Binnenland Ingezonden Rechtszaken Sport en Wedstrijden alle menschel ijk© en goddelijke wet ten. Niet ulleon dood de Minister op- meiken dal er geen feitelijk arbeids- verbod is, en dal voor lichte werk zaamheden iu vrijen tijd, die niet tot hot vak van den man belmoren, ge- maenlijk wel vergunning zou wor den verleend, maar de heeren Lohmun en Nolens bleken het absoluut met de beschouwingen van den heer Loeff oneens, Zij betoogden dat de nood zakelijkheid van bescherming in de industrie wei eenige vrijheidsbeper king moest meebrengen, evenals dat in het collectieve arbeidscontract het geval is. Toch strekte zulk eene over eenkomst ten slotte in het voordeel van den arbeider. Mr. Loeff toonde zich niet over wonnen, maar zag er toch van ai om over de artikelen, die hem bezwaar den stemming te vragen. Art. 24 is aangenomen en ook art. 25, waarin een aantal uitzonderin gen op den regel van den'S-urendag zijn toegelaten. Op dit artikel was een groot aantal amendementen in gediend; de meeste daarvan zijn ver worpen, enkele ingetrokken, één is cr door den Minister overgenomen: dat van den heer Schaper, hetwelk den arbeidsduur voor waakdienslen bepaalt op 10 uur hoogstens; de Mi nister had voorgesteld 13, maar daar- bij voornamelijk gedacht aan wakers, die hun werk slapende doen kunner^ Morgen voortzetting, met dien ver stande evenwel dat straks de avond- zitting weer begint. De Voorzitter gunt ons 2J uur pauze, waarin de journalisten dan nog hard aan het werk mogen gaan. O, we waken toch too tegen te langen arbeidstijd! AVONDZITTING. 10 Juli. liet levensmiddelenkrediet. In de avondvergadering is het de bat over 't levensmiddelenkrediet van 142 inillioen voortgezet. Aanvankelijk scheen de stemming verbeterd; het was althans rustig on der het betoog van den heer Van den Tempel, die den buitengewoon optimisüschen toon der Regeering over den tegenvvoordigen toestand laakte, omdat daaruit z. i. bleek dat do Regcering geen inzicht heeft in het probleem van de duurte waar-on der het volk nog steeds gebukt gaat. (Maar later, toen de heer Duymaer van Twist aan liet woord kwam over een punt dat we even terzijde laten werd liet. weer zeer rumoe rig, hetgeen overigens wel een beetje aan den lieeir Duymaer van Twist zeiven moet worden geweten. Groots overeenstemming bleek in de gevoelens van sociaal-democraten ai communisten ten aanzien van het duurte-euvel. Dr. van Ravesteyn sloot zich geheel bij den heer Van den Tempel aan, maar ook de Chr.- historische heer Weitkamp klaagde, althans over de duurte van een aan tal artikelen, al ontkende hij dat dit Jew am omdat de boeren te voordeelige contracten met de Regeering zou den hebben gesloten. Hot zijn, zeide hij, de exporteurs die ons volk uit mergelen, en waartegen wij met het middel io.a. der coöperatie moeten opkomen. Evenwel niet mei liet bijslagstelsel, meende de andere Clir.-historicus, de heer Snoeck Henkemans, want ddt houdt de duurte juist in stand, al zal men het voor brood en aardap pelen vooralsnog met, kunnen mis sen, voegde hij er aan toe. Dr. van Ravesteyn voerde eeai pleit voor de socialisatie der groote winst- makers-bedirijven, stoomvaart-maat schappijen en dergelijke, en o.a. voor de vischvoorziening, die. van Rijks wege zoo schitterend georganiseerd was, doch die nu weer afgebroken Wordt De Minister bleek, gelijk te ver wachten was, weinig voor sociaJisa- tieproeven te voelen, in elk geval wil hij ze aan de gemeente overlaten. Middelen tegen de duurte zijn er niet, al zal men met coöperatie, en met- uitvoerregelingen misschien iets kunnen bezuinigen. Wal het brood betreft, op den prijs daarvan heeft de binnenlandsche trarantïeprijs geen invloed, maar wel die van de Ameri- kaansche bloem, en -aangezien deze iets gedaald is, kan men misschien een daling van den broodprijs ver wachten, maar legen de motje-San - nes, die voor onbepaalden tijd een lageren prijs vraagt dan de tegen woordige dit geldt het bruinbrood kon de Minister niet aanvaarden. De aardappelprijs wordt op 10 cent in najaar en voorjaar gehandhaafd; opslag is tot November geoorloofd, ook voor do coöperaties. Mr. Sannes concludeerde bij re pliek dat we in het moeras zitten; de heer Smeenk dat de motie-Sannes nu geen grond hooft. Dat de heeren Van den Tempel en Sannes het daarmee oneens waren behoeft nauwelijks te worden gezegd. De stemming over de motie werd uit gesteld; het krediet-ontwerp z. h.s. aangenomen. Het stokpaardje van den lieea- Duy maer van Twist, waarover wij zoo even spraken was: de beschuldiging va nden heer A. P. Staalman tegen het Vischkuntoor, waarover een on derzoek is ingesteld, waaruit beide partijen, de hoer Staalman en de heer Duymaer van Twist, argumen ten voor hun standpunt meenden te kunnen putten. Het rapport schijnt dus A double usage te zijn in gerichte De Kamer was onder het ge harrewar daarover danig v<£n streek geraakt; hoo dat, morgen gaan zal, als hot werkelijk de laatste dag van arbeid wordt, zooals wen wil, is ni.J tte -bevroeden; er is vaak rust noch ernst bij liet werk. EERSTE kamer. Het Vrouwenkiesrecht. Meester Marchunt, de ridder dei- het steinbiljot begeerende vrouwen, heeft in de Eerste Kamer een gemak kelijk overwinning behaald. De Se naat was niet strijdlustig gejstemd; er werd zelfs niet gerepliceerd; de te genstanders lieten het bij een getuige nis. En niet alle tegenstanders stem den ook tegen, al spraken zij hun af keer uit over een wet die ze niet noodig, niet in 's lands belang, en niet in dat der vrouwen achtten. Zoo bijv. de lieer Do Vos van Steenwijk. Die zei het tenminste. Maar anderen voelden er evenmin voor en gaven er toch hun stom aan. Een bewijs voor de kracht der vrouwenbeweging, vond de heor Vliegen, de eenige die nu ook wel Kamerontbinding wilde met nieuwe verkiezingen. Maar dat moest Mr. March ant zelfs bestrijden; te veel ijver van vrouwen die nog niet weten wat daaraan vast zit, kan men zeggen. .Met 5 tegen 39 stemmen ging het Vrouwenkiesrecht er door. is uais land nu gered en het gezin verloren? Of passen we ons kalmpjes uan, en wordt er geen kous meer of minder om gestopt,? Laten we 't hopen. INTIMUS. Ccngres van dan H.«K. Centrakin Raad van Sedrijven Het Congres van den H.K. Centra- Jen Raad van Bedrijven is Donder dag voortgezet. Prof. L. van Aiken leidde de vol gende conclusies in: Er wordt ©en regeling getroffen, waarbij door de gezamenlijke werk gevers aan do werknemers met groo te gezinnen een toeslag op he.l loon wodt verzekerd. Het bcstujir van den Centralen Raad doet voorstellen omtrent de 'uitwerking van dit beginsel in de bij zondere collectieve arbeidsovereen komst en behandelt die voorstellen met de bertrijfsraden. De bcvaling van het verplichte lid maatschap der vakve-reenigingen wordt or'tzencflnen. tienzij hel aan tal «©organiseerden te gering is om de ongeorganiseerden tot het flid- maatsch3p te noodzaken. Een discussie ontspon zich. De minister van Binnenlandsche Zaken jhr. mr. Ruys de Bceren- hrouck heeft een rede uitgesproken, waarin hij o.a. zei: Zeider. heeft mij eer uitnoodigine -bereikt, aan welke ik met grooter be reidwilligheid gevolg vermocht te ge ven. Zoo ooit een onderlinge bespre king van vraagstukken als op dit congres aan de orde zijn, op actuali teit aanspraak mag maken, dan is het wel thans. Reeds voordat de afgrijselijke, wor steling tol ©en einde was gebracht, welke geslachten na geslachten de verbeelding zal prikkelen, heeft de verhouding van wer&gever tot werk nemer zich toegespitst- Steeds scherper zijn de eisdien ge worden. door dezen gesteld, steeds moeilijker de gedragslijn, die gene daartegenover heeft in acht te no men. Onderlinge waardeering, de eenige basis op welke een deugde lijke verstandhouding valt op te trek ken hoe ver ie zij in menig geval te zoeken! Een gezonde ontwikkeling een vruchtbaar streven in de goed© richting is slechts mogelijk, indien aan dc roepstem, welke uit de in uw midden verdedigde stellingen1 spreekt, gevolg wordt gegeven. Zij ademen een geest van verdraagzaamheid, van erkenning van h©t goede aan weers zijden, die het kan niet anders den zoo noodzakelijken vrede en golida rltedt tussch-en werkgever en werk nemer moeten' bevorderen. Wil het niet aan geringschatting van andersdenkenden wijten, indien ik durf zeggen, dat de Katholieken hier een schoon voorbeeld geven. Wat men hun ook voor de voeten mo ge werpen, waar het geldt, den re- gelrnatigen wederopbouw van onze tot in hare! grondvesten geschokte maatschappij. waar het (gaai om handhaving eu steun van het wettig gezag en gevestigde instellingen, als één man staan zij pat. schouder aan schouder.-En hoe kannen zij dit ede! streven beter bevorderen dan door "n juist inzicht te kweeken in de zoo netelige ©conomischa vraag stukken. die onzen veelbewogen tijd beroeren? Is het wonder, dat de regecring met de grootste belangstelling uw werkzaamheden volgt en detn innigen wensch koestert, dat. al is het drop- pelsgewijze, de heilbrengende drank, welke uw geneeaheeron voorschrij ven, ook moge toevloeien aan het overig deel der natie? Wordt deze wensch vervuld, dan behoeft er ook geen vrees te beslaan, dat, de werkgevers zich te elener, de werknemers zich te aaiderer zijde zullen groepeeren; dat enghartig klasse-belang de oogen zal doen slui- Utn voor de groote beteèkenis van een eendrachtige samenwerking in den dienst der gemeenschap. Ego centrische wereldbeschouwing, die tot onmatige opvoering van eischdn en tot vermindering der productie techniek moet leiden, zij verre. Ook de belangen van de groepen der con sumenten. wier draagkracht in de laatste jaren niet veinig is vermin derd. mogen niet uit het oog verloren worden. Dg heldere begrippen, welke in de beschouwingen van dit congres doorstralen, zijn ©en richtsnoer, dat niemand, die de hem door God ge schonken rede oordeelkundig weet te hanteer en, kan verwaarloozen! Zoo houd.- ik mjj dan ook over tuigd, dat onder 's-ïïemete z.Don. dit congres een weldaad voor het Nederlandsche yolk belooft te zijn en breng ik in deze laatste zitting den warmen der Reg. en aan de voormannen, die daartoe hel ini tiatief namen. Daarna kwamen aan de orde de ^stellingen ov.er den arbeid der ge huwde vrouw. De volgende! conclusies werden aangenomen: De arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. De werknemers-oitganisaties zijn verplicht, or mei alle haar ten dienste staande middelen voor te waken, dat dc werknemer zijn arbeid naar be hooren en overeenkomstig het be lang der onderneming verricht. In de collectieve arbeidsovereen komsten, die hiervoor in aanmerking komen, worden regelingen vastge steld voor een billijke pracstatie van de volslagen werknemers. Elke collectieve arbéidsovcreen- kojnet voor 'een bedrijf, waarin scho- ii.'ig van den arbeid verdacht W". Wat een leerhng-r io-mg, waarbij een goede vakopleiding gewaarborgd wordt. Dc' heer A. C. de Bruyn had dezd ste-limgen toegelicht. Vervolgens kwam in behandeling "de opdracht aan hot hestur tot het ontwerpen van statuten en huishou delijk reglement voor den R.-K. Cen tralen Raad van Bedrijven en tot het ontwerpein van ©en programma van werkzaamheden. Dit Programma zal o.a. moeten bevatten een model col lectieve arbeidsovereenkomst, een imodot-rageling .arbeuterechtepraak, eon model leerling-regeling, een uit gewerkt plan voor bet geven van toe slag op het loon van groote gezin nen. een verzekering tegen de gelde lijke gevolgen aan de naleving van de bepalingen van artt. 1638 C en D B. W verbonden ontwerpen voor werkloosheids- en ziekteuitkoering van invalide en oude werklieden, him weduwen en weezen. Deze. opdracht word bij acclamatie door de vergadering verleend. ZINDELIJKE BEHANDELING VAN EETWAREN. In een mededeeling, in het licht ge geven door de commissie inzake zin delijke en hygiënische behandeling van onverpakte eetwaren, uitgaande van de „Nederlandsche Vereesiiging van Huisvrouwen", wordt de aan dacht er op gevestigd dat deze com missie dezer dagen is benoemd ten- «inde van winkeliers te trachten te verkrijgen een meer zindelijke ai hy giënische behandeling van onverpak- le levensmiddelen. Daarbij zou de commissie in de eer ste plaats willen vragen, dat de win keliers onverpakte waren zooveel mo gelijk voor stof en vliegenvuil bevei ligen. Gewezen wordt speciaal op liet gevaar dat vliegenvuil met, zich brengt. Zij vraagt of het niet mo gelijk zou zijn do uitstalkasten go- heel dicht te maken, een dunne stof, die gewasschen kan worden over de toonbanken uit te spreiden, platen niet taartjes en koekjes in een soort kast to schuiven enz. Gevoeliger dan voor reclame-cadeaux en percenten, aldus besluit de mededeeling, zijn de huisvrouwen voor een zindelijke be handeling van de levensmiddelen. SUIKER. Het Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren verneemt van goed ingelichte zijde, dat binnenkort inmaaksuiker ver krijgbaar zal worden gesteld zonder bon a i 0.4o per pand. BRANDEN. Bij den brand te Bolnes is van het stoomschip „Her- nies", bestemd voor de K. N. S- M., het voorschip zwaar beschadigd. De stelling, waarop het schip rustte, ver brandde. Er is geen tweede stelling door het vuur aangetast, doeti wel een loods, waarin hout en machinedeelen waren opgeborgen. Mede ging veel hout op de werf in vlammen op. De schade wordt door verzekering ge dekt. Üo gowczsn burtsah» Köiser Men weet, dat Lansing, an d© ove rige leden van de Amerikaansclie de legatie verklaard hebben, dat z>j er niets van wisten, dat de Vereer.igd© Staten hun toestemming hadden ver leend tot het berechten van Wilhelm 31 te Londen. De Daily News meldt nu dat de volgende verklaring vvjidl gegeven voor de opvalling van L!oyd George, dat de voornaamste geaSlileanden on ««associeerden het ermee eens waren: Toen Lloyd Geor ge in den Raad van Vier de kwestie dat het proces te Londen gehouden zou worden, ter sprake bracht, merk te hij tJrei tover d© andere leden van den raad op, dat hij aannam, dat geen hunner daar ©enig bezwaar te gen had. Ciemenceau knikte toen .instemmend en Wilson zwoeg, wat Lloyd George eveneens als een toe stemming beschouwde. Dientenge volge beschouwde hij de zaak als uitgemaakt. Heft Engelsche harl©mentelid Al fred Davies heeft Ronar Law laten weten, dat hij wenscht te vr.Ngen, of de Engelsche regeering een uit voeriger verklaring kan doen over de regeJ-ingpn voor het proces tegen 'Wilhelm II te Londen, of de vijf juristen, die het hof vormen, be voegdheid zullen hebben, om elke siraf. die zij (geschikt achten, ook de J.ioodstraf, op te leggen, en of de ge allieerden stappen zuUlen doen om de onverwijlde uitlevering van den gewezen keizer aan de geallieerden tc verzekeren. Naar aanleiding van de zeer te genstrijdige geruchten, welke vooral in de buitenlandsche pers de ronde «doen in verband met de uiUeveru.lte ikwestie nopens den gewezen Duit- s©h©n keizer en waarbij zelfs gelijktij dig met evenveel zekerheid wordt aangenomen, dat de Nederlandsche regeering eventueel zal besluiten tot uitlevering als dat zij zulks niet doen zal. heeft 't Baag.sch Corr. bur. uit inlichtingen te bevoegder plaatse de overtuiging gekregen. dat het standpunt van de regeering tegen over een te verwachten verzoek om uitlevering op dit oogenblik niet an ders is dan het tot dusver was en in dertijd door den tijdoiïikeni voorzit ter van den ministerraad in de Tweede Kamer is uiteengezet, n.l. dat het verzoek tot uitlevering zal be hooren te worden getoetst aan recht en wet. Een verzoek tot uitlevering is, in tegenspraak met ook daarom trent 'verspreide -geruchten, lot opt heden bij de regeeripg niet ingeko men. In het Engelsche Lagerhuis vroeg de socialist Thome, of de minister er zich van bewust was, dat er in Bn- geland en in het bijzonder te Londen een sterke strooming bestond tegen de overbrenging van den en keizer naar Londen. Onmiddellijk daarop interrumpeer de de vertegenwoordiger van de mijn werkers. Stanton: Weet de minister, dal er in de provincie een zeer sterke strooming bestaat.... Hier kwam de voorzitter tusschenbeid© en zeide, dat men op het oogenblik do keizerkwes- tie maar moest laten rusten. DE S. A RUDELSHEIM-STICH- TING. Vereerders van wijlen den opperrabbijn van Friesland, den heer S. A. Rudelsheim, hebben besloten zijn nagedachtenis te vereeuwigen door het in het leven roepen eener stichting, ten doel hebbende de ver zorging en opvoeding van joodsche zwakzinnige kinderen. Minstens f 100.000 is daarvoor noo dig. ONGELUKKEN. Te Tilburg is een 13-jarig meis je, Franken genaamd, door de stoom- tram der buurtspoorwegen overreden en gedood. Het driejarig zoontje van den landbouwer Te Paske, bij Groenlo, is in een onbewaakt oogenblik in een put gevallen en verdronken. DE KONINGIN AAN HET TEEKE- NliN. Men schrijft uit Katwijk aan de ,„N. Ct." dat de Koningin Woens dag te 6.30 uur onverwachts een be zoek aan Katwijk aan Zee bracht, vergezeld van een hofdame. Het doel van dit bezoek bleek te zijn om een houtsbool-teekening te maken van den ouden vuurtoren. Zij nam plaats op een der duinen van het z.g. Schui tengat. Binnen een uur tijds was deze teekening genomen. Als een loo pend vuurtje ging hel gerucht van de aanwezigheid van Hare Majesteit door het dorp, waardoor er in minder dan geen tijd in die omgeving heel wat publiek op de been was. Terwijl de Koningin dc teekening maakte, werden er door de kinderen vaderlandslievende liedjes gezon gen, en een dochtertje van den villa bewoner Sandy Hook" bood Hare Majesteit een kop thee aan, hetwelk dankbaar werd aanvaard. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender ntet teruggegeven Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Bedactie zich niet aansprakelijk. NIET-KLEVENDE POST ZEGELS. M. de R. Het gebeurt herhaaldelijk dat ik brieven ontvang zonder postzegel. Het zegel daarvan is losgeraakt, om dat ze zoo slecht gegomd zijn. Ge schiedt het verloren gaan van het zegel op het postkantoor, nadat de brief gestempeld is, dan is allicht aan de sporen van het stempel te zien dat de brief bij de afzending van een zegel voorzien was. De postadminis tratie maakt daarop geen aanmer king, daar zij overtuigd za' zijn van de slechte kleefstof der zegels. Doch liet komt ook dikwijls voor dat het zegel al heeft losgelaten voordal de brief aan het postkantoor gearri veerd is en wordt dan aldaar, als zijnde ongefrankeerd, met 10 cent port belast. Door informatie bij de afzen ders is mij telkens gebleken, dat men het zegel met zorg op den brief heeft geplakt. In dat geval is het betalen van extra-port niet in den haak en wanneer straks het verhoogde brief port in werking komt, wordt het er niet beter op. Ik heb proeven geno men met op eenige couverten zorgvul dig postzegels van 5 cent te plakken door gewoon bevochtigen. Nadat de zegels droog waren, hadden ze alle maal losgelaten en vielen van de cou verten zonder ze aan te raken. Werpt men 'zoo'n brief b.v. 's avonds in een der bussen, dan komt die er 's mor gens, bij de lichting der bus, onge frankeerd uit. De bode werpt die brie ven in den zak, maar zoekt natuur lijk niet naar de losgeraakie zegels die in de bus of zak achterblijven. Op het postkantoor beschouwt men die brieven dan als ongefrankeerd en worden met dubbel port belast Wat is hiertegen te doen? Men kan moeilijk van de postambtenaren verlangen om.de postzegelbladen met een beter klevende lijm over te strij ken niet iedereen heeft een flescbje met gom-oplossing bij de hand, mis schien is dat op enkele kantoren wel het geval, maar voor de meesten blijft' het geval vrij moeilijk. Om nu aan het euvel tegemoet te komen, geef ik in overweging het zegel met een speld op den brief te bevestigen, of, indien ten postkantore tegen die spelden bezwaar gemaakt wordt, dan het zpgel met een naald en draad op het couvert vast te hechten. A A. DAKLOOZEN TE ZANDVOORT. Geachte Redactie. Wanneer men den weg langs wan delt, welke langs de nieuwe begraaf plaats loopt, treft men, ongeveer 300 a 400 M. voorbij deze begraafplaats, de varkenshokken, welke vroeger verspreid waren door het dorp en nu, uit gezondheidsoogpunt, naar boven genoemde plaats zijn overgebracht. In de onmiddellijke nabijheid van deze hokken is thans een loods ge plaatst, die vroeger gediend heeft tot huisvesting van geïnterneerden. Het trof mij echter, te hooren dat deze loods thans dient tot huisvesting van twee gezinnen. Na informatie bij één van de tegen woordige bewoners, vernam ik, dat zij wegens verbouwing van de vroe ger door hen bewoonde woning deze moesten verlaten, maar geen andere woning konden vinden, met het ge volg, dat gerechtelijke uitzetting plaats vond. Na bij het Dagelijksch Bestuur om hulp te hebben aange klopt, werd hun logies op het politie bureau aangeboden, waarvoor be scheiden is bedankt. Genoemd be stuur, voelende dat er toch iets ge daan moest worden, heeft toen de loods ter beschikking van de dakloo- zen gesteld. Evenwel kan gezegd worden, dat zij door deze hulp van den wal in de sloot terecht gekomen zijn. 2-ooals men mij' o.a. vertelde, Is 'de toestand van het dak zoodanig, dat bij den minsten regen het water er doorloopt, W.C. is er niet. Water moet gehaald worden uit een pomp, welke tusschen varkenshokken staat, en de onwelriekende lucht welke daar hcerschte, was meer dan erg. Zou de Gezondheidscommissie hier niet tusschenbeide kunnen komen? Terwijl er in het dorp ongeveer .1000 badgasten zijn, is er voor deze twee gezinnen, welke reeds van kinds af inwoners van Zandvoort zijn, geen behoorlijk onderdak te vinden. Met eenige medewerking van het Dag. Be stuur zon er echter nog wel iets ge daan kunnen worden of vergeet het in het seizoen zijn burgers, terwijl het voor badgasten alles doet? Toen in Haarlem eenige gezinnen zonder onderdak waren zijn direct eenige schoollokalen ter hunner be schikking gesteld. Zou er in de bad plaats bij voorkomende gevallen ook niet in dezen zin gewerkt kunnen worden? Het zou zeker pleiten voor het bestuur van een moderne bad plaats. Hopende hierdoor te hebben mede gewerkt tot het verkrijgen van een be hoorlijker huisvesting van deze ge zinnen en het overkomen van derge lijke gevallen aan cventueele nieuwe slachtoffers van den woningnood, lee- ken ik mij, u Redactie dankend voor de mij verleende plaatsruimte. Hoogachtend, P. M. BEDR1EGELIJKE BANKBREUK. Een eenvoudig boertje uit de om geving van "s Heerenberg werd door de belastingambtenaren tot buiten gewoon liooge bedragen aangeslagen. Voor oorlogs winstbelasting zou hij o.a. f 9000 moeten betalen. Hij ging naar een advocaat en deze adviseerde hem om, als hij de belasting niet kan betalen, zich failliet te laten verkla ren. De rechtbank te Arnhem sprak het faillissement uit. De curator vond bahalvo de belastingaanslagen slechts weinig schulden en als actief eeaiige roeren?g g"e teren 1er waarde van ruim f 1000. Blijkbaar was er bij den opzet van deze vertooning geen- reke ning gehouden met de omstandigheid, dat de geheede correspondentie van een faillliet gaat door handen van den curator. Nu bieek uit twee brieven van den failliet, welke de curator in handen kreeg, dat het boertje bij een Duit- sche bank ruim 30.000 Mark had be legd en er rees vermoeden, dat hij nog meer kapitaal in Duitschland be zat. Het boertje verklaarde niets te weten van geld dat op zijn naam in Duitschland geplaatst zou zijn. Op een verzoek van den curator aan de betrokken Bank, om het geld van den failliet over te maken, werd bericht ontvangen, dat het reeds was opge nomen. De curator diende daarop een klacht in wegens het onttrekken van baten aan oen faillieten boedel. De beklaagde bleef volhouden dat hii geen geld had. Hij vertelde dat een Duitsehor geld op zijn naam had be legd. Deze. Duitscher werd als ge tuige voor de rechtbank gedagvaard doch verscheen niet. Do rechtbank Ie Arnhem achtte ander deze omstandig heden het ton laste gelegde niet be wezen en sprak bekl.^ vrij. De offi cier vnn justitie teekende appèl aan en het gerechtshof aldaar veroor deelde bekl. tot 8 maanden gevange nisstraf mot aftrok der preventieve hechtenis. LUCHTVAART. DE „R. 34". Londen, 10 Juli. V.. D.). Officieel. Het Dritsche luchtschip „R. 34" heeft liet Roosevelt-terrein op Long- Island Woensdagavond te 11.57 uur New-Vorkschen tijd, verlaten en de reis naar Schotland aangevangen. PAARDENSPORT. CONCOURS-HIPPIQUE TE AM STELVEEN. Bij deze wedstrijden werden o.a. de volgende prijzen behaald: I. Driejarige paarden, toebehoo- rende aan en gereden door landbou wers en (of) zoons van landbouwers. Eervolle vermelding ,,N. N.", van E. Oly Pzn., te Haarlemmermeer. II. Het best in tuig gaand paard, toebelioorende aan ingezetenen van Nieuwer-Amstel en (of) leden der Concoursver. „Pegasiis" aldaar. 2e p. Bertlia" van A. Blom te Aals meer. III. Paarden en (of) pony's, be stuurd door een dame, vergezeld van een heer. 2e pr. Ilarry", door mej. De Jong te Zandvoort. IV. Goedgekeurde dekhengsten, ty pe Landbouwpaard. Ie pr. „Copal", Ver. Ons Belang te Haarlemmermeer, 3e pr. „Trimus Ver. Sloterweg te Haarlemmermeer. V. Het- best in tuig gaand paard toebelioorende en gereden door land bouwers. 2e pr. „Frikje", van E. M. van Wijk te Schalkwijk, en „N. N. van H. F. Bultman, te Haarlemmer meer; 3e pr. „Vos", van D. van Wie- ringen, te Abbenes, en „N. N-", van E. OIv Pzn., te Haarlemmermeer: 4c pr. „N. N.'\ van Bultman te Haar lemmermeer; 5e pr. „Carlineke", van J. M. Knoop te Nieuw-Vennep, en „Caluta" van O. Kooy Jz. t© id. VI. Tweespannen luxe- of tuig- paarden, 3e pr. Bultman te Haar lemmermeer; 4e pr. E. Oly Pzn. te Haarlemmermeeer. VII. Gedekte merriën: le pr. H. K Bultman, Haarl'meer; 3e pr. „Vos van D. van Wielingen te Abbenes; 4o pr. „Alhilda F' van A C. Prui sen te Haarlemmermeer; eerv. ver melding „Bertha" van J. A. Blom te Aalsmeer. VIII. Tweespannen, type landbouw- trekpaarden, aangespannen voor boe ren-, of transport wagen, le pr. A. Roodenburg te Haarlemmermeer; 3e pr. „Vos" en „Lelie" van Jac. Bus te Haarlemmermeer. IX. Sjcezen en (of) tilbury's gere den door lieer, vergezeld van een dame, beiden gekleed in oud-Hol- landsche kleederdracht; 4e pr. H. F. Bultman t© Haarlemmermeer. X. Het best in tuig gaand paard, toebehoorende aan particulieren, handelaars of stalhouders; 4e pr. H. F. Bultman te Haaarlemmermeer. Eerv. vermeld. „Frikje" van E. M. van Wijk te Schalkwijk. XI. Paarden en (of) pony's bene den 1.58 M. stokmaal; 2e pr. „Harry" van wed. De Jong te Zandvoort,. Ter opluistering verschenen in den ring een tandem van den heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer; 't bekende zesspan zwarten, alle mot i witvoeten, van den heer E. Oly Pz. te Haarlemmermeer. W aterpolo. D. J. K.—U. Z. C. (10—1). De in dertijd uitgestelde le klasse wedstrijd D. J. K.L'. Z. C. werd Donderdag avond gespeeld onder leiding van den heer G. Bohlander als scheids rechter. liet spel, dat een zeer vriendschap pelijk karakter droeg, werd in hoofd- zauk nabij het U. Z. C.-doel gespeeld. De Amsterdamsche voorhoede, die uitstekend samenwerkte, vist dan ook enkele keeren vrij gemakkelijk te doelpunten. Bij do verwisseling vnn doel had de D. J. K.-voorhoede een viertal doelpunten gemaakt, waar tegenover U. Z. C. slechts één doelpunt kon stellen. Gedurende do tweede speelhelft voerden de Amster dammers de score gedurig op en het einde kwam dan ook met een 10—1 overwinning. Het spel stond op een vrij hoog peil. Stadsnieuws Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Onder leiding van den heer A. J. Meijerink hield de Haarlemsche Red dingsbrigade voor Drenkelingen Don derdagavond in een der zalen van Café Brinkmaan haar jaarvergade ring. Te liaif negen werd Je bijeenkomst, die tamelijk flink bezocht was, door den voorzitter met een woord van welkom geopend, waarin hij niet voldoening terug zag op de werk zaamheden der Brigade van het afgc- loopen jaar en eenige waardeerende woorden sprak ter nagedachtenis aan wijlen Jhr. Sandberg, eere-voor-* zittcr der Brigade. Deze woorden wer den door de vergadering staande aan gehoord. Verder gewaagde hij met voldoening van het bezoek, dat do v '-rzitler e.i de penningmeester, de heer Th. Kingma, aan den nieuwen burgemeester, den heer C. Maar schalk, hadden gebracht, waarbij bun gebleken was, dat ook deze sympa thiek tegenover liet streven van de Brigade stond, evenals de. nieuwe commissaris, de heer Schuitemaker. Ook uitte de voorzitter een woord van dank voor de medewerking, die de Brigade tot dusver van de zijde der pers heeft mogen ondervinden, een medewerking, waarop hij ook voor dc toekomst blijft hopen. De secretaresse, mevrouw N. J. Meijerink—Rijk, bracht het jaarver slag uit. Hieraan ontleencn wij. dat de tentoonstelling van reddingsmid delen in de Tijdingzaal van Haar lem's Dagblad een groot succes is geweest. Herinnerd werd aan de be kende misère met de reddingsbaken aan de bruggen deze kwestie is in- tussclien in gunstigen zin opgelost, mede door tusschenkomst van Uc-n voorzitter der Eerste Hulpverleening Snel verband, den heer W. Saeys. Met dankbaarheid wordt gememoreerd, dat de Brigade, van het gemeentebe stuur, nu de zweminrichting aan de Houtvaart eindelijk door de gemeen te in eigendom is overgenomen, groo te medewerking mag ondervinden zoo mogen de leden der Brigade thans up Zondagochtend van 7.309.en op Donderdagavond van 6.30—8 uur kos teloos van het bad gebruik maken voor hunne oefeningen, waarvan een druk en dankbaar gebruik gemaakt wordt. Het aantal leden bedraagt thans 120. Uitvoerig werd gememoreerd het aantal gevallen, waarin de Brigade in het afgeloopen vereenigingsjaar hulp heeft verleend. Het zorgvuldig samengestelde jaar verslag werd na eenige kleine opmer kingen onder applaus goedgekeurd. De heer Th. Kingma, penningmees ter, bracht hierop het financieel ver slag uit. De ontvangsten hebben be dragen f 789.89£, de uitjpaven f S08.6Ö£, zoodat er een nadeelig sal do is van f 18.71. Ook dit verslag werd onder dank zegging goedgekeurd, nadat de heer C. J. van Vliet namens dc kascora- inissie tot goedkeuring had geadvi seerd. Zoowel de voorzitter als de penningmeester hoopten op veel fi- nancieelen steun, dien de Brigade dringend noodig heeft. Tot leden van de nieuwe kascom- missie werden benoemd mej. A Meyer en de heeren C. J. van Vliet en C. Nel. De heeren Th. Kingma, J, Noorde loos en Dr. A. P. C. Numan van Son, (lie aan de beurt van aftreding wa ren, werden met bijna algemeene stemmen als bestuursleden herkozen. De lieer Meijerink deelde mede, dat op de bestuursvergadering beslo ten was, aan den nieuwen burge meester, den heer C. Maarschalk, het eere-voorzitterschap der Brigade aan te bieden. De vergadering hechtte on der applaus hieraan haar goedkeu ring. Verder deelde de voorzitter mede, dat door de medewerking van Dr. W. e. Merens reeds op 20 Juli a.s. een examen voor het diploma kan afgeno men worden. De Haarlemsche Machinefabriek heeft een flinken voorraad reddings middelen aangeschaft. De "oorzilter, die hiervan met ingenomenheid mel ding maakte, heeft deze middelen be zichtigd en heeft er niets dan woor den van lof voor. Aan de orde kwam een voorstel van den heer D. N. H. Haase tot oprich ting van een onderlinge wedstrijd- club met kleine contributie, te "ormen uitsluitend uit de gediplomeerde le den. De voorzitter, hoewel in principe tegen het wedstrijdwezen, zooals dat bestaat bij de Nederlandsche Verce- niging tot redding van drenkelingen, staat sympathiek tegenover dit voor stel, omdat het voor de leden der Brigade een prikkel zal zijn, om zich zooveel mogelijk in te spannen en liet uithoudingsvermogen te sterken. Na een geanimeerde bespreking werd het voorstel van den heej- Haase tenslotte met algemeene stemmen aangenc men. Verschillende leden doen voor «h-ze

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6