Buitenlandse!) Overzicht HetSpoox van Vöröshegy HAARLEM'S DAGBLAD feuilleton Onze Laeftboeii; OINSDAG 1 JULI 1919 TWEEDE BLAD Heemsteedsche Brieven. Dat het eene komt en het andere gaat is in onze gemeente den laatsten tijd duidelijk gebleken. Verdwenen is de groote pomp, die stond op het pleintje in de Raadhuisstraat, niet ver voorbij de IJzeren brug, een overschot uit den tijd, toen de waterleiding nog niet in Heemstede haar kostelijk nat verspreidde en de inenschen zich moesten tevreden stellen met grond en zakwater, dat maar al te vaak aan redelijke eischen niet voldeed. Uit die lompe pomp haalde het heele buurtje water. Nu is het leelijke ding gelukkig weg en wanneer de omge ving een beetje wordt bijgewerkt (zou een bescheiden plantsoenije te veel ge vraagd wez*a?) en de onregelmatige verzameling huisjes mettertijd eens door bete; verhangen wordt, daD kan dat gedee'to van de gemeente wel aantrekkelijk worden, wat het op dit oogenblik niet is. Een pomp is dus verdwenen. Een bruggetje hebben we er voor terug f;ekregen. Op den Bronsteêweg name- ijk, waar het toegang geven zal tot dat gedeelte van het eilandje, waar de distticts-sclioolopzientr, de heer Sterck, m-ttertijd een huis zal laten bouwen. Het is een net bruggetje, een stevig bruggetje, een bruggetje dus waarop redelijkerwijs geen aan merking kan worden gemaakt. De zwaarlijvig te Heemstedenaar mag zich veüig op dit bruggetje wagen. Maar het moet geverfd worden. Het staat in groene grondverf en gaat dus sch lil in, steekt ten minste niet hinderlijk af bij het omringende lom mer intusschen heeft de schilder aan een van de paaltjes een streek roode verf gegeven, waaruit ik de mogelijkheid distilleer, dat het brug getje met roode verf zal worden afge zet. Wanneer dat wezenlijk zijn plan mocht wezen, dan verzoek ik vriende lijk aan Dr. Sterck ,,och toe, verbied hein dat, die rooie verf zal het brug getje opgeprikt maken en ieetijk doen afsteken bij de omgeving." Weten mijn lezers wel, dat er een spreekproef bestaat om ie toonen dat je niét stottert en dat. een bruggetje tot onderwerp heeft? Ik hoorde het van een oude tante en die had het weer van een oudere tante en deze... enfin, het is een héél oude spreek- >roef. Er gingen eens drie vrouwen over een zwikzwak bruggetje. De eene heette Biba, de tweede heette Bibabibelebinnasinasnikkerdeknik- Bibabibelebinkasiasnikkerdeknik- kerdekniknakneveldeknonka. Toen nam vrouw Biba een steen en wierp die tegen vrouw Bibabibele- binka's scheen, zoodat vrouw Bi- babibelebinkas nasnikkerueknikker- dekniknakneveldeknonka, die brak haar heen! Wie dit vlot en zonder haperen kan zeggen, behoeft de eerste drie maan- deu nog niet naar een spraakleeraar om het stotteren af te leeren. Er zijn bij het gemeentebestuur heel wat bouwplannen ter goedkeuring in gekomen. Men wil gaan bouwen in het Zuiderhoutpai'k, in de Einden- houtstraat, bij den ingang van de Zandvoortsclie laan bovendien is de Roomsch-Katholieke Volksbond van plan 40 arbeiderswoningen le stichten in de verlengde Iepenlaan. Een eigen lijk gezegde schoonheidscommissie be staat in Heemstede niet, maar al de plannen gaan om advies naa den be kenden bouwmeester Jos. Cuijpers, die er, vertrouw ik, wei op 2al letten, dat er geen bouwkundige monster achtigheden zullen verrijzen, zooals het malle schiphuis in het Haarlem- merhoutparK. Iemand kan aangena me herinneringen hebben aan ue zee en aan de vischvangst, zonder daar mee zijn buren en de voorbijgangers te verbazen. Of moeten we mettertijd van een rustend banketbakker een landhuis vc wachten in den vorm van een taartedoos en van een rijk gewor den grossier in groente een villa in bloemkoolvorm? Verbeeldingskracht is goed, maar ze dient haar grenzen te hebben en die lijken bij het schiphuis, dat zelfs een roert je 'heeft, wel ver' overschreden. liet huis heeft nog geen naam. Ten minste ik heb er nog geen op gelezen. Kan de titel, die de spraakmakende gemeente er voor verzonnen heeft, d e Arke Noachs, misschien in aan merking komen"? In de bouwvakkon komt er dus weer werk en dat is maar gelukkig, want wij hebben te Heemstede bouw terrein in overvloed. De Heemsteed sche Dreef wacht op liefhebbers dit bouwterrein is zoo keurig afgewerkt, dat zelfs ai een aardig plantsoen aan wezig is. Maar bij gebrek nan verkeer groeit het gras er welig uit de straten. Toch voorspel ik, zoodra de eerste landhuizen er maar eenmaal staan, hier een groot succes de omgeving, vlak bij den Hout, is aantrekkelijk en de tramhalte Blauwbrug is een stapje ver. In dat opzicht liggen de bouwter reinen bij de Zandvoortsche laan min der gunstig. Daar moet je heen fiet sen of wandelen en het kan wel zijn, dat nu er eenmaal kleine huizen aan de Zandvoortsche laan zijn gebouwd, dit zelfde of een soortgelijk type ook zal worden gesticht in de straten, die er op uitmonden. Ilcelemaal klaar zijn die zijstraten nog niet, de toegang tot den Heerenweg is mot prikkeldraad afgesloten en aan den westkant zijn ze heelemaal niet af. Maar we kunnen ai duidelijk waarnemen, hoe de aan leg worden moet en ons meteen over tuigen van de groote verbetering, die de Zandvoortschelaan onderging. De smalle trechter bij den Heerenweg is een flinke breede toegangsweg gewor den en deze wordt over een gedeelte van den weg voortgezet. Hoe smal en bekrompen hij vroeger was, zien wij aan 't vervolg, dat nog even nauw is gebleven. Het kan evenwel niet lang duren, of de geheele weg mont worden veranderd. Nu wij een maal aan de weelde van de breedte gewend zijn, kan het tweede gedeelte daer niet lang meer zoo gebrekkig blijven. Een flinke, breede rijweg, aan weerskanten ferme voetpaden, die we gens de landelijkheid niet beklinkerd óf betegeld, maar begrint zijn, hebben het smalle weggetje van vroeger ver vangen, waai' de wandelaar zich on veilig voelde en de fletser nauwe lijks ruimte had om uit ie wijken voor sneller voertuigen, auto's en motor fietsen. Het eenige wat verloren ge gaan is zijn de boomen, maar zoo héél smartelijk is het verdwijnen van die scheefgegroeide knotwilgen niet. En is eenmaal de heele weg verhreed, dan krijgen we er zeker wel jonge boomen terug. Er is brand geweest in de gemeente. En wel een, die van zelf weer is uit gegaan, wat heel gelukkig mag hee- ten, omdat anders de heele Belvédère in vlammen zou zijn opgegaan, vóór dat de brandweer present had kunnen zijn en hulp bieden. Afgescheiden van de vraag, of het wel zoo gemak kelijk is, naar dat punt voldoende wa ter te brengen. Hoe het vuur ontstaan is? Men heeft er geen gas koffie, thee en an dere zaken moeten dus met briketten warm gehouden worden en nu wordt verondersteld, dat nog niet geheel ge doofde briketten in de toonbank zijn gelegd. Deze toonbank is dan ook ver brand met de mooie telescoop, die in een van de kastjes was geborgen en waarmee de menschen gewoon zijr. den omtrek of te zoeken. Bovendien is er pas afgeleverd drukwerk ver brand. En dat, terwijl het drukwerk tegenwoordig zoo duur is! Natuurlijk is alles in den toren zwart aangeslagen van den rook. Het viiur moet uitgegaan zijn, omdat er geen wind of tocht bij kon komen, het geen voor de deugdelijkheid van den bouw pleit. In moderne huizen zou dat niet voorgekomen zijn. Maar dat het met dit brandje afliep is een ge luk, want de* bouw van zoo'n Belvé dère zou er in dezen tijd van dure bouwmaterialen duchtig inhakken. Naar ik hoor zal een vereeniging, die tijdens den oorlog haar werkzaam heden staakte, die dit jaar opnieuw beginnen, de vereeniging E o n i n g- i n n e d a g namelijk. Zij wil op den Sisten Augustus een aardig algemeen feest organiseeren, 's morgens voor de kinderen, 's middags voor de oudere jeugd en 's avonds voor de volwasse nen, mei als slot (wanneer de kas dat toelaat) een vuurwerk. Nadat de ver eeniging' zoolang gestaakt heeft, om dat het inderdaad geen tijd voor fees ten was, kan de aanstaande Koning innedag voor Heemstede een pretti ge, algemeene feestviering worden! u is do Raad van Tien' die wij! de Raad van Vier opgeheven is dooi hot vertrek van President Wilson r in eere hersteld is bezig met srder afwerken van ae vreueauun- gek-genheden voor Duitsch-Oosienrijk Eerst daarna komen de Turken aun de beurt. Dit zal nog wel een poosji- duren. Daarom is aan de Turksciic gedelegeerden te Parijs gezegd, dat voorloopig nog wel naar Kon- stantinopel kunnen terugkeeren. De Raad van Tien is als volgt sa mengesteld: Clemtnceau en Pichon, Amerika: Lansing en kolonel House, Engeland. Balfour en Lord Milner of Bonar Law, Italië: Tittoni en Marconi, Ja pan: Makino en Chinda. Ook de Raad van Vijf is weer In ire hersteld. Die bestaat uit Clemen- oeau, Lansing, Balfour, Tittoni en Makino. Voor de Raad van Vier Zaterdag 't teeltenen van 't vredesverdrag uiteen gegaan is, werd nog besloten, dat. de blokkade tegen Duitschiand gehandhaafd zal worden tot het vrc desverdrag geratificeerd zal zijn. Evenwel zullen al verlichtingen voor Duitsciiland ingevoeld worden ais 't vredesverdrag door Duitsciiland ge ratificeerd is. 't Is van belang zoo wordt te Parijs geoordeeld dat de Duitschers 't verdrag zoo spoedig mogelijk definitief goedkeureu, om dat zij dau ook gedwongen zijn hun troepen uit Polen terug te trekken, 't Verblijf der Duitsche soldaten in aan Polen toegewezen gebieden blijft een gevaar voor de rust in Europa. De Duitschors hebben het opheffen der blokkade dus in de hand- Zij moeten het vredesverdrag zoo spoedig mogelijk door de Nationale Vergade ring laten goedkeuren. De Entente zal ook zoo lang wach ten met 't terugzenden van de Duit sche krijgsgevangenen. Een groot deel der Duitsche pers begint bezadigder over 't vredesver drag te oordeeien. 't Oog wordt op de toekomst gericht. De „Lokal Anzeiger" schrijft: „Wij moeten leeren zwijgen'' en hiermede worden steriele protesten terecht ver oordeeld, waar men alle krachten noodig heeft voor het nieuwe leven, dat begint: „Het is onze taak, mede om de wille van een komend geslacht, om een goede toekomst voor te be reiden." De „Vossische Zeitung" zegt: „Een nieuw tijdperk van de wereldgeschie denis begintEn daarna karakteri seer; 't blad in een enkelen zin de gansche beteekenis van dezen 28en Juni: „De vrede is niet slechts een einde, maar ook een begin." Daarentegen handhaven verschil lende andere Duitsche blaRen (voor- ran AU-Duilschen kan ij 't verzet tegen 't vredes\erdrag. Er kwamen Zondag zelfs bladen uit met een rouwrand! Do Rijksbond der Duitsche onder officieren heeft zijn leden aange spoord 14 dagen met een rouwband, te loopen. Reeds weten onze lezers, dat de Chinoescbe vredesgedelegeerden ge weigerd hebben 't vredesverdrag te teekenen, omdat China zijn wenschen inzake Shantocng niet verwezenlijk*. zag. De deskundige medewerker van 't, N. v. d'. D. merkt op. „Door de weigering der Chineesché delegatie is thans evenwel een zon derlinge toestand geschapen. China sluit geen vrede met Duitsciiland; omdat het grieven heeft tegen Duitsch lands tegenstanders! Dit is een internationale verhouding die natuurlijk niet duren kan. Uit te leurstelling over de besluiten van den Entente-Oorlogsraad behoeft China den oorlog tegen Duitschiand niet voort te zetten. Zal dus iusschen Pe king en Berlijn 'n afzonderlijken vre de gesloten worden Maar als Ch.na 't verdrag van Versailles niet teekent blijft het buiten den Volkenbond en dit kan de regeering tc Peking niet wenschelijk achten. Er zal dus een oplossing van het conflict gevonden moeten worden, d.w.z. de Geallieer den moeten compensaties voor China verzinnen of..! de weigerachtige Chl- neesche regeermg tot onderteekenen dwingen. Het laatste zal gemakkei ij ker zijn dan het eerste." Lloyd George heeft Maandagmid dag in liet Engelsche Lagerhuis mee gedeeld, dat hij Donderdag a.s. een verklaring zal afleggen over den vre de waarna de noouzakelijke stappen genomen zullen worden om de goed keuring van het parlement voor de ratificatie van het verdrag te verze keren. Lloyd George werd Maandagmid dag in 't Lagerhuis spontaan be groet. De groote meerderheid der leden stond op, juichend en wuivend mei papieren. De leden van 'dó liberale oppositie bleven eerst nog even zit ten, maar de meesten van hen ston den op na het herhaald verzoek van de overige afgevaardigden. Enkele l.abour-afgevaardigden weigerden evenwel om uiede op te staan. De leden zongen nadat Will Gooks, ook een Md der arbeiderspartij daartoe met krachtig goluid 't 6ein gegeven had het volkslied, waar mee het publiek op alle giuei jjen in stemde. Het gezang werd Besloten met drie daverende hoeras. Twee Labour-afgevaardigden ble ven t.jdens het zingen van liet volks lied zitten en Seddon, lid van de na tionale democratische partij, veslig- •de de aandacht op het feit, dat twee leden, die de eer van trouw aan de kroon hadden afgelegd, blijk hadden gegeven van oneerbiedigheid door bij deze bijzondere gelegenheid te blij ven zitten. Hij hoopte, dat er nota van zou,worden genomen. (Luide toe juichingen). Romain Rolland, de bekende schrij ver van „Jean Christophe" heeft een beweging op touw gezet om een spoe dige toenadering iusschen intellec- lueelen van alle naties te bewerkstel ligen. Hij heeft een beginselverkla ring voor het nieuwe verbond opge steld en verzamelde nu daarop hand- teekeningen. Het doel van de propa ganda brengt vanzelf mede, dal. ook Duitsche en Oostenrij'ksche intellec- tueelen niet buitengesloten worden en vijf Duitsche geleerden, waaron der de groote natuur-filosoof Ein stein, hebben dan ook reeds hun llandteekening onder het manifest geplaatst, dat in het Fransche blad „l'Humanité'' gepubliceerd is en aan heft met de woorden; „De Rede ls niemands dienaar, maar wij zijn de dienaren van de Rede. Wij hebben geen anderen meester. Wij zijn er om haar licht te dragen en te verde digen, om alle afgedwaalden rondom haar te hereenigen. Onze taak, onze E licht is het een vast richtpunt in et oog te houden en de poolster aan de menschheid te toonen. De verdere inhoud van de verkla ring is een betoog voor „vergeven en vergeten." De nationalistisch gezinde pers in Frankrijk keurt 't pogen van Romain Rolland af, omdat de rekening met de intcllectueelen uit de centrale lan den nog niet vereffend is. 't Woa-dt rustiger in Duitschiand. Niet alleen is de spoorwegstaking opgeheven, maar ook de staking aan de post, en telefoon te Berlijn. Verspreid nieuws DE DUITSCHERS TE VERSAIL LES zijn thans bijna allemaal ver trokken. Ook Von Haniel is naar Ber lijn afgereisd. Thans zijn nog achter gebleven baron Von Leroner met een 20 secretarissen. TE SPA zijn de onderhandelingen over de quaesties van den wapenstil stand thans ook geëindigd. De ver schillende gedelegeerden zijn vertrok ken. Alleen eenige heeren zijn nog achtergebleven voor 't afdoen van en kele loopende zaken. DE ALANDSEILANDEN Het „Svenska Dagbladet" geefi den uit slag van de volksstemming op de Alandseilanden. 04.4 pCt. der volwassen bevolking sprak zich uit voor de aansluiting bij Zweden. Met het oog op dit resultaat vraagt de Zwcedsche pers om vervulling van de verlangens der bevolking. LOYD GEORGE is Zondagavond te Jonden teruggekeerd en daar geestdriftig ontvangen als een hulde voor zijn aandeel in "t vredeswerk. IN FRANKRIJK is thans de sta king in de metaalindustrie opgeheven Alleen te Parijs staakten een hon derdduizend arbeiders. IN HONGARIJE. De „Hambur ger Nachrichten" meldt uit Weenen: De Radenregeering in Boedapest bereidt een ontruiming van Boeda pest van alle burgers voor. Een fi- naricieele ineenstorting is onvernnjde lijk. De hongersnood neemt verschrik kelijken afmetingen aan. Volgens een mededeeling van het corpscommando te Boedapest is de legen-revolutie volkomen onderdrukt. De orde werd niet verstoord. ALGEMEENE TREURDAG. In Saksen zal op 3 Juli in verband met den smadelijken vrede een algemeene treurdag gehouden worden. KONING ALBERT gaat een vacan- tiereisje maken in de bergen van Sa voye. SCllEIDEMANN. Uit Berlijn wordt gemeld Op zijn reis naar Zwitser land is Scheidemann nog juist aun een arrestatie ontsnapt. De leiders der onafhankelijken te Lörrach hadden na melijk het plan ontworpen om hem bij zijn aankomst aldaar gevangen te riemen en hem zoodoende te beletten UIr IlEi' LEVEN >.ws GEOFFlltiï GILL, Detective door IVANS. 80) HOOFDSTUK XIV. Des nachts in Kisfalva. Het geluk diende ons. In de Ilauw- verlichte voorhal vonden wij lJela Keiler op een der antiek-gesneden banken gezeten, vlak naast de deur, zijner woning. Hij zat met de elle bogen op de knieen en hel hoofd op de handen geleund en hoorde ons niet aankomen, zoodat hij opschrok, toen wij plotseling vóór liem ston den. Wat wiit u van me? vroeg hij angstig, terwijl hij ons met verschriK- te oogen aanzag. Wij deden, alsof wij niets van zijn angst bemerkten en ik legde hem uit, dat ik een paard noodig had om naar Kisfalva te rijden. U wilt de politie waarschuwen? vroeir hij, steeds op denzelfden ge- jaagdon toon. De Graaf verlangt het zeide ik. U begrijpt wel, meneer Keiler, dat het zijn plicht is, dat te verlan gen. Keiler zeide niets meer. Hij stond op, ontsloot de deur, die op bet slot plein uitkwam en geleidde ons naar de stallen, die zich in het verballen deel van het slot bevonden. Wij von den er slechts vier paarden (heigeen niet te verwonderen was, want de Graven Csadónyi plachten slechts zelden op Vöröshegy to komen): twee koets- en twee rijpaarden. Van de laatste koos 'li mij het beste uit en Béia Keiler hielp mij bij het zadelen en optuigen. Toeri ik op liet slotplein stond, gereed om op te stijgen, vroeg hij plotseling: Waarom zendt de lieer Graaf mij niet naar Kisfalva? Er lag een werel-1 van wantrouwen in zijn stem. Ge doet het best, dat aan hem- zeiven te vragen zeide ik strak; maai- G. G. voegde er op jovialcn toon aan toe: U kunt ervan verze kerd zijn, meneer Keiler, dat het geen gebrek aan vertrouwen is, dat hem daarvan terughoudt. De man maakte een lichte buiging en ging zwijgend in het slot terug, de deur voor G. G. openlatende om hem te volgen. Ik zat nu in den zadel cn G. G- reikte mij de hand. Wil.y zeide hij, net is voor mij nog de vraag, of de moord op de Gravin direct samenhangt met de zaak, die mij luerheen gebracht heeft. Maar hot staat vast, dat er tenmin ste een indirecte samenhang Ius schen beide zaken bestaat, omdat uu Gravin stellig en zeker in den kinder roof betrokken was. Ik stel me voor, dat wij ook daar wel achter zullon ko men. Het liefst zou ik de politie or buiten laten, maar dat kan natuur lijk niet. Het is de eerste maal, dat ik in beroepszaken met de Hongaarsche politie in aanraking kom: Zij is mij altijd afgeschilderd ais doortastend, maar te impulsief in den geest van je cigjfth karakter, Wiliyi Ik haalde de schouders op; ik was mij te wèl bewust van mijn groote nuchterheid in liet beoordeelen van menschen en zaken. lloud je deze toespraak alféón om je hart te luchten? vroeg ik onge duldig. Maak dan wat voort, want 't wordt méér dan tijd, dat ik op weg ga. - Kalm en nuchter .als steeds! zeide G. G. niet zonder sarcasme. Neen, Willy, ik heb ditmaal met m'n woorden een ander doei, al ïs het een gonot z'n hart aan den boezem cons vriends ui! te storten! Ik weet m- of ik nog in de gelegenheid zal zijn, je alleen te spreken, vóórdat de poli tie op Vöröshegy komt, en daarom kies ik dit oogenbhk. Denk er aun om, wanneer de „officieele" vermoe dens zich meer en meer op de schuld van den Graaf richten mochten (en dat zie ik aankomen!), vooral niets te zegen ofte doen, dat aan die ver moedens een andere richting zou kunnen geven. Dat is toch niet „fair" tegenover den Graaf bracht ik in het mid den. En toch is het 't beste middel om hem uit den brand te helpen: hoe meer men hem verdenkt, hoe veili ger de werkelijke dader zicli voelen zal. En dat kan dezen lot onvoor zichtigheden brengen, die weer tot zijn ontdekking kunnen voeren. Je hebt gelijk! Maar 't beteekent voor den Graaf 'n verzwaring van al zijn Leed en zorgen! De gevoelens, die je uitspreekt, doen je hart eer aan, Willy! Ik zal ervoor zorgen, dat do Graaf weet, waarom wij hem schijnbaar aan zijn lot zuilen overlaten, wanneer wij zien, dat de „officieele" verdenking op hem valt. En nu, maak wat voort, want 't wordt meer dan tijd dut jc weggaat! Aldus eindigde hij met dezelfde woorden, die ik zooeven tegen hèm gebruikt had. Ik vond het niet de moeite waard, hem nog van repliek te dienen; dus knikt-.- ik hem ik moet bekennen: niet héél vriendelijk] toe, en reed de 'gréhs over të STeTtën. Zij zagen na melijk in zijn reis naar Zwitserland een poging om zich aan de verant woording te onttrekken. Do grens wacht heeft dit plan evenwel ver ijdeld en Scheidemann bevindt zich thans te Bazel. Preside-nt Wils on is door de universiteit te Genève tot; eere-doctor benoemd. D.e Volkerenbo n d. Ko lonel liouse zal aan het hoofd ko men te staan van de Amerikaansche delegatie bij den volkenbond; hij zal in de herfst naar Genève gaan. Duitschiand en Polen. De Pruisische regeering dreigt met repressaille-maatregelen wegens het intemeeren van Dultschers in Polen. Stadsnieuws Het conflict aan „De EBndraclit''. Maandagavond had in de groote zaai van de Sociëteit „Vereeniging" oen ledenvergadering plaats van de Coöp. Broodbakkarij en Verbruiksver- eenigmg „De Eendracht". De bijeenkomst was belegd op ver zoek van 73 leden, overeenkomstig art. 45 der statuten. Voorzitter was de heer L. Modoo. Besproken werd de staking der bak kersgezellen. Wij schatten het aan tal aanwezigen, onder wie zich ook enkele vrouwen bevonden, op ruim 700. Nadat uitgemaakt was dat de ver gadering toegankelijk zou zijn voor de pers maande de voorz. de aanwe zigen aan, de besprekingen in kalm te te voeren en deelde verder mede. dat aanwezig waren vertegenwoordi gers van den Algemeenen Bon^ en van de R.-K. en Chr. organisaties. Voortgaande zeide spr., dat het lang geduurd had dat de mee-prijs werd verlaagd, zoodat toen pos de pa ti'oons de toonen konden verhoogen (18 November 1918). Die loonregeling omvatte ook de coöperaties. Spoedig kwam van de zijde der bakkersgezel len aandrang orn grootene verhoo ging, nl. van f 4, als te Amsterdam. Bij de Eendracht zijn toen de toonen verhoogd met f 3. 23 April kwam er eesi brief van den Algemeenen Bond, dat de menschen van De Eendracht onrustig en ontevreden waren, voor naamste reden daarvan was, dat dc organisatie door het bestuur niet er kend werd. Het. bestuur verklaarde zich toen bereid tot een conferentie. Gevolg was dat een overeenkomst werd gesloten (waarbij de werktijd werd bepaald op 4S uur en de loonen werden verhoogd) die 3 Mei in wer king trad en die met 4 weken kon worden opgezegd, zooals ook bij «ie bakkerspatroons is geschied. Daarna werd geëischl f 4 loonsveriioogmg, 8- urigen arbeidsdag en een verr.ooging voor het iooperspersoneel- Aan t verzoek om ioonsvërhoogmg van f 4 is toen door de patroons vol daan, maar met handhaving van den bestaanden werktijd. Spr. zotte daarna uiteen dat thans aan de Eendracht 5C, 54 en 52 cent •per uur wordt uitbetaald f 27, f 26 en f 25 per week). Er is 23 Mei een brief van 't be stuur van den Bond ingekomen niet een verzoek om loonsverhooging van f 4, die voor kennisgeving is aange nomen. Onder applaus van een deel der vergadering .erkende de heer Mo doo, dat dit een font, van 't bestuur is geweest. Later werd dan ook op een nader schrijven medegedeeld, dat het bestuur f 29. f 28 en f 27-wil de geven, met een werktijd van 48 uur, of f 1 meer, «i6t een werktijd van 54 uur. Geen van deze beide voorstellen is Aanvaard en het be stuur heeft toen van verdere bespre kingen afgezien. Daarna is een schrijven van den Bond ingekomen, dat de overeen komst verbroken werd, waarop door liet bestuur is geantwoorddat hei geen aanleiding had zijn standpuni te wijzigen. En toen is met ingang van 23 Juni de stalling geprocla meerd. 22 Juni om 4 uur kwam de ze mededeeling in. Het bestuur is nu van oordeel dat, daar er een opzeg termijn van 4 weken was, het niet aanging op Zondagmiddag te waar schuwen: morgen staken wij! Maandagmorgen om 4 uur was de lieer Modoo aan de bakkerij en waar schuwde de aanwezige gezellen, dat zij, als zij staakten, contractbreuk pleegden. Dat weten wij wel, werd geantwoord, wij staken tocli. Toen is het ontslag van de stakers gevolgd. Voortgaande zeide spr dat het be stuur nu meende aan de voortduren de loonsverhooging een einde te moe ten maken. Ai etende krijgt men trek. aidus de voorzitter, cn zoo zou men er wel toe kunnen komen als men vandaag loonsverhooging heeft ge kregen, er over 14 dagen weer een rijksdaalder bij te vragen. Verdoj^zette spr. uiteen, dat de door de slotpoort en over de brug naar buiten. Eenige minuten later bevond ik mij in de bosschen, waar door de weg naar Kisfalva voert. De maan stond lioog aan den he mel en verlichtte den weg vóór mij, alsof het dag was. Links cn rechts heerschte onder de boomen diepe duisternis, te dieper, omdat het maanlicht overal, waar een open ruimte was, zoo heldor naar binnen viel. De weg, die kort te voren (zoo als wij tot onze schade ervaren had den!) slecht en modderig was ge weest, was onder den invloed van het mooie weer der laatste dagen steenig en zeer stoffig geworden, zoodat" de hoefslagen van mijn paard liard en droog klonken. Waar de weg steil omlaag ging, hoorde men scherp-dui delijk het knarsen op den steen, wan" neer een der hoeven uitgleed. Overi gens was het zóó stil, dat ik de adem haling van liet paard duidelijk hoor de en mij zeifs verbeeldde, dat ik he: kloppen van mijn eigen hart hooren kon. Onwillekeurig dacht ik terug aan den vorigen keer, toen ik dezen zelf den weg met Maud in omgekeerde richting had afgelegd, in regen en modder, op weg naar Vöröshegy Tusschen toen en nu lag een tijd ruimte van nog geen twee-en-een-hal etmaal, cn wat was er sedert alles geschied! Hoe .waren wij verward ge EEN V00R2IENENDE GEES1'. Meneer Wcltevree kwam thuis, erg in zijn schik met wat hij op de ar beidsbeurs in opdracht van zij a vrouw bereikt had. Ik heb twee keukenmeiden voor je gehuurd, vrouw, zei hy. Twee? Waarom twee.' vroeg zijn vrouw. We hebben er toch maar één noodig'? Dat weet ik ook wel, antwoord de meneer Weltevree, maar uo eene komt morgen en de andere da volgende week. (Pr. Nrd. Br.) loonen van het kruidenierspersoneel van „De Eendracht", ook moesten verhoogd worden met f 4, f 5 en f 6, hetgeen bij een andere coöperatie, die wél aan de bakkersgezellen f 4 meer heeft toegekend, n i e t is ge schied. Hierna was 't woord aan den heer Roeg, vertegenwoordiger van den Algemeenen Bond, die met luid ap plaus begroet werd. Wij zijn niet gewoon, zeide spr., ons bij een geschil te wenden tot de klanten van den patroon, waarmede wij het geschil li ebben, maar zijn toch dankbaar dat ons hier de gele genheid gegeven wordt oris standpunt uiteen te zetten. Verder zeide spr., niet te zulien ingaan op de* loonsverhooging van do kruideniers, daar dit met de be staande kwestie niets te maken heeft. De groote grief van spr. en de zijnen tegen „De Eendracht is, dat zij steeds coquet tee rue met de crisis commissie en de concurrenien van de coöperatie, in plaats van de belangen van de arbeiders te behartigen. Een coöperatie moet niet het kapitalis tisch particulier bedrijf als voorbeeld nernen. Doet zij dit, dan bevordert zij den klassenstrijd. Zij behoort een regeling te treffen, beter dan bij het particulier bedrijf. Juist z ij moet het voorbeeld geven. In dien geest is door den Bond (eindelijk, na lang door het bestuur genegeerd te zijn) onderhandeld. Spr. ging de geschiedenis vun die onderhandelin gen na, zooals die door den heer Modoo al was uiteengezet. Den na druk legde qpr. er op, dat de Bond in vol vertrouwen de overeenkomst geteekend had en beschuldigde het bestuur op zijn beurt van woord breuk, want toen óver de reeds door de andere patroons ingevoerde loons verhooging van f 4 zou onderhandeld worden, toen waren de heeren „niet thuis", terwijl toch door hen gezegd was: ..wij hebben elkaar nu gevon den en kunnen dus ten allen tijde nog eens pralen. De deur staat open." Gemoedelijke waars-.huwingen zijn tot het bestuur van ,.De Een dracht" gericht, dat er een conflict zou uitbreken, als het niet toegaf. Veel kosten zijn er voor de coöpera tie aan de invoering van den 8-uren- dag niet verbonden geweest, zeide spr., die verder mededeelde dat bij de particuliere patroons met kleine wagons en Kleine hoeveeuieid brood wordt rond bezoigd, bij de coöperatie is die hoeveeliièiu wel drie maal zoo groot. Verder zeide de heer oog dat de heer Modoo wel ter vergelijking met de EeiiölraclUloorien de loonen vol gens de overeenkomst met de parti culiere patroons door due patroons betaald, liad medegedeeld, maar dat zijn mini m a, vele patroons gaan daarboven. De beer Modoo, 'vervolgde spr., zegt nu dat het bestuur het schrij ven met de twee bekende voorsteden, waaruit de gezellen een keus konden doen, eenigszms ironisch heeft be doeld, maar spr. meende dat de zaak toen in een stadium was, waar in aüeen plants was voor ernst. Bovendien deelde spr. mede, dat op een conferentie Maandagmorg met het bestuur van De Eendracht persoonlijk door den heer Modoo me degedeeld was, dat een nieuwe «iroe ping voor personeel door het bestuur zou worden gedaan, ais de Bond er kende, fouten begaan ie hebben. De Bond, ais vakveieeniging, kon daar ruet op ingaan. Deze vergadering, eindigde spr-, spreke zicli in die richting uit, dat zij drang uitoefent op het bestuur, om binnen den kortst mogelijken tijd tot een redelijke oplossing van het conflict te komen. Den heer Roeg beantwoordende, iiieid de lieer Modoo vol, dal. de ar beidsvoorwaarden bij „De Eendracht' beter zijn dan bij de particuliere pa troons en herinnerde in verband Uier mede o.m. aan 't bij de coöperatie bestaande pensioenfonds. Beslist sprak spr. tegen dat door den Bond alle mogelijke moeite ge daan is om van de particuliere pa troons den S-uren-dag te krijgen; de houding van de R.-K. en do Chr. organisaties is in dit opzicht treurig geweest, maar daarom is de houding van den Bond nog niet flink te noe men, zegt spr. Practiseh wordt de mogelijkheid raakt in de moest onverwachte ge beurtenissen, die zich thans ontwik keld hadden tot een somber en angst wekkend drama, waarin wij geroe pen waren onze bescheiden rollen t; spelen en te blijven spelen! En waJ zou "de toekomst brengen? G. G., me! zijn ver vooruitzienden blik, die som* als bij intuïtie het komende wist ti voorspellen, hoe tastte hij thans Sr het duister rond! Wat ons zoo dik wijls intuïtie schoon, was ten slotti niets anders dan hot resultaat va. zijn logischen gedachtengang, i: gaande van de feiten, die hij met zoo scherpen blik wist te observeer?» en in hun ouderlingen samenhang te reconstrueeren. Maar in welk een chaos van feiten waren wij thans verzeild geraakt' Waar was hier do onderlinge samenhang: W«ur was het belangrijke, waar liet bijkomsti ge? Wanneer men, zich grondende op één dier feiten, logisch voortre deneerde, kwam men tot onderstel lingen, welke door even logische ro- deneering uit andere feiten waren afgeleid. Zou G .G. werkelijk in slaat blijken ons uit dezen doolhof 'naar het land van waarheid en werkelijk heid terug te leiden? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5