verbetering van den vischstand Vn het in iyi6 overstroomde gebied van Noord-Holland door uitzetten van jonge visch on vischbroed voor bet eerste jaar noodig is t 10.000 en voor elk der volgende 4 jaren f 3000. Gedeputeerden stellen voor daarvan tweederde voor rekening der provtn- Do avond-orgelbcspeilrtQ, Donderdagavond was het zeer vol in onze oude Sint Bavo, toen Louis Robert er zijn avondorgelbespeling gaf. Onder do aanwezigen zagen we o.u. wethouder De Breuk en (we zou den haast zeggen natuurlijk) het raadslid Schram. Deze laatste slaat blijkbaar niet. gaarne een gelegen heid, om den heer Robert het prach tige instrument te hooren bespelen, óver, evenmin als schrijver dezes. De koster, de heer Luitingh, die natuur lijk het beste weet, waar je het mooist de jubelende en rustig-gedragen ac- coorden kunt hooren, had klaarblij kelijk op veel bezoek gerekend hij had althans vele rijen zitplaatsen (tot aan het koperen hek toe) doen gereed- zettcn en al de stoelen in het „schip" der kerk zóó doen plaatsen, dat de niuziek-minnenden met het front naar hei orgel plaats konden nemen. Dat laatste was heel goed gezien, want onwillekeurig 1 u i s t e r je niet alleen, maar wil je ook gaarne zien, waar de met zulk een groot talent ta len; voorgedragen kunstscheppingen vandaan komen. Toen het ooncert begon, was het nog niet zoo erg vol een groot deel van het publiek komt (o, leelijke Hol lar, dsche eigenschap!) altijd juist even te laat, zoodat het onverbiddelijk ach ter de dikke koorden moet wachten, tot de organist het eerste nummer uitgespeeld heeft. En ditmaal werd h«;t geduld van de laatkomers wel op een zeer zware proef gesteld, want het eerste nummer in afwijking van den regel was het tlians geen Praelu- dinm van Bach) de Sonate d. kl. t. van Jac Bonset, een uit drie deelen bestaand manuscript, duurde onge veer twintig minuten. Maar toen. het bekende belletje weerklonk, waren bijna alle stoelen'en banken in min der dan geen tijd bezet Dit inoet voor den organist wel aan genaam wezen, want het is 't klaarste bewijs, dat het Haarlemsche publiek zijn kunst waardeert. Daarom verheugde het ons, wethou der De Breuk onder de aanwezigen op te merken, want nu kon hij zich over tuigen, in welk een groote behoefte aan kunstgenot deze avond-orgelbe spelingen voorzien. Allicht kan hij er het zijne toe bijdragen, dat deze con certen ook nog in de maand Augus tus gegeven kunnen worden. Zooals de regeling thans is vastgesteld, heb ben er slechts in drie maanden (Met, Juni en Juli) avondconcerten plaats. in April, April, Augustus, September, October en November speelt de heer Robert alleen 's middags. Het publiek zou er zeer zeker mee gebaat zijn, als in Augustus de middag- in avondcon certen veranderd werden de meeste menschen hebben 's middags van 2 tot 4 uur geen gelegenheid onder de altijd imponeerende en statige gewei-- ven van de Groote Kerk plaats te ne men. Intusschen hebben we weer ten vólle genoten van het buitengewone pro gramma, dat,- behalve het zooeven ge noemde, nog de volgende nummers bevatte: Regrets", en „Feuillet d'Al- hum" van C. F. Hendriks „Suite" (manuscript) van VV. Heijdt en „Toc cata op. 11" (manuscript) van Hen drik And ri essen. Dit laatste was oen waardig slot van het concert, dat ook in een Ander opzicht buitengewoon was het duurde namelijk vijf kwar tier! Kunst aan het volk! Als er i e t s in slaat is, om den mensch te verheffen, dan is z ij het! Het volk in zijn breede lagen h u n k e r t er naar! Niet allen kunnen luisteren naar het machtige spel van buitengewone genieën als Stephan Partos e.a. dat- men ze dan op andere wijze schade loos stelle!Méér avondconcerten van den heer Louis Robert, onzen eigen kunstenaar! KORTE VREUGD. Woensdag nacht ontdekten surveilleerende agen ten op een bank in het Wiiheimina- park te Utrecht een slapend jong- mensch. Uit het verhoor bleek, dat hij te Haarlem woonde en ongenoe gen met zijn ouders had gehad, wijl hij werkloos was. Hij heeft toen de plaat gepoetst met medeneming van een bankbiljet ven f 100 uit de ou derlijke woning. Het geld had hij nog in zijn bezit. Alleen had hij eT •en kaartje Haarlem-Utrecht van ge kocht. Hij is ter beschikking van den Haarlemechen commissaris gesteld eteJd. Arr. Rechtbank UITSPRAKEN van 19 Juni 1919. 1. J. G. Azn., aannemer, te Zand- voort, 2. J. G. Wzn., aannemer, te Zandvoort, ontslagen van rechtsver volging. H. V., te Haarlem, thans gcd. Huis van Bew. te Haarlem, po ging tot diefstal met inklimming, 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek pre ventieve hechtenis. C. v. A., koetsier, te Hiilegoin, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal, 4 maanden gevan genisstraf met a/trek preventieve hechtenis. G. H., koopman, te Haar lem, heling, 6 maanden gevangenis straf. W. G. V., koetsier, te Haarlem, het opzettelijk uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkregen voor werp voordeel trekken, 2 maanden gevangenisstraf. D. V., schippers- knecht, te Hillegom, diefstal, 2 maan- den gevangenisstraf. 1. J. J. M., los arbeider, te Lisse. 2. S. B., schippers- knecht, te Lisse, het opzettelijk uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkregen voorwerp voordeel trekken, ieder 1 maand gevangenisstraf. J. H„ koopman, te Hillegom, thans ged. H. v. Bew., te Haarlem, heling, 6 maan den gevangenisstraf. T. J. v. S., bloe mist knecht, te Hillegom, diefstal, 6 maanden tuchtschool M. J. v. S„ bloemistknecht, te Hillegom, het op zettelijk uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkregen voorwerp voordeel trekken, voorw. gevangenis straf van 2 maanden met een proef tijd van 2 jaar. J. H., koopman, te Hiliegoiu. ged. H. v. Bew. te Haar lem. heling, 6 maanden gevangenis straf met aftrek preventieve hechte nis. 1. \v. de H., los arbeider, te JJmuidtfn, thans u. a. h: ged. H. var Bew. te Haarlem, 2. G. J. V., visscher, te IJmniden, diefstal door 9 voreenlg- de personen, ieder 2 maanden gevan- genistraf. G. J-, vlschkoopman, te IJ- muiden, holing, 1 maand gevangenis straf. 1. D. G„ to Eguiona uan Zee, 2. H. S., te Egmond aan Zee, 3. L. G., te Egtnond aan Zee, 4. A. Z., te Egmond aan Zoo, 5. L. A. te Eg- mond aan Zee, 6. T. B., te Egmond aan Zee, allen vlsschorlleden, Nos. 1. 4 en 6 bij verstek. Nos. 1, 2, 4 en 6 ieder 1 maand gevangenisstraf. No. 3 1 maand tuchtschool. No. 5: j vrijgesproken. BELASTING-OVERTREDINGEN. A. T., wed. van W. de R., zonder beroep, to Heemskerk, geldboeto van f 3 subs. 1 dag hechtenis. I. H., koop man, to Amsterdam, bij verstok, geld boete van f 20 subs. 2 dagen hechte nis. K. S., drukker, te Puimerend, bij verstek, geldboete van f 25 subs. 5 dagen hechtenis. J. D., hvr. v. W., zonder beroep, te Velseroord. gem. Veisen, geldboete van f 10 subs. 2 dagen hechtenis. J. P. J. Z., loodgie ter. te Velseroord, gern. Velsen, geld boete van f 25 subs. 5 dagen hechte nis. J. M. H., hotelhouder te Zand voort, geldboete van f 100 subs. 10 dagen hechtenis. II. R., slager, te Vo- lendam, gem. Edam, geldboete van f 100 subs. 10 dagen hechtenis. W. S., veehouder, te Nieuwe Meer, Haarlem mermeer, geldboete van f 60 subs. 6 dagen hechtenis. A. M., slager, te As-" sendelft, geldboete van f 5 subs. 1 dag hechtenis. N. B., wed. v. P. P.t veehoudster, te Broek in Waterland, vrijgesproken. J. K., caféhouder, to Heemstede, geldboete van f 25 subs. 5 dagen hechtenis. H. M., arbeider, !e Aalsmeer, bij verstek, geldboete van 25 subs. 5 dagen hechtenis. P. M., slager, te Assendelft, bij verstek, geld boete van f 25 subs. 5 dagen hechte nis. M. M., slager, te Zaandam, geld boete van 150 gubs. 15 dagen hech tenis. N. W. W., vleeschhouwci. te IJmuiden, bij verstek, geldboete van f 25 subs. 5 dagen hechtenis. LEENING PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedep. Staten van Noord-Holland stellen den Staten voor 5ió pet. geld- Icerdngen aan te gaan, aflosbaar in 40 jaar. a. van f 1<J2.000 voor de bijdrage in den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden. b. van f 1.200.000 voor uitbreiding werken voor het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-IiOLLAND. De zomerzitting van de Provinciale Staten vim Noord-Ilollaud wordt ge opend op Dinsdag 1 Juli, des och tends half 12, de stukken worden be handeld in de vergadering van Dins dag 15 Juli half 11. De verkiezing van 6 leden van Gedep. Staten heeft plaats Woensdag 2 .Tuü en de verkie zing van 3 leden der Eerste Kamer op Dinsdag 8 Juli, heide ochtenden" te 11 uur.' S. u b s i d i ën. Gedep. Stalen stellen voor subsi dies te verteenen van f 400 voor 1919 voor den cursus voor apothekers assistenten van de Ned. Mij. ter be vordering der Pharmacie, departe ment Amsterdam en f 5000 voor elk der jaren 1920—1922 aan de Commis sie tot bevordering der veefokkerij in Noord-Holland. Erfpacht Zij stallen voor grond ui erfpacht ie geven aan de veip»egeu-svereenigüi- gen der provinciale ziekenhuizen te C as tri cum en Santpoort. Begrooting 1920. De Provinciale begrooting voor 1920 sluit tot een bedrag van f 14.346.826. De belastingen der pro vincie worden geraamd op f 3.897.000 n.l. 30 opcenten op gebouwd en onge bouwd, 25 opcenten op het personeel en 12 opcenten opcenten op de Ver mogens- en de Rijksinkomstenhelas- iing- De schulden der provincie bedragen f 38.493.000, waarvan elk jaar f 992.000 wordt afgelost. De begrooling van het Provinciaal Electriciieitsbedrijf sluit tot een be drag van f 5.693.0jü. Er is een nadee- lig saldo van f 80.000. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C. II. Sprik. Tetterodestraat 86 rood, zilverbon; J. de Regt, Burgwal 31 b rood, ritten boekje E.S.M.; W. Kruijer, Gasthuis straat 34 rood, jurkje. Th. Donradt, Gr. Houtstraat 3, halve zilverbon; A. Kop, Boorenseeg 10, schrijfeiui. J. Bijster, Brouwersstraat 98, portret t,onhanger. J. N. Heidanus, Kamper- straat 8, beursje met inhoud. W. Gi gengack, Sophiastraat 39, schoen; H. Voets, Teylorstraat 6, portomon- naie met inhoud. J. J. Torcquen, Co lensostraat 52, étui met inhoud. J. Kroon, Riviervischuiarkl-5, ceintuur; P. Boogaard, Burgwal 70, zilverbons; P. Balk, Teylorstraat 56, portornon naie met inhoud; H. Hooff, Scher merstraat 26 rood, machineonderdeel, Politiebureau medestraat, collectie stalen. J. Fabels, Oranjeboomstraat 81, medaillon; J. Bruams, Lange Raamstraat 12 rood, ceintur. J. v. d. Waal, J or denstraat 53, handschoe nen. W. Rozenhart, Grebberstraat 29 etui van een horloge- Van het Politieke noolveld. Tonr- TWEEDE KAMER, 19 JunL Een ,,demokrati8che" mid dag. De vacantie-stem- ming komt. Lieve lezer, ik ben heel erg blij, dat ik geen winkelier ben en geen koffiehuishouder dat ik geen auto bezit en geen pleziervaartuig, dat ik geeD tien of meer dienstboden houd, noch een jager om met en voor me te jagen, noch ook ccn schipper die mijn boeier of motorjacht te verzorgen heeft... was ik, of had ik een van deze mogelijkheden, dan zou ik me waar schijnlijk in een weinig genoeglijke stemming bevinden. En hield ik bo vendien nog wat paarden, dan zou ik die laten trappelen van ongeduld, om te weten of ik misschien morgen ookdoor die uiterlijke teekenen van welstand méér zou moeten betalen dan de fiscus op dit oogenblik van al de gelukkige bezatters "dezer luxueust dingen vraagt Ja, het wordt een droeve tijd voor de met aardsche goederen gezegen- !den...I Hun meubilair zal worden hor- schat, verzekerde Minister De Vries, hetgeen beteekenthun aanslag des wege zal worden verhoogd. Eon bil jart in huis gaat al evenzeer geld kosten als een auto buitenshuis, on wie voor de liefhebberij een jager mocht in dienst hebben, zal voor de zen voortaan 1100.— per jaar (In j plaats van tot nog toe f 18) te betalen hebben. Of dat ook gebeuren zal voor een schipper op een jacht natuur lijk een jacht om mee te varen zal morgen worden beslistvandaag staakten de stemmen daarover, maar het is- best mogelijk dat de heer Jan ter Laan, die vandaag „hef debat be- heerschte" al deed hij het wat sRai, 7jjn zin zal krijgen. Dan moet de Kamer óók stemmen over zijn voor stel om de paardenbelasting op te voeren tot f 150.voor 4 paarden, en voor elk paard meer... duizend gul den oneer. Gegeven dat voor elke dienstbode boven de tien wordt voorgesteld f 5000 belasting, en voor elk paard boven de vier f 1000.hoeveel is een dienst bode meer waard dan een paard? De steller, of liever de oorzaak dat zulke raadsels gesteld worden, is de heer Ter Laan, die van oordeal is, dat vele dienstboden in één huls volkomen nuUeloozen arbeid verrich ten. Hij wist van iemand in den lan de die er... 42 had! Weende dit man in Amsterdam, dan zouden zijn dienst boden hem, volgens het tarief-Ter Laan, ongeveer f 499.000 kosten, of rond vijf ton! Maar de Kamer, die blind is voor deze eenvoudige, door den heer Wijn koop toegejuichte manier om „den rijkdom" te belasten, heeft helaas het tarief-Ter Laan niet aanvaard er waren maar zeventien stemmen vóór. I Erger is, dat de Kamer niet de bil lijkheid heeff willen inzien van het amendement-Staalman van de Neu trale Partij, dat bedoelde koffiehuizen en restaurants, evenals de winke liers, slechts voor 1/3 van de huur waarde aan te slaan. De Minister had een ander amendement van denzelf- den voorsteller, om de winkeliers ge heel. vrij te stellen (voor winkels en kantoren) niet aanvaard, omdat hij niet kon inzien, dat die het in dezen tijd zoo benard hadden, en dc kof fiehuishouders verkeerden zeide hij, in gelijke omstandigheden, welnu, waarom hen dan niet gelijk behan deld? Maar erg handelbaar op het stuk 1 van belastingen is een Minister van Financiën zelden. De eenige concessie van eenige beteekenis, die rar. Da Vries deed," is, dat hij de tabel van de onbelastbare huurwaarden voorloopig onveranderd wil laten. Volgens zijn voorstel kwam voor Amsterdam en Rotterdam de grens win hooger, de heer Ter Laan, en met hem da hee- ren Teenstra en Schokking vroegen j hetzelfde voor het geheele land, maar daarvoor acht de Minister, zooals we gisteren zeiden, den tijd nok niet rijp. Ofschoon hij het amendement-Ter Laan eerst bestreden had, nam hij vandaar toch zijn incidenteelo wijzi gingvan de tabel terug, en... en ver der niets. Amsterdam en Rotterdam blijven nu in dezelfde conditie als tot nog toe (grens van onbelastbaarheid I lao.—) en in het geheele land ver andert er niets. Dat zal toch wel niet de bedoeling van de oppositie zijn geweest. Maar zij verzuimde iets be- ters te geven. IOver het paarden-amendement (zie boven) werd jjfesiemd er bleken geen- 51 leden meer te zijn en dus moesten we wel naar huis tot morgen. De vacantie-stemming is komende, of is het de Haagsche winkelweek, die de I leden uit de Kamer trekt? Morgen echter is er debat tussclien den heer Oud en den nieuwen Minis ter van Marine, den heer Bijleveld, over het Marinepersoneel. Dat kan weer een interessanten middag ge ven. Jammer, dat de heer Hugenlioltz er niet bij kan zijn; hij is ongesteld. INTIMUS. SPAARNDAM. Heden is een der kinderen van de familie S. bijna verdronken. Gelukkig merkte man het ongeval spoedig op en kon het kind gered worden. Wanneer het niet spoedig gaat regenen dan zal er van de bieten en van de aardappelen in den polder •niet veel terecht komen. BENNEROEK. Geplaatst. Mej. H. Toeset hulptelefoniste alhier, is geplaatst ten postkautore te Heemstede ter bediening van de cen trale post aldaar. Bloembollencultuur. Door de afdeeling Bennebroek—Vo gelenzang van Bloembollencultuur worden plannen beraamd voor een veiligheidsdienst ter bewaking voor de diefstallen van bloembollen. HAARLEMMERMEER. Mond-en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer, welke ziekte zich weer opnieuw m deze gemeente openbaart, bedraagt reeds meer dan 40. Rijwieldiefstal. Ten na- deele van A. W. L. te Halfweg, werd alhier een rijwiel gestolen, dat op het erf van de wed. S. aan den IJ Weg was neergezet. De eigenaar-zag den dader wegpeddeien en zette hem na, hard schreeuwende: „houdt hem". De dief, "tenslotte niet meer kunnende ontkomen, gooide de fiets aan den kant van den weg en liep daarna hard weg. Hij is echter aan de politie bekend. De voorvork van het rijwiel bleek op twee plaatsen gebroken te zijn. Inbraak! Bij P. L. aan den IJ weg is ingebroken- De dieven heb ben zich meester gemaakt van een volledig paardentuig. Van de daders geen spoor. VELSEN. PROVINCIAAL NOORD HOL- LANDSCH ZEND1NGSFEEST. Op het Êchoone buitengoed „Vel- serduin'' van Jhr, Mr. J. W. G. Ba 1 real van Hogelanden, te Velsetroorci, word Woensdag het Prov, Noord-Hol- landsch Zondinggfeeet gehouden. «adat hot fcctft door Ds. H. J. Hey- nos, van Landsmeer, geopend was, word door do volgende sprekers het woord gevoerd: Ds. J. Ph. Eggink, te Velsen, Openingsrede; Ds. D. E. Boe- ke, Evangelisatie-predikant te Scha- gen: „Mobilisatie"; Ds. G. B. Wes tenburg, Lö Beverwijk: „Den armen wordt het Evangelie verkondigd"; Ds. P. Steg en ga, to Amsterdam: „Levens doel"; Dr. H. T. Oberman, te Heem stede: „Geen blijvende stad"; Ds. B. C. Verhagen, to Angeren: „Arbeids loon"; De. W. van Liroburgh, te Tha- mon o. d. Ainstei: „De zaak des Ko- ntngs" on Dr, M. J. A'de Vrijer, to Odijk, Slotrede In de plaats van Ds. J. W. P. Ie Roy, to Sloterdijk, sprak de heer M. C. Bronsveld, te Heemstede, die eerstdaags naar Ned.-Indië vertrekt, oin te arbeiden onder de Singo's. Ds. M. G. Blauw, te Schoten, die ook zou spreken, was verhinderd. Nu werd onder leiding van den gastheer in do plaats daarvan een wandeling over het terrein gemaakt. De Christ. Zangvereeniging Hosan na te Velseroord en het Ned. Here. Zangkoor De Harpe David3 te Haar lem gaven uitvoeringen op het ter rein. De gemeenschappelijke zang werd begeleid door het Chr. Fanfa recorps Nut en Genoegen ie Edam. Haft weilgeslaagde zendingsfeast, dat door 1500 personen bezocht werd, werd door Ds. Heynes gesloten, cp wiens verzoek de bezoekers aan Jhr. en^Mevr. Boreel van Hogelanden Pshlm 184 3 toezongen. IJMUIDEN. De Ned. Uitv. Mij. deelt mede, dat voor uitvoer van ge zouten haring gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus consenten met. korter looptijd kunnen worden verstrekt aan het- kantoor te IJmni den. Binnenland De Nederlandsoh-Belflisohe onderhandelingen. Men seint uit Brussel aan de Maas bode: Wij vernemen, dat de Neder landsch-Belgische onderhandelingen vermoedelijk de volgende week te Parijs zullen worden hervat. De mogendheden wenschen, zoo zegt „De Standaard'", dat Nederand en België eerst zullen onderhandelen, om daarna met gemeenschappelijke- voorstellen voor den raad van vijf te komen. Het is echter onwaarschijn lijk flat deze procedure zal worden gevolgd, daar België niet gesteld is op afzonderlijke onderhandelingen. België kan zich ook niet vereenigen met het jongste besluit der vijf en zal waarschijnlijk nog een poging doen, om do besprekingen aan- heb standpunt van Maart vast te knoo- pen; Er schijnt geen kans te bestaan dat het plan van een plebisciet zal ter sprake komen. Een interview met minister u» ttrocqueviiie. Een bijzondere correspondent van de Telegraaf te Brussel had een on derhoud iuet den Belgischen minis ter de Brocquevile. Do correspondent vroeg aan den mi nister: „Zyt gij voorstander van een nauwer verbond; tusscliem België en Nederland.'" Daarop antwoordde hij: ,,lk ben er een warm eai over tuigd voorstander van, dait deze twee landen zich met eikander verstaan en in goede vriendschap leven. Er kan wei eens een misverstand zijn, maar ili ben er zeker van. dat het slechts van korten duur kan wezenDe twee landen hebben er alle belang bij, el kander bij te staan en aan te vullen. Nederland kan ons van nut zijn door ons zijn vee, visch, boter en marga rine te zenden. Wij kunnen 't steen kool en metaal producten verschaffen. Bij het afscheid nemen voegde de minister dit er nog aan toe: „ik ben geen profeet, maar het is mogelijk, dat Nederland op zekeren dag door Duitschjand zal worden aangevallen, zooals dat ook ons over komen is. Een nauw verbond tus sclien onze twee landen kan in dat geval don toestand redden. Onze bei de landen tellen meer dan J5 millioen inwoners en iedere groote mogend heid zal rekening met ons moeten houden." —STAKINGSOPSTOOTJE TE ZEIST. Een zestal arbeiders, die ondanks de staking in de bouwvak ken weer aan 't werk waren gegaan, worden geregeld door de politie be geleid. Woensdagavond vond de be geleidende agent aanleiding om een persoon uit den toeloop, dié het es corte geregeld volgt, te arresteeren, wat mishandeling van dezen politie man tengevolge heeft gehad en waar bij deze van zijn revolver gebruik moest maken. Een sterke politie macht ging later opnieuw tot eenige arrestaties over, waarbij de toeloop niet minder groot was. Toen de po litie de menigte op een hoek van een straal wilde tegenhouden, geluk te dit niet dadelijk, zoodat van sa bel en gummistok gebruik werd ge maakt. De arrestanten werden inmid dels overgebracht, om na verhoor we der te worden vrijgelaten. Nog eeni ge n tijd bleef het woelig in de ar beidersbuurten en men vreest, dat een en ander zich zal herhalen. CONTRA REVOLUTIONAIRE BOND Men schrijft ons Uit Nijmegen: Hi or is op* initiatief van eenige hee- ren gevormd een Contra Revolutio naire Bond, welke zich ten doel stelt om gewelddadige omverwerping van lij, bestaand gezag en van rust en orde of pogingen daartoe, tegen te gaan. Deze Bood wil moreel en financieel allen steunen, die voor hetzefde doel strijden. De secretaris (de heer Erkens, Wil- lemsweg 3) geeft aan belangstellen den inlichting. VALSCHE BANKBILJETTEN. - Het O. M. bij de rechtbank te Leeu warden heeft V/j jaar gevangenisstraf geéischt tegen den 24-jarigen koop man M. v. V. te Amsterdam, wegens het uitgeven van twee valsche bank biljetten van 1 1000. Ds entemdenbeü In het leger. BQ gebeurde In den Harskamp was van geen bolsjewis tische of revolutionaire denkbeelden sprake. Ëen commissie van advies ever opgelegde straffen. Het barakkensteisel in plaota van het kazernestelsei aan bevolen. Verhoog«r>g van •oidtl. Verschenen is liet verslag van de commissie tot onderzoek naur de on tevredenheid in het leger. Daarin wordt medegedeeld dat aan de open bare oproeping om voor de commissie te verschijnen 5 Bonden en 61 per sonen gehoor gaven. Bovendien wer den de Bond van Dienstplichtigen en de Ondorofficdersverceniging „Ons Belang" uitgenooaigd om haar gevoe len kenbaar te maken. In een overzicht van de oorzaken der voorgekomen ongeregeldheden, i geeft de commissie te kennen dat men kan zeggen dat ons leger ten tijde van de ongeregeldheden in den Hars kamp leed aan mobilisatie-' moeheid. Men was geprikkeld en ongedwee; de lust was er uit, men had er genoeg van, zoowel bij hoog als bij laag. Ongetwijfeld waren er grie- ven, maar deze souden onder nor- male omstandigheden zeker niet tot de uitingen van ontevredarüieid heb- ben geleid, waarvan man thans ge- tuigo is geweest. Tegenover hetgeen, rover men terecht klaagde, staat eel, dot gedurende de mobilisatie- jaren voor den soldaat is gedaan, dan aat du voorbijgezien zou mogen wor- den. Er is inderdaad met ernst naar gestreefd uan de bezwaren van zoo langdurigan dienst tegemoet te komen maar de omstandigheden kpnden nu i eenmaal niet gewijzigd worden. De druk daarvan werd in Bteeds toene- mende mate gevoeld. Eindelijk kwa- j men daarbij de sociale woelingen in j het buitenland, welke niet nagelaten j hebben ook hier onrust te wekken. Bij dit alles speelt ook een rol de algemeene nationale eigenschap, die het heat wordt weergegeven in (Je uitdrukking, dat ons volk geen militair volk is. De militaire dienst wordt in den regel niet met lust vervuld; men beschouwt dien al leen als een zwaren last Het opvoedornte, dat in den dienst kan gelegen zijn, wordt in den regel voorbijgezien. Gevoel om zich krach tig voor to bereiden tot de verdedi ging van het vaderland is onvoldoen de aanwezig; veelal denkt men genoeg te doen, indien men zich beschikbaar stelt, wanneer de'vijand in het land valt. Voegt men daarbij, dat over het algemeen ons legar eigenlijk niet po pulair is, weinig waardeering pleegt te ondervinden van hen, die er builen staan en dat velen geneigd waren de waarde van ons leger voor de lands verdediging niet hoog aan te slaan, dan is het met te verwonderen, dat toewijding en ijver en daardoor op gewektheid en tevredenheid, maar al te vaak in het leger worden gemist. Er ontstaat zoodoende een stemming van moedeloosheid zelfs bij sommige chefs, die verderfelijk moet werken. Onze soldaat is geen enthousiast-mili tair, maar per slot van rekening is hij gewillig en schikt zich in liet on vermijdelijke. Hij geeft daarbij echter noodig de overtuiging, dat hij geen onnut of waardeloos werk verricht. Al deze omstandigheden bij elkaar te zamen met eenige bijzondere grie ven en klachten die, naar de meening van de comm. alle wel min of meer juist zijn te achten, vormen de oor zaak van de voorgekomen ongeregeld heden en van de ontevredenheid die heeft geheerscht en ten deele nog heerscht. Daarna meer in bijzonderheden nagaande de oorzaken van H gebeur- de ui den Harskamp, verklaart de comm. dat van bolsjewistische of re- volutionnaire denkbeelden geen spra ke is geweest. De grootste grieven i bleken de intrekking der verloven op j 23 October 1918, te weinig aardappe len en de onvoldoende cantine. Een van de voorname oorzaken is, naar 't oordeel van de comm. te zoeken in het, bijzondere soort soldaten, dat daar gelegerd was, nagenoeg allen weinig ontwikkelde personen van het platte land uil Drenthe. Deze soldaten wa ren niet geëncadreerd met deugdelijk actief dienend kader "en officieren. Officieren, kader en soldaten leerden j elkander niet kennen en waardeeren. De bevelvoering in de lugere rangen, i die het meest met don soldaat in aan- I raking komt, was zwak. Hot a an tal mutatiën was eindeloos. Daarna staaft de comm. dat de leiding tijdens do woelingen is tekort geschoten en bespreekt zij eenige punten, die in 't algemeen tot de on- - tevredenheid in 't leger aanleiding hebben gegeven. Zij geeft verder ee nige middelen aan om te lcomen tot .verbetering. j De commissie zegt, dat zij wat straf en strafoplegging betreft, van oordeel is dat de strofbevoegdheid bij den compagniescommandant moet blijven. Zeer stork werd evenwel ge voeld de behoefte aan een sneller en doeltreffender recht van reclame. In verband daarmee beveelt de commis sie aan de Instelling van commis sies van advies, welke over een steal advies hebben uit te brengen. Iedere gestiu J te mi Utah- moet zijn zaak voor de commissie van advies kun nen brengen en verbonden aan die handeling zal moeten zijn een auto- malische schorsing van de straf. De commissie zai evunwol binnen twee of drie dagen haar oordeel overeen zaak geven. Deze regeling kan werken naast die van het reclamerocht, zooals deze thans bestaat. De aard van de straf fen behoeft althans voor vredes tijd evonoeaia herziening. In de eerste plaats worde als straf ingevoerd de berisping, terwijl mede de voorwaardelijke uiot tomiitvoer- legging van de straf officieel worde erkend en toegelaten. Voorts zijn de verzwaringen van de provoostslraf met sluiting in de boeien, alsmede met voeding te water on brood, zoo ook do 6trof van het „cachot of gat" uit den tijd voor menschen die in 14e gelederen van het l«gar verkee- rcn. En in de toekomst zal er tegen gewaakt moeten worden, dat do aard van do straf niet verzwaard wordt door de wijze, waarop zij moet wor den ondergaan. Ten aanzien van de legering oor deelt de commissie dart, het barok- kanstelsel in plaats van liet kazerne- stelsel moet treden. Verder wil de comm. dat een ruim rantsoen wordt verstrekt en dat ile soldij wordt ver hoogd. Zij is van meening dat 't in hooge ma,te aan den dienst zou ten goede komen, indien de compagnies commandanten van het vele oclmini- statieve werk konden worden ontlast en aan don troep konden, worden teruggegeven. Den militairen groot wil de comm. gehandhaafd zien. Wat de tractementen betreft, zoowel de beroepsofficier als onderofficier mag niet slechter bezoldigd worden dan personen van gelijke ontwikkeling, bekwaamheid en kennis in andere vakken. Wat de onderofficieren be treft, htm positie behoort in ver se! tellende ppshchten verbetering te ondergaan. Een spoedige herziening daarvan lijkt gewenscht omdat de goede geest in het korps daaronder lijdt. DIEV EN -HOLBEWONERS. Te Amstenrade hebben eenige rijks veldwachters de hand gelegd op een drietal gevaarlijke misdadigers, de gt-hr. R. en een zoon van één hunner. Het zijn Duitschers, reeds een acht tal jaren in die streek woonachtig, vroeger mijnwerkers, vervolgens be ruchte smokkelaars, en daarna nog beruchter dieven geworden. Op en kels plaatsen onder Amstenrade, Nuth en Hóensbroek, hebben deze heeren in struikgewas, in boechjee, of midden in een korenveld, holen ge graven, waar zij 's nachts sliepen, als zij niet op roof uit waren en ook een gedeelte van den dag door brachten. De overblijfselen van hun maaltijden, ontelbare ledige eter- doppen. brood, ham, spek, enz. wer den in die holen gevonden. Een hun ner werd in het struikgewas langs den spoorweg naar Hoensbroek op een legerstede van dorre bladeren gevonden en werd geboeid en gedwon gen te aan liggen. Tegen 3 uur des jnachts verscheen de tweede kerel, waarop 3 veldwachters hem met re volvers dwongen zich over te geven. Een gestolen jas werd in het hol gevonden. De kerels werden naar Geleen getransporteerd. Later te da 15-jarige zoon van één hunner öok gearresteerd. Nu zijn hun reeds een 20-tal diefstallen ten laste gelegd, waarvan or vijf zijn bewezen. GRBDIET AAN DUITSCHLANiD. iOns kwam ter oore schrijft het Hbld. dat een concern van Ncder- Oandsche banken met Duitsche ban ken een schikking heeft getroffen in zak* di verleenuig va», een crediet lvan 80 millioen ten behoeve van le- Hhld. da teen concern van Neder- deriand. WEDER EEN AUTO-ONGELUK. Dinsdagmiddag is een huur-auto van de firma De Rijk te Arnhem met twee passagiers in een veertig kilometer vaart nabij Zevenaar tegen een boom gereden, doordien plotseling het stuur rad weigerde Beide inzittenden wer den gekwetst en naai- Arnhem ver voerd. De auto werd erg beschadigd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN NEDERLAND. Binnenkort, wordt op denzeifden dag, in alle gemeenten van Zeeuwsch-V laanderen, een feest dag georganiseerd over het feit van de mislukking der annexatie-plannen. Tevens zal een algemeene bededag ge houden worden. - VOOR DE SLACHTOFFERS DER KLOET-RAMP. In overleg met de door den minister van Koloniën inge stelde hoofd-commissie voor inzame ling van gelden ten behoeve der Kloet, slachtoffers, wordt voor Haarlem en omstreken een sub-commissie ge vormd. ONZE KOLENVOORZIEN ING Naar Reuter uit Parijs seint, heeft onze regeering een brief gericht aan de vredesconferentie, waarin zij uit eenzet, dat Nederland practisch van Duitschland afhankelijk is voor zijn steenkoolvoomenrng en de conferen tie verzoekt de Hollandsche belan gen bij de definitieve regeling van het Duitsche steenkoolvraagstuk te behartigen. PRÏNiS HENDRIK. Aan 't «ind dezer maand gaat Prins Hendrik voor eanigem tijd naar Zwitserland. Naar het VadorL verneemt, staat deze reds mede in verband met het voornemen van Z. K. 11., eenige pad vinders groepen in Zwitserland te be zoeken en nieuwe op te richten. Do Prins neemt zijn beide Haagsche par ges, de j cmgelie e(ren Ij vink en Just, (te ïa Paisières, mee. HET DREIGEND CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE. Nader wordt medegedeeld dat nieuwe voor stellen in de gehouden conferenitie vordan behandeld eai dat er kans is dat voor verschillende gemeenten overeenstemming wordt verkregen en een a-mtal conflicten word en voorkomen. De mogelijkheid om voor het geheele land tot overeen stemming te komen is vrijwel uit gesloten. Familieberichten UIT ANDERE DAGBLADEN. Getrouwd: M. Morel en J. Bar- geboer, A. Arbeid oil J. Abas, allen te Amsterdam; H. Bleker Hzn„ Amo- en G. de Wit, Watergraafs meer. Bevallen: Levie-Bargeboex d., Groningen; BijleveJd-Dahe, z., 's-Gra- venhage. Overleden: Vr. J. A. Ileinebon, wed.; ds. C. G. Manzei, 75 j. Leeuwar den; J. Franken, wed.; C. M. van Gogh, 82 j„ Baarn: C. J. Luchtmens, wed. mr. A. P. de Lange, 76 j. Ber gen N.-H.; B. A. A. Deenik, 77 j., Amsterdam; P. J. M. van der Meu- lan, 72 j„ Wageningen; M. Kon, 75 j, Amsterdam; H. I. L Brugman, 52 j., i Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6