwartmake»- rij". Desniettegenstaande hoopte hij, dat de S. D. A. P. bij de komende raadsverkiezing groote winst mocht straft worden. Do heer Lande weert \Y:it- wilt gij dan eigenlijk? Dat we de menschen naar de galg hadden ge bracht? (Eon stem: Dat noemen ze nou boeken, want volgens spreker is het j Christelijke naastenliefde'.), hard noodig, dat ook leden van de j De heer S 1 in g e r ontkende, dat P. mee de verschillende ge meentebedrijven beheeren. Spreker deelde mede, dat de S. D. A. P. in het bijzonder de totstandko ming van een goedkoope levensmid- de S. A. P. de partij is, die het meest vooruitstrevend is. Ook de Li berale Unie, zei hij, staat vele goede zaken voor, dus meent hij, dat de kiezers met volle gerustheid op de delenvoorziening zal trachten te be- 1 candidaten der Liberale Unie kunnen vorderen. In dit verband bepleit hij 1 stemmen. Verder critiseerde hij de het stichten van een markt in deze houding van de soc.-dem. raads gemeente, waar aardappelen en fractie. groenten kunnen aangevoerd wor- Tijdens het debat van dezen spie den, zoodat het niet meer voor kan leer werd de vergadering rumoerig, komen, dat er o.a. in IJmuiden voor De heer Duin keurde eveneens de een „rood kooltje" tien cent meer dan vergoelijkende houding van het ge in andere plaatsen wordt betaald. meentebestuur en van de hovenge- Verder lichtte hij o.a, het program- van-eischen der S. D. A. P. toe, waarin bijv. een voorziening in den woningnood een voorname plaats be kleedt. ,,De mannen", zei spreker, „die vóór ons het roer in handen noemde commissie nf. Hij had liever gezien, dat de heer Landeweert veel strenger over de gepleegde knoeie rijen liad geoordeeld. Debater onder wierp het beleid van het gemeente- stuur aan kritiek. Hij voorspelde, dat hadden, hebben hun plicht verzaakt de heer Landeweert bij de aanstaan- en den goeden tijd voorbij laten gaan, de raadsverkiezingen vele arbeiders- oim oen einde aan de ellendige wo- I stemmen- zal verhezen, ningtoastanden te maken en eveneens De heer Sluiters wil, dat uit om verbetering in het volksonderwijs den gemeenteraad de politiek, onver- te brengen". I schilïig van welke richting ook, ge- Onzo tegenstanders zeggen, aldus weerd moet worden. Debater, nis besloot spreker zijn rede, dat rood zoo duur is. Dat komt, voegde hij er aan toe, dat blauw, zwart en andere kleuren de dingen in onze gemeente zoo ergerlijk hebben verwaarloosd, dingen die de S. D. A. P. zoo spoedig mogelijk wil verbeteren, en dal kost naturijk geld. Spreker ontving luid applaus, tweede Chr -ITist.. ontzegt aan de S. D. A P. het recht, te beweren, dat alleen deze partij vooruitstrevend is. Ten slotte verwijt hij den heer Lande weert, dat hij ten opzichte van de geconstateerde knoeierijen veel te zoetsappig" is geweest. \Ved?rom wordt de vergadering ru moerig. De heer Landeweert beaut- DE SLOOPERSSTAKING. Donderdag werd ons van de zijde der 6loopers medegedeeld, dat zij zich voorloopig tevreden stelden met een uurloon van 58 cents. Van aan nemerszijde vernamen wij daaren tegen heden, dat de sloopers tegen 't oude uurloon van 55 cts bij een ar beidstijd van 50 uur per week, het werk wederom opgenomen hebben. Uit de ümstrekeu SANTPOORT. Vergadering S. D. A. P. De afdeeJing Sontpoort-Meerenberg belegde Donderdagavond in Hotel „De Wijman" alhier een openbare vergadering, waarin de heer R. Laan candidaat voor den gemeenteraad van Velsen, het onderwerp. „De ko mende gemeenteraadsverkiezingen" en de heer \V. Landeweert, wethou der van Vèlsen, het onderwerp: „De houding van de soc.-dem. raadsleden en de levensmiddelenkwestie en de komende raadsverkiezingen" behan delden. De belangstelling was vrij groot, toen de voorzitter, de heer C. Schultz, tc 81/4 uur de vergadering opende mot mede te dceien, dat de afdeeling deze ver gadering had uitgeschreven, om den arbeiders eens een juist inzicht te geven over de levensmiddelenkwesfic te Velsen, te meer omdat daarover Sn en buiten de gemeente verschillende verkeerde me»ningen verspreid wor den. Hierna verleende hij het woord aan den heer Laan, die het komen de vrouwenkiesrecht besprak. „Want komen zal hetzei spreker, ,,de man spreker, de heer W. Landeweert, wist wel dat woordde m het kort de debaters. Hij de levensmiddelenkwestie* bij het verdedigde zijn houding, bij het be- publiek van a tot z bekend was, om- spreken van de knoeierijen aangeno dat zij zoo breed mogelijk is bespro- men en hij kwam er met kracht te ken en er niet minder dan vjei* Sen op, dat hij laakbare handelingen raadszittingen (twee openbare en van ambtenaren zou willen bedekken, twee geheime) aan gewijd zijn. Maar Hij Kaf hierna nog eens een uiteen hij achtte het noodig, hierover nog zetting van de kwestie, voor zoover eenig licht te verspreiden, omdat de <üe hem bekend was. In dit verband tegenstanders er niet tegen opzien, deelde hij mede, dat de burgemeester om deswege ook den S. D. A. P.'ers iets in de schoenen te schuiven. Dit noemde spreker laster. Men be hoeft slechts", zei hij. „de levens middelenkwestie aan tc roeren, om een storm van verontwaardiging te doen oplaaien. En dat is te begrij pen, toen o.a. aan het licht kwam, dat toiletzeep, voor kinderen beneden 1 jaar bestemd, aan gemeente-ambte naren verkocht is." Spreker meende, dat den leider van het levensmidde- lenbureau, den heer Handgraaf, niet alle schuld gegeven mag worden, omdat deze van veel knoeierijen on kundig is gebleven. De grootste knoeierijen zijn door andere ambte naren gepleegd, die, zei spreker, op advies van dartoe ingestelde com missie daarover ernstig zijn berispt. Hij verdedigde verder de houding van deze commissie, omdat deze de om standigheden in aanmerking had ge nomen. waarin de knoeierijen waren gepleegd. Overgaande tot de komende raads verkiezing laakte ook deze spreker de handelwijze der tegenstanders in denzelfden geest als de heer Laan dit deed. en verdedigde in den breede de houding, door de S. D. A. P. ten! .opzichte vnn de gemeentepolitiek steeds aangenomen. Spreker becritiseerde o.a. ook don Economischen Bond, die op finan cieel gebied en het bedrijfsleven wel licht nuttig werkzaam kan zijn, maar die, zet hij, op politiek terrein geen beteekeails heeft. Aan het slot van zijn rede besprak de heer Landeweert jlen penibelen wijzer had gedaan, als hij spreker meer in de gelegenheid had gesteld, van sommige dingen kennis te ne Do voorzitter moet herhaaldelijk hameren, om stilte te verkrijgen. On- ophoudelïjk wordt geïnterrumpeerd, zoodat het den heer Landeweert zeer moeiliik gemaakt wordt, zijn rede te beëindigen. Deze zog'., dal hij, toen de heer Handgraaf verklaard had, naar eer en geweten te kunnen zeggen, dat hij onschuldig was. het recht niet meer had, nan de woorden van den heer Handgraaf te twijfelen. Spreker geeft aan iedereen het recht, die meent dat hij (spr.) méér uit dft, distributie heeft ontvangen, dan an dere inwoners der gemeente, dit openlijk in de courant to publiceeren; hli zou zich dan weten te verdedigen. Met het oog op het late uur verde digt spreker met eenige woorden nog eens het beleid van het gemeentebe stuur ten opzichte van de bedrijven. Te kwart over elven wordt de ver gadering door den voorzitter met een woord van dank aau de sprekers ge sloten. ZANDVOORT. Tot bestuursleden van de Chr. Nat. Werkmansbond zijn gekozen de hoeren J. Koning Kzn voorzitter. C. Kot», secretaris. H. A.( Schraal, pennincm M. C. Draver, 2e voorzitter en T. Koper, adjunct. Tot eere-voorzitter is benoemd D. G. Posthumus Mei j es.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1