Vacantis-adresssn. 36e Jaargang fllo. 11048 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 7 JUNI 1616 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen ïu den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1 2.35. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 30&2 ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.25; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. TiensUiivers-advertentiën vqn Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121/* Cts. k contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administraties Groote Houtstraat 63. Teleloonnrs. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WEGENS DE PINKSTERDAGEN •VERSCHIJNT HET EE 1ST VOL GEND NUMMER DINSDAG 10 JUNI. Distriimtieiiedrüf HEEMSTEDE Gedurende de week van 8 tot en met 14 funi 1919 zal beschikbaar worden gesteld uit het Levensmid- deienboekje op bon No. 144 b 3l ons suiker. Op de Aardappelkaart bon No. 60: 6 K.G. Klei-aardappelen. Op de Kindersuikerkaart bon No. 3: 3.7j ons suiker. Bij de winkeliers verkrijgbaar prima gerookt Amerikaansch Spek a f 0.20 per oifë Met ingang van 10 Juni a.s. zal de verstrekking van extra voedsel aan zieken en zwakken eindigen. Da nog in het bezit zijnde bons kunnen tot en met 21 juni bij de winkeliers worden ingewisseld. De Directeur van het Distribu tiebedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP. Agentia HEDEN ZATERDAG 7 JUNI. Bioscoopvoorstellingen. ZONDAG 8 J'UtNL (len Pinksterdag). Stadstcnt Den Hout: Concert Haarl. Muziekkorps, 2.30 uur. Café-Restaurant Lion a'Or, Kruis weg. Concert 8 uur. Café „de Karseboom", Groote Houtr -traat, nncert, 8 uur. -nAANDAG 9 JTJNI. (2den Pinksterdag). Schouwburg Jansweg: Kinderurn- •tinée van Williams. den grooten •Kindervriend, 2 uur. Schouwburg Jansweg: „De klokken van Corneville", 8 uur. Soc. Vereeniging: Groot Bal, on der directie van den heer J. B. Bon ders, 7.30 uur. Café-Restaurant „Jion cL'Olr" Kruisweg, Concert,, 8 uur. Café „De Karseboom", Groote Houtstraat, Concert. 8 uur. Cinema-Palnce, Groot Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt. Blosc. voorstelling. Centraal Theater, Kleine Hout straat: Bioscoop en variété-voorstel ling. V eisen: Landgoed Rooswijk: Landdag van den Gewestelijke Chr. Besturenbond en DINSDAG 10 JTJNI. Groote Kerk. Orgelconcert 2—3 uur. Ctnema-Palace. Groota Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg „De Kroon", Groote Markt* Biosc. voorstelling. Centraal Theater, Kleine Hout straat: Bioscoop en variété-voorstel- ling. "haarlemmer Halletjes El 1N ZATERDAG AVON DPR A YTJ E. Nadat de regcering eerst in Heem stede en daarna in China hcoft ge zocht, vond zij onzen nieuwen burge meester te Koog a/d. Zaan. Het bleek dus inderdaad niet noodig te zijn ver- weg te gaan zoeken, wat in dc naaste omgeving te verkrijgen was. Eeu waarheid trouwens, die ook op ander gebied dan dat van burgemetjsiers den Nederlander nu en dan wel mag worden voorgehouden! hoog a./d. Zaan is evenwel niet zoo dicht bij Haarlem gelegen, dat alle Haarlemmers precies weten, waar zij het moeten zoeken. Ik vroeg het eerst, aan Wouter, die alles weet, naar hij zélf meent en die mij ten antwoord gaf: „Koog a./d. Zaan? Jawel, Zaandam". Dat is over het algemeen de wijsheid van onze meeste medebur gers over de dorpen aan de Zaan- streec Van Zaandam hebben zij wel eens gehoord, zijn er misschien ook wel eons geweest., maar hoe de Zaan streek verder verdeeld is, bleef hun even verborgen als de indeeling van het land, dut ik boven noemde, China. Ik zal tot Hopma. „Onze nieuwe burgemeester komt van de Koog". „Aha", zei Hopma, „jawel, ik weet het precies. De Koog op Texel; jonge badplaats, prachtig breed strand, tweemaal per dag van Den Helder uit te bereiken met de Ada van Holland.... Waarschijnlijk zon hij op deze cice- rone-achfige manier nog ecnigen tijd zijn doorgegaan, wanneer ik hem niet gestopt had en gezegd- „Nee, de bedoeling is Koog a d. Zaan". „Aha", zei hij, „diit is iets anders; vlak bij Krommenie". Na deze twee ervaringen probeerde tk Hupst ra, Hupstra is minder posi- De Administratie verzoekt dringend opgaven voortijde lijke adresverandering tijdig in fezenden daar anders voor tijdige verzending niet kan worden ingestaan. Stadsnieuws „OM ONS HEEN". - Door een ongeval, dat hem tijdelijk het gébruik van de rechterhand belet. Is de 6<-hnj- *ver van de rubriek „Om Ons Heen" voorloopiK buiten slaat, dezo rui-nek voort te zetten; hij hoopt evenwel, dat dit bezwaar spoedig opgeheven zal zijn. Een eigen landingsterrein voor vliegers. Men meldt one van bevoegde zijde. Naar aanleiding van een paar voor pekomen gevallen van hulding van •vliegers op niet daarvoor ingerichte terreinen komt het ons gewenschl voor, iets mede te deelen hoe onzes imziens de houding moet zijn van het publiek bij dergelijke landingen en wel in de eerste plaats om het gevaar 'vootr het publiek en in de tweede (plaats voor den vlieger te beperken. Het publiek moet ziich aan vliegtui gen gewennen, zooals hot dit vroeger ■aan automobielen en fietsen gedaan heeft. Mocht het vooraf vastgesteld zijn waar een vliegtuig zal dalen, dan zou het aanbeveling verdienen, in dien de burgemeester van die streek door merkpalen aanduidt waar deze landing zal plaats vinden; dit laatste ;in verband met de binnenkort te houden passagierevluchten te Scheve- nlngen, Znndvoort en andere bad plaatsen. Het is voor de toekomst zeer gewenscht, dat iedere gemeente een bepaald landingsterrein aan wijst Dan zal verhinderd worden, dat, zooals bij do laatste landing van den heer Fokker te Zandvoort is ge schied, het publiek op hel toestel aan dringt en zelfs ongevraagd hulp ver leent. Vele personen raakten het toe stel aan. wat eensdeels voor den vlieger gevaar met zich mede bracht, .doch ook voor het publiek, aange zien b.v. het in draaiing brengen mui de schroef zeer gevaarlijk kan ziie. Verder kwam het bij deze landing voor, dat het publiek zich bevend aan den. voorkant van het toestel, waardoor het den heer Fokker onmo gelijk was tegen wind In te starten. Hij was hierdoor gedwongen dit voor den wind te doen, wat, zooals hekend is. zeer moeilijk is, en het is dau ook slechts aan zeer bekwame vlic gers gegeven om deze groote moei lijkheden te overwinnen. In het kort genomen wordt beleefd verzocht ervoor te willen zorgen, dat het publiek: le. Indien een naderend vliegtuig 'neiging vertoont om te landen, zoo veel mogelijk bij elkaar blijft, en zich niet over het landingsterrein ver spreidt ,2e. Op eenigen afstand van het toestel blijft. 3e. Bij het starten niet voor het toestel langs loopt. 4e. Zich in acht neemt voor de draaischroef. lief in zijn uitingen, dan de twee an deren. Hij zei dus vriendelijk vra gen: „O jawel, is dat niet Zaandijk?" Blijkbaar brandde hij zich, maar het waro was het nog niet, zoodat ik wel genoodzaakt ben de rol van school meester op mij le nemen en te vertel len, dat Koog a./d. Zaan onmiddellijk aansluit bij Zaandam en een geza menlijk spoorwegstation heeft mei de gemeente Zaandijk; daarop volgt in rechte lijn doorloopende Wormerveer. Wij kunnen ons moeilijk uitlaten over een gemeente aan de Zaan, zon der te denken aan het fameuse kermis bed: Eu wij gane met ons zootje naar de Zaan, Waar de wieken van den molen draaien gaan. Op het portret van burgemeester Maarschalk, dat Donderdag in Haar lem's Dagb'ud werd opgenqmen zien we inderdaad een molen, namelijk op een schilderij, dat achter hem hangt. Maar overigens is het aantal molens aar de Zaanstreek zóó verminderd, dat zij ternauwernood meer een typi sche merkwaardigheid daarvan uit maken. Het is lang geleden toen de eerste houtzaagmolen tc Zaandam gebouwd werd en het volgende rijmpje herin nert er aan: Doe men screef Ao 1592 stout, Is deze mooie 't Juffertje ghebouL Door Corn's Corn'szr. van Uitgeest. Die d'eerste uitvinder is geweest. En een ander versje van dienzelfden molen de Juffer: Ik was de eerste, die 't hout met saegen stukken, saegde. Dat menigh wonder was. en won derwel beliaegde 5e. Den vlieger of bewaker van het toestel niet lastig valt met vragen enz. 6e. Geen ongevraagde hulp ver leent.. PERSONALIA. Tot leeraar aan de Chr. H. B. S. te Amsterdam is benoemd de heer A. Verduyn, onderwijzer aan de Groen van Prinsterer School i.Geref. Mulo-school) te IJmuiden. EXAMENS HOOFDACTE. De minister van onderwijs heeft met wijziging in zooverre van zijn beschikking van 9 Mei bepaald, dat het schriftelijk gedeelte der examens als hoofdonderwijzer en hoofdonder wijzeres, voor zooveel de commissie, welke te Haarlem zitting houdt, aan gaat, zal afgenomen worden te Am sterdam. FOKKER KOMT VUEGEN. Dc lieer W. F. Hen.i i>k, le lulte-, narit 10 reg. inf. schrijft ons: Gistermorgen had ;k in mijne hes- dar ighcid als lid van hst Centraal •bes.uur van het comité „Muziek en Sprit' en lid van de subcoumi'ss.e ..Vliegdemonstrutis" een onderhond men den heer Fokker te Amster dam ommet dezen diens medewerking aan de feestv-eek te bespreke.i Eu om maar met de deur in huis te vallen he. resultaat dezer be spreking is, dat Fokker zien geheel heaft bereid verklaard er i vli««plcn nstraue te gf-veu. „Zegt u maar" zei hij even vóór dat ik vertrok, „wanneer ik moet komen, en dan zal ik er zijn!" Hoe buitengewoon wij deze toezeg ging moeten op prijs stellen, blijkt kvet hieruit, dat Fokker reeds in be ginsel besloten was geen vliegdemon- stratiesi meer te geven, onverschil lig voor welk doel. Voor de aan drang, die ter gelegenheid van het laatstgehouden bloemencorso was geoefend, was hij tenslotte gezwicht, maar tevens stond zijn besluit vast dat dit de laatste maal was. „Het is niet meer bij te sloffen", zuchtte Fok ker. „Bijna geen dag gaat voorbij oi fik word aangezocht gratis hier of daar te komen vliegen. Nu eens zijn het dames, die mij vragen uit mijn toestel bloempjes te strooien ten bate van een fonds voor tuberculoeebe- (Slrijdinjjj; dan weer is het een of an der tentoonstellings- of ander comité, dat mijne medewerking inroept. A} leen om die brieven te beantwoorden heb ik iemand aan het werk moeten zetten." Tenslotte echter mocht het mij ge lukken den heer Fokker voor dezen 'keer nog eens aan zijn beginsel on trouw te doen worden en voor Haar-, lem zijn geboortestad, eeD uitzonde ring te maken, evenals hij dit zal doen ten opzichte van het comité dat hij zich heeit gevormd om de vreese- lijke gevolgen van dö Kloet-uitbar- jsting te verzachten, wat hij mij ter 'loops mededeelde. Hulde voor dengene, die op derge- ilijke wijze zijne principes ontrouw "weet te zijn. Eén voorwaarde slechts stelde de (heer Fokker en ik verwacht, dat de praktijk mij in het gelijk zal stellen, wanneer ik a's mijn meening neer schrijf, dat deze niet moeilijk zal z-ijn te vervullen. Om oen flink bedrag aan het batig (saldo toe te kunnen voegen dat, naar men weet, aan liefdadige doel einden ten goede komt is Fokker Waardoor 't gekomen is, ten nutten aan de dagh, Hoe dat men hout, op 't best en spoedig saeghen magh. In eon boekje van Willem Buys Pzn., getiteld „De windmolens aan de Zaanstreek 1439—1918" wordt de ge- heele geslachtslijst van deze molens opgesomd. En wie soms denken mocht, dat een molen een molen is, is tot mijn spijt alweer niet op de hoogte. In de houtzaagmolens varen twee soorten, de paltrok en de boven kruier. Het verschil zit hierin, dat bij de eene alleen de kap, bij de andere soort ook het lichaam van den molen meedraait. Dan waren er de oliemolens, de snuif-, de slijp-, de mosterd-, de pa pier-, do pel-, de doppen-, de tabaks-, de blauwsel-, de verf- en de meel mo len, en ik sta er niet voor in, dat ik er niet enkele vergeten heb, zooals de hinnepklopper en de biksteenstamper. De vormen van deze molens waren velerlei en de namen toonden van groote fantasie, bijv. de „Tas" of „Bèssieslas", een molen in de Krab bel buurt te Westzaan, die zijn naam ontleent aan het feit, dat bcssie den molen maar effe gauw uit d'r beugel- tasch betaalde, toen-Ie klaar was. Van deze honderden molens zijn er nog maar enkele langs de geheele Zaan streek overgebleven. Wét heeft over het algemeen een einde aan hun leven gemaakt? Som mige zijn gesloopt en door fabrieken vervangen, vele verbrand en niet weer opgebouwd. Het vuur is inderdaad a'tijd een groole vijand van de Zaan- sche molens geweest. Soms bij storm sloeg de molen zooals men dal roemt „door de vang", liep warm en ging in vlammen op. Ook het hemelvuur heeft menigen molen in asch gelegd en de Zaansche fabrikanten keien niet zon- lalleen. dan bereid te demonstreeren als de kaartenverkoop voor het bij .wonen daarvan ongeveer f 1000 zal opbrengen. Om het koopen van kaar. ten aan te moedigen en het bezit daar van ook begeerenswaard te maken voor hen, die om een of andere re den niet het terrein der demonstratie (voetbalveld H. F. C.) bezoeken, wenscht Fokker hieraan een loterij te verbinden en wel deze. dat op elk duizendtal verkochte kaarten er één Is, welks houder gratis een vlieg «todUt met Fokker of een van zijn piloten mag meemaken. In de eerste plaats namens het comité van „Mu ziek en Sport" maar ook namens al len die reeds het voorrecht hadden, zijn volkomen meesterschap over het viogtiuig in de lucht te bewonderen zeg ik van deze plaats den heer Fok ker harteliji: dank voor de groote opof fering .die hij zich wenschte te ge troosten om tot het welslagen der muziek- en sportwedstrijden bij te dragen. Binnenland DE UITBARSTING VAN DE KLOET. De correspondent van de N. R. Ct. te Soerabaja seint; De berichten wijzen erop, dat de uitbarsting van de Kloet nog heviger is geeest dan die in 1901. Sedert 15 uur valt een ascbregen op La wang, Malang, Kediri, Kertosono en Madl- oen. Bevestigd wordt, dat Blitar ver- owes is. evenals verscheidene koffie- aanplantingen. Een employé, die met 100 koelies juist was aangekomen »p de nieuwe aanplanting van Bendo- redjo. is met dezen in de modder om gekomen. In Soerabaja is een centraal Kloet,- fonds opgericht, dat reeds f 50.000 bijeen heeft voor de slachtoffers van do uitbarsting. Onmiddellijke hulp is dringend noodig. BELASTING OP WAARDEVER MEERDERING. Het Hbld. ver neemt dat periodieke heffing in het voornemen liggen en dat de op brengst dienen zal tot dekking der crisisuitgaven en zou die binnenkort aanzienlijk inoeten dalen voor snel lere aflossine der crlslsleeningen. DRAADLOOS VERKEER MET IN- DIS. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is voor de eerste maal de tekst van een draadloos telegram uit Nederlandsch-Inlië door het station voor draadlooze telegrafe te Huizen opgevangen. MOTORONGELUK. De heer A. J. van Eek, le luitenant der Infante rie reed per moorfiets in snelle vaart langs de trambaan van Rotterdam naur Schiedam. Bij een bocht van den weg werd de heer Van E. van 2ijn fiets geslingerd. Hii werd inet zijn hoofd tegen een rail geworpen en is aan de geovlgen overleden. MINISTER V4N KARNEBEEK TEN HOVE. H. M de Koningin heeft Vrijdagochtend ten paleize Huis. ten Bosch te den Haag den minister van Builenlandscne Zaken, jtar. Van Kamebeek, na diens terugkeer uit Parijs, in audiëntie ontvangen. Financiëele Berichten EMISSIE PROV. NOORD-HOL LAND. Naar men vio*.gemt is dd uitgave van 5 millioen 54 pet. obliga tion ruim overteekend. De toewijzing bedraagt 12 pet. der reden bezorgd, wanneer een on weer kwam ^aandrijven. Waarschijn lijk om die réden zijn jaren de Zaan- sclie molens onderling tegen brand schade verzekerd geweest. Bij feeeten stond hij „ïiioi-v', bij voorbeeld bij huwelijken. Dan werden do wieken in kruisen gezet en. de zui len als slingers door de hekken ge vochten en verder versierd met har ten en borden, soms van blik. die in den zonneschijn schitterden, guirlan des van touw en groen, geverfde schilden met bruiloftskronen, de let ters van bruidegom en bruid en na tuurlijk de Nederiandsclie driekleur, droegen tot de feestelijkheid in de familie bij. Was er rouw in de farni lie, dan was dat voor een goeden Zaankantei' aan den stand van de wieken te zien en het eigenaardige is, dat de molen op vier manieren kon rouwen, al naai- gelang van de vraag, wie er overleden was, de ei genaar zelf of een van zijn familie leden. Wie dus molens aan de Zaanstreek wil gaan zien, moet niet te lang wachten. Er worden er niet meer go bouwd, wél voortdurend gesloopt, en wanneer burgemeester Maarschalk Koog aan de Zaan met het stadsbeeld van Haarlem verwisselt, dan zal hij hier niet zoo zeer de molens, als wel de bruggetjes missen, want die zijn er nog bij tientallen en zij vormen den toegang tot de woningen in ver schillende zijstraten, die hier „pa den" worden genoemd. Het gaat met deze bruggetjes niet zooals met de molens; zij hranden niet af en kun nen niet afgebroken worden, omdat vele bewoners daardoor geïsoleerd zouden worden. Maar langzamerhand verdwijnen doen ze wel en het zal misschien niet héél lang meer du ren, of dc schilderachtige Wegsloot, die kronkelt door Koog aen de Zaan Burgerlijks Stand BLOEMEND AAL. Onder trouwd: B. P. Vader en P. W. Oerlemans. C. W. Meekel en M. J. C. A H. Cramer. J. P. de Brui ne en M. L. E. Jorrltema. Geboren: d. van G. H. Hagen en M. G. van der Veldt. z. vin P. E. van Riessen en J. Duijs. z. van J. Cn. D van Werkhoven en J. A. van Werkhoven. Overleden. J. Cb. Groene- meijer, 59 j. F. Kamper, 73 j. S. P. van Wijngaarden, 67 j. L. de Wit, 76 j. Ch. Ooijen, 55 j. M. C. Eggers, 67 j. BEN NEBROEK. Ondertrouwd J. V. Meijer en M. Verzijlenberg. F. Brouwer en J. C'. Smits. Buitenland DE STEMMING IN RUSLAND. Kowno is op het oogenbiik het cen trale punt, waar bijna alles passeert, dal door de linies naar Rusland gaat of er vandaan komL Tot voor korten tijd waren de algemeen gebruikte overgangspunten ue straatwegen Sciiaulei! facbawli)Ponewjesj—Kow noWilkomir, maar deze weg via Schaulen is door de laatste gevech ten muiUei' veilig geworden. Vandaar uit gaal men van Russi sche zijde naai; Duuaburg, waarvan een geregelde treinverbinding met Moskou bestaak Tot voor korten tijd ging alles langs Wilna, maar sedert dat door de Rolen bezet is, is het heel moeilijk daardoor te komen, aangezien de Po len alles tegenhouden. Feitelijk kon men Datuurlijk overal door de linie, daar deze geen aaneengesloten geheel is. Maar de punten, die het dichtst bij de spoorlijn liggen, genieten de voorkeur. Zoo zul voorloopig Kowno wel een brandpunt blijven. Daarvoor hoort men er veel over den gewijzigden toe stand in Rusland. Deze schijnt hachelijk, maar mijn indruk in Kowno opgedaan is dat de laatste berichten voornamelijk wat be treft Kollsjak en Denikin, zeer tenden tieus zijn. Weliswaar is het Letsche front aan het wankelen, maar dat komt vermoedelijk, omdat daar troe pen vandaan zijn gevoerd. Invloed kan het voorwaarts rukken der Balten niet hebben, omdat, naar ik vrij zeker weet, deze niet verder kunnen dan de Lijflandsche Aa. Hoe het by St. Petersburg staat, is mij niet bekend. Of echter de muiterij op de Fransche torpedobooten voor Li- bau de lust der entente om met de marine tegen Petersburg op te «re den niet zul dempep? Het is evenmin bokend, of St. Petersburg verdedigd zal worden. Er zijn echter in de laat ste dagen in Kowno door de Lithauers agenten der bolsjewiki gepakt, die naar St. Petersburg wilden. Daaruit zou men mogen opmaken, dat SL Pe tersburg nog niet ontruimd is. Men speculeert en vermoedelijk niet ten onrechte te Moskou op den inijns- inziens te verwachten strijd in het Oosten. De Polen hebben namelijk hun troe pen voornamelijk onder voormalige Oosten rijksche generaals zoo gecon centreerd, dat alles wijst op een op- marsch tegen Duilschland. Daar de Polen zich blijkbaar niet al te veel aan de entente sloren, verwacht men nog deze maand algemeen het binnenruk'- ken dor Poten, dat de Duitschers ver moedelijk met een volksopstand zullen beantwoorden. Als vermoedelijke aan voerders der Duitschers worden Hin denburg of von Bulow genoemd. De bevolking ie zeer opgewonden en Zaandijk, zal gedempt zijn en daarmede het karakteristieke van deze Zaansche dorpen totaal verdwe nen. Burgemeester Maarschalk neemt dezer dagen ook afscheid van de menschei i. Ja, hoe zijn eigenlijk die Zaan sche meuschen? Vraag dat aan eeD informatie-bureau en liet zal ten antwoord geven: Solide in zaken, vlug in het afwikkelen, goed van be talen." Overigons zijn bet West-Friezen, uit de verte geparenteerd aan de Friezen en behept of wat moet ik zeggon, begaafd, met de eigenaardig heden, die ook aan deze provincie in- heemsch zijn. Laat ik het in Ietwat negatieven zin zoggen: menige Zaan kantor gelooft, niet heel gauw dat een ander gelijk heeft. Hij voelt bij zonder veel voor de stelling, dat wanneer er verschil van meening is, de zijne zeer wel de goede kan zijn en ziet volstrekt niet in, wd&rom nu Juist tie meening van zijn tegenpartij de voorkeur zou verdienen. Hij houdt niet van omhaal,-Hij is een buiten gewone tegenstander van wat hij noemt aanstellerij, onder wolk woord hij nogal bet een en ander begrijpt Bovendien is hij vóór alles individu en voelt zich eerst in de tweede plaats deel van de massa, hetgeen eigenaardige moeilijkheden moet op leveren voor leiders van politieke partijen aan do Zaanstreek. De Zaan- kanter Is anti-militarist als weini gen. Evenmin voelt hij veel voor ambtelijke betrekkingen. Ik geloof ook niet dat het leger veel beroeps onderofficieren of officieren zal be zitten, afkomstig uit de Zaanstreek. Een Zaansche fabrikant waardeert ongetwijfeld de ambtenaren (bijna nooit Heden uit de streek) die zijn en dringt ten sterkste bij de rijksre* geer in g op een voiksbewapening aam liet is de vraag of de regeering dl|- wil doen. In dit geval zullen de óóst en West-Pruisen op eigen initiatief een leger op de been brengen. Het i* mij beltend, hoe in dat opzicht al toe bereidselen worden getroffen. De Polen hebben ongeveer 200.000 man. De vroegere militaire attaché te Rome, Sceptycki, staat inet 20.000 man ten Zuid-oosten van Wilna, Haal- Ier met de hoofdmacht ten noorden van Warschau, dicht bij de grens, gereed om in de richting van Dantzig op te rukken. De spoorlijn Thora— Bromberg beschiet ze nu cn dan reeds. Patrouilles trachten de lijn op te tre ken. Begint het lieve leven werkelijk,- dan zijn de gevolgen niet te overzien, want de boisjewiki zullen zeker van de gelegenheid gebruik maken. Blij ven de Uuitsche troepen dan niet in Koerland en Litauen, dan worden deze streken aanstonds wederom bols jewistisch. Het is de vraug of ook in het Poolsche leger alles in orde is. De Spartaciers in hot Oosten zullen natuurlijk evenmin stil zitten n.aar hun macht is vermoedelijk niet groot genoeg om de Pruisen tc beletten, zich met kracht tegen de Polen te weer te stellen. Het al of niet teekenen van het vre desverdrag zal daarom waarschijn lijk niet van invloed zijn, omd.it de Polen het er nu eenmaai op gezet schijnen ie hebben, zooveel mogelijk Dultsch gebied te bezetten. Zij voeren alle Russische gevangenen, die van Duilschland uit naar Rusland worden gestuurd en die volgeüs een vroegere overeenkomst via Wilna moeten rei zen, gevankelijk naar Warschau en handelen met de door Duitschland te ruggezondenen evenzoo. Daardoor be vorderen ze ten zeerste de propaganda der boisjewiki, die juist voor ton groot deel door gevangenen wordt ge voerd. Ook tegenover Silezié hebben de i'o» Jen troepen geconcentreerd en moeten dun tevens nog het front Rusland, ue Tsj echo-Slow aken en de Oekraïne be zetten. Hun krachten zijn dus ten zeerste verdeeld. Wanneer de entente er niet in slaagt de Polen weer in de hand te krijgen, dan zai binnen zeer kor ten liju geheel Oost-Europa in vuur en vlam staan en dat is natuurlijk voor de Sovjetregeering eon prachtige gelegenheid om zich niet nlie macht eerst op Kowno en daarna tegen het Weslen^ë werpen. Hoewel het den Russen aan gescnut ontbreekt, n ag men toch niet vergeten, oat zij, al is hol niet op groote schaal, toch bun mditaixe fabrieken weer aan hel werk hebben gebracht. Berlinske '1 mende verneemt uit Heisingfors, dat een reiziger, die inet het stoomschip Eskilstuna uit Rus land aldaar aangekomen is, meedeelt dat in Rusland een zeer zenuwachtige stemming heerscht sinds het daar al gemeen bekend is geworden, dat de- EngeJschen de witte garden bijstaan. In den Iaalstan tijd zijn te Petersburg en Moskou tal van opstanden uitge broken, die voornamelijk hun zeiel hebben in fabrieken, die belast zijn met de herstelling van spoorweg na- terieel. Deze fabrieken staan onder een militaire bewaking, welke her haaldelijk van haar wapens tegen de arbeiders gebruik maakt. De oorzaak dezer opstanden is steeds gelegen in het protest der arbeiders tegen den hongersnood. De bolsjewisten schij nen bereid tc zijn vrede te sluiten en hun opruiing in andere landen te staken oo voorwaarde, dat de gren zen van Rusland daar getrokken wor den, waar thans de frontlijn loopt. Bevestigd wordt, dat aan het Noor delijk front tal van bolsjewisten van den honger naar de geallieerden zijn overgeloopen. belasting komen innen, of zijn post verzending bezorgen, maar hij be schouwt zo met eenig medelijden, zoo iets ais goedige meuschen, waarvan geen kwaad te zeggen valt, maar die dan toch in hun leven geen kans lu-b ben gezien om geld te verdienen. Het strikt persoonlijk gov oei van den gemiddelden Zaankanter strekt zich uit van den hoogste tot den laag ste. Ziedaar het portret van den Zaankanter, zooals het mij werd af geschilderd door Tante Kocsje, die familie heeft In de Zaanstreek. Of hel onzen nieuwen burgemeester nu veel moeite zal kosten oin van de Zaan afscheid te nemen, laat ik er aan toevoegen of hef hem moeite zal kos ten alle Zaankanters vaarwel tq zeggen, zal ik maar in het midden laten. Wie dat weten wil moet liet hem maar gaan vragen en ik geloof warempel, dat neef Wouter daar ernstig over denkt. Daar ik evenwel niet geloof, dat hij met zijn gebrek kige aardrijkskundige kennis binnen 24 uur to Koog aan de Zaan zal aan landen, is hei best mogelijk, dat bnr- ■gomeeeter Maarschalk alsnog van zijn bezoek verschoond blijft. Fidelio' nu is geen officieel persoon. Hij gaat this ook niet op audiëntie bij den nieuwen burgemeester, i\iaar hij heeft toch aenige goede wenschco voor hem. In de eerste paats, dat hij bij alle goede dingen, die hij zich voorneemt tc doen, vasthoudend moge zijn als de stijfsel van Duyvis, smeeïg als de olie van Honig, «lat zijn voorstellen aan hot publick zul len smaken als de Koogsche maïzena en ton slotte, dat het hem zal mogen gelukken om ln Haarlem een huis to vinden wat waarlijk op dit oo-cen-' blik de geringste moeilijkheid nic'. is FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1