LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING KINDERKOUSEN en ^tadsmesws OeMszlek- enSportfeesten 36e Jaargang No. 11083 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ert Feestdagen. DONDERDAG 28 JUNI 1019 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom aer gemeente) f 2.36. Franco per post door Nederland f 2.7G. Afzonderlijke nummers fö.16. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51-. Geïilustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per pOBt 1 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Dlreoteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon S06Z ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.26; iedere regel meer 26 Cis. Reclames 60 Cta. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertenticn van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 60 Cte. per plaatsing, elke regel meer 12'. Cts. A contant; buiten bet Arrondissement dubbele prija. Telefoonnra. der Redactie 600 eu der Admiaistratie 7X4 Directie en Administratie Groote Houtstraat 68. DIT NUMMER BB8TAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. De Dirxcteur van het Ge meentelijk Lerensmiddelen- bureau te Haarlem breogt ter kennis dat hij nog beschikt over een klein partijtje kinderkousen (maten 3 en 4) welk# ter be schikking dergrootere gezinnen zullen worden gesteld; dat hoofden van gexinnen met drie of meer kinderen van af Donderdag '26 dezer op kamer 5, op vertoon van de rantsoeneeringskaart,bons kun nen afhalen, waarop, zoolang de voorraad strekt, kinderkou sen kunnen worden gekocht dat spoedig koopen in ver band met den geringen voor- •raad gewenscht is. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Airsnda HEDEN DONDERDAG 26 JUNI. Tuin Broneebouw: Kerm esse l'été. 5—11 uur. H. F. C.-terrein, Spanjaardslaan: Atblenek-wedstrijden, 6.30 uur. Groote Kerk, Orgelconcert, 7$ uur. BIOSCOOPVOORSTELLINGEN. VRIJDAG 27 JUNI: Tuin Brongebouw: Kerniesse d'élé, 5—11 uur. Gern. Zweminrichting a. d. Ilout- vaar: Zwemfeest van de Rijkskweek school voor Onderwijzers, 10 uur v.m. H. F. C--terrein, Spanjaardslaan: Openluchtdag 2 uur n.m. Stadstent, den Hout: Concert „Haarlem's Muziekkorps" an Ge mengd Koor „Onder Ons" 8 uur. Sociëteit. „Trou moet Blycken", Den Hout; Concert Harmonie-Cres cendo, 8.15 uur. Gebouw „de Nijverheid", Jansstr.: N.V. Middenstandscredletbank, Ver gadering van Aandeelhouders, 8 30 uur. Cineina-Palacc, Groote Houtstraat, Bi' -c. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bio?c. voorstelling. Maandag 30 Juni a.s. zal als Agent tan Haarlem'» Dagblad in functie treden fl. RASPÖOST, Engel ra undtu weg 37, Velseroorfl. Aan Mej. VAN DER STRUIS is op verzoek eervol ontslag verleend. DE ADMINISTRATIE. berecht was Dinsdagmiddag het ptibliek op het H. F. C.-veid ontstemd, omdat de aangekondigde militaire wedstrijden niet doorgingen; het had nog een andere grief, die niet juist is, namelijk dat de vliegenier niet daalde op het H. F. C.-veld on daar den passagier niet meenam, op wiens lot de prijs was gevallen en die dus mocht meevliegen. Wanneer de vlieger hel gewaagd had te landen op een klein terrein", zooals dat van H. F. C., dan zouden ernstige ongelukken daarvan het ge volg kunnen zijn geweest. De uit loop voor een dalende machine is namelijk te klein en de vlieger zou gevaar geloopen hebben, dat h tusschen liet publiek terecht kwam. Een soortgelijk bezwaar bestond dan natuurlijk bij hot opstijgen. Terecht is de heer van der Drift dus in de lucht gebleven. Voor ons, toeschou wers, was hij daar veiliger dan op den grond. Voor hem zélf oveneens. PERSO.ioniA. Te Lelden is geslaagd voor het eandidaatsexamen in de rechten de heer A. Beets te Haarlem. MUZIEKSCHOOL VOOR TOON KUNST. Men deelt ons mede, dat mevrouw Am. Schuil—Hol bedankt heeft als leerares in den solozang aan de muziekschool van dc Mij- Toonkunst» Zomerkermis. Wat heeft de jeugd zich Woensdag middag op het kermisterrein ver maakt. t Was een pleizier de klei nen te zien genisten. Niet het minst doordat het feestcomité de zeker heel te loven gedachte heeft gehad, om niet alleen op de kindermiddagen den entróeprijs te verlagen, maar ook om den draaimolen den geheelen middag gratig te laten draaien. Het was daar een pret van be lang, de kinderen waren er niet af te slaan. Ook de Zeppellnmolen en de stoom- carroussel trokken veel ïezoek. De andere kermls-vermakelijkhcdcn niet minder. In de zaal zelf was een aardig kin derdansfeest georganiseer J. Des avonds. Het was er Woensdagavond weer genoeglijk. De gelegenheden waar te draaien viel. verheugden zioh in e*n ongekend aantal gasten. Bij Giezen-Janvier snorden de serpenti nes zonder opiiouden door de teut en kreukelden zich om de koasbolietjes of matelots der beuren, of om dames- en meisjeshuizen. In bijna elke teut speelt de muziek een groote rol, hier zijn het do groote bombarie -org els en daar een sobere harmonica. De juffrouw, met de parkietjes huu aan trouwlustige klanten geen gebrek. In de hoepla-tent werd een b6ftige strijd gevoerd om een fiesch port; de man met de wonderkat ont popte zich m een geestdriftige expli catie, aJs de dresseur' van het veel besproken paard „Norma". Als men moegekeken en gedraaid was, werd bij Oonsael een plaats veroverd en consumeerde inen de appetijtelijke wafels en poffers. Regenbuitjes ver stoorden dezen avond de feestvreug de niet. We hebben in ons vorig nummer ontlek geoeiend op de regeling van de uitvoering op Dinsdagmiddag, waaromtrent we de opmerking miuia- ten dat hetgeen te zien geboden was, onvoldoende ig geweest. Hoewel dat onze opmerking niet krachteloos maakt, willen we billijkheidshalve vermelden, dat de entree-prijs juist daarom verlaagd was. Hot Zwemfeest. Dit onderdeel van de muziek- en sportfeesten mag ais welgeslaagd be schouwd worden. Niettegenstaande liet in den morgen regenachtige weer waren alle zit- en staanplaatsen van de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart, Woensdagmiddag bezet, meest alle door schoolkinde ren. Die kinderen mochten zich wel gelukkig prijzen, dat zij dï't zwem feest mochten bijwonen, want van elke klas kon maar een heel klein aan tad kinderen een plaatskaart be komen en daar moest nog om geloot worden. Het klaarste bewijs, dat de ze zweminrichting verouderd is en niet meer voldoet aan de eischen des tijds. Maar zij, dóe tot de gelukkigen be hoorden, hebben genoten van een mooi zwemprogiumma, pat afge werkt werd onder leiding van de ju ry, beslaaaoe uit mej. U. Peere- Iboom en de heeren Dr. W. E. Me- xens, 8. de Groot, 'Bh. Pelteuburg, Louis Robert en Joh. M. Schmidt. Ook om een andere reden mag dit waterfeest als welgeslaagd echouwd worden, en wel omdat alle vier te Haarlem bestaande zwemver- eemgingen er aan deelnamen, name lijk „ZJgnea", Jl. O. Z., 13. V. G. B., Haarlemsche Reddingsbrigade en door loden van B. O. Z. D. (bezit ters! eters) Onderwijzers Zwem-Di- pioma). Het programma begon met figuur- zwemmen door leden der Reddings brigade. waaraan vijl dames en 16 beuren deelnamen. Fraaie en vaardige proeven van zwemkunst werden bier vertoond. Hierna kwam bet nummer snel- zw ommen door juniores over 35 Me ter. 'Van „Zignea" namen tien da- mus aan dit huouner deel. De uit slag was: 1. Mej. A. Kuiper, in 26 2/5 sec.; 2. Mej. E. Mereus, in 27 sec.; 3. uiej. Piel age, in 28 4/5 fcec. Van den U. V. G. B. deden ze ven leden mee .De uitslag luidt: 1. J. Bouwer, in 24 sec.; 2. Hofmees ter, In '24 4/5 sec. Van de B. O. Z. L). was No. 1 C. Vrugt, 'n 29 sec.; No. 2. P. Meijer, in 34 sec. Aan J. Bouwer zal een verguld- zilveren medaille worden uitgereikt, omdat hij den afstand in den koristen tijd lieeft afgelegd. Volgde Eslafette-zwemmon (vier maal 25 M.) door de Reddingsbriga de en den H. V. G. B., om een bron- ren medaille. H. V. G. B. won in 1 'min. 41 sec.; de Reddingsbrigade maakte een tijd van 1 min, 43 1/5' sec. Hierbij moet in aanmerking geno men worden, dat de deelnemers ver plicht waren, met den schoolslag te zwemmen. Was o.a. de Spaansche slag veroorloofd geweest, dan zou de uitslag waarschijnlijk anders ge weest zijn. Een interessant nummer was een polo-wedstrijd tusschen twee partijen van den H. V. G. B., voor deze gele genheid genaamd partij blauw eoi partij wit. Dr. Merene vervulde de functie van scheidsrechter en hij deed dat \yeder met de bekende nauwgezetheid. Aanvankelijk gaven de partijen elkander niets toe. het geen ook hieruit blijkt, dat de stand met rust 1—1 was. In de tweede helft •was wat sterker en drukte dat in cijfers uit. door nog twee fruaie goals te maken. Blauw kon het net niet meer vinden, zoodat Wit welverdiend tmet 3—1 won. AJsnu kregen we een spiegelred- ding, uitgevoerd door den heer - en meviuuw A. C. van den Berg—van Ider Horst en den heer A. J. Meije rink. Verondersteld werd, dat een echtpaar (mevrouw Van den Berg en de heer Meijerink), dat een uiletapje gemaakt hqj). weder naar huis terug wilde, waar de baker (de heer Van don Berg) zoolang op de baby paste. Om hun huis te bereiken, moesten de echtelieden een breede rivier over en vroegen daarom aan een roeier, of hij genegen was hen naar den over kant te brengen. Deze was daartoe bereid, zoodat de gevaarlijke tocht begon, want het echtpaar was zeer zenuwachtig en bang voor het water. Halverwege de rivier gekomen, rie pen de ouders al om de baker, die dan oök met baby kwam aangewan deld en aan den waterkant bleef wachten. Dich bij den overkant werd <i the haar (zijn) rol allerkos telijkst vervulde en zeer veel succes !uij liet jonge volkje had, door vele (bezorgds vragen van vader en moe der bestormd, zoodat de baker er jtuj'eluursch van werd en op een ge- even oogenblïk, tot aller groote ont zetting. baby in het water liet vallen, lie moeder, haar kind in gevaar zien de, was niet meer te houden en na een korte worsteling met haar man stort te zij zich in de golven, weldra door vader gevolgd. Beiden konden even wel niet zwemmen en zouden, niette genstaande hun angstig hulpgeroep (een vreemde gewaarwording, om deze zwemmers om „hulp" te hooren roepen!), gewis verdronken zijn, als de baker niet de edele zweni- Jkunst verstaan had. Zij stortte zich in het water en smaakte het genoe gen, ouders en kind behouden aan wal te brengen. Een daverend applaus beloonde dit drietal voor de zoo aardige gedachte situatie. Zes leden van de Reddingsbrigade 'namen deel aan het nummer Pop- duiken, namelijk de heeren W. van Baak. J. van Bommel, D. Heiem, J. Keiuper. G. van Kooien en J. Seven- huysen (de laatste bekend geworden! door zijn flinke prestatie dezer da- gen in ons blad gemeld om in 5 1 uur van Vijfhuizen naar Sloterdijk te zwemmen), No. 1. was de heer W. van Baak, No. 2 de heer G. van Koo- ten. Bij dit nummer hebben wij geen tij den genoteerd, omdat het a.e. Zon dag nóg eens gezwommen wordt en dc twee tijdein dan bij elkaar opgeteld worden. Ditzelfde geldt ook voor het num- mei „Onder water zwemmen door le den der Reddingsbrigade' Tusschen deze twee nummers ga ven de heeren Van Baak en Noorde loos een demonstratie van hulpmid delen bij het redden van drenkelin gen, waarbij de heer Meijerink een verklarend woord sprak en er spe ciaal zijr. genoegen ovei uitspi dat een zoo grou contingent van het- opkomend geslacht aanwezig was. drukte de kinderen op het hart, om, wanneer er ergens een mensch in het waii'i valt, niet werkloos te blijven toezien, maar dadelijk aan het eerete het beste huis aan te schellen en voorwerpen, ais strijkplank, groote flesschen. aetroleumkan. enz., te vra gen en die den drenkeling toe te worpen, die or zich dan een tijdje drijvende kan houden. Eouige damee en heeren van „Zóg- nea", H. V. G. B. en Reddingsbriga de vertoonden nu eenige fraaie sprongen, die door het jonge volkje met luide kreten van bewondering (er. terecht) begroot werden. We zul len oiiet allen afzonderlijk noemen, maar maken voor twee een uitzonde ring, ten eerste voor den heer Joh. M. Schmidt, die keurige sprongen vertoonde en wuarbij hij het bewijs gaf, het nog lang niet verleend to zijn, ten tweede voor P. Meijer (een dor jongste leden van de Brigade, in de wandeling „Pietje" genoemd). Deze Lahaise-in-den-dop voelt zich in het natte element volkomen thuis en vertoonde geen spoor van vermoeid heid! Angst kent hij heeiemtldl niet; zoo zagen we liem boven van de hoog ste springplank „haasje-over" beoefe- ttjen en nen oogenblik later op de schouders van den heer W. Schreu- der van de hooge brug met een sier lijken sprong in het water verdwij nen. „Pietje" zij hier voor zijn kranige prestaties een woordje van lof ge bracht. Hij wordt nog eens een van de beste leden der Haarlemsche Red dingsbrigade! Als elk rechtgeaard zwemfeest ein- idigide ook dit met een pantomime. Jopie. ee. jonge dome, is jarig en zij besluit dezen vreugde-dag te gaan vieren bij tante Betje en oom Kees, in een tuinhuisje aan den waterkant. Vele gasten worden verwacht en daarom maakt, oom Kees de noodigo toebereidselen voor een waardige ont vangst. Hij verwacht een hoop bloe men voor zijn verjarende nichtje en giet een grooten teil vol water, om daar de bloemetjes in te zetten. Ach tereenvolgens komen de gasten (on geveer een tiental), die allen een rui ker beslaande meerendeels uit rhahartierbladen en een bloemkool! meebrengen. Het gezelschap Is erg vroolijk ge stemd; op een noodlottig oogenblik laat oom Kees een paar pakjes in t water vallen, -hij wenkt een jongen, die In de buurt met een kano aaa het spelevaren is en verzoekt hem, de pakjes uit het water te halen. De ze doet dat, maar.... gaat er mee aan den baal, evenwel niet zoo gauw, of oom Kees tracteert hem(onder uitbun dig gelach van de jeugdige toe schouwers) op den inhoud van een paar emmers water, dien hij over zijn hoofd smijt. De dief maakt een gebaar alsof hij zeggen wil; „wacbt maar, ik zal je wel krijgen! Na het theedrinken noodigt pom Kees het gezelschap uit. -met hem een roei tochtje te maken. Dankbaar wordt dit geaccepteerd en onder veel vroolijk- Inad" steekt men van wal. Hiervan maakt de dief gebruik, om wraak over het ongevraagde douchebad te nemen; hij roeit snel naar het land huisje en doet zich te goed aan hel „lekkers" van de theetafel. Oom Kees ziet het evenwel; hij gunt zich geen tijd. om terug te roeien, maar springt gekleed te water en zwemt met een ontzettend boos gezicht naar zijn huisje; doch juist als hij arri veert, springt de dief op zijn beurt te (water en neemt de vlucht, achter- vpld door oom Kees ,die weer te water is gesprongen. De leden van het gezelschap besluiten don gastheer te helpen en onder groote hilariteit van groot eu: klein springen allen te water en belagen den armen dief, die het mu zwaai- te verantwoorden krijgt. Juist op dit oogenblik ont lasten de zwarte wolken die zich samengepakt hadden, in een hevige stortbui, zoodat het qu eerst met recht een waierballet wordt! De toeschouweais zoeken een goed heenkomen, terwijl oom Kees den dief wegbrengt Oom Kees. de vervaardiger van dit alleraardigste gegeven (we meenen wel te mogen verklappen, dat het de heer A. C. van den Berg, lid van den H. V. G. B.is) vervulde zijn rol meesterlijk en had gedurig de lachers „op zijn hond"; maar ook de andere deelnemende» kw.eten zich uitnemend van hun taak Namens de jury deelde de heer 8. do Groot mede, dat a.6. Zondag, na afloop van liet op dien dag te houden zwemfeest, de prijzen zullen worden uitgereikt. Op een ontijdige regenbui Da, was het tijdens dit waterfeest heel goed weer. zoodat wc willen eindi gen met dezelfde woorden, waarmee we begonnen zijn. namelijk dat dit onderdeel der feesten welgeslaagd genoemd mag worden. CONCERT IN DEN HOUT op Vrijdag 27 Juni, in plaats van Woensdag 25 Juni, met medewerking vaU hel Gemengd Kooi „Onder Ons" directeur Henri Pielage, Programma: 1. Priestermarsch aus Athaiia, Mendelssohn. 2. Ouverture Heimkelir aus der Fremde, Mendelssohn. 3. Fantasie uit de Russische opéra „liet leven door den Keizer", Glinka. 4. De Winter (Onder Ons), Ph. Loots. 5. Hot liedje van den Bergenaar, Ph. Loots. 6. Schnadahüpfe (Onder Ons) Ph. Loots. 7. Ouverture in Italieni- «che Style, Schubert. S. a Toi, valse, Waldteufel. 9. Divertissement Es- pagnole, Dessormes. LAWN-TENNIS. De wedstrijden, ter gelegenheid van de Muziek- en Sportfeesten, die Zaterdag en Zondag gehouden zullen worden, beloven goed te slagen. Al- loen de vereeniging T. O. P. hoeft van do tot haai- gerichte ui'tnoodiging geen gebruik kunnen maken, zoodat Inschreven de H. L T. C., Dea, Groen Wit en de Kc-nnemera. Hot aantal te iverspelen partijen is in totaal niet groot, maar de qualitoit zal in vele gevallen des te beter zijn Naar de inschrijvingen te oordee- ten zal de strijd vooral in het ge mengd dubbelspel zooi- vinnig zijn. Voor de Haarlemsche Lawn Ten nis Club wordt deelgenomen door de volgende parturen: Mej. van Hou ten—E. de Clerq, mej. Van Nes van Meerkerkjhr. Quarles van Ufford, mej. Carp—J. Laan, mej. de Joseelin de JongA. Broese van Groeftou, mej. Lefèbvxejhr. Prins van West dorpe en mej. v. d. ValkKaars Sijpesteyn, Dea komt uit met: mej. v. d. Heu vel Rijnders—J. v. d. Heuvel Rijn- ders en mevr. Kaan? Sijpesteyn—G. H. Kaars Sijpesteyn. De Kennemers met: mej. v. Lutter- veld—Gh. Loman en ipej. Canters—G. Broese van Groenou» lei wijl Groen Wit ten slotte verschijnt met mej. KestingE. KeryeJ en mej. v. Beu gen Bik—J. Kesting. Wat de heeren dubbels betreft: heeft de Haarlemsche Lawn Ten nis Club ingeschreven met: jhr. van 8tyrum—C. Bienfait, ALberdingk Tbijrn—jhr. v. Spengter en P. Bijte veld—jhr. Molierus. terwijl Dea uit komt met de cambuiai'e J. Oei—I". Poel, Groen Wit met: Klinkhamer— |Van Beugen Bik en de Kennemers met v. d. WaterScholten. Voor het dubbel zoowel als voor liet gemengd dubbelspel worden prij kern uitgeloofd in den vorm van me dailies en hoewel het over hert alge meen bij tenniswedstrijden geen ge woonte is medaille» beschikbaar te stellen, heeft het bestuur gemeend in overleg met de retselingscommissie hiertoe ditmaal wel aan vast te moe ten houden De wedstrijden beginnen Zaterdag middag en worden de banen voor deze gelegenheid extra goed in orde gebracht De interacademiale wedstrijden i zijn geëindigd met een Delftsche over winning van 13 punten, terwijl Lei den het slechts tot 9 wist te brengen. Vooral hel goede spel van Knap pert in de single en van Pennink en v. As beck in de heerendubbel bleek de Leidenaars te machtig Zonder de hulp van De Sexrière en van Diemer Kool hebben de Sleutel stad-bewoners den wisseJbeker dus niet kunnen behouden. De Hollanders Scheurleer en Jhr. De Serrière zijn nog in Engeland. In de vóór kampioenschappen te Lon den hadden zij geen succes. Eerstge noemde verloor reeds in de 1ste, laatstgenoemde in de 3de ronde hee rensingle. Rftuzlek. Vocaal Concert. Klein a Ca pella Koor en dubb. mannen- kwartet „Inter Nos". Wat 'n mensclien, wat 'n belangstel ling! Nu, het doet me heusch plezier tc kunnen vaststellen dat ons Haar- lernsch publiek zich toch maar steeds warm interesseert, waar het weet dat er wat muzikaal moois te hooren valt; dat wijst op den goeden smaak en den gezonden kunstzin van het volk. Leiders van vereenigingen die aldus i het publiek in hunne hand hebben, i bezitten dan ook do uitstekende gele genheid om het op te voeden en ver- der te leiden, iets wat soms wei een ondankbare taak is, waarvan de resul taten zich niet zoo maar direct open baren. Succes halen bij het groote publiek, is een kleine kunst, dat is maar een handigheid, rnaar succes halen en liet als kunstenaar met je ge weten eens te zijn, is vaak heel moei lijk, daarvoor moet men het publiek, als men het eenmaal te pakken heeft durven tarten en zichzelve te groot achten om met gemakkelijke middelen succes af te bedelen. Voor zoover ik j den heer Nico Hoogerwerf ken, en hem met zijne koortjes aan het werk gezien heb, ben ik overtuigd, dat hij de man is om als muzikaal volksop voeder enorm veel goeds in Haarlem te stichten, llij heeft het zanglieveiute publiek gewonnen door de herhaalue: bewijzen van zijn kunnen, het volk zal dus met vertrouwen naar hem luis teren als hij het op de ware s:hoon- lieid in de kuns wijst eu hen bijlicht op onbegrepen bladzijden der muziek literatuur. Hoogerwerf is een jonge, zelfbewuste kerel, hij zal komen waar hij wezen wil, en ik hoop dat hij het belangstellende pub'iek, in zijn tocht 1 naai hooger, mee zal opvoeren. liet kletn a capella koor is een stel j mooie natuurstemmen, die stuk voor I stuk prachtig getimbrcerd zijn dit verklaart dan ook waarom het den heer Hoogerwerf meermalen lukte met dit handjevol menschen machtige vereenigingen te verslaan. Maar dit is niet alles, de groote kracht van liet koortje ligt in de technische beheer- sching der stemmen, die, laat ze hier en daar aan volkomenheid soms iets te wenschen overlaten, over het ge heel genomen, gerekend dat het on geschoolde zangers zijn, schitterend kan genoemd worden. Luister b.v. naar de bussen, die aanzwellen van pianissimo tot aan de uiterste grens van het fortissimo en daarna weer even gemakkelijk met volumineuze klankbehcersching de intensiteit van kracht geleidelijk verminderen en den toon uitfileeren tot het nauw hoorba re. Tenortimbre als het kl. a capella koor, heeft hier ter stede geen enkele gemengde zangvereeniging, ook alten en sopranen zijn van beste kwaliteit en reageeren op de minste intenties van den dirigent. Nochtans, ondanks deze uitgelezen samenstelling, kon het openingsnum mer, „Middernacht", van Wierts, mij niet bekoren. Men hoorde wel veel mooie stemmep, maar men hoorde ze allemaal apart, er was geen volmaakte koorklank. De schuld hiervan was blijkbaar aan de sopranen, die van 't begin af zwevend klonken en stil aan het koorpeil opdreven, lot «oover dat het met den besten wil niet mooi meer klinken kon. „De Wonderbloem' van Kools, leed aan hetzelfde euvel, echter niet in zoo sterke mate. Met „De Mo lens" van Kools, was het koortje ge lukkiger, hier hielden de stemmen zich vaster aaneen en kwamen de karakte ristieke intenties van den directeur dan ook veel gaver tot hun recht. De heer Hoogerwerf heeft uit deze com positie mooie effecten gehaald. Ik ben overtuigd, dat he: klankvolu me van het koor belangrijk aan een heid zou winnen, bij aluien dc leider de partijen anders opstelde, niet twee aan twee achter elkaar, maar allen naast elkaar, dus de tenoren naast de bassen en de alten naast de sopra nen. evenals de meeste dubbel-kwar- tettcn. Het zingen van „Inter Nos" was on gemeen prachtig. Laat ons hopen dat dit stel aldus bij elkaar kan blijven, wat is er met die heerlijke stomeom- binatie heerlijk werk tc maken! In bijzonderheden treden over de verschillende nummers acht ik geheel overbodig, 't was alles mooi muzi kaal, geesiig en typisch van voor dracht c-n qua klauk onverbeterlijk. Alleen de uitspraak wierp Jiier en daar vlekjes op het spierwitte van zooveel moois. Laten de heeren van „Inter Nos" daar nog eens ernstig aan werken. Solisten waren mej. M. Swart, so praan, en de heer G. Drogtrop, tenor, beiden leden van het kleine koortje. Wat deze verdienstelijke di lettanten beteekenen als elementen voor een koor, zijn zij begrijpelijk niet als solist. wat dit aan technische en intéllectueele ontwikkeling vergt, kon den hunne mooie natuurstemmen niet geheel vergoeden. Daarbij waagde de heer Drogtrop zich op glad ijs, met het aan tc durven een Fransche aria te zingen, die heel wat meer van een zanger-vraagt, dan hij vooralsnog ge ven kan. Maar de heer Drogtrop heeft een mooie stem om dingen te zingen die niet boven zijn begrijpen en zijn kunnen liggen. Dat bewezen zijn Hol- landsche liedjes van Hoogerwerf en Tussenbroek, die hem dan ook een verdiend succes bezorgden. Even veel bijval hadden de liede ren die mej. M. Swart zong, hare mooie slem liet niet na het publiek te boeien. Mijn welgemeend compliment aan den talentvollen leider der beide koor tjes, om zijn prachtige resultaten hij weet zijn menschen ie bezielen en ze muzikaal te laten zingen. Hooger werf kan met voiuoening op zijn ucge- lijk werken terugzien. En nu weer met goeden moed en doelbewust voor waarts naar hooger! JOS. DE KLERK, H*t Programma. Vrijdag., Vrijdagmorgen is er zwemfeest voor de Rijkskweekschool van On derwijzers. Het plan is, de hoogste klassen van verschillende 6cholen da- ze demonstraties te laten bijwo nen. 's Middags wordt op het H. F. C.- terreui een openiuchidag gehouden voor de hoogste klassen der M. U. L. O.-scholen en voor de Rijksnormaal lessen. de Rijkskweekschool en da Nutskweekschool. Daar ook hot gym- nastiek-onderwijs aan deze inrich tingen goed verzorgd is, wacht den bezoeker een genotvolle mid dag. Met een speciaal gekozen program ma yerschijnen ..Haarlem'6 Muziek korps" en „Ondet Ons" ten tooneele. Deze vereenigingen geven Vrijdag avond een gemeenschappelijk concert in den Hout. Do Rubini to Haarlom. Men schrijft ons: Voor de a.s. séances var. den be roemden telepaat De Rubini, die Za terdag 28 en Zondag 29 Juni Sn don schouwburg Jansweg zullen worden gegeven, hebben zich verschillende inwoners van Haarlem bereid ver klaard om tijdeus het intiem gedeel te der avonden de experimenten te controleeren. Ook heeft men zich beschikbaar gesteld De Rubini op de proef te stollen door den telepaat opdrachten te laten volvoeren, welke door de aanwezigen kunnen worden opge geven, terwijl De Rubini uit dc zatd en van liet tooncel verwijderd is en opgesloten zal worden in de solisten kamer, onder bewaking van een com missie die zich kan vormen uit de aanwezigen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 Juni kwamen voor te Bioemendaul: 1 geval van roodvonk, te Haarlem: 1 geval van diplitheritis, te Haarlem mermeer: 1 gova! van typhus, te Velsen: 2 gevallen van roodvonk en te Zandvoort: 1 geval van typhus en 2 gevallen van roodvonk. DE BOUW VAN PATRIMO NIUM. Naai annleiding van do opmerkingen van den beer Nagtzanm over den woningbouw van Patrimo- Slum op de voormalige terreinen-

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1