36c Jaargang No. 11041 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 80 MEI 1919 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd js (kom der gemeente) f 2.35. Frunco per post door Nederland 1 2.70. Afzonderlijke nummers £0.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.516. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken èn franco per post f 0.69. Uitgave dor N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cta. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. 1 ienstuivers advertentièn van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel n.eer 12»/S Ct6. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93.' Telcloonnra. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld gedurende het tijdvak van 31 Mei tot en met 6 Juni 1919, Suiker op bon D No. 16 31/, ons suiker i 30 cent per pond, Dp bon 7e tijdvak der Kindersui- kerkaart: 3', ons suiker 30 cent per pond. Rijst op bon D. No. 17 */a pond rijst a 21 cent per pond. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HEDEN VR3JAG 30 MEI. Circus Carré, Den Hout: Groote voorstelling, 8 uur Gebouw „de Nijverheid", Jans straat. N .V. Middenslandscrediet- bank, Algemeenc jaarvergadering van Aandeelhouders. 8 uur. N. V. Electr. Metaalbewerking en Instr. Maatschappij voorh. C. Dirlcs, algem. jaarverg. van aandeelhou ders, 7 uur. Bioscoopvoorstellingen. ïïaarlemmerliede: Verga dering van den Gemeenteraad 7 uur ZATERDAG 31 MEI. Circus Carré, De» Hout, Matinée 2 uur. Grooto voorstelling, 8 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsptein: N. V. „Tooneelvereeniging", De wij ze Kater", 7.30 uur. N. V. Café-Restaurant v. li. Gebr. Brinkma.nn, Groote Markt, Algem. Jaarverg. van Aandeelhouders, 4.30 uur. Cinema-Palace, Groot Houtstraat Blosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Biosc. voorstelling. Centraal Theater, Kleine Hout straat: Bioscoop en variété-voorstel ling. in grootsn omvang heerschende ma laria. De zaak bleek do aandacht van B. on W. niet ontgaan te zijn; maar Dr. Küenen drong aan op een bijzonder onderzoek van de heerschende ziekte. JAC. C. M. Jr. stansmeuws Nabetrachting van den Gemeenteraad De stemming, welke Cr Woensdag in de Raadszitting lieerschte, werd meikbaar beïnvloed door de verkie zingen van Vrijdag. Welk een veran dering ook zal de ltaad in September te zien geven! Vun' de slachtoffers van de stembus waren sommigen weggebleven; ande re waren trouw op hun post. Wethou der Romans, die een goed teekenaar is, krabbelde een ondeugend teeke- nirigotje van een draaimolen, waar uit talrijke figuurtjes tuimelen, en dat giupje ging in den ltaad rond. De stemming was hier-en-daar wat nerveus en als 't zoo ln den raad is, worden er gemakkelijk conflicten ge boren. Zoo één ontstond er tusschen wet houder De Breuk en den heer Ger- rilsz. 't Begon bij een rauwelings in gediend voorstel tot aankoop van twee perceelen aan du Damstraat, hoek Spaarne, waartoe men eenigszins overhaast had moeien besluiten naar het scheen, Omdat naar hot bleek, B. en W. niet tijdig genoog er van in kennis waren gesieid, dut deze per ceelen te koop waren. De lieer Gemisz wees er op, dat de .verkoop aced^, lang te voren, reeds vóór de vorige Raadszitting in de Huailemsche dagbladen was geadver teerd geweest. De waarnemend-voor zitter, de heer De Breuk erkende, dat degeen, die B. en W. gewoonlijk op de hoogte brengt, dit thans verzuimd had.. Men toonde zich niet alleen hier over boos, maar omdat inen, toen do verkoop in confité was besproken, in den waan verkeerd had, dat men den verkoop niet oer had kunnen veten. Aan deze meer foruieolc kwestie ver bond men dc ouüj grief legen het partieel verbeteren van de verkeers wegen in de stad, waartoe ook deze huizenaankoop dienen moet. De heer Van de Kamp heeft reeds jaar-m, jaar uit aangedrongen op de vast stelling van een algemeen plan van uitbreiding met aanduiding van de hoofd verkeerswegen. De lieer Gernts.: en de heer Van dejvump deden uit andermaal en liet is ook ad meerma len in dit blad betoogd, dat het vast staan van zuk een algemeen thema nooüig is, wii de raad de gedeeltelijke plannen, die nu-en-dan aan de orde jtonien, kunnen beoordeelen. Du waarnemend-Burgemeester nu ontkende niet do noodzakelijkheid daarvan; integendool, hij betoogde, dat zulk een plan reeds bestond. Nu ging de grief van den heer Gerralsz hier tegen, dat dit plan niet door den Raad is vastgesteld, doch alleen be kend was bij B. en W. en Openbare Werken. De heer Dc Breuk hield ech ter vol, dat dit plan aan den Raad bekend was, maar dat de heer Gcr- ritsz er geen kennis van droeg omdat hij pas sedert kort Raadslid is. Even wel, ook de heer Van dc Kamp, een der oudste leden, betoogde, dat de Raad zulk een plan nooit had vast gesteld. Men ziet, beido partijen kun nen gelijk hebben: or kan een plan lijn en de Raad kan dit plan kennen, zonder dat liet door den Raad is vast gesteld. Het lijkt nio juist, dat deze zaak nu eens-en-voor goed wordt uit gemaakt en een algeheel uitbre'dtngs- en verkeersplan worde vastgesteld, dat den Raad in de toekomst als leid draad zal kunnen strekken bij dc behandeling van de ondcrdeelen van de stadsuitbreiding en verkeersrege ling, waarvan vooral wat het laatste betreft, een oplossing zeer dringend Is, Het schijnt er ook nu van te zullen komen. De aanleiding daartoe leverde een ander punt vim de agenda, dat 'de vaststelling van non uitbreidings plan voor de gronden ten oosten van den Kleinen Houtweg beoogde. Bij dit, punt was de uilbrcidings cn-verkeers- kwostie nl. weer door den heer Gcv- ritsz andermaal opgevat en hij kreeg er een voorstel door. om dit punt aan le honden, totdat de zac.:. van het uitbrcidings- en verkeersplan beslist is. Vooral bij de behandeling van dit punt ging hel er zeer warm toe, tus- schen den waarnemend-Burgemees ter, die zich opwond over hel aan houden van den heer Gerrjtsz en de zen laatste, die zich geraakt toonde over de opmerking van den heer De Breuk, dat hij nog maar kort Raads lid was. Ben 'k goed ingelicht, door wat 'k latei' vernam, don is dit geschil later, na de Raadszitting, op bevredigende wijze opgelost. Een belangrijke rede hield Wethou der Romans bij de voordracht van B. en VV. om de gemeente Haarlem te doen deelnemen in de oprichting der maatschappij, die de opwekking van den electrischen stroom voor de ge- heelc provincie op zich zal nemen. Daartoe zullen de oentrales van de provincie, van Amsterdam en Haar lem moeten samen wei-ken, De wet houder verdedigde de voordvacht met duidelijken tegenzin. Hij kwam er rond voor uit, dat de gemeente Haar lem met deze toetroding lot de Pro vinciale en Gemeentelijke Electrici- teils Maatschappij, kortweg genoemd de P. E. G. E. M. een stap in 'i duis ter doet. De wethouder gebruikte zelfs het lugubere beeld van het te Am sterdam in een roeiboot vermoorde knaapje, ter kenschetsing van de po sitie van Haarlem: Wij stappen met de groote zus en broer: de Provincie en Amsterdam in het roeibootje en wie weet, wordt de kleine knaap: Haarlem, met vermoord! Hoe B. en W. onder zulke omstandigheden tot de voordracht, kwamen? De wethou der deed uitkomen, dat niel-deelnc- tiling tot nog era a tiger gevolgen voor Haarlem zal kunnen lelden. Intus- schen het kan mecvalljjn! Of Haarlem het geheel© moderne en kostbare be drijf aan de P. E. G. E. M. zal moe ten overdragen of zal moeten verhu ren, staal nog niet vast- Wei, dat Haariem voortaan niet meer den stroom zal opwekken, doch wel den stroom zal yerkoopen. De P. E. G. E. M. stelt den inkoopsprijs vast, maar Haarlem zelf den verkoopsprijs voor de levering van de afnemers in de ge meente. In het verslag kan men de détails nalezen; ook dat dc wethouder er den nadruk op legde, dal, Amster dam dopi de deelneming grootere of fers brengt dan Haarlem, omdat, het mogelijk is, dat de hoofdstad, welker groote centrale den stroom zeer goed koop kan aanmaken, nu kans loopt minder wist te maken dan tot-nu. Dit zijn echter nog geen vaststaande feiten. Vast staaf alleen, dat op liet gebied van electriciteiis-opwekldng centralisatie niet togen te houden is en dat men dus maar verstandig doet daarin mee tc gaan. Hetgeen de Raad dan ook deed. Over de kwestie van de overdracht der Centrale zal de Raad nader te beslissen hebben. De wet houder beloofde tegen dten tijd een volledige becijfering, waaruit dc fi- nancieele positie van Haarlem, met betrekking tot do deelneming aan dc 1J. E; G. E. M. blijken zal. Een der gelijk overzicht van deze zeer Inge wikkelde materie is op dit oogenblik nog niet te goven. Bij de rondvraag beeft de waarne mend voorzitter inededeeling gedaan over de kwestie van de woningbouw- vereeniging „Patrimonium", me als lid personen zou weren, welke geen lid waren eener Christelijke vakver- eeniging. Ilei blijkt nu, dat de statuten in derdaad aan het bestuur het rcoht goven voorkeur te laten gelden ton op zichte van leden der vakvereethging „Patrimonium", die dus een andere is dan de woningstichting van dien naam. Dr. Kuencn die in den Raad. zooveel goeds tot stand brengt, door te wijzen op verschillende zaken, cHe de volks gezondheid bedreigen, heeft ander maal een belangrijke zaak onder de aandacht van B. en W. gebracht: de Wat olown Dassi verhaalde Sedert liet circus Carré in letterlij ken zin zijn tenten in onze stad heeft opgeslagen kap men iederen avond zich een eenvoudige, kleine man naar het circus zien begeven, die er zoo „anspmchslos" zoo heeiemaal niel-de. iaandaebt-trokkend uitziet, dut je je haast niet kunt voorstellen, dat die zelfde man straks i n het circus door dwaze kleeding, dwaze grime en nog dwazer gedrag, juist aller aandacht tot zich zal trekken. En toch is dit zoo. Die man is n.l. clown Dassi, ook wol eens genoemd „de politiek» clown" omdat hij zich met zijn „clowneries" gaarne op politiek ter rein beweegt. Wij zijn eens met den heer Dassi, '■wiens optreden te Haarlem ln het herboren circus Carré zijn laats! e op treden als clown zal zijn (hij heeft uit oude vriendschap voor de familie Carré de uitnoodiging tot het welsla gen der hier le geven voorstellingen mede te werken, niet vrïllan afslaan, maar zal zich verder aan andere za ken wijden) gaan pralen, daar meenden, dat iemand, uit "n geheel ge slacht van circus-artieten stammend, veel belangwekkends zou kunnen ver. tellen. Ja, wij, Daesi's, zijn circus-artis- ten ouder tot ouder, aldus begon clown Dassi zijn verhaal. Van oor sprong zijn wij Eraneohen, mijn grootvader, de beroemde rijder Paul 'Daissi ,die iu 1856 optrad als „de wonderknaap" in het circus van Wil- 'iiedm Carré, den vader van Oscar, bereisde Frankrijk. Later kwam hij naar Holland; een broer van hem is nog voorrijder bij Koning Willem II geweekt, Myn va der was verbonden aan Engelsche circussen en kwam in Engel and te overlijden toen ik 8 jaar was. Mijn moedor trok toen weer met mij naar Holland en ik bracht verder mijn schooljaren ln Holland door. Toen ik 15 jaar was hen Ik weer in hpt vak gegaan (ik kan gjorust daggen: „wéér in het vak" want op zeer jeug digen leeftijd had ik al in „Ohristmas Pantomimes" in Engeland meege werkt). Een tante van mij was n.l. eigenares van een circus in Zweden, ook een „circus Dassi" en daar ben ik eenige jaren in jockey-parodies (tot het ernstige genre heb ik me nooit aangetrokken gevoeld) opgetreden. Dit „circus Dassi" was het eerste circus dat Lapland bezocht heeft. Van een Lapland-express ('t was in 1899) was toen nog geen sprake en alles moest met wagens vervoord worden. Hot was zoo koud, dat de vrouwen moesten achterblijven. Wij werden betaald met pelsen, die wij natuurlijk later moesten yerkoopen, en overnachtten in Laplandsclie hutten. Maar al was het leven er niet aan genaam, ons circus- maakte er za ken! In 3 dagen konden wij een winst van 22000 kronen boekonl Herinnert u zich nog aardige of interrcesante voorvallen of gebeur tenissen uit uw eircusleven? vroegen wij. Natuurlijk maken wij veel mee, antwoordde do heer Dassi. Aardig is Ihet b.v. wel, vooral in deze dagen, nog eens ie vermelden, hoe groot de liefde voor Frankrijk altijd in Blzas- Lolliaringen geweest is. ln 1903 was ik met hel circus Ailthoff in Straats burg. Er werd toen eeu z-g. orde revue vertoond: ruitere voerden een quadrille uit, elk paard getooid met een der Europeeeclie ridderorden.Toen de paarden met Duitsche ridderor den binnenkwamen, zwoeg het pu bliek. maa rtoen het „Légiion d' Hon- neur" verscheen, laaide er een enorme geestdrift op. Er ontstond een gewel dig tumult. De revue is nog herhaal de malen uitgevoerd, maar op last der politie! zonder Légion d' Hon- In dezelfde stad kreeg ik in een si garenwinkel mijn sigaren goedkoo- per, toen ik vertelde, dat lk van Fransche afkomst was! Ook gebeuren er wel tragische din gen in circussen. Zoo zal ik nooit vergeten ik werkte toen bjj het c>r- cus Madigan in Zweden het doo delijk ongeluk, dat den Italiaan Cor- radini overkwam. Deze liet zich n.l. lederen avond, gezeten op zijn paard, door een ballon naar den node van het circus .voeren. Op zekeren avond brak een staaldraad en ruiter en paard stortten naar beneden. Corra idiml werd dood de arena uitgedra gen. Tragi-komisch zou men het vol gende kunnen noemen, dat mijzelf overkwam. Toen ik bij Althoff was, was daar ook geëngageerd de eerste bekende leeuwentemmer: Julius Seeth met zijn 24 leeuwen. Op een goeden dag die voor mij een kwaden had kunnen 'worden, sta ik in de buurt van de üeeuwenkooi, met andere artisten gekheid te maken en daar steekt plotseling een der leeuwen zijn poot lïloor de tralies en grijpt mij bij den schouder. Misschien was de bedoe ling van het dier niet onvriende(jjk, de greep was tenminste niet bijzon der krachtig) zoodat ik mij nog kon ;losrukken, maar u begrijpt, dat 'k meer dood dan levend wasl Toch heb ik nog eens in een leeu- wenkooi met den temmer kaartge-J speeld. Dat was bij Sooman, in Be'.- Igië. Én het ging om een wedden schap.... die lk gewonnen heb' Hoe is uw oordeel over het cir cusleven? vroegen wij verder. Dat het ec-n zeer gezellig leven Is! De confraters en confratcresscn zijn meestal gedurende een geheel seizoen, dus een maand of vier, vijf, bij elkaar en vormen als het ware één groote familie. Wel leiden de clrcus-artisten een leven van reizen en trekken, een „Zigeunerleven" als het ware. maar en dit mag wel eens gezegd worden," want er wordt vaalt zeer ongunstig over „<lat cir cusvolk" gesproken en gedachtl zij verdienen him brood - op lang niet altijd gemakkelijke maar éérlijke wijze en op hun levenswijze valt niet dat te zeggen. Met. bijzonder veel waardeering sprak „clown Dassi nog over de fa milie Carré. Oecar Carré noemde zijn artisten „zijn kinderen" en noo- digden hen vaak uit voor uitstapjes naar Volenclam, Marken, enz. Op zijn verjaardag werd er steeds "èen souper met „bal na" gegeven waar altijd één zeer gezellige geest hecrsch- te. Ook den tegenwoordigon direc teur, den heer Albert Carré .prees de heer Dasei als zeer royaal voor zijn artisten. Met een vuur, dat duidelijk aan toonde. dat „clown Dassi" wat zijn afkomst betreft, „geen zoon der lau we westersi randen" is, wees hij er op, dat het circus Carré een Hollandsch circus is met Hollandsch personeel en voor het meerendeel Holland- eche artisten en hij betreurde het dat zooveel Hollandsch e gemeentebe sturen, zooals onlangs dat te Almelo, de voorbeur geven aan Duitsche cir cussen. Waarom heeft het HAllandeclie fcircus Carré in ons land liet mono- pali niet? vroeg de heer Dassi. In Stockholm is een Zweedsch circus, het circus Orlando en buitonlandschc circussen worden daar niet toegela ten. Zoo moest het hier ook zijn! Er wordt tegenwoordig en terecht! zoo geijverd voor Hollandsch fabri kaat. Men gove het Hollandsch pu bliek dan ook de gelegonlui^j zich te ontspannen tn een Hollandsch cir cus! Van harte, stemden wij met dezen wensch van clown Dassi Inl Jaarvergadering van hel Nederl. dongel. Verbond. Op Woensdag en Donderdag wer den te Haarlem dt verschillende ver gaderingen gehouden, d«e te zameii de jaarvergadering vormen. Nadat Woensdagmorgen de waaru. voorzitter, Mr. Scboch de vergadering had geopend, werden de verschillende sectievergaderingen gehouden. De Wittc-Kruisarbeid en Drankbe strijding vergaderden onder leiding van Jhr. mr. W. C. Quarlee van Ui- fcu'd. Daar was speciaal aan do orde de vraag: hoe het mogelijk zal zijn, een speciale» beroepsarbeider voor beide takken van arbeid aan te stel len. In de afdeeling voor letterkunde went de uitgave van een nieuw perio diek voor de afdee'ingen letterkunde besproken onder leiding van Ds. Beermnk en bij de correspondenten werd de taak van deze Bondsfunctio- narissen besproken. In de middagvergadering wenden de huishoudelijke zaken behandeld; des avonds werd een gezellig samenzijn in de sociëteit Vereeniging gehouden dat mot een gameenschappolijken bidstond besloten werd. In de groote samenkomst op Don derdag was voor het eorst na zijn ongesteldheid weer aanwezig de Bondsvoorzitter, Ds. J. J. van Noort, wat tot enthousiaste uitingen aan leiding gaf. De vergadering genoot de eer de tegenwoordigheid te genieten van den Minister van Onderwijs, Dr. J. Th. de Visser en den Commissaris der Ko ningin ln Noord-Holland Jhr. mr. dr. A. Röoll. Na de openingsrede van den waarn. voorzitter die een perspectief opende van wat van hei Verbond in dc toe komt wordt verwacht, sprak dc heer II. Gordoau Jr. over de taaie van het Verbond onder de jongens en de heer C. Tabak over de evangoliseerende en opvoedende taak der J ongel ingsver- eenlgingen. Daarna sprak de Commissaris der Koningin een opwekkend woord, waar na dc herstelde Bondsvoorzitter de vergadering toesprak. Tenslotte richt te dc Minister van Onderwijs zich tot de vergadering. „Uit de waarheid zijn" hield spreker zijn jeugdig ge hoor voor als een levenseisch. In de middagvergadering spraken de afgevaardigden van hel Bijbelge nootschap, Patrimonium, den Chr. Werkmansbond, de N. O. S. V., de Chr. Onderofi. Vereen., den Milit. Bond, en de Ned. Zondagsschool Ver eeniging. Hun gelukwenschen werden door den voorzitter beantwoord. Nadat Ds. P. Veen van Utrecht had medegedeeld dat een gift van f 2900 was ingekomen voor het tekort van het Verbond, kreeg Ds. P. Stegenga Azn. van Amsterdam het woord om redo te houden over „De Jonge man in de tegenwoordige maatschap pij". Spreker ontwikkelde Ln zijn rede de volgende stellingen: 1. De huidige maatschappij is in wezen niet anders dan de maatschap pij altijd ge-wessi is, nl. een samen leving door de zonde gekneusd en ge havend. In don laatsten tijd is dit misschien weer openbaai' geworden. 2. De plaats die de Christen in deze maatschappij inneemt is die van den kruisdrager. Voor den Christen jon geman inzonderheid is deze les niet gemakkelijk te leeren. 3. Echter mag de Christen jonge man zich niet suf en futloos neerleg gen, bij de tyrannie van het kwaad, hij moet zijn: een strijder Gods voor verheffing der maatschappij, hij moet daarin prediken en uitleven de idea len van het Rijk Gods. 4. Dit kan geschieden op olke plaats, waar hij slaat. Ieder beroep moet worden een goddelijk beroep. 5. De beteekenis van 't Ned. Jongl. Verbond is derhalve te zijn een groote federatie van Christen jongemannen, die gelooyen in de idealen van het eeuwig leven, tot verheffing der sa menleving en tot bekeering der zie len. Daarna werd de 66e Bondsvergade ring gesloten. Na een gemeenschappelijke» maal tijd, waaraan 150 personen deelna men, had in de Bavokerk een sjnen- koni8t met de gemeente plaats. aar- in voorgingen Ds- C. Veen van Haar lem en Dr. Haitjema van Apeldoorn. „Verwaarloos uwe voorrechten niet", hield de eerste spr. zijn hoorders voor. „Ga, aan den arbeid en zijl vurig van geest!" Dr. Haitjema sprak naar aanleiding van Hebr. 2 en 9a. Ter vergadering waren aanwezig ruim 1500 Bondsleden, terwijl 210 af- deelingen waren vertegenwoordigd. Huldiging van dun Bisschop van Haarlem. Naar men ons schrijft hebben Don derdag de Ilaarlemsche Rooinsch-Ka- tholieken in het park van het Bron gebouw onder luid gejuich besloten den Bisschop van Haarlem ter gele genheid van zijn TOsten verjaardag het volgend schrijven te zenden: Monseigneur. Meer dan 6000 Katholieken van al len rang en stand in open-lucht-mee- ting bijeen in het Brongebouw, ter herdenking van de Encycliek „Rerum Novarum" als sociale grondwet voor alle standen. hopen vurig, dat de maatschappe lijke vorhoudingen spoedig mogen worden hervormd volgens de begin selen in de Encycliek noergeleg'i. betuigen hun liefde voor en gehoor zaamheid aan Z. H. don Paus en aan U D. Hè, hunnen Bisschop, en wenschen U D. H. daarbij geluk met den zeventigsten verjaardag van U D. II.. God den Heer biddende, dat het U D. H. moge gegeven zijn. nog vele jaren werkizauin wezen tot Zijn Eer en aan liet heil der zielen. Namens liet Comité: Vrouwenbond, Hanze bond, Volksbond, Jeugdbonden, J. A. DE l.OBEL, Voorzitter. C. A. P. DAMMERS, Scor. Na de pauze kwam de Weleerw. Heer Secretaris van den Bisschop, Mgr. Gallier, een persoonlijk geschre ven antwoord brengen. De heer Jos. de I.obel, ten einde de massa beter te kunnen toespreken, klom alsnu op t dak van het paviljoen en deed onder stormachtig gejuich mededeeling van het schrijven. Haarlem 29 Mei 1919. Bisdom van Haarlem. Voor de betuiging van oprechte liefde en onwankelbare trouw aan pauselijk en Bisschoppelijk gezag, ons overgebracht vanwege duizenden Katholieken, heden te Haarlem bij een ter herdenking van de Encycliek „Rerum Novarum", alsmede voor do hartelijke gelukwenschen door hen tot Ons persoonlijk gericht, betui gen Wij bij dezen Onzen oprecht ge- meenden dank. Wij spreken den wensch uit, dat het Woord der Pausen in altoos wij der kring moge worden gehoord en geëerbiedigd, dat het steeds dieper moge doordringen tot eiken niaat- schappelijken stand en zijn rijke vruchten steeds duidelijker moge ioo- non in het openbaar maatschappelijk loven der Katholieken van Ons dier baar Bisdom. Niet de bede, dat God dien wensch verhoor©, schenken Wij U allen van harte gaarne Onzen Bisschoppelijke!! Zegen AüGUSTlNUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Buasum; F. M. H. Hin met A. P. C. M. Heslinfeld Bussum; H. A. Veen- hoven met C. Th. Jellema, Utrecht; Dr. W. van Hoorn met J. A. Stuten, Amsterdam. B e v a lien. Mei: Mevr. U'.eis möhlenvan Accooy, D.t Ernst (Vo-1, luwe) 25 Mei: Mevr. van Spengier— Luden, D., Zuid-Scharwoude. Overleden. 24 Mei: Wed. R. RogsarEdzes, 71 j., Amsterdam: 26 Mei: Wed. M. RupeIïudlin Fonk, 80 i., 's-Gravenhage; S. AsserGoud- smft, 51 j., Amsterdam. S. Overste, 63 j„ Amsterdam. 8port en Wedstrijden Voetbal Oefenwedstrijd Nod, Elftal— Zwaluwen (0—2) Niemand zal verwacht hebben, dat de Zwaluwen 't op papier zoo sterke Ned.EIftal zouden slaan. Toch is dit gebeurd en er kan onmiddellijk bij gevoegd jvorden, dat de overwinning, volkomen verdiend is. Ten aanso'iywL- we van ontzaglijk vee! publiek Ver schijnen om 3 uur do elftallen binnen de krijtlijnen. Na heel veel gokiek stellen de elftallen zich als volgt op* Ned. Elftal: Göbel. Denis, B. Verwëy, Hordijk, Tekelenburg. Bosscha rt. B. Kessler, Ruffclse. Broekman, D. Kessler, Gupfert, Zwaluwen: Beyers, Félix. Buitenweg. M- llouti kooper. Wolf, Steeman. Hoogstede. Van Roesel, Boerdam.. Bomeman. De leiding is in handen van den heer Tromp. Het Ned. Elftal ver schijnt geheel in 't wit, terwijl de Zwaluwen een witte panalon en rood; shirt aan hebben. Hoewel met 10 man beginnende, nemen dc Zwaluwen on middellijk 't Bpel in handen en 'slechts met de grootste moeite slaan Bosschart en de zijnen den aanval af. Een vinnige uitval van 't Ned. Elftal strandt wegens buitenspel. De Zwaltiwon gaan nu onmiddellijk weer tot 't offensief over en naderen Gö bel gevaarlijk dicht. Een paar cor ners leveren niets op. Even later krijgt Buitenweg een mooien center van Van Hoogstede en passeert met een hard schot Göbel. (O—U. De witten worden hierdoor wel eenigszins geprikkeld en de achter hoede der roodkielen, die intusschen door D. Houtkoopcr gecompleteerd is, wordt stevig aan den tand ge voeld. Ternauwernood ontkomt 't. doel aan een doorboring. Daarna ne men de Zwaluwen 't. spel weer :n handen. Een schot van Hontkooper ketst tegen de bovenlat en nog ver scheidene malen onkorat 't Ned. I Elftal gelukkig aan 't dreigende se- vaar. De Zwaluwen-achterhoede, waarin ondertussi lien Van den Borg van Heemstede de backplaas inneemt, i heeft- 't witte 5-tal volkomen in h-iar macht. Dé Kessler moet in Van Roe- I sel steeds zijn meerdere erkennen. Met een 1—0 voorsprong in 't voor- l deel der Zwaluwen treedt dc rust in. Na een vrij lange pauze verwacht I men van 't Ned. Elftal, dat hot veel I heter zal spelen dan in de eerste helft, maar in 't heele elftal is 't ver- band zoek. De hcelc combinatie i hangt als droog zand aan elkaar. Dé Zwaluwen daarentegen comblne-n en vaak keurig en z ;n dan or»k sterker. Na een algemeen opbrengen scoort Félix nummer twoe in den uitersten hoek. (0—2). Een paar schoten van Buitenweg erl Hout kooper vliegen over en naast. Rnffelse doet een paar forsc'ne po gingen om tegen te scoren, maar niets baat. 't Einde brengt een verdiende 2—0 overwinning voor de Zwaluwen. Toch blijft, 't Ned. Elftal, zooals ;'t gisteren was, gehandhaafd en dat ia zeer verstandig. Zooals 't in den re- gel in dergelijke wedstrijden gaat is I 't ook nu gegaan. De Zwaluwen be gonnen van meet af aan fanatiek te spelen, terwijl 't Ned. Elftal de zaak heel kalm aanpakte, 't Noodige ver band ontbrak neg. Dc Kesslors vie len bijzonder tegen, terwijl de ande ren zich merkbaar spaarden. Donderdagavond 7 uur speelt 't Ned. Elftal een oefenwedstrijd tegen de Royai air Force in 't Stadion Ia- ten wij hopen dat deze werstrijd 't zoo noodige verband in ons team brengt, dan zal een heel ander elftal dan gisteren de Nederlandsche eer tegen de Zweden hooghouden. Binnenland! Famlileberteiitsü UIT ANDERE DAFLADEN Getrouwd: 27 Mei. H. F. .7. Dieperbroek met E. E. J. Duport, Arbeidswet cn de metaal industrie. 't Verbond van werkgevers iu d# metaalnijverheid heeft zich bereid verklaard binnen G maanden de 48- urige werkweek in te voeren. De in- voering van de 45-urige werkweek wend niet te rechtvaardigen geacht. Als de redering deze toch invoert, zal deze nieuwe inkorting van den werktijd niet met een nieuwe loons- verhooging gepaard kunnen gaan. De vervolgingen. De Daily Mail incldt. dat de F.rï- tente elke verandering in de voorge nomen vervolging van den ex-keizer van Duitschland en' andere schuldi gen afgewezen heeft. De lijst bevat

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1