overwogen om daarna te Chrlstlanla te spelen legen liet Noorsche- elftal. Dan lieeft do Noorsche Voetbalbond don N. V. B. verzocht nog een tvvee- de ontmoeting tusschen beide elftal len te Christiania te willen doen hou den, terwijl ook het verzoek is inge komen een wedstrijd te spelen in Gothenburg. 'Over beide laatstge noemde wedstrijden wordt nog on derhandeld. Het plan om ons Ned. Elftal een .wedstrijd te laten spelen tegen de vertegenwoordigende Deensche ploeg, moest de N. V. 13. laten varen. Verder verneemt men, dat het elf- tai hetwelk de reis meemaakt, ver moedelijk Woensdag 20 Augustus uit Amsterdam vertrekt. Uit welke spelers het elftal zal zijn samengesteld is nog niet te zeggen; de elftalcommissie zal dezer dagen i echter een bijeenkomst houden. I WIELRIJDEN. MOTORWEDSTRIJDEN IN HET STADION. In het Stadion te Amsterdam heb ben Donderdagavond de eerste wed strijden op motorrijwielen plaats ge had. De finale om het kampioen schap der'A. S. C. „Olympla" over den korten afstand, luidt als volgt 1. K. van Nek, 2. J. Tulleken, 3. P. Straat. Kampioenschap der A. S. C. „Olym pia" over 10 K.M.: 1. K. van Nek, 2. P. Straat, 3. F. Wiersma, 4. J. Lamijn, 5. J. Barendse. Jachtmatch tusschen twee maal iwco tandems, namelijk Tulleken VermeerDe Castro—Van Meetelen en ErkelensStraatNijland—Wiersma. Het taodempaar ErkelensStraat won deze match. Stadsnieuws M®é Sohouwtcomeel. De volgende circulaire is verzonden: Het zal u bekend zijn, dat door ons sen tooneelgezelschap is gevormd, genaamd „Het Scliouwtooneel", het- - welk in den Stadsschouwburg te Haarlem zijn repetities zal houden, zijn voorstellingen zal. voorbereiden en zijn premières zal geven. In ver band met onze bedoeling deze too- neelonderneming niet alleen te doen zijn oen gezelschap, dat vijfmaal in de veertien dagen in Haarlem op treedt, maar inderdaad een Haar- lemsch Tooneelgezelschap, hebben wij gemeend contact te moeten zoeken met het Haarlemsche publiek en het is ons een genoegen te Runnen rnede- deelen, dat eenlge Uwer kunstzinnige inwoners zich bereid hebben ver klaard ter ondersteuning van dit doel een „Commissie van Bijstand en Advies" te vormen. De samenstelling van „Het Scliouwtooneel" is als volgt: De dames: E. de Boer-van Rijk, Wilh. van der Horst-van der Lugt- Melsert, Greta Lobo-Braakensiek, ia. g.; Sophie de Vries, Stine den Har- togh, Coba Blankenstein, H. Rijken van Rijk, M. van der Lugt Melsert, Jettie van Dijk-ltiecker, Willy von Saber, L. Madier, Doortje van Eisen. De heeren: Jan Musch, Adr. van der Horst, Ko van Dijk, Frits Bouw meester, M. van Warmelo, Maurits de Vries, Pierre Mols, C. Logeman, Carel Rijken, Paul Karsten, Lau rens Ezerman, Joh. Kaart Jr., G. Brugman, G. Fransen, P. Balledux. De regie zal worden gevoerd door de heeren Musch en van der Horst, voor dramaturgische werkzaamheden werd de heer Dr. J. L. Walch, pri- vaat-docent aan de Rijks-Universiteit te Leiden, aan het gezelschap ver bonden, terwijl voor de decoratieve verzorging der voorstellingen met verschillende kunstenaars overleg wordt gepleegd. Voor het repertoire mochten wij reeds ter opvoering aannemen oor spronkelijk Nederlandsche stuliken van Bernard Canter, Frank Cloose, Marc. Emailts, Jan Fabricius en H. van der Wall, terwijl ons door meer dere Nederlandsche tooncclschrijvera stukken werden toegezegd. Boven dien verzekerden wij ons liet opvoe- rlngsrecht van velschillende Fran scliu, Engelsche, Duitscüe, Deensche, Hongaarsche en Zwitsersche stukken, die om hun belangrijkheid of actua liteit ongetwijfeld de aandacht zul len trekken. Daarnaast overwegen wij de voor bereiding van enkele zeer bijzondere vertoon,uigeii, waaromtrent de om standigheden ons verplichten voor loopig niet in uitvoerige bespreking te treden, doch waarover wij u te ge legener tijd gaarne meer zullen be richten. Ons streven zal zijn van al deze stukken artistiek en technisch zorg vuldig voorbereide vertooningen te geven. Speciaal vestigen wij uwe aan- dacm er op, dat wij deze vertoonin gen zuilen voorbereiden, opbouwen en afstemmen op het tooneel van den II aarlemschen Stadsschouwburg, zoodal de in Uwe gemeente te geven premières do bekoring zullen hebben van het Verrassend nieuwe of, waar enkele vertooningen misschien door een aparte lezing zullen worden in geleid, van het toetsen der praktijk aan de theorie, zonder voorafgaande beïnvloeding door meeningen van anderen. Wij wijzen er op, dat hoe verzorgd do. bponeelvoorsteflingen ook mogen zijn, hoe daarvoor ook alle decoratief, etc, rnag worden meegebracht, een voorstelling, opgebouwd in een be paald theater en afgestemd op het "fco'oneel van dien schouwburg, in een anderen schouwburg sfflrtooncl, nooit- denzelfden indruk vermag te wekken, als bij de oorspronkelijke verlooning. Op de vergadering met de Commis sie van Bijstand is besloten een cou pon-stelsel in te voeren, dat in de eerste plaats zal dienen als graad meter van do algemeene belangstel ling en waardeoring voor ons streven en in de tweede plaats de directie een vaste groep van bezoekers luurer voorstellingen moet verzekeren. Daar voor zullen couponboekjes worden var krijgbaar gesteld, die niet persoonlijk zijn, en, behalve de reductie op de toegangsprijzen, den houders 't voor recht verzekeren om de plalatsen voor do gewenschte voorstelling een dag vroeger te bespreken dan de niet- couponhouders. De Commissie van Bijstand en Advies zal verder, indien onder haar leden of bepaalde kringen der bur gerij, wr-nachen mochten bestaan om een speciaal stuk op te voeren, met de Directie overleg plegen, op welke wijze aan dat verlangen zal zijn te gemoet te komen, zoodat inderdaad het contact, dat wij zoeken, verkregen kan worden. Mochten velen het, door ons dank baar gereleveerde, voorbeeld van ue Commissie van Bijstand em Advios wilien volgen, dan hadden wij de ze kerheid, dat Haarlem met alleen een bloeiend, maai- vooral ook een be langrijk tooneelleven tegemoet zou gaan. Het eensto blijk van uwe belang stelling hopen wij te mogen zien in een ruime inteekeniug op onze cou pons, waarvoor u merüij eon intee kenbiljei gelieve aan te treffen. Mét de meeste hoogachting, Da Direcuo van „Het Sciiouw- tooneel", ADR. VAN DER HORST. JAN MüiSCli. On d erg e t eek e ud envormend de Commissie van Bijstand en Advies van „Het Scliouwtooneel", betuigen hunne instemming filet do wooruen dei- directie en sporen hunne stad géiiooteu aan het voornemen van „Het Schouw tooneel' teil krachtigste te steunen, door het nemen van couponboekjes en het wekken van be langstelling daarvoor in den kring hunner bekenden. Men bedenke wel, dat een tooneel gezelschap niet gebaat is met achter- al komende belangstelling, want daa is het in den regel te laat. Daadwer kelijke steun moet het in vervulling brengen der voornemens mogelijk malt en. De namen van de heide directeu ren en de samenstelling van het ge 2elschap schenken ons de overtuiging, dat „Het Scliouwtooneel" voor het tooneelleven te Haarlem zeer veel zal kunnen doen, maar zelfs de beste wil 'zal niet in daden kunnen wor den omgezet zonder de medewerking van het publiek. De Commissie van Bijstand en Ad vies van „Het Sckouwiooneel': M. H. Ruiger, F. Breiienstein, G. J. van Gasteren, J. GerriLsz, G. D. Gratama, Mr. J. N. J. E. Hearkens Thijssen, J. M. C. Hoog, B. W. de Kanter, G. van de hlasnorst, Mevr. M. C. Kooy-v. Zeggelen, Jac. van Looy, C. Lugt, P. Lugt, Mendiik, M. Merens, Dr. P. H. van Moerker ken Jr., Dr. G. Nolst Trenité, Jhr. C. J. A. Reigersman, M. A. Rednal- da, .Jhr. A W. G- van Riemsdijk, Mr. J. G. Robbers Jr., J. D. Rutgers van der Loert, Dr. J. B. Schepers, J. Schreuders, J. B. Schuil, Dr. J. F. M. Sterck, Mej. M. E. A. Waller, J. A. Wilkens, Mr. Dr. J. Wyteina. VËREENIGDE DOOPSGEZINDE GEMEENTE; Met 1 Juli as. zul len periodiek als Diakenen aftreden de lieeren J. L. Tad erna, kir. v\ Cnoop Koopmans en P. H. G. van Gilse, terwijl inet ingang van dien datum als zoouanig ziju benoemd de heeren Dr. J. Timmer en M. Lugt uit den ouden dienst en E. van den Heu vel Rijnders uit de Broederschap. Tot Diacones, tevens Regentes van het Armenhuis, in de plaats van me vrouw wed. A. C. S. Land-Fontein, die aan de beurt van al'treiien is, is voor de eersie maal benoemd mevr. M. J. Visser-Craandijk, die deze be noeming heeft aangenomen. Op den len Juii herdenkt de Doops gezinde ziekenverpleging haai- 25-ja- rige werkzaamheid in onze gemeen te. Op dien datum begon zuster Salm haar arbeid, lil het najaar zal dit jubileum gevierd worden. Het Filmit(|kspel CineoiaPalace Het programma opent inert een na- tuuropneming: Natuurwonderen in Noord Amerika, waarop volgt een tragedie in 5 afdeeiingen: „Voor 't hoogste gestreden". Uitstekend spel vooral van de vertolkster van de hoofdrol valt in deze film te be- wonoderen. „Bezint eer gij begint" is de 1® die er uit te trekken valt- Het optreden van Mamie and Hol man, American singing and dancing excentrics wordt liet bost gekarakte riseerd door het bekende gezegde: veel geschreeuw en weinig lol. De ikluchi die na de pauze afgedraaid wordt, doet de bezoekers van de Ci nema in vroolïjke stemming huis waarts keer en. COLLEGE VAN TOEZICHT NED. HERV. KERK. Vrijdag 5 Sept. azl te Haarlem gehouden worden een provinciale kiesvergadering van af gevaardigdea der N.-Holland6che Kerkvoogdijen ter verkiezing van drie leden va nihet Provinciaal Col lege van Toezicht op hel Beheer der Kerkelijkeri goederen en fondsen van de Ned. Herv. Gemeenten in N. Holland. Aan de beurt van aftreden ■zijn de heeren J. v. d. Stok, L. A Faber en J. WinkeL Nod. Juristonvoroonlging. (Vervolg). Aan het debat in de uiiddagzuuiig namen deel Mr. P. 'Jjeenk Willink, Mr. Limburg, ML li. A. A. Visser, Mr. Denekamp, waarna de praeau- vKeurs Mr. S theeman en Mr. Noleu de debaters beantwoordden en elkaar bestreden. Thans komen in stemming de go- stelde vraagpunten. 1. Wordt arbitrage mede gerechte vaardigd door de in ons rechtswezen bestaande gebreken'? Deze vraag wordt met een grooto meerderheid bevestigend beantwoord. 2. Is het gewonschi te bepalen, dat ook indien een pactum de compio- mittendo is opgemaakt, de arbitrage moet worden voorafgegaan door een compromis? Deze vraag wordt niet in stem ming gebracht omdat er geen onder scheid is gemaakt tusschen vaste scheidsgerechten en gewone arbitra ge. 3. Moeten scheidsmannen de vrij heid hebben: a. bij de procesvoering van de wet telijke voorschriften af te wijken, ook voor zoover zij betreffen de open bare orde; b. zich hij hunno beslissing, voor wat betreft het matcricele recht te richten naar andere regelen, dan die de rechter loepassen moet? Vraagpunt a. wordt met ren Klei ne meerderheid ontkennend en vraag punt bevestigend beantwoord. 4. Moet van scheids rechtelijke be slissingen höoger beroep dwingend worden voorgeschreven: a. op de rechterlijke macht; b. op scheidsmannen? Vraagpunt a: wordt met gioote meerderheid ontkennend beantwoord. Vraagpunt b. wordt met algemeene stemmen ontkennend beantwoord. 5. Moet, indien geen honger beroep op de rechterlijke macht is toegela ten, deze de bevoegdheid hebben een scheidsrechterlijke uitspraak te wijzi gen ol te vermengen op grond, dat zq strijdt: met de openbare orde of de goede zedeu? Wordt bevestigend beantwoord. 6. Moeten de vaste scheldsgerech- teu, ingesteld door bijzondere belan gengroepen aan afzonderlijke wette- iijko regelen worden onderworpen? Wordt bevestigend beantwoord. 7. Moeten deze regelen o.m. be tref fen a. de deugdelijke sauieustclling der scheidsgerechten en b. moet de hiogelijkheid bestaan de wraking der senciuslieden aan den rechter te ont trekken? Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. 4 Na de vergadering werd het diner te Zandvoort gebruikt. Tweede dag. Zaterdagochtend werd de vergade ring heropend. Aan de orde werd ge steld het onderwerp: Liggen in de Keuenandsciie Rijks-Noouwetgeving, sinds 1 Augustus 1914 in het taats- blad vorsen enen, beginselen opgeslo ten, o.a. ten opzichte van het eigen doms recht, de persoonlijke vnjiieid en ue strafrecnteiijKe verantwoorde lijkheid, welke verdienen in de wet geving te blijven voortbestaan, na nut eindigen van de buitengewone tijdsomstandigheden? Hei bestuur Had daarover de vol gende vraagpunten gesteld: 1. Verdienen na het einde der Lui tengewone tijdsomstandigheden te worden bestendigd beginselen, in de Nederlandsche Rijks-i\oodwetgeving Opgesloten, ten opzichte van: a. Uitbreiding van de grenzen der delegatie van wetgevende bevoegd heid; b. Toezicht op binnenkomen en verblijf van vreemdelingen; c. Beperking der arbeids-,vor- keers- cn persoonlijke vrijheid; u. uiuireiumg uer oiueiguniiigsbe- voegdiieiü, regeling uer schalie ver- gueuing en veieenvOuuLguig uer ont- oio eiiuigsprocedure; e. de regelen betreffende woning- kuur'? s. Behoort er bij het treffen van woiielijKe regelingen naar te worden gestreeld de sancue minuer te zoeken ih s ti air echtelijke voorseuriRen, dan in maatregelen van bedrijfsbépei'- king en'anuere maatregelen van eeo- nonuschen aard, onaer voldoende waarborgen wat betreft rechtszeker heid en rechtspleging? 3. Verdient iiet aaimeveling, reeds in normale tijden wettelijke regelen te treilen nopens bijzonuere bevoegd-, heden van het burgerlijk gezag voor buitengewone omstandigheden, naar analogie van hetgeen de wet van 1Ö99 voor het militair' geza^ heeft bepaald? Jhr. nir. E. A. van Beresteyn, die praeadvies uitbracht, antwoordde in hei a gemeen ontkennend op de ge stelde vraag. „Dit negatie-f antwoord zegt hij in zijn conclusies vindt in de eer ste plaats zijn oorzaak hierin, dat de noodvveigever zooveel mogelijk heeft vastgehouden aan de beginselen,, van het beslaande recht, zoodat over liet algemeen aan -de beginselen van liet recht niet is getornd. Het is dan ook meer de uitvoering geweest, die in af wijking van het bestaande recht ge schiedde. In de tweede plaats beant woord ik de vraag ontkennend, om dat'ik, voor zoover in de noodwetge ving nieuwe negiuseien zijn aan' te wijzen, deze aitüans de uitwerking in de crisiswetteu niet gelukkig vinu". Waarbij schr. de volgende slotop merkingen maakt: 1. „Het vraagstuk van de delega tie der wetgevende bevoegdheid dient te worden opgelost, echter niet door eenigen particulierenbelangiiebbendf.il zoo gjooieii inv.oed op den gang van zaken te geven als in de crisisjaren is gescined, ook niet door aan onder geschikte ambtenaren zoo ruime be- voegdhèuen zoodei' behoorlijk be- roepsreclit te verleenen. li. De beperkingen van de vrijheid van arbeid, verkeer en persoon,., vrijheid beiiooren niet bestendigd te worden in de mate waarin dit in de cnsiswelten is geschied. III. Ten aaiizien van het eigen domsrecht, dienen de voorschriften in de crisiswetteu omtrent de beper king en hel gebruik opgeheven te worden. 'Daarentegen verdient liet aanbeveling voor de onteigening de eenvoudige formaliteiten der udunm- stratieve procedure in de Onteige ningswet over te nemen, voorloopige inbezitneming mogelijk te maken en de schadeloosstelling zoodanig te re gelen, dat in tijden van crisis de rechter bevoegd zal worden verklaard een billijke vergoeding toe te ken nen, zonder aan de waarde gebonden te zijn, en dat in normale tijden ook met do waardevermeerdering reke ning gehouden moet worden 1). IV. De voorschriften omtrent liet liuren van woningen kunnen niet ge- gemist worden zoolang de woning nood niet is verdwenen. V. Een regeling omtrent de uit winning in crisistijden moet aan de Faillissementswet worden toege voegd. (oorlogssurséance), VI. De afwijkingen in het crisis- strafrecht zijn géén verbeteringen, be houdens wellicht het voorschrift om trent het ondergaan van gevangenis straf in rijkswerkinrichtingen. Do strengere straffen In do belasting wetten kunnen niet gemist worden en het generaal pardon moet, als goede crisis-maatregel behouden blij ven, zij het ook, dat het thans wat al te vrijgevig is geredigeerd. VII. Ten aanzien van het geldelijk beheer, behoort tot de normaio toe standen zoo spoedig mogelijk tc wor den teruggekeerd en beiiooren de Starten-Generaal hun budgetrecht in vollen omvang uit te oefenen". 1) Inmiddels is een wetsontwerp ingediend (Bijlagen 1918—19 no. 387) waarbij eenigermate aan de hier ont wikkelde denkbeelden wordt tege moet gekomen. MUZIEK IN DEN HOUT. Het programma voor Zom.ag half 3 luidt 1. Scliifsjungeu, Marsch a, d. Vice- admiral, Miliücker. 2. Ouverture der Koning Lieutenant, Tittel. 3. The Mi kado, valse, Sullyvan. 4. Fantaisie de 1 opéra Ernani, Verdi. 5. Ouverture j InürtK Flotow. 6. Special berichte, j i Walzer, Gzibulka. 7. Fantaisie a. d. i operette Carnaval ui Rome, Strauss. GELDLEENlNG NOORD-HOL LAND. Gedep. Staten van Noord- llolland hebben een voordracht ihge- diend om eenige geJdleeningen aan Ite gaan tegen een rente van bi tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 315.U90 ter bestrijding van verschil- lende werken in de provincie. 1 SKIddeibnre ïeohnisoha en Ambaohisseïiooo. f Godep. Staten leggen over een adres van het bestuur der Vereeni- ging voor arnbachts- en middelbaar technisch vakonderwijs te Haarlem, houdende verzoek om verhooging van het. subsidie, verleend ten behoeve van de te stichten Middelbaar Tech- nische school en van de Ambachts school, tot een gezamenlijk bedrag j j van f 11.400 met f 1700. i Doze aanvrage houdt verband met; de pjannen van de Vereeniging om aan eerstgenoemde school te verbin den afdeallngen voor machinebouw, -werktuigkunde, scheepsbouw en eiec- trotechniek en tevens, ter bespoedi ging van de opening dier school, voor loopig over te gaan tot het oprichten van houten gebouwen, die evenwel later ook bij den definitieven bouw zullen kunnen worden gebruikt. Bij liet College van Ged. Staten be staat in beginsel geen bezwaar vcor te stellen aan de uitvoering der plan nen van het bestuur mede te werken en derhalve tot verhooging van het provinciaal subsidie over te. gaan. Niettemin zijn zij van oordeal, dat die verhooging niet, kan worden toege kend tot liet door het bestuur ge- I vraagde bedrag. Immers, waar het totaal der uitga- ven op f -64.700 is geraamd, over schrijdt de laatst gedane aanvrxge van f 7800 aanmerkelijk de grens, ge steld in artikel 15 der Verordening be treffende het vakonderwijs. Hoewel dit in bijzondere gevallen kan wor den toegestaan, achten Ged. Staten dergelijke omstandigheden hier nidt I aanwezig. Naai' nun meening moet ten op zichte van deze school, die belang rijke inkomsten uit bijdragen van be langhebbenden en schoolgelden ge niet, eene gelijke wijze van bereke ning gevolgd worden, als waarmede de Staten zich bij de subsidie, toege- kend aan de kweekschool voor ue zeevaart te Amsterdam', lieeft ver eenigd. Het te verleenen provinciaal subsi die dient derhalve naar het oordeel van Gedep. f 64.700, zijnde het totaal bedrag der begrooüng, doch ever f 57.950 te worden berekend en op rond f 6000 te worden bepaald, zijnde eene verhooging van het tegenwoor dige subsidie met f 1150. Het bestuur der school heeft bo- vendien eene aanvrage gedaan om verhooging van liet provinciaal sub sidie ten behoeve van de exploitatie van de Ambachtsschool der Veroeni- ging.-Ten behoeve dezer school wordt thans een subsidie genoten van f 6550 Dit subsidie is, met de bijdrage van f 4850 ten behoeve van de Middelbare Technische School toegekend ten ein de de Vereeniging in staat te stellen dc groo'tere bouwkosten voor de nieu we school te bestrijden zonder ge noodzaakt, te zijn het bedrag der van de gemeente Haarlem op te nemen gelden te verhoogen. Hoewel Gedep. deze wijze van dek king der kosten in beginsel onjuist achten, hebben zij haar destijds voor gesteld op het voetspoor van Rijk en gemeenLe. Daar de uitgaven voor de exploitatie der Ambachtsschool tot nu toe f 4250 per jaar bedroegen, j bleef van dit subsidie f 2300 per jaar voor den nieuwbouw over. Aangezien j tevens het geheele subsidie voor de nog niet geopende Middelbare 'Tech nische School hiervoor werd besleed, zijnde f 485U, blijkt, hieruit dat jaar lijks voor nieuwbouw in het geheel f 7150 is verkregen, derhalve sedert 1 Januari 1917 f 14300. Nu de uitgaven voor de exploitatie der school over 1919 op een belang rijk hooger bedrag worden geraamd, o.a. wegens verhooging der salaris sen van het personeel, aanstelling van nieuwe leeraren- en hoogere kos ten voor verlichting, verwarming, onderhoud en schoonmaak van het gebouw, heeft liet bestuur aan Rijk, provincie en gemeenteverhooging van subsidie gevraagd teneinde een zelfde gedeelte daarvan voor nieuw bouw der school beschikbaar te heb ben. Daartoe wordt van de provin cie eene verhooging harer bijdrage met. f 890 gevraagd, waardoor het. be drag voor de exploitatie der school van I 4250 op f 5140 wordt gebracht en hei totaal subsidie voor deze school van f 6550 tot f 7440 zal stij gen. Door Rijk en gemeente zijn dp. ge vraagde verhoogiiigen van het subsi die toegekend. De bijdrage van het Rijk zal derhalve, met inbegrip van 1 18.900 voor nieuwbouw, op f 43.500 worden bepaald en die van de ge meente, met inbegrip van f 8400 voor nieuwbouw, op f 23.700. Het komt Ged. Staten voor, dat ook de provincie voor dit jaar nog tot verhooging van het door haar toege kende subsidie zal kunnen overgaan. Evenwel zijn zij van oordeel, dat het gevraagde bedrag te hoog is in ver band met het gedeelte van de ge raamde uitgaven dat door subsidies moet worden gedekt. Naar bun meaning zou de verhoo ging van het tegenwoordig subsidie van de provincie niet meer dan f 350 moeten bedragen, zoodat dit in het geheel op f 6900 in plaats van f 6550 worde bepaald. Hieronder is dan be grepen het bedrag van I 23UÜ, dat niet voor de exploitatie der school bcoioo- digd is en voor nieuwbouw wordt bestemd. Dit subsidie wenschen Gedep. uit sluitend voor het jaar '1919 toe te kennen, teneinde voor het volgende jaar ernstig te overwegen, of er aan- ljwiding bestaat om ter bestrijding van hoogere kosten van nieuwbouw j het thans gevolgde systeem te he- stendigen; vooralsnog komt hun dit j niet wcnschelijk voor. Uit Ue OmstreËien SANTPOORT. WEG V KRBREEDING. Thans zijn de eerste stappen gedaan tot verwijding der Midden dorpsstraat, die zoo gevaarlijk was voor liet ver keer, doordat auto's en motor-rijwie len er tegen het verbod :n, soms met Snelle vaart doortrokken. De wette lijke onteigening van eenige percelen 16 daartoe afgekondigd. Zoodoende, zal ook verdwijnen, de oude doorrij stal van het hotel de Weiman, die aiog dag teekent uit den tijd der dili gences of postwagens. HAARLEMMERLIEDE. - Alhier worden pogingen aangewend om de waterleiding die zal worden aange legd naar de forten ook dienstbaar te verkrijgen voor particulieren. IJMUIDEN. Viscliaan- voeren. Gedurende de week van 19 tot 26 Juni kwamen te IJ muiden aan den rijksvischaCslag met, hunne vangsten de navolgende vaartuigen: 36 stoomtrawlers, 1 stoomiogger, 1 stoomhai'inglogger, I motorliaringlog- ger, 7 zeilkaringloggers en 137 kust- visschers, waarvan 44 sleepboottraw lers. De besommingen waren als volgt: stoomtrawlers van 3287 tot f 11247, 1 stoomiogger f 3490, 1 slooüiharinglog- gar 1 12627, 1 motorkar iiiglogger f 11784, zeilharingiogger8 van 9741 tot i 15541, terwijl de kustvisscliers te zamen f 88535 besomdeu, waarvan de sleepboottrawlers vau 224 tot 3685. De aanvoer bestónd uit 963.189 KG. trawlvisck en 3311 kantjes haring, Beugviscli werd deze week niet aan gevoerd. De totaalopbrangst bedroeg 436182.. REEDERSVBREENIGING TE LJMUIDEN. In do Donderdag onder voorzitter schap van den heer A. S. Groen te LImuiden gehouden buitengewone algemeene vergadering van leden der Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen werden de na volgende punten behandeld. Eerstens werd door het bestuur mededeelingen gedaan van de on derhandelingen met de directie der N.V. Algemeene Import en Export! Maatschappij (Algimex) en de Duit-1 sche Regeer inga vertegenwoordigers. De besprekingen hebben evenwel tot op hedea nog niet tot een definitief resultaat geleid. Voorloopig blijft de Algimex echter de versche visch nog in de vrije markt lcoopen. Een voorstel der Algimex, n.l. een 60-tal booten vanuit Geeslemiind© te laten varen, Icon nog niet in verdere behandeling worden genomen. Verder kwam in bespreking het continueer en van het binnenkort af loopend e contract met de firma Plou- vier en Co., inzake de levering van briketten, tegenover den uitvoer van iversche visch naar België. Het be stuur werd gemachtigd opnieuw een contract af to sluiten op zoodanige <v,oor waard enaio faot bcotuur «tal mee non te kunnen accepteeren. Eindelijk werd nog uesioten tot re organisatie over te gaan van de Ooiiuitifism van Overleg met de Bcneep vaart-Inspectie en werden ue werkwijze ep samenstelling dezer UpinmissLe opnieuw geregeld. VISCHVAART ONDERLINGE I LJMUIDEN. Dezer dagen werd dooi' de Ver- eénigung Visckvaart Onderlinge Umaaien een algemeene ledenver gadering gehouden onder voorzit- 'teniscliap van den heer A. S. Groen, De ballans per 31 December 1918 werd goedgekeurd, alsmede de reke ning en verantwoording over bet af- geloopen boekjaar, sluitende in ont vangst en uitgaven met een, bedrag I von f 255691.54. J±el totaal der ongevallen- en admi- nistraUekoslen, alsmede geneeskun- doge controle bedroeg 1 255691.54 het welk nog le verminderen is met het oyer 1917 door de leden te veel opge brachte, groot 491.34. Het aantal leden bedroeg per 31 December 1918, 206, terwijl de be manningen van 230 vaartuigen ver zekerd waren. Het verzekerd loon heeft bedragen f 124294, terwijl de kosten per f 100 j loon met f 205.50 in omsiag aan de loden zullen afgerekend worden. De aftredende leden van het be stuur, F. P. Vermeulen en S.A. Bak ker, werden bij acclamatie herkozen. Uit het bovenstaande blijkt, in aanmerking genomen, dat de helft Kian hel totaal der kosten van onge vallen voor rekening van den Staat der Nederlanden komt, dal de werke lijke kosien bedragen hei hen ruim f 400 per f 100 loon. Vervolgens had de Algemeene Ver gadering plaats van ue Gaxantio- bank voor de Visseherij IJ muiden. De balaus per 31 Dec. 1918 werd goedgekeurd en eveneens de r koning ten verantwoording over 1918 slui tende in ontvangst uitgaaf toet f 9186.75 1/2. Het totaal bedrog der door de ver-1 eeniging gestelde garantie bedroeg ■op dien datum f 30140430, tot lid der Commissie van 'Toezicht werd her kozen de hoer A. S. Groen, terwijl als lid en plaatsvervanjpind lid der re- kenings-eominissie tot nazien der balans en rekening en verantwoor ding herkozen werden de heeren J. Klem Hzn.. en F. C. Breitensteijn. ZANDVOORT. Concert- avondinhelGrootBadhuis, Is Zandvoort zoo mondain geworden, dat het geen oor meer heeft voor hoogstaande kunst? De verzuchting moest Donderdagavond onwillekeurig opkomen bij 't zien der slechts half gevulde zaal. Wellicht., dat de booge prijzen hun invloed eenigszins heb ben doen gelden op 'l bezoek en dat de Amsterdomscho badgasten pas" genoten hebben van Guiseppe Re schiglian's afscheidsconcert daar ier i plaatse. De begaafde Italiaansche tenor zette prachug en wegsleepend in met Tosti s „Ridonanhi la caima!"- eu zong vol expressie Bizet's „Au bade" en Tosti's „Ideale". Na zijn nieuwe nummer „11 Taborra" en „Gianni Scliicchi", beide van Puccini ontving ilij een prachtig bloemstuk, roode rozen. Onder enthousiaste toe juichingen moest hij een paai' ma len turuj-koinen. Het succes van den a'-'-ond was niet voor hein alleen; glansrijk deelde ei- in Mevrouw Hela Brandes. Bij getemperd licht ver scheen zij gekleed en gekapt a la Pompadour, later overstraald door 't volle bovenlicht. Na een paai- pak kende dans-aria's klonk zeer gevoelig het „Adieu noire table petite" uit Massenet's „Motion". Een ruiker fraaie gele bloemen loonde de kun stenares, die na de pauze in bijzon- dei- smaakvolle modem toilet optrad. Haar zuivere sopraan gaf zich geheel in „Es muss was Wunderbares sein" van Ries en kwam treffelijk, woord voor woord verstaanbaar uit in „Jonge liefde". Het bloemstuk, haar daarna ten deel gevallen, stond ze gracieuselijk af aan den heer Loos, als een erkentelijkheid voor de uit stekende begeleiding. Een heerlijk duo uit Manon, waar in de tenor van den Ilaliaanschen artist en de sopraan van mevrouw Brandes prachtig samenklonlien vormde een waiardig slotnummer. Der zangeres werd nog een bloemstuk aangeboden en ook de artistieke ao- coiapagnateur werd met bloemen ge huldigd. Een woord van lof mag tevens niet onthouden worden aan het orchest Faucher, welks leider 't auditorium op een tweetal melodieuse vioolsoli vergastte. RiiücniaM BRUINKOOLEXPLOITATIE. De productie van de bruinkool-exploita ties in Zuid-Limburg neemt sterk af. Gedolven werd gedurende de maand Mei totaal 165,966 ton, tegen 242,895 ton in April. Het aantal arbeiders liep gedurende dit tijdvak van 327? terug tot 2140. Hei on&werp-arbeidswet. De heer Schaper lieeft een reeki van amendementen op 't onlwerp-ar- beidswel ingediend. Aan de toelich ting daarvan is het volgende ont leend: Artikel 9. De bedoeling is, kinder arbeid tol 14 jaren in ieder geval ter stond te verbieden, terwijl na twee ja-' ren een arbeidsverbod tot 15 ja:en wenschelijk wordt geacht. In dien tijd zal de Leerplichtwet moeten worden herzien en een uitbreiding der scho len voorbereid. Artikel 14. De bedoeling is voor al le arbeiders de Zondagsrust als regel verplichtend te stellen, zoodat bij da toepassing der wet de Regeerïng zich van de uitzonderingen op uc-n regel nauwgezet rekenschap zal moeten geven. Artikel 16. De 8-urige arbeidsdag zij ook voor de arbeiders builen fa brieken enz. regel. Het bepaaiue in hel tweede iid geeft altijd nog gede genheid van üezen regel af te wijsen voor bopualde gevallen, waarin dit beslist met anders mogelijk zou zijn. Artikel 46. Hel is gewenscht, dat jeugcuge personen na 6 uur in win kels niet meer arbeiden. Dat "voor vrouwen met hetzelfde wordt voorge steld, spruit voort uit de vrees, uat bij aanneming van zulk een voorstel de vrouwen als winkelpersoneel min der gewild zouden zijn dan de man nen. Artikel 47. Des nachts van 19 tot 8 uur moet althans de winkelbediende in 'eder geval vrij zijn, ook op bui tengewoon drukke dagen, als den Za terdag, enz. Bovendien dient den win kelbedienden dertien uren onafge broken rust gewaarborgd. De bedoeling van twee andere amendementen ia, ook voor den win kelbediende den 8-urigen werkdag als norm vast te stellen, waartoe des noods een twee ploegenstelsel kan worden ingevoerd. Dan kan ook een 36-urige rusttijd per etmaal worden gewaarborgd. Art. 62. Voor jeugdige personen mag in geen geval een arbeidsduur van langer dan 8 uren worden toege staan, en zeker niet in de slechte at mosfeer van de koffiehuizen en ho tels. Voorts kan toegegeven worden aan den dringenden wenscli der kof- fiehuisbedienden om den 8-urendag als norm in de wet voor te sch rij- DE KANTOORBEDIENDEN EN DE NIEUWE ARBEIDSWET. In een adres aan de 'Tweede Kamer schrijft het bestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", dat het gewenscht zou zijn, bij de behandeling van het wets ontwerp Aalberse te bepalen, dat de maximale arbeidsduur voor jeugdige kantoorbedienden worde gesteld op zes uren per dug dat maatregelen worden getroffen, om bij de beperking van den arbeidsduur voor volwassen kantoorbedienden de nadeelige gevol- 'gen der beroepsconcurrentte. door met-beschermde personen, welke zoogenaamde bijbetrekkingen van ad ministratieven aard waarnemen, uit te sluiten en dat voorts worde opgeno men een regeling van de zomervacan- tïe. Gemengd Mlenws MALARIA-BESTRlJDlNü. Uit New-York wordt geseind; Een publicatie van de Rockefeller stichting maakt de plannen van de ze organisatie tot bestrijding van de malaria bekend. De stichting heelt reeds in verschillende deeien van (le Vereenigde Stalen met succes in deze richting gewerkt door maatregelen te nemen tegen muskieten, welke be stonden m het droogleggen van moe rassen, enz. in vier steden in Ar- kuusas werden proeven genomen. In een dezer steden daalde het aantal ziektegevallen van 2312 in 1916 tot 56 in 1918 Dc slichting trok zich ook de be strijding van de gele koorts aan. Een staf van 128 man is degelijk aan het werk in de stad Guayaquil in Ecua dor out maatregelen te nemen legen (le Stegomyia-TOUggensoort, die dc gele koorts overbrengt

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6