Agenda Vredesheruenkiag. Blnnsnland Letteren en Kunst Stoomvaartberichten 37b Jesrgsng No. 11074 Verschijnt dagelijks; behahre op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 9 JULI 1819 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 4 maanden: Voor Haarlem en de dorpen m den omirek waar een Agent gevestigd is (hom der gemeente) f 3.35. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers 10.15. GeDiustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51Geïllustr. Zondagsblad Toor de omstreken en franco per post 1 0.5®. Uitgave dor N.V. Lourono Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels 1 1.26; iedere regel meer 25 Cte. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. lieDBtHivere-adTertentièn ran Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. elke regel meer 121Cts. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prije. Telofoonnre. dor Redaotio 600 au der Administratie724 i Administratie Grooto Houtstraat 68. DIT NUMMER BESTAAT IHT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Heden. WOENSDAG 9 JULI. Madrigaal-Vereeniging, Grooto kerk 8 uur. Den Hout, Stadslent, 8 uur, -Con cert. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 10 JULI. Schouwburg Jansweg: Vereenigde Tooneelisten, „De Kroegzangeres", 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat Biosc. voorstelling. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Biosc. voorstelling. Hot aigemsene uit breidingsplan. Voor den Raad is ha ter inzage gelegd het algemeene uitbreidings plan der Gemeente, wSbromtrent zoo vaak het. een-en-ander te doen is geweest in den Raad. 't Plan dagteekent van het begin van 1917, toen het in Januari door Openbare Werken iB ontworpen. We hebben zoo den indruk, dat de genen, die de kaart hebben openge vouwen, een gevoel van teleurstelling ondervonden hebben. Op de kaart ziet men niet andere dan veertien meer of minder groote terreinen, aangegeven met bruine kleur, die in 1917 nog niet waren bebouwd. Na tuurlijk is het goed, dat de Raad ook dit plan ter raadpleging heeft, maai- Op zichzelf lijkt ons dat niet voldoende. Deze stadsuitbreidingen, welke op dc kaart zijn geprojecteerd betreffen nl. nieuw Haarlem, cl.w.z het gedeelte van het stadsgebied, dat nog niet vooraf was of is be bouwd. Maar van meer belang nog is, dat de Raad vuststelt een plan van de verkeerswegen voor de ge- heele stad: oud- en nieuw, gedeelte Immers, wanneer de aangegeven uit breidingsplannen zoo worden vastge steld als zij hier ontworpen zijn, is het nog niet mogelijk te beoordee- len, of deze ontwcrp-bouwplannen Ban de eischen voldoen. Worden er in de toekomst groote verkeerswegen naar en van en door de stad anders Seprojecteerd dan nu het geval is, an moeten de uitbreidingsplannen weder gewijzigd worden. Dat is dan niet zoo erg, wanneer het uitbrei dingsplan nog maar plan gebleven is, doch als men er dit, roods aan het verwezenlijken is, als het terrein reeds is bebouwd, dan kan de toe stand voö'r tientallen van jaren ver knoeid zijn en is het misschien al leen met dure onteigeningen moge lijk, om verbetering aan te brengen, zoodat we zouden willen vaststellen, dat de nu gevolgde methode niet. de juiste is. Laat men niet wachten tot geheel Haarlem is volgebouwd, voor men het verkeerswegenplan vaststelt. Dit ga vooraf en daaraan passc zioh jian liet plan voor uitbreiding der nog önbebouwle stadsdeelen aan. We meenen, dat dit ook de bedoeling van den Raad zal zijn. Terecht 19 er in de laatste zittingen, o.a. door de heeren Gerritsz en Van de Kamp, op gewezen, dat men den aankoop van perceelcn in de stad voor ver ruiming der verkeerswegen niet be- oordeelen kan, als men niet het ge- heele plan voor zioli heeft, waarvan de partieele verruimingen een deel uitmaken. Dat het noodzakelijk is, dat i van te voren weet, waaraan men toe is, bewijst het gebeurde met het ter rein Jen noorden van den spoordijk, beoosten het Spaarne. De 11. IJ. S. M. is pas met de plannen voor de verlegging van dit gedeelte van de spoorbaan gekomen, toen haar bekend was, dat de Ge meente den driehoek tusschen de spoorbaan en den Oudenweg als bouwterrein wilde gaan uitgeven. Was dit laatste gebeurd, dan zou de gewenschte verbetering van de spoor baan voor langen tijd onmogelijk zijn geworden. Als de- Raad dit algemeene plan vaststelt is liij er dus nog niet; in tegendeel, hij behoort de samenstel ling van een algemeen plan tot ver betering van de wegen in binnen stad en van de wegen naar de stad uit te lokken vóór men het zg- be bouwingsplan, dat nu aan den Raad is voorgelegd vaststelt, althans dit laatste in. overeenstemming te bren gen met een vooraf vastgesteld ver- keerswegenplan. Uiteraard zal deze zaak spoed vereisahen. wil men de bebouwing van de weinige nog open gemeente-terreinen niet vertragen. Het valt bij bestudeering van het algefriecn uitbreidingsplan op, hoe gering liet nog bebouwbaar stadsge bied is. Het klinkt heel wat. als men spreekt van 14 terreinen maar sedert hei ontwerpen van da: plan zijn reeds twee-cn-een-half jaar voorbij ge gaan. En het aantal van 14 te be bouwen terreinen is al veel vermin derd. I11 het Kleverpark zijn of wor den ^langrijke gedeelten van de terreinen 1—3 ingenomen door de Middelbaar Technische School, Am bachtsschool, de tweele H. B. S. 5-j. cursus en de nieuwe Zwemschool. Ter rein no. 6 (van de voormalige Ka toen-maatschappij) wordt alreeds voor bouwterrein in gereedheid ge maakt. Terrein no. 10 wordt voor een groot deel in beslag genomen door de woningen van Roscnhaghe. Terrein 110. 9 wordt versnipperd, als de spoorplannen ten oosten van het, •Spaame hun beslag krijgen. Terrein "O. 13 (Buitenrust) is ook voor bouw-1 terrein aangekocht, terwijl dit even eens door particulieren is gedaan met terrein 110. 5 (kweekenj-Zooher). Er blijven dus alledn nog maar voor de toekomst eenige kleine lap je» grond over lo in 't Kleverpark tussonen .de Santpoorterstr. en dsn Verspronckweg, 2o aan de Brouwers vaart, 3o om en bij de Kathedraal St. Bavo, waarvan echter nu en dan ook al een stuk afgaat, 4o ten oosten van het Spaame bij Harmenjansweg en II armen jansstraat, 5o het terrein bij het Slachthuis. Dit is nog een flknk terrein. Aan de Zomervaart gaai er echter ook al weer terrein af. Uit de kaart blijkt, dat inen hier langs het Zuider Buitenspaarne de oevers vrij wil maken voor het ver keer langs het Spaarne en dat aan den zuidhoek tegenover Buitenrust een park is ontworpen. Natuurlijk houdt het aantoonen van een gebrek aan bouwterrein een plei dooi voor de spoedige totstandko ming dter grenswijziging. Amsterdam, Dinsdag avond. Een herdenkingsavond voor den vrede, kon van alle groote steden in ons land wel alleen te Amsterdam plaats vinden. Want de geest van 't volk, in al z'n lagen is er van 1914 af wel meest gegaan in de richtin j van de Entente. Door de eeuwen heen heeft de Am- sterdamsche geest zich op een eigen wijze, onderscheiden van die in an dere steden van ons land, geopen baard. Onder de bevolking van de hoofdstad is bij vele groote gebeur tenissen te onderkennen een natuur- ink gevoel voor rechtvaardigheid, ge paard aan een zucht naar zelfstandig heid en onafhankelijkheid, die 't onmogelijk maken, dat invloeden van andere zijde het uitleven van een maal gekoesterde gevoelens zouden verhinderen. De openbare meening s er dan ook, dunkt me, vrijer uit en vaster, dan b. v. in Den Haag en Rot terdam, waar natuurlijk ook even goed dit instinctieve gevoel voor recht leeft, maar er naar-bui- ten meer overheerscht wordt door allerlei maatschappelijke invloeden, waardoor die geest daar minder gaaf en zuiver, wel als per soonlijke opvatting, maar minder al6 algemeene opinie aan den dag kan treden.. Vandaar dat. Amsterdam vrij- openlijk de zijde van de En tente heeft, gekozen, vandaar 00.., dat het sluiten van den vrede er niet voorbij is gegaan, zon der dat dit ontzaglijk belangrijke ge beuren herdacht werd. Te Amsterdam klopt 't hurt van Ne derland 't best, zei Prof. Niermeijer, die dc bijeenkomst Dinsdagavond in ht Concertgebouw opende, terecht. Dat pro-Entente niet synoniem is met on-Nederlandsch," zooals wel eens in den oorlogstijd dwazelijk is beweerd, bewijst wel de warmte, waarmee het honderden leden tellende zangkoor .be staande uit de leden van de Madri gaal-vereeniging, het Amsterdamsche Toonkunstkoor, de Sociétè Wallonne de Chant, het a capella-koor Bel Can to en de Rooinsch-Katholieke Orato riumvereeniging, het Wilhelmus door het orkest aangeheven spontaan en ongeleid meezong en de ernstig-eer- biedige wijze, waarop het in groot ge tal opgekomen publiek het zingen van het volkslied aanhoorde. Dat mooie begin ging vooraf aan de korte maar indrukwekkende redevoe ring, waarin Prof. Niermeijer het doe! van de samenkomst meedeelde. Deze hoogleeraar is in de oorlogsja ren een van de leiders, of beter een der tolken geweest van de publieke opinie, van wat hij noemde de Am sterdamsche sfeer. Hij heeft behoord to,- degenen, die ook in de moeilijkste jaren, toen alles wat recht is met ver nietiging bedreigd werd, onversaagd is gebleven en daarvoor onzen dank verdient. Met een trefend voorbeeld schetste Prof. Niermeijer den afkeer, dien het optreden der Duitschers heeft veroor zaakt, door te herinneren aan tie daad van Thomas Kappel, een heftig Ierseli nationalist, die te Brussel ver toefde ten einde daar wapens te koo- pen, om Ierland tegen Engeland te wapenen. Maar hij woonde er den in val dei' Duitschers bij en wat daar bij gebeurde vervulde hem met zulk een ontzetting, dat hij zijn haat tegen Engeland overwon, naar Ierland reisde en daar een vrijwilligerskorps oprichtte, om het Britsclie leger te steunen. Hij liet liet hierbij niet, maar trok mee ten strijde en is in Frankrijk gesneuveld. In zijn boek ,,Tlie ways of war" schreef Kappel: „Wij moe ten bovenal goede Europeanen zijn!1 Dit is ook zoo begrepen door de Ne derlanders, die het voor de Entente hebben opgenomen. Prof. Niermeijer en z'n kring viui geestverwanten had den'zich tot, taak gesteld in den oor logstijd Nederland wakker te schud den. Nu heeft de gerechtigheid geze gevierd. Wie zegt, dat cr zooveel aan dezen vrede ontbreekt, vergeet, dat met het verdrag van Versailles zeker geen Goddelijke gerechtigheid is be reikt, maar wel een menschelijkt: menschelijko gerechtigheid in volle mate. Met behulp van de militairen is nu liet militairisme vernietigd in de democratieën. Er is gevochten' om eon blijvenden vrede te verkrijgen. Thans krijgt Europa, een schoone kans, om zich de ware beschaving te verwerven. China, het oosten, heeft tin eenheid sinds lam? bereikt. TTri oorlogvoeren is er altijd verfoeid. Thans is hot oogenblik daar, waarop Europa de Oostersche wijsheid en den Westorschen burgerzin van Amerika kan ontmoeten. Nu is het de tijd voor een vereenigd Europa door dan Volkerenbond. Laten wij dan zijn goede Europeanen! Prof. Niermeijer ontving te midden van veel toejuiching een lauwer krans. Deze bijvalsbetuigingen waren nog niet stil geworden, of die klonken weer op, loan Evert Cornells van de trap langs het orgel naar het- podium ging, om de Hymne li la Justice van Aiberic Magnard, een der Fransche helden, die in September 1914 op zijn buitenverblijf te Nanteuii-le Hau- duin gefusilleerd werd, omdat hij plunderende Duitschers uit z'n wo ning verdreven had, uit te voeren. Schoon wordt daarin de strijd van het recht tegen het geweld geparafra seerd en het publiek genoot zeer van de uitvoering, die de milde zegening der overwinning van het recht, na de onstuimigheid van den strijd, fraai in het klankenspel deed uitkomen. Tot een ovatie zwol het applaus, waar mede do dirigent, die in het Concert gebouw ook een sterkon strijd te strijden heeft, werd bedankt. Ook hem gewerd een krans. Wonderlijk volk ooi: de Amsterdam mers. 'k Sprak in den aanhef van hun goede deugden, wat nu volgde kan niet in hun voordeel pleiten. Jlir. G. Graafland zou spreken over de moreele beteek en is van de bevochten overwinning, Hetzelfde publiek, dat straks toen Prof. Niermeijer Jhr. Graafland, een van den vriendenkring, voorstelde als een der mannen, die Atjeh voor In- dië en daardoor Indië voor Neder land hebben behouden Overste Graafland is de man van de mare- chaussée hem een spontane en hartelijke hulde bracht, maal;te den redenaar nu het spreken onmogelijk. Jhr. Graafland, ontroerd door de op gewekte herinnering aan hetgeen hij in Atjeh gedaan had, kon de zaal niet beheerschen en was daardoor voor 't meerendeol der 1500 aanwezigen, o.w. een aantal leden van het corps di plomatique en hel consulaire corps, onverstaanbaar. Het publiek een Concertgebouw-publiek nog wel! uitte daarop z'n ontevredenheid dooi- liinderlijk gekuch en gehoest en brak telkens 11a oen zmsnede in applaus los, ten tceken, dat^'l genoeg was. Jhr. Graafland betuigde z'n leedwe zen, dat hij niet den indruk maken kon, dien hij gewenschl had en bralt zijn redo of. Het kan zijn, dat liet waai- was, wat men vertelde, dat eeni ge pro-Duitschers achter in de zaal de hand in het spel hadden, maar van een manifestatie in dien zin was geen sprake. Men had immers Prof. Nier meijer straks met veel aandacht en instemming aangehoord, toen in den- zelfden geest als Jhr. Graafland sprak. Het publiek was eenvoudig ontstemd, dat het de rede niet vol gen kon en de overweging, dat men dan toch den spreker niet hinderen nag was daartegen niet opgewassen. Het was jammer. Want wat Jhr. Graafland sprak was wel de moeite waard. Hij begon met de opmerking, dat er nu verschillenden zijn, die er over klagen, dal deze vrede geen ver broedering brengt, maar dan over 't hoofd zien, dat wat in al de eeuwen van Europa's cultuur onmogelijk was, dat 21 volkeren in ons wereld deel voornamelijk en daar buiten zich hebben verbroederd, in den strijd voor het recht, thans is geschied. En nu klaagt men er nog over, dat de paar Centrale volkeren nog niet dadelijk in die verbroedering zijn op genomen! Sprekende over de wandaden van het Duitscho leger, zei deze oud-offi cier, dat, als hetgeen door dc Duit- sche officieren is bedreven en toege laten in liet Nederlandsöhe leger was voorgekomen, de bedrijvers voor den Krijgsraad zouden zijn gein-acht en eerloos verklaard zouden zijn. Hei ergste is, dat Duiischland ook nu geen schuld erkent en geen berouw toont. Vijf jaar lang heeft het eigen Land ook nu geèn schuld erkent en geen berouw toont. Vijf jaar lang heeft het 't eigen land in de leugen geli011 den om den rooftocht zijner le gers goed te praten, vijf jaar lang heeft het getracht de neutralen in den waan te brengen, dat alleen Duitschland goed en groot was en geen ander land waardig was iets goeds tot stond te brengen. Daardoor was liet ook hier te lande wa|ar men vroeger als er sprake was van ridder lijkheid en ware cultuur, altijd .dc oogen naar Frankrijk richtte, Duitscli ging denken, voorbereid als deze geestesrichting was door deels vcr- vnlschte en pasklaar gemaakte Duit- sclie schrifturen. De Fransche lite ratuur laat altijd nog plaats voor eigen gedachte, eigen oordeel over. De Duisehe daarentegen laat niets te denkon over. De schrijvers denken alles voor hun lezers. Daardoor is ook hier te lande een klasse ontstaan van lieden, die den ken met liet hoofd van een ander, ook omdat het zoo gemakkelijk is. 1-Iij laakte daarbij het vooroordeel van velen, dat niet alleen het land, de Regeering, maar ook het volk neu traal moest zijn. In 1915 al was nie mand meer neutraal. En wie zich neutraa'. noemde, was pro-Duitscher. Daartegenover stonden de Entente- vrienden, die de moraal van den en keling ook voor de Staten \vildf?n doen gelden, dat wat den individu niet geoorloofd is, ook de Staat mag doen, die eon grooter drang naar rffJiivnai-iiirrlipjii cj) reclitschanenlieid wilden doen uitbreken. Daarna be gon Jhr. Graafland met een herdon- kuig van 't geen verschillende En tente-landen geleden hebben, hoe verontwaardiging rees over de brute overweldiging van Belgïe, hoe mei maal een traan in het oog kwam, men aan 't lot van Frankrijk dacliL Toen moest dc heer Graafland, door het rumoer in de zaal zijn rede af breken. 't Zij nogmaals herhaald, dat geen enkele maal verzet kwam te gen hetgeen de heer Graafland be toogde. Een groot deel van 't publiek vergoedde hem door een gul applaus de onaangename bejegening van een deel van 't publiek. Ilot Comité droeg een krans aan. Tenslotte is Alphons Diepenbrock zijn „Te Deum Laudamus" komen dirigeeren, een machtige hymne, waarbij behalve het sclutlerend or kest en het imposante koor de da mes Noordewier-Reddingius en Anke Sclieerbeek en de heeren Louis van Tulder en Jacq. Caro, als solo-quar- tet hun medewerking verleenden. Deze kunstenaar-wijsgeer, zooals Prof. Niermeyer hem noemde ver wierf vóór en na de uitvoering toen hij gelauwerd werd, een stonnachli- gen bijvaL liet was voor de eerste maal, dat Diepenbrock als dirigent optrad en hij deed dit op schitteren de wijze, koor- en orkestgroepen vol komen belieerschend. De uitvoering van dit Te Deum was van een zeld zame spontaneïteit in natuurlijkheid en schonk een groot genot, ook het aandeel dat het solo-quartet in dc uitvoering nam. Het Te Deum klonk als een juichkreet der bevrijding, 11a het booze, dat over ons is heenge gaan. Statósuws NIEUWE PERSPECTIEVEN VOOR WATERBOUWKUNDIGEN. Men schrijf; ons: De Staatscourant •an 16 Juni 1919. bevat het K. B. tot aststellino van de inrichting vpn den dienst der Zuiderzeewerken ;af- sluting en droogmaking der Zuider se). Voor de voorbereiding en de uit voering van de werken dor afslui ting en de droogmaking der Zuider zee zijn blijkens bovenaangehaald K. B. noodig, onder de hoofdleiding van een Directeur-generaal, inge nieurs. hoofdopzichters, opzichters, bureelambtenaren, tijdelijke inge nieurs, buitengewone opzichters en verder tijdelijk personeel. Ziedaar nu een levenspositie voor al van waterbouwkundigen! Een ar beidsveld geopend zóó schoon» als zelden voorkwam. Het moet een ge not en een voldoening zijn aan dit grootsche, machtige, echt Holland- sche vredeswerk mede te arbeiden! Door den langen duur van dit werk men berekent 40 jaar noodig te hebben wordt een groot vast personeel aangesteld, wat ons als juist gezien voorkomt. Immers zal men dan kunnen bebohikken over arbeidskrachten, die zioh aan dit mooie werk volkomen geven. Het mag een merkwaardige coïnci dentie genoemd worden, dat deze eerste daadwerkelijke stap naar de voliooüng van het- grootste water bouwkundige werk, dat dc wereld ooit aanschouwde, samenvalt met de oprichting van de Middelbare Tech nische School te Haarlem, die door nare afdeeling Waterbouwkunde ook medewerkers zal kunnen leveren voor dit gigantemverk. Dat tal van Haar- lemscke jongelieden zich tot dezen inderdaad scheppenden arbeid aange trokken mogen gevoelen I HET HUIS UITGEZET. Dfinsdagiuorgen zijn de gezinnen, wan' J. S. en L. S., het eerste. man', vrouw en 2 kinderen, het tweede: een gehuwde zoon van J. S.. gerechte lijk uit hun woning (Wijde Gekleloo- ae Pad 26) gezet. Den gahc-elen dag istond de inboedel op straat. In den voornacht zijn de meubelen naar het bureau van politie vervoerd, waar ze natuurlijk ook niet kunnen blijven. De gezinnen S. hebben den nacht op eigen koeten in een logement doorge bracht. Nader vernemen wij omtrent deze kwestie dal de uitgezetten het huis in onderhuur hadden van den eigen lijken huurder, wien 1 November 1918 reeds de huur bij deurwaarders-ex- ploit was opgezegd tegen 1 Mei. De uitgezette gezinnen, die natuurlijk geen contract met den eigenaar had den. hebben dus, toen zij de woning in onderhuur namen, geweten, dat zij ide woning met 1 Mei reeds moeeten verlatem. Tot Dinsdag heeft de eige naar nog geduld gehad. M. U. I.. O. 1. Na liet eindexa men aan de school voor M. U. L. O. I werd door de commissie van toezicht eon diploma uitgereikt aan: J. C. Bakker, 11. M. A. ten Cate, O. F. liinze, S. Jacobson, R. J. Koning, A. C. Klajc, M. H. Lornan, N. S. Margadant", A. R. Stap, W. Voet, J. A. de Vries, M. A. van 't Wout, A. M. Wentholt, A. J. v. d. Werff. VRIJ WILL1 GE BURG ER W ACI IT. - De St. Ct. van 8 Juli bevat de Statuten van de vereeniging „Vrij willige Burgerwacht", alhier, opge richt 14 Februari 1919. De vereeniging, aangegaan voor den tijd van 29 jaren, heeft ten doel indien zij daartoe door het hoofd der gemeente opgeroepen wordt, zoo ïijqotlig nioi geweld vaïi wapenen, lief. burcerliik vezae in de bestrijding van aanrandingen en bedreigingen van de openbare orde te steunen en tegen gewelddadig verzet te verdedi gen. Zij kan ook gedeeltelijk gebezigd worden tot verpleging en verzorging bij eventucole ernstige ordeverstorin gen en ter verzekering van een ge- regelden gang van den openbaren dienst. CHRISTELIJK LYCEUM. vorderd naar de tweede klasse: de meisjes: M. Bamink, J. II. Bender, E. Brand, M. E. de Haan, II. Hinloo- pen, M. G. Hinloopen, G. J. Meppe- Iink, W. M. de Wilde, L. Wolzak. De jongens: J. H. Becker, E. F. Breitenslein, C. Cassée, Th. W. Dei nurn, J. H. Diemer, D. van Dokkum, C. Kuyper, P. Laméris, G. M. Meppe- link, D. Middelkoop, P. Möhringer, A. Reigersman, B, W. F. van Riems dijk, W. F. II. Röell, II. A. Teixoira de Mattos, M. J. T. de Vries, J. E Viuiderink, D. ZemeL Niet bevorderd 3 en 1 vak-leerling. PAARDEN NAAR DUITSCH LAND. Naar vernomen wordt, is de uitvoer van paarden naar Duitsch land weer toegestaan. Dinsdag zijn van Groningen via Nieuweschans IOO paarden en 30 runderen naar Duitschland vervoerd. EEN NIEUWE ZONDAGSWET. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de voorbereiding van een nieuwe Zon dagswet, die .door den minister van bnnenlandsche zaken is toegezegd, in handen gelegd van een commissie, waarin hoofdambtenaren van ver schillende departementen van alge meen bestuur zitting hebben en wel ke reeds haar werkzaamheden heeft aangevangen. HOFBERICHTEN. Het vertrek uit den Haag van de Koningin en de Prinses naar het Loq zal plaats hebben Vrijdagochtend te 9 uur 29 m. per staatsspoor. De gewezen BaHsehs Keizer Lonaensche redacteur van de Ma.ich. Guardian zegt dat- hij reden heeft om aan te nemen, dat de Ne- derlandsche regeering vaster beslo ten ïs dan ooit, om den keizer niet aan de geallieerden over te leveren, en er, voegt hij er aan toe, geen middel bestaat waardoor zij gedwon gen kan worden dat te doen. Ook. dc keizer zelf moet gezegd hebben, dat hij niet voor een hof van de geallieerden zou willen ver schijnen. 't Interview met Prins Hendrik. Naar aan de Evening News wordt ge seind is men in geallieerde kringen van meening, dat het interview dat de Prins der Nederlanden aan de Londensche Daiiv News toestond, er op berekend was voor de gealli eerden den weg te effenen om de uitlevering van den ex-keizer te verkrijgen. UITVOERRECHT OP SUIKER. De Ned.-lnd. regeering heeft haar voorstellen betreffende het heffen van een uitvoerrecht on suiker in getrokken en stelt daarvoor in plaats plannen tot heffing van een belas ting op de winsten der cultuur-onder nemingen. EERSTE KAMER. Dc Kamer hield Dinsdagavond een korte zitting. Tncekomen was een schrijven van dr. A. Kuvper dat hij wegens ver» in het buitenland verhinderd was he den en volgende dagen aanwezig te ZIJNa een geheime zitting werd be sloten aan den nieuwbenoemden com mies-griffier der Kamer mr. Beciaerts van Blokland toe te staan om naast zim betrekking van commies-gnifier der Kanier tevens het secretariaat te mogen betCeeden van den Ho ogen Raad van Adel, ;hij heeft eervol ont slag aangevraagd als secretaris van den Onderwijsraad). Tevens werd hom toegestaan om tijdelijk in \N as- sénaar te mogen blijven wonen, (laar hij in 's-Gravenhage geen huls kon verkrijgen. Hierna werd de nieuwbenoemde griffier beöedigfl. De Kamer zal heden Woensdag in de afdeelmgen vergaderen en Don derdag 11 uur in openbare zitting .bijeenkomen. Mr. V. II. RUTGERS, die benoemd is tot lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, heeft ontslag genomen als burgemeester van Boskoop. ONGELUKKEN. De 16 jarige- A. Stcverink, wonende te Groenlo, die zich gedurende oen rit op de treeplank van de stoom tram naar Lichtenvoorde bevond, werd daarvan afgosUngerd.ilij kwam ojide:' de imm en werd vermorzeld. Men seint ons: Dinsdagavond de heer II-, expediteur van Baarn op Amsterdam, te Luren bij het uit stappen van de Gooische stoomtram verreden on gedood. NOODLOTTIG SCHOT. Bij het siroopen is de 17-jarige Spekschoor in de buurtschap Zïouwent, onder ai gemeente Lichtenvoorde, door een der medestroopérs door het onver wacht afgaan van een geweer ge dood. TOONEELSPELERS. - Het hoofdbestuur van de Ned. Tooneei- kunstenaarsverecniging heeft een uit- noodiging gezonden aan alle theater directeuren 111 Nederland, benevens aan het hoofdbestuur van de Ver eeniging van Directeuren van Open bare Vermakelijkheden. tot bijwo- ïiing van een vergadering in het American-Hotel te Amsterdam, op*25 Juli a.s. om tot overeenstemming te komen betreffende de invaliditeits- en touderdomsveTTorying en oprichting van een pensioenfonds voor Tooneel- spel ens. NIEUW DAGBLAD. Te BresK wordt binnenkort een groot dagblad uitgegeven voor de Zuidelijke "pro vincies. Hoofdredacteur wordt de heer Kellenaar uit Rotterdam. STV. MIJ. NEDERLAND. Celebes, van Amsterdam naai- Java vertrok 4 Juli van Cardiff. Oranje (uitreis) arriveerde 4 Juli te Port Said. Rembrandt vertrok 2 Juli van Bata via naar Amsterdam. Riouw vertrok 28 Juni van Padang naar Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MIJ. Berenice arriveerde 26 Juni van Amsterdam te Lissabon. Ganymedes vertrok 8 Juli van Am sterdam naar Avonmoutii. Mercurius vertrok 8 Juli van Am sterdam naar Barry Roads. ROTT. LLOYD. Djocja (thuisreis) arriveerde 7 Juli te Falmouth. Insulinde (uitreis) vertrok 4 Juli in Suez. KON. HOLL. LLOYD. Frisia (thuisreis) vertrok 1 Juli van Montevideo. HOLL. AMERIKA-I.IJN. Andijk arriveerde 8 Juli van Bal- timore te Rotterdam. Beukélsdijk, van Rotterdam naar New-York, passeerde 6 Juli 7 u. 40 nam. Lizard. Noordam, arriveerde C Juü van Rotterdam te New-York. Poeldijk, van RoUeidam naar Sa vannah en New-Orléans, arriveerde 3 Juli te Norfolk. Rotterdam, van Rotterdam naar Now-York, passeerde 6 Juli 12 u, 40 nam. Horsandfort. Amsteldijk vertrok 6 Juli van Bal- timore naar Rotterdam. Soinmelsdijk arriveerde 5 Juli van Java te New-York. STV. MI. OCEAAN. Sarpedon, van Amsterdam naar Java, arriveerde 2 Juli te Liverpool. Bollenland. DE KANAALTUNNEL. Op een vergadering van leden van hef En gelse! ie parlement werd besloten er bij de regeering op aan te dringen, om tot een besluit te komen betref fende den Kanaal-tunnel. Meer dan 300 leden en, naar men zegt, ook de premior, zijn voor den bouw van den tunnel. CAILLAUX. üit Parijs wordt geseind: Caillaux, die niet- vdór October te recht, Zal staan voor het staatsge- rechtshof, heeft nog een derden advo caat genomen, mr. de'-Moro Gïafferi, den verdediger van Charles Hum- bert. (De twee advocaten, die Caillaux reeds heeft, en die ook met zijn verdediging belast blijven, zijn mrs. Demange en Moutet. Mr. Moutet i? socialistisch Kamerlid voor Lyon. STAKING TE BRUSSEL. DP. R. Ct. verneemt: Dinsdagochtend om tien uur heeft het keukenperso- neel van noteis en restaurants het werk neergelegd Tal van kellners sloten zich bij hen aan. Eenige dui zenden hielden een optocht waarbij zij borden ronddroegen met opschrif ten betreffende lotsverbetering en verbetering van de lokalen die als keuken dienst doen. AHqè ging heel kalm toe. Qelueten fn Flume. Uit Ween en wordt nog geseind: Volgens een telegram van liet Corr. Bureau uit Agram hebben de laatste dagen te Fiume ernstige onlusten plaats gehud; een vrijwilligersbatal- jon dat gevormd was oui aan de be stuiten der vredesconferentie, welke in strijd zijn met Italics wenschen, gewapende" tegen te bieden, viel En- gelsclie en Fransche soldaten aan, zoodat ee ngercgcld gevecht ontstond, waarbij 50 Fransche en Engeischc soldaten worden gekwetst en 5 ge dood. In de Kroatische liberale ver eeniging werden de portretten van Fncli en Cleinenceau verbrand. Vrij dag bezetten drie ltaluuinsche linie bataljons straten en pleinen. ONLUSTEN TE HANNOVER EN LINDEN. - Over HannoVer en Lin den is de staat.van log afgekon digd. Bij het binnenrukken van de rijkswecrU'oepen is het tot eenige in cidenten en schietpartijen gekomen, waarin dood en en gewonden zijn ge vallen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1