CENTRALE BOND VAN TRANS- I PORTARBEIDERS. Men schrijft ons: Op een vergadering van de vak groep Nachtwakei's, aangesloten bij deze organisatie werd besproken de gevoerde actie en het resultaat hier van. Algemeen bleek dat er groote on tevredenheid lieerscht®, daar de Di rectie alleen l 2 loonsverhooging had verstrekt en voor' de verdere eischen doof bleef. Met algemeer.e stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering van de Nachtwa kers in dienst van den Nachtveihg- heidsdienst,, georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbei ders spreekt als haar meening uit dat de loonsverhooging van f 2.— per week, zonder meer, als onvoldoende beschouwd moot worden, draagt, het bestuur op met den meeaten drang bij de directie er op aan te dringen de gestelde eischen volledig in te willi gen en besluit deze motie ter kennis te brengen van de directie en te piLblioeeren in de plaatselijke bladen. STEUN VOOR GEDEMOBIL1SEER- DEN. De Burgemeester heeft ter algemeene kennis gebracht dat de minister van oorlog de steunregelin gen van 27 December 1918 en 21 Maart 1919 ook van toepassing heeft verklaard ten aanzien van de mobili satie-vrijwilligers en de dlenstplich tigen die een vrijwillicre verbintenis hebben aangegaan, voor den duur der mobilisatie en in het tijdvak van I Augustus 191831 Juli 1919 met on bepaald (klein) verlof of in verband met ontslag .naar huis zijn gegaan dan wel zijn overleden tijdens hun verblijf onder de wapenen. Nadere inlichtingen zijn ter gemeente-secre tarie te bekomen eiken werkdag tus- schen 9 en 12 uur voórmiddags. De geheele kennisgeving is in onze tij dingzaal ter inzage. PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ON DERWIJS. Deze commissie houdt een openbare vergadering op Dins dag 8 Juli, des avonds 8 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). De agenda vermeldt; 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Half.jaarlijksche rapporten. 4. Ver slag betreffende voorjaars-schoolexa- men. 5. VoorstelJacobson. 6. Voor stelVan Waning. 7. Voorziening vacaturePloeg. De heer Van Waning had een voor stel ingediend strekkende tot ophef fing van het dames-comité van bij stand voor de handwerken en tot opneming van leden van dal comité in de plaatselijke schoolcommissie. Het moderamen van de schoolcom missie brengt daarop praeadvies uit. Het zegt niet te kunnen inzien dat bij eeii opheffing van liet damesco mité de belangen van het handwerk- onderwijs beter zullen worden behar tigd en geeft in overweging om liet voorstel van den heer Van Waning niet te aanvaarden. De meerderheid van het damesco mité zelf is voor een opheffing van liet comité, nu ook dames in de com missie werden opgenomen, waarmede is vervallen de feitelijke reden, waar voor 't comité was ingesteld. Echter wi! de meerderheid dat ook voortaan 't toezicht op het hand- werkonderwijs op afzonderlijke wijze wordt geregeld. Met 't oog op- de werkverdeeling acht zij 't noodig dat voor de handwerkafdeellng in de Commissie van Toezicht zullen wor den toegelaten 10 dames-leden, die evenwel voor andere vakken niet zullen worden aangewezen en die ook voor zoover dit gewenscht wordt, het werk op zich nemen van de da mes-leden der commissie. Het moderamen van de commissie acht om practisehe redenen dit voor stel niet aanbevelenswaardig. De minderheid van het damescomité ad viseert tot een verwerping van het voorstel-Van Waning. Zij steil te vens de vraag of er ook redenen be slaan om de werkwijze van het co mité van bijstand aan e-en grondige bespreking te onderwerpen, in een vergadering van de commissie. Het moderamen is van meening dat aan deze bespreking een gedach- - tenwisseling uit den boezem van liet damescomité moei voorafgaan en dat, indien daarbij de wenschelijk- heid van een reorganisatie van het comité blijkt, 't op den weg van het; comité ligl terzake aan de commissie de noodige voorstellen te doen. Het moderamen verzocht de com missie het te machtigen het dames comité naar aamleiding van zijn ad vies in dien zin in te lichten. De heer M. AJ Jacobson had1 een voorstel ingediend strekkende om den raad uit te noodigen een bepa ling vast te stellen volgens welke kinderen, die den zesjarigen leef tijd nog niet bereikt hebben, niet'tot de openbare scholen worden toegela ten. Thans kunnen kinderen op den leeftijd van 5 iaar en 9 maanden wor den toegelaten. Naar aan.eiding van dit voorstel ,woh 't moderamen van de commissie advies in bij de hoofden van de O. L. S., waarbij werd verzocht zoo mo gelijk het onderwerp in een school vergadering te bespreken en werden verder inlichtingen gevraagd bij de hoofden van de bijzondere scholen aangaande jlen leeftijd van toelating van leerlingen op hun scholen. Uit de ingekomen antwoorden, die worden overgelegd, blijkt, alsdus 't moderamen, dat de bestaande rege ling bij het openbaar onderwijs vrij algemeen voldoet en dat deze ook bij de meeste bijzondere scholen als de meest doelmatige is aanvaard. Een verschil van drie maanden in leef tijd heeft principieel voor de kinde ren geen beteekenis. Praktisch ech ter zou een bepanng als door den voorsteller gewensont, ten gevolge hebben, dat een kind, wegens een verschil in leeftijd vun missciuen en kele dagen, tot ongeveer zijn 7de jaar de school niet zou kunnen bezoeken. Niet alleen, dat op deze wijze aan de meeste kinderen eene omgeving wordt ontbonden, waarvoor zij* in het algemeen rijp kunnen worden ge- tólcht, doch men dient tevens ernstig rekening te houden met het nuchtere feit, dat kinderen uit den arbeiden den stand bijna algemeen op 13-jari gen leeftijd de school verlaten om in loondienst te gaan. Latere toelating tot de schoot beteekent voor die kin -/VroeL ontijdig afbreken van het onderwijs op tateren leeftijd; vooral' de met moeite opgebouwde 7de klas se zou daarvan don terugslag onder vinden. Het ia dan ook opmerkelijk dat, terwijl geen wettelijk voorschrift de oudere dwingt hunne kinderen voor het aanbreken van den leerplichtigen leeftijd naar school te zenden, zij daartoe niettemin algemeen over gaan. deels daartoe genoopt door maatschappelijke canetandighedan, deels omdat de ervaring eert, dat een kind van ten naaste bij de zes jaren, voor de school rijp is. Slechts heel enkelen betwijfelen dit laatste en meenen, dat vroeg naai school zenden zich later aan den leer ling wreekt. Hun betoog zou i-chter sterker zijnt indien zij zich op cijfers konden beroepen. Doch juist zij blij ven op dit punt bijna geheel in ge breke. Zeer aannemelijk schijnt hun ne stelling dan ook niet, vooral niet, waneer men in liet oog houdt, dat het meestal de meer begaafde leerlij) gen zijn, die vroeg naar de school worden gezonden en dat juist de min der knappe door hunne ouders nog wat thuis worden gehouden. Alles bijeen genomen komt het als niet zeer waarschijnlijk voor, dat pe Raad van Haarlem bereid zou wor den gevonden den leetijdsgrens voor toelating voor alle open-bare scholen tot op 6 te verlioogen. zoodat het moderamen niet kan aanraden te handelen overeenkomstig het voor stel van den heer Jacobson. Inmiddels heeft een verlenging van de jeugdjaren van het kind cie volle instemming van het inodera- tmen. Het zet uiteen, dat dit punt reeds de aandacht van den Rijkswet- g_etver heeft en dat verder een wette lijke regeling van het bewaarschool- wezen in uitzicht is gesteld, waarv.m een verbetering van het bewaar schoolwezen het gevolg zal zijn. Naar aanleiding van het laatste stelt het moderamen voor het te machtigen, om zoodra de gelegenheid daartoe gunstig is, bij het gemeentebestuur aan te dringen op de stichting van een ol meer openbaie uew.rarschoien, in aanvulhiiig van reeds beslaande of nog te stichten bijzondere bewaaj- scholeu. DE BURGERWACHTEN. Op een te Nieuwer Ainstel gehouden ver gadering is opgericht eep federatie West-Amsieliaiid van burgerwacu- ten. omvattende de gemeenten Sloten Spaarndam, HaJfweg en Haarlem mermeer. Het doel der federatie is, te stre ven naar samenwerking der burger wachten in d1* verscüi kenue gemeen ten. Gelracui za. worden tot oprich ting te komen van zooge- namde „Vliegende Vend.is van jonge, ongehuwde ledep van de burgerwacht, die zich liefst per rij wiel, beschikbaar steken, um in dagen van gevaar op te treden ook buiten hun eigen gemeente, maar b.n nen de grenzen der federatie. Ails voorzitter van de federatie werd gekozen mr. Siob, burgemeester van Haarlemniermeer, ais onder voorzitter de burgcmocster van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, als secretaris burgemeester Lukassen van Spaarndam. ZWERVE& AANGEHOUDEN. Door de politie is Zaterdag aange houden een 36-jarig zwerver, die op- zdtteiiilk met een steen een ruit van perceel 158 in de Groote Houtstraat, waarin een rijwielzaak is gevestigd, had ingeworpen om. naar hij zelae in Veenhuizen te komen. De ruïten-in- gooier is In verzekerde bewaring ge steld. PROVTNCIAiLE MEETING VOOR GEHEELONTHOUDING EN PL A ATSELJ JKF KEUZE De fed. S.D.A.P. zal zich op de op *6 Juli te houden meeting te Heilo doen vertegenwoordigen door een af gevaardigde met bomer Als zooda nig werd aangewezen de heer L. Kranendonk. WONINGSTICHTING. Door vertrek van den heer H. Ploeg Jr. wérd tot secretaris aangewezen van de woningstichting „Vooruitgang' de heer J. C. van Ommeren, Fabri- ciuestraat 54, alhier. „INDUSTRIE-BANK". In de op 28 dezer gehouden algcmeene verga dering van aandeelhouders in de N. V. Industrie-Bank te Haarlem werden de balans, en winst- en ver liesrekening over het boekjaar 1918 goedgekeurd. Het dividena uit te keeren op de aanaeelen werd vastge steld op 5 of f 37.50 per aandeel en da: op de oprichtersaandeelen op f 3 per stuk. De heer A. Bertling, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. ONTROUWE DIENSTBODE. - Proces-verbaal is opgemaakt tegen C. V., fabrieksarbeidster, die ten na- deele van de mevrouw, bij wie ze vroeger in dienst was geweest, een gouaen medaillon had ontvreemd. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Juni 1919-1918. Aantal behandelde posten 2577 (v. j. 2017). Aantal inlagen 1742 (v. j. 1289). Aantal terugbetalingen 835 (v.j. 728). Ingelegd f 195.799.69% (vorig jaar f 165892.55). Terugbetaald f 134.955.74 (vorig jaar f 114.637.20). Meer ingelegd f 60843-95% (vorig jaar f 51255.35). Aantal nieuwe boekjes 106 (v.j. 107) Aantal afbetaalde boekjes 74 (v.j. 26). Spoarbusjes op 30 Juni 1919 in om loop 495. Geledigd in Juni 1919 S3 busjes met totaal f 1091.92. Aantal in bewaring genomen boek jes op 30 Juni 1919 224. PERSONALIA. De Maats, tot bevordering der Toonkunst heeft een bibliotheek-com missie ingesteld. Als lid daarvan is onder meer benoemd de heer Louis Robert, Bij den dienst der posterijen enz. is bevorderd tot hoofdbrieven- en tele grambesteller te LImuiden de kan toorbediende L. Knipper, aldaar, tot assistent te Middelburg, de brieven besteller T. M. van Rossum. te Haar lem. Te Leiden is geklaagd voor het examen in de Hebreeuwsclie taal- en letterkunde en de Israelietische oud heden de heer D. A. Visser T Hooft, Haarlem. De heer P. Stam, werkzaam aan liet belastingkantoor der buitenge meenten alhier, te benoemd bij de ge meentebelastingen te Amsterdam. Rnbrlsk voor Vrapn VRAAG Weet u ook wanneer een verpleegster In het Academisch Zie kenhuis te Leiden haar jubileum viertna 12 of 124 jaar dienst? 1'WOORD Ons niet bekend. Maar 't zal wel na 124 jaar zUn- VRAAG ls de kermis in 1914 niet voorgoed afgeschaft, of is zij toen tij delijk uitgesteld'? ANTWOORD Voorgoed afgeschaft. VRAAG Als ik een huis koop van f 3000 a /4000, hoeveel bedragen dan de kosten van het overschrijven onge veer? - ANTWOORD 3 pCt. en f 20. VRAAG 1. Kan een dochter van 21 jaar zonder toestemming van haar ouders in het huwelijk treden? 2. Zoo niet. moet zij zich dan vervoegen tot den kantonrechter (waar en wan neer)? 3. Hoeveel tijd is daarmee ge moeid? 4. Wanneer zij eventueel het ouderlijk huis verlaat, hebben dan de ouders het recht, haar meubeltjes vast te houden'? (Ik meen van niet, want ik ben immers meerderjarig?) ANTWOORD: 1. Neen. 2.Ja, ter griffie van het kantongerecht om inlichtin gen omtrent een in te leveren verzoek schrift aan den kantonrechter. 3. Ver moedelijk 3 weken ongeveer. 4. Neen, die kan zij opeischen. Uit tlü ümstrelien BLO EMEND AAL. Terug te be komen bij Groeneveld, concierge M. b'. L. O.-school, Vijverweg. Bloemen- daal, een bruine poppenschoen en een icons A. de Vries, Korte Heerenslraat 22, Haarlem, een kindercape A. Bak ker, Boschlnan 4, Bloemendaal, een zweep; E. Voet, Busken Huetlaan 1, Bloemendaal, een hondenhalsband Eben Haèzer, Zomerzorgerlaan, Bloe mendaal, een gouden broche C. van Goor, Boschlaan 31, Bloemendaal, een stuk lood H. G. de Rooij, Ro- landspad 45, Overveen, een bos sleu tels Smits, Aerdenhout, Schulpweg 6, een kinderschoentje H. Dalman, /.tjlweg 66. Overveen, een huissleutel; Bijvoet, Zijlweg 27, Overveen, een boek Terol, Tetterodeweg 5, Over veen. een sleutelC. Nieuwenhuis, P.ampelaan 17, Overveen, een porte monnaie aan het Bureau van i'olt- tte te Overveen, een kartonnen doosje met 1 dubbeltje, een huissleutel, een fcl&juermuts, een zakmes. De collecte voor uen gewapenden dienst heeft in deze gemeente opge bracht dc som van f 82.304. SCHOTEN. Het gerucht loopt, dat wehouder Boxs zijn geloofsbrie ven niet zou inleveren, waardoor hu dan geen deel van den nieuwen raad meer zou uitmaken. Bij oen informa tie ve i-zoekt de heer Box^ ons mede te deelen, dat dit bericht oniuist is. SCHOTEN. Raadsverga dering. Vergadering van den Raa 1 der gemeente Schoten op Donderdag 3 Juli 1919, des namiddags 2 uur ten raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Benoeming van een makelaar. 2. Vastsrelhng \an de verordening op de gemeentelijke burgerwacht. 3. Vaststelling van het kohier van den hoofdo.ijken omslag 1919. Ingekomen stukken en mededeelln- gen. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van den Ned. Fed. Bond van personeel in openbaren dienst om aan liet personeel der gemeente een vncantie te verleenen van min stens 14 dagen en gedurende dien tijd een toeslag te verleenen op het loon. B. on W. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, daar in de betrekkelijke reglemenlen daarin reeds, voorzien is. Verder deeJen B. en W. mede, dal de rechtbank bij vonnis van 24 Juni 1919 heeft bevestigd het vonnis van. den kantonrechter, walarbij de ge meente in het gelijk is gesteld in de procedure contra Lasschutt inzake ontruiming perceel Cronjéstraat 21. SPAARNDAM. Voor de derde maal hebben de visschers R. en v. (1. V. alhier hun fuiken verloren door diefstal. Het is zeer te betreuren, dat de Rijksveldwachter niet aanwezig is. Het is hoog noodig dat er toe zicht komt. HALFWEG. Ook alhier heeft zich een sub-commissie gevormd om gelden in 'e zamelen voor de slachtof fers der Kloet-uitbarsting. De Rijksveldwachter brig, titu lair G. J. Koene, voorheen alhier is benoemd tot brigadier der Rijksveld- waclit te Amsterdam. HAARLEMMERMEER. V e r- 1 o f. Aan den burgemeoeter van dc ze gemeente is door den Commissaris der Koningin verlof verleend om zich van af 31 Juli tot 28 Augustus 1919 buiten de gemeente op te houden. De oudste wethouder, de heer P. Borst, zal gedurende dien tijd met de waar neming van het burgemeestersambt belast zijn. Ongeluk. J. v. d. K. reed te Hoofddorp op een rijwiel en kwam door verkeerd uitwijkenmet een boerenwagen in aanraking en zooda nig te vallen, dai hij ernstig gekneusd word en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ongeluk. Zaterdagmorgen werd te Hoofddorp een 14-jarige knaap, die op een rijwiel de brug passeerde, aangereden. Het ventje kwam te vallen en werd met gebro ken pols opgenomen. Een genees heer verleende spoedig hulp' SANTPOORT. Zondag bezocht de Am6terdamsche Luthereche Kring ons dorp en omstreken en woonde In den morgen de godsdienstoefening bij van de Ned. Herv. gemeente. Een koor dezer vereeniging zong vóór de predikatie van dr. G. A. van den liergh vaa Eysinga „Des Heer en IRuis' 'van Heye en daarna ..Het Onze Vader" van Pomper." Voor de kerkgangers was het eene verrassiug ea zij genoten van den gewijden zang. Toen Zaterdag de werkster van mevrouw de Wed. van der Pek, die afwezig is, in de villa aan den Sta tionsweg kwam, bespeurde zij, dat er inbrekers aan het werk waren ge weest. Alles in huis was overhoop ge haald. Wat er vermist wordt, valt raog niet te zeggen. De politie is met de zaak in kennis gestéld. BENNBBROEK. Aange 61 e Ld. Den heer T. C. van Dijk is .met Ingang van 30 Juni aangesteld als agent van politie te Amsterdam. VEL8EN.— R aadsstukkem. B. en W. stellen den raad voor aan te gaan een geldleening. groot f 138.334.90 1/2, tegen een rente van ten hoogste 5 1/2 pet. met een aflos sing in 9 jaarlijksche termijnen, tot dekking van crisisuitgaven. Verder stellen zij voor om liet ren te percentage der geldleening voor crisisuitgaven, waartoe reeds was be sloten. te verhoogen tot ten hoogste 5 1/2 pet. daar het tot heden niet is -mogen gelukken voor 5 pel. deze iee- ntng te plaatsen. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op een adres van J. Miezerus te Haarlem waarbij deze in beroep komt tegen liet door B. en W. genomen besluit tot wei gering van een vergunning tot het bouwen van twee dubbele landhuis jes. vELSEN. Benoeming. Tot hoofdopzichter waarnemend getneen- lo-architect bij gemeentewerken te Bussum is benoemd de lieer A. F. Kraan, hoofdopzichter bij de Open bare Werken te Velsen. Korte vreugd. Iemand te Wijkeroog, die korten tijd geleden een fraai en hond gekocht had, ging met hem Dnderdagavond le Velsen op bezoek en in de mee ning, dat de hond wel voldoende ge hechtheid aan hem zou toonen, het hij hem buiten wachten. Bij zijne terugkomst was echter het dier ver dwenen en is nog zoek. Salariscomm i ss i e. Tot lid der Salariscommissle voor het personeel bij den Rijks Waterstaat werd benoemd in de plaats van den Ingenieur D. A. van Heyst, de In specteur W. K. du Crcx. Arbeidswet. ln de memo rie van antwoord werden onder de categorieën, welke doo maatregelen van het Algm. Best. onder deze wet vallen, meae genoemd het machine- personeel van aen R. W. Binnsnland RiiKcstoun bij 'onl net bouw. - De minister van arbeid heeft, in verband met het verleenen van voor schotten uit 's rijks kas ingevolge art. 33 der Woningwet, bepaald dat in het vervolg aan de berekening van de an nuïteit. wegens verleende voorschot ten door de gemeenten te betalen, een rentevoet van 5 pCt. ten grondslag zal worden gelegd, en wel voor voor schotten' gevraagd ingevolge raads besluiten, waarvan de voordracht op 1 Juli 1919 of later bij den raad is ingekomen. De bestaande regeling, waarbij een bedrag wegens kapitaalvorming in mindering wordt gebracht op het ex ploitatie-tekort, vervalt. De gemeenten, die zelf met rijks- voorschot bouwen, moeten, zoo moge lijk in eens, in 's rijks kas terugstor ten een deel van de na aflossing van het voorschot te schatten waarde der gebouwen, dat evenredig is aan het aandeel van het rijk in den vorm van bijdragen in het tekort op de exploi tatie der woningen. De wijze van schatting zal nader worden aange duid. Rentevoet- en maieriaalprijzen bij dragen vervallen. In plaats daarvan komt een enkele bijdrage, gelijk aan liet verschil tusschen de huur, noodig tot het verkrijgen van een sluitende exploitatierekening, en de huur, die door de huurders moet worden opge bracht. Van die bijdrage komt 75 pCt. voor rekening van het rijk en 25 pCt voor rekening der gemeente. Voor den gemiddelden huurprijs zal een minimum worden vastgesteld, in verband met exploitatiekosten en huren en gewoonten ter plaatse, los van de inkomsten der huurders. Even wel zal voor elk plan een inkomst- grens worden bepaald. Huurders, met hooge inkomsten zullen niet langer dan voor één jaar mogen worden af gesloten en stilzwijgend niet langer clan voor een half jaar verlengd. Een en ander geldt alleen voor dén bouw van arbeiderswoningen (niet moer dan 5 kamers en 1 keuken). Als regel zullen de woningen ten minste 3 slaapkamers moeten hebben. Voor kleinere woningen en die met bedste den worden geen voorschotten meer gegeven. - Bijdragen van industrie worden niet meer gevorderd. De minister vertrouwt, dat de door een en ander verkregen vereenvoudi ging er toe zal bijdragen, dat de be handeling van verzoeken om voor schotten in den regel vlot verloopt en doet een dringend beroep op de ge meentebesturen om ieder oponthoud met kracht te voorkomen, aangezien voorziening m den woningnood ur gent i6. IJMU 1 Evenals dit reeds gedurende den aanleg der kanaalv.riten, het geval was hieven ook na de opening 1 veuiher 1876, kanaal, sluizen en pieren (zeehrekera) voortdurend een menigte van bezoekers trekker', die dit reuzenwerk van tien tijd wilden in oogenschouw nemen. Het eerste schip dat na de opening van den nieuwen .weg naar zee gebruik maakte, was ,de Vier Gebroeders". Spoedig koce ook de Stoomvaartmaatschappij „M derland" het kanaal door Holland op zijn Smalst tot doorgang voor hare schepen van en naar zee, later ge volgd door de Kon. West-Indische Maildienst en nog zoovele andere, die vó6r dien tijd van uit Nieuwe- diep afvoeren. Buiten de schepen en vaartuigen van eigen nationaliteit, die van lie. Noordzeekanaal gebruik maakten, werd deze waterweg voornamelijk bezocht door Engelsche, Duitsche, Noorsche. Zweedsche on Deensche Stoom- en zeilschepen, de drie laatst genoemden brechten- veelal houtwa ren aan. zoowel voor Zaandam en Amsterdam alsook voor de Kon. Pa pierfabriek ta Velsen. Het was zeld zaam dat er een Fransch, Spaansch, of een schip van een hier oog niet genoemde vlag ln het Kanaal gezien werd. Gedurende den laatsten oorlog! was de waterweg wat vreemde sche pen aangaat, stil en werd ln de laat ste jaren hoe langer hoe minder be varen. Het grootse zeilschip dat we! ooit door dit kanaal is gegaan was voor zeker het Zweedsche ertsechip de „Gangesbergmet veertien masten. De stoomers der Oost-Afrika-iijn kwamen tot kort voor den oorlog van 1914 mei hunne 'kolossale rompen de wateren hier klieven om te Amster dam te laden en te lossen. De stich ting van de Groote Sluizen in 1903 werd dan ook gebiedend noodzakelijk gemaakt door de schepen van al groo- tere afmeting, die het Kanaal wilden passeeiren. Op vele plaatsen werd de kanaalbreedte gelijktijdig verwijd, de oude lage spoorbrug ie Velsen ver vangen door de groote draaibrug van khaios.» een van de grootste die be slaan en waar de kleinere schepen onder door kunnen varen.Deze spoor brug en do Groote Sluis worden met electrische kracht open en dicht ge draaid. De brug vooc voetgangers en voertuigen bij Velsen werd vervan gen- door stoom-overzetponten. Vele vorsten en hooggeplaatst© personen hebben bij hun bezoek aan Nederland ook den nieuwen weg van Amster dam naar zee bezichtigd of hebben over zijne wateren hun koers geno men, Koring Leopold II van België in 1882, de Shah van Perzië, Presi dent Kruger van Transvaal, presi dent Steyn, van Oranje Vrijstaat in 1883. 1 Juli 1S91 kwamen keizer Wil helm II en zijn gemalin Augusta Victoria, beiden toen nog jeugdig en •op het toppunt van macht, met het jacht „Hohenzoüern" door 't Noord- zeekanaal een officieel bezoek aan Nederland en aan de hoofdstad brengen. De Hohenzollern die reeds Het ontworp-arboldswot. In handen van de commissie van rapporteurs van het wetsontwerp tot beperking van den arbeidsduur, zijrr een 4-5-tal adressen gesteld, alle be treffende het oorspronkelijke wets ontwerp. Een regen van amendementen be gint te komen. Na de reeks van den. heer Schaper, is nu een reeks door den heer Smeenk, een anti-rev. Kaïnerlid, ingediend. De voornaamste van die amendementen deelen wij mede- Op art. 45 is er een ingediend om aan het winkelpersoneel algeheele Zondagsrust te verzekeren. Op art. 48 een om aan het winkel personeel een 48-urige arbeidsweek te geven, wijl het moeilijk is voor deze categorie den dagelijkschen arbeid tot precies 8 uur te begrenzen in ver band met drukke marktdagen enz. Op art. 62 een om voor liet personeel in koffiehuizen den arbeidstijd te be perken,-'t geen hij dringend noodig acht in verband met. de hooge sterfte cijfers onder de kellners. De bij dit .amendement voorgestel de regeling zal, haar de meening van den heer Smeenk, tot een tweeploegen- stelsel dringen. Een uilzondering is gemaakt voor volwassenen, die buiten de sfeer van het eigenlijke restaurant vertoeven, o.a. personeel dat klee- dingstukken in ontvangst neemt. Verder wil het amendement het aantal vrije Zondagen uitbreiden. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. Te Utrecht vergaderde deze Bond. Vastgesteld werd een statutenwijzi ging. Gekozen werden tot leden van het hoofdbestuur de heeren mr. H. C. Dresselhuys, F. J. W. Drion, mr. dr. J. H. W. L. ter Spill, allen in Haag, prof. mr. A. C. Visser van IJsendoorn. te Leiden, mr. J. Drost, te Rotterdam en mej. Johanna Nuber, te Amster dam. Besloten werd een vrouwenraad in te stellen. Het doel vun dien raad zal zijn ten eerste propaganda onder de Nederlandsche vrouwen van de be ginselen der vrij-liberale partij, de tweede om het hoofdbestuur in te lich ten aangaande de wenschen der vrou wen. PRIJSSTIJGING^ VAN KATOENEN j GOEDEREN. Men meldt uit En schedé aan „Het Volk" De textielfa brikanten hebben de prijzen der ka toenen goederen voor het binnenland weer met ongeveer 10 pCt. verhoogd. EEN TEGENSTANDER VAN VROU WENKIESRECHT. - Te Tholen heeft de heer Quist zijn benoeming tot raadslid niet willen aannemen zoo meldt Het Volk omdat hij, als te genstander van vrouwenkiesrecht, geen trouw wil zweren aan de wetten des lands, als daarbij ook aan de vrouwen het kiesrecht wordt toege ikend. DE IV. vroeg in den roorgon zou binneovan len. kwam ongeveer 10 uur v.xn.; de begeleidende Duitoche oorlogssche pen bleven voorgaate, terwijl net t«- groetende Nederlandsche eskader, bestaande uit de „Sumatra" en eenige monitors saluutschoten iostif*» en mede opvoeren. Bij de kleine slui- gen slapten de keizer en de keizerin met schitterend gevolg over op het aviso ..Jagd" daar de „Hohenzol lern" tebreed was om geschut ie kun nen worden. Het was een warme, drukkemde zomerdag, de Duitsche matrozen waren alle in witte baaitjes en pantalons gekleed in tegenstelling met de onzeu die in het blauw waren en de pijjekkers aan hadden. De mdnigte kijklusiigen was groot en reeds gedurende den nacht maak ten zich reeds velen per as en te voet op uit Haarlem's omgeving, om het Duitsche keizerpaar te zien In 1905 in Augustus werd I Jmui- den bezocht door een gedeelte der Eingelsche oorlogsvloot en ging da bemanning en officieren beurtelings aan land terwijl ©r gelegenheid be stond om de pantserscftepen en dreadnoughts, die voorgaats ten an ker bleven liggen, te bezichtigen. In den nacht toon er een storm jpstak. gebeurde er iets, dat voor onze ma rine minder aangenaam was, n.L Hr. Ms. Evertsen, het eenige Neder landsche oorlogsschip, dat diende om de Engelsclien te begroeten, sloeg van zijn lii.kere en dreef, noodschoten lossend, mot snelle vaart op het strand aan. Hat werd echter weer afgesleept- In 1911 stoomde een Fransch es kader door het Kanaal ihet den pre sident Failliéres aan boord van liet viaggeschip. Diit eskader dal d-oor de Groote Sluizen werd geschut, •kwam in Jen vooravond van den 6en 'Jiuli binnen en bestond uit de prunt- serechepen met hooge tuigage „Ed gar Quinet" en ..Marseillaise" verder de „Glaive" en meer torpedoja gers en avisos van groot soort Hol bezoek van president Failliéres gold onze Vorstin en Amsterdam, hel was «en officieel bezoek. De vlugge en kranige Fransche matrozen en marl- uiers werden langs de Kan aanboor den met veel sympathie toegejuicht en de ontvangst te Amsterdam was feestelijk. Nog even vóór het uitbreken van den grooten oorlog n.l. in Juli 1914 kwam de jong© Koning van Dene marken, Uhristiaan X met zijn jacht „de Danebrog" door het Ka naal binnen om een bezoek aan Ne derland te brengen en te Amsterdam het graf van Admiraal de Ruijter te bezoeken (de Ruyter was in 1656 Denemarken'6 redder in den nood ge- geweest). Nauwelijks was de „Da- nebrog" vertrokken of Europa stond Ln rep en roer, de oorlog brak uit on ook IJmuiden werd in staat van ver dediging gebracht, want, hoewel la ter gebleken is, ten onrechte, meende Wn het gevaar van.' de zeezijde te moeten verwachten. CHR. L. P. MALARIA. Bij een ingesteld on derzoek is gebleken, dat te Zaandam 7 pCt. van de schoolgaande jeugd aan malaria lijdemii? is. Op wetenschciipe- lijke gronden kon worden aangeno men dut dit percentage vor de beVöi- king in haar geheel met drie verme nigvuldigd moet worden, om een juist verhoudingscijfer van de ziekte te ver krijgen. EEN BRANDBRIEF. Vrijdag ontving de heer Heuff, te Zoelen." een brief, waarin hem werd aangezegd, den volgenden morgen een bedrag van 3000 te deponeeren bij de pomp in het Zoelensche bosch deed hij dit niet, dan zou zijn boerderij in brand gestoken worden. De onderte kening luidde: de penningmeester van de Roode Bènrte. De politie met dezen brief in kennis gesteld, zette, versterkt met rijkspolitie uit Ticl, Kerk Ave- zaath en Buren, liet bosch af. Zater dagmorgen sloop de 15-jarige Th. J te Zoelen, leerling van de H. B. S., te Tiel, nader. Een kwartier late'r volgde de heer II., die een enveloppe bij de pomp jegde. Pas was de heer H. vertrokken, of J. nam den brief op en opende dien. De politie arres teerde hem en stelde hem ter be schikking van de justitie te Tiel. HET ONGELUK TE SCHEVENÏN- GEN. De lijken van den bij het baden te Scheveningen omgekomen zwemmer en vaa een der redders zijn aangespoeld. DE EK KROONPRINS. Er lie pen weder geruchten aangaande een ontsnapping van den ex-kroonprins, die echter gebleken zijn onjuist te wezen. Naar de Telegraaf verneemt heeft de kroonprins den burgemeester van Wieringen het verlangen te kennen gegeven, do pastorie, welke hij be woont, nog voor drie maanden te willen inhuren. Zondagochtend kreeg de ex-kroon prins bezoek van eenige Duitsche dames en heeren, vergezeld van den heer C. 11. Cremèr, Duitsche consul te Amsterdam, met wie hij zich ge- ruimen tijd onderhield. BOND VAN DIENSTPLICHTIGEN. Op een to Utrecht gehouden ver gadering van dezen Bond is beslo'. n met ingang van 1 October den Bond te ontbinden. Verder is besloten het Hoofdbestuur om te vormen in een commissie voor militaire aangelegen heden, die or.der den naam „Solda- tencommissie" de belangen oer dienstplichtigen zal blijven beharzL gen en in de garnizoensplaatsen cor respondentschappen z3! vestigen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 7