Hihlevs Dagblad BuitenSandsch Overzicht Het Spook van Vöröshegy TWEEDE BLAD. Dinsdag 17 Juni 1819 Het Tooneel HET AFGELOOPEN TOONEEL- S EI ZO EN EN DE STADS SCHOUWBURG. (Slot.) Een belangstellend lezer maakte, naar aanleiding van mijn beschou wing over het afgeloopen tooneelsei- zoen de opmerking, dat een voor name oorzaak van het niet al te groote schouwburg-bezoek volgens hem moest worden gezocht in de hoo gt; entrée-prijzen en hij meende stel lig, dat het voor de exploitatie van on zen stadsschouwburg zeer wehschelijk was de prijzen op de verschillende rangen te verlagen. Daar ik weet, dat deze opinie door velen wordt gedeeld, vind ik liet wel van belang op deze quaestie hier nader in te gaan. Dat het schouwburgbezoek eenigs- zins grooter zou worden, wanneer de entrée-prijzen belangrijk lager werden gesteld, is natuurlijk als vrij zeker aan te nemen. Maar dat de recettes van meer bezoekers zouden op wegen tegen de mindere ontvangst, welke de verlaagde entrèeprijzen ten gevolge zou hebben, is zuiver fictie. Allereerst moet men zich niet te veel illusies maken van hef grootore bezoek bij een laag entrée. In het begin zou dit ongetwijfeld wel merk baar zijn, zouden ook zij, die nu door •le betrekkelijk hooge entree prijzen worden afgeschrikt om de voorstellin- g op het Wilsonsplein te bezoeken, een enkelen keer meer naar den schouwburg trekken. Maar zoodra het publiek aan de lage entrée-prijzen ge woon was geraakt, zou het met- dat grootero bezoek al heel spoedig ge daan zijn. O, zeker, bij de opvoering van „kasstukken" zou de bureaulist het wat drukker krijgen, maar men vergete niet, dat „kasstukken" uit zonde.ringen zijn. Wie in de meening mocht verkeeren, dat het pu bliek ook naar den schouwburg zal trekken, wanneer een heel gewoon stuk uit het alledag-repertoire wordt gegeven en die stukken zijn regel enkel en alleen omdat de entrée's zoo laag zijn, toont geen begrip te hebben van het theater-bedrijf. Het publiek gaat niet naar den schouw burg omdat de entrée's laag zijn, maar omdat het een bepaald stuk wil zien, of omdat het „eens een avond uit wil gaan". Er zijn er enkelen, die zich door de hooge prijzen hiervan misschien la ten weerhouden, maar de ware lief hebbers van het tooneel zijn dit niet. Die vinden wel den weg naar den schouwburg, pok al zijn de en trée's wat hoog, omdat zij weten, dat zij desnoods op de goedkoopere plaat sen de voorstellingen kunnen gaan zien. Het is een in de tooneelwereld algemeen bekenue waarheid, dat het schouwburgbezoek niet afhankelijk is vp-i de prijzen, wanneer die prijzen tenminste niet overdreven worden op gevoerd. Er is maar één criterium en aal is de stukken! De heer Van Gasteren zegt het zoo dikwijls en als één in Haarlem het weet, is hij h „De stukken, meneer, de stuk ken!" Halveer desnoods de prijzen en na 2 maanden zal er geen mensch méér komen naar een tooneelvoor- stelling, die niet trekt. Geef in één week 7 ,;schlagers" achter elkander desnoods tegen verhoogd entrée en de schouwburg zal eiken avond stampvol zijn. Het publiek gaat al leen, naar wat het wil zien. De di recteur „met een gelukkige hand" wordt in een jaar rijk een directeur met pech krijgt zijn theater niet vol, al speelt hij ook voor half geld. Men hoort het zoo dikwijls „de prijzen zijn te hoog', maar bedenkt men zich wel eens. wat er aan het ver lagen dier prijzen vast zit? De ex ploitatie-I'os'f n van een theater oi derneuung stijgen bij den dag rei zen, logies, séjour, transport der goederen, costuums, décors, tooneel- meuoels, werkloonen, gages, adver tenties. alles is opgeloopen, alléén één ding is gelijk gebleven mis schien zelfs door de concurrentie van de bioscoop minder geworden dat is liet theaterbezoek. De joneeldirectcur kan dit bezoek niet opvoeren, naar hij zelf verkiest, hij blijft altijd weer afhankelijk van uien eehen onberekenbaren factor de stukken. Het eenige middel om die hoogere kosten eenigszius t« dekken, is dus gelegen in de hoogere entrée's. Voor ue rest heeft hij af te wachten, wat vrouw Fortuna hem voor stukken in den schoot zal wer pen. De directie van een stadsschouw burg heeft niet alleen rekening te houden met het publiek, zij heeft ook té letten op dé belangen van 'de gezel schappen, die hier komen spelen, trouwens, de belangen van den schouwburg en die der tooneeldirec- ties loopen steeds parallel. Alle ge zelschappen spelen „en partage" dat wil zeggen voor een zeker pro cent der ontvangsten zoodat de meerdere of mindere ontvangsten ook direct van invloed zijn op de finan cieels resultaten van den schouw burg. De fiuancieele resulta ten van den schouwburg. Hiervoor bestaat bij het publiek uit den aard der zaak groote belangstelling. Toen In den Gemeenteraad door een van de leden aan wijlen burgemeester Sandberg werd gevraagd, of de ex ploitatie van den stadsschouwburg de gemeente nog geld zou kosten, ant woordde de lieer Sandberg zeer poli tiek, dat het doel van een stads schouwburg nooit kon zijn om winst te maken, maar dat een eventueel ba tig saldo natuurlijk altijd zeer dank baar door de gemeente zou worden aanvaard. Of de schouwburg de gemeente in dit opzicht dikwijls reden tot dank baarheid zal geven, is te betwijfelen. Er zijn er zooals ik vernam die uit den pessimistischcn toon in mijn beschouwing over het afgeloopen too- neelscizoen, de conclusie hebben ge trokken, dat ue schouwburg dit eer ste jaar met verlies zou hebben ge werkt Zij hebben echter tusscnen de regels meer gezocht dan er in zat De j financieele resultaten vao dit eerste seizoen staan nog niet vast i ik zou ook geen vrijheid hebben ze hier mee te deelen. Maar zelfs vóór de scher men kan een trouw theaterbezoeker wel zien, dat de exploitatie van een stadsschouwburg niet goedkoop is. In den schouwburg aan den Jans- weg werd je ln de pauze bediend door denzelfden man, die je bij je entrée heel hulpvaardig je plaats hadt gewezen en je daarna een programma hadt verkocht. En wanneer je toe vallig eens „achter", op het tooneel moest zijn, wist je zeker daar weer hetzelfde vriendelijke gezi -ht te zullen aantreffen. Iedere dilettant, die in den schouwburg aan den Jansweg wet eens op de planken heeft gestaan, kent den alom-tegenwooHigen Jan. Hij was requi8iteur, tooneelmeester, suppoost, controleur, mannelijke ou vreuse moeten wij zoo iemand „ouvreur" noemen? kellner en „schoonmaakster" tegelijk. De luxe van zulke manusjes-van-alles want voor de exploitatie is zoo ie mand werkelijk een luxe kan een stadstheater zich niet veroorloven. Aan zijn stand is de stadsschouwburg wel verplicht er ettelijke controleurs, suppoosten, porti ers( ouvreuses voor de zaal en ouvreuses voor d„ vestiai res, een tooneelmeester, een requisi- teur, een tooneel knecht, een stoker, een electricien, een bureaulist, een hulpbureaulist, schoonmaaksters en wat daar nog bijkomt aan los perso neel op na te houden en elke belas tingbetaler weet bij ondervinding, dat gemeente-personeel terecht goed wordt gesalarieerd. Dat de rekening van verlichting en verwarming en hoe goed was onze schouwburg steeas verwarmd! van een zoo groot ge bouw in den tegenwoordigen tijd niet bepaald laag zal zijn geweest zal ieder wel kunnen begrijpen, die aan zijn eigen brandstof'enrekening van den afgeloopen wintèr terugdenkt. En wie dit jaar eenige keeren per adver tentie een nieuw dienstmeisje heeft gevraagd, zal zelfs nog niet bij bena dering kunnen taxeeren, wat een theater in één. seizoen aan rename heeft te betalen. Een schouwburg-exploitatie is ieder zaï dit begrijpen in den tegen woordigen tijd zeer duur. Als men „uit komt", zal men zeker al meer dan tevreden mogen zijn. Gouden bergen zal de wethouder van fi nanciën zich van den schouwburg dan ook wel niet voorstellen. Of onze schouwburg in de toekomst w i n s t zal maken, zal voor een groot deel afhangen van de vraag, of het publiek als in het afgeloopen sei zoen den schouwburg steunt door het nemen van vele vaste plaatsen, maar vooral 'van den ook voor ons theater beslissenden factor de stukken. Wanneer de tooneeldirec- ties gelukkig zijn, zal ónze schouw burg hiervan onmiddellijk protitee- ren. Hebben zij pech, dan zal ook de gemeentekas dat op het eind van het seizoen tot haar nadeel óndervin den. Maar steeds zal de directie zich het woord van burgemeester Sand berg moeten herinneren, dat het doel yan den stadsschouwburg nooit kan zijn w i n 8 t te maken. Men zij bij de exploitatie en in dit opzicht zijn wq het volkomen eens met wat de heer Van Riemsdijk hierover indertijd schreef nooit te zuinig. Hei be heer van den stadsschouwburg moet breed worden opgevat Ons stads theater heeft allereerst tot taak het tooneel-leven in Haarlem zoo hóóg en zoo goed mogelijk op te voeren. Men denke bij de exploitatie niet te veel aan het „batig saldo", maar ader- eerst aan de kunst, die in den schouwburg wordt gediend. Als dit wat geld kost, dan vergete men niet, J noodig ctoor ooriog. De gearueerden hoeveel de gemeente uit „amusemen-j zijn van oordeel, dat dc bestraffing ten" dus ook van de schouwburg-van dc voornaamste verantwoordelij- entrée's aan belasting ontvangt, Wanneer in dezen geest de schouw burg steeds wordt bestuurd, dan zal dit het bezoek en op den duur ook de gemeentekas ongetwijfeld ten goede komen. En mocht de exploita- i tie van den schouwburg op het Wife sonsplein in de toekomst geldelijk ver- liê3 opleveren, dan stelle men claarte- 1 genover de groote winst, die dit ge- 1 bouw de stad heeft gebracht. Want dat Haarlem eindelijk een werkelijk theater bezit, is een winst, zóó groot, dat zij met eenige duizenden guldens per jaar niet te duur betuald zou zijn. Voegen wij hierbij hei in zeer breeden kring zoo hartelijk ge waardeerde instituut der volksvoor stellingen en het verheugende feil. dat wij in het komende seizoen een eigen gezelschap rijk zullen zijn, een gezet- schap, dat onder de leiding van dB heeren Musoh en Van der Horst, voor het tooneelleven in onze stad heel veel belooft, dan meenen wij te mogen zeggen, dat de schenker van het ge bouw met zijn prachtige gift Haarlem in waarheid een weldaad heeft bewe zen. J. B. SCHUIL. Het antwoord der ge- ke personen uit een oogpunt van rechtvaardigheid noodzakelijk ïs. Het zal Duitsclilund worden toege staan zijn leger moor trapsgewijze te verminderen- dan aanvankelijk was bepaald. De Duitsche maritieme voorstellen kunnen niet ln overweging worden genomen. Wat de schadeloos stelling betreft, zoo mag Duitschian 1 een totaal bedrag aanbieden voor de regeling van het geheel of een gedeel te zijner verplichtingen. De Hbld.-correspondent te Berlijn vernam omtrent den Inhoud het vol gende: Punt 1 moet bepalen, dat aan de Commissie der Schadevergoeding 4 maanden tijd zal worden gelaten om alle aangelegenheden die door haar hadden moeten worden behandeld <e liquideeren. Duitschland zal voorstellen doen, waarop de Entente binnen twee maan den zal antwoorden. 2o. Binnen li of 8 maanden volks stemming in Boven Silezié, vermoe delijk ook in West-Pruisen. 3o. Het bestuur in de bezette gebie den zou een civiel bestuur zijn, waar aan liet militaire ondergeschikt zou worden. Verder bepalingen over de bescher ming van de minderheden in de be zette gebieden. 4o. Bepalingen over de kolenleve- r an lies aan Duitschland. 5o. Spoedige toelating van Duitsch land tot den Volkenbond, indien Duitschland de waarborgen geeft, die in het Vredesverdrag vermeld worden. 6o. Algemeene Ontwapening Duitschland jnag gedurende 3 maan den 200.000 man troepen op de been houden, zooals eerst het plan was ge durende 3 jaar. 7o. Geen ultimatum voor het geven van een antwoord. 8o. Geen nieuwe bepalingen over de koloniën en economische bepaltn- Maandagmiddag om half 7 heeft Dutasta, 'secretaris-generaal der re desconferentie, zich naar het Hotel des Reservoirs in Versailles begeven, om persoonlijk aan graaf Brockdorri Rantzau de nieuwe lezing'van het'ont werp van het vredesverdrag, alsmede den krachtig gestelden brief, welke hel vergezelt, Le overhandigen. Het exemplaar van het antwoord, dat de president der Duitsche afvaar diging ontving, is datgene, hetwelk de commissie van herziening heeft be werkt. Het bevat talrijke toevoegingen en correctie met rooden inkt. Zoodra; de secretaris-generaal in de gelegen-- heid is, zal hij de Duitsche afvaar- j Aan de door het Holl, N. toege- diging do AKJ exemplaren, waarom zonden samenvatting van het ant- deze heeft verzocht, doen toekomen. woord is onlleend, dat de bepalingen Cleinenceau beeft Maandagochtend ?ver Helgoland, gelijk deze in den den ministerraad van de voornaamste 'n *^en eersten tekst van de vredes- beschikkingen der geallieerde en ge associeerde mogendneden in kennis gesteld. Vervolgens heeft de Raad van Vier in Hotel Crillon voor de laatste maal van den definitieven tekst in zage genomen. Hef antwoord. voorwaarden waren vervat, onvi waardelijk moeten worden aangeno men. De bezetting van het Rijnland wordt als een noodzakelijken waar borg beschouwd: de kosten moeten door Duitschland worden gedragen. De geallieerde en geassocieerde re geeringen zetten voorts uiteen waar- Het antwoord dsr geallieerden om Duitschland voor eer. aantal ja- komt op enkele punten, U.l. wat ren bepaalde verplichtingen worden betreft den volkenbond, do schade- gj*e l i!IrI!n !!,I'i1'eeft inJlf vergoeding en le vermindering dsr „.buriie i»ndm v™£ï°Teie" bewapening, eenigermute aan de tijdens den strijd, doch willekeurig Duitscbs tegenvoorstellen lege- en met welbewuste bedoeling matt. Loin üandh-aft de eischen ^rDfeien^le»n\^,inlaa,iea le emtreni de_basiraiflng van de ver- mees»re„ .iTOre„, aniWQOrüelUke personen voorden Zich zouden kunnen nerstollen. oorlog, de blokkade en bet Sa-r- Duitschland heeft zijn buren beroofd bekken. Het antwoord der geallieerden op van alles wat het kon gebruiken cf kon wegvoeren. Duiischland heeft de scheepsruimte vernietigd van alle na ties, terwijl er geen kans van red- door een toelichüngsbrief, waarin wordt gezegd dat de geallieerde en geassocieerde mogendheden den oor iog als I DE GROOTSTE MISDAAD beschouwen, welke ooit tegen de wenschheid is gepleegd. Duitschland heeft een dienstbaren bondgenoot aan gemoedigd om Servië den oorlog te verklaren. De brief somt de Duitsche misdaden op en zegt, dat Duitschland de schadeloosstelling op zich nemen moet. Dc brief vervolgt: De geallieerde en geassocieerde mogendheden hebben maatregelen genomen voor het herstel van den Poolschen staat, met een vrijen uitgang naar de zee. Het re giem ten aanzien van het Saarbekkon is over 15 jaren geldig. De geallieer den hebben voldoende reden om aap te nemen, dat de inboorlingen der Duitsche koloni4n krachtige tegen standers zijn van een terugkeer onder liet Duitsohe gezag. Indien de Duit- schers bewijzen gevén voornemens te zijn de vredesvoorwaarden te vervul len, zal het mogelijk zijn binnenkort den volkenbond door de toetreding van Duitschland volkomen te maken. Ten aanzien van Duitschland's klacht over de blokkade wordt gezegd, dat de blokkade altoos als een wettige oor logsmaatregel is erkend. Het antwoord der geallieerden op de Duitsche commentaren legt er den nadruk op, dat er niets in het Duit sche memorandum is wat de overtui ging der geallieerden aan het wanke len, brengt, dat de onmiddellijke aan leiding tot den oorlog een wel over- Ilegd besluit is geweest van verant woordelijke personen om de Europee sche quaestie te forceeren, indien De Duitsche revolutie werd uitge steld totdat de Duitsche legers te vel de waren verslagen en alle hoop bij een veroveringsoorlog wel te varen, vervlogen was. Zoowel tijdens als vóór den oorlog hahben het Duitsche volk en hun vertegenwoordigers den oorlog gesteund, d© credieten goed gekeurd, op de oorlogsleeningen in geschreven en aan elke verordening van hun regeering, hoe harhaarsch ook, gehoorzaamd. Zij hebben een aandeel in de verantwoordelijkheid voor de politiek hunner regeering, daar zij deze elk oogenblik, indien zij het hadden gewild, hadden kunnen omver werpen. Had deze politiek ge slaagd dan zouden zij deze hebben begroet met dezelfde geestdrift als ezij zulks bij hel uitbreken van den oorlog hebben gedaan. Zij kunnen niet beweren van regeerders te heb ben veranderd nadat de oorlog was verloren en dat het rechtvaardig is te ontkomen aan de gevolgen hun ner daden. De' geallieerde mogendheden zijn van oordeel dat de vrede, dien zij hebben voorgesteld, een fundamen- teele vrede van rechtvaardigheid is. De Duitsche tegenvoorstellen zijn volstrekt in strijd met den overeen gekomen grondslag van dezen vrede en kunnen door de geallieerde en ge associeerde mogendheden niet wor uen aanvaard. De geallieerden verklaren dat het niet in hun voornemen ligt Duitsch land worgen en het te verhinderen zijn eigen plaats ln den Internatio nalen handel ln te nemen. Duitsoh» gedelegeerden met steenen geworpen. Een deel der Duitsche delegatie ls nog Maandagavond naar Duitsch land teruggekeerd. Op den rit van het hotel des Reser- voires te Versailles naar het station Noisy-!e-Roi vanwaar de trein met de Duitsche afgevaardigden naar Wei- mar vertrok, werd uit de menschen- menigte naar de auto's me! steenen geworpen. Door de steenworpen werden min of meer licht verwond liet lid der de legatie dr. Melchior, de luitenant-ko lonel Von Xyiander, dr. Meyer en me vrouw Dornblöht, die naast minister Giesbert was gezeten. De demonstraties der menigte duur den den ganschen avond voort en wiessen aan tot een luid geschreeuw en gekrijsch toen de leden der dele gatie zich op den weg tusschen het hotel des Reservoires en de Hotels Suisse en Vatel vertoonden Term ij n van ant woord verlengd. De secretaris der Vredesconferentie Dutasta heeft den ministerialdirektor dr. Simon medegedeeld, dat de En tente zich bereid verklaarde den ter mijn voor het Duitsche antwoord met 48 uur te verlengen en dus te brengen op zeven dagen. Duitschland moet dus voor 23 Juni beslissen. Communistlsoh oproer te Weenen. Bij de bloedige botsingen, welke Zondag tusscnen de door de commu nisten opgehitste volksmenigte en de politie heeft plaats gehad, zijn vol gens de laat in den nacht ingeko men berichten aan de zijde der be- toogers elf personen gedood en meer dan 70 gewond. Op de lijst der ge wonden valt het groote aantal jeug- dige beloogers, in den ouderdom van I 14 tot 20 jaar, op. De opstand te Weenen is thans door de Voiksweer onderdrukt. De conferentie van leiders der Weensche arbeidersraden heeft, naar de ..Sozial Demokratische Korrespon- denz" meldt, besloten aan de arbei dersklasse een oproep te richten, waarin de beklagenswaardige slacht offers van de bloedige gebeurtenissen worden, herdacht, waartoe de ver blinding der communisten heeft ge leid, en waarin w ordt vastgesteld dat hun doel is mislukt. Van de verant woordelijke personen zal rekenschap worden gevraagd. De aanstichters van de overrompe ling, die tegen den duidelijk tot uiting gebrachten wil van de Weensche ar beidersraden de gewelddaad volgens een vast plan hadden voorbereid, wer den in den nacht op Zondag naar het politiebureau gebracht, doch om op winding te voorkomen, op wensch der srsolraden 's middags wederom op vrije voeten gesteld. De conferentie van leiders heeft een commissie van onderzoek .ngesteld, die morgen den districtsarbeidsraad in Weenen rapport zal uitbrengen. De arbeiders worden aangespoord in dezen ernstigen tijd kalmte en rust te bewaren en dc arbeidsraden te on dersteunen. die den wil van het pro letariaat tot uitdrukking zullen bren gen. Verspreid nieuws EEN VRIJGELEIDE VOOR KICH- HORN. De commissie uit de Prui sische nationale vergadering, belast met het onderzoek naar de Januari- oulusten te Berlijn, heeft van aen mi nister voor de landsverdediging Nos- ke de rnededeeling ontvangen dat aan den vroegeren politie-president Eichhorn een vrijgeleide en iedere waarborg zal worden verleend, ten einde hem in de gelegenheid te stellen zijn verklaringen af te leggen. DE DRUEJSERSSTAKLNG TE BERLIJN. Ook Maandagochtend is in Berlijn geen enkele krant uit gekomen, en het ziet er naar uit, dat het Berlijnsche publiek, ook de eerst volgende dagen zonder nieuwe zal zitten. De werknemer» schijnen hun looneischen zoo hoog tc steUen, dat de directies der dagbladen zelfs wei geren over dergelijke eischen te on derhandelen. De eenige mogelijkheid voor een oplossing Ligt dus Ln het ingrijpen der regeering, en ben ik goed ingelicht, dan is dit ook spoedig te verwachten. De regeering heeft voorloopige besprekingen in die richting ingeleid. Op dit oogenblik bestaat er noch bij de werkgevers, noch bii de werknemers neiging om direct, zonder tusschenporsonen te onderhandelen- Men behoeft er niet aan te twij felen, dal deze staking een poiitieken achtergrond heelt. Het zal spoedig blijken welke bedoeling hierbij voor zit. Men krijgt intuschen niet den in druk. dat deze staking Ln haar poli tiek' verban'd tot nu toe een succes ge weest is. Men heeft er slechts liet Berlijnsche in deze, in politiek opzicht zoo gewichtige aagen, door beroofd van oenige inlichting, wat natuurlijk een zeer zenuwactilige stemming tengevolge moet hobbau. Stadsnieuws De installatie Yan den nieuwen burgemeester De raiuiszitung waarin de nieuwe Burgeineester, de heer C. Maarschalk, is geïnstalleerd had den gewonen loop van een raadszitting. Behalve de leden van den raad en familieleden van den heer Maar schalk, waren echter vele anderen aanwezig. Wij noemen daarvan den oud-Burgemcêster van Haarlem, 3hr. mr. J. W. G. Boreal van Hogelanden, den Burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, den Burge meester van Haarlemmermeer, uir. A. Slob, den oud-wethouder, den heer L. Modoo en den directeur van den Hout en de plantsoenen, den lieer J. L. Bouwer, verder de vol gende Burgemeesters uit de Zaan streek: Th. Cluysenaer, burge- meester van Wormerveer; H- Klerk Jz., Burgemeester van Krom menie; D. J. J. Heilema, burgemees ter van Zaandijk, D. Kooyman, bur gemeester van Wormer; J. van Al phen, burgemeester van Weslzaan, de* wethouders van de gemeente Koog aan de Zaan, de heerc-n Boldingn en Honig, A An oud-wethouder, den beer Duyvis, en vier raadsleden uit de gemeente Koog aan de Zaan. Voorts werden vele dames opgemerkt- De pers was, geheel onnoodig, van haar plaats verdrongen en voor de banken van de publieke tribune wa ren 5 rijen stoelen, ieder van 10, ge zet. Van de laatste rij waren slechts een paar stoelen ingenomen. In 't go- heel hadden ruim 40 personen een plaats in dat gereserveerde gedeelte van de raadszaal gevonden. Ook de publieke tribune waarheen ien de pers had laten verbuizen dat schijnt in Haarlem in tegenstel ling met andere gemeenten, waar men de pers haar plaats laat behou den,. een gewoonte te gaan worden, wanneer in den raad iets bijzonders is te doen was geheel bezet. Onder hen die daar een plaatsje hadden ge vonden. waren eenige gemeente-amb ten aren. Dit wat aangaat 't aanzien dat «le raadszaal bood. En nu de loop van de zitting. Na de opening er van deelde de voorzitter, de waarnoioonds Burgemeester, de heer De Bieux, tne- de, dat de heer Van der Veldt ernstig aan malaria lijdende ia en daardoor verhinderd de raadsvergadering bij te wonen. Spr. drultle onder applaus van de raudsledon, den wensen uil dat de heer Van der Veldt spoedig weder hersteld in het midden van den raad mocht zijn. Daarna las de secretaris, als naar gebruik, de ingekomen stukken en niededeelingen voor. Aan het slot daarvan werd inêdo- deeiing gedaan/dat van den Commis saris der Koningin berichten waren ingekomen, houdende de benoeming van den heer Maarschalk als Burge meester van Haarlem en dat de heer Maarschalk in handen van den Com missaris de vereischte eeden lieeft af gelegd. Daar de raad de benoeming niet aan zich wenschte te houden benoem de voorzitter ais leden van de com missie, die met den gemeente-secro. taris den nieuwen Burgemeester de raadszaal zou binnenleiden, 't oudste raadslid, den heer van den Berg en 't jongste, den heer Gerritsz. Bij 't binnenkomen van den lioer Maarschalk verhieven alle raadsleden zich van hun zetels. Nadat de heer de Breuk zijn rede ter verwelkoming van den heer Maarschalk had gehou den, werd door hem persoonlijk den nieuwen Burgemeester, de anibtske- te nonigehangen. De Burgemeester, die zichtbaar on der den indruk van de plechtigheid was, las, evenals de heer De BreuK, zijn rede voor. De raadsleden, die èn de rede van den heer de Breuk èn die van den heer Maarschalk staande aanhoorden, onderstreepten met applaus die ge deelten van de toespraak van den nieuwen Burgemeester, waarin door hem werd gebracht een woord van hulde aan de nagedachtenis van wij len Jhr. mr. Sandberg en dank aan den heer do Breuk voor de waarne ming van het Burgemeesterschap. Na de rondvraag, waarbij niemand iets had op te merken werd de ver gadering gesloten. Op uitnoodiging van een photograaf, die van de tri bune af, met luider stem dat verzocht, poseerden daarna nog de Burgemees ter en de leden van den raad voor een photografische opneming. In de oude raadszaal hadden vervol geus de leden van den raad gelegen- Feuilleton UIT HEi' LEVEN \AN GEOFFREY" GILL, Detective door IVANS. 18) G. G. zweeg 'n oogenblik e® gaf inij zoo do gelegenheid 'n vraag te stellen: - Waarom bij het afscheid dan die vreeselijke heftigheid van lui re? Ik kan het je niet zeggen, Willy; evenmin, wie „Mariska" is, over wio ze het zoo druk hadden. Wie „Miliü- !y" is, heb je intusschen vanmiddag kunnen hooren. Ik knikte en G. G. ging voort, zijn „theorie" uiteen le zetten. F.r bestaat dus nog steeds twiï fel. De beide bondgenooten want dat zijn ze, Willy! worden het t.u eens over een middel om eiken twij fel op te heffen. Het jongetje zal aan ons beiden vertoond worden: en men zal nauwkeurig observeeren, wie van ons beiden zich hel meest voor hem interesseert. Dat de blauwe oogen on ze aandacht op hem vestigen zullen, begrijpen zij bést. Maar ze begrijpen óók best, dat geen detective op de ge dachte komen zal. Gravin Csadónyi in verband met den klnderdiefstai te ver denken. Dódrop speculeeren ze: maar ten onrechte, zooaJs ze bemerken zul len! Bedenk vooral, Willy, dat roch zij noch hij er eenig vermoeden van heeft, dat wij hun reeds gedeeltelijk in de kaart zien. Zij acht zich boven elke verdenking verheven, en hij is van plan vandaag nog, mèt het kind, spoorloos te verdwijnen. Daarop zou ik 'n eed durven doen. Maar het was vooral de graaf, die het kind aan ons „vertoonde"; hij verzocht Ilonka, Imre te laten ko men; en later vroeg hij dezen rijn zoontje te laten halen. Je was zóózeer verdiept in het bestudeeren van den kleinen man, Willy, dat je niet hebt opgemerkt, dat de Graaf zijn eerste vraag aan Ilonka Keiler stelde op verzoek van zijn vrouw. Ik had dat inderdaad niet gemerkt! Je weet nu aldus vervolgde mijn vriend, waarom jij van middag zoo dol op kinderen zijn moest, beste jongenl Je hebt de harten van vele moeders doen smeltenl En je weet nu ook, waarom Imre met genoegen zag, dat je in het lokaas beet. Hij houdt je nu buiten allen twijfel voor G. G. En de Gravin? Zeker van haar beu ik nog niet Zij is te voorzichtig om haar man in de zaak te halen, door hem plot seling naar je uit te vragen; maar aan den anderen kant... Hij hield even op. Welnu? Zij is 'n vrouw met 'n groot ver stand; ze denkt na en heeft zelfbe- heersching. Ze is gevaarlijk. Willyl Maar je neemt bij dit alles nu maar steeds aan, dat onze kleine Bacchus welkelijk het aarlshertogje is. Daarop berust feitelijk je geheeie theorie. Een bewijs daarvan heb je echter niet: die blauwe oogon zeggen wel iets, maar niet genoeg! Er is een sterker bewijs, Willy; en dat heb jij me gebracht. Ik? Mijn verbazing was groot Het haar! zeide G. G., cp- staande en naar het tafeltje in den hoek gaande. Hij nam het daar lig gende papier en kwam daarmede naar roij toe. Bekijk eens goed vervolgde hij. Zie je er niets bijzonders aan? Het speel mij, maar ik zag niets anders dan een heel gewoon, glad haar met aan de punt 'n klein krul- letfe. Zie je niets aan de kleur? Zwart! zei ik met overtuiging. Geverfd! antwoordde hij. Ik zag nu inderdaad, toen hij het licht er op liet vallen, dat er hier en daar door het zwart iets lichters heen schemerde Een blond haar, zwart geverfd: herhaalde hij. We zullen het inpakken en zuinig bewaren, llij vouwde het in een papier en stak die in zijn por tefeuille. En nu je oordeel over mijn theo rie? vroeg hij. Aan mijn oordeel zul je wel niet veel hechten antwoordde ik. Maar misschien voel je iels voor 'n hulde betuiging aan je scherpzinnigheid. Dank-je, Willy. G. G. wilde onmiddellijk handelen. Hij wilde wagen om te wintjen! Zijn plannen waren snel gemaakt en wat nu geschiedde was een gevolg van on ze besprekingen. Uit het venster had den wij gezien, daJt de Graaf en de Gravin naar binnen waren gegaan. Imro de Czig&ny was, met zijn or kestje, nog druk aan het spelen. Maar er waren slechts weinig dansen de paren meer. Bijna alles zat om de tafels en dronk jongen wijn, dikwijls meer dan verstandig was! Wij zagen, dat Ilonka Keiler over het feestterrein naar de slotbrug kwam, blijkbaar met het plan cm naar binnen te gaan. Dit bood ons de gelegenheid, waarop wij gewacht had! In een oogwenk was ik in de gang en spoedde mij naar beneden, waar ik in de voorhal Ilonka legen *t lijf liep, juist toen zij de deur bin nen kwam. Kérem szépen 1) zeide ik, haar staande houdend, een oogenblikje ais 't u belieft! Ik dacht, dat lk u op het terrein vinden zou, maar zóó is het nog beter. Mevrouw de Gravin iaat u verzoeken, aan Imre de Czig&ny te vragen, zijn zoontje even met u mee naar binnen te sturen. Zij heeft een kleine verrassing voor hem, die ze hem zelve geven wil. Zeker, genodigde Heer! Ik ga al! zeide Ilonka, die blijkbaar haar goedeu luim teruggekregen had. En met een vriendelijk hoofdknikje keer de zij zich om en ging weer naar bui ten. Ik w achtte in de voorhal op de din gen, die komen zouden. Ais de vlie ger opging, zoouLs we wensch ton, zou het kind met Ilonka medegaan zonder den Czigény. Mocht de laatste moe- komen, dan werd dc zaak veel lasti ger, omdat wij in dat geval waar schijnlijk geweld zouden moeten ge bruiken. Wij achtten het trouwens waarschijnlijk, dat hij medekomen zou, want het was niet aan te nemen, dat liij, onder do bestaande omstan digheden, het kind uit het oog zou willen verliezen. Groot was dus mijn voldoening, 1) Het HGr.gaarsche aequivalent voor het Duitsche: „Bilte schön". toen na 'n minuut of vijf Ilonka Kei ler, met den kleinen Mihély aan de hand, alleen verscheen; Imre de ilzi- gény was toch niet zoo slim als waar voor ik hem gehouden had! Het ventje kwam vioolijk op utij toegesprongen. Juist omdat wij iota dergelijks voorzien hadden, was Uc naar beneden gegaan. Hij wilde we der spelen mot ,,az asgol bacsi" en ik nam heui dadelijk op den arm. -— Geef u geen verdere moeite, juf frouw Ilonka zeide ik. U xtol, dat Mih&iy en ik beste vrienden zijn. Ik zal hem wel naar Mevrouw de Gra vin brengen! U is heel vriendelijk, genadige Heer! Als u 't niet kwalijk neemt... Zeker niet, zeker niet! En Ilonka Keiler verdween in de deur van li aars vaders woning, die zooals inen zich herinneren zal - in de hal uitkwam. Alios Hep, boven verwachting, goed van stapel. De detective en Maud (die inmiddels door G. G. ingelicht was) zouden ons oj» de kamer van Majoor Curtis wachten. Ik ging, met het jon getje op den arm, sne! de trap op en stond een oogenblik later voor de loei de wachtenden. Alles in orde! zei ik, terwijl Maud het kind van mij overnam. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5