HjAÜLEM'S OiGBll Buiteniandsch Üverzicht Een leekenpraatje over tien sterrenhemel. Sport ea Wedstrijden TWEEDE BLAD. Zaterdag 28 Juni 1919 28 J uni De vijfde verjaardag van den aan slag ie Serajewo. de indirecte aan leiding tot 't uitbreken van den we reld-oorlog. 28 Juni: Voortaan in de geschiede nis ook de dag van de onderleekc nii.'g van 'i. vredesverdrag door de Duitsciters Zoo zullen dun "liedeniniddug, als er tenslotte niet weer een kink in <i--n kabel komt, de Duitschers 't vredes verdrag. teekenen. Dan is 't officieel vrede tusschen de Duitschers en de Entente, maar werkelijkvrede is 't nog nietl De En's'.ite blijft ervan doordron gen dat zij alle krachten moot in spannen om de Duitschers te kunnen b lij ven ciwuigen 't vredesverdrag na te komen. Ue Duitschers toch ma ken er geen geheim van, dat zo voor nemens zi.n, a 1 s ze nog eens (wan neer?) machtig genoeg zijn om her ziening va- 't verdrag te verlangen, daaraan gevolg te geven. De Vor- waru, 't blad dat wel als "t Duii«y Fa regecrlngsorgaan kan worden aan gemerkt, schrijft voer den zoovselstea keer, dat aan de buiischens( door 't look enen van "t vredesverdrag, een leugen is afgedwongen. Een groot deel van 't Duitsche volk ziet in 't verdrag niet veel meer dan „een vod papier". De leokoning van 't verdrag zal in Frankrijk plechtig gevierd worden. *t Eigenlijke officieele overwinnings feest worat in Frankrijk evenwel eerst op ijuli gevierd, den nationalen feestdag. jL.nl een grootsch feest worden. In tegenstelling met Londen, waar hel heleend worden van Duitsclilonds onvoorwaardelijke inwilliging van de vredesvoorwaarden mei koelheid werd opgenomen, als ïeis dat eigen lijk van zelf sprak, heeft het bericht te Parijs onder de spontanere Parij- sche bevolking reeds aanleiding ge geven lot vreugdebetoogingen op Btraai. ij ka rover komen nu de volgende bijzonderheden: Het lossen van saluutschoten, het geioei van sirenes en het gelui van de kerkklokken maakten tegen zeven uur 's avonds het nieuws aan het pu bliek bekend en 't was aardig te zien hoe Ineens de drukte op straat uit nam. Al heel spoedig kwamen txw edities van de bladen bevestigen, wat iedereen al reeds begrepen had. Hei publiek liep te hoop voor de bureaux van de groote bladen en barstte uit in een luid gejuich, toen op groote horde.: het bericht verscheen. Niet lang duurde het of juichende troepen studenten en midinettes trokken zin gend de boulevards langs. Een troepje pollus, die zoo juist op de Place des Invalides het salvo van 101 saluutschoten had gelost, keerde door de ltue Royale cn langs de bou levards terug op weg naar Vincen- nes. Deze ruiters werden toegejuicht en met bloemen gebombardeerd en men vraagt zich at, hoe ze dienzelf uen avond Vincennee nog hebben kunnen bereiken. Een ander tooneeltje speelde -.ich ai op het plein voor de opera. Een .menigte van duizenden stond daai te roepen: Chen al au balcon!" Ma dame Chenal, die dien avond in de opera optrad in de Thais", begreep dadelijk wat men van haar verlang de. Zij trad op het balcon en zong met geestdrift de Marseillaisse. De menigte stemde mede in en met krach tig geluid daverde over de Place do l'opéra het klassieke: „Le jour de gloire est arrivé!-' 't Was een aan grijpend oogenblik. Men voelde daar het hart van Parijs kloppen, dat nooit versaagd heeft, ook niet toen juist een jaar te voren, het reuzen- geschut., dat de stad bombardeerde, met duivelsche regelmatigheid zijn dood en verderf brengende granaten op de stad liet vallen. Dit waren wel de voornaamste be toogingen. Overigens heerschte er niet die luide geestdrift, die den da- van den wapenstilstand onvergeteiü: m.iaklc. Parijs had zóólang op den De Italiaansche sterrekundige Ric- cioli uit Ferara, heeft in 1651 de nog heden in gebruik zijnde benamingen ingevoerd. Aan de rechterzijde, de westkant der maan, ziet men boven elkander twee donkere vlekken. De bovenste is dc Gevaarlijke Zee (Mare crisium), daar beneden de Vrucht baarheids Zee (Mare faecunditatis). Geheel in net Noorden ligt de lang uitgestrekte Zee der Koude, (Mare frigoris), daar beneden rechts de Hel derheids Zee (Mare Verenetatis). ver der Zuidwaarts de Stille Zee (Mare Tranqjilliiatis) en de Nectar Zee (Mare Nectaris). Aan den linkerkant komi eerst de uitgestrekte Storm Zee (Oceanus Procellarum), dan Noord- waart dc Regenzee (Mare linbriuin', daar beneden de Dampen Zee (Mare Vaporum), de Wolken Zee (Mare Nu- bicum, cn de Vochtcnheids Zee (Mare Humor uni'. vai den rand der maan verschijnen nu en dan door de Libratie (waarover later; gedeelten der zeeën die zich bevinuen op de voor ons afgekeerde zijde der maan. De Zuidzee" (Mare australe), Smits Zee (Mare SmittyJ, de Randzee (Mare Marginus), de H11mb01d7.ee (Mare Humboltianum), de Oosizee (Mare Oriëntale). Verder zijn er nog vele minder don- kei getinte gedeelten, die aangeduid worden met de namen Meer (Lacus), Goii (Sinus), Moeras (Palus). Zooals Het Droomen Meer (Lacus sommio- runii e.a.in. Al die zeeën, meren, gol ven cn moerassen liggen weliswaar veel lager dan het bergland, maar ze bevatten geen spoor van water. Dui delijk ziet men door den telescoop dat vrede gewacht, 3aï het bijna onaan doenlijk geworden was ep een krach tige opwekking noodig had. Te midden van de vreugde was er natuurlijk ook droefheid over veel wat in den oorlog verloren ging. De „Tnhes -correspondent vertelt daar van, dal hij tegen 9 uur 's avonds voor het raam van een druk bezocht restaurant zat te kijken naar de drukte op den boulevard des Lapuci- nes. Zijn aandacht werd toen getrok ken door een van de vrouwelijke be dienden die, met stapels borden en schalen doorliet Lokaal liep, üriiü cw ingespannen, zonder een oogenblik aandacht te schenken aan de vreug debetoogingen rondom haar. Toen vertelde een huurman aan een ander tafeltje hem; dat deze vrouw vóór den oorlog een grooten winkel had gehad in een stadje in de buurt van Rijssel. Nu was ze weduwe en droeg rouw over het verlies van haar drie zoons. Ze kon het niet over haar hart ver krijgen deel te nemen aan hot ge juich op den boulevard. Er was ook een nop t van scepti cisme, want toen de correspondent zijn koffie zat te drinken en lot een Franschman naast hem zei: „Nu is het toch gedaan; nu siaan we aan 't begin van den vrede", haalde de i a- rijzonaar zijn schouders op en zei: „Ik zal gelooven dat het vrede is, wanneer ik mijn glas witten wijn weer voor drie sous en mijn pakje sigaretten weer voor vijf sous kan koopen, in plaats van voor ander- haiven frank". Maar afgezien van dergelijke uitla tingen van twijfel en cynisme is er toch wel een gevoel van verlichting en van dankbaarheid, dat de vrede er nu is. Maar tevens geeft men zich goed rekenschap, dat de Geallieerden nog jarenlang op hun hoede zullen moeten zijn, gezien de stemming die in Duitschland heersdit die telkens tot uiting komt en die zich zoo uui- delijk heeft gemanifesteerd in het ge beurde te Scapa Flow, In het. ver branden van de Fransche vaandeis te Berlijn en in de onomwonden ver klaring van de Duitschers, (lat ze 't vredesverdrag zu'.len verscheuren zoo gauw zij er kans toe zien". De „Times" verneemt uit Coblenz, dat velen aldaar van oordeel zijn, dat het niet tot uitlevering van per sonen zal komen. Het verhaal gaat, dat de Duitsche onderbevelhebbers, die op de zwarte lijst der Geallieer den staan, een zelfmoordclub hebben opgericht en liever willen sterven dan voor een rechtbank verschijnen. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Thorn: Uetplan om de Oost- mark als een zelfstandige republiek uit te roepen heeft men opgegeven. De Duitsche volksraden hebben reeds voeling gekregen met de Poolsclie. In een gemeenschappelijke!! op roep richtten zij zich tot de bevol king om rust en orde te handhaven. Om de veiligheid te .verzekeren wordt een Duitsch-Poolsclie burger wacht samengesteld van Poolsche en Duitsche officieren. Om nadere onderhandelingen te voeren met den Oppersten Pool- scheu volksraad zijn leden van de Duitsche en Poolschc volksraden van Thorn naar Posen vertrokken, De Telegraaf deelt mede: G e n e r a a 1-m ajoor von Hoffmann i s o p n o n a c 11 e f gesteld. Te Berlijn werd Donder dag een vlugschrift verspreid, waar in de generaal als „de redder van Duitschland uit de schande*' gehul digd werd. Met het oog op het feit, dal dit een poging is het hoogver raad van een generaal, die van zijn post ontheven en ter verantwoording geroepen is, te verheerlijken, heeft de rijksweerministcr last gegeven, het vlugschrift in beslag te nemen en den verspreider te arresteeren. De vredesonderhandelingen met 't oude Oostenrijk-Hongarije zullen nu ook wel bespoedigd worden. Naar de correspondent van de Neue Freie Presse verneemt, heeft de Raad van Vier het ontwerp van de rinan- cieede voorwaarden voor Duitsch- Oostenrijk vaslgesteld. De moeilijk heden beslaan daarin, dat het ook voor de Entente nauwelijks mogvlr is aan alle wenschen van de ver schillende staten van het vroegere Oostenrijk te voldoen. Met het oog op deze moeilijkheden is het waarschijnlijk, dat het tot mon delinge onderhandelingen zal komen doch eerst nadat de Duitschers on derteekend hebben. de bodem oneffen is en golvend, en doorsneden met heuvelreeksen, ook hier en daar bezet met kraterbergen. Reeds door een. kijker van matige sterkie ziet men dat het overige ge deelte der maan zeer dicht is bezet door ontelbare kraters, bergen, heu vels, groeven, heldere stralen en an dere vormen sommige deelen zijn schitterend wit. Het talrijkst zijn de bergen in aller lei giootte en omvang, de meesten veel liooger dan de hoogste toppen op aarde. De hoogste bergen op aarde, pielen door elkander 7000 M. en dan nog wel weinig exemplaren. Op de maan zijn hoogten van 9000 M. geen zeldzaamheid van 5 tot 7 duizend M. toit men er bij honderden. Het aantal bergen, waaraan namen zijr. gegeven, bedraagt niet minder dan 513, daarbij komen nog honder den k'einere, toch nog reuzengevaar- ten, die nog geen naam hebben ont vangen. Mon onderkent op de maan ver schillende vormen van bergen, maar bergketenen, zooals de Pyreneeën, de Alpen enz. die op de aarde regel zijn, koeien op de maan niet voor. 't Zijn me i bergachtige vlakten, die in hun lengte en breedte overal met afzon derlijke bergen zijn bezet. Deze berg- stre' en liggen in hoofdzaak tusschen reien, en z.ii door hunne groote schittering dmdclijK kenbaar. Zoo de Taurus, de Sarmatica, de Karpathen en andere meer. Uveral liggen kleine kraters verstrooid tusschen de bergen dier bergvlakten. Zéér talrijk komt de kralervorm op het maanoppervlak voor. Ze onderscheidt zich belangrijk van den vorm der kraters op de aar de, alléén de Vesuvius is ongeveer van die gedaante. Al die kraters hebben een ringvor mige gedaante. In "t midden een enorm groote heuvelachtige vlakte, in welks middelpunt zich een hooge cen- Verspreld nlouws DE COMMUNISTEN IN ZWIT SERLAND. Te Zürich is oen com munistische partij gesticht. Er werd besloten, dat iedereen, die zich bij de communistische partij! aansluit, de sociaal-democratische partij onmid dellijk moet verlaten. Het doel der communistische partij is omverwer ping van den hestaanden staat en oprichting van de Helvetische Ra denrepubliek. D» togenrewoluti» In Hongarije. Nader wordt via Weenen geseind: Berichten uit Boedapest maken me'ding van bloedige botsingen, die zijn voortgevloeid uit twee geheel van elkander onafhankelijke pogingen tot contra-revolutie, welke gericht waien tegen de Raden republiek. Dè cene beweging werd geleid door vroe- jgere officieren en> had ton doel de Raden-regeering omver te werpen. De regeering werd echter gewaar schuwd en het gelukte haar met be hulp van trouwgcbleven troepen deze beweging te onderdrukken. De twee de onderneming werd dienzelfden- dag door matrozen op touw gezet. Zij hadden zich meester gemaakt van eenige Donau-monitors en begonnen liet hotel, waarin de Radenregeerir»g gevestigd is, te beschieten. De voor het hotel staande machinegeweren beantwoordden 't vuur en zoo duur de de strijd urenlang voort, waarbij honderden, meest vrouwen en kin deren werden gedood en gewond. Mon slaagde er niet in de monitors te nemen, die tegen den avond de Donau zijn afgezakt. Den volgenden dag hei-haalden dc straatgevechten zich. Een deel van de arbeiders-organi- fcaties heeft zich eveneens tegen dc regeering gekeerd, doch de ze heeft nog voldoende betrouwbare troepen' Men arresteert zooveel mo gelijk de belhamels. Voor het parle mentsgebouw zijn verscheidene op roerlingen terecht gesteld. DE FRANSCHE VERLIEZEN. De statistiek betreffende de Fransche oorlogsverliezen is thans vrijwel de- li nitief opgemaakt De totale verlie zen. zoauler de koloniale, bedragen 1.285.000 dood en en vermisten, 2.560.000 gewonden. Van de kolo niale soldaten zijn 67.000 gedood. Ter vergelijking diene, dat het totaal cijfer voor dc Britsche blanke bevol king (dooden en gewonden samen) 2,782.779 bedraagt d.l. 4.51 pet. Voor de Fransche blanke bevolking was dit percentage 3,28 pet. OFFICIEREN VERMOORD. - In het Engelsche Lagerhuis heeft de regeering op een vraag naar aan leiding van het bericht ,dat de Grie ken te Smyrna hun gevangenen in het gezicht van de geallieerde oorlogs schepen vermoord hebben, geant woord: „Ik moet op grond van ofh- clceïe berfchlen tot mijn leedwezen verklaren, dat er geen twijfel aankan bestaan, dat een aantal Turksche of ficieren en manschappen op bedoelde wijze om het leven zijn gekomen. De Britsche deieguiie te Farijs houdt zich reeds met de quaestie be zig en ik geloof, dat de Grieksche re geering deze uitspattingen betreurt ea reeds maatregelen neemt om her haling te voorkomen." IERLAND EN HET VREDES VERDRAG. In een schrijven, dat de lersche Slnn Fein-leider Dévalera aan Clemenceau gezonden heeft ver klaart hij, dat de Ierea tegen het vredesverdrag zijn en dat de onder- teekening voor de Britsche gedele geerden Ierland tot niets verbindt. NIEUWE BELASTINGEN IN DUITSCHLAND. De volgende wetoontwereptyj zijn aan. de Nationa le Vergadering toegezonden' een bui tengewone oorlcgsbelasting voor het •dienstjaar 1919, een oorlogsbelasting op de toeneming van het vermogen., een belasting op de overdracht van grond, vermogens-, successie ta baks-, lucifers- en speelkaart enbelae- ting en een verhooging der suikerbe las ti ng. traalberg verheft (somtijds meerdere). Daar omheen een gesloten kring van reusachtige bergtoppen, die zich dui zenden meters boven de omgeving ver heffen. De binnenruimte der kraters, hetg roote vlak dat door die kring van bergtoppen wordt ingesloteji, evenaart bij de grootste exemplaren eene uit gestrektheid als het koninkrijk Bohe- men. Zeer talrijk zijn de kraters van 150 tot 350 Kilometers middellijn, ter wijl honderden kleiner kraters zich, in diezelfde vorm, bevinden op de om walling der grooten. Andere kraters, zonder centraulberg, en wier binnen vlakte donker is getint, worden wal- vlakten genoemd. Bij volle maan ver schijnen ze als lichtende kringen met een grijzen achtergrond. De groote berg Plato heeft een zeer donker ge tinte binnenvlakte, waarin men met de telescoop niet minder dan 30 klei ne kraters heeft waargenomen. Behalve die grijze zeeèn cn de lich tende plekken en ringen van kraters en gebergten, zijn op de maan liet meest in 't oog vormen, hel schitteren de strepen en stralen. Ze gaan uit van verscheidene kraters, straalsgewijze naar alle zijden. Sommige dier hel lichtende stralen loopen over bijna den gelieelen maan schijf. De meest in het oog loopende zijn de stralenbundels van de Tycho van Copernicus, Th ales en Severinu6, welke respectievelijk een lengte heb ben van 620, 839 en 1240 Kilometer. Bij den berg Tycho (welks helder- Itclil.end punt zelfs voor het bloote oog duidelijk bij volle maan zichtbaar is in het Zuidelijk gedeelte) beginnen de stralen eerst op 60 Kilometer afstand van den hooge n kraterwal, en is het schitterend middenpunt omgeven door een donkeren ring. Van daar gaan meer dan honderd stralen uit waar onder 10 sterk lichtende, terwijl twee doorloopen tot bijnt het Noorden der maanschijf. Als helwitte linten, in 't DE GEARRESTEERDE DUIT SCHE JOURNALIST. - Uit Parijs wordt gemeld: lgnace, de onder secretaris dei- militaire Justitie, heeft een brief aan Clemenceau geschre ven, waarin hij mededeelt, dat een der Duitsche journaliste» te Versail les Scheuermann, gearresteerd was onder beschuldiging van diefstal ten nudeele van een Fransch off cler te Charleville tijdens de Duitsche be zetting. Picbon had erkend, dat deze arrestatie volkomen wettig was, daar de Duitsche journalisten niet gedekt worden door diplomatieke onschend baarheid. doch niettemin te kennen gegeven, dat er onaangenaamheden uit konden voortvloeien. Daarop heeft Ignoce last gegeven den be schuldigde vrij te laten, zich echter een. later optreden der Justitie voor behoudend. BRUSSEL EN DE VREDESTIJ DING. Opvallend dat Brussel niet vlagde, noch juichte, noch zong toen 1 de tijding kw am,dat de vi^de zon ge- teekend worden - atöus ,,IIet Laatste Nieuws". Is er geen ziel, geen Brus sel op zulke dagen"? Slaapt he:? Neen. ■de stad is zoo door en dooc verbeu- ileonanst, dat ze eerst uren zoeken moet voor ze zichzelf ontdekt en dan is het te laat. Ze zeggen, dat er vreugdeschoten gelost werden op het oefenplein te Etterbeek. Best moge lijk... De meeste mensehen dachten dat het weer een ontploffing van mu nitiestapels was. IERLVND, De Daily Maü zegt. dat de lersche politiek weer een nieuwe beweging is begonnen. Sn- Horace Plax.keti heeft het initiatief genomen tot de vorming van een Iersch Dominion League. Hij onder vindt hierbij vfcel steun. Het doel van dien bond is een oplossing te verkrij gen van de lersche quaest-ie langs den weg van de invoering van home rule gelijk de dominioiis die hebben, en een vertegenwoordigend lichaam te vormen van Ieren, zoowel nationa listen als mannen van Ulster, die oprecht oen oplossing van het Ier sche vraagstuk wenschen; hetwelk door de regeering zou kunnen Wor den geraadpleegd. HET VERKEER ZEEBRUGGE- DOVER. Het is thans zeker, dat een dagelijksche dienst van „ferry boats" (booten die geladen waggons overbrengen (tusschen Zeebrugge en Dover zal worden ingericht. Met 1 (Januari 1920 zal met dezen dienst worden aangevangen. GISTING ONDER HET TELE GRAAFPERSONEEL TE PARIJS. Het Hbld. verneemt: Er heerscht gisting'ondoer het personeel van het iioofdtelegraafkantoor. Gedelegeer den van- hel personeel hebben hun grieven aan den minister der poste rijen kenbaar gemaakt. De toestand veroorzaakt vertraging in de over brtaiiiinR der telegrammen, doch de gedelegeerd en hebben verklaard, dab zij een dienst zouden, organieee- ren voor het verzenden van telegram men van dringenden aard. 'T BOLSJEWISME IN SIBERR. De „Times" verneemt uil Helsing- fors. Een jong Russisch officier, <Le berichten van generaal Koitsjak aan generaal Joedonitsj overbrengt, is hier aangekofnen. Hij kwam regel recht door hot centrum der BoIsjl- wistische linies van Oost Kazan. Be tocht door Kazan naar Moskou en Petersburg nam een maand in be slag en geschiedde zonder ongeval, alhoewel hij in voortdurend levens gevaar verkeerde, totdat de Finschc grens weid bereikt- Hij gaal nu over Archangel naar admiraal Koitsjak terug. Hij deelt mee, dat er in Siberié een sterke nationale beweging gaan de is, die is voortgesproten uit de nieuwe bcleekenis van het eigendom, sedert admiraal Koitsjak heeft afge kondigd, dat het land in het oezit van de tegenwoordige eigenaars moet blijven, totdat de wetgevende verga dering het geheele vraagstuk nopens het landbezit zal regelen. De boeren wenschen alleen de be krachtiging van hun recht op bezit, hetzij op eerlijke of oneerlijke wyz. verkregen. Hun afkeer van hot Bols- begin somtijds 15 Kilometer breed en spits eindigende, loopen ze heen over het geheele maanvlak, over hoogten en laagten, zeeen en afgronden, steeds recht door, over alles heen. Er schie ten zelfs stralen van af de achterzijde der maan over de lichtzijde, en verra den daardoor de aanwezigheid van bergen op de van ons afgekeerde zijde der maan. 't Is niet uitgemaakt wat verschijnsel die stralen zijn, de oor sprong en het ontstaan daarvan zijn nog niet opgehelderd.. Een ander merkwaardig verschijn sel zijn de kilometers breed e scheu ren in den rotsachu gen bodem der maan, diepe afgronden dikwijls taon- derdi' kilometers lang, waarvan men reeds 425 van allerlei lengte en breedte heeft waargenomen. Deze scheuren, rillen genaamd, zijn ook een nog niet verklaard verschijnsel. Veel zouden wc nog kunnen zeggen over deze on nog andere formaties, die zelfs al dooi" eene goede tooneel- kijker, vooral bij wassende maan (eerste kwartior) een verrassenden aanblik zijn. Waaneer al die bei-gen hunne lan ge schaduwen werpen, wanneer de kraters half worden belicht en de heuvelruggen in de donkere zeevlak ten duidelijk zichtbaar zijn. De atra- len-syslenion zijn echter alleen zicht baar bij voile maan, en overstelpen dan bijna alle andere vormen door hun schitterenden zilverglans. De ze«n blij v n echter altijd duidelijk zichtbaar. 't Blijkt ons dus dat het ruwe ge accidentoerde maanoppervlak zeer verschillende is met dat van onze aarde. Geen enkele dier formaties wordt hier gevonden, de aarde is in vergelijking met de woeste dorre gronden der maan veel regelmatiger Behalve de door ons genoemde be wegingen, om hare eigene as, om de jewlsme Is buitengewoon groot. Ieder een, waarvan bewezen is, dal Bolsjewist is, wordt onmiddellijk ge dood. Het is onmogelijk om de Ra- ren in bedwang te uouden. Wanneer ze een vermaning krijgen, antwoor den zij, hij stal mijn eigendom en daarom doodde ik hem. EEN UITGESTOOTENE. Uit Brussel wordt aan de N. R. Ct ge seind. Donderdag heeft er in de wan delgangen van de Kamer een opzien barend incident plaats gegrepen. Augusteyns, de Antwerpsche afge vaardigde, die een dag na het slui ten van den wapenstilstand in hech tenis was genomen onder beschuldi ging van met de Duitschers meege werkt te hebben aan de bestuurlijke scheiding en dlè onlangs in vrijheid was gesteld, kwam het portaal bin- nen. Hij ging langs verscheidene af gevaardigden die hem niet lierk den, maar toen hij Mechelynck, den Gentschen afgevaardigde zag. liep hij met uitgestoken handen op hem toe. Mechelynck wilde zijn begroeting be antwoorden, toen hij plotseling Au gusteyns herkende. Hij maakte daar op een afwerend gehaar, onder dei- uitroep: Dat niet, neen, dat niet' Augustevne begaf zich daarop naar de quaestuur om zijn salaris als af gevaardigde te halen, doch daar de chef der afdeeling er niet was, ging hij een ander bureau binnen, waai de ambtenaren toen zij hem herken den, hem den rug toekeerden. Daar op iiet hij zich aandienen bij o. voorzitter der Kamer, die een com missievergadering voorzat. Na af loop dier vergadering ontving de voorzitter Augusteyns, die een onder- lioud van meer dan een uur met Ji had. Leden van de linkfer-, zoowel als* van de rechterzijde hebben besloten om de vergadering te verlaten als Augusteyns zich in d<r openbare zit ting vertoont. BOYCOT-QÜAESTIES. - Naar aan leiding van een bericht in de „Ant werpsche Matin", waarin gemeld wordt, dat de Antwerpsche Koren beurs besloten heeft de vertegen woordigers der Centrale mogendhe den uit te sluiten, stelt het bestuur der Mannheimsche beurs voor Air, werpen te boycotten en alle overzc-e- sche handelsbetrekkingen zooveel mo gelijk over Nederland te leiden. TURKIJE EN DE VREDE. In antwoord op het Turksche me morandum zond Clemenceau een brief aan den president van de dele Iratïe, waarin hij constateert, dat de ihuidige Turksche regeering de Turk sche misdaden, die tijdens den oorlög Fijn begaan, tracht te verontschuldi gen door erop te wijzen, dat Turkije i?en instrument was In handen der (Duitschers. De geallieerden kunnen iechter deze opvatting met onder- fechrijven. Zij achten de handhaving kier integriteit van het Turksche rij 'noodzakelijk teneinde een religieus evznwicht te 6cheppen. doch zij zijn kon meening, dat de Turken niet de (geschiktheid bezitten om vreemde -rassen te regeesren. DE OEKKANE EN PÖLEN. Vol gens uit de Oekraine ontvangen be richten, hebben de Oekrainsche troe pen Stanislow op de Polen veroverd. NA TREKENING VAN 'T VRE DESVERDRAG. Op het Elysée werd een diner gegeven ter eere van prcsiden. Wilson. Poincaré bracht hulde aan de pogingen van Wilson en de. andere gedelegeerden der geal lieerden om den vrede te verzekeren en het recht te bevestigen. Poincaré schetste de waarde van de Ameri- kaansche hulp en wees er op hoe die na den oorlog een blijvende herinne ring voor Frankrijk zal vormen. Na het tot zinken brengen van de Duit sche vloot en het verbranden der Fransche vlaggen door soldaten, i blijkt, dat een strenge controle op Duitschland noodzakelijk is en de uitvoering daarvan zal niet zoo ge makkelijk zijn als op papier is uit eengezet. BEDREIGINGEN TEGEN iILAND. T Fransche blad de Matin, dat sedert cenigen tijd in de oppositie is, laakt dc twee laatste nota's, die aan Duitschland zijn ge- richt en die hij van een opmerkelijke slapte vindt. Zij spreken geen taal, welke de Duitschers begrijpen. Men had hun bij de vernietiging der Duit sche vloot ter waarde van meer dan anderhalf milliard moeten zeggen ge aarde en met haar om de zon, heeft de maan nog eene eigen beweging, die we al terloops even hebben ge noemd, nl. do Libratie, of schomme iing. Door oorzaken, wiskundig vast gesteld, maakt de maan zeer lang zaam eene beweging als iemand die uw eens het hoofd opheft, zoodal mort hem onder de kin kan zien, of neer buigt, zoodat zijn kruin zichtbaar wordt, of links of rechts draait, zoo dat de ooren kunnen worden gezien. Door die beweging gunt ons de Maan een blik, al is -t naar verhou ding maar weinig, op zijne anders voor ons onbekende keerzijde. Door de formaties die dan zicht baar worden, zeeen. bergen, stralen, enz., kan men met eenige zekerheid veronderstellen, dat de achterkant der Maan hetzelfde voorkomen heeft als het ons toegekeerde halfrond. De Maan schijnt een uitgestorven doode wereld. Hier op aarde zijn nog steeds allerlei natuurkrachten opbouwend of vernielend werkzaam; maar op de Maar. heerscht volstrekte dorheid, starheid en onveranderlijkheid. En kele sterrt kundigen hebben gemeend bij sommige kraters veranderingen te ontdekken, of nieuw ontstaande vormen, of verdwijning van vroeger geziene bergen. Latere waarnemers hebhr echter aangetoond dat de ver schillende lichtvalling de oorzaak van die schijnbare veranderingen was en dat bij eene andere, belichting die zelfde voorwerpen weer onveranderd voor den dag kwamen. Er is op de Maan geen water, dat zooals op de aarde op de oppervlakte inwerkt, en in verëeniging met hitte en koude, de vormen aantast en vernietigt; er is geen lucht, geen atmosfeer die schei kundig do stoffen omzet en oplost, ze doet verteren, verroesten of verrot- ton. Alles blijft op de Maan volko men onbeschadigd, onveranderd. De zult dit bedrag binnen zes weken stor ten, onafhankelijk van alle ander.- be talingen, of anders zullen wij Essen al pand nemen. Hetzelfde moet voor Polen gelden. Indien daar een aanval plaats vindt, zouden onverwijld de Duitsche havens moeten worden be zet. Het bedreigen van de Duitschers op langen termijn, is hetzelfde alsof men eenige honderden franken aan de rekening van een debiteur zou toe voegen, die u millioenen schuldig is deze niet te etalen. VOETBAL. STORMVOGELSHLLDIGLV. Men schrijft ons uit IJmuiden Donderdagavond had alhier een huldiging plaats van de IJmulder Voetbalvereeniging „Stormvogels" ter gelegenheid van het behalen door 't eerste elftal van het 1ste klasseschap van den Nederlandschen Voetbal bond. Des avonds te half zeven verza- melden zich in een der zalen van den schouwburg „Cycloop' he. huldi- gings-comité, het bestuur, het elftal, waaronder ook Snoeks, die voor deze gelegenheid per auto van Haarlem waa gehaald, nadat hij van zijn genees heer de toezegging ontvangen had. dat h aan de huldiging, waarnaar ook zijn vurig voetbalhart verlangde, mocht deelnemen. Verder waren s.ichts enkele genoodigden hier aan wezig, omdat hier slechts een voor- loopige ontvangst plaats zou hebben. Met de muziek van 'de harmonieveree- niging „Concordia", die welwillend had aangeboden aan don optoch .leel te nemen, voorop, werd daarop in rij tuigen een rondgang door de pl.iuis gemaakt Alle deelnemers aan den optocht droegen blauv.-v.iUe kieuion der „Slormvugels" iri bouquellen op de jassen, lerwy» in het rijtuig, waar in het elftal had plaats genomen, een groote fraaie krans werd medege voerd, door de iiuldigingscommissie aan uen aanvoerder van het eifl.al aangeboden. In „Cycloop" werd de stoet onuunuen en werd aan hel i if- tal, het bestuur, de hulaiging-scom- missie en ae leden der muziek ver- ecniging de eerewijn aangeboden, waarna de haldigin„ in de grooti schouwburgzaal officieel zou aanvan gen. Inmiddels had zich de schouw- ourgzaal gevuld met een dichte scha re voetbalvrienden. Als het elftal, be dolven onder de bloemen, een plaats in de zaal heeft ingenomen, treedt de voorzitter van liet huldigmjscomité naar voren om in hartelijke woorden de genoodigden welkom te heeten en het doel van de bijeenkomst nader uiteen te zetten. Hierna gaf hij een historisch overzicht van de verrich tingen der „Stormvogels", waarvan het einde is geweest, dat „Stormvo gels", gelijk met haar zustervereem- ging „Hilversum" promoveerde naar de eerste klasse van den Nederland schen Voetbalbond. Een sport op uen voetballadder, door iedere tweede klasser als het noogste ideaal be schouwd. Daarna bood uij den aan voerder van het elftal, den lieer Sprokkreefi, namens hei zee: groote aantal supporters en voetballiefheb bers, een kostbare, bijzo ider fraai# clubvlag aan. Na de gewone dankbetuiging werd de clubvlag door den aanvoerder van het elftal aan het bestuur overgedra gen. De voorzitter van het huldigings comité overhandigde daarop namens het comité aan den heer Michels een gouden draagmedaille. ais blijk van waardeering voor zijn onvermocidcn arbeid in het belang van de .Storm vogels". Hierop werden aan he: ge heele elftal en den secretaris, den heer G. C. Olie, eere-lid van „stormvo gels", ieder persoonlijk een fraaie herinneringsmedaille uitgereikt. noen volgden de huldebetoogingen van corporation e. a. en werden uen „Stormvogels" o.m. fraaie kransen aangeboden, namens de Turnverecni- ging IJmuiden en namens den eerste klasser in den Ned. Voetbalbond t o. C., te Rotterdam, en werden aan iede- den Stormvogel keurig bewerkte nieu we insignes-aangeboden, bewerkt door de meisjes van het lnstituut-Schnafs- ma, ie Beverwijk. Hiermede was het officieele gedeel te afgeloopen en werd met muziek, zang en voordracht verder een recht prettige en gezellige avond doorge bracht. WEDSTRIJDEN IN SCANDINAVIê. De N. V. B. koester: groote plan nen. Behalve da: ons nationaal elftal den 24en Augustus te Stockholm een wedstrijd zai spelen tegen het verte genwoordigend Zweedsch elftal, wordt verder nog de mogelijkbeic uitgebrande kraters gevon geen spooi van leven meer.. Of er dan in 't geheel geen levens vormen bestaan? Wie zal zoo vermetel zijn het te gendeel te beweren! Indien we onder leven verstaan het leven van planten, dieren en men- sclien zooals op aarde, neen! die ie- vensvorm is daar, door totale afwe zigheid van lucht en water niet mo gelijk. Andere lev ons vorm en of le vensvoorwaarden dan? Dc Schepping is zoo rijk. zoo onuitputtelijk in mid delen, dat wij inenschen, met ons be krompen eenzijdig weten ook hier weer onze onkunde en onmacht moe ten erkennen. Wat nu betreft de invloed .'.er Maan op de Aarde' Al de veronder stellingen van invloed der Maan op het weer, op bewolking of opklaren der lucht, op vorst of op wind enz., bleken na jaren lang voortgezet we tenschappelijk onderzoek alleen is bestaan in den volksmond, en ge grond op toevallige omstandigheden. De invloed der Maan is alK-én to bespetiren bij den gercgelden terug keer van eb en vloed. De Maan trekt door hare aantrekkingskracht het water der zeotn omhoog, en voert dat op haar loop om de aarde mei zich mede; 7/>odat. gewijzigd door zeoSngten. baaien en inhammen, op alle punten der aarde, aan alle stranden, op geregelde uren het wa ter der zee rijst (vloed) of weer daalt (eb). Ook de Zon heeft danri" 1 deel en veororzaakt In samenwerking mei de Maan. de Springvloeden. Wsnneor dan teven» de wind aanwakk.-rt lot storm of orkaan. Is de z-e eert gevaar lijke vijand voor onze duinen en dij ken.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5