HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandse!) üverzicht DIIXSDAQ 10 JUNI 1919 TWEEDE BLAD SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal Nederland—Zweden. Nederland wint geflatteerd met 3t. (Vsiïi onzen eigen verslaggever). Eindelijk is dan het oogenblik aan gebroken, dat zoo lang door duizen den verbeid is het oogenblik van het opnieuw herleven der internationale voetbalsport In Nederland! Het weer is prachtig, zoodat we besluiten, een beetje vroegtijdig naar Amster dam te gaau. Om bij half elf is 't in de ïempeliersstraat al vrij druk, evenwel voorloopig alleen van reizi gers, die den anderen kant uit willen: naar Zandvoort! Wij, die naar de in ternational* sportbetooging in de hoofdstad gaan kijken, behoeven dan ook geen queu te maken. Ook op onzen tocht langs de Amsterdamsche vaart zien we veel drukte en beweeg: talrijke fietsers, stampvolle E. S. M.- j wagens, dito spoortreinen, echter èl- les in de richting van de Spaarnestad, die we zooeven verlaten hebben. En in Amsterdam, de groote stad, bemerken we heelemdéJ niets van .wat met eou internationale sportde- monstratie in verband kan staan zoo verliest 't leven zich in een groote stad! Maar als we zoo ziaetjes-aan den Amstelveenschen weg naderen, i krijgen, we eindelijk den indruk, dat' er iets buitengewoons op til is. We zien en hooren (hóóren vooral I) de negotiemenschen, die bun sinaasap pelen, bananen, krentenbroodjes, Kwatta-, -Sickes- en andere chocolade- réepen aan den man trachten te bren gen. Ook ontdekken we, hoewel ze zeer geheimzinnig doen, de blijkbaar onvermijdelijke opkoopers. Ze hebben niets in hun handen, loopen quasi- onverschillig heen en weer, maar af en toe roepen ze met gedempte stem (want deze handel is ditmaal verbo den) :'„'k Heb nog een paar plaatsen voor de staantribune!" Zoolang als wij hen gadeslaan, zien we er niet één een kaartje verkoopen. Dit verbaast ons niet, want het is uitgekomen, dat er valsche kaarten gemaakt zijn, die niet gemakkelijk van de bchte te onderscheiden zijn. Het publiek voelt dus geen lust, d'r-in te vliegen en be moeit zich dus niet met de opkoopers. Bij éénen, het uur, dat het Stadion geopend zal worden, is het daar aan de talrijke- ingangen reeds zeer druk, maar de politie te paard en te voet bewaart voorbeeldig de goede orde gedrang behoeft er dan ook niet te wezen, "want ieders plaats is duide lijk. kenbaar aangegeven. Voor de persmenschen is uitstekend gezorgd voor hen zijn een paar ruime banken gereserveerd, waarvoor hier aan de directie van het Stadion een woord van hulde zij gebracht. liet speelveld baadt zich in den la chenden zonneschijn, maar een flink briesje zorgt er voor, dat de tempera tuur niet al te warm wordt Talrijke vlaggen van verschillende naties ver sieren het terrein. Tegen twee uur .verschijnt, een muziekkorps (35 man sterk), dat den tijd met vroolijke marsclien komt korten: een ondank baar werkje is dat niet. want overal waar de musici verschijnen, worden zij met levendig applaus begroet! De ze welluidende afwisseling is intus- schen wel noodig, want om kwart over tweeën wanneer bijna alle plaat sen (precies 32.280) bezet zijn, loopen er eenige terrein-employé's langs de verschillende tribunes met zwarte borden, waarop te zien 6taat „Op verzoek der Zweden aanvang 3j uur." Dit is wèl even een teleurstelling, maar waar veel zielen zijn, is veel vreugd! 't Wachten valt dus niet zoo heel lang. De tribunes, die een machtig-mooien aanblik bieden, worden elk op hun beurt gefilmd, wat het publiek óók al dankbaar accepteert. Een jeugdi ge enthousiast, die boven op den bui tenmuur heeft plaats genomen, wordt Eelfs al te levendig en valt.plotseling achterover aan den buitenkant van het Stadion! 't Is een respectabele hoogte, maar de voetbalvriend kemt er goed af; het eerste wat hij roept, wanneer hij weer heelhuids op de been is gekomen, is„Late ze me plaassie niet innemel" Eindelijk is het wachten afgeloo- pen en verschijnen de elftallen in het veld. Dat der Zweden heeft eenige wijzigingen ondergaan. De elftallen zien er dus als volgt uit NEDERLAND Göbel, Denis, Ben Verwey, Hordijk, Tekeienburg, Bosschart, B. Kessler, Ruffelse, Broekman, Dó Kessler, Güpffert. ZWEDEN 6andberg, Hjelm, Herbert Karlson, Hallberg, Eiserman, JKJlngström, Priberg, Ohlson, Lunt, Anderson, Rylander. De Zweden, die het eerst verschij nen, zijn gekleed in witte broek en bruin-gelo shirts zij worden be groet met luid applaus en hun volks lied. Daarna komen „onze Jongens", die geheel in het wit zijn gekleed zij dragen zwarte kousen, met een bree- den oranje-zoom. Ook zij worden lui de toegejuicht, terwijl de muziek het Nederlandsch volkslied speelt. Er fun- geeren twee Nederlandsche grensrech ters, namelijk de heeren Mutters en Eymers. De scheidsrechter, de heer How- croft, laat de beide aanvoerders, na dat de elftallen gekiekt zijn, (ossen. De Zweed kan het beste raden hij verkiest met zon en wind mee te spe len, wat voor de Nederlanders een groote handicap is. Onder doodsche stilte trapt Broekman af dadelijk be machtigen de Zweden het leder en doen ee» aanval, dien Denia stuit De Zweden blijken flinke, zwaarge bouwde menschen te zijn, die tegen een duwtje kunnen en er ook niet tegen opzien, er een te géven. De scheidsrechter let evenwel goed op en straft onverbiddelijk elke overtre ding met een vrijen trap. Holland krijgt den eersten, ómdat Tekeien burg een duw in den rug oploopt An derson zuivert evenwel het terrein en reeds na een paar minuten krijgt GObel het eerste schot te behandelen, dat hij op de bekende solide wijze doet Zijn collega aan den overkant is niet minder betrouwbaar een zijner verre uittrappen belandt heelemaal bij Ben Verwey, die glunder dit vrije balletje wegwerkt De Zweedsche voorhoede combineert keurig en is dun ook dikwijls in den aanval, maar Göbel, die veel last van de zon heeft, maakt een bijzonder zekeren indruk. Schoten, die ons het hart vast doen houden, worden door hem stijlvol en met gemak behandeld. Tekeienburg veroorzaakt free-kick Göbel kan den vrijen trap slechts ten koste van een corner redden. Deze levert niets op. De Zweden zijn veel sterker speciaal hun koppen valt op, waarin zij evenwel door Ben Verwey, Tekeien burg en Bosschart worden geëven aard. Plotseling ontstaat er een heftige worsteling voor het Zweedsche doel Ruffelse lost een van zijn bekende ver raderlijke schoten, de keeper en Broekman loopen gelijktijdig op den bal toe en vallen er boven op. Ry lander ziet evenwel kans, om weg te werken. Dé Kessler en Ruffelse wor den extra bewaakthun scherp schot is zeker ook in Zweden bekend. De eerste wordt wel wat al te stevig opzij gezet, maar de vrije trap wordt door Anderson weggewerkt. Deze en zijn collega zijn trouwens bijna niet te passeeren en toonen ztch bijzonder trapvast. Eindelijk hebben de Zweden succes. Na 23 minuten spelen- lost Karlson een geweldig hard schot, dat Göbel te machtig blijkt. Zweden Teidtl Een sombere stilte volgt op dit doel punt. Broekman c.s. trekken ten aan val, maar Rylander kan nog juist op het laatste oogenblik wegwerken. Bos schart ls prachtig op dreef hij werkt voor twee eens zien we hem liggen de tusschen twee Zweden tóch nog het leder wegwerken. Een der Zwe den trapt Tekeienburg tegen het been we kunnen niet zien, of het met moedwil geschiedt, maar de scheidsrechter geeft den Zweed een waarschuwing. Howcroft wint door zijn beslissingen het vertrouwen van iedereen niemand (speler of toe schouwer) denkt er aan, tegen hem in oppositie te komen. Dat hebben de grensrechters Eymers en Mutters wel eens anders ondervonden. Het spel wordt even gestaakt Ruf felse kreeg don bal met kracht tegen, het gezicht, waardoor hij even gaat liggen. Hij herstelt zich evenwel spoe dig. De blonde Gas, die hart werkt, krijgt éeii applausje. Hordijk en Broekman vallen te gen de Nederlanders zijn over het algemeen trouwens telkens een tikje tc langzaam de Zweden toonen een bewonderenswaardig meesterschap over den bal en wanneer zij eens een fout maken, herstellen zij die oogen- blikkelijk. Als Ruffelse nog eens tegen het zij net schiet en een corner op het Zweedsche doel nieis oplevert, kon digt Howcroft de rust aan. De kansen worden druk besproken. Men is het er vrijwel over eens, dat Holland in de tweede helft wel beter partij zal geven, want dan "genieten de Nederlanders het voordeel van zon en wind. Na een korte pauze verschijnen de elftallen weer. De Zweden zijn nu niet zoo vlug meer als in de eerste helft De Hollanders nemen het of fensief over en veroorzuken wederom een wanhopige worsteling bij het Zweedsche doel Gupffert, Dé Kess ler, Broekman, Ruffelse, Boelie Kess ler, Tekeienburg schieten om beurt, maar als door een wonder blijft-het doel voor een doorboring bewaard. Steeds wordt ons elftal nu sterker de Zweden komen bijna niet meer over de helft, daar zorgen Ben Ver wey en Denis voor, die als duivels op den bal zitten. De Zweden gaan forsch spelen, zoodat Howcroft aan ons elf tal nogal eens een vrijen trap geeft één van deze, even buiten het penal ty-gebied, kan Ruffelse niet benutten, omdat hij met zijn voet in den grond trapt. Af en toe ondernemen de Zwe den een aanval, maar het helpt hun niet veel Ruffelse trekt dadelijk mee naar achter en haalt den bal zijn buurman Dé werkt ook hard, maar laat jammer eens den bcil tusschen zijn beenen doorhoepelen, wat een kreet van teleurstelling opwekte. Toch zit er een doelpunt in de lucht de druk op liet doel wordt te zwaar. Boelie Kessler lost ook schot op schot, evenwel zonder succes Tekeienburg is overal en brengt de Zweden tof wanhoop. In deze gemoedsstemming weten zij dan ook niet goed meer, wat zij doen; eerst loopt Rylander, als Broekman hem tegemoet rent, on verantwoordelijk ver uit zijn doel, wat een corner tengevolge heeft en dan deponeert Lunt den bal in zijn eigen doel, waarmee hij den stand gel ij k maakt. Broekman en Boelie Kessler heb ben van plaats verwisseld, wat een .reusachtige verbetering blijkt; had- den zij .int moer eer gedaan, f hem sTam^chm'etaciS want de Kesslers spelen nu naast el- - -- 10, waarna Swens ©en slechten öff- stag doet. waardoor hij gevangen wordt (28). Daam. Eeydon on De Jong maken het kort; alleen Wack- witz scoort 14. De innings sluit op 136. Hormes heeft in v. d. Wolff een ■3en openingsprikker. Na vele overs wordt hij gevangen. Vuyl etoke (14) en A. Offerman (1) maken het dan ook niet lang meer (314), G. v. d. Schouw en v. Buysen schij nen hot dan voor Hermes te moeten doen. De laatste zwicht echter voor een mooie off-braek van v. Spengler. Van der Schouw ©n H. Offenbach doen wat brutale slagen, eerste wordt prachtig voor 18 door E. Boldert in het verre veld gevan gen. Offerman wordt het slachtoffer van Dirks, die een regelmatigen bol .bowlt Van den staart scoort Ingelse ,11. die eveneens door Holt aan de boudary wordt gevangen, waarmee het gedaan was. Totaal 71. Rood en "Wit won dus met 65 jruns. V. V. V-HAARLEM. De Schoterwegbewoners heibben het toch volledige V. V. V. een ver pletterende inningsnederlaag toege bracht Twee innings waren er voor noo dig, om 50 runs bij elkaar te krij- genlSehmeinck's leg en off-hreaks blo ken de Amsterdammers te machtig te zijn; zelfs constante bats als Oud heusdet en Engelgeer konden cijfers in 2 innings 13 voor 26 ma ken iedere toelichting overbodig. Zooals gewoonlijk wint Bijleveld den toss en stuurt de gastheeren het eeret naar de mat Aanvankelijk leveren de eerste 6 oyers geen wicket op, doch daarna spelen Sclimeüick en Brakel zoo schit terend, dat in precies 60 minuten iheel V. V. V. over 31 runs in het pavilloen zit t© treuren. Hageman met 10 was topscorer, Sclimemck 515. Brakel 412. kaar en begrijpen elkander goed. Eerst bezweert Göbel nog een listi- gen uitval en dan hebben de Hollan ders weer succesDé Kessler lost een geweldig hard &cliot in de rich ting van het doel Rylander loopt uit, maar Gupffert verschalkt hem en loopt den bal in het net, waarmee hij aan Nederland de leiding geeft (21). Onbeschrijflijk ls de geestdrift van het publiek. De men schen deden van vreugde de gekste dingen: een bezoeker vóór ons hadl _x"". aan zijn eigen lioed niet genoeg en L Di het begin gaat het bxj de Haar nam ook dien van zijn vrouw, waar- lemmers ook niet zoo rooskleurig. 3 na hij onder groote hilariteit van de' goede wickets zijn or nog voor noo- oinstanders met beide hoeden ging dig om de Amsterdamsche 31 te pas j wuiven 1 I seer-en. Doch als v. d. Lee en I Het gejuich gaat. niet van de lucht: 8ohmemck slIncn zii„ t d<t Er is nog maar vijf minuten te spe- t olvft len, waarin de Hollanders domineer- f e' de ho°P,e Ln- ,v' d' Lee »eeft den. De Zweden zijn geheel verbluft; dadelijk een eenvoudige Kans op Anderson, de stoere back, die den point, die heel onnoozel door Kost iganschen middag schitterend speel-, gemist wordt hetgeen den Amster 'de, schiet opeens keihard inhet dammers duur te staan komt Een Zweedsche doel! (3lj. geweldige zes van v. d. Lee kost een Groots verslagenheid bij de Zweden, dakpan van h„, clubhuis het leven, en daverend gejuich ln, de Nederlnn- over-throw van 5 komt v. d. i ders. Anderson zelf gaat van verba- C Q zing op den grond zaten en Rylao- L« 98 om 8en vo1, der weet niet meer 110e hij 't heeft! J «enden bal voor 4 zijn honderd val i Dan is weldra het pleit beslecht, j temaken. Hoewel door enkele kan- Howcroft blaast het eindsignaal, de sen ontsierd, waren zijn 107 not out enthousiaste menigte stormt het" speel veld op en in minder dan een oogen blik wordt Göbèl op de schouders ge nomen en door de massa zingende en juichende naar de kleedkamer gedra- I gen. i De cijfers drukken niet de juiste nog droeviger dan de eerste. Het ge i verhouding mieen gelijk spel had- heel© elftal scheen aan geweldige Iden de Zweden wel verdiend, wantnerveuslteit te lijden. Als er 5 zonder uitzondering hebben zij schit- wickets neer zijn is hot totaal 2 terend gespeeldop het spel van prima qualiteit. Op 325 sluit Bij- ieveld de innings om nog een derde punt te bemachtigen. (Schminck 42, i Bijleveld 20, Harst 10). D© tweede innings van V. V. Y, i& sommige Hollanders viel wel iets af te dingen in de eerste helft speelden Broekman en Hordijk ver beneden hun gewone peil, in de tweede helft speelden zij iets beter. Göbel, Ben Ver wey, Bosschart, Tekeienburg en de Kesslers gaven zeer fraai spel te zien en ook de overigen speelden goed. Vermelden wij tenslotte nog, dat de wedstrijd o.a. ook door burgemeester Tellegen en generaal Ophorst bijge- Het slot van de geschiedenis was, dat het totaal een hard geslagen 19 werd, waarvan het laatste wicket met 9 runs, grootste aandeelhouder werd. Jan Grootmeijer sloeg er op zijn bekende manier 11 runs bij elkaar. Schmeinck met 8 wickets voor 11 runs was ongenaakbaar. Brakel woond werd. Üok zij hebben genotenbowlde 5 overs, wat 5 maidens en 1 van een middag vol heerlijk voetbal- genot, een genot dat door geen wan klank gestoord werd. Grickst ROOD EN WIT—HERMES. v. Buysen wint den toss en wenscht te gaan fielden. Mesman en E. Holdert openen op v. Buysen en G. v. d. Schouw, 1>© runs komen langzaam, ais Mesman in de slips gemist wordt herstelt dezelfde spe ler zijn fout en doet Holdert in den volgenden over vertrokken. Met Bueren in stijgt de score traag, vooral doordat het veld nog niet zoo •goed loopt als we aan de Spanjaards laan gewoon zijn. Mesman wordt dan wat wild, slaat v. BuyBen voor 6 en wordt op 41 mooi door Vuylste- ke op point voor 29 gevangen. Yan Spengler wordt al spoedig uit- gerund en van Bueren en. Swens blij ven samen tot de lunch (60 runs). Ais om 1.45 begonnen wordt ver schijnen or plots in korten tijd 30 rune op het bord, waarna v. Buren voor een goede 33 fraai ln de slips wordt gevangen. Dit ls het begin van een collapse, Posüiuma gaat voor wicket opleverde. HAARLEM II—ROOD EN WIT Ha. Rood ai Wit bat eerst en maakt, nadat de stand aanvankelijk 1—90 had gestaan, 133 runs waarvan Benth met 92 in het gezicht van zijn century strandde. De rest verdween als sneeuw voor de zon alleen Tlol met 18 kwam nog in d© dubbele cij fers. A. Paulen 548; v. Buren 5— 34. Haarlem II antwoordt met 159 (Tancrelle 52, A. Paulen 40, Boes 10, v. Dorp 14). Benth 544. Posthumu 251. Davidson 0501 Haarlem II wint met 116 runs. 'ROOD EN WIT H b.-V. V. V. II. Rood en Wit maakt 22: B. David- Won 11. Brossois 612, Weeeels 38. V. V. V. antwoordt met 96; Bros- sois 14, Wessel 11, v. ietschaten 11, v. Willigènburg 20, Breithoff 16, A. Faber 532, Bruin 3—16. R. en W. weet het dan niet verder dan 24 te brengen: A. Fober 12. Brossois 612, Breithoff 42. V. V. V. won dus met innings en J50 runs. lawn-Tennli UITSLAGEN. Eerste klasse: West. B. Amsterdam: D. D„ V. 1— Hilversum. (De laatste niet opgeko men). Tweede klasse: Den Kaag: Houtrust-—Schiedam, 81. (Slechts vier partijen gespeeld.) Derde klasse. touu Rotterdam: Sido IIT. O. P. Ill, j bel Centr. Comité voor 3^-4. hippique in Nederland: Den Haag: Ready" IIO. D. I. T., 4-3. Amersfoort: Lusus II—Smash II, 0-7. In verband met de van 2129 Juni a-S. te houden muziek- en sport feesten willen we met een enkel woord herinneren aan de tenniswed strijden, die waarschijnlijk zoo als de verspreide circulaire luidt op 28 en 29 Juni verspeeld zullen worden op de banen aan de Spnn- •jaardslaan onder leiding van den lieer Jhr. Mollerus. secretaris van de Haarlemsche Lawn-Tennisclub. De ze wedstrijden, die blijkbaar in over- •ieg met het Centraal bestuur van de Muziek- en Sportfeest-er en zuiver (plaatselijk karakter zullen hebben. Omvatten slechts het heeren dubbel en gemengd dubbelspel. Van iedere vereenigineg die bij den Nederland- schen Lawn Tennis Bond is aange sloten en die deelneemt aan een door dien Bond goedgekeurde competitie zijn één heerendubbel en 2 gemengde dubbels uilgenoodigd per team dat in een competitie uitkomt. Naar wij vernamen zijn de uitnoodigingen verzonden aan de Haarlemsche Lawn Tennisclub. T. O. P., Dea, de Kennen) e$s en Groen-Wit; waarvan de Haarlemsche Lawn-Tennisclub met drie. de overig© vereenigingen met één team in een goedgekeurde competitie uitkomen. Zoo zullen er dus zeven heoren-doubles en veertien mixed doubles kunnen inschrijven. Volgens de reeds hierboven aange haalde circulaire sluiten de inschrij vingen op 15 Juni a.s. 5 Ongetwijfeld is het een aardig idee, aan deze feestweeJc tenniswed strijden te verbinden en wij twijfelen er niet aan of alle vereenigingen zullen zich doen vertegenwoordigen. De Haarlemsche Lawn-Tennisclub die belangeloos haar banencomplex voor deze wedstrijden beeft afge staan. kopat zeker een woord van dank toe- Naar men ons \erder mededeelde, j zijn voor deze wedstrijden reeds eenige prijzen beschikbaar, n Het is te hopen dat van de zijde van het publiek eenige belangstelling getoond wordt, dat deze niet zoo groot zal zijli ai6 bij de athletiek- en overige wedstrijden is te begrijpen, maar waar tegenwoordig op alle mo gelijke msnieren propaganda voor de plaatselijke lawn-tcnnissport wordt gemaakt, is het voor de commissie te hopen, dat haar moeite beloond wordt Waterpolo. UITSLAGEN. Ie klasse. B Amsterdam: Dolfijn IY I, 1—6. 2q klasse B Amsterdam: A. Z. INepUmua I uitgesteld. IJ II—Triton I. 2—1. 3e klasse. C Amsterdam: A. Z. IIDolfijn II 0—1. (Reglementair wagens niet op komen.) Gouda: G. Z. C.Maas 60. Watersport DE ZEILWEDSTRIJDEN VAN „HOLLANDIA". eenplan ter uitvoering van het ir. Het belang der volksuitbreiding vast gesteld plan van uitbreiding voor Hoofddorp vóór dien tijd gereed zijn, zoodat dan de nieuwe geprojec teerde aan het concoursterrein gren zende wegen bij gelegenheid van hel concours reeds groote diensten kun nen b«vrljï.vn. Er reeds veie prijzen toege- l end; o.a. twee challenge cups door concoursen- ■00 r het nummer schoonste rijpaard en één voor het nummer handelspaarden ge boren in Nederland; 1 zilveren wis selbeker van baron van Voorst tot Voorst te Elaen voor het damesnum- mer; een gouden zweep van den heer W. Mur te Aalsmeer; een gouden me daille van de firma Brinkman en Niemeij-er te Zutphen en een gouden medaille van den heer J. J. Zeestra ten alhier. „Vooruit'" zal op dit feesi voorze ker ook met groote dankbaarheid ge denken haar vroegeren voorzitter, den heer W. G. van der Wal, gepen- sionneerd kapitein paardenarts, aan wien de vereeniglng in betrekking tot haar oprichting en bloei zooveel te danken heeft. Kyotlogie. HONDENTENTOONSTELLING TE HAARLEM. De Hondententoonstelling te Haar lem (de 9e Peteishow) belooft een waar succes to worden. De gelegen heid in het Brohgebouw is dan ook bijzondei- gescbikt voor zulk een tentoonstelling. Uit goede bron ver neemt de .,Ned. Sport", dat er 400, zegge vierhonderd honden, zijn inge schreven; met recht kan men dat. een prachtig succes noemen en wii ver heugen ons daarover ten zeerste, om dat de wakkere ondernemer, de heer H. Peters, geen moeite of kosten ontziet, om ook deze tentoonstelling weder zoo luisterrijk mogelijk te ma ken..Zijn de inschrijvingen bijzonder goed, ook aan belangstelling zal het wel niet ontbreken, en wij zijn over tuigd dat Zondag 15 Juni de tentoon stelling in het Brongebouw te Haar lem een buitengewoon groot bezoek zal ten deel vallen. Bitjarten. WEDSTRIJD DE AREND- HAARLEM. De totaal-uitslag van de wei strijden tusschon de biLjartvereeni- ging „De Arend" en do biljartclub „Haarlem", luidt: De Arend 3372, Haarlem 2788 caramboles. Duitsohland in den Volkerenbond. Na gemeenschappelijke beraadsla gingen hebben Clemenceau, Cecil en kolonel House voorgesteld dat Duitsch land tot den Volkerenbond zal wor den toegelaten indien liet 't vredes verdrag onderteekent en loyaal na leeft, en indien het een stabiele re- geeruig vestigt. Besloten is dat het antwoord der geallieerden op de tegenvoorstellen niet voor 13 Juni zal worden inge diend- Den Duitschers zal vijf dagen gelaten worden om te antwoorden. Hot Bolsjewiatisoh gevaar. Zoo heel ongevaarlijk voor cverlg Europa, als men de laatste weken vrel kon denken, is het Bolsjewisme niet. Terwijl verschillende berichten uit Frankrijk, nog kort geleden, spra ken over een nabij-zijnde ineenstor ting van het communistische Honga rije, is het sovjetleger van dit rijk het grondgebied van den staat Tsjecho-Slowakije binnengerukt en heeft dit al zelfs voor tweederde be zet. Is dtt juist, dan is het draadloos -- bericht, dat een jeugdig stadgenoot Op het Braassemermcer hebben de- Zondagavond opving, nl. dat de ze wedstrijden onder begunstiging j Tsjecho-Slowaaksche Regeering op 't van prachtig weer plaats gehad. punt staat de Hongaarache sovjetre- In het Vrijbuitersklasse behaalde ?eetdn? ®en oorlog te verklaren, niet „Viking", va'n G. J, Bous en Zn. te te vroeg. Haarlem, dco eersten prijs, j. Behalve dit bericht .11 l're eend Bij de Scheldejoilen: L „Wlldiuig" het draadlooM eUtion Zondavavond ven J. J. A. Hin. Ie Haarlem. berichten de wereld ln. Twaalfvoets-jollen: 1. „Beatr). III", behelaende verschillende overwinntn. van N. Hin. te Haarlemj 2. „Nel- ™j!? —""««h Jwr. lie", van H. van B ream en, te Haar lem, Paardeaspirt. CONCOURS-H1PPIQUE. De Uit Praag wordt gemeld- De Hon garen zijn op verschillende plaatsen in Slowaaksch gebied binnengedron gen. Minister Scrobar verklaarde in "een interview, dat de Hongaren reeds derde gedeelte van de vruchtbaar viering op 17 Juli van het 10-jarig ste streken bezet hadden, dat zij d« bestaan van de vereeniging „Voor- landgoederen berooven, het vee'mee- uit", belooft met liaar 10e concours- muien, particulier eigendom plunae- hippique op het gemeentelijk sport- ren en de inwoners dwingen mill- lerrein een schitterend succes te wor- taron dieost te doen. Na het rapport den. Het rijk, afwisselend programma van dm chef van den generalen slai hopen we spoedig bekend te Kunnen gehoord ie hebben, besloot de kabl- maken. neUraad de meest energieke maal De verandering en verbetering van regelen te treffen ten opzichte van het sportterrein en de vergrooting de bevrijding van het door de Ma- van de tribune met de Koninklijke gyaren bezette Slowaakache gebied, loge zullen tot het welslagen van dit Do minister van nationale verdedl- feest niet weinig bijdragen. ging verklaarde ln een openbare ver- Wellicht zal de aanleg van bet we- gadering, dat de republiek binnen Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, D etectiv© door IVANS. 12) Ik weet het werkelijk nog niet, m'n jongen. Maar 't zal je- interes seeren, dat ik vanmiddag, na onze gemeenschappelijke wandeling, nog lust heb gehad eens naar Kisfalva .heen en weer te ga-an. Ik vond het noodig daar den Postmeester mijn opwachting te maken. Je zult je L er- imieren. dat het couvert van den brief een eigenaardige, gele kleur had; en ook de vorm was wat ongewoon. Zoo'n brief heeft de postbode niet me degenomen naar Voroshegy. Dan heeft Béla Keiler hem tus schen de brieven gesmokkeld. Ik ben er zeker van! riep ik uit. Ik niet! zei G. G. droog. Hij kan er ook onderweg tusschen ge smokkeld zijn. De heele zaak is toch bijzonder onhandig aangelegd --zei ik Iedereen hier op Vöröshegy weet im mers, dat ik de deleciive niet ben. Iedereen, Willy? vroeg G. G. De Graaf on de Gravin kennen Je natuurlijk. Maar niemand anders heeft je vroeger ooit ontmoet. „Men" kan heel bost aannemen, dat jij de detective bent. En, eerlijk gezegd. Willy, daarop heb ik het aangelegd. Dus dat is de verklaring van je zonderling optreden! Daarom zei je, dat ik er wel meer van weten zou! riep ik, niet zonder eenigo veront waardiging. Je hebt alwéér gelijk! zei G. G. met onverstoorbare kalmte. Ik ver zoek je om verontschuldiging voor de vrijheid, die ik genomen heb. Maar 't is absoluut noodig, dat men mij niet voor den detective houdt. Jou zal dat geen kwaad doen, want wij heb ben, naar ik meen te weten, niet mot gevaarlijke misdadigers te doen. Wat je gedaan hebt, is me niette min hoogst onaangenaam zei ik, ernstig boos. Vroeger, toen ik on getrouwd was, had zoo iels rnii niet kunnen scholen integendeel, ik vond toen eon zeker genoegen in zul ke dingen. Maar nu Je vrouw zal 't mij niet kwalijk nemen, Willyl meende hij, steeds tergend kalm. In elk geval weet je nu, waarom, wanneer „men" ons van avond bespieden mocht, „men" jou voor G. G. en mij voor een onbekende houden zal! En mooiste is, dat die onbekende morgen weer spoorloos ver dwenen zal zijn! HOOFDSTUK VL Een nachtelijke ontmoe ting. Het is misschien niet onnoodig hier mede te declen, dat ik vóór mijn hu welijk, gedurende mijn verblijf ln En geland. herhaaldelijk en in verschil lende zaken met G. G. had samenge werkt. Wij hadden meemalen gemeen schappelijke gevaren doorstaan (daar door misschien was onze vriendschap zoo hecht geworden) en ik had er noöit tegen opgezien een waagstuk te ondernemen, wanneer G. G. mij etui „interessant experiment" (zooal3 hij het steeds noemde) in het vooruitzicht stelde. Integendeel, zulke „experimen ten" hadden voor mij alle bekoring van het avontuurlijke en ik wist, dat ik daarbij in G. G. een leidsman had, die niet te evenaren was. Maar, zoo als ik zeidc, dat was vóór mijn huwe lijk geweest Nu behoorde ik niet al leen aan mijzelven, maar ook aan mijn vrouw te denken; ik was niet meer vrij mij zonder noodzaak aan gevaren bloot te stellen. Maar waren er werkelijk gevaren? G. G. meende, dat wij niet tegenover „gevaarlijke" misdadigers stonden: bij was er ook niet de man naar, mij bloot te stellen aan een gevaar om het van zichzelveu af te wenden. Mijn oude zucht naar dergelijke „experi menten" werd weer wakker, niette genstaande m'n huwelijk. Ik werd er boos om op mijzelven cn (van den weeromstuit!) op G. G.; en toch in mijn binnenste was een duiveltje, dat sprong en jubelde, nu zich het vooruitzicht opende op een niet alle- daagsch avontuur. G. G. nam van mijn ontstemdheid weinig notitie: ik geloof dat hij pre cies begreep, wat er bij mij omging. Met de grootste kalmte gaf hij mij verschillende aanwijzingen, die er toe strekken moesten om eiken bespieder te versterken in de gedachte, dat G. G. Majoor Curtis en ik G. G. was. Van zijn vrijheid van beweging hing alles af, naar hij zeide. En of ik nu al protesteerde, en mij te weer stelde te gen een dergelijke persoonswisseling, de detective lachte fijntjes en ging zelfs zóóver, dat hij zei: Willy, je vecht niet tegen mij, maar tegen je- zelven. Je wilt niets liever dan mij in deze zaak te helpen; maar je denkt aan je vrouw. Geloof me, ze zat cr even hartelijk op ingaan als jezelf. Ik wil hier dadelijk 'aan toevoegen, dat het mij later bleek, dat hij gelijk had. Van het begin tot hot tragische einde, waren Maud en Ik in deze 2aak één. Op verzoek vao G. G. doolde ik heul uitvoerig mede alles wat ons op reis naar en op Vöröshegy overkomen was. Hij stelde belang ook in de klein ste bijzonderheden. Al pratende en wij deden dat op gedemptcn toon waren wij, ons steeds in de schaduw der boomen houdend, langzaam in de richting van het slot gewandeld. Wij kwamen uit aan de slotgracht, juist onder hel venster van mijn slaapkamer. Dit was nu gesloten, maar door de gor dijnen schemerde nog licht. Vao deze plaats af, heb lk daar even dien steen met het briefje naar binnen gekeildl zeide G.G. lachend. 't Is 'n heele afstand, maar ik heb niet voor niets jaren lang op hot cricket-veld gestaan 1 We stonden nog steeds in de scha duw van de boornen, die op deze plaats tot aan den rand van de slot gracht groeiden. Opeens legde G. G. zijn hand op mijn arm en trok mij nog verder in het duister tusschen de stammen. Het volgende oogenblik hoords ik duidelijk stemmen. Zij kwa men van den weg, die achter ons, door dicht struikgewas, naar de bal- lustrade aan den rand der roode rot sen voerde. De beide sprekers ik onderscheidde duidelijk een mannen- en een vrouwenstem waren voor ons onzichtbaar. Eerst klonken de stemmen veraf, maar zij werden steeds duidelijker, totdat wij eindelijk elk woord onderscheiden kondgji. De sprekenden waren nu blijkbaar blij ven slaan: enkele stappen verder en zij zouden, den weg volgende die om de ons verbergende boomgroep heen- boog, ons in 't gezicht gekomen zijn. Maar al klonken de stemmen dicht bij, wij begrepen niet, wat or gezegd werd. Want er werd gesproken in een ons onbekende taal. Hongaarscli was het niet; al was ik die taal niet macn- tig (ik kende slechts enkele woorden en uitdrukkingen), mijn oor was ge noegzaam aan haar klanken gewend, dat ik met zekerheid welen kon iett anders dan Hongaarscli te hooren. Vermoedelijk Roemeensch fluisterde G. G. mij toe. Heel wei- luidend, maar wat onbegrijpelijk! Uoemeenschl Op eens viel mij in, dat Gravin Csadanyl 'n Roemeenscht Prinses was. En ja de vrouwen stem geleek op die van de Gravin geen twijfel zij was hetmaar toch, men kan itch zoo licht vergissen, ala men aan de stem iemand herkenne» wil, di6 men alleen in een andere taal heeft hooren spreken! Ook de mannenstem kwam mij niet onbekend voor, maar om dezelfde redon kon lk haar Qtet thuis brengen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5