HENRI J. CARELS TURF Wlelrijders(sters) A. VAN DER-HEER J. v. d. SCHINKEL Gebr PALTHE P. Malutta l f. iisa 't Goedkoopst Adres!! Motor Rijwielen N.V. Brandstoffenhandel Alléén Zijlstraat 11 De Wethoudorsbeneomlngen' Op de vergadering van het partij bestuur der S. IJ. A. P. werden een aantal brieven van raadsfracties be handeld, waarin overeenkomstig de Congresresolutie, onder overlegging van een ontwerp-program, advies werd gevraagd over de samenwerking met burgerlijke groepen voor de ver kiezing van wethouders. Eenige dezer brieven gaven aan leiding tot het uitspreken van de wensohelijkkeid, dat aan het dage- lijksch bestuur der partij de ontweip- Srograms die door de fracties wor- eri opgesteld' als grondslag van sa menwerking met andere partijen, ter inzage gezonden worden, vóór ze worden gepubliceerd of aan burger lijke fracties voorgelegd. In het algemeen kan het part ij be stuur alleen dan adviseeren in een gemengd dagelijkseh bestuur eener gemeente zitting te nemen, indien met andere partijen overeenstemming kan worden bereikt omtrent een ur- gopüeprograi «in de hoofdza ken van ons gemeenieprograip, toege past op plaatselijke verhoudingen, gepreciseerd omschreven zijn en de bocialisaue-paragraaf niet is uïige- Bchaueld. NED. VLHEENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Op een te Utrecht gemouden algemeene vergadering is met algemeene stem men verworpen een motie van Baam luidende: „De algemeene vergade ring drago het hooiubestuur op, om, indien door de Christelijke bonden van spoor- en tramwegpersoneeksa- menvverkuig met het N. V. wordt ge zocht, geen afwijzende houding aan to nomen. Het hoofdbestuur had geadviseerd tegeu te stemmen. Feller dan ooit zal men, werd aangevoerd, tegen de ze organisaties strijden. Dit wil niet zeggen, dat men nooit en nimmer meer wil samenwerken, maar dan moet dit door den loop der omstan digheden wel zeer duidelijk worden geëisclit, %n veel zal dan moeten ver anderen. a 11 voor de stemming had de voor zitter er nog eens nadruk opgelegd, dat ook samenwerking in de afdee- ling onder het te nemen besluit viel, en dat indien ooit weer samenwer king gewenscht wordt, daarover eerst de algemeene vergadering gehoord zal worden. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur: contributieheffing van l 0.14 minimum met 2 cent per week opklimmende voor elke f 2 week loon, wordt aangenomen, nadat het hoofdbestuur toezegging had gedaan, dat voor w eg w ach tor ess en en werk vrouwen en minimum-contributie 10 cent zal zijn, In beginsel werd besloten den ze tel van de vereeniging van Amster dam naar Utrecht over te brengen. Aangenomen werd het voorstel om het hoofdbestuur op te dragen over te gaan tot benoeming van een be zoldigd voorzitter. Besloten werd tot het aanstellen van drie vereenigings- ambtenaren. Tot voorzitter werd be noemd de heer Moltmaker, de eenige candïdaat. Het salaris van de ver- eejügingsamlitenairen .word hejpauid op f 2000 tot i 3000. Het voorstel om districtsbestuurders aan to stellen, word verworpen. Na een uitvoerige discussie werd aange nomen een voorstel Tilburg, om voor het Zuiden een propagandist aan te stellen. Tob veroonigingsambtenaren werden mol den voorzitter benoemd de heeren L. W. Petersc, hoofdbe stuurslid en Venver, hoofdambtenaar op liet bandsbureau. De voorzitter, reeds tol bezoldigd vereenigings-ambtenaar benoemd, werd bij acclamatie herkozen, even als de aftredende bestuursleden Na thans, van Detlft, Joustra, Peterse, van Hinte, Lousberg en Braambeek. In de bestaande vacature werd bij acclamatie gekozen de hoeren Verwer te Amsterdam. Aangenomen is een motie van Nij megen en enkele andere af deelingen, waarin het hoofdbestuur wordt opge dragen om, gezien de beloften van de regeering, spoorwegdirecties en po litieke partijen, gedurende de No vemberdagen met alle beschikbare middelen met kracht te streven naar invoering van den 8-urigen werkdag. De wenschelijklieid werd uitgespro ken dat leden van de moderne orga nisatie ruiet meer zullen toetreden tot. de spoorwegbrigades. Nadat nog aangenomen was een motic-Nijmegeu waarin hulde en dank wordt gebracht aan het hoofd bestuur voor alles wat het deed en steeds deed in het belang van de lots verbetering der spoorwegmannen, werd de vergadering gesloten. DE 'EX-KEIZER. Men seint uit Amerangeu aan t A*g. Handelsblad: Er gaan geruchten in Ainerongeu, dat de ex-lteizer zal vertrekken. Kr is een ongewone stemming op het kas teel. In liet Emgelsche Lagerhuis heeft JELarmsworth, naar aanleiding van een hem gestelde vraag medegedeeld, dal de geallieerde regeerIngan door haar vertegenwoordigers te 's-Gra- venihage tegenover de N ederiand- sche regeering de noodzakelijkheid hebben betoogd om voldoende maat regelen te nemen voor het geval-,' van een vertrek van den ex-keizer uit Nederland. In antwoord op een indere vraag verklaarde Hormsworth dat met de Nederandsche regeering geen onder handelingen waren aangeknoopt in zake de uitlevering van den ex-keizer. PROF. J. A. VAN HAMEL. Naar aanleiding van een onlangs versche nen bericht kan thans worden mede gedeeld, dat prof. J. A. van Hamel door den aangewezen! secretaris-ge neraal van den Volkenbond, sir Eric Drummond, is aangezocht geworden op te treden als hoofd van het Rechts kundig Departement. Na te Londen en hier te lande gehouden besprekin gen heeft de lieer Van Hamel zich. tot de aanvaarding van deze functie bereid verklaard.' HAAGSCHE GEMEENTERAAD. - De Haugschc gemeenteraad heeft be sloten, aan Beklage en dc Bazel op dracht te verleunen tot het ontwer pen van plannen voor den bouw van een nieuw raadhuis en van een Mu seumgebouw aan de Stadhouderslaan OOMMUNISTISÖKE PARTU. Onder voorzitterschap van den heer D. Wijnkoop heeft de communisti sche .partij te Groningen vergaderd. In een openingswoord zeide de voorzitter, dat op dit oogenbhk de taais van de communistische partij is te zorgen, dat de revolutie in Bolsje- wilkische landen niet kan worden neergeslagen. Verder werd door hem medegedeeld, dat de revolutionaire Kaïnergroep doen zal wait zij kan om het ontwerp-arbeidswet te verbe teren. maar dat zij, ook al geeft de wet eenige verbetering, In geen geval voor aanneming zal stemmen. Het partij bestuur zal nog al het moge ilijikie doen om eon beweging te krijgen, om te voorkomen, dat de bourgeoisie in Nederland deze wet tal durven invoeren. Daarna spraken de heeren Snee vliet. vertegenwoordiger van. de partij genoot en in Indie en het Kamerlid Kruyt, do vergadering toe. Voorts had een uitvoerige bespreking over net jaai-verslag plaats. Op de voortgezette vergadering werd op voorstel van het partijbe stuur besloten tot het houden var. een bijeenkomst van alle raads- en- Statenleden der- Communistische par tij op Zondag 6 Juli te Amsterdam. Het partijbestuur werd gemachtigd nu reeds aan de Statenleden op te dragen, in geen enkel opzicht mee te werken aan de verkiezing van leden van Ged. Staten en de Eerste Kamer. Een op 19 Juli te houden conferentie zal in overleg mot het partijbestuur- een voorloopigen leidraad voor de Statenleden en gemeenteraadsleden vaststellen en aan het volgende con gres zal een meer gedetailleerd pro gram ter goedkeuring worden aan geboden. Naar aanleiding van enkele op merkingen werd besloten, dat op de bovengenoemde conferentie ook zullen worden toegelaten de pluatsvervan- gende raads- en Statenleden behoo- rende tot de Socialistische Partij, christelijke socialisten en de wilde revolutionnairen om te overwegen, of met deze partijen op het revolution* naire program en met de revolution- naire taktiek kan worden samenga- werkt. Er werd een motie aangenomen, waarbij het Nederlandsohe zoowel als andere proletariaten opgeroepen wordt om in overeenstemming met de 3de (comm.) Internationale, front te maken tegen de reactionnaire mach ten van den volkerenbond als de ver- tegemvoordigere van het wereld-im- perialisme. Ook werd aangenomen een door 't partijbestuur ontworpen resolutie in zake 't radenstels'el. Aan 't einde daar van wordt gezegd: De Communistische Partij erkent als voornaamste strijdmiddel de actie der massa, d.w.z. in de eerste plaats massale stakingen, en verwerpt ove rigens geen enkel strijdmiddel, dat kan dienen in den strijd voor de ver overing van de politieke macht. Ten slotte steunt de Comm. Partij met alle kracht den arbeid tot het vormen van sold atecaraden ten einde leger en vloot onbetrouwbaar te maken voor het kapitalisme. De verdragen van 1839. Men seint uit Brussel aan de Maas bode: Onder den titel „Herziening dei- verdragen van 1839 zal geschieden in den geest van de nöta van 8 Maart" meldt de „Nation Beige" uit Parijs. De raad van vijf heeft niet alleen het principe gehandhaafd van het Europeesch karakter van de hangen de kwesties en de noodzakelijkheid van een internationaal debat, maar heeft geweigerd ze te beperken tot hangende vraagstukken van secun dair belang. |Do Nederlondsche di plomatie vroeg, dat de commissie, door een conferentie aangewezen, zich zou beperken, om de vraagstukken te regelen, die het voorwerp van bijzon dere overeenkomsten tusschen Bei- en Holland" hebben uitgemaakt, dat wil zeggen, dat zij in de herzie ning toestemde van do toepassing der verdragen van 1839. De raad van vijf heeft de Neder- landsche delegatie doen weten, dat de besprekingen de verdragen zelve betreffen. Het betreft hier niet hunne toepassing. Zij moeten vervangen worden. Men ziet voegt het blad hieraan toe, dat de raad geheel het Belgisch standpunt, vastgelegd in de nota van 8 Maart, heeft overgedragen in hun ne economische en territoriale clau- sulen. In dezen geest zullen dp on derhandelingen worden voortgezet en zal de commissie beslissen. Dit is een mooi resultaat voor België. Het annexionistiscli orgaan vervolgt dan: In dien onze inlichtingen jjuist zijn, is het te danken aan de energie der Belgische afgevaardigden, die ®ans voor al het probleem als volgt hebben gesteld: of wel de oommissie brengt tusschen Holland en ons een overeenstemming tot stand over het fond der kwestie, of de zaken blijven als zij zijn au het zal dan onze zaak zijn ze direct met Holland ten beste onzer belangen te regelen. SPOORWEGPERSONEEL. Van wege den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel wordt medegedeeld: Vrijdag 27 Juni jl. vergaderden vertegenwoordigers van den Neutra len Bond van St. Raphael, R.-K. Bond en von den Prot. Chr. Bond ter beraadslaging over het resultaat der duurtetoeslag-actie en wat de direc ties Dinsdag 1.1. in de conferentie met de vertegenwoordigers der organisa ties hebben toegezegd. Besloten werd de navolgende motte ter kennis 'der Directies en de Regee ring te brengen: „Dje vergadering enz., bespreken de de toezegging der directies: dat over het derde kwartaal 1919 eene uitkeering zal worden toegekend van twee weken extra loon en de mede deeling, dat do afloopende korting geheel zal vervallen; erkennende, dat hiermede een belangrijke verbetering Is verkregen; van meaning, dat door dieze) regiering het laagstbezolcLigde personeel het minst zui worden ge baat en blijft beneden het bedrag, door genoemde Bonden gevraagd, waardeerende de toegezegde tegemoet koming; spreekt echter den vvenscü uit, dat, behoudens ongunstige wij ziging in de economische omstandig heden, zal worden bepaald,, dat ecu mi nimn m-ultkeering van minstens f 25 per maand zal geiden; nóouigt de Directie uit, alsnog hiertoe te wil len besluiten. VAN GEGOEDEN HUIZE. Het „Weekblad van Laren en Blaricum" schrijft: Een drietal jongens van 11 tot 13 jaar van gegoeden huize onder Bla ricum hebben zich ten laatslen tijd herhaalde malen aan diefstal schul dig gemaakt. Door een luiden droom van san der knapen, die een dienst bode heeft afgeluisterd, zijn de mis drijven aan 't licht gekomen. De laatste diefstal is den vorigen Zon dag gepleegd bij een mevrouw ie Blaricum, waar de boefjes door het uitsnijden van een ruitje met een diamant naar binnen zijn gekomen. De gestolen voorwerpen hebben de jeugdige diefjes verborgen in een kuil in de heide, waai- de politie met een kar de artikelen in beslag geno men heeft. In het hol werden gevon den: een rol telefoondraad, zilveren en gouden sieraden, horloges, een bedrog van f 4U, zilverjen lepeltjes enz. De knapen hadden een platte grond geleekend waar de voorwer pen verborgen waren. De knapen waren in het bedrijf van inbraak reeds zoover gevorderd, dal zij brandkasten trachtten te forcee- ren. Het lezen van verkeerde boeken moet tot deze daden geleid hebben. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den Haagweg nabij Delft zijn twee dames door een auto aangereden. Dc een was bijna onmiddellijk dood eu de ander werd opgenomen met een gebroken arm en inwendig zwaar go kwetst.» HJet ongeluk wordt toege schreven aan het breken van een veer van da vooras van de auto waardoor de stuurinrichting onklaar werd. Nieuwe Uitgaven. Natura Dux (Natuur de leids vrouw) is de titel van een nieuw bij den uitgever Johannes Morks, te Den Haag, verschenen maandschrift, ge wijd aan Physische Therapie en Hy giëne. Het wordt aangekondigd als .het officieel orgaan van den Nederl. Bond tot bevordering der physische therapie. De redactie wordt gevoerd door Dr. Daniël de Niet, Dr. S. C. M. Soer en arts J. C. Blonlc. Dit nummer bevat o.m. een artikel over heilgymnastiek van J. H. O, R. cn een beschouwing over de Spaan- sche griep en haar behandeling door Dr. Soer. Voorts schrijft Dr. J. C. Mom over de werking van wateraan wendingen op het menschelijk li chaam en Felix Ortt over leeke- behoeften. De firma G. F. Bokels, te Amster dam, zendt ons ter aankondiging een boekwerk, waarin tal van zeer mooie en duidelijke illustraties laten zien, hoe men in Amerika en wel meer speciaal in de Buick Factory, Mi chigan automobielen maakt. Verschenen is een lijvig en rijk ver lucht verslag der handelingen (over het tijdvak 7 Mei—31 December 1918) van de „Centrale Commissie voor uit zending van Nederlandsche kinderen naar buiten". In „De Groene Week" van 23 Juni beschouwingen over het vredesver drag en een persgesprek met den Am- sterdamschen wethouder W. H. Vlie gen over de kwestie-De Bazel en de financieele moeilijkheden der ge meente Amsterdam. Artsen mogen niet staken vindt arts Tjebbo Franken in een beschouwing over deze kwestie, tenzij er een zeer bijzondere reden voor bestaat. M. heeft thans de caba ret-artiste Emmy Heuff geïnterviewd. Verder een Amsterdamsche Kroniek van „Uitkijk" en een Rotlerdamsche week door P. Verschenen is het eerste nummei van den eersten jaargang van een nieuw tijdschrift voor West-Indië ,.De West-Indische Gids". De uitgeefster, de Algemeene Uitgeversmaatschappij „Ad usum mundi" heeft voor een so ber, dégelijk uiterlijk en mooien druk zorg gedragen. De redactie wordt ge vormd door Dr. H. D. Benjamins, Prof. Dr. J. Boeke, Mr. I). Fock en C. A. J. Struycken de Roysanconr. In haar woord vooraf zegt. de redac tie, dat Nederlandsch Wesl-Indië zich nog slechts weinig in de belangstel ling van het Nederlandsche volk mag verheugen. Daarom -is het een eerste vereisehte, dat men in Nederland de koloniën en de daar bestaande toe standen kent. Om dit te bevorderen is men tot de uitgave van dit West-In dische tijdschrift overgegaan .en de- redactie hoopt op de voortdurende medewerking van vele deskundigen. Het is, zegt de redactie nog, niet de bedoeling voor een bepaalde richting in de voor de koloniën te volgen poli tiek propaganda te voeren. Dit eerste nummer bevat een artikel van het Eerste-Kamerlid I-I. van Kol over de Koloniale Staten, van Mr Dr. C. F. Schoch over cultuurcrediel: voor Suriname. Dr. H. van Cappellc behan delt het lage kustgebied van Surina me, terwijl W. R. Menkman een be schouwing wijdt aan de hanrlclsbe teekenis van onze West. Haagsch Roggebrood (ZONDER BON) weet* geregeld verkrijgbaar. REKENING-COURANT Wij openen rekening-courant met Winkeliers, Kooplieden, Landbouwers en Particulieren en verleenen CREDIET IK RSK5NING-C0URANT met elk aanneembaar onderpand. Nederlandseiie Bakenessergraoht 24 en Landboawbank Tslsfooa 2233 VtflJrtHANDEL HAARLEM - KL. HOUTSTR. 40 Als Agent te Zarsdvoort hebben wij aangesteld den heer Spoorstraat 15, aldaar die vaa heden af als zoodanig voor ons werkzaam zal zijn. ALMELO Ververij en Chem. Wasscherij Hoolddepöt Groote Houtstraat 143 TELEFOON 146S Sab-OepOt ScbouwljMlaan 29 Zijlstraat 46 Flater Klssstr. 1 Croniésirait 7 Jansweg 14 Jansstraat 16 Fabrikanten van Mozaïk- en Granietvloeren, Gootsteenen, Aanrechtbladen, enz. Werkplaats: Hagesiraat 47 H. WEBN1K Jr. SGHAGCHELSTR.44 bij dl Ged. Gads Gracht in Tapis Setgo, Koehaar en Tapisfry Karpetten Diverse kwaliteiten Loopers Speciaal adres voor Wollen-, Mol ton- en Tochtdekens. Wollen en Axmlnster Kleedjes. China en Biezen Matten. Zware Cocos Deurmatten. Prachtsorteering in fantasie en waschechte Tafelkleedjes Groote keuze in ©obellnsfoffen voor Gordijn en Meubelbekleeding Ziet onze prijzen in de etalage Diverse kleuren Beerdoek Eigen StofffeerderSjj Voorts nog eenige 2de Hand® i^eubeSen HET VAKKLEEDIMG-MACiAZIJN G. B. A. HENSEN Paarlaarsieeg J Haarlem Werkbroskan, Blauw Keper-pakken, Stofjasseu, Slapers-, Kruideniers- en Bakkersjassen, Drilkoezeroens, Kousen, Sokken enz. MAGAZIJN VAN HUlSHltDDELIJKE ARTIKELEN [NMAAKGLAZEN BADE DUPLEX, STERILISEER APPA RATEN, THERMOMETERS, GEËMAILLEERDE KEUKEN GEREEDSCHAPPEN, GASCOMFOREN enz. J. WEN SI HG PIETEH KIESSTEAAT22 TELEPH. 408 Pianohandel Telef. 33SS4 Stemman por Abonnement a 16.'sjaars met inbegrip van kleine reparaties onder garantie Steeds VQGiTaöls nieuwo an gebruikte Piano's GED. SCHALKBÜRGERGR. Mo. 25. TELEF. 8354 W. S. U., voor» en echter voerend i ®45. SUN, VILLIER© 2 taot, keurig f £65.— RflOTGfê met vrfjioop f 2S5. Zuidor Buitenspaarne 144, tussohen 7 ®n S uur OUD en DROOG zeer geschikt om op ie doen. Ma 1 «Juli vrij verkrijgbaar. v.h. N. van Breemen Co. HOOFDKANTOORi Bakenessergraohft 78 - Tel. 70 FILIAALi Schouwtjestaan 23 - Tel. 848 Alleen bij ons kunt, U uw rijwiel laten emailleeren it elgon Inrichting A f 3,75. Aflevering binnen 3 dagen. Alleen bij ons vindt U een speciaie inrichting om Uw gebroken rijwiel te laten repareeren tegen uiterst billijken prijs en onder garantie. Alleen bij ons kunt U uw heersnrijwiel laten verbouwen in damesrijwiel k t S>s£»0. Alleen bij ons kunt U alle soorten onderdeelen en banden aanmerkelijk goedkooper koopen dan bij ieder ander. WeGerverkoopers (linke korting. En Gros En Detail En- Telefoon 103©. Fabriek Rozenstraat 61 IVI en verkoop van gebruikte rijwielen VAM DER BOOM k WEMTHOLT Warmoesstraat 2 Telefoon 387 Eleotr. Licht- en Kraohtinstallatiën Schellen en Telefoons Reparatie-lnrlohting voor Electrischo Verwarmingsapparaten

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 8