imiiem's bum HetbpooK vanVöröshegy Buitenlandsch Overzicht tweede blad. YrUdag 20 Jnnl 1919 Onder het Zoeklicht van Velsen. I. Waar het hart vol van is. daar loopt do mond van over en het hart van het hoofd onzer gemeente is vol van prijzenswaardige zorg over onze gemeentelijke finan iën. Geen won der, dat hij geen gelege-hi'd onbe nut laat te wijzen op den Inde-daad zorgweltkenden toestand, waarin ons gemeentelijk budget verkeert. Onze Tvirgemeester is van het college^ van B en W. speciaal belast met de finan ciën, zooals wethouder Vermeulen den scepter ^waalt over openbare werken en het onderwüs en het gas- en waterleidingbedrijf berusten in de rustige hinden ven den sociael-demo- cratischen wethouder Land<nveerd. Dp voorzitter van den raad kan dus he- best oordeeien over ons gebrek aan dubbeltjes en hij heeft daar over in de raadszitting van Dinsdag avond weder belangwekkende mede deelingen gedaan. Die mededeelingen waren uil den aard der zaak niet verblijdend, maar toch behoudt onze eerste financier zelfs in deze donke re tijden een heerlijk optimisme, dat niet nalaat een aangenamen indruk te geven. We zijn, aldus ongeveer de burge meester. tijdelijk uit den grootst en nood. 11et schrikbeeld' van een fail lissement. hetgeen ik u zoo dikwijls voor oogen heb 'gehouden, doch waarvan ik ook altijd geloofd heb, dat men ons die debacle zou bespa ren, is verdwenen Onze dringende schuld van rond één millioen gulden, te weten 6 ton aan leeningen en 4 ton aan kasgeld, hebben we kunnen delgen, dank zij de bereidwilligheid van den postcheque- en girodienst, die ons op aandrang der regeering die bedragen geleend heeft op alles zins billijke vooirwaarden. Maar daarmede zijn we nog niet uit den brand. Het zal nog eenige maanden duren alvorens we geld uit den Hoofdelijken Omslag binnen zullen krijgen en binnendien tijd moeten wij nog 320.000 gulden aflossen bij de Gemeentelijke Credietbank. Kun nen we dien wissel niet geprolon geerd krijgen, dan zullen we ons toch tot een of anderen bankier moe ten wenden om ons te helpen en nu heb ik 'allen moed, dat zulks, zoo noodig, zal geschieden;. Ik heb reeds met vooraanstaande bankiers gecon fereerd en hun een duidelijk beeld gegeven van den tijdelijken finan- cieelen nood onzer gemeente, doch ook van het. financieel beheer van ons gemeentebestuur, dat den toets van elke kritiek kan doorstaan. Ze ker. ik zal niet beweren, dat onder de benarde omstandigheden, waarin we den laateten tijd hebben verkeerd, altijd de grootst mogelijke zuinigheid Is betracht geworden, doch van een roekeloos beheer onder den drang van een uiterst linksche meerder heid in den raad is eeen sprake» ge weest. Onze gemeentebedrijven, ate gasbedrijf, waterleiding en grondbe drijf staan op zeer reëele grondsla gen. Het eerste werpt, zélfs bij ma tigen prijs een behoorlijke winst af. ruim voldoende om het tekort, op het waterleidingbedrijf te dekken. Dit staat echter vast, de sociaal-demo craten zullen zich, bijzonderlijk tn die gemeenten, waar zij de meerder heid in den Raad hebben, moeten slel- len op het standpunt van een gezon de. financieele gemeentepolitiek. Wanneer de viescherij te IJmuiden weder begint op te leven, waarvan ik de beste verwachtingen koester, dan .zullen we binnen zeer afzien ba ren tijd alle moeilijkheden kunnen overwinnen, al zal den eersten tijd de belastingschroef wel stevig aange draaid moeten worden. 't Spreekt vanzelf, dat den raads voorzitter hierop de repliek van en kele soc.-dem. raadsleden niet ont houden werd. Iedere gedachte, dat zij "nier of elders geen gezonde finan cieele politiek gevoerd zouden heb ben, wierpen zij verre van zich en de heer Schilling gaf den voorzitter tv kennen, dai gezonde finanoleele politiek voeren slechts eep kwestie van appreciatie was en zij gezonde Solitiek een heel andere noemden, an de burgerlijke partijen. Hij achtte het uit den boo ze een tekort op het waterleidingbedrijf te dekken uit winst op het gasbedrijf en drong daarom aan op verlaging van den gasprijs en progressieve verhooging Van het water. De soc. dem. wethou der Landeweerd gaf hier een woord Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GEOFERtx GILL, Detective door IVANS. 21) Toen het donker werd, stak men op het feestterrein flambouwen aan en het dansen werd met nieuwen moed hervat. De Graaf en de Gravin soupeerden met ons, hunne gasten, in de eetkamer van het slot én daar na gingen wij allen opnieuw naar buiten, om het weggaan van de boe ren bij te wonen, die met hun vrouwen en kinderen in kleine troe pen, met eenige fakkels voorop, in verschillende richtingen aftrokken, na met luide „éljens" op het graaflijk echtpaar, voor ons gedefileerd te heb ben. Iuire de Crigany en zijn dochtertje namen daarop van zijne zijde met de noodige buigingen afscheid, waarbij hij door den Graaf vriend schappelijk beknord werd wegens de verkleedpartij, waarvan deze thans al les scheen te weten. Waarschijnlijk had de Gravin hean inderdaad inge ven pas, 8oor te zeggéP, dat 'als dé soc. dein. raadsleden sociale verbete ringen wenschten, zij ook moeten medewerken aan het verkrijgen van de middelen daartoe. Ondanks de gasprijsverhooging mot 2 cent per kub. M. betaalt men In Velsen toch nog 3 cent per kub. M. minder dan in Haarlem, dat het gas aan Velsen levert. Hij hoopte in de eerstvolgen de zitting te komen met een voorstel tot geringe verhooging van den wa- terprijs, waardoor dit bedrijf zich in 1021 uit eigen inkomsten zal kunnen bedruipen. In den waterprijs Is reeds progressie. In dien van het gas niet. Toen de wethouder ten slotte mede deelde, dat de eerste cent verhooging noodig was voor een juiste balans van het gasbedrijf en de tweede cent om het tekort van f 20.000 op de wa terleiding te dekken, verdween eens- klaps alle oppositie. Wanneer we ons in dit schrijven bepalen tot de financiën en de bedrij ven om afzonderlijk iets t,e schrijven over de drie Hpogere Burgerscholen, die de gemeente eerlang rijk zal wor- den we wisten niet dat Hoogere Burgerscholen overeenkomstige ei genschappen met paddestoelen had den dan willen we toch nog even op een eigenaardig feit het zoeklicht laten vallen. Volgens mededeelingen van den wethouder voor het. gasbedrij f zou eigenlijk de verbooging van den gas- prïjs grooter moeten zijn, doch door de buitengewone winst op het bedrijf in 1918 gemaakt, niet minder dan f 50 000 bedragende, kon met de voor gestelde verhooging worden volstaan. Op de vraag, waar die hooge, bui tengewone winst vandaan kwam. klonk hpt aarzelend uit den mond van den wethouder van het Dedriif, dal zulks in hoofdzaak bet gevolg was van de boeteprijzen op het meer- verbruik. Ja, in dal opzicht zijn we wel zeer geknepen. 25 cent, 50 cent, 75 cent pér kubieken meter bij overschrijding van het absoluut on voldoende rantsoen. t. Is geen kunst op die wijze te kapitaliseeren als men., weet van gas gebruik te moeten maken, wegens gebrek aan brand stoffen voor huishoudelijke doelein den. Toch is van zekere zijde ten on rechte beweerd, dat die boeteprüzen in hoofdzaak door de kleine verbrui kers, den z-g. minderen man, betaald zouden zijn, want we lezen o.a. in een reclame van de N. V. Plaatwellerij te Velsen, dat haar ineerverbruik in April 1918 alleen reeds 2030 kub. M. bedroeg, waarvoor aan boet ©ge ld ia betaald f 1292.95. Wat niet weg neemt, dat door vele kleine luiden hooge boetebedragen betaald zijn, varieerende van f 15 lot f 50. en meer per maand, t Is geen wegge smeten geld, dat blijkt, daar we nu slechts een v&rhooging van 2 cents zullen moeten betalen en dat is een troost, zij het dan een schrale. JOHN. D* houding van Duitschland De strijd tegen de onderteekening duurt voort onder leiding van de le den der vredesdelegatie, die trachten het verloren terrein te herwinnen. Woensdagavond is er nog laat een ministerraad gehouden, die de beslis sing had moeten brengen, maai' de toestand is tot een dramatisch hoogte punt geklommen, doordat zeven stem men voor en zeven tegen de ondertee kening waren. ScheidemamTs-stem tegen de onderteekening redde de po sitie van hen, die niet willen teeke nen. Sindsdien bestaat er een latente minister-crisis. Het kost de partijen echter moeite hun koers te bepalen. De démocr. waren Donderdag nog bij hun plan gebleven om hun ministers uit het kabinet terug te trekken als het tol onderteekening komen mocht De grootste drijfkracht voor de onder teekening is thans Erzberger. Men houdt ook rekening met een omdenee- keuingskabinet van meerderheidsso- cialisten en centrumsleden. Noske, David en Hermann Muller zouden o.u. daarin van socialistische zijde zitting nemen. Onafhankelijken ko men er niet voor in aanmerking, daar zij geen zitting willen nemen in een kabinet met burgerlijken onder Nos ke. Alles staat ei liter nog op loose schroeven. De vi edescommissie voor de nationale vergadering heeft nog geen beslissende vergadering gehou den. Er wordt veel over een volks stemming gesproken. Loebc, de voor zitter van de socialistische fractie stelt voor om telegrafisch een binnen enkele dagerj te houden stemming af te kondigen. Van andere zijde staat men -het denkbeeld voor om aan de entente uitstal te vragen om in alle kalmte de stemming te kunnen hou den. Toen we naar het slot terugwandel den, zeide de Graai, dat er voor den volgenden dag een grdote jaoht in de omliggende .bergen op het programma stond. Men zou vroeg opbreken en den geheelen dag uitblijven: natuuurlijk moesten wij van de partij zijn! Majoor Curtis nam de uitnoodiging dadelijk aan, waarbij hij mij even aanzag, er. in zijn blik las ik voldoe ning over het feit, dat zijn voorspel ling was uitgekomen. Ik volgde zijn voorbeeld en Maud verklaarde, dat ze ook gaarne aan do jacht zou deelne men. De Gravin zou niet medegaan; en toen zij dit zeide, ontmoette de blik van Majoor Curtis opnieuw den mijne. Wij waren allen moo en besloten het voorbeeld van onzen gastheer en gastvrouw te volgen, die zich in hun vertrekken terugtrokken. Mijn vrouw begaf zich dadelijk naar onze kamer; maar ik ging eerst me-t Mé}oor Curtis naar de zijne, teneinde onze plannen voor den nacht te mak on. Want, hoe moe wij ook waren, van rusten zou voor ons wel niet veel komen dat voorzag ik reeds. In de kamer brandde reeds licht Op de tafel stond wijn met-' gebak, en daarnevens lag een brief. Het adres luidde aan ..Majoor Curtis uit Benga len, tijdelijk op het slot Vöróshcgy". Er was geen postzegel of postmerk op het couvert: de brief was er dus waar schijnlijk door een der slotbewoners Reg*er!ngsorlBls Vn Ouïteoh- land ,,De Nationale Vergadering is vóór het aannemen van het vredesver drag." Tot dit resultaat komt de correspondent in Weimar der „Neue Berliner Zeitung", na een grondig onderzoek der houding van de ver schillende fracties. Hij «egt, dat van de meerderhoidssocialisten ongeveer 90 van het centrum 75 van de democraten 30 en van de onafhan kelijken 100 voor onderteekening zijn. De overige partijen zijn, met ©enige uitzonderingen, die voor het grootste gedeelte bestaan uit Zuid- Duitsche politici, tegen de ondertee kening. Over de houding van het centrum heet het, dat de meerderheid en de leider, Erzberger, op het standpunt staan, onderteekend moet worden. Weliswaar stoot het centrum zich buitengewoon aan de voorwaarde, dat de ex-keizer moet worden uitge leverd, want het centrum was van ouds monarchistisch. Bovendien vreest het centrum, dat de ll-boot- commandanten en andere militaire bevelhebbers, die uitgeleverd zullen moeten worden, op de vlucht zullen gaan en dat Duitschland ten gevolge daarvan niet in staat zal zijn, zich aan de voorwaarden van het verdrag te houden. Wegens zulk een niet- vervulling der voorwaarden zou Duitschland de opneming in den Vol kerenbond geweigerd kunnen wor den. Een kabinetscrisis is onder deze omstandigheden zeker. Van een zijde.1 die zeer nauw met minister Scheide- mann in betrekking staat, wordt*ne- degedecld, dat de meerderheid van het kabtfiet in de nachtzitting het verdrag opnieuw onaanneembaar en onuitvoerbaar bevond. Vóór de aan neming van het verdrag waren: Erz berger, Noske, Wissell, Robert Schmidt, Bauer en Bell. Donderdagmorgen om 7 uur is het kabinet in een nieuwe zitting bijeen gekomen. In den loop dezer zitting zal men zich in de eerste plaats met de thans acuut geworden kabinete crisis bezighouden. De ontslagneming van het geheele kabinet schijnt on middellijk op handen te zijn. SPANNING TE WEIMAP. Op liet oogenblik woedt te Weimar de stu-ijd om de al of niet onderteeke ning. Terwijl Donderdag al een ka binetsraad had plaats gevonden, «is tegen den avond het ministerie weer bijeengeroepen. Ondanks het onze kere van den toestand vraagt men in ihet algemeen niet meer of ondertec- 'kend zal worden, maar wie minister zal zijn als onderteekening plaats vindt. ,De «economische gedelegeerd)^ hebben bij de regearing een memorie 'ingediend, waarin betoogd wordt, dat Duitschland het vredesverdrag niet mag onderteekenen. omdat de voor waarden onvervulbaar zijn. In de delegatie toch heerschte een heel andere stemming dan in de re geering hier. Toen de gedelegeerden hier aankwa men. meenden zij een vastberaden stemming t« zullen vinden, maar zij •waren diep teleurgesteld, toen zij merkten, dat er kentering op til was. Zij trachten dat toen te veranderen, en vooral de centrumminister der pos- rijen, Giesberts, heeft hard gewerkt om zijn partij weer tegen de onder teekening mobiel te maken, ofschoon hij 2 andere centrumministers, Erz berger, en Bell (kotonl&i) tegenover •zich had. is het hem toch gelukt op een aantal aanhangers zijner partij lindruk te maken. Met den socioILs- tischen minister Landsberg en den 'democraat Gothein vormt Giesberts in de regeering de groep partij-mi nisters, die tegen de onderteekening zijn. Vóór de onderteekening zijn de drie socialisten waaronder Noske en de twee genoemde Katholieken. De rest van de regeering, waaronder Scheid emann en D era burg nemer. UW geen beslist -standpunt in. Men ziet dat verdeeling onafhankelijk v partijlijnen ie. Ook bij de stemming Lu de Nationale Vergadering zal niet volgens partijen maar naar persoonlijke overtuiging worden gestemd, daar bijna alle par tijen gesplitst zijn. Zelfs de Wurtem- bergsche conservatieven zijn uit be zorgdheid voor hun land voor vrede. Zooals de stand van zaken op het oogenbiik is, schijnt de onderteekenin g in eerden waarecb ij n 1 ij k. maar de toestand is labiel genoeg om jnoR iedere verrassing mogelijk te maken. Zooeven wordt nog bekend, dat de democraten hun ministers neergelegd. G. G. scheurde het couvert open en er kwam een tweede voor den dag van een eigenaardige, gele kleur, inng en smal. Ik kou een kreet niet onder drukken: 't was hetzelfde couvert, wij den vorigen middag in handen van den Graaf hadden gezien' En ja, daar stond het duidelijk: „den heer Geoffrey Gill, slot Vöröshegy bij KisfaJva"! Wij zeiden niets, maar keken elkan der met groote oogen aan. G. G. open de het tweede couvert en vouwde den brief open, dien hij er uit genomen had. Toon keken wij elkander op nieuw aan: Niets, een vel wit papierl Majoor Curtis stak allés zorgvuldig bij zich. Ik was te verbaasd om iets te zeg gen, en ook hij zweeg. Eindelijk haalde hij zijn sigarenko ker voor den dag, presenteerde mij 'n sigaar en nam er zelf een. Zwijgend blies hij de rookwolkjes In de lacht. Willy! zeide hij eindelijk. Dat ls dc tweede nederlaag; maar 't zal de laatste zijn, daarop kun je rekenen! HOOFDSTUK X. Het verleden herleeft. Meer dan twee uur bleven wij bij elkander om te overleggen, wat ons te doen stond. G. G. deelde mijn opvatting, dat door de geheimzinnige bezorging van den aan Geoffrey Gill geadresseerden uit 'de regeering zuMeh ïerugfrc7 ken. Het Wolff-Bureau bericht, dat het kabinet Donderdag met de leden, der vredesdelegatie de tegenvoorstellen in behandeling genomen heeft en zijn oordeel over het memorandum is ge bleven op het standpunt: „unerfüll- bar, unertr&glioh". Dit ambtelijk bericht moet echte: onder groot voorbehoud aanvaard worden, aldus merken de meeste be richtgevers te Weimar op. Er hojrscht in het kabinet geen een heid. Men beweert immers, dat voor al de beide sociaal-democratische mi nisters, die tot de vredesdelegatie be- hooren, na den aanval van beslist- held, nu wederom aan het wankelen zijn gebracht, hetgeen wordt toege schreven aan de zittingen der meer derheidsfracties. Het schijnt dat de meerderheids partijen, de sociaal-democraten, de democraten en het centrum, neigen tot een poging tot het treffen van een vergelijk. De stemmenverhouding ln de Nationale Vergadering is van dien aard, dat er geen abso.ute meerder heid pro of contra te vinden is en de beslissing dus niet onmogelijk van oen belachelijk klein getal stemmen kan afhangen. Met een dergelijke beslissing, die niet door een overweldigende meer derheid van het volk gerugsteund zou worden, zou noch de Reg coring noch de Entente gebaat zijn. De vrede moet zal hij duurzaam zijn, de besliste toestemming van de meerderheid van het volk hebben en daarom willen de meerderheidspartijen trachten tot eon vergelijk te komen op de door de democraten voorgestelde grondslagen, die in een voorwaardelijk aannemen der reeds genoemde voorwaarden be staat. Voor dit vergelijk zouden ook de on afhankelijken te vinden zijn, zoodat het „aannemen" zelfs tegen den wil der reclitsche partijen het gevolg zou kiflman zyn. De meerderheid der meerderheids- socialisten is tegen een onvoorwaar delijke onderteekening, de meerder heid der democraten is voor het ver gelijk en slechts een kleine groep- Von Richthof en, die aoor leden der andere partijen wordt versterkt, wil on voorwaarde- ij k teekenen in ae hoop op eeiiigo revisie Dij een nadere gelegenheid; ten slotte zyn ui centrum slechts de alge.vaardigden uil de bezeile of te bezeium geoieueu tegen ue onvoorwaardelijke ondertee kening. De democratische fractie heeft Woensdagavond met bijna alle stem men togen die van baron von Richt hofen net voorioopige besluit geno men vóór de anderteekenmg te stem men onder de voorwaarde dat de En tente do volgende concessies doet, welke haai' levensbelangen niet ra ken: lo. spoedige opneming van Duitschland in den volkenbond met vaststelling van een termijn; 2o. af zien van de uitlevering der schuldi gen aan den oorlog, voor zoover zij zich in Duitschland bevinden. De fractie beschouwt de aangelegenheid betreffende Keizer Wilhelm slechts als eeiie zaak tueschen Nederland en de Entente. 3o. Eene internationale commissie zal West-Pruisen bestu- deeren en de grenzen opnieuw vast stellen, zoodal Polen krijgt wat Pooisch ia de Weiclisei internatio naal wordt, de spoorlijn Danzig Pooisch wordt, Danzig een Poolsclie vrijhaven wordt, Polen economische faciliteiten in Dunzig eriangt en Dan zig een Duitsche stad blijft, zoodot de verbinding tusschen het Duitsche rijk eu Oost-Pruisen over Donzig blijft bestaan. De fractie hoopt dat de Entente be reid zal zijn hierin te treden. In het eventueele nieuwe kabinet worden ook Noske en von Gerlach genoemd. Later wordt gemeld: De voorstan ders der onderteekening onder- de meerderheidssocialisten en ook in het centrum zijn zoo talrijk en zoo rumoe rig, data een eenvoudige, rechtstreek- sciie en "volkomen afwijzing der vre desvoorwaarden nauweliiks nog mo gelijk is. De afgevaardigden, die tot onderteekenen bereid zijn, worden ondersteund dooreenige meerderheids socialistische ministers op gewichtige posten, welke thans openlijker en stelliger dan tot dusver het standpunt Van Erzberger deejen. Aan den ande ren kant zouden naast graaf Ranl- zau. die onwrikbaar voor het afwij zen der voorwaarden strijdt, ook do meeste leden -van het kabinet, waar onder in het bijzonder de democra ten, een politiek van onderteekening niet meemaken. Blijft dus nog de oplossing, waar men op aanstuurt, een z.g. compromis. De wijzigingen. De voornaamste concessies, dié in het antwoord van de geallieerden aan Duitschland gedaan zijn, zijn de volgende: Wat de schadevergoeding betreft, brief aan het adres van Majoor Curtis de tegenpartij, uit zucht tot „bra voure' ons te kennen had willen ge ven, dat zij er thans van op de hoogte was, dat die beiden één en deze-P; persoon waren. Zoo'n bravoure komt meer voor bij misdadigers, die mee- nen alle troeven in handen te hebben, in de geschiedenis der criminaliteit wordt zij vaak geconstateerd. Ditmaal werd ons, in dezen eigenaardigon vorm, eenvoudig te kennen gegeven* Wij hebben uw geheim ontdekt Maar G. G. wees mij nog op een andere mogelijkheid. Het kon zijn, dat ook de .bezorging Van dezen brief niet® anders geweest was dan een proefbal lon. Het kon zijn, dat men Majoor Curtis had willen verleiden om den brief aan Geoffrey Gill te openen en daardoor te toonen, dat hij die Geof frey Gill was. Hetzelfde had men ook bij mij kunnen probeeren. Deze mogelijkheid viel mij dade lijk in zeide G G. Maar niettemin vind ik deze opvatting van de zaak niet waarschijnlijk. Doch ze'.fs indien zij juist ware, zou ik den brief tocli behouden hebben. Vooreerst wist ik niet, aan wien ik hem had moeten teruggeven. Maai- bovendien - hier is de gewone fout gemaakt, die de misdadiger zoo vaak begaat, wanneer hij in overmoedige stemming een „bravoure"-stukje wil uithalen. Men heeft vergoten, dat de beide couverten kostbare bewijsstukken zijn, ook al is kunnen 'de Duifediêre binnen vier maanden voorstellen indienen. De geallieerden zullen binnen twee maanden nadien antwoorden, en 't eindbedrag dat Duitschland ver schuldigd ie, zal dan vastgesteld wprden. Intueechen moeten de voor waarden van het ontwerp-tractaat als definitief aanvaard worden.Aan gegeven wordt, dat Duitschland „eer lang" tot het volkerpuverbond kan toegelaten worden, als het door zijn daden bewijst, dat het van plan is de vredesvoorwaarden na te komen. Voor Opper-8iiezié wordt een volks- stemming aangeboden. Voor Opper Sikcit wordt ©en volks stemming aangeboden. Duitschland behoeft zijn leger slechte tot 200.000 man binnen drie maanden in te krimpen. Het tempo van vermindering tot de 100.000 man, het getal dat in hot tractaat bepaald is, zal om de drie maanden opnieuw overwogen worden. Hier volgen de belangrijkste bijzonderhe den van het antwoord: Bestraffing. De bestraffing •van degenen die voor den oorlog hoofdzakelijk verantwoordelijk zijn, ie „voor jle gerechtigheid noodzake lijk". HeÊ-yonniesen van den keizer ttoor een tribunaal van de geallieer den „zou mei het weloverwogen oor deel van bet grootste gedeelte van de beschaafde wereld in overeenstem ming zijn." Het Vojkerenv.erbond.— De geallieerden zijn nooit voorne mens geweest Duitschland blijvend van het volkeren verbond uit te slui ten, maar „zij zijn niet van plan een uitzondering te maken op de al ge in eene regelen ten aanzien van Duitschland. zijn vastgesteld". Zij. zien geen redenen, waarom het niet „in de naaste toekomst" toegelaten zou worden. Het Saarbekken. De Duiteclie opmerkingen „toonen een volkomen misvatting van den geest en het doel" van ds voorstellen van de geallieerden voor het Saarbekken. Het'plan van de geallieerden dat het „oppertoezicht"' over het district, aan het vol keren vei'bond laat en den bewoners het recht geeft, om zeiven na verloop van vijftien jaren over iiun toekomst te beslissen is de eenige methode waardoor vergoeding voor de vernieling van de kolenvel den aan Frankrijk verzierd kan worden. Elzas Lotharingen De geallieerden kunnen niet toestemmen in een plebisciet en kunnen de uit voerige wijzigingen, die Duitsch land voorstelt, niet aanvaarden. D e Du itsche Oostgrens. „Om alle onbillijkheid ter zijde te stellen, zijn de westelijke grenzen van Polen nog*eens nauwkeurig na gegaan. en zijir eenige veranderin gen in onderdeelen gemaakt, zelfs op gevaar van moeilijkheden 111 de prak tijk." In het bijzonder „ie de histo rische grens tusschen Pommeren en Weet Pruisen, geèerbiedigd, en is geen gedeelte van Duitschland bui ten het vroegere koninkrijk Polen in het herstelde Polen opgenomen." Dantzig is van Duitschland losge maakt en tot een „vrije stad" ge maakt, daar dit de eenige manier is om voor Polen een „vrijen en zeke- iren toegang loi dc zco" te verschaf fen. De Duiteche tegenwerpingen te gen een plebisciet in Oost-Pruisen, worden ..onbegrijpelijk" verklaard. In Opper-Si.ezié zal een plebisciet géliouden worden. Memel moet aan de geallieerden overgedragen worden en de voor waarden nopens Helgoland moeten onvoorwaardelijk aangenomen wor- -den. Koloniën. De Duitsche aan spraken worden verworpen. Militaire voorwaarden. De vermindering van het leger zal geleidelijker plaats vinden dan eersi was voorgesteld. Het maximum moet 200.000 man zijn aan het einde var. drie maanden; daarna zullen in elke volgende periode van drie maanden de militaire deskundigen van de ge allieerden de sterkte van het Duit sche leger zoo spoedig mogelijk lot de bepaalde 100.000 te verminderen, en in elk geval tegen eande Maart 1920. Maritieme voorwaar den. Geen wijzigingen kunnen in overweging genomen worden. Vergoeding. Het Duit sche voorstel om een Duiteche com missie ter samenwerking met de ge allieerde commissie in te stellen wordi toegejuicht de inhoud niet meer dan eon stuk wii pupier. Dit laatste bevestigt mij ln mijn opvatting, dat het oorspronke lijk alleen er om te doen was. ons ie observeeren bij ontvangst - van den brief en daaruit gevolgtrek kingen ie maken omtrent onze identiteit. Nu heeft men er een mid del van willen maken om ons te too nen, dat men ons de baas is. En... w hebben een eigenaardige enveloppe met een valschen poststempel in han den, die het begin van ons succes wor den kan! Tegenover dit voordeel acht Ik het van minder beteekeaiis, dat men nu weet, wie Majoor Curtis is. Wij beiden waren toch reeds verdacht, Willy 1 Enook al ben ik dan thans bekend als de detective wij beiden zuilen verdacht blijvenl Na long overleg kwamen wij tot (1e slotsom, dat wij moesten doen. alsol er niets gebeurd was. Zelfs scheen het ons gevaarlijk een onderzoek ln te stellen naar de wijze, waarop de brief op de tafel van Majoor Curtis gekomen was. Wij wisten, dat hij door den Graaf voorloopig in handen van Béla Keiler was achtergelaten, maar Béla Ke-'ler was zelf onder verdenking van de een of andere rol te spelen in de geheimzinnige gebeurtenissen, die om ons heen plaats grepen. Mot hèru over de zaak te spreken was te gevaarlijk en zijne mededeelingon zouden toch onvertronwbaar zijn. En tot wien an dei's konden wij ons wenden? Onze LacMoek „Nou jongens", zed de onderwijzer, „nou moet je eens een opstel maken van ongeveer vijfhonderd woorden, over een onderwerp, waar je veel van weet Laten wij zeggen"' hij dacht een ooganblik na „de fiew van je vader. De meesten hebben er wel een." De jongens likten aan hunne pot lood en en begonnen. De meester merkte op, dat kleine Jan veel eerder dan de rest klaar was, dus liep hij naar hem toe. „MijD vader heeft een fietslas hij. „Eens op een dag ging hij uit rijden. Hij kwam met zijn wiel tus schen de tramrails en maakte een leelijken val. Zijn fiets was heelemoal kapot, hij moest het heele eind naar huis loopen en het was dien dag erg warm. Dit is denk ik zoowat vijftig woorden. Mijn vader gebruikte de overige vierhonderdvijftig terwijl hij naar huls liep. Rechter: „De getuige zegt dat U en uw vrouw woorden gehad hebt Beklaagde: „Ik had er eenige, maar ik heb de kans niet gekregen, ze -te gebruiken". Duitschland wordt uitgenoodigd bin nen vier maanden bijzondere voor stellen over vergoeding in ie dienen. Binnen twee maanden zullen de geal lieerden op deze voorstellen ant woorden. Maar middelerwijl moet bet ontwerp-tractaat als definitief aanvaard en getéekend worden. Financieele bepalin gen. Do bezetting van het Rijnland is van essentieel belang en de kosten ervan moet Duitschland dragen. Wat het international ft systeem, der rivieren betreft, wordt ln den be geleidenden brief gezegd, dat „eeni ge wijzigingen zijn aangebracht in de toepassing der bepalingen van het oorspronkelijk ontwerp". Welke die wijzigingen zijn te nog niet bekend gemaakt. Stadsnieuws ELEKTRISCH SPOORWEG- MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand April bedroeg het aantaJ vervoerde passagiers op de verschil lende lijnen AmsterdamHaarlemZand voort 1918: 360903, 1919: 3S0319Ceintuur- baan te Haarlem 1918: 139462, 1919: 172578 Haarlem—Bloemendaai 1918: 74643, 1919 108435 Haarlem—Over- veen 1918 18663, 1919 17118. Totaal 1918 493671, 1919 678450. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—Haar lem—Zandvoort 1918 f 98.62, 1919 t 126,32£ Ceintuurbaan te Haarlem 1918: f 45.90, 1919: f 58.71i I.ijn HaarlemBloemendaai 1918: 66.1 li, 1919: f 94.10; Lijn Haarlem—Over veen 1918: f 20.91 1919: ƒ19.11. REDDINGSBRIGADE. Men schrijft ons: Aangenaam is te kunnen melden, dat de belangstelling voor bét red den van drenkelingen geleidelijk toe neemt in ons land. De heer A. J. Meyerink, secre.uris van den Ned- Bond tót het Redden van Dienkeiingen, ontving van ue Vereeniging „Eerste hulp bij onge lukken' tn Zwemvereemgwig te Leeuwarden het verzoek oin aldaar een lezing met lichtbeelden' te hou den tot oprichting eener Brigade tut om dan in den vacantietijd de oefe ningen te leiden in het zwemmend- redden aan de meest geoefende zwemsters en zwemmers van Leeu warden. De uitnoodiging ie aangeno men. Uit Middelburg kwam van de Vereeniging „Luctor et Eiuérgo" ook het verzoek toi het houden van een voordracht, dit verzoek wordt eveneens ingewilligd. Een derde verzoek kwam uit Zand voort. Aangewende pogingen om al daar een geschikte zaal te vinden voor een lezing mislukten, met het oog op het seizoen. Zandvoort za! nu met September „bewerkt" worden. R.-K. ONDERWIJZERS. Op een hier gehouden vergadering van de afd. Haarlem der vereeniging van R.-K. bijzondere onderwijzers is naar aanleiding von de aanneming van het wetsontwerp tot regeling der onder- wij zersjaarwedden. aan minister dr. Do Visser een telegram van hulde ge zonden. VF.RBF.TER1NG VAN" OEN V1SCH- STAND IN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten deelen mee, dat. do Nederl. Heidemaatschappij, volgers, een rapport, becijfen, dat voor de Een oogenblik rees bij ons de ge dachte, den Graaf zeiven in ons ver trouwen te nemen. Maar hoe konden w ij dat. vaar wij met zware termoe- deus tegen zijn vrouw hadden moe ien aankomen? Neen, de «enig denkbare Weg was een volkomen negeeren van wat zich, met betrekking tot den brief, dien avond had afgtspeeld. Daaraan was ook dit voordeel verbonden, (lat wij nu. als we onze oogen goed open hielden, spoedig zouden kunnen ont dekken, of deze of gene der slotbe woners of wellicht ook anderen ik dacht hier aan Imre den Culgény pogingen aanwendén zouden om ons aan het spreken te krijgen of ach ter onze plannen te komen. Ons zwij gen zou daartoe uitlokken, en zulke pogingen zonden ons belangrijke vin gorwijzlngen kunnen geven. Veel moeilijker viel liet ons, tol een bepaald besluit te komen omtrent de jachtpartij op den volgenden dag. Op de een of luider wijze moest G. G. of ik trachten, alsdan den kiiometcrpaai No. 7 op den weg van Kisfaivn naar Vöröshegy in het oog te houden. Maar hoe zou dat mogelijk zijn, wanneer wij deel van het jachtgezelschip moesten uitmaken? Dat één van ons beiden zich ziek zon houden, scheen ons niet geraden, wan: dan zou men dien zoogenaamde» zieke eerst recht in het oog houden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5