Buiteniandsch Overzicht iiiMtUM'S itU tweede blad. Vrijdag 11 Jail 1013 Onder bet zoeklicht ran Velsen. De wisseling van raadszetels. Het lidmaatschap van een gemeen teraad is thans minder dan ooit een sinecure, d.w.z. een ambt zonder be zigheden. Jaren geleden was dit ze ker dikwijls en voor velen wel bet geval en we zouden zelfs niet gaar ne zeggen, dat een zeker deel der raadsleden niet gaarne zou zien, dat zulks nog het geval was. De voor naamste burgers, die zich een ver kiezing voor den raad laten welge vallen, zou men gevoeglijk in drie groepen kunnen onderbrengen, n.I. zij. die 't ambt uit persoonlijk eerbe- iag begeeren; zij, dij door een poli tieke partij naar voren gebracht, lie ver gezegd, geschoven worden en zij, die uit eerlijke overtuiging, d.w.z. die werkelijk meenen iets in het be lang hunner medeburgers tot stand te kunnen brengen, den zwaren gang van een verkiezingsperiode willen en durven door te maken. Voor deze laatsfen is het lidmaatschap van den raad zonder eonige. uitzondering een groote teleurstelling. Staan zij alleen met een eerlijke overtuiging, dan laat men hen zeker altijd alleen staan ook. Zijn ze lid van een poli tieke partij, dan houden ze op zelf standig ie zijn en zijn een stuk stemvee geworden, dat in de richting moet gaan, waarheen de partij of de pare.jleider drijft en iedere poging om zelfstandig iets tot stand te bren gen strandt zeer zeker op partij-over wegingen. Laten we de eerzuchtigen, voor wie een herkiezing een kwestie van leven of dood is buiten beschou wing en tellen we niet mede de ma rionetten, die door een 'politieke par tij naar voren getrokken worden en wier grootste deugd hierin gewoon lijk bestaat, dat ze trouwe volgelin gen zijn van een min of meer krach tige persoonlijkheid in den raad of dikwijls zelfs daar buiten, de groote nullen in den raad, die men in elke vroedschap aantreft en in onze vroed schap in tamelijken getale, dan blij ven over" de werkelijk goedgezinden, die geen tijd of moeite sparen zich van de meest ingewikkelde vraag stukken op de hoogte te stellen en in ieder geval geven, waartoe hun intellectueele vermogens in staat zijn. Het zijn de mannen, die er in ieder geval een overtuiging op na houden 'en die tot de treurige ervaring moe ten komen, dat inen daarmede in een gemeenteraad helaas niet veel bereiken kan. Tot de zoodanigen re kenen we den heer B. G. Schuiten maker, die naar men zegt, zijn raadslidmaatschap heeft opgeofferd, tcrwille van zijn partijgenoot, den heer Frans Netscher. Wat den heer Schuitenmaker daartoe bewogen beeft 1 Zeker niet overwegingen van persoonlijke vriendschap. Ook betwij- Felen we of de heer Schuitenmaker heeft, gehandeld in overleg en met goedkeuring van de afdeeling van den Vrijzinnig-Democratischen Bond' te IJmnideM, waarvan de heer Schui tenmaker een ijverig bestuurslid was. De lieer Schuitenmaker toch, die te IJ mui den een zeer goede politieke reputatie geniet, heeft zijn* herkie zing ongetwijfeld te danken aan de sympathie, die hij in hoofdzaak m ambtelijke kringen heeft verworven, omdat hij ten allen tijde een warm hart heeft getoond voor de ambte- naarsbelangen, al was hij evenmin blind voor die van andere catego rieën. We meenen niet ver bezijden de waarheid te zijn als we beweren, dat in de eerste plaats de teleurstel ling door ons boven geschetst een der eerste oorzaken is geweest, dat de heer Schuitenmaker zich niet bijzon der geambieerd heeft gevoeld, nog maals de ondankbare taak van het raadslidmaatschap te aanvaarden Met de meest eerlijke bedoelingen en oen niet minder eerlijke politieke over tuiging heeft hij zeker zijn eerste verkiezing met gretigheid aanvaard, niet omdat hij meende de eenoogige in het land der blinden te zijn, maar omdat hij de waarachtige, doch niet minder naïeve overtuiging had, niet alleen zijn partij, doch in de eerste plaats de burgerij te kunnen dienen. Wat zijn partij betrof meende hij voldoenden steun te kunnen vinden bij zijn geestverwanten. De ervaring te dien opzichte moet hem reeds de schellen van de oogen hebben doen vallen. De vrijzinnige nestoren den raad, de heer Netscher, heeft niet veel gelegenheden onbenut gelaten zijn medestrijder in het politieke kamp, zoo niet uit den zadel, dan toch ook niet op het paard te helpen of te houden. Tegen de niets, ook zijn partijgenooteri niet ontziende Feuilleton GILL, Detective door IVANS. 39) lu de wapenzaal waren de sporen fan de misdaad zooveel mogelijk ver wijderd. Lcn onnatuurlijke treurig heid en 3tilte daalden op het slot neder. Alles wus als met een waas van somberüeid bedekt. Men fluister de in de kamers en in de gangen, men sloop onhoorbaar de irap op, men vermeed elk gerucht en leefde onder den geestdoodenden druk van liet vreeselijke en onbegrijpelijke. Want niet alleen, dat de dood het graaflijke verblijf had betreden, maar in zijn gevolg waren de vrees en hel wantrouwen gekomen. Onder hun drukkenden invloed verdween elke opgewekte stemming, elk gezond le ven. Als een nachtmerrie lag de ver schrikking van een geheimzinnigen angst over het slot: er was inderdaad een spook op Vöröshegy gekomen! De Graaf gebruikte zijn rnaaltij- phillppica, vlijmscherp of doodelijk van sarcasme, die het eigendom is van den zeer zeker begaafden spre ker. den heer Netscher. waa de heer Schuitenmaker, die anders toch ook niet op zijn mondje gevallen is, niet opgewassen. Het moge hem een trooet zijn, dat hij daarin niet de eenige is en feitelijk alleen de heer Vermeulen, de wethouder van Open bare werken, de eenige in den raaa^ is, van wien gezegd kan worden, dat zijn tongriem even lang of even scherp geslepen is. Mochten deze bei de wijze praters eens hun meerder heid in den raad moeten erkennen, dan zullen zij slechts hun meerde ren erkennen in de heeren Hoogland en TJitendaal, wier zwijgen in teder geval goud is tegen het zilver van de redevoeringen der eerstgenoemde heeren. De heer Schuitenmaker heeft niet zijn goede kracht, maar wel zijn goede bedoelingen overschat en zijn inderdaad gTOote belangstelling in allerhande gemeentezaken, die hem veel tijd en rust en opoffering heb- Dcn gekost, heeft, hem niet die ge noegdoening verschaft, die hij zeker uiet recht kon verwachten en dan ook hoopte. Met name is het werk van hem en zijn mede-commissieleden, die het tijdioovende en uiteret moei lijke onderzoek naar de onregelma tigheden aan het levensmiddelenbe- drijf hebben geleid, weinig gewaar deerd en mocht men enkele zijner mede-commissieleden, ten rechte of ten onrechte en we gelooven het laatste, hebben verweten politieke drijfveeren te hebben laten gelden, van den heer Schuitenmaker heeft men dit nooit openlijk 'beweerd. De afdeeling IJmu,iden van den Vrijz.-Democratischen Bond heeft bij de laatste verkiezingen een ge duchte veer gelalen in handen van den Economischer. Bond die twee ze tels op de Vrijzinnigen veroverde, wa'arvan het gevolg is geweest, dat de heer Schuitenmaker de eenige vertegenwoordiger dier Vrijzinnig- aomocratische richting in den raad zou zijn. Heeft de heer Schuitenma ker zich daartegen niet opgewassen gevoeld? We zouden het gaan geloo ven, juist omdat hij, naar hij zich wel heeft, uitgelaten, wel voor den politiek sterken heer Netscher heeft willen plaats maker, doch dat zeer zeker niet gedaan zou hebben voor een middelmatig man, als hij zich zelf noemde. Lit dat oogpunt bezien heeft de heer Schuitenmaker wel de partij, doch niet zijrt kiezers gediend, welke laatsten bij de stembus blij ken hebben gegeven, den lieer Schui tenmaker een zetel waardig te ach- De heer Schuitenmaker had zeker evengoed1 het oor van den raad als inenig ander lid, doch het was wel zeker zijn bijzondere wijze van voor dracht, die niet altijd het serieuse van zijn bedoelingen sterk deed uit komen. Hij was dikwijls te opge ruimd in zijn beloog, waardoor het oude politieke rotten, als wij boven genoemd hebben, niet moeilijk was zijn goed bedoelde pogingen in een verkeerd daglicht te stellen en ook van des voorzitters zijde werd hem dikwerf niet die aandacht geschon ken, die hij verdiende. De heer Schui tenmaker zal zeer zeker tot zijn leed wezen hebben ondervonden, dat men in den raad dikwijls met de beste bedoelingen voor zijn medeburgers bezield, met den besten wil van de wereld en van rich zeiven, niet tot stand kan brengen of verwezenlijken, wat men in het waarachtig belang der gemeente nuttig en noodig oor deelt.' üi overeens conning met de beslis sing van de Nationale Vergadering heeft de Duitscke rijkspresideiu Eocrt de ratificatie van 't vredesver drag door Duitschland voltooid. Da delijk daarop is de desbetreffende oorkonde per koerier naar Versail les verzonden. Bovendien was de tijding van de ratificatie al per telegraaf naar Ver sailles gezonden, zoodat de Duitsehe ivredeteg&delegeerde Lersner daarvan reed6 mededeeling hod gedaan. De ratificatie door Duitschland is dus nu een feit. 't Schijnt dus niet meer rooódig te zijn, dat de Pruisische landsverga dering de ratificatie goedkeurt Ter aanvulling van het Woensdag opgenomen gericht omtrent de na men die geplaatst zouden zijn op de uitleveringslijst welke de Entente krachtens het vredesverdrag aan de Duitsehe regeering zal overleggen, worden nog up gruud van mededee- lingen in velschillende Fransche bla den gemeld, de feiten ter zake waar van de uitlevering zal worden ge- eisoht. Die van Hindenburg en Ludendorff den op zijn kamer. Zoowel tegenover G. G. als tegenover mij had Jnj den wenscli uitgesproken, dat wij, zoo lang wij dat noodig of wenschelijk vonden, op Vöröshegy zouden blij ven. Ilonka Keiler bediende ons bij onzen maaitijd, die in de kleinzaal naast de eetzaal gebruikt werd. Dien namiddag, toen G. G., Maud en ik na het elen in niet zeer opge wekte stemming bijeen waren, zeide G. G. plotseling. Heb je er wel aan gedacht. Wil ly, dat heit vandaag een critieke dag is, met betrekking tot de zaak, die mij oorspronkelijk hierheen heeft ge bracht? Een oogenblik begreep ik niet, wat hij bedoelde; maar toen schoot het mtj op eens te binnen. Kilomcterpaal No. 7, natuurlijk! riep ik uit. Vandaag zou de secretaris van den Aartshertog het geld brengen! Hoe is het moge lijk, dat wij dat vergeten hebben! Gezien wat wij alles hebben mee gemaakt, zou het niet te verwonde ren zijn, als we het vergeten hadden, Willy! Maar ik heb er aan ge dacht: zelfs de meest onverwachte gebeurtenissen mogen het geheugen van een detective geen parten spe len. Denken alléén helpt niet veel, waar we haddon moeten handelen de creteerde ik. Nu niemand meer zal (volgens de Temps") worden ge vorderd, wegens de vernielingen die bij den terugtocht stelselmatig door de troepen van het Duitsehe leger zijn geschied en waarvoor Duitsch land 17 milliard schadevergoeding moet betalen. De „Patric" en „Le Journal des Débats" noemen oa. den gewezen Beierschen kroonprins Rupprccht (wegens de deportaties in Nooru- Frankrijk), Von Mackensen (brand stichting, diefstal, terechtstellingen in Roemenië), generaal Von Bülow (het in asch leggen van Andenne en het fusilleeren van gevangenen), ba ron Von der Lnncken (het fusilleeren van Miss Cavell), Admiraal Von Ca- pelle (duikboot-oorlog), luitenant Werner, de duikboohcommandanten Valentinor en Forstner (vernieling van liospitaalschepen), Von Man- teuffel (verwoesting van Leuven), majoor Von Bülow (verwoesting van Aerschot en terechtstelling van 150 gevangenen) Nu Duitschland 't vre desverdrag geheel aan vaard he eft zal 't dus de be schuldigden aan de En tente moeten uitleveren. De „Vorwarts" schrijft naar aan leiding van de aanbieding van ver schillende hooggeplaatste Duit- schers, om zich in de plaats van ex- Keizer Wilhelm ter beschikking van de geallieerden te stellen, dat hieruit weer blijkt, wat het blad reeds vroe ger heeft beweerd, dat de vervolging door de Entente, van een enkel en bovendien weerloos man, wel hel .beste middel is om propaganda voor hem te maken. Toen Engeland in 1815 Napoleon naar St. Helena bracht kon het tenminste als reden aanvoe ren dat deze man door zijn ontzag lijke geestesgaven, waar hij zich ook bevond, altijd gevaarlijk bleef. Maar wil men dan vraagt de „Vorwarts den zwakkeling, Wilhelm, de eer aandoen, met Napoleon op een lijn to worden gesteld? In verband hiermede maakt de „Vorwarts" melding van het bericht, dat het bestuur van den te Gorlitz ge vestigden ,,Bond van Duitsehe mannen en vrouwen ter bescherming van de persoonlijke vrijheid en van het leven van Wilhelm II", den ex- Keizer ernstig in overweging geelt naar Duitschland terug te keeren. Dan volgen in dit manifest aan den ex-Keizer, de bekende frasen, waar mede de duizenden Duitsdie man nen, gedachtig aan het klassieke: „Ave Caesar Imperator, morituri te salutant" (wees gxsgroet O Keizer, zij, die sterven gaan, groeten UI), hun geliefden Keizer toejuichen. „Men vraagt zidi met verbaring af zegt de Vorwarts wat déze he den, namens wie een zekere kapitein Hering als woordvoerder optreedt, eigenlijk willen. Zij zeggen dat hun doel is het leven van Wilhelm II te beschermen. Muur als dat zoo is, dan moeten zij hem kalm m Nederland laten, waar hij op 't oogenblik be trekkelijk het vealigst is. Want dat Duitschland den ex-Keizer,, zoodra hij op Duitsch grondgebied komt, krachtens het vredesverdrag onnu. dellijk moet uitleveren, zal 'toch den leden van den Kaiser-Bund niet on bekend zijn. Maar blijkbaar willen zij dat juist uitlokken om hem te ge bruiken in 't belang van bun partij politiek. Dat is dan wel een wonder lijk voorbeeld van „Germaanschc mannentrouw". Onder het voorwend sel dat men den Keizer wil besclier- mpo, wil men zijn uitlevering aan de Entente uitlokken omdat men daarvan een goed propagandamiddel tegen de Republiek verwacht. Van zijn vrienden moet men 't maar heb ben". Nu gaat de Entente de vredesvoor waarden met Oostenrijk afhandelen. De leider der Oost e n r i j ksch e vre desdelegatie Renner, heeft van Cis menceau nota's ontvangen met mede- deelingen over concessies die de En tente alsnog aan Oostenrijk wil idoen. Uit Parijs wordt «laarover ge seind- De eerste nota heeft betrekking op de economische bepalingen van het verdrag. Gedeeltelijk komt zij tege moet aan de wenschen. door Oosten rijk geforrameerd. De nieuw opge stelde tekst verzet zich tegen de li quidatie vau de Oo6tenrijksche bezit- (tingen in de staten, die uit de vroe»- gere momarcliie zijn ontstaan en er kent het recht van wederkeerigheid ten aanzien van de economische be palingen tusschen Oostenrijk en de geallieerde mogendheden na een tïjds verloop van drie jaar. In de Italiaansclie Kamer heeft mi nister- Nili, onder veel belangstelling, een rede gehouden over de red es aangelegenheden. Hij schetste de offers die Italië gebracht heeft aan mannen en geld. De binnenlandsche schuld is gestegen tot 20 millioen. Den ilianen wacht een zware strijd om aan die jachtpartij gedacht heeft, hadden wij kunnen handelen: de ge legenheid was er. En daarom heb ik haar aange grepen zei G. G. kalm. Ik keek hem getroffen aan. Welk 'n merkwaardig man was hij toch! En hoe verstond liij het., de draden van het meest ingewikkelde onder zoek vast te houden, waar een ancter die, onder den drang der omstandig heden, zeker zou hebben laten glip pen! Ik heb de eigenschap jen last genoeg heeft mij die bezorgd!), dat wat ik denk, veel te spoedig op mijn gezicht te lezen staat- Ook ditmaal was dit het geval. G. G. tenminste begon te laclien en auiwoordde op mijn onuitgesproken gedachten. Nu, nu, Willy! Zóón wereld wonder ben ik óók niet! 't is niet meer dan een kwestie van sterke ze nuwen, goed geheugen en van sys teem. Een nuchter mensch als jij, moest zich daarover niet verwonde ren. Nu glimlachte ook Maud. In plaats van te lachen zei ik, nu afgekoeld, deed je beter, ons to vertellen, wat je dan eigen lijk gedaan hebt, .Ie zult misschien gemerkt heb ben, Willy begon de detective, dat ik vanochtend, na afloop van de verhooren, die Kommissaris Kovacs op zoo verdienstelijke wijze heeft af- 't land in staat te stellen aan zijn verpichtingen te voldoen. .Sjirekende over de buitenlandscnc politiek verklaarde Niti: „Op dit oogenblik zijn de voor ons belang rijkste quaesties nog nibt opgelost, inzake de Adriatische quaestie islneu nog niet op weg r.aar een oplossing, die onze rechtvaardige nationale eischen bevredigt." Nitti herhaalö-:- in de Kamer de verklaring, te Parijs namens de regeering afgelegd. „Sterk door de rechtvaardigheid van onze zaak, die wij met hardnekkig heid zullen verdedigen, wenschen w ij dat onze buitenlandsche politiek waarlijk een politiek der volkeren zal zijn en dat voor de Italianen het tijdperk, waarin besluiten en over eenkomsten, die de naties buiten haar medeweten bonden aam allianties of aan een oorlog, voor goed afgesloten zal zijn. Met de geallieerden hebben wij een moeilijken, zwaren weg afge legd. Wij moeten onze quaesties thans in vriendschappelijken geest oplos sen. „De regeering betreurt de gelukkig op zichzelf staande, betoogingen, welke erop gericht zijn wantrouwen tusschen ons .en onze vrienden te zaaien. Laten wij niet het gemeen schappelijk vergoten bloed vergeten bij den weg, dien wij nog moeten afleggen in het belang der beschaving De pers heeft de boleekc-nis van eeni ge onaangename incidenten, voorge komen in Fiume en in andere 6teden van het koninkrijk, overdreven» Deze feiten kunnen geenszins onze gevoe lens wijzigen; zij mogen zich niet herhalen. „Toen Frankrijk in 1914 zijn be staan bedreigd zag, ging er door heel Italië een huivering, die eeri wijzi ging van de richting van onze poli tiek oplegde. Geen enkel voorval kan onze betrekkingen wijzigen, die door liet gevaar rijn bevestigd, door het bloed zijn geheiligd. Wij zijn er thans meer dan ooit zeker van, dat liet democratische Frankrijk zal gevoe len, dat Italië vertrouwt op zijn vriendschappelijke medewerking bij de geheele politieke actie en het ge- heete nationale program van Italië." Vervolgens hield Nitti zich bezig met de quaesties dc-r binnenbndscl:e politiek. De regeering zal *een oni wen» onderzoeken lot hervorming van den Senaat en verklaart, dat de hervorming van het kiesrecht, cp den grondslag van het lij stenstelsel en de evenredige vertegenwoordiging, een voornaam deel uitmaakt van het program, dat rij onverwijld verwe zenlijken wil. Een buitengewone pro gressieve belasting zal de rijkdommen treffen, in 'den loop vam den oorlog gevormd. Onder de grootste stilte luisterde de Kamer naar de rede van Nitti. De eerste teekenen van goedkeuring werden gegeven toen de spreker ge waagde van de offers der strijders. Andere gedeelten van zijn rede wer den met talrijke bravo's van alle zij den ontvangen. Toem Nitti Fiume noemde, stonden alle Kamerleden be halve de officieels socialisten op, juichten den spreker hartelijk toe en riepen „Leve Fiiune". Tal van leden wenschten Nitti na afloop geluk. De zitting werd geschorst om den ministerpresident in slaat te stellen in den Senaat verklaringen af te •ggen. Uit Parijs wordt geseind: De Raad van Vijf heeft eenige rapporten ont vangen van militaire exports inzake de actie tegen Hongarije, waaruit blijkt, dat de goallieerden minstens 200.000 man noodig hebben teneinde Bole, Kun te dwingen de condities van 'den wapenstilstand Ie eerbiedigen. Da Raad heeft nog geen beslissing geno men omtrent een militaire actie. Er werd besloten een strook gebied, behoorende tot het vroegere Oosten rijk over den Donau, aan de zijde van Jougo-Slavic, aan luatstgenoemd land af te staan, waardoor een be volking van 100.000 zielen aan den nieuwen staat wordt toegevoegd. 200 geallieerden officieren zullen onmiddellijk beginnen toezicht uit te •oefenen op de vervulling van de ma ritieme en óverige voorwaarden van hei verdrag do-.-r Duitseiiand. Gemeld wordt, dal Je Raad van Vijf dit, plan heeft goedgekeurd. Een Fransch generaal zal leider worden van de militaire con trol e-commispie, waarin ook twee Britsche generaals (resp. van de maritieme commissie en van de controle commissie op de luchtvaart zitting hebben. De zetel van deze drie commissies zal Berlijn zijn, waar zij in geheel Duitschland zullen werken met sub-commissies. Wachten weer «ïieuwe moeilijkhe den in Zuid-Afrika? Generaal Hert zog heeft aan een Amerikaansch jour nalist verklaard: „Er bestaat alle waarschijnlijkheid, dat er gevochten zal worden als de Unie onder de Engelsche regeering blijft. Er zijn reeds drie bedreigin gen geweest met rebellie, en, als onze eïsch tot stichting van een re publiek niet ingewilligd wordt,zal de moeilijkheid weer ontstaan." De nationalistische pers in Zuid genomen, met dien voort|effelijken beambte een kort apartje heb gehad. Het was toen tien uur, en om klokke twaalf (aldus luide de zeer nauwkeu rige afspraak, die ik te Budapest ge maakt heb) zou de secretaris de be wuste som bij kilometerpaal No. 7 begraven. Wanneer de Kommissaris een van de politie-agenten, die hij meegebracht had, dadelijk erop uit stuurde, kon de man één uur voor den bepaalden tijd ter plaatse aan wezig zijn. Natuurlijk moest hij zor gen, dat niemand hem zag komen en zich verdekt opstellen, teneinde te zien, of er reeds iemand in den om trek rondsloop. Je begrijpt, Willy, dat het voor ons beiden uitgesloten was, ditmaal het werk persoonlijk lei band te nemen: we hadden hier, op Vöröshegy, genoeg te doen! Maar hoe heb je den Kommissa ris er toe gebracht, je een mannetje af te staan? vrovg ik. Eerst wilde hij daarvan werke lijk niet veel weten antwoordde mijn vriend, te mlndor omdat ik hem natuurlijk niet kon mededeelen, in welke zaak ik aldus zijn medewer king inriep. Maar ik heb een brief bij mij, die allen politie-autoriteiten de.n. plicht oplegt, mij actieve hulp te verleenen: de Aartshertog heeft mij dien bezorgd. Toen ik dat document toonde, kreeg ik dadelijk mijn zin en Ik geloof, dat die brief ook niet Afrika zit blijkbaar wat verlegen mét deze verklaring van haar leider <-n betoogt, dat Hertzog geen nieuwe re bellie bedoeld heeft. Verspreid nieuws INVOER UIT DUITSCHLAND. Uit Parijs wordt géseind: Er zal een besluit worden uitgevaardigd waarin de invoer in Frankrijk van Duitsch land uit onder zekere voorwaarden wordt toegestaan. Uil Duitschland De tramstaking te Berlijn is opge heven. De onlusten te Hannover duren voort, de staat van beleg blijft ge handhaafd. Enkele leiders der com munisten zijn gearresteerd. Een gearresteerde heeft bekend uit haat tegen Noske twee vrijwilligers door sluipmoord gedood te hebben. Daarna heeft hij de lijken in 't wa- ter gegooid. In Saksen moe: het spoorwegver keer worden stilgelegd door kolen- gebrek als gevolg der stakingen. De Saksische Kamer nam een wet aan die het bedanken voor een kerk genootschap gemakkelijker maakt. De vorige minister-president Schei- demann kwam voor een langdurig verblijf te Brisago aan het Lago Maggiore aan. EenFranoeh-Duilsoh incident te Berlijn. Uit Berlijn wordt aan de Telegraaf gesefhd: Woensdagavond omstreeks 11 uur heeft Unter den Linden een incident plaats gehad, waarbij het tot een handgemeen kwam tusschen de voorbijgangers en eenige Fran sche soldaten. •De aanleiding hiervan moet zijn geweest, dal zeven Franschen zich bij de Kansier ecke vroolijk maak ten over een bejaard heer met lang haar. Toen deze voorbijganger hun verzocht hem met rus: te laten cn ook anderen hun afkeuring te ken nen gaven, voegde een Fransch kwartiermeester de verzamelde me nigte beleedigende woorden toe, waarop het tot een vechtpartij kwam. De politie slaagde er in, de vechten den ie scheiden. Daarna begaven <ie Fransche soldaten zich naar het ge zantschapsgebouw. Daar had zich in middels een woedende menigte ver zameld, zoodat de politie het noodig oordeelde de Franschen in het be lang van hun veiligheid naar ccn der bureaux mede te nemen. Het bleek dat de kwartiermeester en een der soldaten iicht gewond waren. La- ier werden de Franschen naar het gezantschapsgebouw" teruggebracht. HET ZINKEN VAN DE DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN. Engeland heeft Duitschland geantwoord op rijn beschuldiging weerlooze Duitsehe zee lieden te Scapa Fiow te hebben dood geschoten. De commandeerende officieren, zegt de Britsche Regeering in haar nota bevolen de Duitsehe officieren en manschappen naar hun schepen terug te keeren, ten einde de schotten te sluiten en het zinken der schepen te voorkomen. Het was in verschillende gevallen noodig bot. vuur op de booten te openen daar zij die er in zaten wei gerden de bevelen na le komen. Er werd aan geen enkele incn be volen aan boord van schepen terug te- keeren die blijkbaar niet konden worden behouden. Er werd aan geen enkelen man be pleegd tegen weerlooze zeelieden en hulp werd verleend door de Engel schen om hen die in gevaar verkeer den te redden en noordige voorzorgs maatregelen werden genomen om ge- noorzaamlieid te veizeKeren aan de bevelen bij de pogingen co de Duit sche 6chepen te behouden. HET ALGEMEEN VLAAMSCH VERBOND. Zondag is in Brussel de stichtingsvergadering gehouden van het „Algemeen Vlaamsch Ver bond". Aanwezig 'waren meer dan driehonderd afgevaardigden, uit alle streken van het Vlaamsche land. Uit de mededeelingen, door den secreta ris gedaan, bleek dat de aangesloten vereenigingen reeds ruim 300 000 le den vertegenwoordigen. Bij het- be gin van de zitting werd door een af gevaardigde de volgende motie voor gesteld, die met algemeene stemmen werd aangenomen: „Getrouw aan de overleveringen van de Vlaamsche beweging vóór 1914, beschouwt het Algemeen Vlaamsch Verbond het Vlaamsche vraagstuk als zuiver nationaal en wil het dit enkel en aileen door Bel gen zien oplossen. Daarom ver loochent en veroordeelt het Verbond onvoorwaardelijk de politiek, die ge durende de Duitsohe bezetting van dit beginsel afweek." vreemd is aan de verandering van stemming, die je bij den Kommissa ris te mijnen opzichte zult hebben waal-genomen. Ik soli reef die toe aan je bereid willigheid, hem bij te staan in die on aangename boodschap aan den Graaf zei ik. Dat zal er iTog bijgekomen zijn, Willy! In elk geval lag er om elf uur een bekwaam en handig man op de loer bij kilometerpaal No. 7. Hij had eenvoudig in last waar te nemen, of er om 12 uur inderdaad iemand ko men zou om iets onder dien paal te begraven, en dan rustig te blijven wachten en observeerc-n, totdat hij afgelost werd. En voor die aflossing gaan wc thans zorgen! zei ik, opslaande. Voortvarend als sieeds, Willy! Het is echter niet noodig meer, hem af te lossen: hij is al hier! Wal zeg je? vroeg ik ver baasd. De man is heel verstandig ge weest antwoordde G. G. Hij is tot twee uur pp zijn post gebleven, en is toen teruggekomen, omdat, er niets gebeurd was. Dus de secretaris van den Aartshertog Is niet verschenen, Willy! Dat was weer een onverwachte wending, die de gebeurtenissen na men, Waarom had men zich niet ge POLEN EN DUITSCHLAND. De Duiisdic-r- hebben een ta gezonden aan de Vredesconferentie, waarin wordt voorgesteld óver te gaan tot het vormen van een I'oolsch-Duitsch Comité, met als zetel Berlijn, welke de details zal hebben te regelen, lot overhandiging van het territoir dat aan de Polen moei warden toegevoegd. IN FRANKRIJK is nu door de Ka mer en den Senaat tot definitieve ia voering van evenredige vertegenwoor diging besloten. Van hat Politloke Tour- nooiveil TWEEDE KAMER. 10 Juli. Geheimenissen. Verkie- zings-ongevallen. De vrije Zaterdagmiddag. Verbod om te arbeiden? Uitzonde ringen. Comité-generaaL Dat was de verrassing van 11 uur vanmorgen. En toen we, na vijf kwartier anti-ehambreeren, eindelijk in de Kamer werden toegelaten w aar de duffe geur van gesloten deuren en geheimenissen nog hing, volgde er een tweede: er waren eenige ont werpen aan de agenda toegevoegd. Daaronder ook het ontwerp tot rege ling der ongeregeldheden van Leeu- warderadeel, alwaar alle pas gekozen raadsleden hebben bedankt, omdat, door een abuis, de S. D. A. P. aan den wedloop niet had kunnen meê- doen. Schoone eensgezindheid voor waar, in ons verdeelde land! Het wetje strekte nu om in de plaats met den langen naam een nieuwe verkie zing mogelijk te maken. Nu „strekte" dit ontwerp aanvan kelijk verder, omdat verluidde, dat meer gemeenten in soortgelijke om standigheden verkeereo a-s Leeuwar- deradeej. Dat is ook zoo, bevestigden de heeren Oud en Kleerckoper, maar Minister Ruys zei dat lnj er niets van wist. Tenminste officieel wist hij er niets van, en een Munster kan al leen rekening houden van wat hij officieel weet. Om die reden had hij de wet dan ook gewijzigd, toen uit het V'oorl. Verslag bleek dat een aan tal leden, van welke zich de heeren Romans en Beumer de tolken toon den, bezwaar maakten tegen een zóó verre strekking. Want dat zou tot allerlei complicaties aanleiding kun nen geven; de „verkregen rechten" van gekozen leden zouden kunnen worden aangetast, enz. De heer Oud vond dat aliemaal malligheid en for malisme en stelde voor op den ou»ien weg terug te keeren door te bepalen dat wanneer 2/3 der gekozenen be dankte, de wet voorziening zou moe ten treffen. Daarover liep het debat, lang, warm en hefug; liet was bij oogenblikken een heiaensch lawaai, wanneer ik de heidenen daarmeè niet beleedig tenminste. En het stol? Dat de zaak bleef zoo als ze was. Gelijk het gewoonlijk gaat in de Kamer. Dat zag men, toen na de pauze te twee uur aan de Arbeidswet werd voortgegaan. Heel het betoog van dén heer Dresselhuys voor den zuiveren achturendag zonder den vrijen Za terdagmiddag, heeft tot niets geleid. Niet alleem van de heeren Albarda en Smeenk, ook van den Minister moest hij liooren dat de bezwaren der in dustrie schromelijk overdreven wer den. Zijn ze heusch echt, zeide de Mi nister, dan wordt er in voorzien door mijn uitzonderingen in de aru. 20 en 27. Maar ik geloof er niet veel van. Zeker, elders gaat men zoover niet.* Maar elders beschikt men niet over onze productieve kracht. Elders zijn millïoenen mannen gedood, ver minkt, aan ondervoeding gestorven. - Mogen wij nu eens niet de eersten zijn.' De heer Dresselhuys heeft zeil gewild dat wij eon voorbeeld zouden kunnen geven. Welnu, ate we straks in Wrashington kunnen zeggen: dat deed ons kleine Nederland, dan zal ik daar trotsch op wezen! zeide de Muiister onder bijval van een groot de-el der Kamer. De zauk begon vuor den heer Dresselhuys heel slecht tc staan, hoe goed zij ook werd verde digd, dat moet worden erkend. Maar de Kamer is niet in een stemming om te luisteren naar argumenten' die haar niet zinnen. Het amendement, dat den vrijen Zaterdagmiddag be laagde, kreeg slechts zeven stemmen; die der vrije liberalen, van den p.at- teiander Bos, den anti-revolutionr»air De Monté VerLoren en den katholiek Mr. Loeft. Laatstgenoemde had in de discus sie, schoon naar aanleiding van liet amendement Snoeck Honkemans, la ten blijken, dat hij nu niet zoo n vu rig bewonderaar van de wet was, en in het bijzonder niet van d&t gedeel te, waarin naar zijne meenirig het arbeidsverbod was opgeno men, iets dat, zooais hij zich" heel sterk Tiitdrukte, indrui.schte tegen houden aan de afspraak.'Waarom ris keerde men, dat de veiligheid van het jonge Aartshertogje gevaar liep? Of was het mogelijk, dat den ver trouwden afgezant van den Aarts hertog iets overkomen was? Had Im- re de Czigdny. die zooals wij "nu wel zeker wisten op de een of an dere wijze bij den kinderroof betrok ken was geweest, hierbij de hand in het spel? Ja, als wij al die vragen beant woorden konden! Weet je. waarom de secretaris is weggebleven'? vroeg ik eindelijk. Neen, Willy, nog niet! ant woordde G. G. Eu ik wil je wel zeggen, dat zijn nïct-verschijner. ons vertrek van hier noodzakelijk maakt. M:iar eerst moeten wc voor ons zel den met zekerheid uitmaken, dat hij er niet geweest is, die politic-agent kan geslapen hebben! ii» is 'n n dag, Willy! Laten we eens naar kilo meterpaal No. 7 gaan kijken! En U, mevrouw vervolgde hij, zich tot Maud wendende, zult, naar ik hoop, van de partij zijn: 'n beetje li chaamsbeweging. bij alle zedelijke schokken van de laatst-- vier-en-twin tig uren, zal ook u goed doen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5