Distributiebedrijf 37b Jsargeng No. 11071 verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 5 JULI 1919 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom üor gemeente) f 2.35. F ranco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers f 0.15. Gelllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51Geïllustr. Zondagsblad voor de ombtreken en franco per post 1 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOCM, Teleloon 3082 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureaa te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld gedurende het tijdvak van 5 tot en met 11 Juli 1919: bUIKER op bon D 33 (drie en dertig) drie en een halt ons suiker, tegen den prijs van 30 cent per pond op. bon 12e tijdvak der Klnder- suiicerkaartdn® ort ha,ff ons suiker, tegen den prijs van 30 cent per pond. Goedkoope Kloiaa dappelen. Opruiming Restanten. Maandag 7 en Dinsdag 8 Juli laatste dagen van atgitte tegen öcentperK.G. f 1.75 permud De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HEEMSTEDE 'Gedurende de week van 7 tot en met 12 Juli 1919 zal beschikbaar worden gesteld uit het Levens middelenboekje op bon No. 149 b 3'/, ons suiker. 150b 1 ons rijst f 0.21 parpond Op de Kindersuikerkaart bon No.: 7 3'i, ons suiker. Op de Aardappelkaart bon No. 64 6 K.G. Klei-aardappelen (i f 0.07 per K.G., zoolang de voor raad strekt. Nog beschikbaar 100 paar prima wollen sokken f 1.40 per paar. De sokken kunnen dagelijks op vertoon van de legitimatiekaart worden afgehaald aan het kantoor, Achterweg van 21/,41/, uur, uit gesloten des Zaterdags. De Directeur van liet Distri butiebedrijf te Heemstede J. A. GELDORP. Agenda ZATERDAG 5 JULI. li e d e n. Bioscoopvoorstellingen. ZONDAG 6 JULL. Openluchtspel „Ilerakles geboort', In de duinen van Elswout, 2'A uur. Schouwburg, Jansweg: Séance Ru bin:. 3 uur. Schouwburg, Jansweg: Opv. van De Kroegzangeres, C uur. Café-Restaurant Lion d Or, Kruis weg, Concert 8 uur. Café „de Karseboom", Groote Hout straat, Concert, 8 uür. Cinema-Palace, Groote Houtstraat. Biosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Biosc. voorstelling. MAANDAG 7 JULI. Cinema Palace. Groot Houtstraat Blosc. voorstelling. 8chouwburg De Kroon, Gr. Markt. Blosc. voorstelling. Stadsnieuws IMaohtvorgadering Tram personeel., In den nacht van Vrijdag op Za terdag had in St. Bavo een gecombi neerde vergadering niaats van der. Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tram- wegpersoneel „St.jRnphael" on den Protestant Chris! el ijken Bond onde: leiding van den heer C. F. Pellen kamp. 2en voorzitter van St.-Raphael. Aan de bestünrstaJel hadden plaats genomen dn gecombineerde besturen, de geestelijke adviseur v.n St.-Ra phael. kapelaan Burwinkci Sprekers waren do hjeeren Van der Kooy, hoofdbestuurslid van den 1'. iC. B. en de heer Oostveen, hoofdbe stuurslid van St. Rapha&l. Te ruim 1 uur opende de voorzitter die bijeenkomst met een woord van welkom, waarin hu lot kalmte bij de besprekingen aanmaande en de hoop uitsprak dat de nucht een vruchtdra gende nacht zou ziin. I>e heer Wijkhuizen, voorzitter van den P. C. B., wees er daarna op, dat het aangenaam was, dat de beide Jion- •den kondon samenwerken. Daarna was het woord aan den hoer Ooetveen, die begon met ziin voldoening over de goede opkomst uit •te opreken. Hel scutjut, vc.-voigie ispr.. dat na de staking bij de R- E. X. M. de trammannen zijn wakker geschud. Het is alsof de stakingsba- 'cil in de lucht zit. Voor een gemotiveerde sta king zal ook SL Raphael niet terug deinzen. Spr. noemde daarna een zes tal tramwegmaatschappijen op, wam het gist. De directies houden te weinig irekening mjet den geest van den tijd ,en roet de stijging van den levens standaard; zij erkennen Je organisa ties r.og te weinig. Directie en perso- reel hebben beidleevon groote belangen bij arbeidsvoorwaarden en loonen. Maar er wordt tegenwoordig ook veel opgezweept tol staking, een middel, dat, volgens Sn... eerst iP den uitersten nood mag worden toege- past. Spr. besprak daarna die loonen bij de N. Z. H. T. en de E. S. M., die e» ■op het oog goed uilzien; maar daar gaat heel wat van af voor lovenson derhoud. Het trampersoneel staal vorre achter hij b.v. het gemeente personeel- Het trampersoneel heeft bovendien een gevaarlijk beroep en dus recht op ee>u behoorlijk loon. Wat deu arbeidstijd aungaat: dc 45-urige arbeidsweek dient te worden ingevoerd. Wij moeten, vervolgde spr., vast houden aan onze eisclüen. De direc ties te Haarlem erkennen nog steeds niet de organisaties. De bedoeling van deze vergadering is, scherp omlijnd de eischen van hel personeel vast te stellen. Van eocla lLstische zijde zijn tegen 'J Juli ook eischen gesteld: naai- spr. vermoedt in den vorm van een ultimatum. Spr. bejammerde het. dat dc Xsederl. Vereen, zulke eischen heeft gesteld, id at; een Katholiek, er van walgt en samenwerking niet langer mogelijk is. St. Raphael, vervolgde spr., vreest miet, een staking te beginnen, maar uau met voldoende zekerheid, dat de strijd ook wordt gewonnen. Voorloo- pig adviseerde spr. dan ooit, dat nie mand der aanwezigen bij de be sprekingen in de vergadering te hou den. daarbij aan staking zou den ken. Eerst moet liet hoofdbestuur na- iROan of de gestelde eischen billijk zi.in, daarna of alles gedaan is om die eischen ingewilligd te krijgen en eerst dan mag het hoofdbestuur, bij weigering der directies, toelaten, dat tot den scherp6len maatregel word! overgegaan. Spr. waarschuwde er verder de Di recties voor, de besluiten, in kalmte en rust in deze vergadering te nemen. :tc licht te achten en te denken: die mensoüen meenen het niet zoo erg! Samenwerking met de Ned. Verten, zeuie snr. verder, is er wel met, maar stelt die Vereen, dezelfde eischen als wij, en wordt een staking uoodig, dan zijden wij ons niet terugtrekken vóór den strijd. (Luid applaus.) De heer v. d. Kooy. hierna liet Woord verkrijgend, wees in het begin van zijn rede op nen ernst der i Ook bij de uai.tementen en loonen bij de N. Z. H. T. M. en de E. S. M. ui! betaald, dekken de inkomsten de uit gaven niet m-eer. De heilige plicb! rusl op ons. Christenen, zoide spr., aan deze toestanden een eind te maken, „De arbeider is zjjn loon waard.'' Ook spr. beklaagde zich er over, dat de directies r.iet met de organisaties willen onderhandelen; dit is de onr- feaak van all© conflicten. Daarom moet een eerste eisch zijn: erkenning door de directies van die organisaties. Maar de directies weten wel, dal zij, zoodra zij or in toestemmen, onder handelingen te voeren, een deel van hun macht uit handen geven. Som mige directies verklaren .zich nu weJ bereid, overleg te plegen met een com missie uit het personeel, maar dat overleg komt altijd hierop peer dat zoon commissie mededoeling van de besluiten der directies aan te hoo- ren heeft. En zouden er directies zijn die blijven weigeren de organisaties te erkennen ,dau zou spr. niet aarze len de staking bij die maatschappij te proclameeren. In andere bedrijven waar wél over leg wordt gepleegd tusschen direc ties en organisaties, komen veel min der conflicten voor. Hierna kwam spr. op liet ultima tum van de Nedonl. Vereen. Welk Vstandpunt zullen wij tegenover d'e Ned. Vereen, moeten innemen? Op dit oogenblik is het nog niet mogelijk Ln dezen een beslissing te nemen, want wij weten nog niet. wat dte Nc- dorl. Moreen. zal doen, als na af- 'toop van het ultimatum de eischen niet worden ingewilligd. Als het hoofdbestuur, vervolgde, spr., tot staking adviseert laadt het een zware verantwoording op zich. De gevolgen zijn ernstig. Daarom zeido spr.: „Mannen, houdt dc har ten warm maar de hoofden koell" De staking te Rotterdam is vol gens spr., een verloren staking geweest, wat ook de Ned. Vereert, mo ge zeggen, hoe zij ook victorie moge kraaien. Toch kón een staking noodtg zijn, maar spr. bleef aanmanen tot de uiterste voorzichtigheid Ook deze spr. oogstte luid applaus. De voorzitter gaf daarna gelegen heid tot gedachtenwisseltng. De heer Wassenaar (St. R i zeide, dat- hij teleurgesteld was, daar hij niets over de gewenschte loonregeling gehoord had. Het ultimatum van de Ned. Vereen., deelde spr. mede, loopt niet 9 maar 15 Juli en er wordt S maal 24 uur bedenktijd na dien da tum toegestaan. Het publiek, zei spr., hebben wij op ouzo hand. Over de Rotterdamsche staking zei de heer Wassenaar, dat die geheel ongemoti veerd was. Wij hebben als Directeur gehad, zeide spr., den heer Adams, die deug de niet; maar n u hebben wij er oen, die deugt heelemaal niet. Vordeir be klaagde de heer W. zich over te lan gen werktijd en drong aan op het stellen van een ultimatum tegen 16 Juli, met- toestaan van 3 maal 24 uur bedenktijd. De heer van Scliie (St. R.) besprak de loonen en zeide dat f 25 grond- ioon nog te weinig is. Hij drong aan op gelijke loonen als door de gemeen tewerklieden wordt genoten: f 27. De keer Van Doorn wilde erken ning van de organisaties als eerste eisch gesteld zien en vroeg ook f 25 grondloon. De heer v. d. Walle (P. C. B.) deelde mede, dat er bij N. Z. H. T. M. gehuwde ambtenaren zijn, die een maandsalaris van f 85 genieten (af keurend gemompel). De heer OÓslveen vond het een goed denkbeeld, een ultimatum te stellen tegen 16 Juli. Maar d&n ook geen bedenktijd meer! Ook volgens spr.'s meening is de Rotterdamsche tramstaking geheel mislukt. Geld is or genoeg, zeide spr., wan neer wij wisten, dat het daaraan ont brak, zouden wij het woord staking niet eens noemenl (luid applaus;. Dat wil niet zeggen, dat niet met st-eunlijsten zat gewerkt worden. Dit is ook goed ais .graadmetor van de sympathie van 't publiek. Een uitgewerkte loonregeling had spr. niet medegebracht, wel een sche ma van grondloonen. llol personeel moet dan maar zeggen, wat het ver der wenscht. Op het grondloon komt toch alles aan. Geëischt wordt door St. R. en den P. C. B. een grondloon van f 24 voor het geiheele land en in plaatsen waar in de industrieën meer wordt betaald het loon dat in die in dustrieën uitgekeerd wordt. In Haar lem zal het grondloon gelijk moeten zijn met dat der gemeentewerklieden, f 24 is voor deze streek veel te wei nig, 't zal hier te Haarlem minstcm f 26 moeien zijn. Dit zijn geen „la-' waai-eoschon'1. Wat de ambtenaren betreft: dezen hebben recht op hetzelfde salaris als door de spoorwegambtenaren wordt genoten: een minimum van f 1200 is voor die categorie een niet te kooge eisch. Scherp critiseerdc spr. hel door den heer v. d. Walle genoemde maandsalaris van f 85. De heer van Dam (St. R.) zeide, dat hij niets had hooren zeggen over een duurt ebijstag. De beer Verzijiberg wilde ieder een even groot loon geven, nl. f27, zonder rekening te houden met dc woonplaats. De heer Oostveen, de sprekers be antwoordende, zeide, dat de duurte- bijslag, zooals die op liet oogenblik beslaat-, moet gehandhaafd blijven en misschien, bij abnormale duurte, nog verhoogd. De genoemde loonen moe ten beschouwd worden los van dien duurtebijslag. Een uniform loon achtte spr. niet gewenscht, in vor- sctuUende plaatsen worden immers verschillende leveuseischen gesteld. Spr. stelde dus voor, rekening hou- -der.de met dc geuite wensclien, een grondloon van f 25 voor 'l geheele land en f 27 voor de groote plaatsen. Nadat nog eenige der aanwezigen het woord hadden gevoerd werd ge stemd, om te beslissen of een uniform loon zal geëischt worden of ver schillende loonen, met klassificatie volgens de woonplaatsen. 49 -der aanwezigen verklaarden zich voor een uniform loon, 25 voor verschillende loonen. I-Iet uniformloon wordt dus aange nomen. Nadat dit besluit gonomen was kwamen er weer eenige aanwezigen tegen op en zeide kap. Burwinkel, f 27 te hoog te achten. De heer van der Kooy zeide een grondtoon van f 24 het meest ge wenscht te achten, maar dan met een piaatselijken bijslag. Hij maakte hier een voorstel van. Eerst werd in stemming gebracht het in de vorige vergadering gedane en nu weer te berde gebrachte voor stel: een grondloon van f 25 met plaat selijke toelage voor die gemeenten waar de loonen hooger zijn. Dit voor stel werd met 39 tegen 21 stemmen aangenomen. In dien geest zal dus aan de Directies een voorstel worden voorgelegd. Voor Haarlem en Leiden, deelde de voorzitter mede, zal een toelage van f 1 gevraagd worden. Verder zal gevraagd worden een 8-urige arbeidsdag, volledige erken ning der organisaties en spoedige iro voering van een nieuw reglement dienstvoorwaarden, (waarin ook op genomen een pensioenregeling), sa mengesteld in overleg met de organi saties. Vóór 16 Juli zal aan de Directies antwoord worden gevraagd. Ten slotte nam de vergadering met algemeene stemmen een motie aan, waarin teleurstelling wordt geuit over de afwijzende houding der di recties en aan het hoofdbestuur wordt opgedragen met alle geoorloofde mid delen binnen den kortst mogelijken tijd de billijke eischen van het perso neel ingevoerd te krijgen. Na korte slotwoorden van den heer Oostveen, Kap. Burwinkel, en den heer Meijer, scretaris -van den P. C. B., sloot de voorzitter om 4 uur de vergadering met een woord van dank aan sprekers en aanwezi gen. PERSONALIA. Beroepen is als preuikant bij de Gereformeerde kerk te Barnevcld ds. J. A. Tazelaar te Haarlemmermeer. Bij beschikking van den minis, ter van binnenlandsche zaken zijn onder meer de navolgende studenten der Technische Iioogeschool, - ge durende de zomervocantie —benoemd tot buitengewoon opzichter: A. W. N. van Vliet Jr. bij waterstaatswerken, opmetingen en onderzoekingen voor het opmaken van een plan. voor het droogleggen van hot Amelander wad; A. van den Berg, bij de werken van" de Visschershaven te IJ muiden; D. van Riemsdijk, bij het maken var. werken tot verdediging van de Noord zeekust in de provincie Noord-Hol land benoorden strandpaal 9800. De Wonderman. Derde voorstelling van De Rubini voor een uitverkocht huis in den J answeg-schouwburg! De telepathische proeven slaagden weer. alle, meer of minder vlug, naar mate de opdrachtgevers of geleiders meer of minder sterk wareii in het concentreeren van hun gedachten, wat aardig uitkwam bij het spelden zoeken, toen bij het optreden van den reserve-geleider het experiment veel sneller verliep dan eerst het geval was. Een ingewikkelde proef gaf een Haarlemsch hypnotiseur op. De op dracht was aan niemand ui de zaal bekend dan aan dan opdrachtgever, die de opdracht in een verzegelden brief had meegebracht. De proef sJaagce volle omen: De Rubini moest op het podium twee aangewezen sloeien klaar zetten, twee dames uit het publiek op 't toonecl brengen, iiaar op de stoelen plaatsen, uit'hel handtaschje van een dei- dames een vestiaire-biljet halen, daarmee uit dc vestiaire hoed en mantel van dq da me halen, die haar brengen, uit den mantelzak een verzegelden brief ba len, dien openen, daaruit drie visile- ivaartjes nemen en die aan elk der dames en aan den impressario Lau- lenstein geven. 't Geschiedde vol maakt in overeenstemming met hei- geen in den brief was neergeschre ven. De Rubini bereidde toen aan het publiek een teleurstelling. Hij deelde mede, dat hij na het gebeurde te Haarlem, Zondagavond, toen vele dames waren flauw gevallen, t geen zich na hex vernemen van hel ge beurde te Haarlem uit de couranten elders heeft herhaald, besloten had de massa-suggesxieproef in Neder land niet meer te herhalen. Het was een geval van massa-psychose, ver klaarde De Rubini, waarbij het voor beeld van eene dame (het in zwijm vallen) zoo suggestief werkt, dal -ui deren dit ook overkomt. Hij had voorts opgemerkt, dat er een aantal simulanten onder de flauw-valiers waren. De individueels suggestieproeven slaagden maar ongevëer ten halve, het stijf worden van een been, het niet kunnen uitspreken van -ie» naam, het niet kunnen oponen van den mond, het niet kunnen loslaten van den vinger van De Rubini, het molondraaicn met de handen, geluk te allemaal, maai- vele andere proe ven mislukten geheel. Het Fiimkijkspel Cinema Palace. Het hoofdnummer, dat deze week in dit theater gaat, heet „De wettige weg", volgens het programma een buitengewoon spannende levenstra gedie m 7 afdeelingen. Dat is waar. „De wettige weg" is dc veelbewogen geschiedenis van een jeugdigen schil der Louis Neville, en zijn model, Valerie West Deze twee jonge men schen beminnen elkander, maar eer zij elkaar (langs dén wettigen weg) toebehooren, ondervinden zij vele moeilijkheden en grooten strijd. De beele geschiedenis is er op geba seerd, om ue heiligheid van het wei tige huwelijk aan te toonen. Hel stuk, waarin Clara Kimball Young «le hoofdrol vervuil en triomfen viert, heeft een blij einde. Voor kinderen vinden we de film evenwel minder geschikt. Ook de andere nummers van bet programma ziju hel aan schouwen meer dan waard. Mej. Pauline Hervé brengt een aan gename afwisseling door haar aar dige liedjes, waarmee zij veoJ succes heeft, in wélk succes zij gracelijk de haar begeleidende pianiste laat dee- len. EEN NIEUWE KERK. In Ilaarl. Predhl.blad deelt ds. Vunderink mede dat door hem voor een nieuwe kerk in de Amsterdamsclie buurt als „eer ste steentje" een gift van f 100 is ontvangen. Pers-Üverziclit DE VERVOLGING VAN DEN EX- KEIZER. In Z3ke van de te ver wachten vervolging van den ex-kei zer van Duitschland schrijft Het Volk in ziin nummer van Vrijdag avond: Het is ooi. enze overtuiging, dat Wilhelm II, ware hij een werkelijke heerscher geweest, den oorlog had kunnen beletten door mannen als den toenmaligen rijkskanselier te sterken en den militairen chefs waar van hij in naam het hoofd was, liet stilzwijgen op te leggen. De keizer liet echter de drijvers begaan en tee- kende de oorlogsverklaringen door de generaals in zijn omgeving, voorna melijk wegens de mobilisatie in Rus land, voorgesteld als onvermijdelijk. Vooral na hetgeen sedert over het ka rakter van den man bekend is ge worden, kan men hem -redelijker wijs niet houden voor den aanstich ter van den oorlog, dien hij tegen den wil van zijn omgeving zou heb ben doorgedreven. Men heeft hein leeren kennen als een tooneelmalige persoonlijkneid, die met mui of meer goed gevolg in de uiterlijke vereisch- ten van zijn positie vele jaren heeft voorzien, maar niet werkelijk aan sprakelijk kan worden gesteld voor de groote beslissingen door het nood lot in zijn handen gelegd. Tegelijkertijd, en dit is o.i. van nog groote r gewicht, ontbreekt aan degenen die zich tot rechters van den keizer hebben opgeworpen, alle zedelijke bevoegdheid ten eenenmale. Wlhelm moge een onbeduidend of zelfs een slecht vorst zijn geweest, de staatshoofden van de Entente hebben niets gedaan om welk de ge schiedenis hun lof zal brengen, of zich tot dank verplicht zal achten. De wereldvrede «lie hun gevangene van straks althans meer dan 25 jaar heeft geëerbiedigd, is, voorzoovei het zal afhangen van de Clemenceau's, de Wilson's en de Lloyd George's voortaan geen uur gewaarborgd. Wal de zwakke heerscher beeft laten ge beuren, wordt- opnieuw voorbereid door deze sterke mannen en zij <Jie-» na al wat geschied is en ondanks alle protesten en waarschuwingen, een Europa achterlaten uitsluitend door het recht van den sterkste be volen, kunnen niet zonder nogmaals een schaaamteloos onrecht te begaan den reeds half vergeten monarch uit een afgesloten periode dagen voor hun gestoelte. En om Le beginnen moeten zij het recht van een kleine natie verkrach ten, die, onder meer, aan dezen schip- bi eukeiing van den wcrcldstorm een schuilplaats verleende, zonder ook in zijn geval le vragen naar schuld of onschuld. Binnenland KINDERMOORD. Te Coevorden is in hechtenis genomen mej. S., die verdacht wordt haar pas geboren kind van het leven te hebben beroofd. DE ACTIE IN DE METAALIN DUSTRIE. De afd. Dordrecht van den Ghr. Metaalbewerkershond heeft met 271 tegen 26 stemmen het Hoofd bestuur gemachtigd om daar een ul timatum te stellen. De R. K. metaal bewerkers namen met 80 stemmen tegen 1 een gelijkluidend besluit. DE ZEEJONGENS. B. en W. van den Haag hebben, naar men ver neemt, tot den minister van Onder wijs een schrijven gericht, waarin zij de aandacht vestigen op het gevaar, dat, nu de oorlog voorbij is en bij zondere maatregelen gaandeweg op geheven worden, weer op groote schaal leerplichtige kinderen zullen worden medegenomen ter zeevissche- rij. Gedurende den oorlog was dit kwaad bedwongen, doordat de mili taire autoriteiten, onder wier gezag de Scheveningsciie haven was gesteld, met toelieten dat met visschersvaar- tuigen personen gingen uitvaren die niet in de monsterrol waren ge noemd, terwijl de waterschout leer plichtige jongens niet liet aanmon steren. B. en W. verzoeken den minister nu maatregelen te nemen, waardoor het mogelijk wordt te verhinderen, dat het kwaad zijn ouden omvang weer aanneemt. Zij meenen, dat dit zou kunnen geschieden door zoodanige wijziging van art. 29 der leerplichtwet, dat ook buiten de schooltijden de politie on treden kan tegen kinderen, die de school verzuimen, of gaan ver zuimen. Zij wijzen voorts erop. dat het nog doelmatiger zou zijn in een wet te bepalen, dat alleen zij, die op regelmatige wijze aangemon sterd zijn, met visechersvaartuigon uitvaren mogen. EEN GOEDKOOPE! Op OÜge veer 82-jarigen leeftijd is te Baru: - veld overleden een rustend landbou wer, die in zijn lange tevcronog niet één paar schoenen heeft versleten. Zijn meer dan 60 jaar geleden aan geschafte lederen schoenen, die hij alleen gebruikte: „nao de maarkt en nao de kaark", zooals hij placht te zeggen, waren bij zijn dood niet meer dan half versleten. GEMEENTE-AMBTENAREN. Tot voorzitter der afdeeling Noord- Holland van den Ned. Bond van meenle-Anibteiiaren is gekozen de heer Th. C. M. P. van Kolfschoten, burgemeester van Edam. Een nieuwe uitbarsting van den Kloet Om mogelijke bezorgdheid naar aanleiding van hetgeen N. I. P. A. uit Weltevreden seint met betrekking tot teekenen eener nieuwe uitbarsting van den Kloet, te voorkomen, deelt men aan de Nieuwe Ci. he; volgende mede Na de uitbarsting in den nacht m 22 op 23 Mei 1901, die schrijver de zes medemaakte, deden zich -dezelfde verschijnselen voor, als waarvan in bovengenoemd telegram gewag ge maakt wordtgerommel en lichten boven den top. Den bewoners uit den naasten omtrek, nog onder den in druk der vreeselijke gebeurtenis, ver oorzaakte dit een begrijpelijke onrust; langzamerhand tot kalmte gekomen, kwamen zij tot de onderstelling dat het lichten waarschijnlijk niets dan een atmosferisch verschijnsel was, te meer, waar in dien tijd van het jaar. nog omveders voorkomen. Hoe dit zij, een nieuwe uitbarsting is niet ge volgd, en voor zoover hij zich uit lec tuur herinnert, heeft nimmer na een eruptie zoo dadelijk een tweede^ pluals gehad. Bovendien, de rampen zijn steeds veroorzaakt door het water uit" het Kloetineer, en aangezien dit (hans wel geheel of nagenoeg ledig zal zijn, is een nieuwe ratnp, menscnel.jkcr wijze gesproken, vooreerst niet le. duchten. DE ONTROUWE TELEGRAFIST. Naar Het Volk verneemt is in verband met de zaak van den tele grafist, die verdacht wordt afschrift van telegrammen aan derden té heli- ben verstrekt, mr. Troelstra door den rechter van instructie gehcord. POLITIE-TROEPEN. De opper bevelhebber heeft, naar de Tel. vcr- neemt, hepaald, dat politietrocpen ZUlien worden opgericht dc officie ren en onder-officieren daarbij inge deeld. worden beëedigd het overig personeel niet. De politietroepen wor den verdeeld in drie compagnieën, met resp. 's-Gravenhagé, Deventer en 's-Hertogenbosch als standplaats. Li ke compagnie wordt verdeeld in af deelingen onder een officier en elke afdeeling in groepen onder een onder officier. Onderofficieren en minde ren worden bewapend met klewang en karabijn zij zullen steeds gewa pend in het openhaar verschijnen. DE OÓRLOGSWINSTBELASTINlI. Verscheneu is de Memorie van Antwoord betreffende het wetsont werp tot wijziging der Wét op do oorlogswinstbelasting. Bij nota van wijziging wordt o.a. de vozende nieuwe bepaling opgenomen: Indien over eenig jaar, bedoeld bij art- 5, te weinig belasting is gehe ven, doordat bij het vaststellen van het inkomen of van de winst over dc verschillende jaren een verlies is aangenomen, hetwelk nader blijkt, niet, of tot een lager bedrag dun dat, waarop het is begroot, le zijn geleden, kan de te weinig geheven belasting van den belastingplichtige of zijne erfgenamen, niet vóór 1 Januari 1924, worden nagevorderd. EEN NEDERLANDSCH OFFICIER GEVANGEN GENOMEN. Havai meldt uit Brussel: Volgens de Nation Beige, is de Nederiandsche officier Graaifand in uniform door Belgische soldaten in hechtenis genomen, daar hij zijii zakken vol an li-Belgische pamfletten had. Daarna is hij weer losgelaten. Tour- Van het Politieke nooiveld. TWEEDE KAMER. 4 Juli. Haarlems muziekkorps geen subsidie. Tegemoctko ming voor bijzondere kweek scholen. Dc Arbeidswet. Haar begïnsol en gevol gen. 's f^in.istors verde diging. Geen leden ge noeg. Tot mijn leedwezen kan ik Haar lem niet felioiteeren met een Rijks subsidie aan liet korps van Kriena, en ik had het hem cn Haarhui tcwïh graag gegund, evenals de hoor BÖmans, die, gelijk liet eon wethou der van Haarlem past, at zijn best gedaan heeft om ook voor Haarlem een post van f 5000 op de begrooling te krijgen. Haarlem ligt helaas le dicht bij Amsterdam eu behalve de groote steden: Amsterdam. Den Haag an Utrecht krijgen alleen de vcr- iifliggende centra der beschaving als daar zijn: Groningen, den Bosch, Arnhem en Maastricht subsidie voor hare nmziekgenoegens. Maar er is een kleine troost bij dit muzikaal ongevai voor Haariem: het amendement-Bomans hoeft in elk gc val bewerkt, dat Minister l)c Visser heeft be'oofd, ook Haarlem bij dc nieuwe begrooting te zullen geden ken. Komaan dus, Haarlemmer* geduld en courage gevat! Er zijn méér din gen die lang duren en toch komen. Zoo zullen voortaan ook de kweeke- lingen van bijzondere kweekscholen, die geen internaat hebben of daar buiten zijn gehuisvest, een le -luge kunnen krijgen van f 500 per jaar. .Vroeger kregen zij niemendal, cn die der openbare kweekscholen f 360; deze bedragen zijn nu verhoogd, en

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1