Distributiebedrijf Distributiebedrijf 36© Jaargang No. 11024 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 21 ME! 1919 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem eo de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom uer gemeente) f 2.35. Franco per post door Nederland 1 2.70. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51 Giïllustr. Zondagsblad voor de om>trekeu en franco per post f 0.59. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. FEEREECCM, Telefoon 3082 ADVEETENTIEN: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cta. per regel. Bij abonnemtiii aanzienlijk rahat. "Iiensluivers adverterilièn van Vraag en Aanbi d van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12»-t Cts. k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie s Croote Houtstraat 63. Telefoonr.rs. der Redactie 6CO en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENS5VÜ3D-.LEN VOOSZicNMG De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld Schil en Poon op Donderdag 22 Mei 1919 van 10 uur v.m. tot 1 uur n.tn. per persoon een pond! grooio Schol a 18 cent of ©on pond Poon 15 cent per pond op vurtóon van Vischkaart No. 1 16Ü0 in de Gem. Vischhal, op vertoon van Vischkaaft No. 1601— 300U in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, F. L)E JONGE. McEtfSTEDE Uitreiking Broodkaarten. De uitreiking van broodkaarten tal plaats hebben op vertoon van de machtigingskaart, t. w. Cp Uonoertag 22 iV ei 1919 aan het Dienstgebouw, Boeken- rodertraat 9, van 912\uur en van 1',4V uur. Op Vrijdag 23 19 9 aan het Distributiebedrijf, Achterweg van 912 uur en van 1',, 4 uur. Get controlseren van het ontvan^eme is modzak» ijk, daar na het Viriaien van hst lou-al oo klachten geen acht zst worde:» geslagen. Aan kinderen worden geen kaarten afgegeven. Voor ontvangst der broodkaarten w irdt vakje N o. 11 der machtigings- kaait geknipt. Veranderingen van Broodkaarten kuünen geschieden met medebren- gtng van de machtigingskaart aan de Afdeeling „Brood", Achterweg, uiterlijk 14 dagen voor het eindigan V3n eert broodkaar ten tijdvak. Aan schriftelijke aanvragen kan- geen gevolg worden gegeven. De Directeur van het Distributie bedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP Haamstede. Beschikbaar op bon No. 57 van de Aardappelenkaart 2 K.G. Kleiaardapr>elen. De Directeur van het Distributie bedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP Heemstede Steuncomité. Stenn aan gedemobilisserden. Het Steuncomité te Heemstede houdt op Zaterdag 24 Mei 1919 zitting ten Raadhuize van 9 tot 10 uur v.m. voor het ontvangen van inlichtingen en voor uitbetaling aau gedemobihseerden. Zakboekjes mede te brengen. Ancnda Heden. WOENSDAG 21 MEI. Schouwburg, Jansweg: Rotterd. Tooneelgezelschap „George wil wel", 8 uur. 1 !i uscoopvoorstell ingen. Stadslent den Hout: Muziekuitvoe ring door het Haarlemse!» Muziek korps, 8 uur. Heemstede: Stemming voor den Gemeenteraad, 85 uur. Zandvoort: Stemming voor oen Ge meenteraad, 85 uur. Schoten: Stemming voor den Ge meenteraad van 85 uur. DONDERDAG 22 MEI. Stadsschouwburg Wilsonspleitn Kon. Vereen. ,,Hct Ned. Tooneel": (Madame Sans-Göne, 8 uur. Groote Kerk: Orgelconcert 7M»8'A uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Biosc. voorstel ling. Schouwburg ,,De Kroon", Groote Mark:* Biosc. voorstelling. Kleine Vereen nu. Kif na Hout straat: Bioscoop en variété-voorstel ling. Stadsnieuws WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Dezer dagen had in de oude raadzaal een bijeenkomst plaats van de ge meentelijke commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering met afgevaardigden van de besturen van verschillende Haarlemscbe werk- zevers-organisaies, de voorzitter van 't Steun-Comité en don direefpur der Gemeentelijke arbeidsbeurs onder l°i- dine van- den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter der Commissie. Het doel der samenkomst was het houden van een bespreking over de vraag, op welke wijze de werkgevers te dezer stede hun medewerking zouden kunnen verleenen om de maaregelen genomen door de Werk loosheidsverzekering. het Steun-Co mité en de Arbeidsbeurs zoo goed mogelijk tot hun recht te doen ko- Afgekeurd werd de handelwijze van patroons, die, óf weigeren hun me dewerking tot het voorkomen van fraude van de zijde der werknemers te verteenen, óf bewust die fraude in de hand werken, door hun arbei ders, terwijl ze werken, in de gele genheid te stellen de dagelijksche aanmeldingslijst voor do uitkeering uit de werkloozenkas of van het Steun-Comité ie gaan teekenen, soms zelfs onder beding, dat dan minder loon zal worden uitbetaald. De medewerking der patroons-orga nisaties werd ingeroepen om de werk gevers te bewegen meer dan tot he- oen zich uit eigen beweging in ver binding te stellen met het Steun-Co mité, teneinde gevallen van bedrog of van weigering van het aanvaarden van werk direct aan dat Comité mede te deelen, terwijl ten slotte eenige bezwaren, door de Arbeidsbeurs bij haar werkzaamheden ondervonden, onder de aandacht der aanwezige af gevaardigden werden gebracht. Uit de vergadering zelf werden eenige middelen aan de hand gedaan, die tot verbetering van een en an- aer zouden kunnen leiden, waarna de voorzitter met verzoek de geop perde bezwaren in de verschillende organisaties te willen bespreken en de leden tot krachtige medewerking te willen aansporen, de goedbezochte vergadering sloot. STATUTEN. De Staatscourant bevat de statuten der Haarlemschë Transportvereeniging, gevestigd al hier. PATRIMONIUM. Op de Dins dagavond gehouden ledenvergadering van de afdeeling Haarlem van Patri monium werden ais afgevaardigden naar de Bondsvergadering die op 26 en 27 Mei te Arasterdam wordt gehou den benoemd de heeren: J. D. Wijk huizen en V\". F. Beeremans en als hun plaatsvervangers de heeren J. B. van de Wateren en H. Stuur. Bij de behandeling van de voorstel len van de Bondsvergadering ver klaarde de vergadering zich wel voor aan te wenden pogingen om te komen tot samensmelting van aJle sociaal-christelijke Bonden (Proies- tanscke) maar dan met behoud van den naam Patrimonium. PERSONALIA. Den len Juni herdenkt de heer G. A. v. d. Beek, inspecteur le klasse bij de politie te Haarlem den dag dat bij vóór 25 jaar bij de Amster- damsclie politie als klerk werd aan gesteld. Hit fia Oastraken ZANDVOORT. Gemeentebe lang. De openbare vergadering, Maandagavond in „Ons Huis" door de kiesvereeniging „Gemeentebelang" belegd, was druk bezocht; ook waren onderscheiden dames tegenwoordig. De heer G. Baars uit Amsterdam, die als spreker optrad besprak ceno'ge politieke partijen in hun verhouding lot het geheele Nederlandsche volk. Voorts ontwikkelde hij het begrip de mocratie en schetste den ethischen invloed, die ook In het gemeentebe* heer, zijn inwerking moet doen ge voelen. De lijst der elf candidaten, lijst 2, werd door hem aanbevolen nis t meest beantwoordend aan een ver tegenwoordiging van de geheele Zandvoortsche bevolking. In debat traden ile S.-D. Borst, Bramson en Van Rijnberk, benevens de Vr.-Dem. Molenaar. Over het al gemeen liep het debat over het beheer van Rood-Zaandam. In dit opzicht trokken de-debaters één lijn, dat zij lijst 2 afkeurden op grond van de. te gen elkaar indruischende elementen. De heer Baars beantwoordde de de baters. Na hem kwam de heer Van der Plas aan het woord, die een persoonlijken aanval bestreed en voorts enkele Zandvoortsche zaken besprak. De heer Thijsse kwam in zijn slot woord er tegen op, dat „Gemeentebe lang" een verkapte anü-revolulion- naire kiesvereeniging zou zijn. Te ongeveer half twaalf werd de bijeenkomst gesloten. HILLEGOM. Statuten. Do Staatscourant bevat de statuten van de afdeeling Hillegom van den Na- tionalen Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius", geves tigd alhier, alsook de statuten van de afdeeling .Hillegom van den Dio- cesanen R.K. Land- en Tuinbouw- bond in het Diocees Haarlem, ge vestigd alhier. VELSEN. Gemeenteraad. Een bankroet In de Dinsdagavond gehouden Raadszitting deelde de Voorzitter me de, dat de Rijkspostspaarbank de lee ning van f 600.000 niet wenscht te plaatsen. Verder hebben ook alle bankinstellingen geweigerd geld aan Velsen te ieenen. Er is nog f tiü.OOü in kas, waarvan overmogen f 20.000 be taald moet worden en 26 dezer f 170.000. "Het is er niet. Volgende week loopen we vast en zullen we geen sa larissen kunnen uitbetalen aan amb tenaren en werklieden. Als het Rijk niet bijspringt staat de gemeente voor een bankroet Ik twijfel evenwel niet, zegt de Voor zitter, of het Rijk zal ons niet in de put helpen. Onze schuld is niet ab normaal, 9 ton op 26.000 zielen. Ons percentage voor den H. O. is wel ab normaal. Bij een herleving van de visscherij zijn de uitzichten gunsti ger. Onze bedrijven zijn op goeden fi nancierden grondslag gebaseerd. De heer Schilling zegt, dat het Rijk moreel verplicht is bij te springen, omdat het den rentevoet zoo hoog heeft opgevoerd. De heer Vermeulen vraagt een man daat tot aflossing gereed op te hou den. Om kasgeld te houder, voor loo- nen aan gemeente-arbeiders. De heer Netscher vraagt nog een poging te wagen tegen hooger rente voet. De heer Sluiters meent dat de bankiers daarom weigeren om den weg te effenen voor een annexa tie door Amsterdam. Een faillissement wordt door B. en W. als ondenkbaar geacht, Aan den heer T. Hellinga wordt op verzoek eervol ontslag verleend ais hoofd van school A, op verzoek der gemeente Haarlem zal het ontslag reeds 1 Juli a.s. worden verleend. Onregelmatigheden bij woningbouw Te kwart over acht gaat de raad in besloten zitting om te beraadslagen of het rapport over de onregelma tigheden ui den woningbouw al oi niet in druk zal verschijnen vóór B. en W. daarover praeadvies zullen uit brengen. Na do heropening wordt besloten het voorstel van den heer Netscher aan te nemen om het rapport In druk te doen verschijnen. Op voorstel'van denzelfde zal Dr. Wortman te Amsterdam worden uit- genoodigd om advies te geven over u beschikbaarstelling van het nieuwe Roode Kruisgebouw als tijdelijk g'. meentelijk ziekenhuis. Om den poli tie-agenten den 8-url- gan arbeidsdag te geven, is uitbrei ding van hel personeel noodig. De financieele toestand der gemeente laat evenwel geen uitbreiding toe. De zaak wordt aangehouden. 't Levensmiddelbedrijf In de vacature van tijdelijk admini strateur bij het Levensmiddelenbe- drïjf zal op voorstel van B. en W. niet worden voorzien. De adjunct boekhouder zat de administratie bij en at werken tegen een vergoeding van f 200. Dit voorstel vindt nochtans be strijding, omdat de adjunct-boekhou der behoort tot de gestraften aan liet Levensmiddelenbedrijf. Aan het ove rige thans nog in dienst zijnde perso neel aan het Levensmiddelenbedrijf i is met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. Naar aanleiding van deze mededee- ling ontwikkelt zich opnieuw een langdurige discussie over de misstan den aan het Levensmiddelenbedrijf.. Buiten de reeds bekende knoeierijen blijken thans in de magazijnen groo te tekorten te bestaan. Meer dan 5000 K.G. meel is zoek; meer dan 1000 K.G. rijst; groote hoeveelheden zeep en cho colade enz. Een voorstel van B. en W. om na 1 Juli nog personeel aan te houden, wordt verworpen. De Voorzitter zegt, dat men dan met veel werk zonder personeel zal zitten. De politie zal een onderzoek Instel len naai- de tekorten in de magazij nen, o.a. van 60 zakken meel, vaten boter enz. enz. Aan punt z der agenda gekomen, wordt wegens hei "Vergevoruertl uur de vergauerrag geschorst tol de vol gende week. van net Politieke ïour- nooiVBiü. 20 Mei. Een revolutie-debat in twee instanties. Burgerwachten en wapenwet. Vandaag ging de Kamer net voort met de behandeling der onder, wijzens-salarissen, maar nam z j een paar kleine wetsontwerpen onder handen; het eerste daarvan is een ontwerp tot verhooging vun hoofa- stuk V der Si&atsbegrooung v „r '19IJ (Binn. Zaken). Men z"ii ».:et ■zoo aanstands geiooven, dat dit ont werp een groot politiek debat heeft tengevolge gehad. Maar de zaak is, dat dit wetsont werp strekt om geldelijke vergoedin gen te kunnen geven aan leden van den Vrijwilügen Landstorm en van de Burgerwacht, die in de nilo-ïfe ning van hun plicht mochten ww Jen getroffen. Daartegen kwamen de socialisten en de communiatm uit de Kamer in verzet. Maar nvorsn9 de- zo zaak aan de orde kwam vrojg Je heer Wijnkoop verlof, orn den minis ter van Justitie te Lnterpelleeren over de Inbeslagneming van Barbussa's boek „De Hel". Over dit verzoek wordt morgen beslist. D» discussie over het genoemde wetsontwerp dijde uit tot een debat over de revolutie-poging van de S. D. A. P. en over de gegrondheid va>» de maatregelen die de Regiering daartegen in het geheim heeft genomen. In het geheim, da( wa« de "beschuldiging van de socituU demo craten en hun grootste bezwaar. De heer Troelstra kenschetste de politiek der Regeering als een pjiiliek van L 98* i-, Schetsen van Zandvoort L De bewoners van Haarlem wonen ln een paradijsje en ze weten het niet. In den winter missen zij geen van de stedelijke genoegens. Is er een niet in de eigen stad te krijgen, •dan toch zeker wei op een half uur afstands, te Amsterdam. Inrichtin gen voor wetenschap zijn in de hoofd stad alle bij- de hand en voor etn klei nigheid, of voor niemendal, plus de tramko6ten, te bereiken. Mooie om streken heeft Haarlem aa-n alle kan ten: ten westen en zuidwesten een on vergelijkelijk duinlandschap, ten oosten het prachtige water, ten noor den weilanden en de bossclien van Santpoort en Beverwijk, En eindelijk, alsof dat alles nog niet mooi genoeg was, op een afstand van acht kilome ter, dus bereikbaar per tram, per fiets of te voet, de zee. met haar ui- tijd veranderende schoonheid en iin- Poneerende majesteit. Nergens in het iteeic land is deze samenvoeging bij ééne gemeente te vinden. Arnhem en Nijmegen heb-( ben prachtige omstreken, maar lig gen ver van hoofdstad en zee, Utrecht moet zijn landelijk schoon te ver zoeken, Den Haag kan het in Wassenaar vinden, maar ligt te ver van Amsterdam, cm, zooals Haar lemmers doen, dagelijks heen on weer te trekken. Als de Haarlemmers wisten hoe ge- flukkig ze zijn, dan zouden zij min der pruttelen; helaas, daar de mensch het geluk niet ziet. zootlra hij het bezit. waardeuren zij de prachtige ligging van hun stad niet half genoeg. Ook niet de nabijheid var. hel aardige Zandvoort Zetr ,el« vriende Iljlcs over deze badplaats en de rechtgeaarde Haarlemmer ant woordt: „het is Scheveningen niet!" Neen en Brighton niet en OstencJe niet en Trouvillc ook niet. Maar het is wel een gezellig badplaatsje, dat lederen dag bij wijze van spreke", tot onze beschikking 's. Zij kunnen er heengaan in den vollen zomer en een zonnebad nemen op het strund. zij kunnen er volop van genieten in den herfst, wanneer de snel wisse lende, kleuren hot landschap geheim zinnig maken, in den winter, als de storm de zee opjaagt tegen de duinen en in de lente, wanneer de eerste zachte wind komt aanstrijken van de landzijde. Nu komt do drukke tijd voor Zandvoort weer aan, daar de m -este men6chen nog zóó zijn, .lat ze liet n eest van natuurschoon genieten wanneer zij daarin massaas mede schepselen vinden. Hoe vervelend zou een schouwburgvoorstelling zijn voor den toeschouwer, die alléén in de zaal zit, hoe ondragelijk hot mooi ste concert voor den eenLren toe hoorder. Alleen de sombere sultan .Abdul Hamid liet, uit. vrees voor de menschen, een opera opvoeren voor zich alleen. De men6ch wil ook in de nntuur zijn indrukken meedee len aan anderen, hun vreugde doet, de zijne stijgen. Daarom zijn de wandelaars op het strand zeldzaam in den barren winter, ofschoon dan juist zee en strand zoo mooi kunnen zijn. En daarom ook zal in deze schetsen worden gehandeld over het zomersche Zandvoort. de hadplaats. Onze teekenaar ontwierp daarvoor een passende kopversiering. In het midden de naam van onze badplaats op een golvenden ondergrond, sym bool van de rustelooze zee. Links de massieve badkoets op haar brecde 'wielen, rechts de ingang van een feestgebouw. Onder dit hoofd zullen de schetsen van Zandvoort dezen zomer telkens wederkeeren. Het is pas half Mei geweest en nu is het al druk aan het strand. Bad- «s-toioien bij honderdee vele al be woond, tientallen kinderen op het zand spelende, met den ernst en de volstrekte overgave, die de jeugd al leen kent, omdat haar de zorgen en beslommeringen nog niet rond kruipen in het liefelijk hoofd. De bed-organisatie al klaar maar nog met te druk in werking: de noord-oostenwind maakt het zeewa ter nog te koud. Daaraan is te zien, •dat het nog vroeg is, het eigenlijke seizoen niet, zelfs niet de voortijd, de maand Juni, die aan den hi g li season van Juli en Augustus voorafgaat. Van die vroegheid zien we nog een ander teekenhet groote aantal Zandvoorters om en bij het strand. Bij den afgang van het duin. tegenover Hotel Driehui zen, liggen er zes in een halven kring op het zand en vermaken zich met een luid gesprek. Over veertien da gen zijn ze daar niet meer. Dan heb ben zij het terrein afgestaan aan den e troon] der badgasten en dagjesmen- schen. Dat is altijd hetzelfde verschijnsel: de vlucht van de inboorlingen, zuu dra de gasten in drommen komen op zetten- Tenvijl de laatsten zich ont spannen en vermaken, zorgen de eer sten, dat hun dit mogelijk Is. Zoo le ven de twee groenen door en van el kaar, weten overigens niet veel van elkander af, op een vriendelijk praatje na met badvrouw en stoelen verhuurder. Of denkt srij, bijgeval, dat de honderde gasten uit den vonr- tiid. die nu el in de rijke zon op het strand lezen, wandelen en.... dutten, dat zij zich ook maar één o-gcabtik bekommeren over de verkiezing voor den gemeenteraad, die vandaag ln Zandvoort gehouden wordt'? Zij we- 'ten er niets van, dat één van de zit tende raadsleden niet meer zal te- rugkeeren, dat voor een ander de kups twijfelachtig is en dat heel Zandvoort in nieuwsgierigheid ver keert over ae vraag, of werkelijk de eerete vrouw, nog wel een geboren Zandvoortsche. haar intree in d Raad zal doen. Vopr de gasten is dat van geen be lang. Over twee of vier of zos of tien weken reizen zij, met bruine koonen en liet ruischen van de zee nog in de ooren weer naar huis. Nu interes- seei-t het hun meer, of het dit jaar vol. dus gezellig zal zijn te Zand voort. Toen de wapenstilstand was gesloten, hebben zij wel gedacht, dat het op de Nederlandsche badplaatsen allicht wat stiller zijn zou. dan vo rige jaren. Ze hebben zich vergist. Nog altijd maakt passcnbelemmenng het reizen in 't buitenland moeilijk of, waar die niet bestaat, is de kost te schraal, dan dat men niet liever in 't eigen land zou blijven. Dus heb ben zij zich maar zoo spoedig moge lijk na den Nieuwjaarsdag, tot rle hakende adressen te Zandvoort ge wend om onderdak voor den zomer En wel is hun die «fioed bekomen, want anderen hebben efr eivenzon over gedacht en nu is 'al lang alle ruimte verhuurd, _op een klein, ver geten gaatje hier' en daar na mis schien. en dat tot hooge priizen. Aan de duurte van de levensmiddelen en de verhooging der loon en is ook de badplaats niet ontkomen en hei winstpercentage steeg, mogen wij wel aannemen, evenredig. Dus worden er stijve huren bedongen en hebben de hotels, otsclioon liei vleesch sedert den vorigen zomer heelwaï overvloe diger en billijker werd, hun pensions- prijzen wcfiiug of niet verminderd. Misschien daalde die een paar kwart jes, maar hij is nu nog f 8.25 daags of daaromtrent, plus oe kamerhuur, die natuurlijk aimuigt van grootte en verdieping. De particuliere pen 6ions vorderen vijf tot acht gulden in den voorlijd en zeven tot zestien ge durende Juli en Augustus. In een van de groote dagbladen wordt op den Boulevard de Favauge een huis van 5 kamera, met keuken en tuin aangeboden gedurende drie a vier maanden voor f 2500.— en gemeubel de vrije bovenhuizen in de Station straat, met drie kamers, keuken en dienstbodenkamer, voor f 1500. Zelfs de Bred er odes Lraat met haar, bescheiden allure verwacht voor een heel huis (dat toch nog maar een huisje is) f 1800.en voor een deel daarvan f 1200.Konden do ver huurders zulke prijzen niet krijgen, dan zouden ze die niet vragen. En juist «lit jaar voor het eerst zal de heer Driehuizen zijn hötel, het oudste van de plaats, niet meer ex pl ai tee ren. Hij deed het over aan een combinatie, juist één jaar voor dat hij er het eeuwfeest van vieren kon De lust bekroop hem. vermoed Ik, om de heele hötel-soesah eens van zich af te zetten en daarom ver huurde hij zijn Hótel Noordzee aan eon ander. Maar daar een werkzaam man niet met de handen over eikaar kan zitten, dirigeert hli nu toch weer het ponsion Seinpost, dicht bii de nlek waar de stormballen wor den geheschen. wanneer er zwaar weer cri komst is. Intusschen is zijn oude hotel op den hoek van de Kerkstraat door de nieu we eigenaars gerestaureerd en ge moderniseerd, wat het wel wat noo dig had. De tand dos tijds is een niet te ontkomen instrument, moar dat liefst niet al te zichtbaar worden moet. Naar verluidt is deze vernieu wing nog maar voorloopig en kan grooter verandering mettertijd wor den verwacht. Voorloopig is er bene den al een flinke, gezellige eetzaal ontstaan, die je met haar vele wit- gedekte tafeltjes tot neerzitjen zou nopen, als je voor heden geen andere afsoraken hnd. Er is nog wel meer veranderd ia Zandvoort. Daarover een volgenden keer. DE MAN IN DEN STRANDSTOEL,

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1