Cijfers spreken het best. KLEI-AARDAPPELEN. OM ONS HEEN Verschijnt dagelijks; behalve op Zo*: en Feestdagen. WOENSDAG e JULI 1819 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem cn de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd fs (kom der gemeente) f 2.35. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.515. GeTllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Dlreoteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 Cts. Reclames 60 Cts. por regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat, liensiuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12»/# Cts. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijt. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. der Redactie eOO cn der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. H e d e n. WOENSDAG 2 JOLI. Gebouw d'e Nijverheid: Volksbond, algemeene ledenvergadering, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 3 JULI. Muziekuitvoering in den Hout. Cinema-Palace, Groot Houtetraa* Blosc. voorstelling. Schouwburg D© Kroon, Gr. M&rfct, Blosc. voorstelling. Schoten: Gemeenteraad, 2 uur. Opruiming Restanten. Levoring direct asm consumenten. Een partijtje puike gave ZEEUWSCHE BONTEN vanaf heden verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt, tegen 3.50 per mud (70 K.Q.) f 1.75 (35 K.Q.) De aardappelen woi-ien afgeleverd le. Pakhuis Klerksteeg, firma LOUW, Tel. 3049. 2e. Pakhuis Koudenhorn, firma v. d. OORD, Tel. 1768. De Directeur van het Qem. Levensmidd. bureau F. DE JONOE. Ziehier een overzicht van het aantal Twee Kwartjes- Advertenties van Vraag en Aanbod, dat in HAARLEM'S DAGBLAD werd geplaatst in het eerste halfjaar van 1918 en 1919: 19E8 1919 Januari 2133 2836 Februari 2272 3077 Waart2841 41 67 April2322 3637 Wei2555 3842 Juni2694 3548 14872 21107 Derhalve is iedere maand het aantal sterk ge stegen en het totaal 6235 meer, zes duizend tweehonderd vijf en dertig meer dan in het eerste halfjaar van 1918. Niemand behoeft dus meer te vragen: wdSr plaats ik mijn kleine advertenties van Vraag en Aanbod hij zendt die, bij het zien van zulk een groot 6ucces, zonder aarzelen in bij Haarlem's Dagblad. No. 2628 De Middelbare Technische School. Menigeen die met de electrische ii'.im luier Bloemi-ndaal rijdt en aan den westkant van het Klevêi'park een groot gebouw uit den grond zag ver rijzen, heeft gevraagd wat dal wel zijn kon het zijn de Middelbare Technische School en de nieuwe ambachtsschool de eerste wordt met September geopend, de tweede wacht tot later. Vandaar dat ik over de Mid delbare Technische School wat zeg gen wil. In Nederland zal zij er een uit wei nigen zijn. Op dit oogenblik bestaan er nog maar vier, te Amsterdam, Utrecht, Dordrecht en Leeuwarden, allen met een verschillend leerplan. Men zal vragen waarom een school te Haarlem, als er een te Amsterdam bestaat, die de Haarlemsche jongelui kunnen bezoeken? Om twee afdoende redenen de Amsterdamsche is vol en haar leerplan is anders, minder uit gebreid, dan hel Haarlemsche zijn zal. Bovendien, zonder kwaad te spre ken van de Amsterdamsche school, mag ik toch wel zeggen, dat zij, de oude Machinistenschool met eeu „kop" er op, niet wedijveren kan met een nieuw gebouw als het Haarlem sche, dat bovendien van de modern ste inrichtingen en hulpmiddelen wordt voorzien. Onze eigen M. T. S. te Haarlem ls dus geen overbodige weelde, maar wel een geluk voor de gemeente. Ik weet niet, of de ouders van jonge lui. die deze richting uil willen, wel voldoende beseffen, welk een ontzag lijk voordeel het is, dat l:u:i zoons in de stad zelf deze tcchuiiche opleiding kunnen krijgen, dus onder het ouder lijk dak kunnen blijven, tegen beta ling van een schoolgeld van f 100.— per jaur, waarvarr onder zekere om standigheden nog ontheffing kan worden verleend. Hoeveel ouders past hot om liun zoon voor vakonderwijs naar een nnderoslad te zenden, hem tiaar op kamers te laten wonen en nl hel andere, dut hij nooclig heeft, ten duurste te betalen? Daarom is dc M. T.S. te Haarlem een onschatbaar voor voordeel voor ouders, die in en om de stad wonen. Misschien is de reden dat zij dit niet voldoende beseffen hierin gele gen, dat wij nu al bijna dertien jaar hebben vernomen van een middelbare technische school, die tc Haarlem verrijzen zou. Lang en moeilijk is de voorbereiding geweest (de oorlog heeft daar ook geen goed aan ge daan) en wanneer telkens weer de verwachting wordt teleurgesteld, ge looft men tenslotte afin tie heele tot standkoming niet meer. Maar die is dan toch nu een feit geworden en het lange wachten léverde althans hel voordeel op, dat de school uiterst modern kon worden ingericht en ge outilleerd. Nu zal de vraag op den voorgrond komen voor welke leerlingen is de M. T. S. bestemd? Misschien zal het antwoord daarop voor sommigen een teleurstelling zijn. Het onderwijs kan alleen met vrucht gevolgd worden door jongelui, die den 3-jarigen cur sus II. 1). S. of de drie eerste jaren van den 5-jarigen cursus met vrucht gevolgd hebben, of die liet M. U. L. O.-diptonia B bezitten, waar uit tevens blijkt, dut over de leerstof van de M. T. S. niet gering gedacht moet worden ge- uacht. Tot nu toe hecrscht daarover, naar het schijnt, nog bij menigeen misverstand, misschien hierdoor fe- weeggebracht, dat ue M. T. S. in één adem genoemd en trouwens :n het- zehde gebouw gehuisvest wordt met de Ambachtsschool, die met een veel - bescheidener voorbereiding genoegen neemt. Er is inderdaad, sprake van geweest, dat de leerlingen van de Ambachtsschool, nr. het eindigen van den cursus, zonder meer op de M. 'i. zouden kunnen overgaan. Uit het bovenstaande blijkt dat alleen dc beste teerlingen van de Ambachts school daartoe in staat zullen zijn: dc scholen sluiten niet bij elkaar aan en de directie over de beide scholen, die men aanvankelijk in één hand dacht te leggen, is dan ook reeds gesplitst. Onlangs is in dit blad een uitvoe rig uiltreksel gegeven van liet pro gramma der M. T. S. Laat ik voor het verband in deze beschouwing de vak ken, waarin opleiding gegeven wordt, nog eens herhalen en daarachter, welke betrekkingen de leerlingen in uie vakken kunnen bereiken.. Bouwkunde: bouwkundige, bouwkundige-opzichter, teekenaar, aannemer, uitvoerder, bouwkundig ambtenaar bij Rijk en Gemeente W' aterbouwkunde: opzich ter, teekenaar of uitvoerder bij Wa terstaats- en openbare werken, bij Rijks- en Provincialen Waterstaat, wuterschappen en polders, groote aannemersfirma's enz.; Werktuigbouwkunde: ma chine-technicus, bedrijfsleider, con structeur, technisch beambte (ook voor hen, die later aan 't lioofd van een fabriek komen). Elect rotechniek: beamb te op electrotechnische fabrieken, in centrales en bij de groote stroomver- koop-bedrijven, op installatieburcaux, als ambtenaar bij de Rijkstelcgra- fie (ook naderhand voor het drijven van eigen zaken). Scheepsbouw kunde: Scheepsbouwkundige, scheepsteeke- naar, werfleider enz. Ziedaar in het kort een opsomming 'van wat er op de M. T. S. kan wor den bereikt. Maar er is meer dan dat. De mogelijkheid bestaat, dat er leerlingen zijn, die wanneer zij een maal den cursus hebben afgeloopen, toch nog een ingenieursdiploma te Delft willen halen, zij hebben dan op de M. T. S. een kostelijke voor bereiding ontvangen, theoretisch cn practisch en dus een betere kans om te slagen op deze Delftsche aca demie, waar zoovelen mislukken. En mochten rij den eindpaal niet halen, welnu dan bezitten zij toch altijd het diploma in him vale van do M. T. S., waarmee rij altijd een positie kun nen verwerven. Do wereld heeft be hoefte aan technici. Op dit oogenblik is vooral de scheopsbouwkunde het vak van de toekomst, omdat overal in de wereld spoed gemaakte-wordt met hot aanbouwen van schepen om te voorzien in het tekort, dat Duitsch- lands barbaarech-domme duikboot- methoden hebben teweeg gebracht. In het gesprek met den ingenieur, thans benoemd tot directeur der M.T. S., den heer Hofstede enden directeur die wegens zijn benoeming tot in specteur, den hoor Groote Haar, die de leiding van den bouw hebben, werd mij verzekerd, dat de goede leerlingen van de Dordtschë school flinke en voordeelige betrek kingen hebben verkregen, een hunner heeft het toezicht nu op de electri sche installatie in deze beide scho'en en hij heeft pas het vorige jaar eind examen gedaan. De Rijkstelegraaf neemt alle gediplomeerden van de M. T. S. als electro'.echnisch ambte naar in dienst. Wat de bouwkunde aangaat, hoe wel de aesthetica niet uit het oog wordt verloren, maakt men er geen orlistcn van. De leuze der opleiding is degelijkheid en utiliteit. Practische mcnschen dus, maar een praktijk, T;e steunt op vrijwat theorie en alge meene ontwikkeling. Het zou mij te ver voeren, om hiei eea opsomming te geven van de kennis, die er al zoo wordt bijgebracht en dat kan ook het doel van dit artikeltje niet zijn. Dat doel is de aandacht van ouders op de school te vestigen en hen er toe te brengen, zich af te vragen of daar voor hun zoons niet een goede toe komst te bereiken is. Mij komt het voor van wel en dat te meer, omdat do techniek niet gebonden is aan dc grenzen van Nederland. Haar terrein is cle heele wereld. Daarom worden ook nog Duïtsch en Engelsch aan cle leerlingen onderwezen, natuurlijk bij wijze van herhaling, omdat leerlin gen, die de 3de klasse van de H. B. S. cloorloepen hebben, reeds jaren les in talen hebben genoten. De aandacht van directeuren van Hoogere Burgerscholen is dan ook op onze M. T. S. gevestiga en een direc teur van een groote H. B. S. in Noord- Holland heeft reeds van zijn sympa thie voor de stichting blijk gegeven en zijn medewerking beloofd. Dit mo ge een vingerwijzing zijn voor hen, die een levenspositie voor hun zoon zoeken in den dikwijls zoo moeilijken strijd om het bestaan. De M. T. S. is ook geen standenschool. Iedereen, mits hij de noodige voorbereidende kennis bezit, kan die bezoeken en hoe goed deze coëducatie werkt op allen, is o.a. te Dordrecht gebleken, waar leerlingen uit alle standen de school bezochten. Te verwachten is dan ook, dat de Haarlemsche M. 'I'. S.f zoodra men maar eenmaal beseft, wat zij kan doen, weldra vol zal zijn. Zooals dc scholen te Amsterdam en Dordrecht. J. C. P. Stadsnieuws De actie in de metaal industrie. Betreffende deze actie en het dooi de gecombineerde organisaties aan de Haarlemsche patroons te stellen ultimatum, vernamen wij van den lieer W. Rus, secretaris van het hoofdbestuur van dan Nederland- schen Metaalbewerkersbond, het vol gende: De kem van het gescihii is, dat, naar de meenijig van den Metaalbe werkersbond, Haarlem behoort ge plaatst te worden in de le loonklas- se (f 0.60 als gemiddeld minimuni- uurinkoinen voor geschooide meer derjarigen en een 48-uiige werk week) terwijl de Metaalhond Haarlem geplaatst heeft in de 2e loonklasse (f 0.57 uurmkomen en een 50-urige werkweek). Bij den„Metaaibond zijn aangeslo ten de firma's Beyne6 en Figée, de werf Oonrad, de Haarl. Scheeps bouw maatschappij en de werf Hu- hertina (firma Jacobs), De Vereen; ging van Metaal-industrieelen waar bij nog de Haarlemsche „Ijzergie terij en de firma Gonnermann aangesloten zijn, maakt ook nog, als vereenaglng, deel van den Metaalbona uit De Centrale Werkplaats, als be boerende bij de H. LJ. S. M., staat buiten het geschil, waarbij nog meer plaatsen in ons land betrokken zijn. De metaalbewerkersbond wenecht n.l., dat, behalve Haarlem, ook Utrecht van H naar I wordt ge bracht, verder: Dordrecht, Deventer, Enschedé en Vliseingen van IH naar H; li el, 2alt Bommel en- enkele plaat eon in, Groningen van IV naar Hl. Voor al deze plaatsen is een ultima tum aan de patroons te wachten. De Strijd 'te Haarlem is vooral daarom belangrijk, aidus de heer Rus, om dat de Haarlemsche industrie voor het geheele land van belang is. De heer Rus bracht verder nog on der onze aandacht, dat vroeger de Metaalhond toen nog Normalisatie 'bureau (N. A. M.) in zijn eerst» ontwerp-loon regeling, Haarlem, met Amsterdam, Rotterdam, Hilversum, Leiden en Utrecht, in klasse I heeft geplaatst. Amsterdam 6taat in I, Vel 6en en IJmuiden ook, Is het dam niet dwaas, Haarlem in II te plaatsen? \roeg de heer Rus. 't Leven is te Am sterdam 'eer goedkooper dan hier. Vrijdagavond, op de gecombineer de bestuursvergaderiig zal jje beslis sing vallen of het ultimatum zal worden gesteld. Dit zal er van afhan tgen of de andere organisaties met een vast mandaat ter vergadering komen. Verwacht, wordt, dat de meerder heid van de patoons niet zal toegc ,veD;; van enkelen is het bekend, dat Ize tegen plaatsing van Haarlem in 1de eerste loonklasse geen bezwaar jhebben. De toestmd aldus eindigde de heer Rus, is uiterst gespannen. Wan- Ineer dé besturen niet al het mogelij- Ik? hadden gedaan om tot overeen stemming te geraken, zou een conflict geeds lang zijn uitgebroken. Wanneer de staking doorgaat, zui den er 700 a 800 man staken. Meisjesschool voor Middol- baar Onderwijs mot 5 j. oursus. Het diploma is uitgereikt aan de leerlingen: A. M. van Lenuep; J. J. Machielse. J. A. Oudschans, M. E. v. d. Sluijs. A. Steenman, W. Syholt6, I. Teatsma, A. P. Veldman, C. J. E. C. Vrijdag. BARBIERS- EN KAPPERSBE DIENDEN. De cd dueling van den Bond van Barbiers- en Kappersbe dienden had Dinsdagavond een vrij goed bezochte propaganda-vergade- ring. Door den heer R. J. Dijk, secretaris van den Haarlemschen Be stuurders Bond, werd een rede ge houden over de noodzakelijkheid van organisatie. Ondanks de eigenaardig heid van hél barbiers- en kappersbe- drijf. achtte de spreker hot ook voor de bedienden in dat bedrijf noodzake lijk, zich te organiseeren, teneinde daardoor hun positie te verbeteren. Een aantal ongeorganiseerden liet rich na de rede van den heer Dijk als lid inschrijven. De dlenstbodequaestle. Het werkprogramma van de ver- eeniging voor werkgeefsters voor huispersoneel van Haarlem en om streken luidt. Jaarlijksch aanvangssalaris bene den 18 jaar f 125; IS—22 jaar f 150; 22 jaar en daarboven f 175; maximum, aanvangssalaris f 300. Verplichte jaarlijksclie verhoogingen. Uitbeta ling overeenkomstig het contract evenals de opzegtermijn. Handhaving ran godspenning. Werktijd: 10 nut- per dag exclusief rusttijden. Rusttijden: 's morgens uur voor ontbijt; 's middags 1 uur voor koffiedrinken; 's avonds 1 uur voor middageten. Tijdens ontbijt en maaltijden zoo miii mogelijk belloo- pen. Deze kwesties met leveranciers te regelen. Vrije avonden: ieder personeellid heeft minstens twee avonden peri week vrij, van half 8 tot half 11. Vrije middag: eens per maand een vrije middag, op een gewon tin werk- \ig, van 2—5 uur. Zondagsrust: vrije Zondagen zooals de tegenwoordige regeling dit be paalt. Vrije Zondagavond facuitaüef. Bij opoffering van vrijen Zondag, fi- nancieele vergoeding of vrijen werk dag, naar keuze, in ieder geval dhn" den Maandagavond vrij. De werkgeef ster verplicht zich ook voor voeding op den vi-ijen Zondag te zorgen, wan neer het personeel geen tehuis "heeft in de plaats der inwoDing. Ten einde dc Zondagsrust te bevorderen, moet zooveel mogelijk het geven van di ners en partijen op dien dag beperkt worden. Tramgeld: waar noedig en redelijk, worden de tram kosten voor alle uit gaansavonden vergoed. Vacanties voor vast personeel (in tern). De werkgeefster is verplicht minstens 8 dagen per jaar vacantle te geven, met behoud van loon, bene vens een minimum kostgeld van f 0.85 per dag voor aangevraagde vacantie, en f 1 per dag voor verplichte va cantie. Voor haar, die per spoor hunne ouders of daarmede gelijk te stellen tehuis moeten bereikep. min stens 1 maal per jaar vergoeding der reiskosten. Ieder contract moet hier omtrent bepalingen bevatten. Ziekteverzekering, zooals de wet dit voorschrijft. Uniform: waar katoenen japon ver plichtend is, moet de eventueele ver goeding daarvoor bij contract gere geld worden: bijv. dat eenmaal per jaar het matoriaal voor een katoe nen japon verstrekt wordt (na den schoonmaaktijd). Bewassching vrij en onderling te regelen. Dagmeisjes voor heele dagen. Loon: vrijblijvend voor beneden 15 jaar, 15—18 jaar minimum f 3.50 per week met vollen kost. Boven de 18 jaar f 4 50. Werktijd: als intern personeel. Va cantie: een week minimum per jaar, met behoud van loon, kostgeld f 0.S5 per dag. Opzegtermijn: 14 dagen. Bij ziekte: 2 weken loon, na overleg v. h. attest van den medicus. Dagmeisjes voor halve dagen. Loon leeftijd beneden 15 jaar vrij. Werk tijd: 82 uur. Na den overeengeko men tijd verrichten arbeid, extra te betalen, in verhouding tot weeklpon. Vacantie: niet direct te regelen. "Op zegtermijn: 14 dagen. Bij ziekte: 14 dager, loon, na overlegging van het attest van den medicus. Werkster (vaste werkster). Loon: minimum, voor lieole dagen, f 1.25 met vollen kost, behalve ontbijt, f 1.75 voor heele dagen met 1 maal tijd. f 1 voor halve dagen, f 2 in leeg staande huizen. Werktijd: heele dagen 97 uur, iüve dagen 9—2 uur. Bij ziekte 14 dagen loon, na over legging van het attest van den medi cus. Bij uitstedigheid der familie loon door te betalen .Opzegtermijn: nader tc hespreken. JUBILEUM. Naai' wij verne- imen is het 1 Augustus 25 jaar gele den ,dat zuster Botje Aafjes, verple- gingshoofd in het Haarlemsche Dia- cpnessenhuis, in die inrichting werk zaam is. PROGRAMMA VAN HEfT CON CERT IN DEN HOUT op Donder dag 3 Juli, inplaals van Woensdag 2 Juli: 1. Marsch Militair, Schubert. 2. Ouverture 1'ItaJiana in Algerie, Rossini. 3. Laura, WaJzcr a. d. Bettelstu dent. Millöcker. 4. Italiaansche oper-al Fantaisie, Kappey. 5. Ouverture Raymond, Thomas. 6. Czandas, Ungariech Ballet, Grossmann. 7. Walzer a. d. operette Tausend und eine Nacht, Strauss. 8. Fantaisie op Italiaansche volks- melodiên, Rampezotti. PERSONALIA. Op de te Amsterdam gehouden vergadering van de Nederlandschê Verecniging van Ingenieurs werden in 't hoofdbestuur onder meer geko zen de heeten W. J. W. C. Bakker van Haarlem en K. H. Tusenius van IJmuiden. De burgemeester. H. M. de Koningin heeft Dinsdag middag op het Huis ten Bo6ch, den burgemeester van Haarlem, den heer Maarschalk jg particuliere audiëntie ontvangen. RIJ KSTUINBOU WWINTERSCHÖOL De datum van aanmelding voor 't toelatingsexamen aan de Rijkstuin bouwwinterschool te Lisse is vastge steld op uiterlijk 25 September. Do aanmelding moet geschieden bij den directeur der school, bij wien te- inlichtingen verkrijgbaar zijn. Binnenland CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Op de algemeene vergadering van dit verbond te Rotterdam gehouden werd mede-gedeeld dat het Verbond thans 67280 leden telt. Besloten werd in de statuten eenige wijzigingen aan te brengen. Naar aanleiding van deze wijzigin gen trad liet bestuur in zijn geheel af. Bij acclamatie werden de drie be zoldigde bestuurders herkozen, nl. de hoeren K. Kruithof, II. Amelink en J. S. Ruppert Jr. Voorts werden tot bestuursleden (nict-bezoldigde) benoemd de heeren C Smtvnk, 7. Ei kerbout, (herbenoemingen) G. Buas Kzn. en A. Mastenbroek. Met 114 tegen 15 stemmen .werd verworpen een voorstel van den Cbr. bond in de kleedinguidustrie: Het C. N.V. besluite tot oprichting van een centrale weerstandskas, waaruit Lij voorkomende stallingen of uïtslui'tin gen een uitkeering aan de aange sloten bonden wordt verstrekt. Dinsdagavond had een feestelijke vergadering plaats tot herdenking van het 10-jarig bestaan van het Ver bond- De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door den minister president, Jhr. mr. Ruys de Beere-, brouck, den minister van koloniön, den heer Idenburg, "den minister van justitie, den heer Heemskerk, den mi nister van financiën, den heer De Vries, en den minister van marine, mr. Bijleveld. De ministers van land bouw en van arbeid hebben telegra fisch meegedeeld, dat zij tot hun groote spijt verhinderd waren en daarbij hun beste wenschen aange boden. Ook de minister van oorlog was verhinderd. Nadat prof. dr. J. A. Slotemaker de Bruine een toespraak had gehou den, werd het woord gevoerd door minister Ruys de Beercbrouck. Welke toekomst de wereld tegemoet gaat, zeide de minister, zal voor een groot deel van de organisaties der arbei ders afhangen. Met den invloed daar van zullen ook de mogendheden reke ning hebben te houden, die den vre- de in Europa moeten herstellen. Van* de vakorganisatie kan een heilzame invloed uitgaan als zij zich ontwik kelt op den grondslag der christelijke beginselen. Als men haar leidt op revolutionnaire banen, doet mc-n haar geweld aan, want zij is in we zen en zin een instituut van vrede. Gij wiit de geestelijke cn stoffelijke nooden van den Nederlandchen ar beider lenigen, den maatschap f ij ken vrede bevorderen door uw ar beid; gij zult er met Gods hulp in sla gen, omdat gij geleid wordt door christelijk^ beginselen. Regeering en volk zullen in onderling vertrouwen hebben samen te werken. Dat rust en orde op u kunnen steunen, dat ook de nationale belangen aan uw orga nisaties zijn toevertrouwd, is .der re geering gebleken. Moge zij op uw steun, dien rij zoo zec-r van noode heeft, bl ij ven rekenen. Ook minister Heemskerk sprak. Na de pauze vertrokken de ministers on der kjide toejuiching-;?), nadat de aanwezigen staande het Wilhelmus hadden gezongen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door den lieer J. Schouten, lid dei- Twc-ede Kamer. DE EX-KELZER. Mc-n verzoekt aan het Hhld. van officieuze zijde de geruchten omtrent het voorgenomen vertrek van den ex-keizer c-n de on gewone stemming op liet kasteel Amerongen ten stelligsto tegen te spreken. De correspondent van de Matin" te 's-Gravenhage seint aan zijn blad: „Men spreekt hier in politieke en diplomatieke kringen algemoen over het bericht, dat de correspondent van „De Telegraaf' uit Parijs geseind heeft cn volgens hetwelk de geal lieerde en geassocieerde mogendhe den niet om uitlevering van den kei zer zullen vragen. Mc-n heeft mij aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken alhier medgedeoiri, dat men tot heden nog geen enkele bevestiging van het bericht mocht ontvangen. Maar ik heb den indruk, dat de Nederlandsche regeering, Uie waar schijnlijk met een juridisch gemoti- ■d betoog afwijzend zou beschik ken op een formeele aanvrage om uit levering, daartegenover zonder v^el moeite tc vinden zou zijn voor een procedure, die den nationaien trots wat meer zou sparen en bovendien het middel aan de hand doet om de figuur le redden, vooial tegenover Duitschland, welks wrok en wraak aea voor de toekomst vreest". In een ander telegram zegt de Matin -correspondent: „Ik kan verzekeren, dat er in den laatsten tijd een verkapte pressie op den ex-keizer wordt uitgeoefend om hem te laten begrijpen, dat zijn ver blijf te Amerongen het Hollandsche gouvernement in groote verlegenheid brengt". EEN AANBOD VAX DUITSCH LAND AAN JAPAN INZAKE ONZE KOLONleN'? Reuter seint uit Pa rijs: Met heirekking tot het gerucht, waaraan gceu geloof wordt gehecht, van ec-n geheim verdrag, dal zou be slaan hebben tusschcn Duitschland en Japan, verneemt Reuter uit con- ferentieknngen, dat Duitschland ver schillende verleidelijke aanbiedingen aan Japan heeft gedaan om zich aan de zijde van Duitschland te scharen, met name in 1917, toen liet vruchteloos aan Japan aanbood, dit land de vrije hand le laten ten nanzien vox de Nederlandsche koloniën, met inbe grip van Java en Sumatra. VRIJE OPSLAG VAN AARDAPPE LEN. Voor het volgende seizoen is het de bedoeling. aldus der!; dc minister van Landbouw m*de in de memorie van antwoord op het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer in zake da verhooging van de l.and- bouwbegrootlng dat ieder de gele genheid zal hebben in het najaar aardappelen op te slaan. Tegen 1 No vember zal dan een inventarisatie

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1