Klompennota's Eén mÉpiipimip 37e Jaergang Mo. 11076 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 11 JULI 1619 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 2.35. 1- ranco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers f0.16. Gefllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51'. Geïlluslr. Zondagsblad voor de omstreken en Iranco per post f O.éö. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Teleloon 3082 ADVERTENTiEN: Van 15 regels 1 1.25; iedere regel meer 26 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bjj abonnement aanzienlijk rabat. Tienatuivers-advertentien van Vraag en Aanbod ven 1—-5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121cts. a contant; buiten bel Arrondissement dubbele prijs. Telefccnnrs. der Radaetie 800 en der Administratie TÊ4 i Administratie: Creole Houtstraat 93. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Haarlem en Omstreken De uitreiking van de minimum (geel)en aanvulllngsrantsoenkaar- ten (blauw) voor 1919—1920 be nevens bonnen voor twee 86nh8d8n in mindering van het minimumrant Boen zal plaats vinden foor inwoners der Gemeente Haarlem die ingedeeld zij'n bij de handelaren van 1 tot cn met 38 op Maandag 14 juli en No. 39 tot en met 69 op Dinsdag 15 juli, beide dagen van 94 uur in het Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 te Haarlem. Voor inwoners der Gemeente Schoten: op Woensdag 16 en Donderdag 17 Juli in het gymnastieklokaal van de Lagere School in de Socndastraat, aldaar, beide dagen van 9—4 uur. Voor inwoners der Gemeente Heemstede: op Woensdag 16 Juli In het Raad huis en op Donderdag 17 Juli in den politie post Bosch en Vaart, Boekenrode straat 9 (Stadskwartier) beide dagon van 94 uur. Voor inwoners der Gemeente flaarlemmeniede en Spaarnwoude op Maandag 14 Juli in het Gebouw der St. Jozefsgezellenvereenigingte Halfweg van 9—3 uur op Dinsdag 15 Juli in Gemeente gebouw, Teding van Berkhoutstr. (stadskwartier) van 9—3 uur te Penningsveer ten huize van den heer Alolenaar op Woensdag 16 juli van 9—2 uur Voor inwoners der Gemeente Spaarnüam: op Maandag 14 Juli van 93 uur, in het Raadhuis aldaar. Voor inwoners der Gemeente Bloemendaal: te Overveen op Maandag 14 Juli in Hotel 't Raadhuis aldaar van 94 uur te Aerdenhout op Dim da 15 Juli ten huize van den Agc,SMITS aldaar van 9—2 uur, te Bloemendaal op Woensdag 16 Juli in het gebouw voor Openbare Werken, aldaar van 9—4 uur, te Vogelenzang op Donderdag 17 Juli in het Raadhuis te Bennebroek van 9—3 uur. Voor inwoners der Gemeente Bennebroek: op. Donderdag 17 Juli in het Raad- huls aldaar van 93 uur. Deze verstrekking zal bestaan uit bons voor H.L. anthraciet, 1 H.L. eierkolen en 1/1 H.L. kachel kolen. De enveloppen met bonnen wor den met de nieuwe kaarten alleen verstrekt op vertoon van dB grijze minimumrsntsoenk'.,art. Voorts zij medegedeeld, dat een ieder zich van bovenbedoelde kaarten dient te voorzien, daarvoor 1919- -1920 uitsluitend bonnen voor brandstoffen zullen wordtn ver strekt op verteon van de nieuwe (gele) minimumrantsoenkaari. Directeur Brandstoffen-Bureau R. C. J. WILLINK HK£MSTEDE. Klompenwinkeiiers worden uit- genoodigd, vóór 15 Juli a.S. op gave te doen van alle openstaande posten, waarvan door het Kon. Nat. Steuncomité nog geen kennis geving van uitbetaling gezonden is, met vermelding van den datum en de grootte van het bedrag der nota, benevens het aantal bons (met onderverdeeling). Het Sttnncomité. KJein-Indusirie Maximumprijs. Steenkoolbriketten f67,50 per 1000 K.G. Ingaande 12 Juli a.s. Directeur Brandstoffen-Bureau R. C. J. WILLINK. LEVENSMIDDELEN' VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenburea» te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld gedurende het tijdvak van 12 tot en met 18 Juli 1919: bUIKER op bon D 34 (vier en dertig) drie en een half ons suiker, tegen den prijs van 30 cent per pond op bon I3e tijdvak der Kinder- 8uikerkaart: drie en een half ons suiker, tegen den prijs van 30 cent per pond. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Aosnda II e d c n. VRIJDAG 11 JULI. Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 12 JULI. ■Schouwburg Juiisweg. Rubini, 8 Mij. tot Expl. va*i Bebouwde Eigen dommen. (Ged. Oude Gracht 65). Jair- vergadermg, 11 uur. Opening „Regata". Amsterdam. Cinema Palace, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Da dienst der Licha melijke opvoeding. Voor de vervulling van liet nieuwe ambt van inspecteur dar Lichamelijke Opvoeding wordt genoemd de heer De Jonge, directeur van het Haven- en Marktwezen en Directeur van liet Distributiebedrijf. We vernemen dal inderdaad de hoor De Jonge ernstig in aanmerking komt voor deze func tie, hoewel hei. nog van enkele zaken, o.a. de afwikkeling van de distributie dezen winter afhangt of do heer De Jonge zal voorgedragen worden. Velen zullen op het eerste hoor en van den naam eenigszins verwonderd zijn, omdat de hoer De Jonge toch geen deskundige op dit gebied mag genoemd worden. Voor dit inspecteur schap zou men allicht eer gedacht hebboü aan een bezitter van de acte M.O. gymnastiek, temeer, omdat Het Staatsexamen voor de gymnastiek in do laatste jaren niet alleen het tur nen, maar het geheele gebied dc lichamelijke opvoeding, ook de open luchtspelen en zwemmen is gaan om vatten en do gymnastiek leeraren dus de aangewezen candidaten voor ambt, zouden zijn. We vernemen echter, dat mon 'Stadhuizo in de eerste plaats een ginasator gowenscht acht en in dit opzicht is de heer De Jonge zeker, ge lijk men het ons eens zeidc; „oen eer steklas-man". Uiteraard had hij. toen hij als directeur van het Dis trïbuliebedrijf optrad, ook niet zoo heel veel begrip van verschillende- soorten levensmiddelen en toch heeft hij den dienst der distributie zoo ge regcld, dat er maar één roep over is. Wanneer men echter con organisa tor wenscht, zou men beter doen den titel van Inspecteur 'te vervangen door Directeur van don dienst der Lichamelijke opvoeding. Immers een inspecteur is iemand die controle uit oefent, doch niet bestuurt of organi seert. Om begripsverwarring te voor komen lijk' ons daarom de titel van Directeur juister. Voor een inspec teur zou men de voorkeur moeten geven aan een deskundige. Het frouwenkiesrecht aangenomen. DE VLAGGEN UIT! Vrouwen van Haarlem ik wensch u van harte geluk! En al kan het velen van u niet zoo bijzonder veel schelen, dat de regeering u het recht van mede-kiezen heeft gegeven, u) voelt het meerendeel der vrouwen, dat zij er part noch deel aan gehad hebben, om liet zoover te brengen, ik wensch u toch, ondanks u zeiven, van harte geluk! In vroeger tijden toen de familie band wat vaster was en men iedere huiselijke gebeurtenis gewichtig vond, vierde men het meerderjarig worden van den zoon des huizes met een waardig feest. Dit was dan dik wijls het begin vun een anderen le venstoestand, men was niet meer on mondig, werd in zaak of bedrijf opge nomen, en had ook een stem bij voorkomende farniliebeslissingen, bij erfenis, of voogdij over jongeren, in één woord, men was gelijk berech- tigd als do ouderen van het gezin. En nog ziet men 'vaak lioe orthodox- joodsche families de meerderjarig- verklaring van haar zoon en de daar mee samengaande feesten, per adver tentie aankondigen. Welnu, het lijkt mij dat de vrou wen zich op dit oogenblik moeiten voelen als de jongeling op het feest ter zijner eere aangericht; en evenals, op het ouderwetsche feest, hij den gèlukwensch ook het ernstige woord behoorde, waarin gewezen werd op de verplichtingen, die de nieuwe staat meebracht, zoo moeten wij ook eens even stilstaan bij de gevolgen van onze mondigheidsverklaring. Hel is reeds zoo dikwijls gezegd, dat er zooveel vrouwen zijn, die deze nieuwe rechten niet begeeren, die het heel best vinden, zooals het tot nu toe was. En het als een groote rust voelen, dat de otndbeslissing en de groote verantwoordelijkheid Inch bij den man berustte. Zelfs in zaken, het huishouden betreffende zijn veel vrou wen zeer tevreden als bij eenigszins ingrijpende moeilijkheden de heer des huizes den knoop doorhakte; ja, ik denk nog met een pijnlijk gevoel van schaamte aan de enkele vrou wen, die in deze laatste oorlogsjaren alle distributie-moeilijkheden zoo las tig en vervelend vonden, dat zij deze administratie aan den huisvader overlieten. Gelukkig waren er dat niet velen. Kan men daartegenover juist consta- teeren, dat in menig gezin de taak der huisvrouw nu pas naar waarde is geschat. Zoo weinig Vrouwen voe len het als een vernedering, wanneer de man haar niet volkomen kan ver trouwen bij het vervullen van haar huishoudelijke taak, en zij zelfs daar in niet zelfstandig kunnen optreden. Zij zijn dan nog zeer verwonderd in dien men haar niet geschikt acht om op grooter schaal mee te organisee- ren en te werken! Doch zijn er ande ren die zich zeer wol bewust zijn van het verlammende gevoel, dat bij al wat zij ondernemen of werken, hare wettelijke rechten zeer gering zijn en zij niet mede mogen wei-ken om daar in verbetering te brengen. Er zijn al tijd vrouwen geweest, wier geheele karakter in opstand kwam om langs slinkselie wegen gedaan te krijgen, wat de man openlijk en eerlijk als daartoe gerechtigd kon doorzetten. „De vrouw, die hot handig weet aan te leggen, krijgt toch haar zin", is de gangbare meening. En dit is juist een der oorzaken, die hot karakter der vrouw zoo ontzettend geschaad hebben. Juist omdat vele vrouwen niet leerden de geheele verantwoor delijkheid te dragen, juist omdat haai- plichtsbesef zoo weinig ontwik keld werd, kreeg men die groote ca tegorie van vrouwen, die coquetteer- den met haar hulpeloosheid en on wetendheid. En voor degenen, die ge heel eerlijk wilden blijven, en niet konden vleien of huichelen, om haar zin te krijgen, bleef geen anderen weg over, dan zich bij den wil van vadeV of echtgenoot neer- te leggen. Toen kwam als reactie de moderne vrouw, die in de verbreking van-alle banden haar heil zocht, maar meestal toch niet vond. Deze zeer vooruilslre- venden zie ik, hetgeen mij niets ver wondert, hoe langer hoe meer ver dwijnen, want met de verworven rechten koanen nu ook de plichten. Het was tot nu toe gemakkelijk om het recht van medezoggensschap te oischen, de kans er ojj was toch vrij gering. De poort is nu echter- ge opend en zoowel mannen als vrou wen zullen geroepen worden om me de te werken aan do groote regee- ringstaak, on wat meer zegt alien hebben do verplichting om onze re geerders mee te kiezen. Van woorden moet men dus nu komen tot daden en van onverschilligheid tot belang stelling^ in de algeineene zaak. Maar we dachten ons op het feest der mondigheidsverklaring en dus genoeg van den preektoon. Laat ons liever eens trachten het groote geluk ie realiseeren, dal ons laat het dan voor sommigen ongevraagd of ongewenscht zijn in den schoot geworpen is. Denkt er eens aan, met groote vreugde, dat ge nu recht hebt van meespreken, waar het geldt, de zuigelingenzorg en klein kinderhy- giëne, het onderwijs, de voeding en kleeding, de bestraffing en wederop- heffing, kortom alle belangen van de kinderen van uw land. Lang niet alle vrouwen jennen het grootste geluk op aarde van eigen kinderen te heb ben, maar allen hebben moederlijk gevoel en hare zorgen strekken zich zoo gaarne uit naar dat leger van kleine mcnschen die bescherming, moederlijke zorg en zooveel moge lijk geluk, moetep hebben. Denkt u eens even in, dat ge nu op veel krachtiger wijze dan tot nu toe, kunt medewerken aan de weder- opheffing van die vrouwen en meis lee, die al of niet door eigen .schuld een ellendig bestaan leiden; en trach ten toestanden te verbeteren die een schande voor uw land zijn. Denkt er eens aan hoe wij nu mee mogen spre ken als het gaat om de belangen van onze zoons en broeders, nu wij hoe langer hoe meer beseffen, dat het le ven niet geschonken werd om dat wreed te laten vernietigen. Denkt er eens aan, hoe wij nu mee kunnen werken om de arbeidstoestan den, voor de vrouwen van allo klas sen, te regelen en te verbeteren en hoe wij zorgen moeten voor de vrouw die het kind der toekomst draagt. Niet omdat wij beter hierover oor- deelan dan de man, maar omdat het vanzelf spréékt dat onze gedachten meer over deze onderwerpen gaan. En vergeel niet, dat ge nu invloed kunt uitoefenen op de huishouding van provincie en gemeente op levens- middolenvoorzieniiig en levensmidde- lenkenring, volkshuisvesting en zie kenzorg. Voelt ge niet, dat er zoo veel, zoo oneindig veel is, waarbij uw hulp noodig is, en waar ge met uw fris- schen en practischen kijk op deze zaken een groolen invloed kunt heb ben? Voelt ge het niet als een groot ge luk, dat ge mee moogt helpen opbou wen. waar zooveel verwoest en neer gehaald werd en misschien nog meer moet worden afgebroken? En daar om, Ilollandsche vrouwen, nogmaals wensch ik u geluk met uwe mondig- heidsverklaring. Maar daarnaast een ©eresaluut aan dien breeden kring van mannon, die reeds sinds jaren, de deur een klein eind hebben ge opend, en onze'medewerking als ge lijkgerechtigden hebben gezocht. Hulde ook aan die vrouwen die in de moeilijke jaren het pionierswerk hebben gedaan, en daardoor einde lijk den wetgever van ons goed recht overtuigden. En ten slotte onze hulde aan die bestuursmannen, die nu voor ons op de bres stonden en in laatste instantie het vrouwenkiesrecht heb ben veroverd. Vrouwen en mannen van Neder land, ik wensch u van harte geluk! P. J. W1LLEKES MACDONALD- REIJNVAAN. 10 Juli 1919. Een van de ernstigste gevolgen van de oorlogscrisis Ls de verschrikkelij ke woningnood. In den raad is de zaak nog Woensdagmiddag ter spra ke gekoruen. Werd de arbeiderswo ningbouw nog eenigszins door steun van Rijk en Gemeente en door eigen woningbouw der geuncenten vermoei- derd, voor den middenstandswoning- bouw is in al die jaren niets gedaan kunnen worden, omdat de vrije bouw nagenoeg stop stond door de hooge materiaalprijzen- en de regeering nog steeds aarzelde om ook dezen wo ningbouw te steunen, gelijk het mei den arbeiderswoningbouw geschied de. Er zijn thans echter teekenen, dat de Minister van Arbeid, die in dit opzicht door een gedwongen sa menwerking afhankelijk was van hei departement van Financiën meer vrijheid van beweging zal krijgen en dan, naar ons «bekend is, den mid denstandswon ingbouw zal steunen. Hopen wc dus in de naaste toe komst er op, dal de woniugbouw- vereenigingen te Haarlem en omge ving eindelijk na langen tijd van stilstand aan het werk zullen kun nen gaan, dan dringt de vraag zicli op, hoe er gebouwd moet worden. ïn een uitvoerig Ingezonden stuk: Sa menwonen samen huishouden heeft de heer Van den Broek in ons blad het denkbeeld ontvouwd om den z.g. flatbouw, bouw van étage wonin genof één-verdiepingwoningen, zoo- als we die liever zouden willen noe men, omdat elk gezin de beschikking over één verdieping in liet gemeen schappelijk huis zou krijgen in onze stad in to voeren. Er zijn misschien lezers geweest, die dit denkbeeld voor plannenmake rij hebben gehouden. We willen daar om het een-en-ander mededeelen over dergelijke plannen, die in Den Haag bestaan en die daar reeds zooveel in stemming hebben verworven, dat de bouw van de eerste blokken: één-ver- diepingswoningen reeds verzekerd is. Men weet uil het aangehaalde in gezonden stuk, dat deze moderne woningplannen verband houden met het streven, om zich zooveel mogelij: van dienstpersoneel, te weten van dienstboden, onafhankelijk te maken. Was het reeds sedert veel jaren uik- wijls zeer moeilijk om goede dienst boden te krijgen, de verhoogde eischen, die zij gaan stellen, zal vele middenstandsgezinnc-n ©r toe nopen de dienstmeisjes af te schaffen en te beperken. Daarom zijn de één-verdiepingwo- nijigen zoo ingericht, dat zij zoo min mogelijk arbeid voor schoonhouden vereisolien. In het „Vaderland" vinden we uit voerige inlichtingen over het Haag- sclie plan. We ontleenen er hier en daar iets aan. Het eerste blok zal bevatten 60 flat woningen met restaurant, conciërge woning, studeer- en logeerkamers (24), speelplaats enz. Gordijnen en kleedon blijven lot een minimum be perkt De zorg voor den pot is wegge nomen. In eon gemeenschappelijk restaurant wordt gekookt en het eten per lift bezorgd. De centraie verwar ming heft de kachelellende met kachelvuil op. Een alles opslokkende vuilniskoker verlost van alle onge rechtigheid. De slaapkamers met in gebouwde wasclistellen zijn gauw gedaan. Ieder krijgt voor zekeren tijd geregeld beschikking over den stof zuiger der flalgemcenschap, om de groote beurt le doen plaats hebben. Met een paar uur kan, dunkt ons, het heele huis op orde zijn. Voor koud cn warm water behoeft men maar een kraan open te doen. De étagewoningen zullen meer mo dern worden ingericht: centrale ver warming, warm waterleiding, cen traio keuken, telefoon, cicctrische stofzuigers, vaste wasclitafels en ver dere praotische inrichting der ka mers zullen het mogelijk maken met geen of meer geringe bediening de woning in orde te houden. De verdieping zal vermoedelijk uit één groote huiskamer, een groote en twee kleine slaapkamers, badkamer en keuken betaan. Ter bereiking van dit doel Js het noodig gebruik te maken van de maatregelen door de gemeente s-Gra- venhage getroffen ter bestrijding van den woningnood. De tegemoetkoming van de gemeenschap (rijk en ge meente) in de kosten tot oprichting en exploitatie van woningen tot een huurwaarde van f 600, is als volgt: De gemeente stelt een vergelijking- som vast voor de bouwkosten van nu en yan voor den oorlog. Zij geeft dan een subsidie voor deze kosten voor zoover deze meer bedragen dan 150 van de bouwkosten van voor den oorlog, waartegenover zij een be paald recht van naasting krijgt,- welk recht evenwel voor de bewoners geen bezwaar kan opleveren.Op deze bouw kosten geeft de gemeentelijke hypo theekbank 90 (hypotiieek, zoodat 15 van de bouwkosten van voor den oorlog als kapitaal voor liet bou wen noodig zijn. Wanneer dus 40 of 50 personen zich aansluiten en ieder een aandeel van f 1000 of f 1500 stort, kan zulk een groot gebouw worden opgetrokken, waarmede zij zich het recht op een eenvoudige comfortabele woning ver zekeren. Om liet honorarium van den ar chitect voor deze plannen te kunnen voldoen zal het noodig zijn min elk der deelnemers een voorschot van f 20 of f 25 (al naai- het aantal) ti- vragen, dat, wanneer tot bouwen wordt overgegaan, weer zal worden terugbetaald. Verlaat men zijn woning, dan wordt het aandeel tegen pari door de cooperatlie teruggenomen, want het aandeel mag niet worden verkocht opdat de coöperatie absoluut baas blijft in eigen huis. Op den zolder van de flat zullen 24 studeer- en logeerkamers komen. Men zal die kunnen huren. De coöperatie meubileert die kamers, behalve b.v. voor het bedd'egoed, daar men wel licht. eigen beddegoed voor zijn gas ten zal prefereeren. Wie dus zijn flat om een of andere reden te klein acht en goon gasten kan ontvangen, is ook geholjien. Vermoedelijk zou me nigeen de flat misschien wat grooter wenschen, maar voor de subsidie is men gebonden aan een maximum- huurprijs van f 600. Doel is voor die f 600 door onderlinge samenwerking en eenheidsbouw het best mogelijke te leveren. Voor de f 600 heeft men natuurlijk alleen het huis met de vaste installaties. Voor concierge, verwarming en andere diensten moet apart worden betaald. De flat biedt bulp, afdoende hulp, mits de huisvrouw zich weJine, van net huishouden eersten plicht te ma ken. In dit opzicht verdient, goddank, de Ilollandsche huisvrouw nog wei nig of geen verwijt, meenen we. Trouwehs elk lid van het gezin moet, op zekeren leeftijd gekomen, een handje uitsteken, om den boel aan kant Ie maken. Trappen, lange gan gen, overbodige ruimten, stofnest- kweek enz. kent de flat niet, merkt het blad op, waaraan we de boven staande gegevens ontleeifen, welke gegevens men in onzeTijdingzual op een paar teekeningen geïllustreerd ziet. Natuurlijk rijst de vraag, of dc aard van ons volk zich leent voor dergelijke wijze van samenwerken. De Nederlander is nu eenmaal zoo, dat hij zoo lang, als het maar eenigs zins kan zelfstandig wil blijven, z'n eigen potje koken zie naar de cen trale- en Middenstandskeuken on z'n gedoentetjè doen. Daarom zou het verstandig zijn van de bouwvereenigingen, welke een' proef in deze richting willen ne men, om eens een van de blokken, die zij voornemens zijn te bouwen, als één-verdiepingwoning in te rich ten. Stadsnieuws De staking in de metaal industrie uitgebroken. Hedenmorgen hebben 150 man van do constructie werkplaats dor Haiarl. Machinefabriek v.h. Gelir. Figée buiten dc organisaties om het werk neergelegd. De eisch is een loonsver- hoöglng van 12 cont per uur. Do stoet is naar dc fabriek aan de Loidschovaart getrokken om daar ook oeh.staking uit te lokken Ook aan de Werf Conrad broeit iets. Eenige werklieden wilden daar hedenmorgen het werk al neerleggen, mifttr Ue meerderheid was daartegen. Eeoiige afgevaardigden van 't por soneel bobben toen met de Dircuiso onderhandeld en den 'eisch van 10 cent ïiurloonverhooging gesteld (liet hoogste ntirloon, thans bij de Werf u it betaald, bedraagt 60 cent). De Directie lieeft toeg-.t. gd, dat zij uiterlijk over 14 dagen zal ant woorden. Hedenavond zou een vergadering worden gehouden, waar over dc ver- klere houding van het personeel zal beslist worden. DE.KROEGZANGERÈS. Donder dagavond gaven de Vereenigde Too- neelisten in den -Schouwburg aan den Jansweg een opvoering vun dit stuk uit 't Parijsche apachenleven. Volks kunst is het niet, want het volk is te goed om 't met zulke kunst te ver maken! De vertooning zelf was vrij goed en de laagste rangen bleken zich toch nog uitstekend le vermaken, getuige het applaus waarmee de spelers ge huldigd werden. PLAATSELIJKE KLOET-COM- M1SSIE VOOR HAARLEM EN' OMSTREKEN. Vorige opgave f 1410.50. Verder ingekomen; A. J. B. 25; jhr. J. E. v P. f 25; J. W. X. f 100; Dre. F. v. H. t. E. f 5. dr. J. L>. B. d. Ia. f 2.50; M. H. f 5; mr. A. W. Th. f 10; A. J. B. i 150; jhr. G. C. Q. v. IU. f 100; C. G. D. f 10; C. F. H. M. f 5; N. N. f 2.50; H. P. D. f 2; J. de B. Lzn. f 25; J. S. t 5; H. F. 5; J. C. J. f 50; H. de L. f 2.50; J. J. V. f 2.50; A. D. f 10; J. W. K. f 5; A., •H. A. de la P. f 25, mej. C. W. A. ide la P. f 5; C. var. H. 1 20; mej J. M. v. M. f 5; mej. II. E v. O. f 1; L. G. f 2.50; S. W. öeK. f 100; mr. W. A 't H. f 20, H. Th. V. T II. f 10. Totaal f 2151 tot 11 Juli 1919. LET OP UW KLEINEN. Tij dens de orgelbespeling in de Groote er St.-Bavokerk alhier wilde de heer Louis Robert na het 3e nummer van het programma, niet doorgaan met spelen, alvorens een 9-tal kinderen, die zeer hinderlijk waren, uit het kerkgebouw waren verwijderd. Deze Dindereir waren naar schatting 48 laar oud. ZWEMSCHOOL- De temper3 tuur"van het water der Zweminrïch ting aan de Houtvaart was lieden morgen zes uur 60 en om lialf elf 61 graden F. Qsedkooper brood. De minister van Landbouw heeft dc prijzen van het regeeringsméel verlaagd. Hi.i deelde in de Kamerzitting van Donderdagavond mede, dat als ge volg van deze nieuwe prijsdaling ver wacht mag worden, dat de brood prijzen ten minste met 10 zullen dalen. Tarwe en rogge van den oogst 1918 zullen na 4 Aug. niet meer aan de rijksgraaninzame-ling behoeven afge geven te worden en komen dus vrij Binnenland 3© duurte. In de Donderdagavond gehouden Kamerzitting deelde de minister van ftandbouw o.m. mede: lo. een enquêfcè-cornaris?i<- te wii len instellen, die de oorzaken der huidige duurte van eerste levensbe hoeften zal onderzoeken; 2o. den boteruitvoer te zullen ver bieden en eventueel de geheele kaas productie te zullen stopzetten, in dien de prijsstijging dezer producten niet eindigt. WIJN. De uitvoer van wijn is DE MAXIMUMPRIJZEN van ver micelli én macaronie zijn opgeheven. Kolvnuifvoer uit België. Door de Rijks-Kolendustributie zijn, naar de Tel. verneemt, de con tracten met de importeurs betreffen de den invoer van steenkolen uit België, welke na prolongatie, op 30 Juni j.l. ^afliepen, opnieuw verlengd. De Belgische regeering heeft- zich echter niet bereid verklaard, de uit voervergunningen (licenseswelke op 4 dezer afliepen, te vèrnieuwen. STAKING IN DE BOUWVAK KEN. Uit- Apeldoorn wordt ge meld: De timmerlieden, metselaars en op- l>erlieden hebben verschillende ei schen gesteld. Indien deze vóór a.s. Zaterdag niet zijn ingewilligd zal de staking geproclameerd worden, die ongeveer' 500 man omval. I)e hoofd- besturen van de Christelijke en de Katholieke organisaties hebben ge adviseerd vooralsnog aan de staking niet deel te i ONZE SCHEPEN. Uit Amster dam wordt ons gemeld: Donderdag is in de Amsterdamsdie haven binnengekomen het a.s. „Drechtertand" hetgeen liet, vorig jaar door de geallieerden was gere- quireerd en thans is teruggegeven aan de maatschappij. De andere schepen, welke thans nog voor de geallieerden varen, 7.ul- lcn eveneens binnen afzienbaren tijd in het bc-zit der Hollandsche Llovd terugbeeren.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1