ren liet de Fransche schepen, die dë- zc vloot, welke later volgens een in- tergeallieerd besluit de Zuid-SIavl schc vlag voerde, naar Korfoe hebben begeleid. Van dien dag af werden de Fransch-ItaliaaDsche betrekkingen in hel gebied der Adriatisch© Zee ge spannen, en in Italië groeide het ge voelen aan dat de Aariatische Zee een watervlak is waar de Franschen me: 9 ;e maken hebben. Voorts wil Italië Fiume, Smyrni en de vrije hand in Abessynië, en liet tiet Fitune in handen van de Krosten en Smyrna in handen der Grieken overgaan. Nitti verklaarde dan ook 3an den correspondent: „Ge moei onze belangen precies "zoo als de uwe beschouwen. Tachtig millioen Franschen en Italianen moeten weer stand bieden aan drie groote groe pen bet Siavisme, het Germanisme en de Angel-Saksische wereld. Indien ij ons afscheiden, zouden wij ver nietigd worden. Frankrijk moet dus kiezen. Indien het 't Latijnsche ras met de Angel-Saksers verraadt, be houdt Italië zich het recht voor het ook te bedriegen." In dit verband is het van belang melding te maken van de berichten uit Rome, volgens welke tal van Duitsche en Oostenrijkache reizigers in Italië aankomen, om aanzienlijke aanbiedingen te doen voor goederen tol prijzen, die ver beneden den .marktprijs zijn, en het is zeker dat de economische en politieke misver standen met Frankrijk ten deele de oorzaak van dit Gerrnaansche o wicht zijn. "Uit Home wordt geseind: De Italiaansche regeering ontkent dat i» overgegaan tot demobilisatie van verschillende jaarklaseen. demobilisatie zal niet eerder plaats hebben dan na de regeling van grenskwesties. Op het oogenblik, waarop de Turk- eche gedelegeerden naar Konstanti- nopcl zuilen teragkeeren, geven de Fransche bladen uiting aan hun leed wezen dat het Oostersche vraagstuk, geen slap vooruit* is gekomen. Het is duidelijk, dat de geallieerden thans geen zeer nauwkeurig omschreven opvar.ing hebben van het lot van Turkije, doch onzerzijds waren de verklaringen der Turksche gedele geerden van dien aard, dat de on derhandelingen er door werden be moeilijkt. De Fransche belangen in het Oosten, op rnoreei en materieel gebied, zijn aanzienlijk. De ..Temps" herinnert er aan dat de inteliectueele invloed van Frank rijk heden nog in Turkije overheer- schend is en dat de oorlogstoestand tusschen Frankrijk en Turkije nooit officieel is afgekondigd. Tevens hield Frankrijk voor den oorlog 60 der Turksche openbare schuld onder zich, terwijl het aandeel van Frank rijk in de particuliere ondernemin gen in Turkije 50 overtrof. „Op liet oogenblik", schrijft de „Temps". „waarop ons land noodig heeft al zijn hulpbronnen productief te maken en al zijn afzetgebieden terug te vinden, moet er op de Oostersche be langen een wakend oog worden ge houden." liet „Journal" zet den ingewikkel de» toestand uiteen, die door de ver dragen van 1916 en 1917 met Enge land en Italië is onstaan, en be spreekt de Grieksche aanspraken in Klein-Azië. Het blad besluit zijn be schouwing met te zeggen, dat twee politieke noodzakelijkheden zich voor Frankrijk voordoen en het moeten leiden bij de uitoefening van zijn rechten: eenerzijds gebieden de Fran sche belangen de vaderlandslievende en godsdienstige gevoelens der Mu- selmannen te eerbiedigen en mets te ondernemen, waardoor de yrïend- echap en het vertrouwen van den Is lam te ioor zouden kunnen gaan; an derzijds zal Rusland zich ééns weder om opheffen en zal deze opheffing het evenwicht op het Europeescbe vasteland kunnen herstellen, terwijl een uitgang naar de Middellandsche Zee voor Rusland een vitaal belang zal zijn. Te oordeelen naar den toon aer Fransche pers begint men te geloo- ven. dat de Turken een ernstige fout hebben begaan door veel të 'eischen en de atmosfeer te vertroebelen, hun niet slechtgezind was. Voor het oogenblik wordt het weer even kalmer in Duitschland. De spoorwegstaking te Berlijn behoort weer lot het verleden. Ex zijn althans zooveel stakers aan het werk gegaan, dat het verkeer volledig hervat kon worden. Te Frankfort duurt de spoorweg staking evenwel nog voort. Alleen de levensmiddel entreinen rijden. Te Bremerhaven is het tramperso neel ook in staking gegaan. Uier en daar konten Spart.icisti- sche onlusten voor. De botsingen tusschen de plunder- aars en militairen te Dortmunt zijn zeer bloedig geweest. Op verschelde ne punten in de stad kwamen de ma chinegeweren in actie. De Sp art .mis ten vochtep wanhopig en ondernamen herhaalde malen stormaanvallen op de wacht van de veiligheidsweer, die evenwel geregeld werden afgeslagen. De veiligheidsweer is den toestand niet meer meester. Er is dan ook ten spoedigste militaire assistentie aange vraagd. 70 Spartacistische leiders zbn in Duitschland op last der regeering ge arresteerd, waarvan 30 te Berlijn. Onder de troepen te Spandau is 'n opstand voorgekomen, omdat de be zoldiging verminderd was. Een deel der troepn moest ontwapend wor den, D© Berlijnsche correspondent van de „HamburgerNachrichten" schrijft in zijn week-overzicht het volgende: Deze laatste week was wel de vree set iikste in de geschiedenis van het Duitsche volk, maar toch waren als steeds alle theaters gevuld, leven en vruolijkheid in de honderden caba rets in de ve&taurants geen tafei on bezet, op straal overdag een leven dige drukte en des nachts de gewone plunderingen, stakingen alierwege, verzet van de spoorwegarbeiders in dagen van den hoogsten nood,, iamleg ging van het tramverkeer, onwil op de telefoonbureaux en daarbij drei gende berichten uit het rijk, oproer te Hamburg enz. Ia *t werkelijk slechts een verslapping van de zenuwen? Ik ben den laatsten tijd vaak met 'n re geer ingsopdracht buiten geweest, om voor de opriching van volks weer - corpsen de trom te roeren en heb ook in dit opzuht weinig verkwikkelijke ervaringen opgedaan, overal ver- loonde zich dezelfde verslapping van den wil. Spartacistische agitators be- tk-rven den geest der bevolking en- waar het tot onlusten komt, kan men er zeker van zijn, dat de aanstichters mil Berlijn komen. In Berlijn is de zoogenaamde uitvoerende raad het verzamelpunt van al die orde-versto rende elementen. Deze raad is in ze keren zin de ziel der voortgezette re volutie. Men rna.akt er geen geheim Ai,n, (Vit men er op gerekend had juist in deze dagen van de ondertee- kening van het vredesverdrag de re volutie opnieuw te ontketenen en de 'regeering ten val te brengen. Uit Duiiseftsand. het commando over de TROEPEN IN HET OOSTEN. Naar de „Pest- uit betrouwbare bron verneemt, bestaat bij de regee- rijiK het voornemen generaal Groener tot opperbevelhebber in het Oosten te benoemen. Deze benoeming, schrijft dit blad. zou "op de bedoeling van de regeering wijzen om alle wenschen- A-ar. het officierskorps en de man schappen der grensverdediging in den wind te slaan. Dat dit, gezien den oogenblikkelijken toestand in het Oosten, nog verscherpt door het op treden van generaal Hoffmann. geen handlgen zet genoemd kan worden, •zal don heer en van het ministerie voor de Tijksverdediging spoedig duidelijk worden. Naar de Deutsche Tagoszcitung verneemt, weigeren een aantal generaals en officieren zich aan de bevelen van Groener te onder werpen. Verspreid nieuws BOLSJEWISTISCHE DREIGE MENTEN. De Russische sovjet- r&geering theeft een nota gezonden aan de Arnerïkaansche regeering, waarin gedreigd wordt met represail les tegenover Amerikaansche burgers, die in Rusland verblijven indien de Bolsjewist Martens eenig leed of na deel ondervindt ONLUSTEN IN ITALIë. Uit Rome wordt gemeld, dat te Forli in Italië een meeting tegen de duurte heeft plaats gehad. De bevolking be stormde de levensmiddelen-magazij nen en vervoerde de koopwaren naar het urbeldersgebouw. Er hadden 30 arrestaties plaats. SPARTACISTISCHE ONLUS TEN. Uit Lugano wordt geseind: In Forli kwam het tot Spartacisti sche "onlusten. Verschillende han delshuizen werden bestormd on phmderd. De goederen werden auto's naar het gebouw van de Ar- belds-Kauicr gebracht. Do winkels worden gesloten en voorzien van het volgende opschrift: „De goederen staan ter beschikking van de bevol king", HONGARIJE EN OOSTENRIJK Uit Weenen wordt gemeld, dat Bela Kun een conferentie van verte genwoordigers van alle staten van liet Oosten rij kschp rijk heeft voorge steld om den status vast te stellen en samen te werken in harmonieuze ac ta©. DE ECONOMISCHE AANGELE GENHEDEN. Uit Parijs wordt geseind: Op een vergadering van den Oppersten Economische» Raad is bo tend gemaakt, dat besloten is de ut teinationale beraadslagingen in eco nomische aangelegenheden onder een oï anderen vorm voort te zetten, tot dat de raad van den Volkerenbond in de gelegenheid zal zijn den tegen woordige» moeilijken economisch en toestand onder het oog te zien. OPROER IN "N GEVANGENEN KAMP. De Daily Chronicle ver neemt, dat de Duitsche krijgsgevan- en. ten getale van 2000 man, in liet leamp van Oswestry hebben ge dreigd een oproer te beginnen. Zij hadden hun ontbijt gehad en toen zii hun iniddagmaal-ranfsoen niet vroeg genoeg naar hun meening op tafel zagen, weigerden zij op appèl te ko men Zu wapenden zich met zwart stokken, liepen in een troep op de draadversperringen aan en dreigden de wachten een pak slaag te zullen geven. Er werden in allerijl van een ander kamp versterkingen gezon den -en- 250 man met de bajonet op liet geweer onderdrukten den op stand. In den loop van den ochtend kwamen de rantsoenen en werd de orde hersteld. OVER BESSARABIë. Uit Parijs wordt geseind: Zooals verwacht w erd heeft de Raad van Vijf nog geen eindbeslis sing genomen in de Bes6-arabisohé kwestie. Het vraagstuk is zeer lastig. Er zijn twee partijen, die uitdrukke lijk aanspraak maken op groote con cessies in Rusland, terwijl de Raad bij de organisatie van het toekom stige Europa rekening moet hóuden met de diplomatieke doeleinden van Roomenie. M-aklakoff en andere leden van de conferentie te. Parijs hebbon deze moeilijke taak op zich genomen, zoo dat in de toekomst niet het verwijt k«m golden dat de Russische belan gen veronachtzaamd zijn. Het slaat oiog niet vast of er opnieuw een volksstemming zal gehouden worden of dat zal worden vastgehouden aan het resultaat van de gehouden volks stemming zooals door Roemenië ge- wenscht wordt. stadsnieuws UITSLAG VEILING. De uitslag der veiling in het Algemeen Verkoop lokaal, Nieuwe Gracht 74, op Don derdag 3 Juli 1919 De pcrceelen weiland, begrensd ten Noorden aan eigendom van den heer J. H. En; gele, ten Oosten aan den spoorweg Haarlemmermeer, ten Westen aan de Zomervaart, samen groot 1 Hectare, 61 Aren 70 centiaren. De perceelen begrensd ten Noorden aan koop 1, ten Oosten aan den spoor weg Haarlemmermeer, ten Zuiden aan eigendom van de Algemeene Ar men en ten Westen aai; de Zomer vaart, Samen groot 1 Hectare 71 Aren. Gecombineerd f 13315.J. H. En- gele. De perceelen, begrensd ten Noorden aan de eigendommen van den heer Joh. van Loon en Mej. Wed. van Lieshout, ten Oosten aan den spoor weg Haarlemmermeer, ten Zuiden aan eigendom van den heer Nic. Loon en ten Westen aan de Zomer vaart, samen groot 1 Hectare, 69 Aren, 60 centiaren, ƒ5825.J. F. Rutte. De perceelen, begrensd ten Noorden m eigendom van den heer Joh. van Loon, ten Oosten aan de Ringvaart, ten Zuiden aan de eigendommen van den heer Nic. van Loon en ten Wes ten aan den spoorweg Haarlemmer meer, samen groot 1 Hectare 29 Aren. ƒ4950.G. J. van Slinger land. Het perceel, begrensd ten Noorden aan eigendom van den lieer J. P. Dijkzeul, ten Oosten aan de Ring vaart en ton Westen aan eigendom van genoemden heer Diikzeul, groot 2 Hectaren 9 Aren. ƒ6403.J. P. Dijkzeul. VERBETERING. In ons num mer van Woensdag slaat onder Rechtszaken, dat S. G. en G. K. ca- caofabr. te Weslzaan wegens O. W.- belasting zijn veroordeeld. Dit moet zijn S. K. en G. K. cacaofabrikanten Zuandijk. WINKELSLUITING. Door de vier alhier beslaande afdeelingen van landelijke bonden van Handels- en Kantoorbedienden, wordt aan do le den een vragenlijst toegezonden, waarin zij hun verlangens te -kennen geven omtrent de regelingen die zij noodig achten bij liet voortbestaan van de verplichte winkelsluiting. Zoo luidt oen der vragen, welk sluitings uur men gewenscht acht, en ook of men het wenschelijk acht, de be- staando uitzonderingen op te heffen of nog uit te breiden. Irr een bijgevoegde circulaire wordt gezegd, dat de raadscommissie die ia ingesteld om te onderzoeken in hoe ver het wcnschclijk is dat er wijzi ging wordt gebracht in de verorde ning op de winkelsluiting, het oor deel heeft gevraagd van werkgevers en werknemers. De vier vakbonden hebben daarop een bijeenkomst ge houden en besproken wat wensche lijk werd geacht. Sluiting voorloo- pig om 7 uur i.later om 6 uur) maak te geen punt van discussie uit, om dat men het daarover geheel eens was; op Zaterdag wordt da sluiting 2 uur later gesteld. De ontheffingen werden sterk becritisc/rd, omdat daardoor de oneerlijke concurrentie in de hand wordt gewerkt. Opheffing der uitzonderingen, zooals die thans bestaan voor visch- en fruitwin kels ls noodzakelijk omdat in die winkels alles wordt verkocht, wat na het sluitingsuur in andere winkels niet te krijgen is. Hefcgelfde geldt voor den verkoop van vele artikelen in café'a. Een veel strenger toezicht hierop word gewenscht. Een slui tingstijd van IJ uur des middags acht de vakorganisatie zeer noodig, teneinde patroons en bedienden in de gelegenheid te stellen rustig het middagmaal te gebruiken. De vrije Zaterdagmiddag zal voor winkels voorloopig wel niet kunnen worden ingevoerd, toch acht men het wenschelijk dat ook hieraan iets wordt gedaan en een andere middag b.v. Woensdag daarvoor werd ge steld. Een bepaling daaromtrent zou in de gewijzigde verordening moeten worden opgenomen. De vragenlijst geeft ook nog gelegenheid andere wenschen kenbaar te maken. Uit de Uinstreken SCHOTEN. Gemeenteraad. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer FuhrliopAfwezig waren de lec Boxs, de Vries, Bies en Pruschen. Benoemd werd als makelaar de heer A. van Rigteren. Aan do orde was daarna do vast stelling van een verordening op de gemeentelijke burgerwacht. Nadat nog eenige discussie was ge voerd naar aanleiding van op de ver ordening ingediende amendementen, werd art. 1 van de verordening met 5—3 stemmen aangenomen. Bij art. 3 had plaats de stemming over het ampndement vat; den heer Pruschen, dat de hulp van de bur gerwacht niet mag worden ingeroe pen bij het voorkomen van economi sche conflicten. Daarover staken de stemmen. Het voorstel van de heeren Ver- kooy, Bies, Verton, omtrent het zelf dragen van do risico door de leden van de burgerwacht, dat dezen bij de uitoefening van hun taak oploo- pen, wordt verworpen. Verder werden de ingekomen stuk ken behandeld. Daarbij kwam o.a. aan de orde een motie van den heer v. d. VaJl, waar bij de raad, van oordeel, dat het ge vaar voor besmettelijke zjejeten be duidend wordt vergroot, door het ge bruiken van zoogenaamd rauwe melk, als zijn meenmg-uitspreekt, dat het gewenscht is, dat binnen de ge meente niet anders wordt verkocht dan ziekickiemvrije melk en daarom B. en W. uitnoodigt, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van dit voorstel en aan den Raad rapport van het onderzoek uit te brengen. Dit onderzoek Wordt door den voor zitter toegezegd Bij do rondvraag herinnerde de heer Blom aan het dure instituut van de huurcommissie, dat te Scho ten uit vijf leden bestaat, doch te Haarlem slechts uit drie. Hij is da.n ook van oordeel, dat ook in Schoten de kosten daarvan beperkt kunnen worden. De raad ging nu over in een zitting met gesloten deuren. Na de herope ning van de openbare zitting werd vastgesteld het kohier van den hoof- delïjken omslag dienst 1919. Door de heeren Vertooy, H o o y en B 1 o ia werd een woord van hulde gebracht aan den belastingcontro leur, terwijl de voorzitter een woord van hulde bracht aan de ove rige ambtenaren. Een voorstel van B. en W. om de begrooting van de gemeentereiniging van f 3000 op f 5000 te brengen werd goedgekeurd. B. en W. stellen voor, om aan alle huizen in de gemeente een kadaster nummer aan te brengen. De heer Blom oppert bezwaren omtrent de kosten, die dit weer met zich meebrengen (750 gulden), terwijl hij 't nut. dat de bewoners der percee len of eigenaren ervan hebben, in twijfel trekt. Ook eenige andere raads leden komen daarna tot die conclusie. 1 Daarna werd door de heeren v. d- V a 11, Blom en ii o o y een voor stel gedaan om het aanbrengen van de kadastrale nummering aan do hui zen een jaur uit te stellen. Dit voorstel wordt aangenomen mot 7 tegen 1 stem. De heer V e r k o o y stelt nog voor, in de vaststeling der termijnen van de in te vorderen aanslagen de be paling: laatste Maandag der maanden September, October, November en December te veranderen in laatsten betaaldug, hetgeen wordt aangeno men. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Rechtszaken MISHANDELING DEN DOOD. TEN GEVOLGE HEBBEND, Voor den Krijgsraad te Arnhem lieeft terechtgestaan de milicien-sol daat bij het 5e reg. inf. W. H. B., thans gedetineerd in het huis van bewaring te Arphem, ter zake.t dat hij te Amersfoort op 23 Maart 1919 opzettelijk den milicien-soldaat W. Ie D. met een bajonet in den buik heeft gestoken, waardoor deze op 29 Maart 1919 is overleden. BekL verklaarde, dat hij en ook da verslagen© op Zondag 23 Maart >1919 te Amersfoort achter de kazerne als schildwachten op post stonden. Vol gens bekl. daagde le D. hem uit. Hij wilde „het nu maar uitmaken". Dit gesprek was het gevolg van een woordenwisseling, die zij eenige 'uren te voren op de soldatenkamer hadden gehad. Bekl.. die ontkende ,1e D. met de bajonet in den buik te 'hebben gestoken, verklaarde, dat er eon wore te ling was ontstaan, waar bij le D. in de bajonet was geloopen. Bekl. had veel spijt over het ge beurde, dat zulke ernstige gevolgen had gehad, temeer, daar de aanlei ding tot de vechtpartij de moeite niet waard Was. De waarnemende auditeur-militair jhr. mr. J. H. M. van Nispen tot Bannerden, vorderde tegen bekL ter zake van mishandeling den dood ten gevolge hebbende, n gevangenisstraf van 2 jaar. Mr. L. van Gigh Jr.. advocaat te Amsterdam, voor bekL optredende, vroeg vrijspraak, subsidiair oplegging van een straf, gelijk aan het reeds ondergane voorarrest Stoanifaartlierlclitea STV MIJ, NEDERLAND. Banka (thuisreis) passeerde 1 Juli Gibraltar. Boeton arriveerde 1 Juli van Am sterdam te Cardiff (verb.) Kariinoeii arriveerde 2 Juli van Java te New York. KON. NED. 8TOOMB. MIJ. Uranus vertrok 23 Juli van Livor. no naar Napels. Zeus arriveerde 28 Juni van Am. sterdam te Port Talbot Orestes vertrok 3 Juli van Amster dam naar Barry. ROTT. LLOYD. Insulinde (uitreis) passeerde 30 Juni Malta. Menado (uitreis) passeerde 2 Juli Lizard. Tab an an (thuisreis) vertrok 17 Juni van Padang. Wilis arriveerde 3 Juli nam. van Batavia te Rotterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Stella, van Curacao naar Amster dam, arriveerde 27 Juni te Havre. HOLL. AMERIKA LIJN. Waaldijk van New-York naar Ba tavia, ariveerde 25 Juni te Durban. (Verb.) KON. HOLL. LLOYD. Maasland vertrok 3 Juli van Am sterdam naar Buenos Ayres. Letteren en Knnst Uit d© Engelsch© T ne«lwereid. Wij tezcn in „De Telegraaf" „Reeds eenigen tijd geleden", dus vertelde, onlangs de beer Eduard Verkade een verleg genwoordiger van Vaz Ilias, „maakten grootal ■bladen in Nederland melding van een demo cratische beweging, die in Engeland op too- neeigebied gaande is. Men wensebt daar een zekere decentralisatie van de macht op het tooneel. Deze decentralisatie denken de leiders vooral te bereiken door het zooveel mogelijk plants geven aan dilettanten voor hunne uitin gen". Het was mij niet duidelijk, wat de heer Verkade mei de door hein omschreven „de centralisatie" bedoelde. Evenmin begiepen,i dat enkele Engelsche deskundigen, die ik' zijn opmerkingen vertaald liet beoordceleu. Twee bewegingen hebben zich den 'aaistea tijd hier to lande, inzonderheid hier tor stede, doen gelden. Allebei vallen ze ontegenzegge lijk in het kader van een democratischen geest Maar geen van beiden heeft iets uit te staan niet de kwestie, een koekbakker diaman ten of brilleglazen te laten slijpen, of een ma kelaar in what not Hamlet of l«citer to laten spelen. En voor zoover er bij die bewe gingen sprake kan zijn van een streven naar decentralisatie, geldt deze niet de macht „op" maar van het tooneel. OC duidelijker uitge drukt, de macht des gelds over het tooneel. De tooneelrecensent van de „Morning Post" heeft onlangs in dat blad enkele behartigens waardige artikelen geschreven over de recon- «tructie van en wat er hapert aan bet Engel sche tooneeL In zijn eerste artikel schreef hij: „Het is noodig, dat het tooneel streng ter hand wordt genomen. Inwendig ia het een en a! verwpj-ring. Aan de eene hand stichtte de koning een pensioenfonds voor acteurs en ac trices. Aan de andere hand vormen de eenige acteurs cn actrices, die ooit een pensioen ■waardig zullen zijn, een vakvereeniging om hun werkgevers een behandeling al te dwin gen, zooals de nederigste zwoeger in fabriek of mijn reeds lang. verwierf. De vroegere ka meraadschap tusschen schouwburgdirecteur en tooneelspeler wordt snel vervangen dooti de verstandhouding tusschen kapitaal en ar- fboid en de kunstenaar staat ieder oogenblik bloot, 7.ich te vinden overgeleverd aan do ge nade van een meestor, voor wien het fooneel1 niets anders dan dividenden beleekent". Daar heeft men de beide bewegingen, hieT te lande op tooneelgebied gaande, in een notedop. En een krasse, die daaruit een streven kan opma ken oin beroepsspelers te vervangen door di lettanten. in Engeland „amateuxg" genoemd Het is de Actors Assooiatlon, aie de beweging ten gunste eener betere positie der 'beroepsspelers ter hand ging nemen. Voor heen was zij min of meer een philanthropische vereeniging, door zich het lot aan te trekken van aangesloten tooneelspelers, die. wegens ziekte of ouderdom, niet meer voort kunnen. Het doordringen der geldmacht in de tooneel-, wereld, bewoog voornoemde associatie, geleid door bekende tooneelspelers als Norman McKinnel, als vakvereeniging op te treden. Zij verlangt in de eerste plaats, dat. tooneel- spelers ook betaald worden voor repetities, 1 wat in Engeland geen gewoonte en bijzonder hard voor minder goed betaalde speler» is. j Vervolgens verlangt Ce Associatie een mini mumloon voor alle acteurs en actrices, waar- j vr.or ;3S per week niet te hoog 'i ges-tcld Wij der» wil zij een betere contröle uitoefenen op de contracten, gesloten tusschen seiimnvburg- direeteirren en tooneelspelers, ten trade 'e vocrkotr-eu, dat de laatstee heelemnal ra de macht eer eersten raken. De dfleftantenkwestie, voor zoover spelers betreft speelt in die beweging heelemaal geen rol. Dit werd mij ten kantore der Actors Association verzekerd Natuurl<lk vor men de tooneelspelers geen ges'oten gilde, waarin nieuwelingen niet worden Opgenomen. Do Associatie beschouwt de laa'sten als „pro bationers", oftewel leerlingen, en wil voor hun leertijd een lager minimumloon vaststellen dan bedongen voor beroepsspelers. In Euge- lend beschouwt men de tooneeispelerskunst als een beroep, waarvan de kunde niemand komt aanwaaien, doch, die aangeleerd en ont wikkeld moet worden. Ta leidende rollen zal men dan ook nimmer dilettanten, of amateurs, zien optreden. Als figuranten echter wel. Het la voorgekomen, dat welgestelde dames, die wa» te doen wilden hebben en gaarne op het tooneel, zich als bijloopers Heten engagceron en het ontvangen salaris, waarvan beroepsfi- gurantea moeten leven, nauwelijks ais spelde- geld beschouwen. Van antagonisme tusschen dilettanten en beroepsspelers is in do Engel sche tooneelwereld geen sprake, omdat de eer sten den laatsten het'brood niet uit den mond nemen, noch huune kunst bederven. De Ao- tors Association neemt nieuwelingen enkel als leden op, als zij van hot tooeneel- spelen een beroep, of kistwinning, maken. In de lange tooneel lijst van de „Referee", het door tooneelspelers en -minnors meest gelezen Zondagsblad, of In hun eigenlijk vak blad,. de „Stage", vindt men enkel namen van beroepsspelers. Om het engageeren der bos ten van hen wedijveren schouwburgdirecteu ren en dito syndicaten, die geen nieuw too- neelstuk met onbekende krachten in zeo zul len sturen. Zij doen dat natuurlijk in hoofd zaak. omdat artlsten van naam en faam hurr de beste recettes yeaekareo, En.d&t atoftt ia; neel hier ter stede reeds heelomaal in de macht is van kapitaalkrachtige syndics,-ten. Lilah McCarthy, Marie Lohr, B- B. Irving en Robert Lorraine spelen in verschillende schouwburgen onder hun eigen bestuur. Hun naam en faam garandeeren hun tamelijk suc ces. Maar het is ook in de tooneelwereld moei- lijqk bolwerken tegen machtige syndicaten. Dat verwekte onder waarachtige tooneeimin- ners een reactie, die wel geacht kan worden te doelen op een decentralisatie der macht van het tooneel, iouter in het belang dor kunst, maar niet om goede of ervaren Looneelkrach- ten te vervangen door stoethaspels en hakke- krukken. Integendeel, men weuscht beroeps spelers meer armslengte, meer ruimte, betere condities voor de ontwikkeling hunner kunst en gaveu te geven, l>at is het doel van de z^. amateurs-tooneel- vereensgingen in Engeland, zooals de „Stage Society" en de „Independent Players". Zij voeren af en toe meestal des Zondags, bln 11 en- verband met de andere beweging hter te lande op tooneelgebied. Zij richt zich tegen het mouopoliseeren van schouwburgen in handen van enkele personen, of syndicaten, die van de tooneelkunst meer en meer' een handelszaak maken en hare de gelijkheid opofferen aan commorcicele be langen. Die strooming is zuiver kapitalistisch en heeft zoowel de voor- als nadeelen van ka pitalisme. Het ligt voor de hand, in de eerste plaats, dat over veel kapitaal beschikkende syndicaten tooneels lukken het koslliaarst kunnen monteeren, en men weet hoezeer de groote menigte hier ter stede daaraan becht. VVijlen Beerbohm Tree, die zijn fortuin meer aan fraaie ensceneering dan aan goed tooneel- spel had te danken, heeft dienaangaande het Londensche publiek verwend. J>ure monteering leidt, onvermijdelijk, tot het zoolang mogelijk, vaak honderden malen, laten loopen van om zoo te zeggen „pakken de" tooneelstukken. Die longrunu doen af breuk zoowel aan de kuust van tooneelschrij- ven, als van tooneel spelen. De laatsten wor den er door wat men noemt „stalo". Daarop slaat echter de commercieele schouwburg- exploitatie geen acht. Bevordering van kunst maakt zij ondergeschikt aan het maken van winst Doch bet valt wel eens samen, dat de jacht naar winst leidt tot -bevordering der kunst Een goed tooneelstuk, gespeeld door goede acteurs en actrices, is dikwijls een bron van winst. Men ziet dat te Hammersmith, een voorstad van Londen, waar in het Lyric Operahuis sedert maanden met groot succes wordt opgevoerd John Drink water's degelijk tooneelstuk „Abraham Lincoln", door zijn ge zelschap van het Repertoire Theater t* Bir- donVuv dat hot tc Meo moet echte1' 1,1 of buitenlandsche tooneelstukken op, die van voldoende waarde worden geacht, maar geen plaats verwerven op het gewone tooneel. Doch sooals ik bereids in mijn telegram opmerkte, engageeren die vereenjgingen voor hare voor stellingen steeds beroepsspelers. De actie tegen de commc-rcieele tooneelrieh- ting gaat in enkele groote Engelsche provin ciesteden uit van z.g. Repertoire Theaters, zooals het Gaiety Theater te Manchester, on der bekwame leiding van miss Horniman. Zij pioniert dapper op de baan der Venheffing van de tooneelkunst, die zij boven het motief van geldverdienen stelt. Zij draagt do 'professie ook een goed hart toe en schreef onlangs in de „Morning Post", dat „tooneelspelers aan- gemoedigd moeten worden een sterke valrver- j eeniging te vox-men, opdat schouw burgdirec- I teuren gedwongen zuilen worden rechtvaar- i dige contracten to geven en ze uit te voeren". Men kan duB niet zeggen, dat de actie van miss Horniman tegen beroepsspelers is ge richt j Soms bezwijkt: ook een Repertoire Theater voor de verzoeking van het commercialisme, door degelijke eu „pakkende" stukken veel te lang achtereen te laten loopen. Dit was het geval met het Repertoire Theater te LiverpooL Daaraan was verbonden een geniale jonge man. Norman Mncdermott. Hij had geen vrede meer met de richting, die dat theater te Li veriool opging, trok er zich van terug, kwam naar hier en ging werken voor de oprichting van een „Everyman Theater", in de tuinstad van Hampstead. Onder velschillende bekende Engelschen, die hun instemming met het plan van Norenan Macdarmott betuigden, was ook Bernard Shaw. Doch ten onrechte sprak de heer Verkade van Shaw's „nieuwe sehouw- burgplannen". En evenmin is het juist, dat die plannen, zouden sluiten op tegenkanting van de zijde der beroepsspelers. Dit ontkenden nadrukkelijk Novman Macdermoti zoowel als de Actors Association. Integendeel is de eei-ste van plan zijn contract met de artls ten van hot nog ongebox-en „Everyman Thea- j ter" in overleg met die Associatie op te ma ken. Dit is wat Macdermott, een enthusiast voor de tooneelkunst, in zijn zin heeft. Het tooneel moet van den handelsgeest worden ontvoogd, en ook dienstbaar worden gemaakt voor de volksverheffing. In Amerika word daarmee begonnen door de opi-Johting van kleine schouwburgen, waarvan in vijf of zes jaren j reeds zestig diwars door Amerika ontstonden. De oprichters dier beweging bceohikten over weinig kapitaal, zoodat de kleine schouwbur gen. soms slechts zestig toeschouwers konden bev&Uen, maar nimmer meer dan zeshonderd. Op fraaie ensceneering wordt minder gelet fotn pp goede spei en ae toegangsprijzen worden gesteld binnen het bereik van „alleman". I Zoo iets wil Norman Maodermolt in de iuin- j stad van Hampstead opi-ichten, in de ver» wachting, dat die beweging zich zal iritbrei- den en in de hoop, dat zij eerlang zal leiden I tot subsidieering van goede schouwburgen van j staats- of gemeentewege. Bernard Shaw j wenscht een staatssubsidie van ƒ9,000,000 voor i een Nationaal Theater. Doch in afwachting daarvan, moedigt bij aan, ernstige tooneel- kunst op kleine schaal te bevorderen in voor- steden, „waar de huur van gebouwen laag is, artistieke geestdrift voldoende en waar com- mercialismij veracht wordt". De door Macdermott op te lichtenschouw- burg zou plaats voor pl.m. GOO toeschouwers j bieden, ofschoon hij voorloopig wou beginnen met een zaal de helft kleiner. Zij zal geen ga lerijen of loges hebben, maar een naar achte ren opgaanden vloer, waarop de gezeten toe schouwers overal het tooneel kunnen over- I Bi en. De décors zouden eenvoudig, maar effec- I tief zijn en donkergrijs geschilderd, zouden ze enkel veranderd worden door verschillende kleuren van electrische belichting. Daarvan liet Norznan Macdermott mij in zijn kantoor interessante proeven zien. Hij vindt, dat xnen op het tooneel te ver met realisme kan gaan en dat sociale problemen er evenmin den hoofd schotel dienen te vormen. „Vreugde is onze groote behoefte in den schouwburg", zegt Macdermott En hij wenscht in zijn „Allemans Theater" elk wat wils te geven, een afwisse- ling van treurspelen, blijspelen, balletten, operettes, mimiekspel, poppenspel, zangvoor drachten, passiespelen, enz. Alle activiteiten van zijn schouwburg zouden worden bezield door idealen die technische .kunde vereenigen met de toewijding van den artist Ben betaald tooneelgezel schap zou worden gevormd, ten eerste uit zulke beroepsSjelers, die de gele genheid om óch met ecu zoodanige onderne ming te vereenzelvigen begroeten, tweeóens „uit succesvolle spelers, die nog geen profes sioneel© positie hadden" en derdens uit leer lingen, die onderricht zouden worden in alle tooneelkunsten, de ontwerping en uitvoering van tooneeldécora en costumes inbegrepen. Dus, als tooneelschool, zoowel als voor pu bliek vermaak, wil Macdermott zijn nieuwe schouAvburgonderneming laten dienen. Eïn ini hoofdzaak kant zij zich tegen het commercia- der tooneelkunst j

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6