Distributiebedrijf 36© Jaargang No. 11031 Verschijnt dagelijks! behalve op Zon- en Feestdagen. tATERCAG 17 MEI 1S19 ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Apent gevestigd js (kom tier gemeente) 1 2.36. Franco per ost door Nederland f 2.70. Alzondei lijke nummers fü.15. Geihuftr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51 Geïliustr. Zondagsblad voor de oim-lieken en franco per post 1 U.69. Uitgave der N.V. Lourcns Coster, Directeur J. C. PEEREBGCM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.25; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnenitni aanzienlijk rabat. 'Jitnbtuivers udvertentiën van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke tegel meer 12'.» Cts. a contant; buiten bet Arronoissement dubbele prijs. Directie en Administratie Crccte Houtstraat £3. Telefoonnrs. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. eerste blad. LEVËNSMI ODËLEN VOORZlbNING De Directeur van het Gemeentelijk Le. asmiddelenbureau te Haar lem, brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 17 t/m 23 Mei 1919 JAM op bon D. No. 11 J K.G. Jam h 55 cent per pond; SUIKER op bon D. No. 12: 3 1/2 ons Suiker A 30 cent per pond; op bon 5e tijdvak der Kindcrsui- kerkaart. 3 1/2 ons Suiker A 30 cent per pond. Aardappe'en gedurende het tijdvak van 19 t/m 25 Mei 1919: op bon D. No. 13: 5 K.G. KLET- AARDAPPELEN A 7 cent per K.G.; r-iormad Mrgarine sedurende het tijdvak van 19 t/m 26 Mei 1919: op bon 2 eener Rijks-Normaal-Mar garinekan rt: i K.G NORMAAL-MARGARINE. Distributie van goedkoope zwarte wollen Sokken dat aan zijn bureau (kamer No. 11) op vertoon van de machtigingskaart voor goedkoope onderkleeding en van de rantsoeneeringskaarl (voor weggeraakte machtigingskaarten zul'en nieuwe machtigingen worden verstrekt) bonnc-n zullen worden uit gereikt. op Maandag 19 Mei aan nummers 1501—3000. op IHnsdgg 20 Mei aan nummers 30014500. op Woensdag 21 Me] aan nummers 4501—6000 op Donderdag 22 Mei aan mun niers 60017500 op Vriidng 23 Mei aan numitii-s 7501-9000; (nummers van de machtigingskaart) van 8 1/2 uur voorm.—4 uur nam.; dat een lijst van winkeliers, waar bedeelde 6okken verkrijgbaar zijn, op Kamer No. 11 ter inzage ligt. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Heemstede. Gedurende de week van 19 t/m 24 Mei 1919 zat besaiikDaar worden ge steld op bon No. uit liet Levcnsmid- deteubóeicje. 156b: Zi una rijst 137b: i ons Vermicelli of Macaroni of bugo ut Aaruappelmecl, naar ge- ang in Vuurraad bij de wiukeliers. loob: 3) ons suiker. Spek vrij verkiijgbuur. Bun No. 13ob b.ijil geldig. Up de Peuivruciium^aan bon No.: 6a: 1 ons groene erwten. Op de Aaidappelkaart bon No.: 5b: 3 K.G. aardappelen. Op de Kindersuikerkaart bon No.: 20: 34 ons suiker. De Directeur van het Distributie bedrijf te Heemstede, J. A. GELDUKP. Agenda Heden. ZATERDAG 17 MEI. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: iieemsteedsche Polo club, Jaarliikscbe Aigemeene Ver gadering. ZONDAG 18 MEI. Stadsschouwburg Wilscnsplciln - De Nederl Opera: „De Barbier van Sevilla". 8 uur. Schouwburg Janswcg: Tooneelge- zetschnp van den Tivoli-Schouwburg: „George wil wel", 8 uur. Soc. Vereeniging. Ensemble Solser en Hesse: „Bleeke Bet", 8 uur. Café-Restuuraiit Llou d Or, Kruis weg Concert 8 uur. Café „de Ivarseboom", Groote Hout straat, Concert, S uur. Den Hout. Melkinrichting voorli. v. Bruggen. Openingsconcert. Mid dag- en avondetrijkconcert. Cinema Palace, Groot Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt. Biosc. voorstelling. Centraal Theater, Kleine Hout straat; Bioscoop en variété-voorstel- «Pg. MAANDAG 19 MEI. Wagenweg 58. N. V. Verkoophuis J. P. Karthaus. Aigemeene Verga dering van Aandeelhouders, 3 uur. Cinema-Palace, Gruuic tlouiïinial Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Grocta Mark'.»: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barie.jori»9traafc Biosc. voorstelling. Kleine Vereemmng, Kleine Hout straat: Bioscoop en variété-voorstel ling. Stadsnieuws Tijdingzaal van Haarlem's l/agblad. In onze Tijdingzaal, Groote Hout straat 93, zijii o.m. tentoongesteld de volgende foto's: Van mr. Lee, vertegenwoordiger van China, die het Trianon Paleis te Versailles verlaat Van Maarschalk Foch voor Tria non. Van een aantal Duitsche journa listen bij hun aankomst aan het Trianon Paleis te Versailles. Onder hen bevindt zich kolonel Henri ■(Frankrijk) en een officier van den Britschen staf. Van Kolonel House en Mr. Hiuch Wallace, jjen nieuwen ambassadeur der Vereenigtfe Staten in Frankrijk. Woensdagmorgen moest op den St. Pietersberg een Hollandsche tweedekker, bemand met den sergt. majoor vlieger v. d. Drift en den v'.ie2enier-wanrnemer Vun Driel een noodlanding doen. In het Stadion te Amsterdam werd door den Bond voor Lichamelijke opvoeding een sportdag gehouden. Van den opmarsch der turners. Meisjes voeren gezamenlijk vrije- en ordeoefeningon uit. Van een aantal Duitsche krijgsge vangenen uit Spanje te Amsterdam aangekomen en vandaar per trein naar Duitschland vervoerd. Ter gelegenheid van haar 25-jarig I>esl5an werd door de Vereeniging Eerete Hulp hij Ongelukken le Amsterdam op Zaterdag 10 Mei een demonstratie gehouden, welke door den Prins werd bijgewoond. De verdere foto's laten een viertal demonstraties en een groep van deel nemers, bezoekers en bestuur zien. MR. M. D. K. S. VAN LIER. - Benoemd tot substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Amster dam mr. M. 1). K. S. van Lier, thans ambtenaar var. het O. M. bij het kan tongerecht te Haarlem. z liet Filmliijkspal Cinema Palace. „Fata Morgana" is bet hoofdnum mer van het bioscoop-programma in de Groote Houtstraat. A.'s we er .'-ij- voegen, dat dez° film niet voor kin deren is, beteekent dit geen ongun stige aanteekeniug voir de film zelf. Maar evenmin als boeken, toonee.- stukken, bestemd voor volwassenen, geschikt voor kinderen zijn, even-min zijn de films, die in de gewon? avond voorstellingen loopen als kinderkost aan te prijzen. De film laat zien hoeveel leed de lichtzinnigheid ver oorzaken In dit opzicht kan zij ter waarechuwing en leering strek kon. Het slot 16 niet pijnlijk, wijl daarin alles ten goede keert. Een aardige grapfim is „Na het Operabal", waar heel wat om ge lachen wordt Als derde hoofdnummer vallen öe kranige ,inaar soms halsbrekende evenwichts-toef-entcgen van captain Breydson, and his partner te be schouwen. Het zijn inderdaad be wonderenswaardige stukjes- die dit tweetal vertoont. Er was veel belang stelling en verdiende bijval. De explicateur, een van de weinig goede in de bioscoopwereld, heeft er slag van nu en-dan een aardig mo ment in de film aan te dikken. Hem komt daarvoor een woo-rrl van lof toe. De Kroon. Als hoofdnummer gaat een bewerking van 't bekende drama „Rigoietio" van Victor Hugo. De lilm geelt te genieten en biedt veel mooie tafieeleii. ioeh komt t ons voor, dal deze film voor de cine- niu-rnenseheii een waarschuwing moet zijn om te bedenken, dat niet u 1 1 e opera's en tooneeivverkeri verfilmd kunnen worden. Zij die de geschiede nis kennen, vinden in de film een mooie illustratie daarvan, maar voor lien die geen kennis namen van het tooneelwurk zullen T gesproken woord wel zeer gemist hebben. l£en meer Uitgewerkte explicatie zal deze leegte misschien kunnen vullen. De muzi kale illustratie dor film was heel goed. Do aardige komische films „Een kottengeschiedenis" en „Ambrose en zijn weduwe" en een natuuropneming uit Venetië vullen 't programma. B \DEN. In het Doucheb-ulhuis op 'ne'. Leidscheplein zijn in de af- geloppen week genomen 12*0 baden. In dat aan den Schotcrsingcl 1363 en uat aan den Koudenhorn 611. Loonactie in het Heeren- kleedingiiedrijf. Een dreigende staking. Men schrijft ons: Donderdag hield de afd. Haarlem van den Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de KI cding- industrie wederom een vergadering om een beslissing te nemen op de loonvoorstellen der werkgevers. Na ernstige besprekingen nam de druk bezochte vergadering de volgende mo tie met aigemeene stemmen aan: „De afd. Haarlem enz.: bijeen ten einde een beslissing te nemen op de landelijke loonvoorstellen der werk- geversbonden; concludeert, dat deze voorstellen als onvoldoende moeten worden beschouwd, en betreurt het, dat ze zijn aanvaard door de R.-K. èn Neutrale Bonden in de Kleeding- industrie. Verder kennis nemende van een schrijven van het hoofdbe- stuur, dat de werkgeversbonden Haar lem in de lie loonklasse willen in- deelen, besluit: met alle haar ten dienste staande wettige middelen zich daartegen te verK-ttcn, zoo door de afd. Zaterdag 17 Mei geen definitief bericht is ontvangen, dat Haarlem in de Ie loonklasse is ge plaatst zal door haar in 't begin der volgende week een staking worden afgc- kondig d." Deze motie is opgezonden nanr de patroonsorganisatie hier ter stede. Maandagavond zal weder een verga dering worden gehouden waar men zoo noodig een besluit tot staken zal nemen. Gehoopt wordt zoo het tr.t een conflict zal komen op den steun' vajj de kleermakers in andere orga nisaties, omdat ook dezen wel - an oordeel zullen zijn geweest, dat Hnnr- lem in de Ie loonklasse zou worden ingedeeld. Waar de loonen in de Ie klas-steden met die van Haarlem on geveer gelijk waren en ook het le vensonderhoud in Haarlem nïef goed- kooner zal zün dan in Amrierdnm of Den Haag, zou het, volgens de ver gadering, van een grove willekeur ge tuigen Haarlem in de lie klasse te plaatsen, waarmede het uurloon 3 ct. nxinder zou zijn dan in Ie klas-ste den. ELECTRISCHE SPOORWEGMAAT SCHAPPIJ. Gedurende de maand Maart bedroeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: Amsterdam—Haarlem—Zandvoorl: in 1919' 360606, in 1918 343G82; Ceintuur baan te Haarlem: 1919 172138, 1918 138785; Haarlem—Biot-mendaal: 1019 101245, 1918 74221, Haarlem—Over- veen: 1919 14643, 1918 19183. Totaal: 1919 648652, 1918 577871. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn Amsterdam—Haarlem—Zand voorl: 1919 f 130.604, 1918 f 88.13; Cem- luurbaan te Haarlem: 1919 f 55,181, 191S f 45.16; Lijn Haarlem—Blocmeii- daa!: 1919 f 82.931. 1918 f 63.661; Dijn Haarlem—Overveen: 1919 f 15.624; 1918 f 20.76. N. V. HAARLEMSCHE SODA FA- RRTEK. Tn de aigemeene verga dering van aandeelhouders in de N.V. Il?ar!emsche Sod-Fabriek, werd de balans en de winst- en verliesreke ning over het jaar 19!8 goedgekeurd. De heer J. W .A. Beynes die als commissaris aan de beurt van aftre ding was, werd bij acclamatie als zoodanig herkozen. Voorts vermeldt het verslag, dat in i' v-n de vrij ongims'iee om standigheden, waaronder in liet af- geloopen jaar is gewerkt, de Ven nootschap in gunstige omstandighe den verkeert. VEl.EENIGING VAN HUISPER SONEEL. Donderdagavond hield bovengenoemde vereeniging een goed bezochte ledenvergadering. Uit de mededeelingen bleek o.m., dat het le dental steeds toeneemt. In de plaats van mej. G. Zoet, dio als zoodanig had bedankt, werd tot bestuurslid gekozen mej. M. Smits. In beginsel werd besloten tot den eventueel te vormen landelijken bond toe te treden.. Verder werden eenige mededeelin gen gedaan over den stand van de actie voor verbetering van loon en arbeidsvoorwaarden. De voorloopige resultaten werden gunstig genoemd, terwijl naar alle waarschijnlijkheid als gevolg van deze actie, een meer uniforme regeling tot stand zal ko men. Op de volgende vergadering zullen te dien opzichte wederom be langrijke besluiten worden genomen. Dinsdag 20 Mei zal in het gebouw „het Rhniwe Kruis" een propagatlda- vergadei'ing worden gehouden, waar door den lieer R. J. Dijk, secretaris van den Pestnurdersbond, een inlei ding zal worden gehouden over: „Do tank van het huispersoneel in dezen tijd". EEN LANDELIJKE BOND VAN HUISPERSONEEL. Zondag 25 Mei zal te Amsterdam een vergade ring plaats hebben van vertegen woordigers van plaatselijke vereeni- gingen van Huispersoneel, verspreid over het geheele land, ten einde te be spreken de mogelijkheid tot vorming van een Landelijken Bond van Huis personeel. Op deze vergadering komen o.m. een tweetal moties aan de orde, waar van de een de noodzakelijkheid van een landelijke organisatie, staande op het standpunt van het N. V. V., uit spreekt, teneinde langs dien weg, dus in volledige, samenwerking met de moderne' vakbeweging, te komen to verbetering van de positie van het Huispersoneel. In de tweede motie wordt teleur stelling uitgesproken over het feit, dat de dienstboden niet in de nieuwe Ar beidswet zijn opgenomen en wordt verder de wenscheiijkheid uitgespro ken dat het Huispersoneel in min stens even sterke mate als andere ar beiders door wettelijke maatregelen worden beschermd. De overige punten van de agenda zijn vun meer innerlijk organisatori- schen aard. Ook zal de nogelijkheid van aanstelling van een bezoldigd be stuurder en uitgifte van een vakblad worden besproken. De te Haarlem bestaande vereeni ging van Huispersoneel zal zich door 3 afgevaardigden op deze bijeenkomst laten vertegenwoordigen. HAARLEMSCHE BESTUÜRDERS- BOND. Dinsdag 2? Mei wordt door den iiaarlemselien Besluurdersbond een algemeen* ledenvergadering ge houden. Wegens liet bedanken van 11. 11. Monson als gedelegeerd lid van de Haarlemsche Jeugu-Commis- sie, zal door de ledenvergadering vau den Bestuurdersbond een nieuwe ge delegeerde worden benoemd. Verder komt o.m. aan de orde een schrijven van bet Neueriandsch Ver bond van Vakvereenigingen, inzake de samenstelling van den Baad van Arbeid, zetel Haarlem. Van het Politieke Tour- nooiveld. 16 Mei. Regeoringsverklaring. Allerlei soli op oude wijzen. Een enkeie nieuwe toon. De .Minister aan het woord. Over de Regeeringsverklaring die men elders in dit blad opgenomen vindt valt niet veel te zeggen dan dat zij in breeden stijl allerlei bevatte wat we reeds weten. De Kamer hoor de haar met kalmte en zonder eenige bewogenheid aan. En ging daarna voort met te spre ken over minnna- en maxima-wedden van. onderwijzers, over fixatie, nor malisatie en klassificatie, alsof er nog gee-n woord over gezegd ware. Niet ten onrechte zeïde aan het eind van den middug de beer De Buisonjé, dat bet onderwerp vrijwel doodge- praat was, hetgeen hem intusschen niet verhinderde ook nog een duit in het znkje te komen doen. En hij was nog niet eens de laatste, want de hee- ren Teenslra en Dresseluuys en Juten volgden hem nog op, maar einde.ijk dan loch, al was net bij vijven, kwam de Minister aan bet woord om zijn rede ter beantwoording van ae veie sprekers aan te vangen. Hij deed het met een paar opmenungen die feite lijk buiten het debat vielen: een over de tot hem gerichte verzoeken uit Amsterdam over eene audiëntie, wel ke verzoeken niet zouden zijn beant woord. een daarvan bleek niet, bet andere te laat ontvangen. De tweede opmerking gold den onderwijsraad, op welks samenstelling uil een oog punt van eenzijdigheid aanmerking was gemaakt. Ten onrechte, zeide de Minister, en bij verhaalde wat hij had gedaan om partijdigheid juist te voor komen. Verder kwam Z.Exc. heden niet. De eigenlijke rede komt eerst Woensdag a.s. want Dinsdag komen er allerlei andere wetsontwerpen aan de orde, a.c ook neg u. stoi zullen opjagen: Vrijw. Landsfoim en Bur gerwacht, de Wapenwet enzoovoort. Maar laat ik r.u nog een en ander memoreeren uit de discussies van vandaag, ai waren het meest herha lingen. lie eerste spreker was de Commu nist dr. Van ltavesteyn, die van tui ontwerp alleen bevoordeeling der „clencale' school voorziet en er daar om tegen zal stemmen; de wedden zijn veel le laag, con bewijs hoe men den intellectueelr-n arbeid der onderwu- zers ondetscbat. De heer Visser van IJzendoorn, de vrij-liberale hoogleeraar, herinnerde aan liet bezwaar door wijlen Tidemun tegen het denkbeeld dér normalisatie van de wedden ingebracht, nl, dal de groote steden geen goede onderwij zers meer zonden kunnen krijgen en dat elk streven naar positieverbete ring er mede afgestoten wordt. Er ia geen „avance" meer in het onderwijs, en dal zal de dood voor het corps we zen, vreesde hij. De feut der bestaan de wet is niet, dat zij alleen de mi nima regelt, maar dat die minima zou miniem zijn. Voor gelijkstelling uu behoeft men geen verandering van stelsel. Hij vindt dus noch de unifica tie, noch de klassificatie aannemelij.% evenmin kan hij zich vereenigen met dc hoogere wedden voor dc gehuwden, een onderscheid dat nergens in dé ambtenaarswereld gemaakt wordt eu waarvoor de Minister dan ook geen gronden heeft aangevoerd. Merkwaar dig genoeg viel des professor's geest verwant Mr. Dresselhuys hem latei- juist op dit punt of, ofschoon hij het in andere opzichten met hem eens bleek te zijn. Beiden willen namelijk verhooging der wedden; de heer Dres- selhuys vooral ook voor de hoofden, teneinde de positie von de leiders der school een andere le maken dan men die veelal, vooral in Bondskringen, wenscht. Wil men het hoofd eenvoudig tot administrateur maken dan behoeft men daarvoor niet de beste onder wijzers uit te zoeken; integendeel, zeide de heer Dresselhuys. Maar als wij de beste krachten niet willen verliezen aan het Midd. Onderwijs, laten wc ze dan beter betalen dan in dit ontwerp voor de hoofden wordt voorgesteld. De marge moet dus z. i. omhoog, èn het grondloon voor deu klasse-enderw jzer. Van de rechterzijde verdedigden de heeren Van Wijnbergen (r.k.) en Van der Molen (a.r.) het ontwerp met warmte. Men vergeet bij alle klacht over het weinigo dat de openbare onderwijzers van deze wet ontvan gen, zeide Mr. Van Wijnbergen, dat het in de eerste plaats een gelijkstel- lingsontwerp is. Als zij n i e t s meer kregen, zou nog aan de bedoelingen van deze wet zijn voldaan. Maar zij krijgen wèl meer, zeide de heer Van der Molen, die voor Rotterdam al leen het hooger bedrag op ongeveer f 498.000 had becijferd, hetgeen den heer Ossendorp deed uitroepen: U weet ea* niets van! Neen, U weet er niets van! gaf de heer Van der Mo len terug, een twist, die den heer De Buisonjé noopte om inet een paar cijfers te komen ontleend aan de statistiek van Sloten bij Amsterdam, van welke gemeente de heer De Bui sonjé wethouder is. In zijn gemeente gaan 41 openbare onderwijzers f 10.609 achteruit. Het was „de Stem der Neutrale Partij" die zich aldus deed boor en, maar over de wet zelf zeide zij niet heel veel. Wel dit. dat ook de Neutrale Partij met de stelsel verandering niet zeer ingenomen is. Dat waren wèl de reeds genoem de reclilsclie heeren en de heer .Tuten, maar ook de vrijzinnig democraat Teenstra, die, in afwijking vau zijn partijgenoot Ketelaar, in de unifor miteit der salarissen een zegen z.tt voor het platteland, dat nu ot)k eens goede onderwijzers zal kunnen krijgen. Intusschen vindt hij de classificatie een onding, nmuot het niet waar is, dat het leven ten plat- telande goedkooper zou wezel din in de steden. Zelfs de heer Van Wijnbergen ge voelt de bezwaren der klassificatie en blijkbaar hoopt, hij dat de Minister haar nog loslaten zal, in elk geval verruimen tot drie klassen (gelijk de heer Otto reeds bij amendement heeft, voorgesteld). Zelf doet de heer Van Wijnbergen geen voorsteken alvorens hij weet hoever dc- Minister nog zal gaan. Is het juist, dat de Minister niet voor nemens is eenige tegemoetkoming te betoonen, dan kan men de moeite sparen voorstellen te doen. Trouwens, de moeite is niet groot, zeide de heer Van Wijnborgen, men kan ge makkelijk een paar cijfers verande ren, vooral als men niet eens de moeite neemt de kosten te berekenen. Doet men dat op school ook? vroeg de heer Van Wijnbergen, of leert men daar de tering naar de nering te zetten' Vroeger, zoo herinnerde de lieer Van Wijnbergen, mochten we hier nooit zeggen dat er goede onderwi.'- zerstractementen waren, nu beweegi men hemel en aarde om de goede re gelingen te behouden. Ze zijn er dus wel, en hier en daar heeft men ze, rekenend op overneming door het Riik, in de gauwigheid nog wal opgezet. Ofschoon de heer Van Wijn bergen dat niet billijkt, meent hij toch dat de Minister iets zal moeten doen om te voorkomen dat „verkre gen rechten" ofschoon dat woord wat veel zegt worden aangetast De heer Van der Molen kwam vooral op tegen de propagandistische groopee.ringen van de Inge wedden, en betoogde dat door deze wet n i e- m a n d achteruit zou gaan. Van den Minister zullen we over dit alles nog wel nader hooien. INTIMUS. Uit ds limstroUea VELSEN. Er zal een openbare vergadering van den gemeeneraad gehouden wor den op Dinsdag 20 Mei des namid dags 74 uur. De agenda vermeldt ons: S'iclitng van een Rijks Hoogere Burgerschool". Opheffing contróle voedselvoorzie ning voor zieken en kinderen. Vast stelling nieuwe verordening op de vee- en vleesclikeuring. üsmengi Hieows ZWENDELAARS. Eenige zwen delaars hebben op een orlgineele manier een Berlijnsche firma opge licht. Zij boden als tuschenpersonen voor 500.000 mark platina le koop aan, weigerden echter de betaling met een chéque en wisten ten slotte te bereiken, dai het „gelijk oversteken" ergens op den straatweg naar Mittel- walaa zou gechieden. Als eigenaars van he: metaal hadden zij twee lui tenen s" geïnrrociuceerd, aie dan ook werkelijk ter plaatse het platina te gen het bedrag in baar geid over handigden. Op den terugweg naar huis werd de au:o der gelukkige koopers ech ter door een patrouille, die hen. per automobiel tegemoet kwam. door zocht naar wapenen en 'l platina „in beslag" genomen door de militai ren, die niets anders waren dan medeplichtigen. Buitenland 't Proces Humbert c. s. DESOUCHES VRAAGT REHA BILITATIE. Guilluume Desouches, die door den krijgsraad tot vijf jaar gevangenis- slrai en 2O.UU0 francs bcele veroor deeld is, moet, naar verluidt, voor- n.'rntns zijn, om rehabilitatie le vra gen, hetgeen gepaard zou gaan met zijn onmiadcii.jKe invrijhetasstelling. Deze rehabilitatie wordt volgens do wet van 19 Maart verleend uun ver- oordec Iden, die op de dagorder van het leger vermeld zijn geweest, het geen met Desouches het geval is. 't Ontwerp-Vredasverdrag De houding der Duitse he regeering. Berichten dat de houding der Duit sche regeering in de laa ste dagen minder krachtig zou zijn ten op zichte van 't vredesverdrag worden uit Berlijn tegengesproken. Van een verandering van de opvatting der regeering is geen sprake. Deze is nog steeds dat 't vredesverdrag .ongewij zigd onaannemelijk is De lanodag van Baden- heeft zich ui-gesproken voor de over weging der vredesvoorwaarden. De Tweede Internatio nale organiseert tegen begin Juni een internationale s-jcialisten-confe- ren,ie te Luzern om dc vredesvoorr waarden en den Volkerenbond te be spreken. PradikliGurlen ZONDAG 18 MEI. fcGLISIf ALLUNNE. 10 3/4 heures du matin, Mons, Th. A. Eckman, Pasteur. GEREFUHMEKKUE KERK. (Ged. Oude Gracht.) Voorm. 10 uur: ds. S. Datema. Voorbereiding voor bet H. Avond maal en openbare belijdenis des ge- loofs. 's Av. 5 uur, Ds. B. van Schelven, van Amsterdam. (Klein Heiligland). Voorm. 10 uur, Ds. B. van Schelven van Amsterdam. Voorbereiding voor het H. Avond maal. 's Av. 5 uur. Ds. G. R. Kuyper. NOORDERKERK (Rcdderslraail. Voorm. 10 uur, Ds. G. R. Kuyper, Voorbereiding voor het II. Avond maal en openbare belijdenis des -ie- loofs. Nam. 5 uur: Ds. S. Datema. CHRIST. GERKF GEMEENTE (Raaks) Voorm. 10 uur, Ds. J. W. Geels, 's Av. 5'/6 uur, Ds. J. W. Geels. LUTHERSCHE K'.KK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Me ij ere. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 uur, Ds. C. II. Hylkema, REIVJONSTRANTSCH GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 uur, Dc. A. II. Haentipns Voorm. 11 3/4 uur. Zondagsschool in de kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. Ilellström, VEREEN. VAN VRIJZ. HER VORMDEN.'. (Gebouw Protestantenbond.) Vooito. 10 uur, Ds. J. Hulsman, Assen. BAPTISTEN GEMF.RVTE. Lokaal Parklaan 21. Voorm. 10 uur. Openbare Samen komst. 's Av. 5 ure, Vrije vergadering. Lokaal L. Wijngaardstraat 23. Dinsdagavond ts uur, Bidstond. VKIJr. E\ ANG. G tuME- (Jacóbijnestraat 2(1). Voorm. 10 uur, de heer Eger. Nam. 12 uur, Zondagn^cuool. 's Av. 5Vi uur. de heer Eger. Woensdagavond 8 uur. iNaaikrana Rozenprieelstraat 73. Donderdagavond s uur: Bidstond. RELIGIEUS-SOCIALISTISCH VERBOND. Gebouw „de Nijverheid", Janssüt Geen dienst. LEGER DES HEILS. (Schngchelstraul 26. Voorm. 10 uur, Stafkupilcins Wijk huizen, van Rotterdam. 's Av. 8 uur. Dezelfde. Woensdag 21 Mei, 8 uur. Maj. J. L. S. Bruis, bijgestaan door de korpskadetten. Donderdag 22 Mei, 8 uur 's avonds. Adjudant Vos, Heiligingsdienst, SCHOTEN JULI AN'AKERK. Voorm. 10 uur, Ds. Biauw, HEEMSTEl NED. IIERV. KERK. Vcorm. 10 uur, Ds. II. T. Oberman, Schoolcollecte. 's Av. 6 uur, Godsdienstoefening in het lokaal „Vredenhof, Heercn- weg: Dr. H. T Oberman. GEREI-, KP.RK. Voorm. 10 uur, Ds. II. Brouwen H.Mzn. 's Av. 5 uur Dezelfde. HOUTRIJK EN' POLANRN. Voorm. 10 uur, Ds. B Baljon. BLOEM F.ND AAI- NE!>. HE1.V. KERK. Geen opgave ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1